EERSTE BLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40a j£AROA.«G - «o. «.00 Het Kabinet Colijn en de R.K. Kamerfractie. Buitenland. Binnenland Belangrijksfa Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i'2.5ü per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VÜssingen i 0,20, Losse nummers u cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeehngen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i'0.75, bij vooruitbetaling. Onder ieiter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De weg uit de crisis. Het speciale crisisnummer van „Stem men des Tijds" opent met een bijdrage van Dr H. Colijn over: De weg naar en uit de crisis. De schrijver komt daarin tot de slot som, dat het hoofdmiddel om tot grootere welvaart te geraken is: herstel van een vrijer ruilverkeer. „Dat alleen aldus Dr Colijn kan waarlijk uitkomst brengen. Er zijn er, die in de mogelijkheid daarvan niet meer gelooven. Ik behoor tot diegenen niet. Het tegenwoordig stelsel is bezig vast te loopen; in alle landen. Overal beginnen de stemmen, die om verandering roepen, dan ook weer luider te klinken. De eco nomische verdwazing kan niet blijvend zijn. De gedachte, die neergelegd was in het z.g. verdrag van Ouchy (groepsvor ming van staten, die wederkeerig een vrijer ruilverkeer zouden aanvaarden met openstaande gelegenheid voor ieder ander om toe te treden) wordt weer leven dig besproken en o.a. met klem aanbe volen in het pas verschenen Engelsche werk „The nexet five years". De overwinning van menschelijke dwaasheden is moeilijk; zij vordert tijd en geduld. Maar hier k a n ze niet uit blijven, omdat het levenspeil der West- Europeesche volken niet duurzaam kan terugvallen tot dat van een eeuw of zelfs maar een halve eeuw terug, wat toch het geval zou zijn, indien de tegen woordige toestanden in zake het ruil verkeer bestendig geacht zouden moeten worden." Uit deze aanhalingen blijkt, dat Dr Colijn ondanks alles toch nog hoop heeft voor de toekomst. Wanneer men let op de sterke ontwik keling van Japan, de mogelijke ontwa king van China, en in het algemeen de dreiging van Azië en Afrika, dan komt meermalen de vrees op, dat het met de hegemonie van het blanke ras op een einde loopt en dat het niet kan uitblij ven of het levenspeil der West-Europee- sche volken zal niet gehandhaafd blij ven. De economische verdwazing zou dan een factor kunnen zijn om dit proces te verhaasten. Dr Colijn is wat dit betreft, meer op timistisch. Hij ziet althans nog een uitweg uit de crisis. Uiteenloopende beoordeeling. Het „Dagblad van Zeeland" dat niet ophoudt te ageeren tegen het Kabinet- Golijn en dat voor niets zoo bevreesd is dan dat de Kamer dit Kabinet zijn steun zal verleenen, schreef deze week met de bescheidenheid en de bezadigdheid dit blad eigen, dat Minister Colijn van plan is de politiek van lappen, aanpassen en bijwerken voort te zetten. „De Millioenennota is geheel In dien geest gecomponeerd en wie nog mocht ge dacht hebben, dat het nieuwe Kabinet- Colijn toch nog een andere richting zou inslaan dan maar steeds te volharden bij de politiek van zich aan te passen aan de telkens nieuwe feiten van den dag, inste- de van door een forsche, actieve wel- vaartspolitiek te pogen andere feiten te stimuleeren dan voortdurend grootere te korten, grootere werkloozencijfers en af nemende bedrijvigheid, zal nu wel het ijdele van zijn hoop inzien". Het blad acht het uitgesloten, dat de nieuwe ontmoeting tusschen Kamer en Regeering beter zal verloopen dan bij de eerste behandeling van het bezuinigings- ontwerp. De „Maasbode", het bekende R. K. or gaan, oordeelt echter anders. Met bijzonder genoegen maakt dit blad melding van de volgende passage uit de Millioenennota: „Uit dit alles blijkt wel, hoe ontzaglijk zwaar de strijd is, dien de regeering heeft te voeren tegen telkens' weder optredende nieuwe factoren, die het begrootingseven- wicht verstoren. In dezen toestand zal geen afdoende verbetering koinen, zoo lang het met onze volkswelvaart zal blij- ven gaan in dalende lijn. Dalende inkom sten ©enerzijds, stijgende uitgaven ter leni ging van allerlei vormen van nood ander zijds zullen haar noodlottigen invloed op J®. financiën van alle overheidslichamen blijven oefenen. In het herstel der volks huishouding, waarvan de staatshuishou ding een onderdeel, geen tegendeel is, ligt ds sleutel, die de poort naar het algeheel herstel der overheidsfinanciën zal hebben te ontsluiten". De „Maasbode" voegt hieraan toe: Bravol Wij zijn er. Dit is bijna letter lijk hetzelfde, als sinds jaren door de Kath. Kamerfractie werd betoogd. We zullen er nu geen zout op leggen, dat de Regeering hierop de verklaring laat volgen,, dat ze 't ook altijd zoo be doeld heeft, i 'des te beter. Jammer alleen, dat deze o.i. veel juister en ook psychologisch betere formuleering geen plaats in de Troonrede heeft gekre gen. Wij mogen echter thans met ingenomenheid con- stateeren, dat er althans in het uitgangspunt tus schen het Kabinet en de Kath. Kamerfractie vol komen overeenstemming is, zelfs in de formulee ring ervan. GENEVE LAAT ALLE HOOP VAREN. De sancties. De geringe hoop. die men Woensdag nog koesterde, dat de denkbeelden der raadscommissie van vijf misschien toch door Mussolini als grondslag voor onder handelingen zouden aanvaard worden, was gisteren weder verdwenen. Aloisi is niet naar Rome vertrokken. Mussolini is op het door Aloisi geopperde denkbeeld, dat Aloisi aan Mussolini per soonlijk een toelichting op de voorstellen der raadscommissie van vijf zou komen geven, in het geheel niet ingegaan. Er is dus alle reden voor pessimisme. Laval en Eden hebben een lang onder houd gehad, waarbij reeds over sancties schijnt te zijn gesproken. D'e officieele woordvoerder der Ita- liaansche regeering heeft aan den verte genwoordiger van „United Press" ver klaard, dat de voorstellen der commissie van vijf in den vorm, zooals zij werden gepubliceerd, voor Italië volstrekt onaan vaardbaar zijn. Uit door Reuter ontvangen telegram men blijken nog de volgende bewegingen der Britsche oorlogsschepen, behalve die welke te Gibraltar aankwamen. Te Alexandrië kwamen een kruiser en vier mijnen-vegers aan, huiten de sche pen, welke er 7 September aanwezig waren. Te Aden kwamen twee kruisers, vijf torpedojagers, twee sloepen en een mij- nen-legger aan. Te Haifa: drie kruisers, twee onderzee- booten. Te Port Said: een slagschip, een krui ser, een torpedojager. Te Singapore: een vliegtuig-moeder schip en twee torpedojagers. In een te Bradford gehouden rede zei- de Lloyd George met betrekking tot het Italiaansch-AbessynisCh conflict, dat hij zich niet met economische sancties te vreden zou stellen, omdat deze te laat zouden komen, om nog afdoende te kun nen zijn. „Wij zijn thans nog één of twee weken verwijderd van een aanvals-oorlog, even erg als de aanval van Duitschland op België. Economische sancties zouden nut kunnen hebben gehad maanden geleden. Thans, nu Mussolini een millioen man onder de wapenen heeft, niet meer. Het eenige dat de mogendheden hebben gedaan, is Abessynië beletten munitie te koopen, om zijn vrijheid te verdedigen." Het wordt steeds waarschijnlijker ge acht, dat het Engelsche parlement nog vóór 29 Oct. vervroegd zal worden bijeen geroepen in verband met den dreigenden toestand. De voorstellen van de commissie van vijf zijn in Addis Abeba ontvangen. De regeering is terstond begonnen met de bestudeering ervan, teneinde zoo spoedig mogelijk haar antwoord te kunnen geven. Vóór de beslissing van Italië gevallen is, zullen door Abessynië geen verdere stappen worden ondernomen, welke een nieuwen toestand zouden kunnen schep pen. Dé maatregelen tot verdediging van het land worden echter in ieder geval voortgezet. President Roosevelt volgt nauwlettend de ontwikkeling van het ItaliaansCh- Et'hiopisch conflict, teneinde de houding der Vereenigde Staten vast te stellen De minister van buitenlandsche zaken, Huil, sprak het bericht tegen als zou de vloot der Vereenigde Staten in geval van een oorlog ter bescherming der handels^ vloot naar den Atlantischen oceaan wor den overgebracht. Minister Swanson had integendeel verklaard, dat deze kwestie in het ge .eel niet acuut was en dat men haar earst bij het uitbreken van een oorlog zou over wegen. De goudreserve van de bank van Italië. De goudreserve van de band van Italië is gedaald tot 4.563 millioen lire, zoodat de dekking der bankbiljetten thans nog slechts 31 pet. bedraagt, de goudreserve loopt nog steeds achteruit. Duitsche agitatie tegen Litauen. De „Preusische Zeitung" komt uit met een speciale Memel-editie. Het nummer, dat verschijnt onder den titel „Memel- land in nood", bevat artikelen van de hand van de rijksministers Frick, von Neurath, Goering en Goebbels. In de editie wordt o.a. betoogd, dat Litauen een verontwaardiging wekkende en provoceerende politiek van geweld voert in dit landsdeel, dat vóór den wereldoorlog tot Oost-Pruisen en aldus tot het Duitsche rijk behoorde en dat deze politiek ongetwijfeld nadeelige gevolgen moet hebben voor de vredelievende samenleving der volken. Minister-president Goering schrijft o.a.: „Een kleine staat tyranniseert met on gelooflijke methodes Duitsche bloedsbroe ders. Wanneer wij hiertegen ten krach tigste protesteeren, mengen wij ons niet in de aangelegenheden van een vreem den staat, doch bevorderen de naleving van plechtig vastgestelde conventies. Dr Goebbels verklaart, dat een nuttig samenleven der volken slechts dan mo gelijk is, wanneer er achting bestaat zoo wel voor het vreemde als voor het eigen volkskarakter. 400 millioen bezuiniging in Spanje. De Spaansche ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan 15 decreten tot toepas sing van de bezuinigingswet. Zij zullen een bezuiniging opleveren van 400 mil lioen, in plaats van 200 millioen peseta's zooals de Cortes hadden voorzien. Er zullen twee ministeries worden op geheven. Voorts zouden vier onderstaats secretariaten en een twintigtal directies- generaal worden opgeheven. Joego-Slavië bezuinigt op de ambtenaren-salarissen. De ministerraad te Belgrado heeft gis teren besloten, het salaris der ambte naren met 7 pet. te verminderen, het geen een bezuiniging oplevert van 400 millioen dinars. De Grieksche vloot naar Istanboei. De Grieksche vloot is gisteren van Sa lonika naar Istanboei gestoomd. I De ministerraad heeft besloten, te Rome in verband met de bewegingen van Italiaansche oorlogsschepen nogmaals stappen te ondernemen met verzoek, een eind te maken aan de bezoeken van Grieksche wateren door Italiaansche oor logsschepen zonder vergunning der Grieksche regeering. Aardbeving in Japan. Vclgens berichten uit Hakodate op het eiland Hokkaido werd de streek door een hevige aardbeving geteisterd. Dë verbin dingen zijn verbroken. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Tijdelijke verlenging van den militairen diensttijd in België? Het „Vad." meldt, dat in de vergade ring van het beperkt ministeral comité in België in verband met den internatio nalen toestand, door minister Devèze het voorstel is gedaan de miliciens', die 15 Oct. a.s. zouden afzwaaien, voorloopig onder de wapenen te houden. Een defini tief besluit blijkt in deze vergadering niet te zijn getroffen, daar alles afhangt van de wending welke de gebeurtenissen te Genève zullen nemen. Wordt de toestand nog ernstiger dan hij reeds is-, dan staat het zoo goed als vast, dat de regeering het voorstel van den minister van landsi- verdediging zal aannemen. Toenemende duurte te Londen. Nadat de meelprijs in Londen de laat ste week reeds driemaal verhoogd was, is tihans de prijs voor een brood van 1800 gr. gebracht van 7Vs d. op 8 d. D'e nieuwe broodprijs wordt Maandag a.s. van kracht. In dit verband kan nog melding ge maakt worden van een eenige dagen gele den uitgebroken conflict tusschen de cen trale melkdistributie-organen van de re- geering en de plaatselijke melkboeren in Londen, waardoor de melkverzorging van de hoofdstad gevaar loopt, wanneer niet op het laatste oogenblik nog een overeen stemming bereikt wordt omtrent het nieuwe tarief, dat de melkboeren voorloo pig nog weigeren te aanvaarden. De straffen in Duitschland. De „Ministerialrat" van het Rijksmi nisterie van Justitie, Hauptvogel, heeft nadere bijzonderheden medegedeeld over de doelstelling der strafvoltrekking in het Derde Rijk. In verband met de rij'ksstatistiek over de misdaad, wijst hij1 op het feit, dat de z.g. 'humane strafvoltrekking een absolute mislukking is geweest. Tijdens die periode namelijk is het aan tal dergenen die reeds vroeger gestraft waren aanhoudend gestegen. Een offi cieele commissie is doende een wetsont werp voor de nieuwe strafvoltrekking op te stellen. Daarbij' zullen de verschillende soorten van straf nader worden uitge werkt. In de nadere aanduiding der ge vangenen zal onderscheid worden ge maakt, al naar het karakter der straf,b.v.: „Strafling" voor tuchthuisgevangenen. Verder zal het kaalscheren van tuchthuis gevangenen weer worden ingevoerd. Het voltrekken van korte straffen en de eerste tijd, die een gevangene met zware straf uitzit, zullen allengs strenger worden ge maakt, waarbij celstraf, onthouding van arbeidsloon en het uitsluiten van bezoek en correspondentie zullen worden toege past. Ook jeugdige gestraften moeten boete doen voor hun daden, waarbij echter opvoedend te werk zal worden gegaan met het oog op hun toekomst. Twintig millioen voor de wetenschap. Naar het Hbld. verneemt heeft de Bel gische regeering eenigen tijd geleden met Duitschland een overeenkomst gesloten, die het haar mogelijk maakt een belang rijk gedeelte van de in Duitschland ge blokkeerde Belgische rijksmark-vorderin- gen te mobiliseeren. In een circulaire, die het ministerie van openhaar onderwijs dezer dagen aan de beide staatsuniversi teiten (Gent en Luik) heeft gericht, als mede aan de verschillende staatsmusea, wordt medegedeeld, dat er op grond van bovenbedoelde overeenkomst uit het Bel gische rij'ksmark-tegoed bijl de „Konver- sionskasse für Deutsche Auslandsfunden" een eerste crediet van frs. 20 millioen be schikbaar wordt gesteld vo'or den aankoop van wetenschappelijke apparaten en in stallaties, wetenschappelijke boeken etc., zoover deze niet tot het gewone onderwij's- materiaal behooren. Het gevolg van deze overeenkomst is natuurlijk, dat er een vloed van bestellin gen loskomt. De universiteitsprofessoren te Gent en te Luik, de leiders der rijksla boratoria en de directeuren der musea, die zich vaak jarenlang alle mogelijke ap paraten en werken hebben moeten ontzeg gen, omdat er geen geld voor was, haasten zich thans het departement hun wenschen kenbaar te maken en het schijnt wel dat het eerste crediet van frs. 20 millioen zeer spoedig zal zijn uitgeput. Het dient erkend dat de Belgische re geering met het sluiten van deze 'overeen komst een handige zet heeft gedaan. Be ter is één vogel in de hand, dan tien in de luohtl Korte Berichten. 1 Het Amerikaansöhe departement van Marine heeft den bouw van 12 oor logsschepen opgedragen aan vijf particu liere werven. In Italië is herkeuring gelast van de voor den krijgsdienst afgekeurde dienst plichtigen. In Opper-Silezië dreigt tegen 30 Sept. een staking in de zware industrie. Bij een dijkdoorbraak in China zijn wederom 180.000 menschen dakloos ge worden. PROTEST TEGEN JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Een massale vergadering te Amsterdam. Het comité voor bijzondere Joodsche belangen had tegen gisteravond een groote openbare vergadering in de Apollo- hal te Amsterdam belegd, om te protes teeren tegen de ontrechting van de Joden in Duitschland. De oproep tot deze betooging had, blij kens de duizenden en nog eens duizenden, die opgekomen waren om er aan deel te nemen en blijk te geven van hun ge voelens van verontwaardiging over het geen den Joden door het Hitler-regiem in Duitschland wordt aangedaan, een geweldigen weerklank gevonden. De zes duizend plaatsen in de groote hal waren tot de laatste toe bezet, en misschien nog veel meer duizenden bleven zich gedu rende de heele vergadering buiten ver dringen. Het woord werd gevoerd door de hee- ren A. Asscher, Opperrabijn Saarlouis, Prof. Dr A. H. de Hartog, kapelaan H. Drost, Mr Dr L. E. Visser, Ds J. J. Buskes, Dr A. R. de Jong en Prof. Dr D. Cohen. Aan het slot van de betooging werd een motie aangenomen, waarin met diepe verontwaardiging wordt geprotesteerd tegen de voortschrijdende ontrechting van de Joden door de nationaal-socialistische regeering in Duitschland, die een smaad is voor de wetten der menschelijkheid en een beroep wordt gedaan op het ge weten der volken, om niet te nisten al vorens dit onrecht hersteld is. Tegen toeneming van het aantal marktkooplieden. De Ned. Bond van Marktkooplieden heeft een adres aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart gezon- Binnenland. Minister Deckers over het Landbouw crisisfonds. Brutale roofoverval te Groningen. De overbrugging der groote rivieren. Protest tegen de Jodenvervolging in Duitschland. De nieuwe reisbelasting. Denaturatietoeslag voor aardappelen. Buitenland. "Weer pessimisme te Genève. De sancties tegenover Italië. Aardbeving in Japan. E'uitsche agitatie tegen Litauen. den, waarin aan den minister verzocht wordt maatregelen te treffen, dat aan een verdere vermeerdering van het aantal kooplieden die standplaatsen innemen op de algemeene warenmarkten een einde wordt gemaakt en het aantal binnen re delijke grenzen terug te brengen. Om hiertoe te geraken verzoekt de bond den minister over te gaan tot invoering van een landelijke erkenning van het bedrijf van marktkoopman. Rijksmetaalcommissie. Gisteren heeft de installatie plaats gehad van de als onderdeel van de plannen tot stelselmatige economisch-technologische exploratie van Nederland ingestelde Rijks metaalcommissie. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr ir H. G. J. H. Ge- lissen, heeft daarbij' eén rede gehouden, waarin Z. Etxc. erop wees, dat deze com missie in den meest uitgebreiden zin van het woord door nauwgezette studie zal moeten nagaan, iof het onder de huidige economische omstandigheden gewenscht en mogelijk is, in Nederland industrieën voor metaalbereiding en metaalverwer king te doen oprichten. De reisbelasting. Naar gemeld wordt ia 't plan voor een heffing op buitenlandsche plezierreizen, die in de Millioenennota is aangekondigd nog niet in kannen en kruiken. Het De partement overweegt nog de voor- en na- deelen van de verschillende stelsels^ die mogelijk zijn. Het hoofdpunt, hoe de belasting zal worden geheven, schijnt wel reeds vaat te staan; men stuurt aan op een heffing per dag, te innen door de ambtenaren der in voerrechten en accijnzen. Overwogen wordt plakzegels ter beschik king te stellen, waarmee in het paspoort de belasting kan worden voldaan. Tevens moet dan echter de mogelijkheid open blijven om na terugkomst het verschul digde aan te vullen of te verifieeren. Naar verluidt zou sedert 20 Juli voor niet minder dan f 40 millioen naar Duitschland zijn gegaan. Dit was te be rekenen door de regeling der verschaffing van de z.g. reismarken. Van andere landen is geen bedrag be kend. Op grond van dit eene cijfer is de raming, der opbrengst ad f 2 millioen in derdaad laag te achten, maar wij verne men, dat de minister en zijn raadslieden rekening gehouden hebben met de moge lijkheid, dat de belasting de buitenland sche reislust zal verminderen. Veiligheidsweek. De jaarlijksche veiligheidsweek der K. N. A. G., welke thans voor de vijfde maal zal worden gehouden, zal ditmaal in de week van 20 tot 27 October a.s. ge organiseerd worden. Anti-Rev. Jongeren Aciie. De 7e jaarlijksche toogdag van de Anti- Rev. Jongeren Actie (A.R.J.A.) zal Woensdag 2 Oct. a.s. te Hilversum in hoi- tel „Hof van Holland" worden gehouden onder leiding van Dr Joh. H. Scheurer van Amersfoort. In de morgenvergadering zal de voor zitter een 'Openingsrede houden, getiteld „Een heldenzwaard in 's Heeren hand". Verder komen aan de orde verschillende huishoudelijke zaken. Aan het einde van de moTgenvergadering zal Ds B. E. J. Bik Herst. Evang. Luth. predikant te Enkhui zen spreken over: „De A.-R. jeugd in de branding" In de middagvergadering zal Dr HL F. J. Westerveld, voorzitter van de Centrale A.-R. Kiesvereen. te Hilversum, een toe spraak houden, waarna Dr L. W. G. Scholten van Utrecht, de nieuwe voorzit ter van de A.R.J.A. spreken zal over: „Wat dunkt U van ons parlement". De heer G. Gilbuis van Utrecht zal enkele verzen declameeren. Na afhandeling van het agendum zal de heer A. J. Dekker, voorganger van de Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag te Oudshoorn, een op wekkend slotwoord spreken, getiteld: „In eendracht voorwaarts". Versterking onzer weermacht. In de Troonrede is aangekondigd, dat de regeering heeft besloten maatregelen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1