OE ZEEUW TWEEDE BLAD Staten-Generaal Eindelijk vereenigd. Uit de Provincie VAN DGNDERDAG 26 SEPT. 1935, Nr 303. TWEEDE KAMER. De vrede tusschen het Kabinet en de R.K. fractie geteekend. Aan de gisteren door den heer A a 1- b e r s e gehouden rede is nog het volgen de ontleend: De heer A a 1 b e r s e spreekt met na druk tegen dat de gevolgen van de kabi netscrisis, de wanorde op monetair ge bied, de stijging van de rente, op rekening van de R.-K. Kamerfractie komen, dat deze fractie de kabinetscrisis zou hebben uitgelokt. Hoogstens kan men zeggen, dat zij het uitbreken van de crisis niet heeft tegengehouden. De fout van de Regeering is, dat zij niet haar tijd heeft willen afwachten. Zij heeft op 23 Juli de R.-K. fractie voor de keus gesteld; deze had op de sommatie misschien niet behoeven te antwoorden doch volgens spr. zou dat een lafheid zijn geweest. Had minister Colijn op 23 Juli de rede gehouden welke hij gisteren hield, er was geer crisis gekomen. Spr. fractie wil op loyale wijze steun aan dit Kabinet toezeggen, doch hoopt dat het niet overgevoelig voor critiek zal blijken; het moet het vertrouwen maar stilzwijgend aanwezig achten, wanneer niet het tegendeel blijkt. Komt het zoover, dan L hot altijd nog tijd genoog. In het rcgeeringsprogramkomt veel voor, dal spr.'s fractie onderschrijven kan. Er is groote haast bij de afdoening van het ontwerp tot verlaging van vaste lasten. Wat minister Galijn over devaluatie zei, leek spr. veel duidelijker dan de daaraan gewijde passus in de Troonrede. Zoodra de Regeering echter overtuigd is dat, door welke oorzaken dan ook, aan devaluatie niet meer is te ontkomen, moet zij! zoo spoedig mogelijk toebereidselen nemen. Spr. heeft reeds vroeger omschreven wat hij' onder consequente deflatie ver staat: de productiekosten moeten dalen tot het peil, dat de productie weer rendabel wordt. Wat de aantasting van de hoofd sommen betreft, daaraan zal niet vallen te ontkomen als er een kentering komt in de conjunctuur. De tegenstelling devaluatieconsequen te deflatie heeft spr. aan dit kabinet voor gelegd, omdat een regeering, die geen de valuatie wil, een verlaging van productie kosten moet bevorderen, omdat anders de drang naar devaluatie in het land zóó sterk wordt, dat deze niet meer is te weer houden. Be R.-K. fractie is bereid de daden van dit Kabinet af te wachten. De Regeering wachte nu ook onze da den eens af. Haar taak en haar verant woordelijkheid zijn zwaar, doch ook wij hebben onze verantwoordelijkheid tegen over het volk en tegenover God. De heer A1 b a r d a (S.D.) betoogde, dat de R.-K. fractie de kabinetscrisis heeft veroorzaakt. Wat de heer Aalberse zeide om dit te bestrijden was formalistisch. Men brengt de crisis nu terug tot een noodlottig misverstand. Zoo is het in Juli niet opgevat. De katholieke fractie kon op haar vin gers natellen, dat haar voorzitter geroe pen zou worden een kabinet te vormen. Zij deinsde niet terug. Hij1 kreeg de op dracht tot vorming van een parlementair kabinet op den breedst mogelijken grónd- slag. De Koningin stelde zich niet op het standpunt van den voormaligen Minister van Defensie, dat de sociaal-democraten onbetrouwbaar zijd om volledige rechten uit te oefenen. Spr. verwijt den heer Aal berse geen parlementaire regeering te hebben kunnen vormen. Hij1 wilde alleen met de sociaal-democraten regeeren als een derde meedeed, maar dan had hij' zich vooraf moeten vergewissen van de bereid willigheid van die derde partij. FEUILLETON. Een verhaal uit het vroegere Rusland. 29.) -_o— „Milctchka!" fluisterde hij zoo zacht, dat zij alleen het zou kunnen hooren. Het jonge meisje richtte de oogen op het ver magerde gelaat van Serge, dat voor een oogenblik door ontroering, gekleurd was, maar zei niets. Haar zusters en vooral Katinka vroe gen den jongen officier naar zijn gezond heid en naar al hetgeen 'hem overkomen was sedert zijn vertrek naar het leger. „Ben je zwaar gewond geweest?" vroeg Nathalie. „Het heeft niets te beteekenen, ik ben gelukkig er zoo af te komen. Toen ik den kogel hoorde snorren, dacht ik dat mijn arm verloren was". Mila huiverde en er steeg dank uit haar hart tot God omhoog. Eén enkele gedach te vervulde haar geheel. Serge was terug gekomen; Serge, dien zij verloren gewaand had; Serge, dien zij zoo dikwijls in haar gebeden Gode meende te moeten opofferen stond daar gezond en wel voor haar. Dat was te veel geluk. De R.-Kathelieken hebben hun kracht verloren tegenover het nieuwe kabinet- Golijn. Zij zij'n als Simson, nadat .Delilah hem de haren had afgeknipt (gelach), De heer Colijn kan de R.-Katholieken dwin gen van concessie tot concessie, Er is in het wezen van de zaak geen verschil tusschen het nieuwe kabinet en het. oude waarin de heer Aalberse op 23 Juli geen vertrouwen kon uitspreken, Ook in Juli wilde de regeering industrialisatie en een financiering idaarvan. En ook in zijn jongste rede heeft minister Colijn som bere waarschuwingen laten hooren inzake industrialisatie evenals hij in Juli deed. Wat inzake werkverruiming zal worden gedaan, werd ook al sinds Juli aange kondigd. Ook toen hoorden wij' dat nieu we credieten hiervoor zouden worden aan gevraagd. Waarom is de houding der R.- Katholieken dan thans anders? Dat con- tingenteeringen zouden plaats maken voor hoogere invoerrechten wisten wij' in Juli ook. En welke verandering is er in de houding van het kabinet gekomen ten aanzien van de vaste lasten? De houding der R.-Katholieke fractie is een capitulatie tegenover de regeering Zij1 aanvaardt een politiek, die zij verwer pelijk heeft geacht voor 's lands belang. De sociaal-democratische fractie is tot zulk een capitulatie niet bereid. De internationale toestand behoeft de s.-d. fractie niet te weerhouden om te zeg gen wat zij1 op het hart heeft. De valutamarkt wordt sedert eenigen tijd beheerscht door den bmnenlandschen politieken toestand. Men beschouwt het kabinet als den verdediger van den gulden en de oppositie als een gevaar voor den gulden. Maar de scheidingslijn tusschen de partijen loopt niet langs devaluatie. Voorstanders daarvan vindt men in alle partijen. Er is geen gevaar voor den gulden on verbrekelijk verbonden aan parlementaire actie. Veel goed kan doen een juiste voor lichting p'ibilpk. De spaarders moeten er op worden ge wezen, dat hun spaargelden m buiiten- lansche credieten veel meer gevaar loopen. Er is behoefte aan krachtige bestrij dingsmiddelen. Spr. denkt niet aan een goudembargo, een middel erger dan de kwaal, maar wel aan een scherpe con trole op goudafgifte, opdat alleen ter be taling van goederen en diensten goud worde afgegeven. Wij onderschatten de internationale moeilijkheden niet, maar zij mogen niet worden misbruikt om een verkeerde poli tiek mogelijk te maken. De heer Kersten (S.G.) ziet geen verschil tusschen het oude en het nieuwe kabinet. Wat groeit door deze dingen is Rome's mac'ht. Spr. waardeert 'het streven der regee ring om den gulden te sparen. Spreker's fractie wenscht haar daarbij naar ver mogen te steunen. Maar sprekers fractie vreest dat door hetgeen de regeering doet, devaluatie niet zal uitblijven. Het volk vertrouwt den toestand niet en neemt zijn toevlucht tot buitenlandsche fondsen. Van industrialisatie heeft spr. geen hooge verwachtingen. Spr. vreest, dat het paard van Troje er door zal worden bin nengehaald. In het land wordt het ver trouwen van het volk in de regeering steeds geringer. De vergadering wordt daarna verdaagd. DE GOESCHE WINKELWEEK. Er is bij den handeldrijvenden midden stand in den loop der jaren veel ver anderd. De tijd ligt nog niet zoover achter ons, dat de middenstanders elkaar meer als concurrenten dan als bedrijfsgenooten beschouwden en behandelden. Van samen werking was zoo goed als geen sprake. Daarin is langzamerhand verandering gekomen. Ook de middenstanders hebben ver staan, dat zij wat anders en wat beters te doen hadden dan elkaar op leven en dood te beconcurreeren. Hoewel uit den aard der zaak de concurrentie niet is uit geschakeld, is er toch gekomen georga niseerde samenwerking ter bevordering van het gemeenschappelijk belang. Een der vruchten daarvan is, dat tel kens weer de z.g. Winkelweken worden Intusschen ging Serge voort met ver tellen. Het was de eerste maal sedert 'zijn terugkeer, dat hij zoo opgewekt was, en al vertellende wierp hij meer dan eens heimelijk een 'blik naar den lagen stoel, waarin Mila zat 'te naaien met het hoof d over haar werk 'gebukt. Men sprak lang van den oorlog, althans over aides, waar over Serge moed had te spreken. „En de arme prins Bronitzky?" riep Katinka plotseling. „Die is dus gedood?" Een wolk kwam over het voorhoofd van Serge. „Helaas, ja", antwoordde hij. Het was gemakkelijk te zien, dat dit on derwerp hem pijnlijk aandeed. Men vroeg dus niet verder, en Nathalie gaf een wen ding aan het gesprek. Het was afschu welijk te denken, dat 'diezelfde tooneelen zidh herhaalden, terwijl zij; rustig zaten te werken; dat duizenden van menschel ij ke wezens zich onderling '/loodden op de slag velden. „A propos", zeide zij eensklaps), „daar je bij den heer Istinef zijt, heb je zeker Lord B. gezien en gehoord." „Dat voorrecht heb ik gehad," ant woordde 'Serge met een buiging. „Wat zeg je van hem?" Op dit oog'enblik hief Mila het hoofd op, om het antwoord heter te verstaan. „Wat ik van hem denk?" herhaalde 'hij georganiseerd teneinde op den omvang en de beteekenis van het plaatselijk mid- denstandsbedrijf de aandacht te vesti gen en den omzet te stimuleeren. Dat is vooral in dezen tijd wel nood zakelijk. Ook de middenstand wordt door de crisis getroffen. Ook deze groep der be volking heeft met moeilijkheden van allerlei aard te kampen. En nu is er wel speciaal voor deze omgeving veel nadeel voorkomen door den steun aan het land- en tuinbouw bedrijf verleend, maar dit neemt niet weg, dat ook hier de gevolgen van de crisis door den winkelstand terdege wor den gevoeld. Dit nijvere deel der bevolking is echter niet gewoon bij. de pakken neer te gaan zitten en do samenwerkende organisaties hebben niet geaarzeld van de gelegenheid die de te houden fruittentoonstelling biedt, gebr.uik te maken tot het organiseeren van een winkelweek. Als gewoonlijk is ook nu aan de voor bereiding de noodige zorg besteed. De komende dagen zullen een indruk geven van de ontwikkeling van den Goe- schen winkelstand. Opnieuw zal blijken dat de bevolking van Goes en omgeving alles wat zijl noodig heeft hier kan koopen. Gezien de in uitzicht gestelde attracties en gelet ook op de te houden fruittentoon stelling, lijdt het geen twijfel of er zal in de komende dagen aan kijkers geen gebrek zijn. E;n vviji twijfelen niet, of het kijken zal in vele gevallen tot koopen leiden. De middenstand vormt in een plaats als Goes een belangrijk deel der bevolking. Een welvarende winkelstand is voor de welvaart van dit stadje van overheer- schende beteekenis. Daarom wenschen wij ook in het alge meen belang den Goeschen middenstan ders goede dagen. Moge onder Gods zegen de te houden winkelweek in alle opzichten aan het be- Oufene duel beantwoorden. Verbetering wegen enz. In Zeeland. Uit de begrooting van het Verkeers- fqpds voor 1936 blijkt, dat o.m. is uitge trokken: f 22.500 voor het vervangen van een stei ger en plankier in de Stadshaven te V e e r e door een ijzeren beschoeiing, f 7500 voor het vernieuwen van de voet beschoeiing aan den teen der steenglooi ing ten westen van het Blauwhoofd in de Stadshaven te V e e r e; f 13.500 voor het maken van meerstoe- len in de zijhaven te Hansweerl, f 10.000 voor vernieuwing van eenige drijfkisten van de noordponton in de bui tenhaven te V 1 i s s i n g e n; f 160.000 voor grondaankoop enz. weg- vak Kruiningen-Goes; f 65.000 voor grondaankoop voor weg- verlegging Steenbergen-S tPhilips- 1 a n d: f 24.225 als bijdrage aan de gemeente Sluis in de kosten van verbetering van de traverse door Sluis. Van de kapitaalsuitgaven verdient nog vermelding: f 200.000 voor verhooging en wijziging van de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland bij V 1 a k e. De nieuwe verbinding Kruiningen- Perkpolder. Op de begrooting van het Verkeers- fonds voor 1936 wordt o.m. f 25.000 voor begin uitvoering veerhavens in den Perkpolder en onder Kruinin- g e n aangevraagd. Be weg no. 60, Kruiningen-Hansweert- Walsoorden-Hulst-grens, sluit bij Hans- weert en Walsoorden aan aan de provin ciale veerverbinding over de Westersc'hel- de. D'e provincie heeft een belangrijke ver betering in den veerdienst aangebracht door het in dienst stellen van ruime veer- booten met koplading. Deze kunnen ech ter slechts dan tot hun recht komen, als daarbij passende aanleginrichtingen wor den gemaakt. De thans bestaande aanleg- p on ton in de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en de aanlegsteiger te Walsoorden voldoen niet aan de te stellen eischen en kunnen niet daarnaar worden gewijzigd. Bovendien ondervinden de vaartuigen, die den veer dienst verrichten, hinder v.an de schepen, die zich in de buitenhaven moeten bewe gen. Voor een zoo snel mogelijke veerver binding tusschen O o s t e 1 ij k Z. - aarzelend. „Wel, ifc geloof dat Lord R. een 'zeer waardig man is, 'die een ietwat verhitte verbeelding heeft en 'goede denk beelden ten beste 'geeft, temidden van veel dwaasheden." 'Mila zag er bezorgd uit, maar Serge be merkte het niet, daar 'hij juist bukte om Nathalie's schaar op te rapen. „Mij dunkt, dat woord is wat sterk," zeide 'deze. „Al stemt Lord R. niet altijd overeen met 'de 'leer van onze kerk, zoo is het toch onrechtvaardig hem te beschul digen van dwaasheid; ik heb hem niets dwaas hooren zeggen." „Ik vraag je vergeving, Nathalie An- drevna, ik wist niet dat jij ook tot zijn partij behoorde." „Ek deel wel niet zijn denkwijze, maar ik 'houd van hem en ik acht hem als menseh; hij komt somtijdis d.en avond bij ons door brengen, en hoewel wij' het niet altijd eens zijn, trek ik voordeel uit zijn 'gesprekken. Serge 'greep met een jammerlijk 'gebaar haar zijn hoofd. „Ik ontvlucht mijn goe den peet, die bepaald dweepachtig is, en daar vind ik mijn vriendin Marline 'door de besmetting aangetast." Nicolaas 'glimlachte ondeugend. „Ik ben er volstrekt niet op gesteld bij dezelfde soort als de heer Istinef en zijn vrienden gerangschikt te worden," her nam Nathalie, een weinig wrevelig. „Zij Vlaanderen en het overige deel van Nederland is een zoo kort mogelijk voer traject aangewezen. Als eindpunt van den weg no. 60 zijn op Zuid- Beveland en in Z. Vlaanderen nieuwe veerhavens ont worpen nabij Kruiningen en in den Perk polder, voorzien van aanleginrichtingen voor koplading, ter vervanging van de aanleginrichtingen te Hansweert en te Walsoorden. Gedeputeerde Staten van Zeeland stem men met de plannen in. De kosten dei' werken worden geraamd op f 1.100.000. Het ligt in het voornemen de werken zoo mogelijk in werkverruiming te doen uitvoeren. Middelburg. De zevende klasse school en vakonderwijs bij het Ulo. In hun enkele dagen geleden reeds aangehaalde schrijven betreffende de ge- meentebegrooting 1935 hebben Ged. Staten nog medegedeeld, dat zij hun oordeel nog niet konden kenbaar maken betreffende de volgende punten: a. de uitgaven voor de centrale 7de klasse-school; b. de uitgaven van het vakonderwijs aan de scholen voor uit gebreid lager onderwijs; c. de uitgaven ter zake van de geneeskundige armen zorg; d. de uitgaven ter zake van het exploitatie-tekort van de Godshuizen. Zoo spoedig mogelijk hoopten Ged. Staten hieromtrent nader te kunnen be richten. Thans hebben Ged. Staten een afschrift toegezonden van een schrijven van de Commissie van Overleg inzake de ge meente-begrootingen. Deze Commissie deelt mede, dat het Departement van 0„ K. en W. omtrent de uitgaven verband houdende met de centrale 7e klasse en het vakonderwijs aan deze school en aan de scholen voor Ulo te Middelburg het volgende is ge bleken. Alleen wanneer de centrele zevende klasse als zoodanig bij een der andere lagere scholen gevoegd zou kunnen wor den, ware hare opheffing als afzonder lijke school te overwegen. Daar dit voor den cursus 19351936 niet mogelijk is, in verband met de schade, welke daar door aan het onderwijs zou worden toe gebracht, alsmede met de moeilijkheden, welke bij haar huisvesting ondervonden zouden worden, zal op opheffing voorals nog niet worden aangedrongen. Hand having van de vakonderwijzeres in de nuttige handwerken aan deze school is noodzakelijk, daar uitsluitend manne lijke leerkrachten aan deze school ver bonden zijn. Opheffing van het vakonder wijs, gegeven aan de openbare scholen voor Ulo is evenmin wenschelijk, wes halve vooralsnog niet op verlaging van de desbetreffende uitgaven zal worden aangedrongen. Het uitdiepen der vesten. Op 16 Mei 1934 besloot de Raad een crediet beschikbaar te stellen van f 113.000 voor het in werkverschaffing doen uitdiepen van de vesten. Het bedrag was samengesteld uit f63.000 voor „arbeids- loonen c.a.", waarin Rijkssubsidie werd ontvangen, f44.500 „andere kosten" en f5000 als „omslag voor den dienst van Gemeentewerken". Op 5 September j.l. was van de som van f 63.500 reeds f 62.700 uitgegeven, zoodat op dien datum nog slechts een bedrag van f 800 beschikbaar was. Om het werk te voltooien, zal nog ongeveer 3% maand moeten worden door gewerkt. In overleg met den dienst van Gemeentewerken, heeft de directie der Ned. Heide-Maatschappij een aanvullings- begrooting opgemaakt en daaruit blijkt, dat nog f23.500 zal noodig zijn, waarop evenwel in mindering komt de vermelde f800, zoodat uiteindelijk met f22.700 kan worden volstaan. Dit betreft uitsluitend arbeidsloonen enz., waarin de gebruikelijke rijkssub sidie, door B. en W. geraamd op 77.3 zal kunnen worden ontvangen, zoodat voor rekening van de gemeente blijft f5152,90. In verband met een en ander stellen B. en W. den Raad voor hen een aanvullingscrediet van f22.700 te verlee- nen. Dekking voor deze som is gevon den door een overeenkomstige verlaging van den post voor steunverleening aan werkloozen. B. en W. vertrouwen hoewel zij dat niet met absolute zekerheid kunnen zeg gen dat bedoelde post na de verlaging voldoende za) zijn om de nog noodige uitgaven te kunnen bestrijden. Overigens schijnen ite vergeten 'dat Lord R- Protes tant is en dat izij rechtzinnig zijn, en zij stellen >zich 'bij hem geheel onder de plak. Mijn vader en ik keuren deze manier van doen af, en al vind ik het prettig met Lord R. to spréken, ik 'zal nooit, een voet zeitten in de bijeenkomsten, 'die bijl den lieer Is tinef, bij mevrouw Vielwark of mevrouw Z. gehouden worden.'" „Vergeef mij mijn vergissing, Nathalie Andrevna", zeide Serge met kluchtige ne derigheid. „Ik ben het geheel met je eens; laten wij ons niet door vreemde leerstel lingen verontrusten." Serge sprak op lichtzinnigen toon, maar in het diepst van zijn 'hart kwam er een stem tegen op. Niet tevergeefs ha.d de prediking van het Evangelie hem in het oor geklonken, en terwijl zijn lippen onverschillige woor den uitspraken, was zijn hart onrustig. Hij zou zichzelven en anderen hebben willen wijsmaken, dat de roepstemmen ■Gods h'em ongevoelig haddén gelaten; maar al slaagde hij er in zijn omgeving te bedriegen, 'hoe meer hij; sprak hoe meer hij een wanklank voelde tusschen zijn woorden en de gedachten, die hem veront rustten. De lachende stem van Katinka verbrak de stilte. ..Waaraan denkt gij toch, mijnheer de kunnen R. en W, daaraan nog toevoegen, dat op dit oogenblik op de begrooting geon andere dekkingsmiddelen voor het benoodigde aanvullingscrediet aanwezig zijn. Tenslotte deelen B. en W. nog mede, dat naar reeds thans bekend is, ook de post „andere kosten" omvattende „ma terialen c.a." aanzienlijk zal worden overschreden. Daar de overschrijding evenwel thans niet met juistheid is te bepalen, zullen B. en W. daaromtrent, nadat het werk geheel zal zijn gereed gekomen, een nader voorstel doen. Goes. Bevolking. Ingekomen: C. de Jonge, dienstbode, van 's Heerenlioek, Gr. Markt 40; A. E. de Jonge, bewaarder rijkskantoren, van Heinkenszand, Ravelijn 5; P. de Ridder, dienstb., van Hontenisse, Kréukelmarkt 15a; J. van Stee geb. Huige, zonder ber., van Arendskerke, 's H. H. kinderenstr. 33; II. H, Trimpe, onderw.es, van Aagteker- ke, 's H'. H. kinderendijk 3; J. Koens, dienstb., van Arendskerke, Kloet, weg 5a; L. J. Karreman, leerl. verpl., van Voor schoten, Oostwal 31; J. B. Hulstaert, zon der beroep, van Nisse, Kloet, weg 1; A. Schenck, arbeider N.S., van B. op Zoom, Spiegelstr. 5; P. E. M. Borgs, wegwerker N.S., van idem, Voorstad 69; A. Jagt, chauffeur, van Souburg, Westsingel 55; F. P. van der Veen, belastingcons., van Amsterdam, L. Vorststr. 6; J. Wolff, huls houdster, van Apeldoorn, Westsingel 107; W. J. van Gooi, typograaf, van Boxtel, Violenstr. 10; G. van Schaik, dienstbode, van Borssele, Poelweg IV nr 3; A. J. M. Bieten,zonder ber., van Voorburg, Klok- str. 11a; G. P. Dammann, fruitkweeker, van Wormerveer, Kreukelmarkt 12; J. A. M. Verhey, typograaf, van Amsterdam, L. Kerkstr. 12a; A. v. d. Kreeke, chauffeur van Rilland-Bath, Wijngaardstr. 7; F. J. Bakker, dienstb., van Vrouwenpolder, Oude Vischinarkt 12; J. Geelhoed, leurder, van Axel, Au. v. Westerw.buurt 5. Vertrokken: A. Kwant, dienstb., naar Delft, v. Markenpl. 3; G. G. van Stee, zonder ber., naar 's Heerenlioek, Molen dijk 21; J. Rijk, dienstb., naar Nieuwdorp, 301; E. H. van de Swaluw, dienstb., naar Maastricht; S. J. de Vries en gezin, dir. zuivelfabr., naar Enschede, Min. Loudon- laan 37; J. F. J. v. d. Peijil, opzichter, naar Hulst A 27; J. A. Huyben, onder- w.es, naar E'tten en Leur; J. J. Mijnsber- gen en gezin, rangeerder N.S. naar Bergen op Zoom, Emmastraat 23; M. J Rijk, dienstbode, naar Middelburg, G 101; A. J. Keukelaar, timmerman, naar Kloe- tinge A 157; A. van 't Veer, dienstbode naar Biezelinge D 123. Kloetingie. Op de Woensdag j.l. gehou den bestuursvergadering der C.-H. Kies- vereeniging is als voorzitter in de vaca- ture-Kouaemaker gekozen dhr A. G. Lan- kester. Door zijn benoeming als voorzit ter heeft hij bedankt als penningmeester. In die vacature werd gekozen 'dhr C. Blomaard Pzn. Beiden hebben hun be noeming aangenomen. Door het Zeeuwsch Comité tot acti veering van G.H. vrouwen werd alhier een plaatselijke afdeeling van G.H. vrou wen opgericht waartoe reeds 10 vrouwen toetraden. Heinkenszand. Gisteravond werd door de afd. van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond alhier in het Zondagsschoolgebouw een propaganda-vergadering gehouden, die ook door verscheidene niet-leden en enkele genoodigden (o.a. ds de Willigen, den heer Westveer, hoofd der Chr. School en enkele Raadsleden) was bezocht. De eerste spreker, de heer A. Vinger ling, hoofdbestuurder, zette op duide lijke wijze uiteen, wat de Chr. vakbewe ging is en bedoelt en wat haar taak is voor heden en toekomst. Ze heeft er voor te werken, dat ook de landarbeider de rechtspositie krijgt, die hem toekomt. De tweede spreker, de 'heer A. de Lange, voorzitter van den Chr. Bestu renbond te Goes, wees op de gevaren, -die de Chr. vakbeweging bedreigen en de vij anden, .die haar bestrijden. Spr. noemde o.a. de N.S.B., Dé Kersten en het econo misch liberalisme. Krachtig wekte Spr. op zich als één man te scharen achter de besturen en de G'hr. vakbeweging sterk te maken in dezen crisistijd. Ds de Willigen eindigde deze welge slaagde vergadering met dankgebed. Ierseke. Mosselzaad. D'e vangst van mosselzaad op de banken onder Wal- lui'tenant? Gij zijt zoo stom als een 'beeld geworden." ,,'Heusclh!" zeide Serge, „maar mijl dunkt dat het nu jou beurt is om te spreken." „Ik 'heb over zuffike ernstige zaken niets te zeggen," zeide zij', wederspanndg het hoofd schuddende. „Ik zou 'gaarne willen weten wat Lud- mila Andrevna er van denkt," zei Serge plotseling, terwijl hij. een 'onderzoekenden blik op Mila wierp: „zij: is de eenige, die hare meening nog niet gezegd heeft." Het. jonge meisje bloosde tot achter de ooren. Indien zij alleen met 'Serge ware geweest, zou zij' misschien zonder aarzelen haar 'gedachten uitgesproken hebben; m'aar 'gewend om zich achter haar zusters te verschuilen, had zij een tegenzin om in hun tegenwoordigheid haar 'gedachten te uiten. „Mijn meening heeft niet veel waarde," zeide 'zij verlegen- „Ludmila Andrevna", zeide Serge, „jou meening heeft waard© voor mij." Mila bloosde nog sterker en zei met een eenigszins bevende stem „Ik geloof, dat Lord R. een zeer 'god vruchtig man is, en dat ieder1 Christen verlangen moest op hem te gelijken." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5