êy L De Italiaansche opmarseh neemt een aanvang. DONDERDAG 3 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 3 ILKERKE, Advcrtcntiön 30 cont per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. De algemeene Fascistische mobilisatie. Groote opwinding te Rome. Een harts tochtelijke rede van Mussolinie. Adoea gebombardeerd. Buitenland. Belangrijkste Nieuws Binnenland lil lementen loor iley Seed- ersking 3, se Golmar [redenappel Dnkhuizer B7, ster- Ie veil 13 23, Black |n 7—11, Katte- loenen 3 (tenveiling. 16-21, id. id. II 14- ksseboonen [00 K.G. 1-5, Roede PO, Groene /itte kom- |L4, Meloe- alles per |27 p. stuk. ten in bei at 37—39, jende prij- [55, EoncL- lOOO stuks. RICHT. m 3 Oct.: feer toene- LW. wind, 1 betrokken tempera-- 3 u. m Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. I'oHtchftquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. L: 754. Hoewel reeds eenige weken tegemoet- gezien, klonken gisteren te Rome toch nog onverwacht de loeiende tonen der sire nen. Meer dan één uur hebben in ge heel Italië de sirenen geloeid De kerk klokken werden geluid. De klok van het Capitool zette dit geluid in, dat door hon derden klokken te Rome en duizenden in het geheele land werd overgenomen. Voor het eerst maakte een oorlogsstem ming zich van de menschen meester, want dit sirenengeloei beteekent jie massa-mobilisatie van 10 millioenen Ita lianen, de grootste mobilisatie, welke de geschiedenis ooit heeft gekend. De oproep van de sirenes veroorzaakte een levendige emotie, want deze betee kent, dat men vecht of gaat vechten in Afrika, waarheen 250.000 man vertrokken. In minder dan een uur tijds was het geheele straatbeeld te Rome veranderd. Alle openbare gebouwen zijn geïllumi neerd. Overal zijn vlaggen en transparan ten aangebracht. De zaken zijn gesloten. De menschen verdringen zich op straat en stroomen in massa naar de voornaam ste pleinen. Vliegtuigeskaders cirkelen boven de stad. Militairen marcheeren in volle wapenrusting door de straten. De radio, we.'ke sedert de afkondiging der mobilisatie geheel en uitsluitend ten dienste staat van het algemeene appèl, doet mededeelingen en laat in de straten en huizen de liederen weerklinken der fascistische revolutie. Overal ziet men afbeeldingen van Mus solini. Plakkaten worden aangeslagen waarop leuzen van den Duce worden aan gehaald, o.m. de leuze: „Een regiem, dat geen episode, doch een tijdvak vormt, buigt zich niet voor oververzadigden hoogmoed". Tegen het invallen van het donker was geheel Rome op de pleinen in de binnen stad verzameld. Het verkeer in de binnen stad was volkomen stilgelegd, terwijl de buitenwijken als uitgestorven waren. Tegen kwart over zes kwam de secre taris van de fascistische partij tezamen met het partijbestuur aan bij het Casa Venezia en begaf zich direct naar Mus solini in het gelijknamige paleis. Gelijk alle groote pleinen was ook het Piazza Venezia door zoeklichten verlicht als ware het dag. Op het nationale gedenkteeken brand den als op nationale feestdagen honder den fakkels. De pleinen konden de men schen nauwelijks bevatten. De onmiddel lijke omtrek van het Piazza Venezia was uitsluitend gereserveerd voor de partij- formaties en de militie, alsook voor de weermacht. Voortdurend hoorde men in spreekkoor de kreet: DuceDuce....!. Duce! In de straten zag men nog slechts gesloten formaties marcheeren. Van het balcon van het Palazzo Vene zia heeft Mussolini tot 10.000 fascisten een rede gehouden. Mussolini spreekt. Het plechtige uur in de geschiedenis van het vaderland, zoo begon de Duce, is aangebroken. Zwarthemden der revo lutie, mannen en vrouwen van geheel Italië, Italianen in de geheele wereld, over de bergen, aan gene zijde der zeeën, gij allen luistert! Twintig millioen Italianen zijn op dit oogenblik bijeen op alle pleinen van Ita lië, om deel te nemen aan de geweldigste volksmanifestatie, welke de historie van Rome kent. Zij vormen één hart, een enkelen vastbesloten wil. Deze manifes tatie wil aantoonen, dat Italië en het fascisme volkomen een zijn en zullen blijven. Alleen volken, die zich door in beeldingen laten leiden of in grove on wetendheid leven, kunnen het tegendeel meenen. Zij weten niet wat het fascis tische Italië van 1935 is. Sedert vele weken wentelt zich het rad der geschie denis onder de stuwkracht van onze rus tige en zekere vastbeslotenheid, in de richting van het doel. In deze uren is het tempo nog sneller, la. het is bijna onweerstaanbaar gewor den. Het is niet slechts een leger, dat naar ijn doelwit opmarcheert, neen 44 millioen Italianen trekken eendrachtig en gemeenschappelijk met dit leger op, ter wijl men poogt bet gruwelijkste onrecht jegens ben te. begaan en bun plekje on der de zon bun te ontnemen. Toen Italië in 1915 zijn lot verbond aan dat der geallieerden, klonken er ongetelde kreten van, bewondering en werden er vele beloften gedaan. Doch toen de ge meenschappelijke overwinning was be vochten, waartoe Italië had bijgedragen met 670.000 dooden, een millioen gewon den en 400.000 verminkten en men aan de oonferentietafel ging beraadslagen over den vrede, toen vielen er voor Italië slechts kruimpjes af van den grooten ko lonialen buit, dien de andere mogendhe den veroverden. Dertien jaar lang hebben wij' geduldig gewacht, terwijl men om ons been pogin gen in het werk stelde om onze opbrui sende levenskracht te verstikken. Met Abessynië hebben wijl veertig jaar lang gewacht. Nu is bet genoeg! Wij mogen echter niet doen, alsof wij de mogelijkheid van sancties in de nabije toekomst niet zouden zien. Op sancties van economisch en aard zullen wij antwoorden met discipline, vastgeradenbeid en offervaardigheid. Op sancties van militairen aard zullen wijl antwoorden met militaire maatrege len, op oorlogsdaden zullen wij antwoor den met oorlogsdaden. Niemand meene, dat bij1 ons klein zal krijgen, want bijl zal een barden strijd te verduren hebben. Een volk, dat trotsch is op zijn eer en op zijn toekomst, kan en zal nimmer een andere houding aannemen. Maar ik wil nog eens herhalen, en dat op de meest categorische wijtee en in bet bewustzijn, dat ik daarmede een heilige verplichting op mij1 neem tegenover alle Italianen, die mij1 vanavond booren, dat wij al het mogelijke zullen doen o-m te vermijden dat een koloniaal conflict bet karakter en de beteekenis van een Euro- peescb conflict aanneemt. Daarom: voorwaarts marsch! Fascistisch Italië, Italië van Vittorio Veneto, Italië der revolutie, sta pal! Mo gen de kreten, die bier uiting geven aan ons aller onwrikbare vastbeslotenheid, ten hemel opstijgen; laten onze kreten door dringen tot onze soldaten in O.-Afrika, waar zij op bet punt staan den strijd in te gaan; laten zijl bun tot troost, onzen vrien den tot aansporing, onzen vijanden tot waarschuwing strekken. De kreet van Italië is er op dit oogen blik sleohts één; „Dood aan den vijand en de overwinning voor Italië". Het is een kreet van rechtvaardigheid en overwin ning!" De redevoering van Mussolini werd door de menigte herhaaldelijk met luid applaus onderbroken. Tenslotte bracht de menigte Mussolini, die steeds opnieuw op bet balcon moest verschijnen, een ovatie waaraan geen einde scheen te komen. Na dat bet Giovinezza-lied was gespeeld ver klaarde de secretaris-generaal der fascis tische partij, die zich met het partijbe stuur aan de zijde van Mussolini bevond, via de radio, dat bet algemeen appèl af- geloopen was. Na de rede van Mussolini werd bevel gegeven aan de menigte om zich te ver spreiden en keerden de gemobiliseerden naar buis terug. Langzaam en ordelijk als de opmarseh voltrok zich de afmarscb. De eerste slachtoffers reeds gevallen. Reuter meldde gisteravond uit Parijs: „Paris Soar" publiceert een bericht uit Addis Abeba, volgens hetwelk de Itali aansche troepen, welke het Moessalige- bied binnengedrongen zijn, bestaan uit drie kolonnes van een totale sterkte van 20.000 man. Onmiddellijk raakten de Italianen slaags met de ongeregelde Ethiopische troepen van de Danakils. In deze gevechten zouden reeds dooden zijn gevallen. De Italiaansche troepen zijn nog niet in contact gekomen met de geregelde Ethiopische troepen. Te Rome werd bet bericht, dat Italiaan sche troepen de grens van Ethiopië heb ben overschreden, gisteravond niet langer tegengesproken, doch evenmin bevestigd. Men herhaalt, dat de grens in het betrok ken gebied nimmer is afgebakend. Er liep het gerucht, dat Adoea bezet zou zijia, maar dit werd. officieel ten stel ligste ontkend. DE ITALIAANSCHE OPMARSCH. ROME. De Minister van pers en pro paganda heeft een communiqué verstrekt waarin hij mededeelt dat het commando te Erithrea opdracht heeft gekregen tot handelen. Dientengevolge zijn de Italiaansche troepen de grens overgerukt. DE MOBILISATIE IN ABESSYNIE. ADDIS ABEBA. Hedenmorgen om 11 uur is de algemeene mobilisatie gelast. De afkondiging van de mobilisatie ge schiedde in het keizerlijke paleis in aan wezigheid van 3000 man troepen en on der het roffelen van de oorlogstrommels. De hofmeester proclameerde de mobili satie. ADOEA DOOR DE ITALIANEN GEBOMBARDEERD. GENEVE. De Negus heeft den Volken bond meegedeeld, dat de Italianen Adoea hebben gebombardeerd, waarbij talrijke slachtoffers zijn gevallen. Ook Adigrat ten N.O. van Adoea is gebombardeerd, de veldslag in de pro vincie Ogaden is geopend. In het gebied van Harrar worden groo te troepenmassa's geconcentreerd. Men spreekt van 50.000 man. Langs den weg ZeilaDjidjiga trekken groote wapen- en munitietransporten op vrachtauto's. Het oorlogmateriaal zou van Engelsche en Tsjecho-Slowaaksche origine zijn. GENEVE. In Volkenbondskringen be schouwt men het begin van de militaire operaties in grooten stijl, die sedert eenigen tijd werden verwacht, als zeer ernstig. Deze zijn thans begonnen in het Noor den met een bombardement van Adoea en enkele strategische punten en een opmarseh op groote schaal. De Volkenbondsraad heeft een tele gram ontvangen van den Italiaanschen onderstaatssecretaris, waarin deze de ge beurtenissen bevestigt. Hij rechtvaardigt deze niet alleen met de algemeene mobi lisatie van het leger van Abessynië, doch eveneens met de oprichting van een neu trale zóne, welke het resultaat is van het terugtrekken van de Abessynsche troepen met 30 K.M. Deze laatste overweging heeft in Vol kenbondskringen aanleiding gegeven tot ernstige commentaren. GENEVE. De Italiaansche regeering heeft zich tot den Volkenbond gewend met de mededeeling, waarin wordt ge zegd, dat zij gezien de algemeene mobili satie van de Abessynsche legertroepen, gedwongen is geweest den bevelhebber in Oost-Afrika opdracht te geven, alle maat regelen te nemen tot zelfverdediging tegen een mogelijken aanval. De maatregelen kunnen omvatten de bezetting van zekere strategische punten. De Commissie van 13 kwam hedenmid dag bijeen. LONDEN. De Italianen hebben op ver schillende ver uiteenliggende plaatsen de grenzen overschreden en rukken concen trisch op Adoea aan. Vanmorgen te half zeven hebben ver scheidene eskaders bommenwerpers ge- vechts- en verkenningstoestellen een vlucht ondernomen aan gene zijde van de grens met Adoea, Adigrat en andere plaatsen als doel. Aan den opmarseh naar Adoea nemen groote Italiaansche troepen colonne's deel. Onder de piloten, die de grens zijn ge passeerd, bevinden zich ook de beide zoons van Mussolini. Van een vliegveld zijn 15 groote bom menwerpers gestart. De eerste troepen trokken kort na het aanbreken van de morgenschemering over de rivier de Mareb, zij werden voor af gegaan door verkenningstroepen, die zijn uitgerust met machinegeweren. Het hoofdkwartier van den opperbevel hebber is naar de nabijheid van de grens verplaatst. In de hoofdstad van Erithrea Asmara en in het Italiaansche hoofdkwartier heerscht de meest levendige activiteit. De indruk te Londen Gisteravond werd uit Londen gemeld: Men verklaart hier, dat, indien de be richten ever het binnendringen van Ethiopisch gebied door Italiaansche troe pen juist zijtn, dan verwekt dit hier geen verrassing, aangezien dit sedert gister avond werd verwacht. Evenwel acht men een dergelijke ont wikkeling van den toestand zeer ernstig, want hierdoor wordt een einde gemaakt aan de verzoeningspogingen van den Vol kenbond; de Bond zou dan in den kortst mogelijken tijd bijeen moeten komen, om den toestand te bespreken en indien een grensschending zou worden geconstateerd, de maatregelen moeten nemen, welke in het pact zijtn voorzien. Heft Londen het wapehembargo op? Naar Havas van welingelichte zijde verneemt is men te Londen algemeen van oordeel, dat de eventueel te nemen maatregelen tot verkorting van het ge wapend conflict moeten worden vooraf gegaan door een opheffing van het ver bod inzake het leveren van wapenen aan Abessynië. Men verheelt zich echter niet, dat een dergelijk besluit wellicht zou kunnen lei den tot incidenten in de Roode Zee tus- schen koopvaardijschepen en Italiaan sche oorlogsbodems. Tot de opheffing van het wapenembargo voor Abessynië schijnt de Britsche regeering onmiddellijk na hel begin der vijandelijkheden te zullen over gaan. Met betrekking tot het sanctievraag- stuk blijft men 'hier van oordeel, dat uit sluitend economische sancties in 'het oog kunnen worden gevat. Men heeft er dan ook met voldoening van kennis genomen, dat Mussolini in dit opzicht blijkens zijn rede de toekomst met kalmte tegemoet ziet. OPSTAND-POGING IN BULGARIJE. De Bulgaarsche regeering heeft over het geheele land den uitzonderingstoe stand afgekondigd. De op vandaag vast gestelde parade en feestelijkheden ter gelegenheid van den jaardag van de troonsbestijging van den koning en de onafhankelijkheidsverklaring van Bulga rije, zijn uitgesteld. De afkondiging van den uitzonderings toestand is geschied in verband met de ontdekking van een gevaarlijke poging tot opstand, waartoe reeds alle voorbe reidingen waren getroffen. De opstandige beweging ging in hoofd zaak uit van den Swenokring, die ook reeds aan den staatsgreep van 19 Mei 1934 deelgenomen heeft. De reserve-kolo nel Damain Weltsjeff, de organisator van dezen staatsgreep, leefde in het buiten land in ballingschap. Gistermorgen vroeg kwam hij per automobiel te Sofia aan en werd direct gearresteerd. In den loop van den morgen zijn nog tal van andere personen, o.a. ook de vroegere minister van financiën, Peter Todoroff, gearresteerd. De arrestaties der samenzweerders duren nog voort. Naar nog gemeld wordt, was het doel van de samenzwering het ten val bren gen van de regeering en zelfs de ont troning van den koning. FRANSCHE HAVENS VOOR DE BRITSCHE VLOOT? Vrijdag de beslissing. Laval, de Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken, heeft volgens de „Daily Herald" aan Sir George Clerk, den Britschen ambassadeur te Parijs, meege deeld, dat de grootste Fransche vlootba^ sis, Toulon, ter beschikking van de Brit sche vloot zal worden gesteld, indien een niet-geprovoceerde aanval van Italië op de Britsche Middellandsche Zeevloot een dergelijke stap noodzakelijk zou maken. Tevens deelde hij mee, dat de Fransche luchtmacht aan de Britsche vloot alle hulp zal verleenen, die deze noodig zou hebben, terwijl de Fransche vloot volledig met de Engelsche zal samenwerken. Officieel zal de Fransche beslissing in deze zaak worden bevestigd in de ka binetszitting, die Vrijdag te Parijs zal worden gehouden. Eén formeel antwoord zal de Britsche regeering worden toege zonden op de gestelde vragen. Engelsch vliegtuig verongelukt. Een vliegtuig van de lijn Melbourne— Launceston (Tasmanië) met 5 passagiers, is gisteren verongelukt. Nadat de be stuurder draadloos had meegedeeld dat het uitzicht zeer slecht was en hij een noodlanding zou beproeven, zijn 3 vlieg tuigen ter assistentie uitgevlogen. Een van de drie heeft het wrak van het vlieg tuig bij' Pinders-eiland op 4 mij' uit de kust van Tasmanië ontdekt, en even later is een leege opvouwbare reddingboot, die tot de uitrusting van bet vliegtuig be hoord heeft, aangespoeld. Er is vrijkrel geen hoop, dat een der vijf inzittenden de bestuurder, een mecanicien en 3 pas sagiers er het leven af gebracht heb ben. Binnenland. Hot Bezuinigingsontwerp door de Twee de Kamer aangenomen. Verhooging van enkele belastingen. (Opening van de fruittentoonstelling te Goes. Buitenland. De vijandelijkheden tusschen Italië en Abessynië geopend. Boterschaarschte in Duitschland. Gisteren was er te Berlijn nog geen leniging van de boterschaarschte. De pers bespreekt heden de kwestie niet meer. Of dit doeltreffend is, kan worden betwijfeld. Er vormden zich weer lange queues voor de winkels en de menschen winden elkan der noodeloos op met praatjes. Het ver moeden ligt voor de hand, dat dit aan leiding geeft tot hamsteren uit ongegron de paniekoverwegingen. Zoo werden in sommige winkels ongewone hoeveelheden verduurzaamde levensmiddelen en melk verkocht. De kerkstrijd in Duitschland. Tusschen de Evangelische kerk en de Duitsche Staat schijnt een compromis te zijn bereikt omtrent de kerkelijke admini stratie. Von Bodolschwiiig, de leider van de he- lijdenisbeweging, zou erin hebben toege stemd het presidentschap' van een direc torium voor het beheer van de kerke lijke zaken, zooals door Kerrl werd voor gesteld te aanvaarden. Dit zou insluiten, dat de rijksbisschop dr MpUer van zijln primaat, dat hem over de Evangelische kerk door de nazi's is verleend, zou worden ontheven. Het gerucht gaat, dat aan Müller reeds verboden zou zijn op burgerlijke bijeen komsten het woord te voeren. Nieuwe flottieljeleider voor de Marine. Naar men verneemt zal de nieuwe flot tielje-leider voor de marine in het begin van het volgend jaar op een der hellingen van de Nederlandsehe Scheepsbouwmaat schappij op stapel worden gezet. Een deel der materialen is reeds, op de werf aan gekomen en men is begonnen deze te ver werken. De standaard waterverplaatsing is 3350 ton, en die vol uitgerust 4225 ton. De hoofdbewapening zal bestaan uit zes ka nonnen van 15 c.M., acht mitrailleurs en twee drieling torpedolanceerinrichtingen. De bemanning telt 85 koppen. Het schip zal dienst doen in ons land, ter vervanging van oude oorlogsschepen. Radiotelefoonverkeer met Ned.-lndië. Gedurende September 1933 zijn in het radiotelefoonverkeer met Ned.-lndië in totaal 207 gesprekken gevoerd, waarvan 98 in Nederland en 109 in IncLië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 72 betrekking op zakelijke en 26 op familie-aangelegenhe den. Voor de in Indië aangevraagde ge sprekken bedroegen deze getallen resp. 49 en 60. In totaal werden 154 gesprekken van hieruit gevoerd, waarvan in Nederland 75 en in Indië 79 werden aangevraagd Lederprijzen sterk verhoogd. In een te Tilburg gehouden vergade ring van de vakgroep van zoollederfabri- kanten der Federatie van Lederfabrikan ten is besloten in verband met de ster ke hausse der huidenprijzen de leder- prijzen met 15 pet. te verhoogen. Nederlandsche fabriek in Belgische Kempen? In kringen van de Belgische indus trie heerscht eenige ongerustheid over het feit, dat een Nederlandsche onderneming van sanitaire artikelen voornemens zou zijn in de Belgische Kempen in de on middellijke nabijheid van de Nederland sche grens een fabriek te laten bouwen. Aan een delegatie van fabrikanten, die hieromtrent in het Departement van Economische Zaken inlichtingen kwa men vragen, heeft de Minister verklaard, dat de regeering er niet aan denkt deze Nederlandsche onderneming ten koste van de eigen industrie te bevoordeelen, doch dat zij integendeel alles in het werk zal stellen om de Belgische producenten tegen buitenlandschb dumping te be schermen. Na de Tilburgsche staking. In de overeenkomst, die heeft geleid tot oplossing van het conflict in de tex tielindustrie te Tilburg was aan de sta kers de toezegging gedaan, dal zij' zoo spoedig mogelijk gelegenheid zouden krij gen om in ledenvergaderingen met het be stuur hunner resp. 'organisaties van ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1