MAANDAG 30 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 306 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. veZeeiw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. MOBILISATIE IN ABESSYNIE? Gistermorgen meldde Reuter uit Genève dat de Negus van Abesaynië een decreet heeft uitgevaardigd, waarhij de aigemeene mobilisatie werd gelast. In zijn telegram aan den Volkenbond heeft de Negus verklaard, dat hij een ai gemeene mobilisatie niet langer meer kan uitstellen met <tet oog op de voortduren de versterking van het Italiaansehe leger in Oost-Afrika. In Genève acht men het waarschijnlijk, dat een zitting van den Volkenbondsraad bijeen geroepen zal worden. Later wordt gemeld: Het telegram, be vattende de aankondiging der mobilisatie is gevolgd door een ander, dat die mobi lisatie uitstelt. Het A. N. P. meldt n.l. uit Addis Abeba: D'e keizer van Abessynië heeft Zondag aan den Volkenbond een nieuw telegram gezonden. Hij seint daarin, dat Abessynië in de hoop den vrede in stand te houden ten nauwste met den Volkenbond wil sa menwerken. De keizer ziet zich echter ge dwongen den Volkenbond opnieuw op de aanhoudende aggressieve maatregelen van Italië opmerkzaam te maken, daar deze duidelijk aanvalsfoedoelingen toonen. Derhalve verzoekt hij' den Volkenbond voor den eerstkomenden tijd alle maatre gelen te nemen tegen een Italiaanschen aanval. In afwachting hiervan wil de Keizer de aigemeene mobilisatie, waartoe öesZo- ten is en die is voorbereid, uitstellen en slechts afkondigen bij een aanval van Italië. Reuter meldt uit Genève: Men zal uit de bewoordingen der mede- deeling van den negus hebben gezien dat de aigemeene mobilisatie wordt aangekon digd als een noodzakelijkheid en 'n plicht, die niet langer mag worden uitgesteld. Dé mobilisatie-order zou echter nog niet zijn uitgevaardigd, maar in Volken- hondstkringen acht men deze binnen en kele uren onvermijdelijk. In Italië 'heeft men aan het mobilisatie- bericht niet getwijfeld. Het zal, naar Reu ter uit Rome meldt, ongetwijfeld het be gin der militaire actie verhaasten. De ontvangst van het bericht heeft ove rigens geen gjooten indruk in Italië ge maakt. De Matin bericht uit Rome, dat de vij andelijkheden omstreeks het midden van deze week geopend zullen worden. Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten vinden groote troepenbewegingen plaats van het Italiaansehe leger aan de grens van Erythrea. Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Sunday Express" zouden er ■achter de schermen geheime onderhande lingen gaande zijn, teneinde het Itali- aansch-Abessynisch conflict bij te leggen. Naar een Entente in Centraal-Europa? In Hongaarsche politieke kringen wordt met nadruk verklaard, dat het bezoek van minister-president Goemboes aan Berlijn op de eerste plaats een vriend- schapsbezoek is. Gelooft men dat nu mer kelijk in Hongarije? In een Havas-telegram uit Berlijn wordt daarentegen betoogd, dat alles er op schijnt te wijzen, dat de besprekingen ook militaire vraagstukken zullen omvat ten, aangezien de reis van minister-pre sident Goemboes werd voorbereid door wederzijdsche bezoeken van militairemis sies. Er zullen misschien zelfs bases wor den gelegd voor een gemeenschappelijke actie in antwoord op de militaire accoor- den, welke volgens de Duitsche pers zou den bestaan tusschen sovjet-Rusland, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Men zou voornemens zijn op meer of minder korten termijn een statenbloc te vormen in Centraal Europa, als tegen hanger van de kleine entente en de Bal kan entente. Engelands vlootbouw. De „Daily Express" meldt, dat de En- gelsöhe schatkist het aangaan van een groote leening overweegt, die 150 a 200 millioen pond sterling zou moeten op brengen voor het op peil brengen van het leger, de vloot en de luchtmacht. Het blad wijst er op, dat er geen sprake van is, dat de marine vergroot zal wor den. Indien wordt overgegaan tot het uitge ven van een leening, zal deze slechts die nen voor de vervanging van buiten dienst gestelde schepen, Het blad 'herinnert er in dit verband aan, dat twaalf pantser kruisers de leeftijdsgrens hebben over schreden. Kerk er» Staat. Dë synode der Oud-Pruisische Unie is beëindigd. Aan het slot der bijeenkomst werden eemge resoluties aangenomen, waarin de voorstellen van den rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, dr Kerrl, werden verworpen. De synode eisehte het herstel in func tie van 44 dominees, die uit hun paro chies zijn verdreven en van 85 dominees, wien het verboden is te prediken. De bijeenkomst der Saksische confes sioneels kerk, welke Zaterdag zou plaats hebben, is verboden. Wat kwam Rlbbentrop te Brussel doen? Het geheim zinnige bezoek dat von Rib- bentrop de vertrouwensman van Hitier aan den Belgischen minister-president van Zeeland heeft gebracht is, als men het officieele communiqué mag gelooven, niets anders dan een weekend-uitstapje dagen naar Parijs zullen begeven, waar een vergadering is bijeengeroepen om de quaestie van sluiting van het Suezkanaal als ©ventueelen sanctiemaatregel Italië te beatudeeren. Jawel, maar 'het onderhoud' tusschen beide heeft Vrijdag ruim vijf uren ge duurd en Zaterdagmorgen vóór den te rugkeer van den heer von Ribbentrop naar Berlijn is minister-president Van Zeeland op zijn beurt hem gaan „begroeten", waarmede andermaal eenige uren ge moeid waren. In politieke kringen blijft men zich in het diepste stilzwijgen 'hullen. Volgens de informaties van het „Hbld." echter heeft het gesprek over quaesties van hooge politiek geloopen en is o.a. het Fransch-Belgische millitaire accoord zeer grondig behandeld. Het lijdt geen twijfel, dat Hitier, getrouw aan zijn be ginsel van bilaterale accoorden een der gelijke overeenkomst met België wenscht en heeft voorgesteld. Tegen Woensdag a.s. zijn de commis sies van buitenlandsche zaken uit Kamer en Senaat bijeengeroepen om kennis te nemen van een belangrijke verklaring van den minister-president. Het is te verwachten, dat een even- tueele zwenking van de Belgische buiten landsche politiek van verschillende kan ten heftig zal worden bestreden. Het socialistische hoofdorgaan „Le Peuple" komt reeds met een bitsen uit val aan het adres van Hitier en von Rib bentrop uit den hoek. Duitsch-Evangelische kerk onder voogidij. In het „Reichsgesetzblatt" wordt de volgende kerkwet gepubliceerd: „Wet tot beveiliging der Duitsche Evan gelische Kerk van 24 Sept. 1935." Naar den wil van de leden der Evange lische Kerk is de aaneensluiting der landskerken tot een Duitsche Evangeli sche Kerk voltrokken en in een reglement neergelegd. Met groote bezorgdheid heeft de Rijks- regeering ec'hter moeten constateeren, dat daarna door den ouderlingen strijd van kerkelijke groepen een toestand is inge treden, die de eenheid der kerkleden ver nielt, de geloofs- en gewetensvrijheid van den individu schaadt, de volksgemeen schap benadeelt en de grootste gevaren medebrengt voor het bestaan der Evan gelische Kerk zelve. Doordrongen van den wil, zoo spoedig mogelijk de regeling harer aangelegen heden over te laten aan een kerk, die ge ordend is, heeft de Rijksregeering ter ver vulling van haar plicht als gevolmachtig de en in de overtuiging, dat die taak door geen der twistende groepen kan worden vervuld; ter beveiliging van het bestaan der Duitsche Evangelische Kerk en voor het tot stand brengen van een orde, die het de kerk mogelijk zal maken, in volle vrijheid en rust haar geloofs- en belij- denisquaes-ties zelf te regelen, de volgen de wet goedgekeurd, die hierbij wordt af gekondigd: „De Rijksminister voor de Kerkelijke aangelegenheden wordt, ter bevordering van het herstel van geordende toestanden in de Duitsche Evangelische landskerken, gemachtigd, verordeningen met bindende kracht uit te vaardigen." Cuba door een orkaan geteisterd. Op het eiland Jamaica zijn door felle stormen twee millioen bananenboomen ontworteld. Boven Midden- en West-Cuba heeft een ontzettende orkaan gewoed, die volgens tot dusver binnengekomen berichten der tig slachtoffers heeft geëischt en groote materieele schade heeft aangericht. In de havenstad Cienfuegos, waar drio personen gedood en drie honderd andere gewond werden, zijn meer dan duizend huizen verwoest. Het bericht, dat de boven Cuba woeden de orkaan zich thans in de richting van Florida beweegt, heeft 'hier vrees doen ontstaan, dat de ontzettende stormcata- strophe van 1 September zich herhalen zal. Dbor middel van radio en telefoon zijn overal storm waarschuwingen gegeven. Hitier bij Krupp. Hitier bacht Zaterdag een bezoek aan de Kruppfabrieken. Onder leiding van den directeur-generaal Krupp von Bohlen und Halbach bezichtigde hij alles, waar na hij tegen den middag Essen weer ver liet. Sluiting Suezkanaal wordt overwogen. De „D'aily Herald" meldt, dat de En- telsche leden van den raad van beheer van >de Suezkanaalmaatschappij zich dezer HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Grootsche en treffende huldebetooging op den Dam. Het hoogtepunt van 't Koninklijk be zoek aan. de hoofdstad is ongetwijfeld het huldebetoon geweest, dat Zaterdagmiddag op den Dam door de Amsterdamsche Oranje-gezinde burgerij aan H. M. de Ko ningin en Haar Dochter is gebracht. Dank zij de voortreffelijke organisatie van de afdeelinig Amsterdam van het Nationaal Jongeren Verbond, dat 'het initiatief tot deze hulde had genomen, voltrok zich in bijna anderhalf uur een manifestatie van trouw en aanhankelijkheid aan Oranje, welke ongetwijfeld op heide Vorstinnen een diepen indruk zal hebben gemaakt. Van half twee af marcheerden de vele vereenigingen, scholen, 'groepen en depu taties tezamen ver over de tienduizend deelnemers via de Damstraat het his torische plein op, waar zij door de orde commissarissen hun plaats kregen toege wezen. Het front werd gevormd door de jeugd, daarachter stelden zich de organi saties van anderen op. Achter de afzetting op het verder beschikbare 'gedeelte van het midden-Damterrein en op de trottoirs aan de zijde van Dam en Kaiverstraat had zich een enorme menigte belangstellenden ver zameld; ook op de balcons en achter de ramen der omliggende gebouwen groepten vele kijkers en kijksters en zóó bood wel dra de aloude Dam, vooral ook door de zee van oranje en rood-wit-blauwe vlag gen en de talrijke vaandels, een buitenge woon imposant schouwspel. Te tien minuten voor drie werd door een der bestuursleden van hert N. J. V. op hert dak van de bij bet linkerhoekgedeelte van het Paleis geposteerde „geluidsauto" staande, de toespraak aangekondigd, welke in bet Paleis tot Hare Majesteit zou wor den gehouden door Mr J. H. P. V. Haits- ma Mulier, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van hert N. J.V. Een daverend gejuich weerklonk, toen klokslag drie uur, terwijl de marine de eerbewijzen bracht, de Koningin en de Prinses, vergezeld van den burgemeester dr W. de Vlugt, op het baleon van het Paleis versohenen. Opnieuw klonk, nadat 'de Marinekapel hert Wilhelmus had gespeeld, het gejuich der menigte en 'dit verstomde eerst, toen het begin van den massazang werd aan gekondigd. Nadat het gejuich, dat op den massa zang volgde en door de Vorstinnen met een, telkens herhaald, vriendelijk handge baar werd beantwoord, bedaard was, ving te ruim (kwart over 'drie het défilé der talrijke vereenigingen en scholen aan. De grootsChe en spontane hulde vond na het défilé der duizenden jongeren een hoogtepunt in eenige ontroerende momen ten. (Dat was n.l. op het oogenhlik toen de laatste 'der defileerende groepen langs het Paleis was gemarcheerd, en de politie de afzetting op den Dam en de daarop uitloopende straten op zeer taktische wijze prijsgaf. Duizenden toeschouwers, die tijdens het défilé achteT de afzettingen waren geble ven, stormden nu tot vlak voor het Paleis, om daar op ondubbelzinnige wijze uiting te geven aan hun innige verknochtheid aan het Huis van Oranje. De Koningin en de Prinses hadden zich reeds in het Pa leis teruggetrokken, toen plotseling het geheele Damterrein werd gevuld met een groote mensehenzee, waaruit enkele oogenblikken later spontaan 'het oude Wilhelmus opklonk. 'Ongeorganiseerd, zonder muzikale be geleiding, zong die enorme schare ons oude volkslied zoo indrukwekkend, dat velen hun ontroering niet meer konden verbergen, en terwijl het gezang aanzwol, verschenen de Vorstinnen nogmaals op het bal'kon, merkbaar verrast door deze nieu we duizendkoppige menigte, die uiting wilde geven aan haar innigste gevoelens. De zang verstomde even, maar toen brak plotseling bij het verschijnen van de Ko ningin en de Prinses een gejubel los, dat minuten lang duurde. Hoeden en petten 'gingen de lucht in, kinderen en vrouwen wuifden met vlag gen en zakdoeken en bij deze hulde bleven de Vorstinnen op het balkon, om heel die juichende en jubelende menschenmassa vriendelijlk toe te wuiven. Men zong Oranje Boven en (het populaire Lang zullen zij leven. Men jubelde en juichte, terwijl op het balkon de hooge gasten van de hoofd stad nog langen tijd bleven vertoeven. En toen de menigte de Koningin en de Prinses niet meer zag, barstte nogmaals en nogmaals een gejubel en gezang los. 'De politie trachtte met zaChten drang VERDERE PRIJZEN: Motorrijwiel, SIMPLEX 31/: P.K. Philips' Radiotoestel, type 640 A Linnenkast- oitzet Kelvinator-koelkast Mahonie houten slaapkamerameublement Trap- naaimachine Rubli-stofzuïger Ulft-haard Tweepersoons mahoniehouten kano enz. de menschen te verspreiden, doch dit ge lukte haar niet. De duizenden bleven staan en bleven jubelen, totdat de Koningin nog eenmaal voor een geopend raam in een van haar appartementen de ringende en jubelende menigte bad toegewuifd. Toen eerst wild© men heengaan van. deze his torische plek, waar Amsterdam op groot sche wijze haar verknochtheid aan Oranje toonde. Vrijheid van den arts bij geneeskundige behandeling. Gevolg gevende aan de uitspraak van de aigemeene vergadering, gehouden op 2, 3 en 4 Juli te Rotterdam, geeft het 'hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneesi- kunst aan het volgende ruimere bekend heid: Het beroep van geneesheer behoort in ons land tot de vrij© beroepen, niemand kan den arts dwingen tot het verleenen van diensten. Menigeen verzekert zich van te voren van de hulp van een arts, door vooraf met hem kennis te maken en hem te vragen of hij in geval van nood zijn hulp wil verleenen. Ook het publiek heeft dan het besef, dat het verleenen van geneeskundige hulp niet kan worden geëischt. Als gevaar dreigt en andere hulp ont breekt, moet iedereen, ook de arts, zich ter beschikking stellen, maar anders blijft de medicus vrij' zijn diensten te weigeren. D'e geneeskundige is evenzeer vrij om den band met een patiënt, dien men een tijd lang behandeld heeft, te verbreken. Een der redenen hiervoor kan zijn het niet be talen van een billijke rekening, wanneer de patiënt, naar de overtuiging van den dokter, wel bij machte is, maar er onwil in het spel is. Het witte achterspatbord op de fiets. In het besluit van 28 Augustus tot na dere wijriging van het Motor- en rijwiel- reglement is in art. 3 het voorschrift om trent hert witte spatbord opgenomen in den vorm van een toevoeging aan het eerste lid van art. 59 van. dat reglement. Artikel 59, eerste lid, schrijft voor, dat een rijwiel, waarmede tusschen een 'half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang over een weg of een rijwielpad wordt gereden, moet voorzien zijn aan de voorzijde van een lantaarn, en aan de achterzijde van een lantaarn of reflector, die rood licht uitstraalt of daarop vallend 'licht rood te rugkaatst. De toevoeging nu begint; Bovendien moet een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordit gereden, voorzien zijn vanvolgt de beschrijving van 'het witte spatbord. Klaarblijkelijk is het de bedoeling van den wetgever geweest, dit laatste voor schrift ook te geven alleen voor de fiets Binnenland. Mel'ksteunbeporking opgeschopt. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Buitenland. Mobilisatie in Abessynië Guba door een orkaan geteisterd. Yon Ribbentrop te Brussel. De Duitsch-Evangelische kerk onder staatsvoogdij. waarmede tusschen een half uur na zons ondergang en half uur voor zonsopgang wordt gereden. Maar deze bedoeling 'komt in het voorschrift niet tot uitdrukking. Geheel van beteekenis ontbloot is de kwesitie niet, zegt het Vaderl. Er zijn fiet sers genoeg, die him rijwiel alleen overdag gebruiken om 'heen en weer naar hun werk te rijden en 'die 's avonds nimmer hun fiets bestijigen. Hun zou 'rt kunnen invallen, dat ze het achterspatbord niet over een lengte van 30 c.M. van het ondereind af wit be hoefden te laten verven. Daarmee zouden ze een. overtreding van het motor- en rij- wi'ëiragïcment begaan, die vooribopig waarsCMjhlij'k wel met esn waarschuwing mH wonden afgedaan, doch op den bui. ren duur moet- worden bestraft. Lof voor de K. L. M. Het Pransche dagblad „Le Jour-' wijdt eeuige waardeerende woorden aan de K. L. M. naar aanleiding van het 5-jarig be staan van den luchtdienst Amsterdam Batavia. In deze 5 jaren heeft de K.L.M. op deze lijn 251 vluchten gedaan en hier mee een totalen afstand afgelegd van 7.250.000 K.M. Zij heeft voorts 190.000 kilo post vervoerd en 3130 passagiers. Het blad noemt deze prestatie een mooi re cord voor zoo een lange verbinding. J. Gorter f. Te Assen is overleden de heer J. Gor ter, lid van Ged. Staten van Drente. De overledene behoorde tot de A.-R. partij. Spek naar Duitsehland. Voor den uitvoer van spek naar Duitseh land in het vierde kwartaal van dit jaar is een extra bedrag van 550.000 Reichs- mark beschikbaar g'esteld. D'e levering van spek tot dit bedrag zal rechtstreeks ge schieden aan de Reichsstelle für Milcher- zeugnisse, Ole und Fette te Berlijn tegen speciale prijzen en voorwaarden en waar schijnlijk in den loop van October plaats vinden. C. v. d. Voort van Zijp. f. Te Utrecht is op 64-jarigen leeftijd over leden de heer G. v. d. Voort van Zijp, burgemeester van Maartensdijk. B'e overledene was aanvankelijk pre dikant in de Ned. Herv. Kerk. Van 1908 tot 1924 was hij lid van de Tweede Kamer voor de A.R. partij. In 1924 werd de heer Van der Voort van Zijp tot burgemeester van Maartens dijk benoemd. Hij was ridder in de orde van den Ne- derlandsehen Leeuw en Commandeur in de Huisorde van Oranje. Eenigen tijd heeft bij een leidersfuuctie in de N.S.B. vervuld, doch later heeft hij de „beweging" verlaten. Bedrijfsraden land- en tuinbouw. De commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet, heeft beslo ten, den minister van sociale zaken te adviseeren, een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van de instelling van bedrijfsraden voor de landbouwdistricten Zeeuwsc'h-Vlaan- deren en "West-Noord-Brabant. Verder zal de commissie zich door ver tegenwoordigers van werkgevers1- en werknemersorganisaties in den tuinbouw laten voorlichten omtrent de mogelijkheid van de instelling van een bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf. De handelsbesprekingen met Denemarken D'e handelsbesprekingen, welke door een Nederlandsche delegatie te Kopenha gen met de D'eensche autoriteiten gevoerd worden, zullen binnenkort eindigen. Er is tusschen beide delegaties overeenstem ming bereikt over een voorloopige rege ling, welke inmiddels reeds in werking is getreden. Gezien de vele moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, is men van Nederlandsche zijde niet onte vreden over dit resultaat. D'e besprekingen worden ten aanzien van enkele punten nog voortgezet.. POLDER WALCHEREN. In de Zaterdagmorgen gehouden aige meene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren, deelde de waarnemende voorzitter, jhr P. J. B o o g a e r t, mede, dat tot aller groot leedwezen de voorzit ter, mr H. P. Lantsheer wegens onge steldheid in het buitenland vertoeft. Spr. sprak de hoop uit, dat mr Lantsheer zeer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1