NAJAAR- ENJNTERSEIZOEN Winterstoffen J. DONNER-MEIJLER - GOES BIBTILS EERSTE BLAD Kippen nog niet aan den Seg? ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND n Beteekenis van isolement. Buitenland. voorCostuums, Demisai- sons en Winterjassen Binnenland Belangrljkste Nieuws „Bertels' kunstkorrel"! sbruikt daarvoor it Is verstendlg, E,fS3EB!GHT-. m 21 Sept. 1935! (lelijk afnemende Westelijke wind, aarschynlyk nog 4G@ ]iURCA.*a l*o. tt.90 Lag 3 u.: 754. ietsen: iriek betreffende ms, Westeristraat :9 50 16, 19, 20 en 24 27/30, 33/35, 38, n. 8 October in te i adres. ederland 1935. 14 Sept.) m zwart, iman. 4 5 15 25 35 45 |49 50 Damme. 22X31 12X21 r terrein dan na jval zou zijn ge- ens de kans, dat >opt. Het is dus e gekozen voort- 7—12 6—11 14—19 19X30 18X29 10—14 14—19 15—20 21—26 11—17 zwarte schijf op t. Wit moet n.l. ken 35, 40 en 45 Vandaar de nu Ier geval terrein- 17X28 20X9 <29 speelt zwart ninder goed spel 13—19 9—13 25X34 12—18 18X27 19X28 13—19 ng werd het spel der spel had er meer in gezeten. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i'2.5ü per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes Vliasingeü i 0.20. Losse nummers D cent. Aavertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract bei&ngrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De vorig© week merkten wij in een driestar op, in verband met de 'heersohen- de onzekerheid op elk gebied, dat onder alle omstandigheden van 'kracht blijft bet woord van Groen van Prinsterer: in ons isolement, in onze beginselvastheid ligt onze kracht. Naar aanleiding daarvan wordt ons nu de vraag gesteld, of wij dan eigenlijk wel op den goeden weg zijn en of het niet gewensdht moet worden geacht, dalt de A.R. partij een andere richting inslaat. Eerst hebben we gehad de rec'htsche Ka binetten, waarin de Antirevolutionairen bet wel niet voor het zeggen hadden, maar waarbij toch in ernstige mate met hunne beginselen rekening werd gehouden. Daar na hebben we gekregen extra-parlemen taire Kabinetten, waarin enkele Antirevol utionairen geheel op eigen gelegenheid zitting namen en nu hebben we een crisis- Kabinelt, dat 'bij zijn optreden nadruk kelijk heeft Verklaard, dat wel de erken ning van de Christelijke volksaspiraties zal spreken uit zijn beleid, maar dat het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen zal worden vermeden. Op die wijze zal het steeds moeilijker worden onze beginselen in het staatkundig leven tot toepassing te brengen; er moet voort durend worden geschipperd en gemar chandeerd en 'hst gevolg is, dat we telkens weer het verwijt te hooren krijgen, dat de A.R. partij hare beginselen heeft verloo chend. Zou daarom een isolements-poli- tiek niet veel meer aanbevelenswaard zijn? "Wanneer wij trachten op deze vragen een antwoord Ite geven, dan beginnen we met er op te wijzen, dat de A.R. partij, formeel genomen, geheel vrij staat ten op zichte van het Kabinet-Colijn. We hadden een crisis-Kabinet -en we hebben eon exltra-parlementair Kabinet, waarvan de leden zich over en weer tot het volgen van een bepaalde gedragslijn 'hebben verbon den, maar waardoor de A.R. partij in geen enkel opzicht gebonden is. Men heeft het wel eens voorgesteld alsof 'bij het optreden van dit Kabinet in 1933 een soort politieke godsvrede zou zijn tot stand gekomen, maar dat is niet het geval. Met dilfc op te merken kunnen we ech ter niet volstaan. Het moge dan waar zijn, dat de A.R. partij ten opzichte van dit Kabinet geheel vrijt staat, we kunnen toch niet voorbijzien dat de eerste en de tweede voorzitter van bet Gentraal-Comité van Antirevolutio naire kiesvereenigingen in dit Kabinet een leidende plaats innemen en dat zoo wel de A.R. Kamerfractie als de A.R. pers bet Kabinet-Colijn con amore steunen. De heeren Golijn en de Wilde hebben meermalen uitgesproken, dat zij1 behoefte hebben aan den steun van het A.R. volks deel, daJfc zij ook als Ministers de A.R. be ginselen wenschen hoog te houden. En wanneer 'dit niet het geval was, dan zou de A.R. partij, (hoe hoog zij ook haar voor mannen eert, zeker niet aarzelen den band met deze leiders door te snijden. Er is echter voor zulk een operatie niet de minste aanleiding. Formeel moge dan de A.R. partij vrij staan ten opzichte van dit Kabinet, aan den anderen kant is het ook waar, dat er is een wezenlijke en innerlijke band, die wij1 wenschen te handhaven, ook al stelt dilt ons bloot aan allerlei beschuldigingen en al zal .'dit ons bij de eerstvolgende ver kiezingen zeker een niet gering aantal stemmen kosten. Zoo staat de zaak. En zoo bezien, is er ook plaats voor de vraag of het dan toch niet beter zou zijn een andere houding aan te nemen. Zou er niet alles voor te zeggen zijn, dat onze voormannen zic"h terugtrokken, en dat de A.R. partij naar het woord van Groen van Prinsterer kracht ging zoeken in isole ment? We zouden dan vrijer zijn in onze critiefc en fier en frank zou 'dan het Anti revolutionaire vaandel ontplooid kunnen worden. Wij merken hierbij allereerst op, dat een dergelijke gedragslijn juist niet in over eenstemming zou zijn met helt bekende, maar meermalen misbruikte woor'd van Groen van Prinsterer. Het is niet zóó, dat Groen voorstander was van isolement 'zonder meer. Het te gendeel is het geval. Het is Groen van Prinsterer geweest, die steeds weer op samenwerking vooral met de R. Katholie ken heeft aangedrongen. Isolement zonder meer, stond volgens 'Groen gelijk met zelf- wegcijfering. En dat wilde hij niet. Om de door den stichter van de A.R. Partij aangeheven leuze te verstaan, moet rien ze niet verminken, maar ze in haar geheel nemen: In ons isolement, of wilt ge liever een Hollandsch woord, in onze zelfstandigheid, in onze beginselvastheid ligt onze kracht. Isolement wil in dilfc ver band dus niets anders zeggen, dan eigen zelfstandigheid bewaren, een eigen partij vormen, onder eigen banier optrekken en inplaats van in andere partijen op te gaan, als zelfstandige groep met anderen samen Ite werken. De nadruk valt 'hier niet op het zich in eigen kring terugtrekken, maar integen deel, op het met behoud van eigen zelf standigheid, vasthoudend aan eigen be ginsel, meewerken tot het welzijn van land en volk. Toen Dr Colijn in 1933 de opdracht kreeg een Kabinet te vormen en te pogen het schip van Staat door de branding te voeren, zou 'het voor hem gemakkelijk en misschien voor de A.R. partij profijtelijk zijn geweest, indien hij zijn medewerking had geweigerd. Maar het landsbelang zou daardoor niet zijn gediend. En evenmin zou hij daar door hebben meegewerkt aan de door werking van de A.R. beginselen. Oo'k het werk, dot nu gedaan wordt, (hoe „zake lijk" het ook moge schijnen, is toepassing van de beginselen, die onder ons leven. Nu moet 'hierbij natuurlijk niet uit het oog worden verloren, dat de taak van onze partiji een andere is dan die van onze man nen in het Kabinet. Terwyi de Ministers, om in deze cri- tieke tijden samenwerking mogelijk te ma ken, toespitsing van politieke en geestelijke tegenstellingen moeten vermy'den, is het de taak van de party en van al hare leden om het isolement, het vasthouden aan eigen beginselen, Ite bevorderen, door van die beginselen studie te maken, dioor uit die beginselen te leven en de 'hooge betee kenis daarvan ook naar buiten te propa- geeren. BEZINT MUSSOLINI ZICH? Hoopvoller stemming te Genève. In Yolfcenbondsfcringen heeflt een arti- kéi van de Gazetta del Pop oio" zeer de aandacht getrokken. Dit blad acht de En gelsehe vlootbeweiging van zóó groot be lang, dat daardoor de beteekenis van het geschil tuss'dhen Italië en Abessynië over schaduwd wordt. Het blad m'eent, dat Italië de militaire voorbereidingen in de Italiaansche kolo nies in 'Oost-Afrika zou 'kunnen laten voortgaan, doch uitsluitend defensief zou 'kunnen blijven, het aan Abessynië over latend, des'gewenscht het eerst tot den aanval over te gaan. In dat geval zouden volkenbondssancties tegen Abessynië moe ten worden toegepast. Men beschouwt dit artikel als het eerste teeken, dat Mussolini toch begint na te denken over het groote gevaar, dat Italië dreigt, indien dit land tot den aanval tegen Abessynië zou overgaan. Melt het oog hierop begint in Volken bondskringen weder eenige 'hoop op te leven op een vreedzame oplossing. Uit Rome wordt echter gemeld De zitting van dien Italiaanschen minist- terraad zal vanmorgen om 10 uur een aanvang nemen. In bevoegde kringen wordt nogmaals verklaard, dat 'de voorstellen van de com missie van vijf in den 'huidigen toestond onaanvaardbaar zyn en dat Italië ze, ten- zy ze radicaal gewyzigd worden, niet in overweging zal 'kunnen nemen. Volgens het Engelsehe avondblad „Star" zouden te Stresa, bij wy'ze van voorzorg reeds hotelkamers zyn gereser veerd, hetgeen beschouwd zou worden als een aanwyzing, dat Mussolini voornemens zou zyn, melt Groot-Brittannië en Frank- rü'k te confereeren over Abessynië. Malta is thans tegen lederen aanval gewapend, zoowel ter zee als uit dei lucht. Dageiyks loopen nieuwe Engelsehe oor logsschepen met groote hoeveelheden wa penen, munitie en vliegtuigen binnen. Op het ©ogenblik bevinden zich naar schaking 3000 soldaten op het eiland. Evenveel troepen artillerie, infanterie en pioniers worden de eerstvolgende dagen nog verwacht. In vele particuliere huizen zyn reeds bomvrye kelders ingericht. In andere hui zen worden ze gebouwd. Alle ingangen van Gibraltar's haven zyn thans afgesloten. Tengevolge van de waarschuwing der autoriteiten aan de bevolking, om kaar sen te koopen, voor het geval het licht zou moeten worden gedoofd, zyn te Gibraltar en omliggend© plaatsen reeds 15.000 kaar sen verkocht, waardoor de voorraden ge heel zyn uitgeput. Men heeft tot dusver niet te weten kunnen komen, waar zich twee leger divisies, in totaal 35.000 man, bevinden, ■die te Genua scheep zijn gegaan aan boord van 18 booten, waarvan de eerst op 7 September en de laatste op 18 September is vertrokken. Als bestemming voor deze schepen werd toen Oost-Afrika opgegeven. Minstens elf dezer schepen zouden dus thans reeds het 'Suezkanaal gepasseerd moeiten zyn, doch in een 'gistermorgen uit Pord Said ontvangen telegram wordt verklaard, dat geen enkele dier (booten daar tot dus verre is aangekomen. In bevoegde kringen te Rome wordt onlt- kend, dat deze troepen naar Oost-Afrika zouden gezonden zyn. Algemeen gelooft men, dat deze 'divisies naar Bengasi, de haven van de Italiaansche kolonie Lyhië zyn gezonden. De gezondheid van Koningin Elisabeth. De gezondheidstoestand van de Belgi sche koningin-moeder Elisabeth is thans weer in zulke mate verbeterd, dat de vor stin zeer waarschyniyk den heelen win ter in België zal mogen blyven. Alleen de verlamming der spieren van den rech terkant van het gelaat, welke verlamming een gevolg is van den geweldigen zenuw schok by den tragischen dood van koning Albert ondervonden, doet baar nog steeds veel pyn. Aardbeving in Algerije. In de nabijheid van Bone, Guelma en Constantino, is een vry hevige aardschok waargenomen. Het epicentrum van deze aardbeving, die slechts korten tijd duur de, schy'nt in het plaatsje Roknia te lig gen, waar eenige huizen der inboorlin gen zyn ingestort. Het heet dat er ook eenige personen slachtoffer van deze aardbeving gewor den zyn. Het regent in Abessynië. De natuur is Abessynië dit jaar gunstig gezind, want de reg'enperiode, die in de- zyn tijd van het jaar in vele streken al is afgeloopen, duurt dit jaar nog steeds voort. Gewooniyk wordt op 27 September het einde van de regenperiode gevierd, doch thans valt de regen nog steeds by stroomen en zien de weersomstandighe den er niet naar uit. dat hieraan weldra een einde zal komen. Inmiddels staat het vast, dat elke beweging van Italiaansche troepen op Abessynisch gebied onmogelijk is, zoolang de regenperiode aanhoudt. Ellende in het Sovjet-Paradijs. In de nabyheid van de groote electri- scbe centrale van D'njeprostroi leeft een gedeelte van de bevolking in onderaard- sche holen. D'e „Izwestya" beeft zich tot de plaatselyke autoriteiten gewend, die evenwel verklaarden, dat het ihier slechts enkele gevallen betrof, die met de aldaar gevestigde bedryven niets hadden uit te staan. Uit een onderzoek kwam echter vast te staan, dat in deze onderaardsche ver bleven 4515 gezinnen woonden, tezamen 16.000 personen. Volgens het Moskouscbe blad bleek verder, dat zich hier 2000 me taalbewerkers, 660 aluminiumbereiders en een paar dozen andere arbeiders be vonden. D'eze menschen woonden er reeds sedert 1927. Overal in het land zen de meest mo derne centrales en schitterende fabrieken gebouwd, doch bier, in de onmiddellyke omgeving daarvan, ieven menschen in de grootste armoede en ellende. Ministercrisis in Spanje. Het aftreden van het kabinet-Lerroux komt, na bet ontslag van den minister van marine en daarna ook van den mi nister van landbouw, die beiden tot de agrarische party behoorden, niet geheel onverwacht. Van ernstigen aard zou deze crisis ech ter kunnen worden voor 's lands finan cieel herstel. België moet ook na de devaluatie bezuinigen. In verband met bet 'begrootingstefcort heeft de Belgische regeering bepaald, dat de uitgaven van alle ministeries met 15 pet. moeten worden verlaagd. Korte Berichten. Met het oog op den kritieken toe stand in Europa beeft de geestelyke lei der van Tibetb, de Samtsjen Lama te Kokonor gedurende vyf dagen gebeden voor de handhaving van den vrede. Vele malen hebben meer dan 40.000 geloovi- gen de bidstond bijgewoond. De bootwerkers van Marseille en Le Havre hebben besloten een 24-uurs- staking te beginnen uit sympathie voor de bootwerkers van Tunis en Algiers, die geprotesteerd hebben tegen het gebruik van tankschepen voor bet vervoer van wyn. Evenals in Nederland zal de zomer- tyd in België in den nacht van 5 op 6 October a s. weer door het normale uur worden vervangen. Te Sashalon bij Boedapest zijn vyf kinderen van l1/* tot 15 jaar na 'het ge bruik van een gerecht van paddestoe len aan vergiftigingsverscbynselen over leden. De toestand van de moeder die de paddestoelen had gereed gemankt, is ho peloos. Bandieten hebben een aanslag ge pleegd op den trein MoekdenKirin. Op Ingezonden Madedsellng. Ontvangen uitgebreide collectie het Zuidelyk gedeelte van de lijn haddou zy de rails opengebroken, zoodat de trein derailleerde en omviel; 25 personen wer den gedood of gewond. Zeven reizigers werden door de bandieten ontvoerd. Ook gisteren heeft boven verschillen de deelea van Engeland wederom een krachtige storm gewoed, waardoor o.a. de tentea van een groote landbouwten toonstelling. die te Thame in Oxfordshire werd gehouden, werden omvergeblazen, terwyl tal van personen lichte kwetsureu opliepen. 1 Andermaal zyn in China, in Kiangsoe, tengevolge van een dykdoor- braak 500.000 menschen geïsoleerd. 1 In alle Beiersche badplaatsen is het bezoek van Joden verboden. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat uitslui tend niet-Arische Duitsdhe staatsonder1- danen „ongewenscht" zyn. Men ziet al, wat er van die bescherming, die Hitier aan de Joden toezegde, in de practyk te recht komt. 1 D'e regeering van Litauen overweegt een antwoord op Hitler's verklaringen betreffende Memel in den vorm van een protestnota aan de vertegenwoordigers van de signataire mogendheden te Ge nève. De Belgische ministerraad heeft de aanstaande verkiezingen in België vast gesteld op 11 October 1936. KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zyn gistermiddag om kwart over vyf per trein aan het 'hoofdstation te Apel doorn aangekomen en van daar per auto naar (het paleis „Het Loo" gereden. On danks het regenachtige weer hadden zich by het station en het paleis veel belang stellenden opgesteld. De Koningin is voornemens gedurende eenige 'dagen de legeroefeningen in ''Gel derland by te wonen. WIT ACHTERSPATBORD VOOR FIETSEN. Bakfietsen niet meer op wegen voor snelverkeer. Verschenen is in Staatsblad no. 527 een Kon. Besluit tot nadere wyziging van het motor- en rywielreglement. Wy laten bier de voornaamste nieuwe bepalingen volgen. Rijwielen moeten zyn voorzien van een achterspatbord, of, indien het rywieltwee achterwielen heeft, van aebterspatborden, waarvan, voor bet achteroprydend ver keer goed zichtbaar, bet gedeelte over een lengte van ten minste 30 c.M., gemeten van het achterondereinde af, geheel hel der wit is gekleurd of geheel van een hel der witte bedekking is voorzien, met dien verstande, dat de witte strook, mits niet smaller 'dan het spatbord, ook als ver lengstuk aan bet achterondereinde' mag worden aangebracht, en dat, indien e® reflector wordt gevoerd, deze op bet witte gedeelte van het achterspatbord of op bet witte verlengstuk en niet hooger d'an 60 c.M. boven 'bet wegdek moet zyn aange bracht. Voorts is bepaald, dat met voor goe derenvervoer ingerichte rijwielen op meer dan twee wielen niet mag worden g e r e d e n op rywielpaden of op wegen, voor zoover die niet openstaan voor bet verkeer met ry- of voertuigen, geen mo- torrytuigen of ry wielen zynde. Verder moeten deze rywielen voorzien zyn van ten minste één rem,, waarmede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden ge bracht. Ook moeten 'deze op meer dan twee wielen voor goederenvervoer ingerichte fietsen voorzien zyn van twee lan taarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en die geplaatst zyn voor aan 'aan de uiterste linker- en rechterzyde van den bak of opbouw van het voertuig, en aan de uiterste linkeraohterzyde van den bak of opbouw van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Met ingang van welken datum boven- W* Binnenland. Verhoogde steun aan den tuinbouw. Ir. Stevens over den loonbyslag in den landbouw. Een landelyke middenstandsactie. Het witte achterspatbord voor fietsen ver plichtend gesteld. Het vermiste vliegtuig terecht? Buitenland. Het Italiaansch-Abessynisch conflict. Vandaag de beslissende kabinetszitting te Rome? Nieuwe bezuinigingen in België. Het Spaansche Kabinet afgetreden. Ingezonden Mededeeling. Neemt dan toch proef met Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductie bi] lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. Amsterdam staande maatregelen zullen worden inge voerd, is nog niet bekend. Dit zal, naar verwacht mag worden, geschieden by mi- nisterieele beschikking. Men zal deze dus eerstdaags wel tegemoet kunnen zien. Sterke stijging van de kaasprijzen. Mede door verruiming van de invoer contingenten naar het buitenland valt in de laatste dagen in Friesland een zeer groote stijging van de kaasprijzen waar te nemen. Intusschen hebben de fabrie ken, die tot beperking van haar kaas- fabricage zijn overgegaan, in het geheel geen voorraden meer. Kon. Nederi. Hoogovens. Blijkens het jaarverslag van de Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken bedroeg het verlies over het boek jaar 1934/1935 slechts f79.088 tegen f653.848 over het vorige boekjaar. Het totaal verlies bedraagt thans f4.310.412 (v. j. f4.231.324). Daar het niet meer noodig werd geoor deeld om een reserve te maken tegen loopende grondstoffen-contracten is de bruto-winst bijna toereikend om de af schrijvingen te dekken. De buitenlandsche afzet werd nog meer dan vorige jaar ongunstig beïnvloed door invoerbelemmeringen en moeilijkheden in het betalingsverkeer. Ter vergrooting van de afzetmogelijkheden is besloten tot den bouw van een buizenfabriek, welke naar verwacht wordt, het volgen de jaar voltooid zal zijn. Loonen in particuliere werkverschaffing. De heer Van der Heide heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen naar de toestanden in de particuliere werkverschaffing van den beer J. ten Heuvel te Hoogeveen, met name naar de klacht, dat de tewerkge- stelden de loonen niet kunnen verdienen, die de leiding van bet werk mogelyfc beeft geacht, omdat de gesteldheid van den grond zooveel slechter zou zyn, dan die van de meeste andere objecten van werk verschaffing? 2. Als uit een onderzoek zou blyken, dat de klacht gegrond is, wil de Minis ter dan bevorderen, dat de arbeiders loo nen zullen kunnen verdienen, overeenko mende met die, welke in andere soortge lijke werkverschaffingen worden ver diend? Nederlandsche Spoorwegen. De 'directie der Ned. Spoorwegen heeft aan den person'eelraad medegedeeld, dat zy met bet ooig op overcompleet van per soneel by den dienst van tractie en mate rieel 'heeflt besloten, met ingang van 27 October a.s. te pensionneeren 14 kolen- drager®, 4 stokers locomotievenloods, 67 machinisten, 2 machinisten by de Tram wegen, 1 leerling madhinist en 4 wagen bestuurders', in totaal 92 man, 'die alsdan 55 jaar of ouders zyn. Het li'gt verder in helt voornemen, ook aan by vorengenoemden dienst werkzaam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1