Van oorlog en vrene. De strijd in Abessynie ontbrand. VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 4 EERSTE BLAD buitenland De situatie nog onduidelijk. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraut 70, Goes. Telefoonnummer 11. l'oHichèiiue en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOFKHANDKI, J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcclingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Voor de humanistische pacifisten, die zoo gi'oute verwaotitingen koesterden van men vredeswii oer volkeren, is het een beschamende tijd. kien 'Loonue zich verwonderd en verbaasd dat, gezien den stand der ontwixxeiing en beschaving, in 19l4 een wereldoorlog kon uitnreken, maarzoo is geprof eteerd, dit zou dan ook de laatste oorlog zijn. Een menschenslachting als waarvan men toen getuige was, zal de toekomst niet meer mogelijk wezen. De volken zouden eenvou dig niet duiden, dat een Regeering den oorlog verklaarde. iNa den vrede van Versaillles heeft op nieuw bij velen de gedachte post gevat, dat nu de laatste groote oorlog was ge streden en dat het vrederijk was inge luid. Deze pacifisten onderschrijven van A tot Z wat niemand minder dan Mr de Beaufort in internationale zaken terdege onderlegd, in 1913 bij de behandeling van het Must ver dedigingsont werp in de Twee de Mamer opmerkte: „Om een oorlog tusschen de groote West-Europeesohe Mogendheden te doen ontstaan, is er noodig een staatsman of vorst, die dien oorlog bepaald wil; wij helmen b.v. in 1866 gezien, dat Bismarck den oorlog tusschen Pruisen, Oostenrijk en de overige staten in Duitschland heeft doorgedreven, niettegenstaande dat bijna alle staatslieden en vorsten daartegen wa^ ren. Maar nu vraag ik, of de gesohiede- nis van onze dagen niet juist leert, dat er op dit o ogenblik, onder de vorsten en staatslieden van Europa niemand is die oorlogszuchtige bedoelingen heeft. Heb- -Jben wij niet gezien, waar zoovele gelegen heden zijn geweest, juist den laatsten tijd, waardoor het gemakkelijk ware geweest voor een der groote mogendheden om een oorlog in Europa te provoceeren, dat van alle kanten alles wordt aangewend om dien oorlog te voorkomen? En dan moet men ook niet vergeten, dat wij sedert 1866 en 1870 wel eenigszins zijn vooruit gegaan ten opzichte van den invloed van de openbare meening. Ik ge loof dat, als er weer eens een oorlog ont stond, bijv. tusschen Frankrijk en Duitsch land, wij niet meer zouden zien die too- neelen van opgetogenheid, zooals in 1870 te Parijs, toen men geestdriftig riep: a Berlin, a Berlin! en te Berlijn, waar toen de koning van Pruisen aan het station aankwam en mededeelde, dat de mobili satie in het geheele leger was geteekend, een juichtoon opging, die den geheelen nacht aanhield en de stad in een roes van feestvreugde deed verkeeren. Ik ge loof, dat in dit opzicht de openbare mee ning veel veranderd is, dat de indrukken, die ontstaan over het nadenken over de gevolgen van den oorlog, meer gereali seerd worden en dat daarover ernstiger wordt nagedacht. Het vooruitzicht om zijn zoons te moe ten verliezen of voor hun geheele leven verminkt thuis te krijgen, zijn bedrijf te zien stilstaan en zijn vermogen te zien slinken, maakt een groote indruk op de meeste menschen en heeft er zeker toe bijgedragen, dat in de laatste jaren de openbare meening meer en meer vrede lievend is geworden. Men wil natuurlijk, ik geloof het gaarne die offers willig brengen, waar het geldt de verdediging van de vrijheid en onaf hankelijkheid van zijn vaderland, maar waar het geldt de uitbreiding van de in vloedssfeer in verre gewesten of de hand having en doordrijving van een buiten- landschestaatkunde in een zekeren zin, daar geloof ik niet, dat men de publieke opinie tegenwoordig gemakkelijk met een oorlog zoude kunnen veroveren. En aan den invloed, dien de openbare meening in de maatschappij uitoefent, mag toch in onze dagen inderdaad wel eenige waarde worden gehecht". Nauwelijks een jaar na deze lofrede op den vredeswil der volkeren, brak de groo te oorlog uit en trokken de soldaten door een juichende bevolking uitgeleide gedaan naar de slagvelden. En nu, ruim 20 jaar later, houdt Mus solini zijn daverende oorlogsredevoering en weer is 'het een door oorlogsroes be vangen menigte, die den strijd met enthousiast gejuich begroet. Opnieuw donderen de kanonnen. Opnieuw is er 't gekerm van de slacht offers. En weer is gebleken, dat dwaas doet hij, die op den vredelievenden aard van de beschaafde en de hoog-ontwikkelde mensoh'heid zijn vertrouwen stelt. Een telegram van den Negus aan den v olkenbond zegt, dat de Italianen voor de tweede maal uit vliegtuigen Adoea hebben gebombardeerd. Er zo aden 1700 dooden en ge wonden zijn, waaronder ook vrouwen en kinderen. \ier vliegtuigen hebben 78 bommen la ten vallen, waarvan een op het hospitaal van het Roode Kruis terecht kwam. Van Italiaansche zijde wordt dit alles nadrukkelijk ontkend. In officieele kringen te Rome werd nog maals ontkend, dat de Italianen Adoea en andere plaatsen zouden hebben gebom bardeerd, maar in Genève twijfelt men aan de juistheid van deze tegenspraak. Een zwaar artillerievuur ten Noorden van Adoea wordt gemeld. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat Don derdagmiddag hevige gevechten zijn ge leverd ten noorden van Tigre. De Abessijnen beweren, dat de Italia nen zich onder dekking van vliegtuigen zouden terugtrekken. Een hooge ambtenaar van de Italiaan sche ambassade te Londen heeft in ver band met de berichten over het bombar dement uit de lucht van Adoea met na druk verklaard, dat Mussolini den Ita- liaanschen troepen instructie heeft gege ven onder geen beding plaatsen met een burgerbevolking te bombardeeren. De bizondere correspondent van het Journal telegrafeert uit Asmara, dat bet veertiende en vijftiende eskader bommen werpers, die Donderdagochtend naar Adoea waren vertrokken, geen bommen hadden moeten werpen, doch proclama ties voor de burgerbevolking. Het wordt al fraaier! Het telegraafagentschap Radio meldt uit ddis Abeba, dat in het ministerie van oorlog van Abessynie werd verklaard, dat Italiaansche troepen ook zijn opgerukt naar O g a d e n. Een voorhoede van 800 Abessijnen heeft ten Noorden van "Wal Wal tegen stand geboden en ernstige verliezen ge leden. Volgens Reuterberichten uit Addis Abe ba zouden de Italianen verder oprukken in de vlakte bijl den berg Moessa Ali, zon der daarbij! op ernstigen tegenstand te stuiten. De Abessijnsche tegenstand zou pas te verwachten zijn in de lager gele gen deelen. Donderdag om 15 uur beeft de Abes sijnsche regeering den Italiaanschen ge zant te Addis Abeba de paspoorten ter hand gesteld. De gezant en het legatie- personeel zouden beden-, Vrijdagmorgen, met een bijzonderen trein Addis Abeba verlaten. De vrees, dat de Italianen vanmorgen een luchtaanval op de Abessynische hoofdstad zouden ondernemen, nam gis teren toe. Veel buitenlanders brachten den nacht door in huizen, welke buiten de stad in de heuvels zijn gelegen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Ita liaansche troepen onmiddellijk Adoea kunnen innemen; omstreeks 50.000 man Ethiopiërs moeten rond de stad liggen. Op 20 k.m. van Adoea verheffen zich de hoogste obelisken der wereld, n.l. die van Aksoem, waar de eerste koningen van Ethiopië begraven liggen. De Ethio piërs beschouwen deze als heilig en zullen ze zeker niet zonder strijd afstaan. Vanaf de rivier Mareb bestaan geen wegen meer en de Italianen moeten langs karavaanpaden oprukken door het geac cidenteerde terrein, dat 1000 meter stijgt op elke 60 kilometer. Een officieel Italiaansch communiqué meldt „De Italiaansche troepen zijn thans bezig vooruitgeschoven posities in te ne men welke aan gene zijde van onze stel lingen of onze grenzen gelegen zijn." Juist het laatste woord, waar het op aan komt,is niet duidelijk. Er staat: linee. En dat woord kan in het Italiaansch zoo wel stelling als ook grens beteekenen. D'e economisch sancties die men tegen over Italië zou kunnen toepassen, zou den althans in de eerste phase van den oorlog vrij! weinig beteekenen. Reeds maanden lang heeft Italië groote voorra den aangekocht van al die grondstoffen waaraan het voor het voeren van den oorlog behoefte heeft. Italië zou voor geruimen tijd weinig last ondervinden van de economische sancties. Naar te Londen wordt vernomen zijn de Italiaansche strijdkrachten op ver scheidene ver uit elkaar gelegen plaatsen concentrisch opgerukt in de richting van Adoea. Reeds gisterochtend half zeven hadden een aantal escadrilles bombarde- ments-vliegtuigen, jagers en verkenners, de grens gepasseerd, met als doel Adoea, Adigrat en andere plaatsen. Onder de aviateurs, die de grens .overschreden, be- vonaen zich ook de heide zoons van Mus solini. Maatregelen van Egypte. Uit Alexandrië meldt Reuter: De Brit- sche troepen worden steeds meer ver sterkt. In het kopstation van den van Alexandrië naar het Westen loopenden 200 K.M. langen woestijnspoorweg zijn kanonnen opgesteld. Reusachtige hoeveel heden oorlogsmateriaal zijn opgeslagen. In de haven van Alexandrië liggen 45 eenheden der Britsche vloot. Dagelijks houden deze schepen in volle zee ge vechtsoefeningen. Naar uit Londen wordt gemeld, zou het vrij zeker zijn, dat het departement nog vóór 29 October, datum voor de normale hervatting der parlementaire werkzaam heden, wordt bijeengeroepen. Men houdt er rekening mee, dat er te Qenève spoe- 'dig belangrijke beslssingen zullen geno men worden. Hedenmorgen ontvingen wij de volgen de berichten: Uit het Italiaansche hoofdkwartier in Erithrea werd hedenmorgen vernomen, dat te middernacht de Italiaansche op- marsch voortgang had. Het hoofdkwartier spreekt van een opmerkelijke vordering van de voorhoede in de laatste uren. Te Parijs wordt uit Addis Abeba ver nomen, dat het slechte weer de Italiaan sche opmarsch remmen zou. Vliegtuigen die waren opgestegen om naar Addis Abeba te gaan zouden tenge volge van het slechte weer hebben moeten terugkeeren. De Abessynsche regeering beeft bij het radiostation en op de strategische be langrijke punten van Addis Abeba lucht afweer machinegeweren doen opstellen. De leden van het Italiaansche gezant schap zouden Addis Abeba in den loop van den nacht verlaten. Alle Egpytenaren zijn opgeroepen on middellijk uit Abessynië te vertrekken. Het ministerie van oorlog te Addis Abe ba heeft nog geen bericht omtrent een overwinning der Etiopiers op de Italia nen, 'die uit Italiaansch Somaliland op trekken. De geruchten hieromtrent wer den betwijfeld. De Duitsche regeering vraagt de bevol king zich in het gebruik van vetten te beperken. Op initiatief van den minister van pro paganda, Göbbels, zijln te Berlijtn in de ministeries van propaganda en van le^ vensmiddelenvoorzie-ning besprekingen ge houden over de verzorging van de bevol king met levensmiddelen. Vastgesteld werd, dat de verzorging van de bevolking met brood, aardappelen, rund-, kalfs- en schapenvleesoh visch, melk, eieren, suiker en talrijke andere levenmsiddelen onvoorwaardelijk verze kerd is. Schaarste bestaat slechts ten aanzien van boter en, in mindere mate, van var- kensvleesch. In Berlijtn is de toestand, voor wat de boter betreft, hoofdzakelijk veroorzaakt door angst-inkoopen, aange zien de rijksvetten-centrale juist in den laatsten tijid buitengewoon groote böter- contingenten voor Berlijn bad vastgesteld. Overigens zouden de botervoorraden toe reikend zijln, indien de bevolking zelf zich eenige, door den feitelijken toestand geboden, beperking in bet gebruik van botter wilde opleggen en in meerdere mate van andere vetstoffen gebruik zou willen maken. Onmiddellijk zullen meer hoeveelheden reuzel en margarine ter beschikking wor den gesteld. Het onderzoek naar de devaluatie in België. Het parket van Brussel, dat zich heeft (bezig 'gehouden met het onderzoek naar de speculatieve manoeuvres, die tot de devaluatie van den franc zouden hebben igel'edd, heeft medegedeeld, dat heit' geen enkele overtreding heeft ontdekt en dat alle operaties een normaal verloop hebben gehadI De publieke meening zal deze mededee- linig wel zeer slecht ontvangen. Het gruwelijk complot in Bulgarije. De Bulgaarsohe minister-president Tos- jedf, heeft een korte rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Bulgarije aan een zeer groot gevaar was ontsnapt. Er 'zijin nog enkele arrestaties verricht. Na een huiszoeking in zijn woning is de uitgever en hoofdredacteur van het on langs verboden blad „Cambana", Popofski m hechtenis genomen. Korte Berichten. De te New-York wonende Italianen stroomen naar het consulaat om vrijwil lig dienst te nemen. STRENGERE HANDHAVING DER VERKEERSREGELEN. Regeering neemt het initiatief. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar men verneemt, aan de Com missarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën medegedeeld, aal hij van zijn ambtgenoot van Waterstaat het verzoek heeft "ontvangen, te willen be vorderen, dat door de plaatselijke politie, in het algemeen genomen, meer aandaerd zal worden besteed aan bet handhaven van verkeersregelen. Aanleiding tot dat verzoek wa-i o.ni. een opmerking in het verslag van de vaste commissie voor openbare werken, verkeert en waterstaatsaangelegenheden uit de Tweede Kamer bij behandeling van het ontwerp-Motor- en Rijwielwet. Tevens werd daarbij, zooals men weet, aange drongen op het geven van verkee «onder wijs op verschillende plaatsen voor ge meente- en rijksveldwachters ten platle- lande. Voor zoover de plaatselijke politie en de gemeente-veldwachters betreft, vraagt de minister de aandacht van de Commis sarissen der Koningin voor deze aange legenheid. Genoemde Commissarissen zul len zich thans tot de burgemeesters wen den met verzoek, voor zooveel noodig, strengere handhaving der verkeersregelen te bevorderen en een eventueel tekort aan instructie aan te vullen. De Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer zal aan de centrale afdeeling voorstellen om onmiddellijk na de openbare vergadering op Dinsdag 8 October, waarin bet Wets ontwerp betreffende de verlaging der loodsgelden wordt behandeld, in de af- deelingen te doen onderzoeken het wets^ ontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot het uitvaardigen van uitvoerverboden ter bevordering van de internationale sa menwerking in het belang van den vrede of ter bescherming van de levensbelangen van het rijk in tijden van buitengewone internationale spanning, hetwelk op 2 Oc tober j.l. door de Tweede Kamer is aan genomen. D'e voorzitter is voornemens om dit wetsontwerp, met het oog op het zeer spoedeischende karakter daarvan, indien tijdig het eindverslag is uitgebracht, aan de orde te stellen bij den aanvang van de openbare vergadering op Woensdag 9 Oc tober. Uitkeeringen van het Nat. Crisis-Comité. In de maand September is door bet Nationaal Crisis Comité aan plaatselijke comité's uitgekeerd f 39.050, waarvan voor een bedrag van f 14.559 in natura. Voor 18 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van plaatselijke co mité's f 1333 verstrekt. Bijzondere vermelding verdient een uit- keering van f 2725' aan het Ned. Jeugd leiders Instituut voor kampwerk 1935. De Indische begrooting,. Door verschillende ingezonden nota's van wijziging en aanvnllingsbegrootingen zijn de totale eind-cijfers voor de ont- werp-begrooting 1936 voor Ned.-Indië thans als volgt: Uitgaven: geheele dienst f476.612.518, buitengewone dienst f 21.259.654, gewone dienst f 455.352.864. Ontv.: geheele dienst f 435.828.433, bui tengewone dienst f 21.064.458, gewone dienst f414.763.975. Tekort geheele dienst f 40.784.085, op den buitengewonen dienst f 195.196, op den gewonen dienst f40.588.889. De vereenvoudigde spelling. In antwoord op enkele vragen van den beer Thijssen in verband met geruchten omtrent een bij het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in voorbereiding zijnde wijziging der voor schriften inzake de vereenvoudigde spel ling van de Nederlandsche taal heeft de beer Slotemaker de Bruine, Minister van Onderwijs, K. en W. meegedeeld, dat de minister bij brief van 1 Juli 1935, aan het Algemeen hoofdbestuur van de fede ratie der werkgevers-organisatiën in het boekdrukkersbedrijf te Amsterdam heeft bericht, dat de regeering niet voornemens is wijziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het onderwijs. D'e vraag, of een wijziging der voorschriften, welke neerkomt op een terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel in overweging is wordt ook ont kennend beantwoord. Groote snelheden met nieuwen trein. 'Gisteren is met het nieuwste materieel der Nederl. Spoorwegen, dat dienst doet op de lijn Rotterdam'Hoek van Holland, een proefrit gemaakt op het geëlectrifi- ceerde 'baanvak HaarlemZandvoort, waarbij een snelheid van 150 km. per uur werd bereikt. Binnenland. De fruittentoonstelling te Goes. Buitenland. De strijd in Abessynië. Abessynië doet opnieuw een beroep op den Volkenbond. Morgen Volkenbondsraadsvergadering. Het gebrek aan boter en vetten in Duitschland. Gemeld wordt dat 'dit treinstel, van het stroomlijntype, nog sneller kan rijden. De zer 'dagen is op 'heit1 traject LeidenDen Haag een snelheid van 162 km. per uur bereikt. Men reed dien afstand in acht minuten. Over het traject Den Haag- Rotterdam deed de trein slechts vijftien minuten en de reis van Amsterdam naar Den Haag duurde heen 34 minuten en terug slechts 32. Deze snelle ritten zijn ondernomen, om gegevens te verzamelen over bodemgesteldheid enz.; het zal mis schien niet zoo heel lang meer duren dat de snelheid der electrische treinen nor maal tot 'gemiddeld 120 'km. per uur kan worden opgevoerd. Nieuwe Nederlandsche industrie. Dezer dagen is ten overstaan van nota ris xnr 'dr B. J'. F. Steinmetz te Amster dam opgericht het Syndicaat Systeem De Ceuster. Het doel van het Syndicaat is o.m. te geraken tot de commercieele exploitatie van het patent voor Nederland en Kolo niën (betreffende de vergassing van ruwe olie als brandstof voor benzinemotoren (automobielen enz.), waarvan gebleken is, dat zij een besparing van 70 a 80 pet. op de brandstofrekening zal mogelijk maken. Tot heden werden de apparaten Systeem De Ceuster op bescheiden wijze te Breda gefabriceerd, doch van beden af zal de fabriek van de firma P. 'G. Duchateau en Zn. te Schiedam de vervaardiging ter (hand nemen. Bermplanken langs rijkswegen. Naar aanleiding van een verzoek van de A.N.W.B. om in het belang van de veiligheid van het verkeer te willen be palen, dat langs alle rijkswegen aan beide zijden over de geheele lengte bermplan ken zullen worden geplaatst, indien een andere goede wegmarkeering ontbreekt, beeft de minister van Waterstaat mede gedeeld, dat het aanbrengen van deze planken langs de rijkswegen wordt over wogen. De verkoop van schepen aan Italië. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende bet nemen van maatregelen van Regeeringswege tot het beletten van den verkoop van Nederlandsche schepen aan Italië, luidende: Is het de Regeering bekend, dat er sprake van is dat wederom een of meer Nederlandsche schepen naar Italië zullen worden verkocht, zooals met de Gelria het geval ia geweest? Acht de minister het dan niet in te genspraak tot de houding door de Regee- ringsafgevaardigde te Genève aangenomen om toe te laten dat een dergelijke trans actie plaats vindt, daar het toch in het geval van de Gelria is gebleken, dat dit enkel voor oorlogsdoeleinden geschiedt? heeft minister De Graeff het volgen de geantwoord: Bij den huidigen stand van zaken van het geschil tusschen Abessynië en Italië en van de behandeling van dit geschil door den Volkenbond acht de minister bet tot stand komen van transacties, ge lijk die betreffende de Gelria, niet in strijd met de houding, welke de Neder landsche Regeering te Genève heeft aan genomen. DE WINTERTIJD WORDT 6 OCTOBER INGEVOERD. Wij herinneren er onze lezers aan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. de zomertijd eindigt. Men denke er dus aan Zaterdagavond, vóór bet naar bed gaan, de uurwerken een uur stil te houden of terug te zetten. DENKT OM HET WITTE SPATBORD. Maandag moeten alle rijwielen voor zien zijn van een wit achterspatbord ter lengte van minstens 30 c.M. en van een rooden reflector. Schoolhoofd vermist. Sedert enkele dagen vermist men den 58-jarigen heer M. Nieuwenhuyse, hoofd der O.L. school te Krabbendijke. Volgens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1