DE ZEEUW TWEEDE BLAD A. WILKING Voor den Zondag HET ADRES Gemengd Nieuws Wat ar deze week voorviel VAN ZATERDAG 21 SEPT. 1835, Nr 299. ZONDER GELD EN ZONDER PRIJS. Waarom weegt gijlieden geld uit voor hetgeen geen brood is? Hoort aandachtiglijk naar Mij. JeBaja 55 2. Merkwaardige tegenstelling tusschen den God Israëls en de afgoden der heidenen. De heidenen offeren met milde hand aan de afgoden. Zij wegen hun geld uit, zij geven hun goud en zilver om beelden te maken en schoone tempels te doen verrijzen, in de hoop op die wijze hunne goden gunstig te stemmen en al hunne begeerten vervuld te krijgen. Maar de Heere vraagt dat alles niet. Zijn volk mag het hooren: komt tot de wateren en gij, die geen geld hebt, koopt en eet zonder geld en zonder prijs wijn en melk. Maar er is meer. Zij, die de goden der heidenen dienen, vinden daarbij geen bevrediging. Zij geven hun geld uit voor hetgeen geen brood is; zij arbeiden voor wat niet verzadigen kan. Maar de God Israëls geeft mild en overvloedig datgene, waarbij de ziel zich in vettigheid kan verlustigen. Dit woord van Jesaja geldt niet slechts voor de dagen waarin hij leefde. Ook nog in onzen tijd is het noodig er naar te luisteren en het te betrachten. Er zijn niet weinigen, die, hoewel levende in een Christelijk land öa ±u een Christelijke omgeving, toch hunkeren naar de geneugten van 'n heidensch Egypte of zeer begeerig zijn naar de cul tuurschatten van een heidensch Ba byion. Ook onze tijd heeft zijn af-goden. En voor die goden van dezen tijd wordt het geld uitgewogen en allerlei slaafsche arbeid verricht. En daarom klinkt ook nu nog de waar schuwing: dat alleen geeft geen brood aan uw ziel! Zij, die het van deze af goden verwachten, ontvangen steenen voor brood; zij versmachten bij den ar beid, die niet verzadigen kan. Maar hoort nu de lokkende roepstem van den Heiland: Hoort aandachtiglijk naar Mij en eet het goede, en laat uwe ziel in vettigheid zich verlustigen. Neigt uw oor en komt tot Mij. Hoort en uwe ziel zal leven! Ir C. STEVENS OVER DEN LOON- BIJSLAG IN DEN LANDBOUW. Vergadering te Kruiningen. Op verzoek van den burgemeester van Kruiningen had de Kring Oost Zuid-Be veland der Z. L. M. gistermiddag in de Korenbeurs te Kruiningen een vergade ring belegd, ter bespreking van den loon- bijslag in den landbouw, waartegen men in Zeeland vele bezwaren blijkt te hebben. De goed bezochte vergadering (onder de aanwezigen merkten we vele burgemees ters en wethouders op) werd geopend door den heer P. S c h e e 1 e, voorzitter vaD genoemden kring. Spr. verwelkomde deD spreker, Ir Stevens, inspecteur van den landbouw, en feliciteerde hem mei de hem verleende Kon. onderscheiding) Ir Ovinge, den consulent van -den land- bouwvoorlichtingsdienst, heenen burge meesters, den heer Vereeke, vertegen woordiger' van den Polder- en Water- schapsbond, den heer Staal, directeur der Arbeidsbeurs e.a. De aanleiding tot deze vergadering is de regeling van den loonbijslag in den landbouw, waarover onder werkgevers, burgemeesters en gemeentebesturen zoo veel vragen bestaan. Spr. wekt de aanwezigen op, zooveel als in bun vermogen is, de werkloosheid te bestrijden. Dat er een corps goede land arbeiders is (Spr. denkt ook aan de jeugd) is mede van belang voor de bedrijven. Spr. hoopt, dat Gods zegen op deze be sprekingen mogen rusten. Hierna was het woord aan den heer Ir G. Stevens, inspecteur van den landbouw te 's-Gravenhage, die de rege ling van den loonbijslag in den landbouw toelichtte. Spr. kan zich indenken, dat hierover vele vragen rijzen. Hij' zal zeer waarschijnlijk niet op alle vragen kun nen antwoorden, ook omdat het nog maar een proef is. Spr. bespreekt daarna de bekende cir culaire van den Minister van Sociale Za ken van 17 Aug. j.l. Aan deze regeling is een proef voorafgegaan, o.a. in Hein- kenszand. De resultaten in laatstgenoem de gemeente Waren niet bepaald gunstig, in Broek op Langendijk en Het Bildt iets heter. Toen is er op aangedrongen de proef over het geheele land uit te strek ken. Hieraan is successievelijk voldaan. Dat niet voor het geheele land eenzelf de periode geldt, is een bezwaar. Gemak kelijker in uitvoering zou geweest zijn als Proeftijd te nemen 1 Mei80 April. Spr. heeft echter wel den indruk, dat na 31 Dec. de proef wellicht zal worden voort gezet. Is dit zoo, dan zullen verschillende bezwaren worden opgelost. Over het gemiddelde loonbedrag in de Periode 1 Sept.31 Dec. is advies ge vraagd van de commissie uit de iand- bouwcrisisorganisatie. Dat was niet ge makkelijk omdat die bedragen nogal uiteen loopen. De cijfers, die genoemd zijn, zijn dan ook de gemiddelden, Het is dus mo gelijk, dat ze niet overal met de practijk overeenkomen, maar Spr. merkt op, dat onder goedkeuring van den Minister van Sociale Zaken en met medewerking van het gemeentebestuur van de normen kan worden afgeweken, als ze al te zeer van het loon in de plaats of streek afwijken. We moeten het hoofddoel in het oog houden: de vermindering der werkloosheid. Stelden we de nor men abnormaal laag, dan groeide deze regeling uit tot een tweeden landbouw steun, waarna zeker de Minister van Landbouw op de richtprijzen zou gaan korten. En dit zou niet in het belang van den boer zijn. Gaat een landbouwer in zijn bedrijf extra werk verrichten, dan kan hij bo ven den loonnorm uit komen en van de regeling profiteeren. Spr. kan nog meedeelen, dat men ook nog na lSept. aan de regeling kan gaan deelnemen. Maar dan moeten nieu we normen worden vastgesteld. Welke categorie arbeiders moet nu meetellen bij 'het berekenen van het uit betaalde loonbedrag? Spr. kan niet eiken arbeider individueel beoordeelen. Daar om heeft Spr. gezegd: laat ze allemaal meetellen, los en vast, gehuwden en jon gelui. Hierop zijn natuurlij]; uitzonderin gen, bij voorbeeld eeni bedrijf, waar men in hoofdzaak met eigen krachten werkt. Wil nu een boer, die in de termen valt van de regeling profiteeren en b.v. gaan draineeren, dan is hij verplicht ingeschre ven werkloozen er bij te nemen, voor wie de gemeenschap anders zou moeten zor gen. Voor boeren, die tot heden hun bedrijf altijd goed hebben .kunnen en willen bij- fcondaa. In-'e-'kcr rlss.% r«vcol. Zij neaoen weinig extra werk. Maar er zijn ook boeren, die de laatste jaren hun bedrijf wat hebben verwaarloosd, omdat de financien ontbraken. Voor hen zit in de regeling ook niet veel, omdat ze toch ook zelf wat moeten betalen. Er zijn ook boeren, die hun bedrijf heb ben verwaarloosd, hoewel ze geld hadden. Zulken zouden hun bedrijf in één winter goedkoop in orde kunnen maken. Maar Spr. verzekert, dat zulke boeren geen cent zullen krijgen. Toch is de zaak niet hopeloos. De be doeling van de regeling is goed. Men moet deze periode tot 31 Dec. gebruiken om in de affaire wegwijs te worden en dus als een proefperiode 'beschouwen. Laten de boeren hun loonlijsten ter se cretarie inleveren. Dit kost niets. Dan zal vanzelf blijken of ze boven de norm uitkomen. Men is dan ingeschoten, als de periode wordt verlengd. Laat men voor de moeilijkheden niet uit den weg gaan, maar ze trachten te overwinnen. Spr. deelt nog mede, dat een wethouder, die boer is, aan de regeling niet mag meedoen. Er zijn ook gemeenten, die geen steun van 't Rijk voor de werkloozenzorg genie ten. Daar heeft het Rijk geen zeggenschap. Deze gemeenten zijn vrij, de regeling te volgen of een eigen regeling te ontwerpen. Bespreking. D'e heer D' e Mul burgemeester van Kruiningen, dankt voor het uitschrijven van deze vergadering. Spr. meent, dat er in de regeling voor de gemeentebesturen financieel en moreel voordeel moet zitten, willen ze er gebruik van maken. Als de boeren er geen voor deel in zien, zullen ze er ook geen proef mee nemen. De termijn, die gesteld is, is te kort. Het gevaar bestaat, dat de boeren zullen zorgen, dat al het werk op 31 D'ec. ge daan is. Er komt dan op 1 Jan. een groot aantal werkloozen voor rekening van de gemeentebesturen. Spr. wil graag zekerheid, dat de regeling na 31 Decem ber wordt voortgezet. Spr. dringt er bij de landbouwers op aan, mee te helpen aan werkverruiming. Het moet niet zóó -zijn, dat de boeren zoo spoedig mogelijk hun arbeiders ontslaan. Dhr Stevens kan niet positief toe zeggen, dat -de termijn na 31 Dec. wordt voortgezet. Hierover heslist de regeering. Spr. heeft echter goede hoop. Laten de gemeentebesturen dit aan het D'ep. van Sociale Zaken vragen. Dhr H u i n i n fc, burgemeester van Veere, meent dat de zaak voor Veere vrij wel hopeloos is. Daar zijn nu geen werk loozen. De periode zou voor Veere op 1 Jan. moeten beginnen en op 30 April ein digen. Spr. bepleit toch de categorie boe ren, die hun bedrijf o-nnoodig hebben ver waarloosd, te helpen; niet voor hen, maar om de bestrijding der werkloosheid en het belang van den landbouw. Ook keurt Spr het af, dat de hoeren, die meedoen, alles moeten voorschieten tot aan het eind der periode. Kan het steunpercentage van 50 niet worden verhoogd? Dreigt het gevaar niet, dat de hooren hun vaste arbeiders zullen ontslaan om ze later weer met steun terug te nemen? Is het o-ok mogtj- lijk op het loon bij de werkverschaffing wat te knijpen, teneinde de werkloozen naar den boer te doen gaan? Dhr Stevens erkent het bezwaar van de periode. Maar laat men tóch mee doen en een proef nemen. Verder zegt Spr.: een boor is gewoon voor te schieten. Hier hebben de boeren leenbanken een taak. Over de kwestie vast of los personeel is veel te zeggen. Volgens Spr. zijn de boeren noodge dwongen van vast naar los personeel ge gaan, omdat de nood dwong en soms om dat er vakorganisaties waren, die wel eens over haar doel heen schoten. Het minimumuurloon bij de werkver schaffing in Zeeland is reeds 20 cent en zoolang Spr. inspecteur der werkverschaf fing is, weigert hij' te adviseeren beneden die grens te gaan. Er is nu eenmaal een minimum. "Wel kan men wijziging in wachttijd enz, brengen. Spr. zou niet graag iets doen voor een hoer, die bemiddeld is en kennelijk zijn bedrijf heeft verwaarloosd. Natuurlijk zal niet op kleinigheden worden gelet, In antwoord op vragen van den heer Van Hotegem zegt dhr Stevens, dat het loon van de menschen.die normaal in het bedrijf werken (ook de z.g. los- vaste) meetelt. Maar is het loon van de vaste en los-vaste arbeiders reeds meer dan de norm, dan valt zulk een bedrijf buiten de regeling. Laat men draineeren met eigen personeel plus ingeschreven werkloozen, en komt men dan boven den norm, dan krijgt men de helft van het surplus vergoed. Dhr Strick van L'inschoten te Krabbendijke heeft geconstateerd, dat alle categorieën boeren afvielen. Waarvoor is de regeling dan? Voor de boeren is er dus blijkbaar geen belang. Voor de gemeente besturen ook niet zooveel. Htoe moet het gaan met bedrijven, die in twee gemeenten liggen? Hoe denken de arbeidersorgani saties er over? Dhr Stevens antwoordt, dat de boer toch wel belang biji de regeling heeft, als hij buitengewone verbeteringen laat aan brengen. Of de gemeentebesturen er finan cieel belang bij' hebben, kan pas later na vergelijking blijken. Spr. heeft den in druk, dat de arbeidersorganisaties het streven der regeering toejuichen. Inzake bedrijven, die in twee gemeenten liggen, moet men zooveel mogelijk den bestaanden toestand handhaven. De ge meentebesturen moeten zich in bepaalde gevallen met elkander verstaan. Dhr Tr im ;j e t j Schore vreest, dat de arbeiders, die worden opgenomen, zullen denken: „Het is maar werkverschaffing," met de gevolgen van dien. Gaan we echter niet in de richting van plaatsing in de bedrijven, dan zal het steeds verder gaan in de richting van steunverleening. De objecten van werkverschaffing raken uit geput. Landbouwers en gemeentebesturen moeten niet in de eerste plaats vragen lof ze er voordeel van hebben, maar mee werken, dat we tot gezonder verhoudingen komen. Spr. vraagt, of de normen wel juist zijn. Ook is er geklaagd over te veel rompslomp. In Schore heeft zich geen enkele landbouwer voor deelname aange meld. Spr. vraagt de regeling te beperken tot drainage, delven van slooten en verbeteren van gronden, verder bepleit Spr verlaging der loonnormen en meer vergoeding dan 50 pet. Dhr Stevens antwoordt, dat reeds enkele jaren voor verbetering van drai nage, enz. door middel van werkloozen 50 pet. wordt vergoed. Hiervan is echter weinig gebruik gemaakt. Kan men aan- toonen, dat de loonnormen voor een ge meente lager moeten gesteld, dan kan dat. De kwestie van meer dan 50 pet. subsidie staat niet aan Spr. ter beoordeeling. Dhr K e i z e r te Wemeldinge, vraagt of ook een circulaire komt voor tuinbouw- steun. Hoe te handelen met boeren, die b.v. jongens in hun dienst hebben? Dhr Stevens antwoordt, dat het fruitteeltbedrij'f niet noodlijdend is. Ver anderen ook hier de omstandigheden, dan zal daarin zeker worden voorzien. Spr. zal er het Departement op wijzen, vooral met het oog op de gemengde bedrijven. Spr. herhaalt, dat alle werkkrachten, die in het bedrijf werken (ook jongelui) meetellen. Uitzonderingen te maken is te moeilijk. Voor extra-plaatsing met steun komen echter alleen gezinshoofden in aanmerking. Dhr Koning te Rilland-Bath vraagt welke arbeiders in groep A, en welke in groep B komen. Dhr Stevens antwoordt, dat elke landbouwer wel ongeveer kan berekenen, of er voor hem al dan niet voordeel in de regeling zit. Onder groep A vallen alle arbeiders, die in het bedrijf werken en onder B de werkloozen, die er bij geno men worden. In antwoord op een vraag van den heer Van G '0' r s s e 1 te Rilland, erkent Spr., dat zij, die altijd een behoorlijk aantal ar beiders in dienst hebben gehouden, niet gemakkelijk van deze regeling zullen kun nen profiteeren, zulks in tegenstelling met hen, die hun plicht tegenover de gemeen schap hebben verwaarloosd. Maar we moeten deze zaak bekijken van het stand punt der werkverruiming. Tot den burgemeester van Rilland- B a t h zegt Spr., dat de plaatselijke com missie heeft te beoordeelen, hoeveel nor male arbeiders een bedrijf heeft. Het kan voorkomen, dat weigerachtige gemeentebesturen een goedwillende nabu rige gemeente, die wil toetreden, bemoei lijken. Enkele aanwezigen praten nog wat door over het feit, dat sociale boeren, die veel arbeiders hielden, buiten de regeling znl- len vallen.' Dhr Gunning (lerseke) gelooft, dat de heer Stevens daarvoor toch wel een op lossing zal vinden. We moeten niet alleen economisch redeneeren. Het gaat om een groot moreel belang. Spr. wekt de landbouwers op- te streven naar samen werking met de werknemers. Dhr Stevens gelooft niet, dat er veel van de bovenbedoelde sociale boeren zul len zijn. Zijn er echter, dan valt er over te praten voor hen een uitzondering te maken, mits de werkverruiming wordt be vorderd. De voorzitter dankt den heer Ste vens voor zijta duidelijke uiteenzetting. Spr. is er van overtuigd, dat de landbou wers willen meewerken, om arbeiders te werk te stellen, maar ze moeten eerst kun nen. Spr. betreurt het, dat door de bijl slagregeling de kleine bedrijven niet meer worden gesteund. Spr. wekt do landbouwers op zich aan te sluiten bij de regeling en de werkloos heid te helpen bestrijden. Ook doet Spr. een beroep op de mede werking van burgemeesters en gemeen tebesturen. Hierna sprak de heer Stevens over den landbouw voorliolitingB- dienst. Spr. wijst op de vorige crisis van 1880 tot 1894'. Ook toen is door den nood de voorlichting gekomen. In 1890 kwam de eerste landbouwleeraar, in 1893 do land bouwschool enz, en begon de voorlichting. In 1894 begon de landbouw zich op te heffen. Toen kwam de oorlogstijd welke gunstig was voor de landbouw, na 1920 kwam een daling. In 19161917 kregen we de boekboudbnreaux. Steeds meer wordt daarvan gebruik gemaakt. D'e re geering wil den voorlichtingsdienst zoo inrichten, dat door onderzoek der bedrij ven en de boekhoudbureaux onderzocht wordt naar de meest technische en fi- nantieele resultaten van de bedrijven. Daardoor kunnen conclusies getrokken voor de toekomst. De bedoeling is advi- seerend te werken waardoor de boer zich vlugger kan aanpassen bij wijzigingen der toestanden. Want ieder zal begrijpen, dat de landbouwsteun niet kan blijven duren. D'e aanpassing moet onder het oog wor den gezien. Ook zelfonderzoek en controle is noodzakelijk bij de boeren. Na een slotwoord van den voorzitter volgt sluiting. Ingezonden Mededeellng. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST —MIIII—Ill1111 li I i De inbraak bij Wilton Fijenoord te Schiedam. De in braak bij Wilton-Fijenoord, waarbij f38.000 is gestolen en die de politie al sedert Februari heeft beziggehouden, is zooals wij reeds hebben gemeld, tot klaar heid gekomen. Het was bekend geworden, dat een 19- jarige Schiedamsche werklooze jonge man M., uitgaven deed, die hij zich in normale omstandigheden zeker niet kon veroorloven. Hij kocht b.v. een volledige installatie om te gaan kampeeren. De recherche heeft hem eenigen tijd gade geslagen en naar aanleiding van ver schillende feiten is men overgegaan tot huiszoeking in zijn ouderlijke woning. Op zolder werd, tusschen den vloer verstopt, een pak Hollandsch bankpapier en een hoeveelheid Engelsche ponden, ten be drage van ruim f 15.000 gevonden. Boven dien is in een portefeuille, achter een balk verstopt, f2000 gevonden. Onmiddellijk is tot arrestatie van M. en zijn 48-jarigen vader overgegaan. Bij het eerste verhoor verklaarde de vader het geld verdiend te hebben met specu latie. Toen de zoon echter bekend had, baatte ook den vader geen ontkenning meer. Later is gebleken, dat de vader inderdaad had gespeculeerd, doch daar bij geld had verloren. De zoon heeft met een vriend, den 18- jarigen L. de inbraak gepleegd. Deze L. is onmiddellijk op zijn werk bij Wilton gearresteerd en heeft na confrontatie met den mededader eveneens hekend. Hij ver klaarde zijn aandeel in den buit, name lijk f 17.000 verbrand te hebben en wensc.h- te verder niets te zeggen. Ook bij hem is echter in de ouderlijke woning een onderzoek ingesteld, waar in een kistje tusschen een dubbelen bodem f 15.500 ge vonden is aan Nederlandsch bankpapier, fn totaal is dus f 30.500 in beslag genomen, en voorts een aantal van de voor het ge stolen geld gekochte goederen. Een van de daders had zich nog een plezierreisje naar Duitschland veroorloofd. Bij een nader verhoor hebben de drie aangehoudenen een volledige bekentenis afgelegd. Cocaïne-smokkelaars ver rast. Donderdagavond heeft de Amster- damsche recherche in samenwerking met de Rotterdamsche een goede vangst ge daan. De Nederlandsche centrale ter be strijding van den smokkelhandel in ver- doovende middelen te Rotterdam had van den rijksrecherchedienst voor in voerrechten en accijnzen te Amsterdam vernomen, dat een complot bestond, het welk zijn vertakkingen had te Amster dam, Nijmegen en in de omgeving van den Piasmolen. Toen bleek, dat in zui vere cocaïne werd gehandeld, heeft de recherche onmiddellijk krachtig inge grepen. Toen Donderdag eenige Amsterdam mers, die werden verdacht bij den handel betrokken te zijn, op reis gingen, wer den zij gevolgd. De tocht bleek naar Nij megen te gaan, waarna per auto naar den Piasmolen werd gereden. Eenige per sonen, die in de auto hadden gezeten, Een week van storm in de natuur en dreigende storm in de volkerenwereld ligt aohter ons. Eerstbedoelde Btorm bezorgde vooral onze fruitkweekers groote schade en de laatste zal, als het niet gelukt hem te bezweren, een zee van ellende, waarvan we nu nog lang niet alles kunnen over zien, over de wereld uitstorten. De 'Commissie van Vijf, die te Genève aan het werk is, heeft na lang wikken en wegen een voorstel ontworpen men noemt het heel voorzichtig: enkele denk beelden waarover Italië wellicht van daag definitief «ml beslissen. Uit de uitla tingen tegenover buitonlandaoho journa listen waarmee Ifij zeer royaal Is blijkt echter, dat Mussolini de®e denk beelden belachelijk noeint. Hij slelde de vraag, of men hem voor een verzamelaar van woestijnen aanziet! Naar het recht vraagt hij niet. Italië heeft voor zijn toe nemende bevolking koloniën noodig. Dus moet Aibessynië maar ingepalmd worden, al moet dit gaan ten koste van de vriend schap van'andere mogendheden en van reusachtige financieele offers. Daarom vertrekt het eeno schip met munitie en troepen na het andere. Intusschen beraadslagen de groote po litieke heeren over de sancties, eventueel tegenover Italië te nemen. Frankrijk wil wat voorzichtig aan doen. Engeland neemt echter meer doortastende maatregelen on zendt zijn oorlogsschepen vast naar de belangrijke punten. De Britsehe vloot is slagvaardig van Gibraltar tot 'het Suez- kanaal. Zou Italië de risico's aandurven, die het loopt, als het het onderste uit de kan wil hebben? Het kan in het buitenland geen loenhi- gm meer plaatsen: alles wat het elders koopt, moet het contant betalen. De thans tot een onbepaald bedrag uitgeschreven binnenlandsche leening, lijkt een wan hoopsdaad. De haat tegen Ehgeland in Italië is groot. Geen wonder. De Engelsche diplomatie heeft in de afgeloopen maanden met een ongelooflijke handigheid gemanoeuvreerd. Door het vlootverdrag zijn stevige betrekkingen met Duitschland geschapen. De Engelsche ac tiviteit te Genève heeft Frankrijk ge dwongen zich van Italië los te maken en biji Engeland aan te sluiten. Eb wat Eh geland in Washington bereikt heeft, schijnt minstens even belangrijk. Enge land heeft zekerheid gekregen dat Ameri ka zich bij' de financieele en economische sancties zal aansluiten. Zou Italië ouder deze omstandigheden een oorlogsavontuur aandurven? Ook Duitschland heeft dezer dagen in zekeren zin zijn mobilisatie gehad in den vorm van het groote partij-congres te Neurenberg, waar het ook aan militair vertoon niet heeft ontbroken. Opmerkelijk is, dat, al is alles uiterlijk prachtig ge slaagd, het alle nauwkeurige waarnemers is opgevallen, dat er iets veranderd is. Het enthousiasme is biji een deel der deel nemers ingezonken of verdwenen. Een ze kere matheid was er zelfs, wat waarlijk geen wonder is,als men weet, hoe de toe stand in Duitschland in werkelijkheid is. De strijd op congres en Rijksdag ging tegen het Jodendom en tegen de kerk, die haar alzijdige roeping verstaat. Al meer blijkt het, dat de Bijbel alleen in de binnenkamer en op den kansel wordt geduld, maar niet. op het terrein van staat en maatschappij. Hier heeft alleen het moderne heidendom van Rosenberg zeggenschap. Voor de kerk zijn de perspectieven niet gunstiger geworden. Wat zijn wij dan nog in ons land be voorrecht. Zeker, de economische en financieele toestand is ook hier beang stigend. Uit de miljoenennota kwamen we deze week te weten, dat er een tekort dreigt van 119 miljoen, weer meer dus dan een half jaar geleden. Aan belas- tingverhooging, die de regeering nog kort geleden onmogelijk achtte, valt zelfs nu niet te ontkomen. Helaas ziet het er ook naar uit, dat in weerwil van de in gestelde commissie tot verlaging van de kosten van noodzakelijk levensonderhoud enkele van de belangrijkste levensmid delen duurder zullen worden, wat voor velen meer zorg beteekent. Ook weten wij, dat vooral 'onze veehouderij en tuinbouw in grooten nood verkeeren, wat ook deze week in vergaderingen tot uitdrukking kwam. Maar toch, wat hebben we nog vele weldaden. Het bleek deze week weer bij de ope ning der Staten-Generaal, wat een hechte en innige band er is tusschen Vorstin en volk. Ons parlement kan weer op normale wijze zijn arbeid hervatten. Moge God dien arbeid, die zoo hijzonder moeilijk is Dinsdag zal de Tweede Kamer b.v. de behandeling van het be- zuinigingsontweip voortzetten zegenen en land en volk in het nieuwe parlemen taire jaar nabij zijn. bleven in een café in Mook achter. De auto vervolgde den tocht. Toen de duisternis reeds begon te val len, keerde de wagen terug. Hierop had den de rechercheurs gewacht. De auto werd aangehouden, doch op het oogen- blik, dat men tot arrestatie van de zes inzittenden wilde overgaan, lieten deze personen het voertuig in den steek en vluchtten in het bosch. Een achtervolging ontstond, waarbij door de rechercheurs eenige schoten wer den gelost. In korten tijd waren vier personen gepakt. Inmiddels was echter een van de vluchtelingen er in geslaagd weer in de auto te gaan, welke hij ach

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5