Belangrsjkste Nieuws MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 300 Buitenland Binnenland >1 III I ■WÊR; Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque cn Girorekening 4M55. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeenngen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fO.fo, nij vooruitbetaling. Onder letter of motto ÏO.65. Bij contract belangrijke koiung. Het kweekelingen-instituut. Het aanvankelijk overleg tusschen Re geering en Volksvertegenwoordiging inza ke de bezuiniginsplannen gelukkig het land waar dergelijk overleg nog mogelijk is is niet zonder resultaat gebleken. Wijl denken hier o.a. aan wat in de Mil- lioenen-nota omtrent de instelling van het instituut kweekelingen met akte bij' het lager onderwijs wordt medegedeeld. Bij: de bespreking van de bezuinigins- voorstellen is ook door ons de vraag ge steld otf 't niet mogelijk zou zij'n een andere regeling te treffen waarbij' niet de onder wijzers in een uitzonderingspositie zouden worden geplaatst. Veel meer aanbevelens waardig scheen het ons de beginsalaris sen van alle ambtenaren te verlagen. Uit de Millioenen-nota blijkt, dat de Re geering thans in deze richting werk zaam is. In de plaats van de instelling van het kweekelingen-instiHuut zal, naar wordt medegedeeld, een algemeene herziening der salaris regeling voor jeugdige ambte naren, onderwijzers en werklieden in Overheidsdienst gesteld worden. De be doeling is dat deze jonge menschen het volle salaris aan hun betrekking verbon den, eerst op hun 24ste (resp. 26ste) levensjaar zullen ontvangen. Het biji de invoering van een dusdanige regeling in dienst zijnde personeel, beneden den leef tijd van 24 jaren, behoudt zijin tegenwoor dig salaris, doch ontvangt geen verheugin gen totdat het den daarmee correspondee renden leeftijd heeft bereikt. Volgens gemaakte berekeningen zal deze bezuiniging ongeveer 3,5 millioen gulden minder opbrengen, dan het aanvankelijke plan. Dit stelt wel eenigszins teleur. Maar tevens blijkt er uit, dat de last die aanvankelijk op de jonge onderwijzers zou worden gelegd, toch wel buitengewoon zwaar zou zijn geweest. ITALIË VERWERPT DE VQLKEN- BONDSVOORSTELLEN. Dinsdag weer Kabinetsraad te Rome. Zaterdag ia officieel te Rome bekend gemaakt, dat de Italiaansche minister raad de voorstellen van den volkenbond als onaanvaardbaar iheeft verworpen. Met alle achting voor de door de com missie van vijf ondernomen pogingen, is de ministerraad tot de slotsom gekomen, dat de voorstellen niet aannemelijk zijin, daar zij geen voldoende minimum-basis bieden voor een eventueele overeenkomst, welke op definitieve en effectieve wijze re kening houdt met de vitale rechten en belangen van Italië. Do ministerraad is opnieuw bijeenge roepen t9gen Dinsdag a.s., ter verdere be spreking van de politieke situatie. Do „Gazette del Popoio" gaat fel te keer tegen Engeland. „Wanneer Italië het voornemen gehad mocht hebben, aldus het Turijnsche blad, de voorstellen van de commissie van vijf te aanvaarden, is het thans zeker dat het dit nu niet kan doen, om redenen van waardigheid en prestige. De dreigementen door het samentrek ken van Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee en in de Roode Zee maken Italië het aanvaarden van ieder dusdanig bemiddelingsvoorstel onmoge lijk. Men zet niet iemand het mes op de keel, met wien men tot een eervolle over eenkomst zou willen komen." Te Genève bestaat een aanmerkelijk meeningsverschil over de beteekenis, die aan het Italiaansche communiqué moest gehecht worden. Sommigen waren ook thans weer van oordeel, dat thans de laatste hoop op on derhandelingen was afgesneden. Anderen hadden nog' steeds een meer optimisti scher kijk op den stand van zaken. Zij zouden uit het communiqué kunnen af leiden, dat Mussolini wel tot onderhan delingen met de aanvankelijk door hem niet erkende raadscommissie van vijf be reid zou zijn, indien deze haar voorstel len nog zoo zou willen uitbreiden, dat zij wel een „voldoende minimum-grondslag" daarvoor zouden worden. D'e raadscommissie heeft besloten om vanmorgen opnieuw bijeen te komen. Van Engelsclhe zijde werd er op gewe zen, dat de door den Italiaanschen mi nisterraad voor onaannemelijk verklaarde voorstellen, reeds zeer gunstig voor Ita lië waren. Verwacht wordt, dat Baldwin waar schijnlijk Dinsdag een kabinetsraad zal bijeen roepen. Men verheelt niet, dat de toestand ern stig is. De beslissing van Rome veroorzaakte te Addis Abeba verbazing en toorn en ifi paleiskringen is men van meening, dat het eenige. dat Ethiopië nog over blijft te doen is de algemeene mobilisatie af te kondi :en. De keizer nam echter nog geen enkele beslissing. Persoonlijkheden van ihet ministerie van buitenlandsche zaken zeggen, dat Ethiopië thans zijn hoop heeft gevestigd op Groot-Brittannië. Men verwacht, dat een algemeen offen sief niet vóór de eerstvolgende drie weken zal aanvangen. Men acht het evenwel mo gelijk, dat reeds vóór dien tijd Italië een actie in Ogaden zal beginnen. Abessynië heeft daar evenwel niets te vreezen, aan gezien er voldoende troepen geconcen treerd zijn, om iedere overrompelingspo- ping te verijdelen. Té Addis Abeba is onder tromgeroffel, zang en dans het Maskalfeest begonnen, een reeks feestelijkheden, welke acht we ken duren en waarmede de Abessyniërs het einde der regenperiode vieren. Engelands militaire maatregelen. „De Britsche vlootbewegingen Ihebben slechts een defensief doel en staan in geen verband met de kwestie van sanc ties", verzekert men te Londen. De Britsche gezant te Rome, air Erio Drummond verklaarde, dat Engeland geenszins voornemens was, een eenzijdige actie tegen Italië te ondernemen. Intustschen worden de militaire maat regelen met name in Egypte op groote schaal voortgezet. Naar een telegram uit Cairo meldt, zou in Egypte de woestijn tot Amerieh, op een afstand van 30 kilo meter vóór Alexandrië ontruimd worden, terwijl tegelijkertijd de verder gaande spoorlijn vernield zou worden. In Amerieih zijn de oorlogsvoorberei dingen in vollen gang. Groote hoeveelhe den materiaal worden er aangevoerd. Het aantal Engelsche vliegtuigen, dat zich op het oogenblik in Egypte bevindt, wordt door de bladen op rond 1000 ma chines, waaronder 300 watervliegtuigen, geschat. In de Egyptische wateren zouden zich 28 eenheden van de Britsche vloot be vinden. Volgens dezelfde berichten zou het aantal Engelsche soldaten in Egypte, afgezien van de bemanningen der oor logsschepen, 15.000 man bedragen, waar bij nog 3000 man marine-infanterie ko men. De Grieksche vlooi teruggeroepen. De Grieksche vloot, die op het oogen blik een vriendschapsbezoek aan Istan- boel brengt, heeft bevel gekregen, zoo spoedig mogelijk naar Griekenland terug te keeren. De vloot zal te Salamis, het voornaam ste Grieksche vlootsteunpunt, worden ge concentreerd. Volgens de „Star" bevinden zich op den D'o de kanesus momenteel 32 groote Itali aansche bommenwerpers. Verder wordt geimeld, dat de veront ruste Turksche autoriteiten hun verdedi gingswerken aan de kust versterkten en troepen en voorraden geconcentreerd heb ben. Voorts zouden de Italianen op het eiland Rhodes 's nachts eenige duizenden man schappen aan land gezet hebben. Ook bij Port Laki, op het eiland Leros, zouden troepen aan land gegaan zijn. Nieuwe aanslagen in Oostenrijk. De politie te Linz ontdekte op het post kantoor tien pakketten, die geadresseerd waren aan vooraanstaande persoonlijkhe den te Salzburg, o.a. aan den aartsbis schop en aan voormalige sociaal-democra tische afgevaardigden. Ondanks de onschuldige etiketten be vatten de pakketten in werkelijkheid hel- sche machines. Een en ander leidde tot de ontdekking van een nationaal-socialistische terreur groep. Twee leiders en verzenders der pakket ten zijn naar Duitschland gevlucht. De Oostenrijlksche autoriteiten hebben aan de Duitsche om hun uitlevering verzocht. Uit Linz wordt gemeld, dat de politie aldaar verscheidene personen gearres teerd heeft die er van verdacht worden betrokken te zijn bij het verzenden van postnakketten, die helsche machines be vatten en die geadresseerd waren aan een aantal belangrijke justititeele en po- litie-autoriteiten. De botsing met den kindertrein. Zooals reeds gemeld, is Zaterdagmor gen in het station D'resden-Neustadt een leege trein tegen een speciale kindertrein gereden. Zeven wagens kantelden. Een persoon werd gedood, zes werden zwaar en zes licht gewond. Al deze slachtoffers zijn schoolkinderen uit Dresden. Korte Berichten. Ongeveer 60 officieren en manschap pen van het roode leger in Rusland heb ben 20 uur lang hun gasmaskers voorge houden. De leger-autoriteiten wenschten vast te stellen, hoe lang soldaten de mas kers konden dragen. Pas na 20 uren wer den hun de gasmaskers ondragelijk en in dien tijd hadden zij deelgenomen aan mi- litaire oefeningen en geslapen. HET KOMENDE KAMERDEBAT. Dinsdagmiddag komt bij de voortzet ting van de behandeling van het bezuini- gingsontwerp in de Tweede Kamer, gelijk gemeld, terstond de minister-president dr H. Colijln aan het woord. Uit de omstandigheid, dat de voorzitter heeft aangekondigd, dat deze vergadering niet laat zal eindigen, en dat in de afdee- lingen terstond hierna nog het wetsont werp tot vervanging van de Warenwet en tot het invoeren van bezuinigingen bij het onderwijs, beide indertijd uit het bezui- nigingsontwerp gelicht, zullen worden on derzocht, kan worden afgeleid, zegt de T e 1 e g r., dat Dinsdagmiddag alleen een, waarschijnlijk uitvoerige regeeringsver- klaring zal worden afgelegd. Woensdag en volgende dagen kan de Kamer dan hierop reageeren. De staking te Tilburg. Omtrent de staking in de wollenstoffen- industrie te Tilburg kan worden gemeld, dat de nieuwe bemiddelaar, die na de mislukte poging van den heer De Jong zou optreden, zich nog niet gemanifes teerd heeft. Zondagmorgen is een auto met levens middelen uit Amsterdam voor de stakers aangekomen. In de Zondagmiddag gehouden stakers vergadering heeft het comité de stakers opgewekt, vol te houden en niet de fabrie ken in te gaan vóór hun gerechtvaardigde eischen zijn ingewilligd, zoodat er weinig kans is, dat het werk heden wordt hervat'. Het aantal stakers bedraagt 4274. Te veel winkels te Bussum? De R. K. Raadsfractie te Bussum heeft een spoedvoorstel ingediend om tot on middellijk verbod over te gaan van ves tiging van winkelzaken. De fractie acht deze zaak zoo urgent, dat zij bij de toe lichting schrijft, dat men in afwachting van de aanhangige voorstellen van de be trokken raadscommissie tot dezen maat regel moet overgaan. Daar behalve de ge melde raadsleden waarschijnlijk ook de drie sociaal-democraten en de vrijz. dem. voor 'het voorstel zullen stemmen, en het dus zal worden aangenomen, zal Bussum de eerste gemeente in het land zijin waar een verbod tot vestiging van winkels af gekondigd wordt. Loon en arbeidsduur in de bouwbedrijven. In de achtste aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert dit bureau de resul taten van een onderzoek, ingesteld naar de verdiende loonen en den arbeidsduur in het tweede halfjaar 1934 van ruim 700 arbeiders, werkzaam bij 700 onderne mingen, leden van twee patroonsorgani saties in de bouwbedrijven te Rotterdam Voor alle beroepen tezamen bedroeg het gemiddeld uurinkomen over dat tijdvak 66 ets., de gemiddelde arbeidsduur per week 47 uur. Van de in het onderzoek betrokken arbeiders werkte 6 pet. van 1639 uur per week, 11 pet. van 4045 uur, 72 pet. van 46—48 uur, en 11 pet langer dan 48 uur per week. Het witte achterspatbord voor rijwielen. De bepalingen aangaande het witte achterspatbord voor rijwielen en aan gaande bakfietsen treden in werking op den normalen termijn van twintig dagen na de afkondiging, d.i. op 7 October. Verhoogde heffing op vetten en olieën. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bij beschikking van 20 dezer de thans geldende heffing van vetten en oliën met ingang van 22 September a.s. ver hoogd van 24 op 30 cent per k.g. Deze maatregel heeft ten doel de ge noemde heffing, die in verhouding bedui dend lager was dan overeenkomt met die op andere vet-artikelen (boter en marga rine), daarmede meer in overeenstem ming te brengen en daardoor de opgetre den verbruiksverschuivingen te doen op houden. In weerwil van de verhoogde heffing zal de detailprijs van spijsolie in flesch geen verandering behoeven te on dergaan. Ter voorkoming van executies. Geruimen tijd geleden' hebben de Ver van irecteuren van Hypotheekbanken, de Broederschap der Notarissen in Ne derland, de Ver. ter Bevordering van het l evensverzekeringswezen, de Ned Spaar- bankbond, de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, in verband met de moeilijkheden op het ter rein van de exploitatie van onroerend goed, zich met elkaar verstaan. Er is toen besloten een Contactcommissie te vormen, welke om ten doel beeft, door minne lijk overleg executies zooveel mogelijk te voorkomen. Te dien einde is thans besloten voorloo- pig als proef drie bemiddelingsoommis- sies in te stellen, resp1. één te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het secretariaat der Contactcommissie wordt waargenomen door mr J. Hazen berg, Tournooiveld 3 to 'e Gravenbage. Nederlandsche Sooorwegen. De geschatte opbrengsten der Neder landsche Spoorwegen (incl. die der ge ëxploiteerde spoor- en tramwegen) heb ben in Aug. f 9.243.700 (v.j. 10.311.400 bedragen. Gespecificeerd waren de ont vangsten: reizigers f 5.561.100, bagage f 194.400, brief- en pakketpost f 250.000, goederen f 3.069.600, levende dieren en lijken f 22.900, diversen f 145.700. De totale ontvangst van 1 Januari af beliep f 67.307.537 (v.j. 76.898.430); ge middeld aantal K.M. in exploitatie van 1 Januari af 3544 (3631), dus ontvangst per dagkilometer f 78.16 (87.15). Versterking van de weermacht. Naar de Tel. verneemt, ligt bet in de bedoeling bet tempo van moderniseering van onze weerwacht, mede in verband met de internationale toestanden, te versnel len. De bedoeling is, in de naaste toekomst over te gaan tot aankoop van meer vlieg machines, moderne, sterke zoeklichten, af weergeschut, alsmede onze munitievoor- raden op grootere schaal dan uit bezui nigingsoverwegingen anders zou zijn ge schied, aan te vullen. Wij hebben reden, zegt de Msb., o>m aan te nemen, dat bovenstaand bericht juist is. Ook bestaat bet plan om een nieuw eskadron pantserwagens op te rich ten en dit te Dén Bosch te stationneeren. Eenheid in de spelling. Het bestuur van den journalistenkring beeft tot den Raad van Ministers een schrijven gericht, inzake de spelling. Strekking van dit adres is er bij de re geering op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk tot eenheid o-p bet gebied der spelling te komen. Het kringbestuur is van oordeel, dat er op bet oogenblik een toestand van verwar ring beerscht, welke bevorderd wordt door het feit, dat de nieuwe spelling alleen is voorgeschreven voor 'het onderwijs, terwijl aan den anderen kant, voor andere orga nen der overheid nog de spelling De Vries en Te Winkel moet worden gevolgd. Deze verwarring veroorzaakt moeilijk heden op verschillend gebied, ook op dat der journalistiek en niet minder in bet gezinsleven. Het kringbestuur dringt er daarom bij de regeering op aan, zoo spoedig mogelijk regelingen te treffen, welke de noodzake lijke en gewenschte eenheid van spelling in welke richting dan ook, kunnen 'bevor deren. DE DEFENSIE-BEGROOTING. Opheffing Vooroefeningsinstituut. Aan de memorie van toelichting bijl de Defensie-begroioting is bet volgende ont leend: De opheffing van het vooroefeningsin- stituut van den vrijwilligen landstorm, welke per 1 Januari 1936 zal geschieden, heeft tot gevolg, dat bet aantal dienst plichtigen, dat gelijktijdig voor eerste op leiding in werkelijken dienst zal verblij ven, belangrijk grooter zal zijn dan voor heen bet geval was. Ten einde een normaal verloop dier eer ste opleiding te waarborgen, is het nood zakelijk het (in vredestijd) bij de corpsen beschikbare kader uit te breiden. Bij' het onderdeel „infanterie" van art. 47 wordt aangeteekend, dat een vermeer dering met acht majoors en achttien ka piteins een gevolg is van uitbreiding van de organisatie van het wapen der infan terie. Een vermeerdering met 62 luite nants is voornamelijk eveneens een gevolg hiervan. O'p art. 29 is f 100.000 uitgetrokken voor den bouw van een kazerne voor de brigade grenadiers en jagers te 's Graven- hage (eerste gedeelte). Voor den bouw van een steenen logi es- barak in de legerplaats bij' Harskamp is f 9^ 000 uitgetrokken. Daar deze leger plaats ook in de wintermaanden moet worden betrokken en het niet mogelijk is de manschappen alsdan in tenten te. lege ren, is een ander onderkomen voior de troepen noodzakelijk. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. 1 mice, Een gebeurtenis van belang in ons christelijk gemeenschapsleven is de her denking van het 75-jarig bestaan der Gra- venstraat-school geworden. Er was vooi 75 jaar heel wat meer noodig om een school met den Bijbol te stichten, dan te genwoordig. Niet alleen financieel, maai moed, geloofsmoed was voorwaarde vooi slagen. Goes en Nieuwdorp waren al voor gegaan in Zeeland, op Walcheren zon Middelburg de eerste zijn. Opmerkelijk dat in den boezem van den Kerkeraad de stemmen opgaan voor de oprichting van een School met den Bijbel. Niet in de eerste plaats vragen, wat be- Binnenland. Verhoogde heffing Gp vetten en oliën. Het witte achter spatbord voor rijwielen, i De fruitveilingen en de stormen. Dë noodlanding van bet karteeringsvlieg- tuig. Opheffing van het vóóroefeningsinstituut. Buitenland. Italië wijst de voorstellen van de commis sie van vijf af. Nieuwe aanslagen in Oostenrijk. h'oiort nu wel precies tot ons werk, heb ben we op dit terrein wel een taak, maar doen wat noodig is als anderen verzui men. Zoo begon men m I860 en 35 jaar zou het duren eer een door de ouders op gerichte vereeniging dit werk zou overne men. En dan gaat het den eersten tijd nog niet zonder de hulp van den kerke raad. Die houding en dat doen van dien ker keraad dwingt ïuspect al. Ik heb zoo Óen indruk, dat er tegenwoordig heel wa; kor-' keraden zouden zijn, die langer ever eigen taak en de begrenzing van eigen werk zouden praten, dan de helpende hand uit steken. Een voorbeeld daarvan vind gc thans in de houding van sommige kerke raden ten opzichte van de eigen vrije Jeugdactie, als voor vergadergelegenheid of andere diensten vergoeding wordt ge vraagd. Of als men ten dienste der chris telijk sociale actie alleen nog maar gege vens vraagt, het antwoord krijgt, dat zulks niet tot het werk van een Kerkeraad be hoort. In zekeren zin natuurlijk waar, maar anderen helpen en dienen getuigt van hooger standpunt. Intusschen, jubileeren nu, is een ge makkelijker en aangenamer werk dan scholen stichten in de vorige eeuw. Kern achtig heeft de Middelburgsche voorzitter de Geref. Schooivereen. Dr K. Huizenga, op de herdenkingssamenkomst die vorige eeuw geteekend in den strijd van mannen als Da Costa, Groen en Kuyper tegen het liberalisme en modernisme. Dhr Littooy heeft in een uitvoerig overzicht het ont staan en de ontplooiing van bet christelijk onderwijs op Geref. Grondslag in onze stad belicht. Door dit werk is een stuk volkskracht ontwikkeld, hebben de kinde ren naar den eisch huns wegs, de eerste beginselen geleerd, waarvan velen, oud geworden, niet zij'n afgeweken. En al zijn er schommelingen geweest, hebben de te genslagen ook niet ontbroken, bet is toch steeds crescendo gegaan en bet stekje van 1860 is een boom geworden met 3 sterke armen, de Grarenstraatschool met 248 leerlingen, de Heerengrachtschool met 180 leerlingen, de U.L.O.-scbool op de Nieuwe H'aven met 120 leerlingen. Voornamelijk voor de laatste zijn we zeer dankbaar. "VVelk een schade Ihet veie 12- en 13-jarigen al gedaan beeft als zij uit de sfeer van de School met den Bijbel naar een zonder Bijbel werden over geplaatst, is niet te omschrijven. Heel veel jong leven wordt dan zoodanig be schadigd, dat zelfs de tijd de lidteekens niet meer doet verdwijnen. In de zestiger jaren van de vorige eeuw werd nog een school opgericht, die maar drie jaren stand hield. Het was een stich ting van de Vrije Evangelische Gemeente. De stuwkracht daarvan was Ds Mooij. In 1865 opgericht moest deze reeds in 1868 sluiten. De in 'de Bogardstraat in dien tijd op gerichte school was een betere toekomst weggelegd. Ds Nonhebei, de welbekende predikant der Ned. Herv. Gemeente, vurig bestrijder van het modernisme, gaf den stoot daartoe. Deze school was bestemd voor hen, die een hooger schoolgeld kon den betalen en kreeg den naam van Chris telijke Burgerschool. Dien naam 'heeft ze behouden. Deze school is thans aan de Singelstraat gevestigd. Naast het gewoon lager onderwijs, wordt er ook uitgebreid lager onderwijs gegeven; zij telt in totaal circa 350 leerlingen. Zoo werden we in gedachten verplaatst naar den tijd, dat de strijd om de vrije school in het centrum der politieke be langstelling stond en bet politieke leven als het ware beheerschte. Zeer terecht heeft D'r Huizenga er op gewezen, dat nu die strijd voorbij is, er alle aanleiding bestaat den strijd te voeren om de school als inrichting van onderwijs op het hoog ste plan te zetten. De vraagpunten, die thans aan de orde zijn, omtrent methoden, handenarbeid, opvoedkunde, zielkunde, in tellectualisme, zijn bewijs van een krach tig leven in de onderwijswereld, waar voor we als ouders niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Beste groeten, STENTOR.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1