WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 2 Buitenland Binnenland WEEK-ABONNEMENTEN Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergu" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièque en Girorekening 44-155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het bezuinigingsontwerp. De Kamer heeft thans een aanvang ge maakt met de behandeling van de onder- deelen van het Bezuinigingsontwerp. Er wioirdt met volle stoom gewerkt. De Juli-storm heeft, zooals reeds de vorige week is gebleken, de politieke lucht gezuiverd, met het gevolg, dat nu een streven tot hartelijke samenwerking tot uiting komt. Verschillende paragrafen van het ont werp werden gisteren reeds behandeld en voor het meerendeel met algemeene stemmen aangenomen. De voorgenomen salarisverlaging voor Rijkspersoneel en onderwijzers werd bij de stemming over de motie-Van den Tem pel met 56 tegen 25 stemmen goedgekeurd en verder werden de voorstellen die op de departementen van Binnenlandsche Za ken en Financiën betrekking hebben, vlot afgewerkt. Er is gewerkt gisteren. Merkwaardig is, dat sommige volksver tegenwoordigers die altijd vol critiek zit ten, by deze behandeling, nu er practisch werk moet worden verricht, hun stem niet lieten hooren en dat ze het tot nu toe geen enkele keer noodig achtten zich te gen de Regeeringsvoorstellen te verkla ren. Praten en critiseeren in de ruimte, blijkt ook hier gemakkelijker dan doen. DE DREIGENDE OORLOG. Zestien Italiaansche onderzeebooten in de Roode Zee? In de Roode Zee zouden zestien Ita liaansche onderzeebooten voor anker lig gen om, naar men zegt, te trachten even- tueele voorraden munitie en oorlogsmate riaal, welke door andere landen naar Abessynië zouden worden verzonden, te onderscheppen. De Amerikaansche arts, dr Hockmann, de onder-directeur van den gezondheids dienst, is vertrokken naar Diredaoua met een aantal ziekenverplegers en materiaal, bestemd voor het Zuid-Oostelijk deel van de provincie Ogaden, alwaar de aanval vanuit Italiaansch Somali-land te ver wachten is. Volgens een niet bevestigd gerucht zou de algemeene mobilisatie in Abessynië he denavond worden afgekondigd. Het nieuws zal verspreid worden door middel van vuren, die op de toppen der bergen ontstoken worden. In gezaghebbende kringen wordt ver teld, -dat de afkondiging der mobilisatie op bevel van den negus een plechtig ka rakter zal dragen en gepaard zal gaan met een godsdienstoefening en een rede voering in aanwezigheid van de journa listen. De weigering van Genève om waarne mers te zenden, heeft Abessnië teleurge steld, maar niet verrast. Men is van mee ning, dat de commissie toch niet meer op tijd zou komen, aangezien de oorlog op het punt staat uit te breken. Volgens zekere berichten verwachten de Ethiopische autoriteiten belangrijke zendingen wapens, munitie, gasmaskers enz. De Abessynische regeering treft zeer ernstige voorzorgen aan de grenzen, om te voorkomen, dat deze zendingen -worden onderschept. Volgens de Abessynische kringen zou den de Italianen tusschen den 5 en den 10 October tot den aanval overgaan, waarbij men als eerste actie het bom bardement verwacht van de spoorlijn en de radiostations van Harrar en Addis Abeba. Welke sancties tegenover Italië? Reuter 'bevestigt de berichten volgens welke de Britsche regeering bij de Fran- sche regeering zou 'hebben geïnformeerd naar 'haar bonding in geval van een plot- selingen aanval der Italiaansche vloot op de Britsche. Deze kwestie houdt verband met het feit, dat in artikel 16 van het Volken- bondsistatuut een leemte is geconstateerd. Par. 3 van genoemd artikel verplicht alle leden in geval van een geïsoleerden aanval aaneengesloten te staan, zoodra de Vol kenbond besloten heeft tot een gemeen schappelijk optreden. Daarbij wordt evenwel geen enkele aan wijzing gegeven voor den tussc'hentijd, n.l. den tijd vóór de beslissing zal zijn geno men. Men veronderstelt, dat de Fransohe regeering accoord gaat met de Britsche interpretatie volgens welke Vol'kenbonds- leden in geval van een dergelijken aanval elkander bijstand moeten verleenen. In Engeland beschouwt men den toe stand nog steeds zeer ernstig. De correspondent verklaart, dat de toe stand te 'Genève zoodanig is, dat men met kan verwachten, dat een wonder zal ge beuren. Men kan niet meer ihopen, dat het uitbreken van den oorlog zal worden verhinderd, doch men kan er zeker van zijn, dat de Britsche regeering alles zal doen, wat in haar ver mogen is om met de hulp van de Volken- bon'dsmachinerie den oorlog zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Groot-Brittannië is evenwel niet van zins eenige aparte actie te ondernemen buiten den Volkenbond. Indien de Volkenbond tot sanctiemaat regelen besluit, zouden deze op twee prin cipes berusten: 1. Ieder land zal er aan moeten deel nemen. 2. De sanctiemaatregelen mogen niet worden teniet gedaan door de handelwijze van staten-niet-leden van den Volkenbond, zooals b.v. de Vereenigde Staten en Duitschland. Dit laatste zou in het bizon der van belang zijn, zoodra tot economi sche repressaillemaatregelen zou worden besloten. Waarschijnlijk zal het antwoord op de Engelsche vragen aangaande de houding van Frankrijk in geval van een conflict in de Mid'dellandsOhe Zee Vrijdag in den Franschen ministerraad worden vastge steld. De V. S. economisch In een mooi weer-zone. In een toespraak verklaarde president Roosevelt, dat de Vereenigde Staten in economisch opzicht den storm hebben overwonnen en een zone van fraai weer zijn binnengegaan. Hij had 'dit op zijn reis door het Amerikaansche continent kunnen constateeren. Amerikaansche schepen vermijden Suez-kanaal. De agenten van 'de „Dodwell Castle Line" hebben verklaard, dat, met het oog op de aanzienlijk verhoogde premies in verhand met het oorlogsrisico, alle sche pen van hun maatschappij, welke den dienst tussdhen New-York en Oost-Azië onderhouden, voortaan via Kaapstad zul len varen en niet meer door het Suez- kanaal, De conferentie tusschen Ribbentrop en Van Zeeland. De „Daily Express" meent te weten, dat hij de j.l. Vrijdag te Brussel gehouden besprekingen tusschen Hitler's gevol machtigde, von Ribbentrop, en den Bel gischen premier van Zeeland, de mogelijk heid is overwogen, om in de gebieden Eupen en Maimedy een volksstemming te 'boud'en. In ruil daarvoor zou Duitschland aan België zekere economische voordeelen ver leenen. Abessynië rekent alvast op 2 3 jaar oorlog. Las Kassa, de voornaamste persoon- lykheid in Abessynië na den keizer, staat aan het 'hoofd van de Noordelijke armee, bestaande uit ongeveer een kwart mil- lioen manschappen, waaronder een groot aantal ruiters. Hij treft momenteel voorbereidingen voor een oorlog, die twee a drie jaar zou kunnen duren en laat groote voorraden levensmiddelen op verschillende plaatsen rond D'ebrathabor, zijn hoofdkwartier, verzamelen. Een Reuter-correspondent meent te we ten, dat de keizer aan Kassa volledige vrijheid van handelen heeft toegestaan, om een veldtocht te leiden op het Noor delijk front, geheel naar zijn goeddunken. Waarschijnlijk zal de negus zelf de opera ties aan het front van Ogaden controlee ren en eveneens die aan 'het Oostelijk fiont van D'essye, want in Abessynië ge looft men, dat de Italianen thans voor nemens zijn, ook vanuit Assab een aan val te doen, behalve gelijksoortige aan vallen uit Asmara en Italiaansch Somali- land. Aardbeving geregistreerd. Het Seismografisch Intituut van de Academie van Wetenschappen te Tasjkent heeft een krachtige aardbeving geregis treerd, waarvan het epicentrum zich ver moedelijk in de omgeving van Kasjgar in het Westen van China bevindt. Levensmiddelenschaarschte in Duitschland. Ten einde het tekort van varkensvleesch aan te vullen, besloot de Düitsche regee ring wekelijks 5000 varkens in te voeren, vandaag te beginnen. Ook zullen aanzienlijke hoeveelheden spek uit Nederland worden ingevoerd. Ook gisteren zag men voor verschil lende winkels mensehen queu maken, die hoopten boter te krijgen, welke hoop in vele gevallen ongegrond bleek. De ver wachte aanvoer komt blijkbaar iets later dan was verwacht. Korte Berichten. De GrieksChe regeering is voorne mens om 30 verkenningsvliegtuigen en 48 bommenwerpers te bestellen. De lucht vloot wordt daarmede met 78 toestellen versterkt. Naar aanleiding van de herdenking van Hindenburgs geboortedag op beden is verordend dat getolereerd zal worden, dat particulieren blijven vlaggen met zwart-wit-rood, met uitzondering van de Joden. i In Addis Abeba doet een gerucht de ronde, dat ruim 100 Japansche officieren onderweg naar Abessynië in Britsch Somaliland zouden zijn aangekomen De Zee van Marmora en de Zwarte Zee zijn door hevige stormen geteisterd, zoodat de scheepvaart werd gestremd. De verplichte arbeidsdienst in Duitschland is begonnen. Gisterenmorgen hebben zich in alle plaatsen degenen, die zes maanden arbeidsdienst moeten ver vullen, bij de recruteeringsbureaux aange meld. Tien duizend man zijn met speciale treinen uit Berlijn naar Silezië vertrok ken. De werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 9 tot en met 14 September het aantal le den van ingevolge het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingec 544.600 bedroeg, van wie 75.200 landar beiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aan gaande de werkloosheid van de ve reini gingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 469.400 verzekerden bedroeg 29.8 pet. In de vorige verslagperiode (26 tot en met 31 Augustus) bedroeg de werkloos- beid 30 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 26.4 pet. en 24.5 pet. Bijl 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 14 September in totaal 376.022 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 355.518 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 358.551 werk loos, onder wie 343.041 mannen. Op 31 Aug. bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 370.271, onder wie 352.217 werkloozen. Van deze werkloozen waren, blijkens mededeeling van den directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverlee- ning, 51.769 personen geplaatst bij! een werkverschaffing. Bovendien waren er einde Augustus nog 3299 met financieelen steun van de 'overheid ingevolge de loon- bijslagregeling tewerkgesteld in het land en tuinbouwbedrijf. Dit laatste aantal is niet begrepen onder het als werkloos op gegeven aantal personen. Het aantal werkzoekenden is blijkens het bovenstaande sedert 31 Augustus ge stegen met 5751, het aantal werkloozen daaronder met 6334. Legerschoenen naar Italië? Naar wij vernemen werden dezer dagen hier te lande, 'O.a te Nijmegen, besprekin gen gevoerd, 'teneinde voor de Italiaansche regeering een order geplaatst te krijgen voor de levering van 500.000 paar leger schoenen. De vertegenwoordiger van de Italiaan sche regeering was een Duitsöher, die in Duitschland geen gegadigden voor de or der kon vinden. 'Daarop heeft hij zich in verbinding gesteld met Nederlandsche schoenfabrikanten. Te Nijmegen heeft hij me>t dia 'directie van -een der grootste fa brieken langdurige 'beraadslagingen ge had, die evenwel tot resultaat hadden, dat de order niet werd geaccepteerd. De onderhandelingen zijn afgestuit op grond van de overweging, dat de fabriek, hoewel uitnemend geouttilleerd en gespe cialiseerd op de vervaardiging van stevig schoeisel, niet in staat is op korten ter mijn 500.000 paar legerschoenen te leve ren, waaraan bijzondere eischen worden gesteld en daarnaast de binnenlandsche productie gaande te houden. Accepteeren van de Italiaansche order zou beteekenen, dat men het grootste deel van den binnen- landschen afzet zou moeten opgeven, waar tegenover een zeer riskant afzetgebied in Italië zou staan. Bovendien achtte de directie de moge lijkheid aanwezig, dat Nederland betrok ken zou kunnen worden bij de toepassing van eventueele 'economische sancties door den Volkenbond. De spellingskwestie. Naar de Standaard verneemt, is het ge rucht, alsof gedacht zou worden aan een terugkeer naar de spelling-De Vries en Te Winkel, volkomen ongegrond. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Financiering van den versnelden bruggenbouw. In de gistermiddag, gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de voorzitter voorgesteld de rapporteurs voor het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine voor bet afdee- lingsonderzoek te benoemen. De Kamer keurde dit goed. Tot rappor teurs werden benoemd de heeren Bon- gaerts, Van Braambeek, Schouten, Teu- lings en Koeverden. De reis van Ir Mussert naar Ned.-Indië. In verband met het ontvangen in een bijzondere audiëntie door den Gouverneur Generaal van Ned.-Indië van den heer Mussert, leider der Nationaal-Socialisti- sche Beweging, en bet hem, zonder toe passing van bijzondere bepalingen, in de gelegenheid stellen in een aantal besloten vergaderingen het woord te voeren, wa ren door het Kamerlid Albarda aan den Minister van Koloniën eenige vragen ge steld. In zijn antwoord verklaart Minister Go- lijn, dat 'hij, van het standpunt uitgaan de, dat het uitsluitend aan den Gouver neur-Generaal staat om uit te maken wel ke personen hij wenscht te ontvangen of niet te ontvangen, er zich van onthou den heeft den Landvoogd zijn meening mede te deelen. aangaande diens beslis sing om den heer Ir A. A. Mussert audi ëntie te verleenen. Ontkennend luidt het antwoord van den Minister op de vraag, of hij niet van oordeel is, dat èn door de wijze, waarop die audiëntie is verleend, èn door het daarbij verhandelde, alsmede door den ophef, die daarvan, zooals te voorzien was door de nationaal-socialistische beweging is gemaakt, de Gouverneur-Generaal in 'n positie is gekomen, die bij als vertegen woordiger der Koningin in Ned.-Indië had moeten vermijden. Dat ten aanzien van de door de Natio naal Socialistische Beweging in Neder- landsch-Idnië belegde besloten vergade ringen, waarin de heer Mussert het woord beeft gevoerd, in tegenstelling met de ver gaderingen van sommige inheemsehe ver- eenigingen, geen bijzondere bepalingen van politioneelen aard zijn getroffen, vindt zijh grond in de omstandigheid dat de N. S. B.-propaganda zich in Neder- landsch-Indië tot dusver heeft gehouden binnen de in het belang der openbare orde en rust gestelde perken. Tegen dit standpunt der Indische Re geering, hetwelk in het algemeen tegen over alle vereenigingen en vergaderingen pleegt te worden ingenomen, kan, naar het den ondergeteekende wil voorkomen, geen bezwaar 'bestaan. Een opzienbarende ontslagneming. Naar wijl vernemen hebben vier juri dische ambtenaren van bet Regeerings- bureau voor de uitvoering der Landbouw- crisiswet 1933, af deeling Veehouderij en Akkerbouw, Zaterdag j.l. den wensch ge uit, om hun dienstverband op staanden vciet te verbreken. Aan den minister van Landbouw en Visscherij1, dr Deckers, heb ben zij schriftelijk mededeeling gedaan van de redenen, welke hen tot dezen stap noopten en welke er op neerkomen, dat zij zich niet langer kunnen vereenigen met zekere ambtelijke verhoudingen. Wij kunnen hieraan toevoegen, zegt het H b 1 d., dat ook ons over deze controverse in breeder verband en nadere samenhang inlichtingen ter oore zijn gekomen, 'die wij wel is waar niet nauwkeurig konden veri- fieeren, maar toch gemeend hebben in het algemeen belang te bevoegder plaatse in Den Haag ter kennis te moeten brengen. Wij willen thans voorloopig afwachten of te bevoegder plaatse, na onderzoek noodig zal worden geoordeeld om de eventueele maatregelen te nemen waar toe de conclusie van zulk een onderzoek aanleiding zouden kunnen geven. De 7de A.R.J.A. Toogdag. Hedenmorgen werd de 7de toogdag der Anti Revolutionaire Jongeren Actie (A. R. J. A.) te Hilversum geopend door den voorzitter, Dr Job. H. Scheurer van Amersfoort met een inleidend woord over „Een heldenzwaard in 's Heeren band". De s'tudie, aldus Dr Scheurer, die club, gouw en toogdag beoogen, moet niet blij ven staan 'bij bevrediging van weetgierig heid. D'e kennisversterfcing heeft een doel. Wij zijn zonen en dochteren van Gods Sion, waarvan Hij bij monde van Zacha- ria heeft gezegd: „Ik zal uw zonen, o Sion, aanvuren tegen uwe zonen, o Jajvan (is ■het Grieksche heidendom) en u maken als een helderuzwa'ard". D'aarmee is ons doel gesteld. Een heldenzwaard moet allereerst zijln „solied van constructie". In onze studie mag niet binnen komen oppervlakkigheid of sensatiezucht. Wij mogen geen genoe gen nemen met klinkklank van woorden van onszelf of anderen. Sprekers beluis teren is soms noodig, maar zelf studeeren is eerste taak. Binnenland. Prinses Juliana voor de radio. De Tweede Kamer over het bezuinigings ontwerp. De spellingkwestie. De reis van Ir Mussert naar Indië. De stand der werkloosheid. Buitenland. De dreigende oorlog in Abessynië. De toe te passen sancties. Amerikaansche schepen mijden het Suez- kanaal. Diplomatieke besprekingen tusschen Duitschland en Oostenrijk. Een heldenzwaard moet voorts zijn „ge scherpt op de snede". Dat klinkt erg mili tant; dat is het ook, moet ook zoo zijn. Niet wij strijden om onszelfs wil; God strijdt en neemt ons, de jeugd Zijus volks, in Zijn vuist als Zijh heldenzwaard. Er zijn er, die in eiken tegenstander vooral het goede willen waardeeren. Laten we echter onthouden, dat er stroomingen in ons volk werkten en werken, waartegen over tenslotte een besliste afwijzing past. We moeten in Gods strijdende Land een scherpen slag kunnen maken. Dan zijn we niet klaar met enthousiasme en geroep over gezagshandhavïng of nationale idee. Tenslotte moeten we vasthouden, dat dit Zwaard is „bestemd voor een Held". Geen studie om de studie. Geen hartstocht voor beginselen of de partij als een begrip al leen. Achter alles zal moeten oprijzen de figuur van een persoon, van den Held zelf, Die ons hanteert als Zijn zwaard, Die, naar Z ach aria's woord, in onzen strijd Zich boven ons vertonnen zal. Nadat de vergadering gezongen had: „Want deze God is onze God", sprak de voorzitter, door de vergadering staande beluisterd, een in memoriam Exc. A. F. W. Idenburg. Vervolgens werd door den vaandrig der club Amersfoort bet mooie bondsvaandel overgedragen aan de wacht van C'h. G. Aalders, op voordracht van de Hilversum- sche club door het Hoofdbestuur benoemd tot vaandrig voor 1935'36, waarna de vergadering het Wilhelmus zong. TWEEDE KAMER. Het Bezuinigingsontwerp. Ver schillende hoofdstukken goedge keurd. De Kamer heeft gisteren de behande ling van het Bezuinigingsontwerp voort- De heer Drees (S.D.) komt op tegen 16 betreffende de bijdrage door het Rijk aan pensioenfondsen. Minister De Wilde verdedigt het voorgestelde. Door de salarisverlagingen is een 'lagere pensioensbijdrage mogelijk. Geen enkel lichaam wordit benadeeld. Bo vendien is nog eens een nadere becijfering onder handen genomen. De desbetreffende paragraaf wordt z. 'h. st. aangenomen. Bij 17 (wijziging g emeente- w e t) bepleit de heer IJsselmuiden (R.K.) voorzichtigheid t. a. v. de samen- Voeging der functies van burgemeester, secretaris en ontvanger in gemeenten met minder dan 5000 zielen. De heer Kooiman (V.D.) zegt, dat er te'gen het voorgestelde weinig bezwaar valt in te brengen. De beer Wen delaar (Lib.) wijst op de moeilijkheid, bevoegde personen uit de eigen 'gemeente te verkrijgen. Spr. wil samenvoeging van allerlei dwerggemeen- ten. De heer Vervoorn (Plattel.) ont vouwt bezwaren van practisch en aard. Dat nu feitelijk ook een secretaris door de Kroon wordt benoemd, beteekent een nieu we aantasting van de autonomie der ge meenten. Minister De Wilde zegt, dat de re- geering uit ervaring tot dit voorstel is ge komen. Vele burgemeesters hebben geen volwaardige dagtaak, en het voorstel geeft bezuiniging. Tegenwoordig is de combi natie der functiën van burgemeester en secretaris reeds mogelijk. De bezwaren van den beer Vervoorn deelt spr. niet. De desbetreffende 17 wordt aange nomen met 72 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Vervoom, (platt.), Faber (S.D.) Groen (R.K.). Bij' 18 (ver pleeg kost en van krankzinnigen, aan gemeenten in rekening 'gebracht) bespreekt mevr. D e V r i e s-B ruins (V.D.) het voorstel, dat die kosten door de Kroon vast te stellen bedragen niet mogen te boven gaan. Spr. zegt, dat verschillende inrichtingen reeds ■zeer tegemoetkomend zijn geweest. Minister De Wi 1 'de zegt, dat de kos ten per jaar de 20 millioen overschrijden. Naar versobering moet worden gestreefd. Hat is niet de bedoeling, één prijs vast te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1