Rechtszaken Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Laatste Berichten. Telegrammen. invoering plantersregeling in ned.-indie. Het rapport van een der grootste en proeringen die Hij zond, maar ook in de uitreddingen die Hij gaf. Spr. geeft een te rugblik. Ruim 100 jaar geleden was er in ona land een ingezonkenheid op geestelijk gebied, zoodat een Duitacher, die de alge- meene godsdienstigheid hier bestudeerde, 20!; „De Hollanders zijn allen slaapkop pen". Bilderdijk was evenwel wakker. Hij vormde een kring jongeren om zioh heen Da 'Gosta, Groen die later grooten en gunstigen invloed uitoefenden. En als in 1850 de Groninger richting optreedt, vindt deze Groen tegenover zich. Straks staat Groen de splitsing voor naar de gezindheden; naast de openbare school de eigen ouderschoöl. Spr. schetst de op komst en den invloed der moderne rich ting en Groens strijd daartegen, 't Minis terschap van z'n vriend Van den Bruggen en de ontgoocheling die dit Groen bezorg de. En als Groen niet meer kan is Dr A. Kuyper zijn opvolger. Gods werk gaat door- En eindelijk wordt de schoolstrijd in de kern beslist en komt de gelijkstelling in 1920. Naast dezen strijd is er thans nog de strijd die de leerkrachten bezig houdt met de vragen over de methoden, de paedago- giek, handenarbeid, zielkunde enz. Met den wensch, dat het hart van de school (d.i. het personeel) frisch blijve, door het geloof en het gebed, ook van de ouders en vrienden van het Christelijk onderwijs, besluit Spr. zijn openingswoord. Nadat gezongen is Psalm 98 1, wordt een zeer uitgebreid historisch overzicht van de jubileerende school gegeven door dhr A. D. Littooij, waarop wij nog nader terugkomen. Het totaal aantal leerlingeD bedraagt thans 248. Daarna volgden de toespraken der ge- noodigden. Allereerst verkrijgt de burge meester het woord. Hij heeft dankbaar de uitnoodiging aanvaard en wenscht be stuur en school van harte geluk met dit jubileum. In dit werk is een stuk volks kracht belichaamd en elk wezenlijk on- derwijsbelang in onze stad kan op zijn steun en dien van het gemeentebestuur rekenen. Daarna spreekt hij een persoon lijk woord als oud-leerling van een Ghr. school en als ouder in direct verband {(taande met dit onderwijs uit hij de beste wenschen voor dit onderwijs. De inspecteur van het L. 0. richt zich in hartelijke bewoordingen, en hij doet dit niet alleen als ambtenaar, tot bestuur en school en verklaart gaarne dat deze school steeds een goeden naam had bij het rijks- toezicht. Ds A. H. Oussoren spreekt daarna na mens den Kerkeraad en doet een krach tige oproep tot onderling begrijpen en waardeeren van de drie levenskringen: Kerk, School en Ouders, opdat uit den opbloei der school de eere Gods vergroot worde. De heer Berghuis spreekt de beste wen schen uit namens het bestuur der Ghr. Kweekschool. Ds Heij vertegenwoordigt den School raad en ziet 'dit jubileum als een bewijs van Gods genade en trouw. Dhr Birza te Aagtekerke spreekt daar na namens de aid. Walcheren van de Cbr. onderwijzers en eindigt als Groninger met een in Groningsch dialect geuiten ge- lukwensch aan den eveneens Groninger Voorzitter en bet bestuur en bet Gronin ger hoofd van deze school. Dan spreekt nog dhr Blijdorp, oud- hoofd der school, die hier gaarne kwam en vele oude kennissen terug vond. Hierna is het woord aan het hoofd der school, dhr Winter. Hij heeft gevonden, dat op dezelfde plaats der school vroeger het 's-Gravenhof stond en later het huis, met het opschrift: „Den koninck Salomo", wijsheid en adeldom in deze woorden vat 'hij het werk ten dienste der jeugd samen en 'biedt namens personeel en kin deren het bestuur de beste wenschen aan. Namens het personeel biedt hij voor de bestuurskamer een klok aan als aanden ken aan dezen herinneringsdag. Hiermee is het officieels gedeelte afge- loopen en wordt in de pauze thee en ge bak geserveerd. Door een groep leerlingen met 4 leden van het onderwijzend personeel wordt een stukje schoolleven uit de 18de eeuw voor gesteld, wat een succes voor de spelenden werd en een dankbaar applaus ontlokte. De voorzitter doet nog mededeeling van ontvangen schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, o.a. van Geref. School verband, Ds v. d. Velden, Ds Bouma, de heeren Keulemans te Amsterdam, Mr P. Dieleman, R. v. d. Welle, het oud-hoofd Hage, Otten te Rotterdam en K. J. de Koster te Soest. Nadat nog eenige films zijn vertoond en dhr de Wolf te Veere als oud-onderwijzer nog eenige herinneringen gaf, wordt te ruimi 1 uur de goed geslaagde herden- kingssamehkomst gesloten, nadat Dis Bremmer in dankgebed was voorgegaan. Faillissementen. Het fail lissement van Karl Blank, meubelhande laar, wiotnende te Goes, St. Jacobstraat 50, curator Mr J. W. Goedblöed, adv. en proo. te Goes, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijbt, zonder eenige uitkeering. Gr Cofijn tegen achteruitgang van de Zondagsrust. Op de vragen van het Tweede-Kamer- lid, den heer Rutgers, betreffende het nemen van maatregelen van regeerings- wege, krachtens welke worde voor komen, dat de invoering van een alge- meene Plantersregeling in Nederl.-Indië voor de thans onder de Assistentenrege ling vallende werknemers op de Oostkust van Sumatra achteruitgang brengt ten aanzien van de Zondagsrust, heeft Dr Colijn, minister van Staat, minister van Koloniën, het volgende geantwoord: De minister is nog niet bekend met de juiste bewoordingen van het vooront werp zooals dit aan 1 elanghebbenden om advies is gezonden. Hij heeft ter zake bereids inlichtingen gevraagd aan den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Indien mocht blijken, dat het vooront werp, zooals dit aan belanghebbenden om Assistentenregeling vallende werknemers der Oostkust van Sumatra een achteruit gang zou beteekenen ten aanzien van de Zondagsrust, is de minister bereid zijn invloed aan te wenden om dit te voor komen. Aan het vorenstaande zij toege voegd, dat de minister, in afwachting van de bovenbedoelde inlichtingen, reeds aan stonds door den steller der vragen geuite bedenkingen onder de aandacht van de Indische regeering zal brengen. Hengelende, biljartende, drinkende, kaartende en krant lezende crisis ambtenaren der Zuivelcentrale. Steeds talrijker worden de klachten over de nog steeds toenemende crisisambte- narij. Zéér teekenend is wel een adres, dat bet hoofdbestuur van de Holl. Mij van Landbouw op 28 Augustus beeft gezonden aan den Minister van Landbouw, Mr Dr Deckers. Wij ontleenen er het volgende aan: Uitgaande van de Crisis Zuivel Cen trale zijn in de gemeenten Zoetermeer, Bleiswijk en Zevenhuizen, in de maanden Juni en Juli enkele zitdagen gehouden. De veehouders werden schriftelijk opge roepen om op de zitdagen te verschijnen en mede te brengen alle bescheiden, 'be trekking hebbende op verandering in het gebruik van bun weide-bedrijf en de ver strekte Melkboekjes, oude en nieuwe. Te Zoetermeer werd 22 Juni 1935 zit dag gehouden. Voor dit gewel dige werk togen 8 ambte naren (zegge acht) van uit Den Haag naar dit dorp. Bij aankomst in café „De jonge Prins" werd bij den herbergier geïnformeerd of bij ook hengels ter beschikking had. Deze vraag werd door hem ontkennend beant woord, doch hij was zoo bereidwillig er acht stuks te halen in een naiburigen win kel. Vijf der heeren togen toen ter visch- vangst, de drie andere begonnen met de wachtende boeren te helpen, ben één voor één te ondervragen en aanteekeningen en opmerkingen te maken. Ditzelfde spelletje mét hetzelfde doel herhaalde zich op 19 Juli 1935. Toen kwamen er vijf ambtenaren voor over. Bij aankomst in „De jonge Prins" togen twee heeren aan het biljarten, een derde stelde de radio zóó bard, dat het een oorverdoo- vend lawaai was; nummer 4 verdiepte zich in „De Maasbode"; nummer 5, de leider, begon direct een veehouder te hel pen en bleef ook gestadig doorwerken. In totaal zijn er op die zitting 14 vee houders verschenen; daar het onderhoud met eiken veehouder slechts enkele minu ten duurde, had voor die zitting ruim schoots kunnen worden volstaan met twee ambtenaren. Ook de manier van optreden tegenover de veehouders geleek veel op die van een opzichter tegenover een koelie. Ook te Bleiswijk werd op 21 Juli 1935 een dergelijke zitting gehouden; daartoe waren aanwezig 78 ambtenaren. De heer A. v. Straalen, landbouwer te Bleis wijk, was schriftelijk uitgenoodigd te ver schijnen tusschen 1 en 3 uur des namid dags. Door omstandigheden hiertoe ver hinderd, verscheen hij enkele minuten over drie uur. Zoodra hij in de herberg kwam, werd hem gevraagd: „Wat kom jij doen?" Hij antwoordde daarop: „Gevolg geven aan de oproeping". Men zeide hem, dat hi) over tijd was en uiterlijk 3 uur had moe ten verschijnen en ze niet meer verplicht waren hem te helpen. Hij antwoordde: „Heeren, ik stem toe iets over tijd te zijn en indien ik niet meer geholpen kan wor den, dan verzoek ik er toch nota van te nemen, dat ik geweest ben". De leider van de groep, bemerkende, dat het wel eens onaangename gevolgen kon hebben, vroeg toen aan de heeren, wie er lust had hem nog te helpen, waarop een der jongste ambtenaren aan het werk toog. Toen de heer van Straalen ter zitting verscheen en ook gedurende zijn aanwe zigheid in de zaal, hielden de heeren amb tenaren zich onledig met het kaartspel. Daarbij werd sterke drank gedronken. Bij één glas bleef het niet, want tijdens zijn afwezigheid werden de glazen opnieuw gevuld. Ook de ambtenaar, die hem hielp, liet tijdens zijn werk het glas opnieuw vullen, onder de opmerking: „Ha heb er dorst van gekregen". Bij enkele heeren vertoonde zich reeds een verdachte roode kleur. Ook te Zevenhuizen heeft zich ongeveer op gelijke data hetzelfde spelletje herhaald Ook daar zijn twee zitdagen gehouden, waarvoor telkens zes ambtenaren over kwamen. Van deze zes ambtenaren hébben er telkens twee practisch gewerkt, afwis selend hielden vier heeren zich bezig met biljardspel. Als men nu weet, hoe de toestand on der de veehouders is en hoe slecht het landbouwcrisisfonds er voor staat, waar voor de gelden bijeen gebracht worden door de gemeenschap, dan kan zulk een optreden niet scherp genoeg worden af gekeurd en niet zwaar genoeg worden gestraft. oudste landbouworganisaties in Neder land over de topzware crisisambtenarij heeft zeker recht op een duidelijk ant woord. Valsche munters gear resteerd. Reeds geruimen tijd was het de politie bekend, dat te Rotterdam en in den omtrek veel valsche guldens en rijksdaalders werden uitgegeven. De val sche munten waren zeer goed nagemaakt en dit was de oorzaak, dat de politie maar steeds niet kon ontdekken, waar zij van daan kwamen. Door een toeval is nu aan het bedrijf van twee zeer listige en in hun „vak" wel zeer bewame lieden een eind gekomen. Eén van hen, de man die de valsohe munten uitgaf, vertoefde Zondag in een winkel in het westelijk stadsdeel. Daar liet hij een paar rijksdaalders zien aan den winkelier, met de vraag er bij: vind je ze niet mooi? Een jongeman, die ook in den winkel was, vond die vraag en dat laten zien van rijksdaalders wel wat vreemd en daarom waarschuwde hij de politie. Hij kon een signalement van den man opgeven en toen men bij de centrale recherche dit signalement nader bestu deerde bleek, dat het prachtig klopte met dat van een man, die al eerder wegens valsche munterspractijken met de politie in aanraking was geweest. Maandagmorgen besloot men bij den man een inval te doen. Hij is de 53-jarige schoenmaker M. Toen de politie in zijn woning verscheen, bleek de deur van de gang naar de voorkamer gebarricadeerd en bovendien met een spijker dicht ge maakt. Door de alcoven kwam de politie in de voorkamer en daar zat aan de tafel de bewoner en bij hem was de 42-jarige schilder B. Dezen B. kende de politie nog niet. Hij bleek later de voornaamste man te zijn, n.l. degeen, die de zoo voortreffelijk na gemaakte valsche guldens en rijksdaal ders vervaardigde. Op de tafel in de voorkamer vond men geld, maar dit bleek later allemaal echt geld te zijn. Intusschen vond men ook in de woning een matrijs voor het maken van guldens en wat materiaal. Evenwel geen installatie voor het fabriceeren van munten. Na den inval werden de twee mannen meegenomen naar het hoofdbu reau van politie. Bij het loopen van zijn woning naar de arrustanten-auto wierp M. een rolletje weg. De politie raapte dit op en vond er 20 rijksdaalders in, valsche, maar zeer goed nagemaakte, van de soort die de laatste maanden al bij de politie, als valsch waren binnengekomen. In den auto verstopte hij, tijdens den rit naar het hoofdbureau, nog drie van deze rijksdaalders. De politie deed Maandag ook een inval in de woning van den schilder B. En daar vond men 'n volledige installatie, waarmee al geruimien tijd de valsche munten wer den vervaardigd. Alles werd in beslag ge nomen. De beide aangehoudenen hebben een bekentenis afgelegd. D e v i e z e n s m o k k e 1-e 1 1 e n- d e. Indertijd is Mej. S. uit Oisterwijk door de Duitsche douane aan de Neder- landsche grens aangehouden wegens smokkelarij van deviezen. Zij is deswege door den Duitsehen rechter veroordeeld. Na beroep voor civiele vordering heeft deze week de strafkamer te Kleef haar straf verhoogd. De gevangenisstraf werd verlengd van 8 maanden tot IV2 jaar. Bo vendien moet Mej. S. een geldboete van 6000 mark betalen. De rechter wees af het verzoek de schadevergoeding en de in be slag name van de auto in te trekken. Dooreen inbrekerneer- ge s 1 a g e n. Gisternacht is in het café Zegers te Nieuw-Millingen een inbraak gepleegd. Bij het bemerken van onraad verliet de bewoner zijn bed en trof een onbekenden man in zijn woning aan. De man zette het bij de komst van den heer Zegers, door dezen achtervolgd, op een loopen. Buiten sloeg de indringer den heer Z. met een vuistslag bewusteloos en wist te ontkomen. De heer Z. kreeg geen ernstig letsel. Hij kon een vrij nauwkeu rig signalement van den dader opgeven. Er wordt niets vermist. Nog een geval van zelf verminking te Oss. Gistermorgen heeft de beruchte misdadiger-wielrenner J. C„ bijgenaamd de Ceel, uit Oss, voor de marechaussee opnieuw een bekentenis af gelegd. Het blijkt dat het geval van zelf verminking, dat hij destijds op zichzelf heeft toegepast met het doel de verzeke ringssom in handen te krijgen, niet op zichzelf stond. Volgens zijn verklaring heeft een zijher kameraden, zekere L. v. d. W., bijgenaamd Bijs de Brommert, na het succes dat de Ceel met het afkappen van een zijher vingers had gehad, besloten zich op dezelfde wijze geld te verschaffen. Hij had rich evenals de Ceel op een groot aantal tijdschriften geabonneerd waaraan een verzekering bij ongevallen was verbonden. Op het critieke moment ontbrak hem echter de moed; de Geel ver klaarde zich bereid het werkje voor hem op te knappen en koelbloedig hakte hij met een bijl een wijsvinger van zijn vriend af. Niemand vermoedde, dat er opzet in het spel was. Het plan lukte en de di verse verzekeringssommen werden aan v. de W. uitbetaald. Naar aanleiding van deze bekentenis is de Bon. Marechaussee overgegaan tot arrestatie van bedoelden L. v. d. W. uit Oss, die aangehouden is en naar de ma rechausseekazerne overgebracht, waar hij aan een streng verhoor werd onderwor pen. Hij blijft echter ontkennen, v. d. W. is een bekende figuur uit het Ossche mi lieu, hij! heeft reeds verscheidene vonnis sen achter den rug wegens moordaansla gen, diefstolllen, inbraken enz. Twee en dertig jaar on schuldig in de gevangenis gezeten? Maandag heeft te Zwijn- drecht de teraardebestelling plaats gehad van den 73-jarigen Gyp van G., een be kende figuur uit de Ossche onderwereld uit de 80er jaren. v. G. heeft indertijd deel uitgemaakt van de bende die van 1890 1894 Oss terroriseerde. Het openbaar ge zag moest indertijd streng optreden, de wachtmeester der Bon. Marechaussee Hoekman, die als brigade-commandant te Oss was gestationneerd, was de grootste vijand van de bende. Hij viel tenslotte als slachtoffer van een verraderlijke inoord- aanval. In 1894 werd Hoekman door de bende, waarvan v. G. een der meest ac tieve leden was, met een schot uit een jachtgeweer gedood. De thans overledene werd bij de behan deling van de moordzaak in 1894 voor de rechtbank te 's Hertogenbosch als de da der aangewezen en veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Hij heeft 32 jaar in de strafgevangenis te Leeuwarden doorgebracht, bij het 25-jarig regeerings- juhileum van de Koningin werd hij1 bege nadigd. Zwijndrecht werd hem door de justitie als woonplaats aangewezen. Het verblijf te Oss werd hem ontzegd. Op zijn sterfbed heeft v. G. nog uitdruk kelijk verklaard, dat het doodelijke schot gelost is door den indertijd naar Ameri ka uitgeweken Ossenaar van Berkom, bij genaamd de Baron, en dat hij dus 32 jaar onschuldig in de gevangenis had doorgebracht. Zevenjarig jongetje ge dood. Gisteravond is het ongeveer 7- jarig zoontje van den heer v. d. S. te Bovensmilde door een vrachtauto over reden en gedood. Boerderij afgebrand. Door nog onopgehelderde oorzaak is gister middag brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer G. van Weiden te Nieuwveen. Het vuur breidde zich zeer snel uit en, hoewel de brandweer van Nieuwveen vrijwel onmiddellijk na het uitbreken van den brand met haar motorspuit aanwezig was en met vier stralen water gaf, mocht het niet geluk ken de boerderij te behouden. Auto te water gereden. Twee gewonden. De politie te Am sterdam kreeg gisterenavond een mede deeling, dat aan den Hornweg in den grooten IJpolder bij Amsterdam een taxi te water was gereden. Er zouden volgens het bericht twee gewonden zijn. Men vond bij onderzoek werkelijk een taxi te water liggen. Omwonenden hadden de inzittenden twee mannen en vier vrouwen uit het voertuig geholpen en het bleek toen, dat twee vrouwen gewond waren. Een had een zware hersenschudding en een been fractuur, terwijl de andere een armbreuk had. Het gezelschap was op weg naar Rotterdam. De chauffeur was ongedeerd gebleven en verklaarde, dat het ongeluk daaraan te wijten was, dat hij de bocht ter plaatse te groot had genomen en in de sloot terecht was gekomen. Gelukkig is deze sloot ondiep. De gewonden werden naar het Wilhel- mina-gasthuis vervoerd. Een optocht van muizen. De stad Tsjensjong, in de provincie Foe- kien (China) is geteisterd door een leger muizen, ten getale van tusschen de 30 en 50.000, die hun verblijfplaats verleg den en daartoe midden door de stad trokken. Katten en honden zochten een goed heenkomen voor de enorme overmacht en de bewoners sloten ramen en deuren. Het duurde 12 uur alvorens de laatste muis de stad had verlaten. Enorme hoeveelheden voedsel hadden zij in dien tijd aangevreten. KLACHTEN INZAKE DEN MELKSTEUN. Groote ontevredenheid bij de Holl. Mij. van Landbouw. In de gisteren, te Alkmaar voortgezette jaarvergadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw werden door een twintigtal afdeelingen moties en voorstellen inge diend, welke voor een zeer belangrijk deel beoogden een verzet tegen de Regeeringe- maatregelen inzake den melksteun en aan drongen op wettelijke beperking van de margarine-fabricage. Bij de verdediging daarvan werden door verschillende afgevaardigden harde uit drukkingen gebruikt aan het adres van de Regeering, welke volgens deze sprekers de margarinefabrikanten bevoordeelt ten kuste van de veehouderij. Er werd be toogd, dat men thans aan het einde is van de lijdzaamheid. Voorts werden scherpe aanvallen gedaan op het hoofdbestuur, dat rich, naar een van de sprekers meen de, den mond riet gesnoerd door het aan vaarden van betrekkingen in crisisorgani saties. Een belangrijk punt van bespre kingen was ook nog de denaturatieprijs der aardappelen, waarvan men onmiddel lijke vaststelling wenschte. Aan het einde der besprekingen stel de het hoofdbestuur voior een door dit be stuur opgestelde motie te aanvaarden en op te sturen naar den minister van Land bouw. Na de voorlering dezer motie sprak de vergadering bijna unaniem haar afkeu ring daarover uit. Zij vond haar veel te slap en geroepen werd: „Beter geen dan deze motie!" Het slot van de meermalen felle discus sies was, dat het bestuur de motie niet in stemming bracht maar toezegde den minis ter een stenografisch verslag van deze vergadering te zullen zenden. De ter ver gadering aanwezige vertegenwoordiger den minister verklaarde dit zeer op prüs te stellen. Regeling koelhuis-druiven. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft bepaald, dat voor eiken verkoop van druiven, bestemd voor een koelhuis, haar toestemming noodig is. Om deze te ver krijgen moet een schriftelijk aanvraag formulier worden ingediend. Dergelijke formulieren moeten op de kantoren der veilingen persoonlijk door den kweeker onderteekend worden. Zoolang de toestemming der Centrale niet verkregen is, is het verboden drui ven voor het koelhuis af te leveren. Verder moeten de partijen op het vei lingterrein geleverd worden. Partijen rechtstreeks van den tuin naar een koel huis laten brengen, is niet geoorloofd. MIDDELBURG. HL B. Wytman f. Woensdagavond overleed alhier de heer H. B. Wytman in den ouderdom van 73 jaar. De heer Wytman heeft gedurende meer dan 30 jaar deel uitgemaakt van de Vereen, tot werkverschaffing aan Zeeuw- sche Blinden. Het woeste wielrijden. Een agent van politie heeft een wielren ner aangehouden, die op zijn racekar reed, de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, geen teeken gaf van richting te willen veranderen en bovendien zander belastingplaatje reed. Het rijwiel is voor- loopig in beslag genomen. Rijwieldiefstallen. Weder om is een rijiwïel gestolen, dat gisteravond ongeveer half negen onbeheerd in de Noordpoortstraat stond. DatmagnietlDe politie betrapte een paar jongens die op het Bolwerk afge waaide takken in stukken hakten en blijk baar niet begrepen, dat het afgewaaide hout eigendom der gemeente is, en niet mag worden medegenomen. Bezuiniglngsontwerp komt Dinsdag in de Tweede Kamer. Bij de regeling van werkzaamheden in de vergadering van heden van de Twee de Kamer, zal de voorzitter voorstellen, de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende verlaging van de openbare uitgaven te hervatten in een op Dinsdag 24 September a.s. om een uur te houden openbare vergadering. J. R. Snoek Henkemans. DEN HAAG. De heer J. R. Snoek Hen kemans, wethouder van 's-Gravenhage, is voornemens om, wanneer de Tweede Kamer de behandeling van het wetsont werp verlaging van de openbare uitgaven zal hebben beëindigd, als lid der Tweede Kamer ontslag te nemen. Visscherijen Zeeuwsche Stroomen. Fransche zaaioesters. DEN HAAG. Uit de toelichting op do begroeting van Financiën blijkt, dat het in het voornemen ligt, wegens reorga nisatie in den 'dienst der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen, den secretaris- penningmeester op wachtgeld te stellen. Voor aankoop van Franse he zaai oesters heeft de regeering onder den post subsidiën en tegemoetkomingen in het belang der visscherij (vorig jaar voor memorie uitgetrokken) thans een bedrag van f 100.000 op de Rijkshegrooting ge bracht waarvan f 50.000 op de begroe ting van fianciën en f 50.000 op die voor landbouw en visscherij. Tweede Kamer. DEN HAAG. De voorzitter houdt bij de opening der vergadering een rede waarin hij de positie der Kamer en haar taak in het kort schetst. Wat zijn ambt betreft, doet Spr. een beroep op de medewerking der Kamer, hij moet op die medewerking kunnen rekenen Verschillende vaste comimissiën worden benoemd. DEN HAAG. De Minister van Water staat Jhr Ir Van Lith de Jeude heeft heden, vergezeld van den directeur van den Rijkswaterstaat, Ir J. Draayer en van Ir G. F. H. Houhen, directeur van den rijksdienst voor de Zuiderzeesteunwet in verband met de uitvoering van genoemde wet een bezoek gebracht aan de gemeenten Enkhuizen en Marken. NIJMEGEN. De nieuwe weg Nijmegen- Druten is heden officieel geopend. Zuiveltentoonstelling ie Leiden. LEIDEN. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten is hedenmorgen ter gelegen heid van de ingebruikneming van de nieuwe veemarkt alhier de groote vee- en zuiveltentoonstelling welke Dinsdag voor een groot gedeelte door den storm werd verwoest, geopend. De daardoor ontstane moeilijkheden zijn opgelost, doordat het gemeentebestuur een nabijrijmd schoolge bouw liet ontruimen en ter beschikking van 't tentoonsteUingsbestuur stelde. Na een inleiding van den voorz. van het ten toonsteUingsbestuur den heer J. W. Bon- da, sprak 1de burgemeester, :Mr v. d. Sande Bakhuyzen, de openingsrede uit. Daarna werd nog het woord gevoerd door Prof. Berger, directeur van het Veeartse- nijkundig Staatstoezicht en vertegenwoor diger van den dir.-generaal van den Landbouw en den voorzitter van de Ka mer van Koophandel. Omhoog gevaren. HELLEVOETSLUIS. Gisteravond te om streeks 9 uur is tengevolge van het houden van een verkeerden koers, het van Londen komende motorschip „Rein- na II" nabij Goedereede op de zandplaat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3