Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. hypotheoaire debiteuren alle gevallen brengen, waarin zij meenen onbillijk door hun crediteuren te worden behandeld. Werkloosheid weer toegenomen. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 2631 Augustus 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 545.500. De werkloosheid onder de 470.200 ver zekerden (dus zonder de landarbeiders) bedroeg 30 pet. In de vorige verslagperiode (510 Aug. 1935) bedroeg de werkloosheid 29.6 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid 26.2 pet Bij 1059 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 31 Aug. 1935 in totaal 370.271 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 350.873 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 352.217 werkloos onder wie 337.551 mannen. Op 10 Aug. 1935 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 358.795, onder wie 340.635 werkloozen. Het aantal werkzoe kenden is derhalve sedert 10 Aug. 1935 gestegen met 11.476, het aantal werkloo zen daaronder met 11.582. Goede uitkomsten van den Postcheque- en Girodienst. In het verslag van den postchèque- en girodienst over 1934 wordt medegedeeld, dat op nagenoeg alle punten van den dienst weder vooruitgang kon worden ge constateerd. Het aantal postrekeningen steeg van 224.261 tot 245.044. De geldelijke omzet is van f 11.909 mil- lioen in 1933 gestegen tot f 13.236 mil- lioen; een vermeerdering dus van f 1.327 millioen. Het totaal saldo tegoed op alle rekenin gen is in het verslagjaar rond f 7.8 mil lioen toegenomen. In de bestaande regelen betreffende de belegging van de gelden werden geen ver anderingen gebracht. De geldelijke uitkomsten van den dienst mogen bevredigend worden geacht. Over 1934 wijst de voorloopige exploitatiereke ning 'n voordeelig saldo aan v. f 3.682.000 Het totale winstsaldo bedraagt rond f 4.095.000. Hierin is echter 'n bedrag van f 503.000 begrepen aan buitengewone winst, ver kregen door vervroegde aflossing a pari van beleggingen, welke tegen een lageren koers te boek stonden. Wordt dit bedrag buiten beschouwing gelaten, dan bedraagt het winstsaldo ongeveer f 3.592.000, d.i. ongeveer f 269.000 meer dan dat van 1933. Naar het buitenland werd in totaal verzonden f 637.443. EENIGE MOGELIJKHEDEN VAN SANCTIES BIJ HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCHE CONFLICT. Veel van hetgeen er in Genève gebeurt is onbegrijpelijk voor een belangrijk deel van ons volk. Dit komt ten deele, omdat er achter gesloten deuren zulke ontzaglijk belangrijke dingen besloten worden, waar van de wereld niets verneemt, maar ten deele ook, omdat de zaak zelf buitenge woon ingewikkeld is. Zoo heeft men in de bladen kunnen lezen, dat de Span jaarden zich zeer ongerust maken, en dat er militaire versterkingen in Zuid-Spanje worden aangelegd, en troepen daarheen worden gezonden. Wat heeft Zuid-Spanje nu te maken met een conflict tusschen Italië en Abes- synië, zal menigeen zich hebben afge vraagd. Het ligt ten Westen van Italië, terwijl de weg naar Abessynië naar het Oosten gaat. l.e schijnbare onredelijkheid van de on gerustheid. der Spanjaarden wordt even wel begrijpelijker, wanneer men inziet, welke mogelijkheden er opgesloten liggen in de sancties, die misschien zouden wor den toegepast, wanneer het tot een con flict tusschen de beide landen, Italië en Abessynië, kwam. Men heeft de mogelijkheid van sluiting van het Suez-kanaal, zeker voor wapen transporten naar Afrikaansche havens, hooren opperen. Daarenboven beheerscht Engeland door Gibraltar den anderen uit gang van de Middellandsche Zee volko men. Wie tijdens den wereldoorlog op de zeeën in die buurt heeft gevaren, weet, dat men in Gibraltar steeds door de En- gelsche oorlogsschepen werd aangehou den, en dat de papieren der schepen daar werden onderzocht. Wanneer het inderdaad tot een conflict mocht komen, en wanneer men op grond van de bepalingen van het Volkenbonds verdrag tot sancties jegens den aanval ler zou besluiten, dan kan de toestand worden geschapen, dat Italië van iedere verbinding met de havens aan de Roode Zee wordt afgesneden, tenminste voor het transport van oorlogsmateriaal en mili tairen. Dan wordt het begrijpelijk, dat de Span jaarden zich ongerust gaan maken. Het is niet te denken, dat de Italianen het Suez- kanaal zouden aanvallen, daar dit dan onbruikbaar zou worden en zij den door tocht naar Erithrea toch niet zouden kun nen farceeren. Bovendien zouden zij1 door een dergelijke verwoesting stellig de heele wereld tegen zich innemen. Iets anders echter iB het, wanneer men een doorgang door de Straat van Gibraltar zou forcee- ren. Dit is een open zeeweg, en daarbij gaat het er slechts om, of de Italiaansche schepen zich door de Engelsche oorlogs schepen zullen laten aanhouden of niet. Bij een dergelijke toestand, ontstaan als gevolg van sancties tegen Italië, wordt Zuid-Spanje inderdaad min of meer di rect bij het conflict betrokken. Met het oog op deze mogelijkheid heeft men zich ginds blijkbaar op het allerergste voorbereid. Wij wijzen hier sleohte op met het doel, de ontzettende gevolgen van een Itali- aansch-Abessynisch conflict duidelijk te maken. Het gaat hier niet om een con flict tusschen twee landen, die ver van ons verwijderd zijn. Neen, als de uitbarsting er eenmaal zou zijn, dan kan niemand voorspellen, tot welke landen en wereld- deelen zij zich zal beperken. Dit eene geval van de sancties en de consequenties daarvan toont reeds, hoe landen erbij betrokken kunnen worden, die met de heele questie volstrekt niets uitstaande hebben. Het is daarom te verklaren, dat de staatslieden te Genève de grootste voor zichtigheid hebben betracht en hun woor den op een goudschaaltje hebben gewogen. Al is het duidelijk, dat niemand er sym pathie koesterde voor Italië, toch heeft ieder getracht steeds de mogelijkheid van een vergelijk op het laatste «ogenblik open te laten. Men wist te goed, welke ontzet tende gevolgen het uitbreken van het con flict na zich kon sleepen, om door dreige menten dit gevaar naderbij te brengen. Zoolang er niets was gebeurd dan dat Ita lië een paar honderd duizend van zijfn zonen een reisje naar het 'onherbergzame woestijngebied in Erithrea heeft bezorgd, waar deze zich ervan konden overtuigen, dat het klimaat en de levensomstandighe den daar voor Europeanen onverdragelijk zijn, en zoolang de strijd zich heeft be perkt tot groote woorden van de heer- schers in de betrokken landen, zoolang had het zeker geen zin verder te gaan dan verzoenings- en bemiddelingspogin gen. Maar de questie der sancties is aan de orde geweest en daarop kan worden teruggekomen, wanneer het werkelijk tot een conflict zou komen. AUTOBUS-CONCESSIE. De Kroon denkt er anders over dan Ged. Staten. Bij Kon. besluit van 28 Augustus is beschikt op het beroep, ingesteld door de N.V. Stoomtram-Mij BreskensMalde- ghem, te Breskens tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 7 De cember 1935, voor zoover daarbij aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij te Neuzen, vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobus dienst op het traject Schoondijke Breskens. De Kroon overweegt o.a., dat Ged. Sta ten bepaald hebben, dat op het genoemde trajectgedeelte vice versa geen reizigers mogen worden vervoerd in locaal ver keer; doch dat de N.V. BreskensMalde- ghem aanvoert, dat het gestelde verbod haar bezwaren niet opheft, dat zij op het baanvak Breskens—Schoondijke van den aanleg der lijnen af tot heden steeds de verbinding gegeven heeft, dat de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche te Schoondijke aan sluiting geeft; dat de passagiers, welke te Breskens in de richting IJzendijke en verder gelegen plaatsen van haar ver voermiddelen gebruik maken, in het ver volg hiervan geen gebruik meer zullen maken; dat zij behoorlijke en snelle ver bindingen met moderne autobussen geeft, terwijl verder de practijk geleerd heeft, dat zonder extra kosten de passagiers voor en van IJzendijke en verder gelegen plaatsen zonder bezwaar met haar mid delen vervoerd kunnen worden. Verder overweegt de Kroon, dat, nu bij beschikking van den Minister van Waterstaat aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tot wederopzegging machtiging is ver leend tot staking van den personendienst op haar tramweglijnen van Schoondijke over IJzendijke naar Veldzicht-grens en van IJzendijke naar Pyramide onder voorwaarde, dat in het vervoer van rei zigers op voldoende wijze door onze Maat schappij zou worden voorzien door auto busdiensten alleszins termen aanwezig waren de gevraagde vergunning voor het in werking brengen van autobusdiensten op de trajecten IJzendijke en Pyramide naar Schoondijke en IJzendijkeVeld zicht te verleenen; doch dat hetzelfde niet geldt ten aanzien van het traject SchoondijkeBreskens, waarop de ge noemde N.V. geen tramdienst onderhoudt en waarop in het verkeer in voldoende mate wordt voorzien door den dienst van appellante, dat onder deze omstandig heden voor dit gedeelte der aangevraagde route de vergunning ten onrechte is ver leend; dat Ged. Staten in hun ambts bericht omtrent deze aangelegenheid er weliswaar op hebben gewezen, dat bij de voormelde Ministeriëele machtiging mede nog als voorwaarde is gesteld, dat de Maatschappij zich zal onthouden van het locaal vervoer van reizigers tusschen het beginpunt te Breskens en Schoondijke, doch dat deze voorwaarde uit den aard niet praejudiceeren kan op de beslissing op de vergunningsaanvrage ingevolge de Wet Openbare Vervoermiddelen, doch klaarblijkelijk niet anders beoogt dan bij aldien de vergunning ook voor het even- gemeld trajectsgedeelte mocht worden verleend, in ieder geval te voorkomen, dat ten aanzien van het locale verkeer op dit traject aan Breskens—Maldeghem concurrentie wordt aangedaan. De Kroon heeft daarom alsnog voor het traject Schoondijke—Breskens de ver gunning geweigerd. Ontslag van een gemeentegeneesheer niet goedgekeurd. Gedep. Staten van Zeeland, overwegende, dat ingevolge art. 37 der Armenwet aan hunne goedkeuring is on derworpen een besluit van den Raad der gemeente Poortvliet d.d. 25 Juni 1935, waarbij aan den heer dr J, Tazelaar te St. Maartensdijk ongevraagd, op de meest eervolle wijze, ontslag wordt verleend als gemeentegeneesheer, zulks met ingang van 1 Jan. 1936, ten einde den te Poort vliet!; gevestigden arts, den heer G. J. Poortvliet, in diens plaats te kunnen be noemen. dat de gemeenteraad van Poortvliet op 27 April 1906 den arts dr J. Tazelaar voornoemd zonder tijdsbepaling heeft be noemd tot gemeentegeneesheer, tevens be last met het verrichten van koepokinen ting en -herinenting; dat de instructie voor den gemeente geneesheer te Poortvliet, vastgesteld door den Raad dier gemeente op 4 Maart 1902 en gewijzigd op 27 April 1906, geen rege ling bevat omtrent ontslag van den gemeente-geneesheer, zoodat 't verleende ontslag in die instructie geen steun vindt; dat ingevolge het ambtenarenreglement voor de gemeente Poortvliet ongevraagd eervol ontslag aan een ambtenaar alléén verleend kan worden, indien de betrok kene de hem opgelegde verplichtingen niet of niet behoorlijk nakomt of zich ove rigens aan plichtsverzuim schuldig maakt, welke motieven echter niet aan het ontslagbesluit ten grondslag liggen, terwijl de aanwezigheid van bovenge noemde feiten ook overigens niet blijkt; dat de Raad van Poortvliet bij zijn voor meld besluit van 25 Juli 1935 nr 4 in strijd heeft gehandeld met de bepalingen van het ambtenarenreglement en, waar die bepalingen gegeven zijn ter uitvoering van artikel 125 der Ambtenarenwet, ook in strijld met die wet; besluiten: aan genoemd besluit van den Raad der gemeente Poortvliet him goedkeuring te onthouden. Belgische arbeidskrachten in den Zeeuwsch-Vlaamschen landbouw. De directeur van de districtsarbeids beurs in Z.-Vlaanderen, de heer J. Brink man, heeft zich met een schrijven tot de agenten der arbeidsbemiddeling in het ge west gewend, waarin hij' in een lijst ver meldt in welke beroepen en bedrijven met ingang van 1 Nov. a.s. geen arbeid meer verricht mag worden door vreemdelingen zonder schriftelijke vergunning van den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling. Onder deze beroepen en bedrijven komen voor het land- en tuinbouwbedrijf, waaronder begrepen akkerbouw, veehou derijl, groenten- en ooftteelt, boomkweeke- rijen, bloemisterijen en tuinderijen, bloem bollencultuur, zaadteelt, boschbouw en ontginning van gronden, alsmede klom- penfabrieken, klompenmakerijlen en vlas- serijen. Hieruit blijkt, dat thans het euvel der Belgische arbeiders in den Zeeuwsch- Vlaamschen landbouw voor een goed deel met vrucht kan worden bestreden. Ze zal ongetwijfeld het in dienst nemen van Bel gische landarbeiders voor enkele drukkere dagen op de boerderij1 bemoeilijken en dat is al veel waard. In veel meer gevallen dan voorheen zal de landbouwer nu uit sluitend op Nederlandsche arbeiders aan gewezen zijn. Het aanvragen van vergun ningen vraagt tijd en extra moeite en dit zal velen weerhouden om althans voor korteren duur Belgen inplaats van Neder landers in dienst te nemen. Waterschappen. Bijl Kon. besluit zijn benoemd: a. tot gezworene van den Soelekerke- polder M. G. Zuijdweg te Wissekerke; b. tot gezworene van den Thoornpolder, G. van der Weele, te Wissekerke; c. met ingang van 1 Nov. 1935, tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lippens, Nw.- 0'thene, Margaretha, Kleine-Huissens, en Eendragt, J. Verpoorte te Zaamslag; d. met ingang van 1 November 1935, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw-Neuzenpol- der, L. Moes Pz., te Neuzen, uiterlijk tot bet einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; e. met ingang van 1 November 1935, tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kem- penshofstede en Moggershil, G. M. Elen- baas Jzn., te St. AnnaJand; f. met ingang van 1 November 1935 tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Burgh- en West- landpolder, M. Blom, te Haamstede. Zeldzaam huwelijk. Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Stoppeldijk vervoegden zich twee huwe- lijkscandidaten om in ondertrouw te worden opgenomen, die samen niet min der dan 149 jaren tellen; de bruid was namelijk 74 jaren en de bruidegom 75 jaren oudl Middelburg. Reiniging»- en ont- smettiingsdienst. Ged. Staten hebben enkele opmerkingen gemankt over de op 29 April door den gemeenteraad vastgestelde verordening op het beheer van den Reinigings- en Ontsmettings- dienst. Over het algemeen kunnen B. en W. zich met die opmerkingen wel ver eenigen en er bestaat dan ook bij hen geen bezwaar daaraan tegemoet te ko men, met uitzondering evenwel ten aan zien van den uitgedrukten wensch, om het afschrijvingspercentage voor gebouwen van 2 pet. te verhoogen. Zij zijln n.l. van oordeel, dat bedoeld percentage voldoen de kan worden geacht voor in steen opge trokken gebouwen, terwijl het voor alle andere gebouwen op 4 pet. zou kunnen worden bepaald. Intusschen heeft deze aangelegenheid mede een onderwerp van gedachten wisse ling uitgemaakt, bijl gelegenheid van het onderhoud, dat B. en W. met een oom missie uit Ged. Staten hebben gehad over de gemeentebegrooting 1935, waarbij ten slotte van de zijde van genoemd college de bereidverklaring bleek om met het ge noemde percentage van 2 pet. nog voor 1935 genoegen te nemen. Vergoeding bijzonder onderwijs. Nu de rekening 1931 door Gedep. is gesloten kan worden overgegaan tot de vaststelling der vergoeding aan de bijzondere scholen over dat jaar alsmede tot de driejaarlijksche verrekening met het bestuur der Vereeniging tot het ver strekken van L. O. op Geref. Grondslag (Verwerijstraat) over 19291931. Voor het L.O. wordt de vergoeding per leerling voorgesteld op f 16.93 en voor het ULO op f 38.56; wat beteekent voor de ULO- school Singelstraat f 2487.12, Nieuwe Ha ven f 2352.16; en voor de L.O.-soholen: Singelstr. f4533, Heerengracht f3123.59, Zuidsingel f3855.81; Gravenstr. f4219.80, Wal f4202,87, Verwerijstr. f2200.90. De belooning p. lesuur van vakonderwijzers bedroeg f 2.26 voor U.L.O. en f 1.50 voor L.O., wat beteekent voor de U.L.O.-sch. Sin gelstr. f 2945.28, Nieuwe Haven f 490.88; en voor de L.O.-seholen: Singelstraat f312; Zuidsingel f312, Gravenstr. f312, Verwerijstr. f 258. Ten slotte zal het bedrag van de wer kelijke, voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven der school aan de Ver- werijstraat voor de jaren 19291931 moeten worden vastgesteld op f 4833.47. Goes. Benoemd tot dagolijksöh opzich ter bij de gemeentewerken te Rilland- Bath de heer A. M. J. Mol te Rilland, oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Kloetinge. In de plaats van den heei C. Kousemaker is als bestuurslid der G.-H. Kiesvereen. gekozen dhr G. Blomaard Pzn., welke deze benoeming aanvaardde. Den afgetreden voorzitter zal een dankbetuiging worden gezonden namens de vergadering voor de aan de G.-H. partij bewezen diensten. Kapelle. De afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield een plaatselijken wedstrijd in den boomgaard van den heer J. Rottier, daartoe welwillend afgestaan. De prijzen van de Landstorm-commissie werden behaald door: le pr. D. Poortvliet met 48 p.; 2e pr. M. Gelok 48 p.; 3e pr. N. de Regt 47 p.; 4e J. Wirtz 47 p.; 5e Chr. Slabbekoorn 45 p. De prijzen door de leden aangekocht werden behaald door: le pr. Jan Nijssen Cz., met 48 p.; 2e pr. P. de Regt 48 p.; 3e pr M. Gelok 47 p.; 4e pr. H. v. d. Boomgaard 46 p.; 5e pr. Chr. Slabbekoorn 46 p.; 6e pr. D. Poort vliet 43 p.; 7e pr. N. de Regt 43 p., 8e pr. J. Wirtz 42 p. Hansweert. Van het gisteren gemelde schip „Sani 6" heeft men circa 80 ton pyriet over boord geworpen, waardoor het sohip weer kon varen. Het heeft gis teren de reis naar Grimberg voortgezet. 's Gravenpolder. Boor den minister ■an Financiën is een bedrag groot f 2326 beschikbaar gesteld voor een plaatsje in gevolge de landarbeiderswet. Den burgemeester is verlof verleend van 21 tot en met 30 Sept. a.s. Baarland. Gemeenteraad. Woens dagmiddag vergaderde de raad dezer ge meente. Met kennisgeving afwezig dhr C. de Mol, zonder dhr Koopmans. B. en W. stellen voor over te gaan tot beplanting van het dorpsplein. De sier- plantcentrale stelt gratis beschikbaar ver schillende boomen en planten. Ook dhr Leijs, tuinbouwleeraar, geeft gaarne zijn medewerking. De voorz. stelt dhr Leijs in de gelegenheid zijn teekening toe te lichten. Het dorpsplein wordt verdeeld in drieën, waarvan Vs blijft voor speel terrein, hetwelk met opgaande boomen wordt beplant. De andere gedeelten zul len worden beplant met verschillende soorten sierplanten. In het geheel zullen 620 boomen en planten worden geplant. Dhr Traas zag gaarne, dat hem een teekening werd verstrekt en vraagt tevens hoe de afsluiting zal zijn. De voorz. zegt ijzeren palen en draad. Dhr de Rijk vraagt naar de kosten. De voorz. zegt, dat deze de f 100 niet zullen overschrijden. De raad kan zich in beginsel hiermede vereenigen. De voorz. zegt dhr Leijs har telijk dank voor zijn arbeid en hoopt, dat hij zich verder ook met den aanleg en onderhoud wil belasten. Wijziging legesgelden. Ingekomen ia een schrijven van den Minister, dat de leges- gelden voor deze gemeente voor het ven ten per dag te hoog zijn (thans 25 ct.) en voor een geheel jaar te laag (thans f2,50). Dit moet worden per dag 15 ct. en per jaar f5. B. en W. stellen voor te bepalen 15 ct. per dag en f2,50 per jaar. Hiermede gaat de raad accoord. Wijziging verordening op venten. De voorz. zegt, dat groote firma's thans nog vrij hun waar te koop aanbieden en niet strafbaar zijn. Daarom stellen B. en W. voor om de verordening te wijzigen, zoodat degenen, die bestellingen opnemen ook onder deze verordening vallen. Dhr Traas vraagt of zij, die reparatie van schoenwerk opnemen, ook onder de verordening vallen. De voorz. antwoordt bevestigend. Dhr de Rijk zegt, dat dit arbeidspraestatie is en geen koopwaar. De voorz. zegt, dat dit maar door de rechtbank moet worden uitgemaakt. Het is niet mogelijk om dit voor allen te omschrijven. Bij de rondvraag zegt Mevr. Steketee— Hoogvliet, dat zij de eerste wethoudster in Zuid-Bev. is. Zij verklaart, dat zij is candidaat gesteld door verschillende groe pen uit de bevolking door man en vrouw, arbeider en middenstander. Ze heeft geen belofte afgelegd. Ze is ook niet aan een program gebonden, maar zal de gemeente belangen naar haar beste weten behar tigen. Bij de verkiezing van wethouders was haar wensch: één rechts en één links. Dit is niet verwezenlijkt Arnemulden. Raadslid bedankt. De heer C. S. van Eenennaam heeft zijn ontslag als raadslid ingediend. Opvolger op de lijst van Gemeentebelang is nu dhr J. Polderdijk Lz. Aardappeldiefstal. Bij den rijksveldwachter alhier is aangifte gedaan van diefstal van aardappelen, gepleegd te N. en St. Jioiosland. Het is de politie mo gen gelukken een 14-tal personen op te sporen, welke hieraan schuldig waren. Ook werden bij hen nog verschillende kilo's aardappelen in beslag genomen. Van deze 14 personen waren er 12 meer derjarig. Tholen. Stormschade. Tengevolge van de stormen der laatste dagen is de fruitoogst vrijwel geheel vernietigd. Dui zenden kilo's onrijp fruit liggen vrijwel waardeloos in de boomgaarden, terwijl door den grooten aanvoer van valappels en peren op de veilingen, de prijzen van val zoo gering zijn, dat 'het oprapen en vervoer niet beloond worden. De schade voor de eigenaars beloopt dan ook in de duizenden guldens op het eiland Tholen. Oud-Vosmeer. Maandagmorgen om streeks vier uur is, vermoedelijk tenge volge van broei van een op den zolder opgeslagen hoeveelheid koren, brand uit gebroken in het pakhuis van dhr G. A. Rijstenbil. In enkele uren was het gebouw zoo goed als geheel uitgebrand. Kortgene. Begrafenis G. v. d. Weele. Woensdagmiddag is 'het stoffe lijk overschot van wijlen den heer G. van der Weele ter aarde besteld. Burgemees ter Koster dankte namens het gemeente bestuur voor al hetgeen dhr Van der Weele als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur heeft gedaan. De andere lo den van het B.A. hebben Spr verzocht een enkel woord te spreken. Ze betuigden hun waardeering voor de tact waarmee dlhr Van der Weele de vergaderingen steeds leidde. Altijd ging het recht bij den over ledene voor. Da Van der Most van Spijk sprak woorden van troost tot de familie. Een zoon dankte voor de laatste eer. Schip in nood. Toen Dinsdag avond het water afging, kwamen er aan den Veerdam alhier veel pakken stroo aandrijven. Keek men verderop in zee en op 'het schor dan zag men nog veel meer pakken stroo drijven. Niemand wist waar het stroo vandaan kwam. Woensdagmorgen vernamen wij, dat een schip op een plaat omhoog gevaren is. Het schip heeft in nood verkeerd. D'e bovenlast, die uit bedoelde pakken stroo bestond, is overboord gegaan. Het sohip ligt aan den Zuid-Bevelandschen wal bij den Egbert Petruspolder. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Bruinisse, J. van Noort te Noordwijkerhout. Beroepbaar. De classis Amster dam der Geref. Kerken heeft beroepbaar gesteld den heer W. C. Huismans, Vale- riusstraat 175, Amsterdam-Zuid. Nieuwe predikantsplaats. Op de begrooting van Financiën is een post groot f2000 uitgetrokken voor een predikant te Westerhaar (gem. Vriezen - veen). DsP.E.van Sc h a i k f. Te Em- merGompascuum is plotseling overleden op 55-jarigen leeftijd Ds P. E. v. Schaick, sedert 1923 predikant der Geref. Kerk al daar. Ook de gemeente van Zomnemaire, Anna Jacoba Polder en Strijen heeft hij gediend. De intrede van Dr W. H. van Zuy- len, als predikant van de Geref. Kerk te Wissenkerke is bepaald op Zondag 22 Sept. Zijn bevestiger zal zijn Ds F. J. v. d. En-de te Kamperland. Middelburg. 75-jarig bestaan van de School met den Bij- bel aan de Gravenstraat. De herdenkingsdag begon voor de leer lingen en het personeel dezer school en de scholen van de Heerengracht en de Nieuwe Haven, die ook uitgaan van de zelfde Vereeniging, als feestdag anders, als andere dagen, daar allen vrijaf had den gekregen. Half twee begaven de leer lingen van de Heerengrachtschool met de onderwijzers zich naar de jubileerende school in de Gravenstraat en dezen daar na gezamenlijk naar de Nieuwe Haven, waar de leerlingen en onderwijzers zich ook al hadden opgesteld. Deze stoet van circa 550 kinderen met het onderwijzend personeel, kleurig en fleurig samengesteld met versierde bogen en slingers, versierde fietsen en autopeds, vlaggen en wimpels, trok de kaden langs, terug over den Dam en Langedelft, over de Markt naar de Schuttershofzaal, waar de kinderen werden getracteerd en waar eenige diereu- en natuurfilms werden ver toond. 's Avonds te half acht was de groote Sdhuttershofzaal geheel gevuld met ouders en genoodigden, toen Dr K. Huizinga de vergadering opende. Hij heette allen wel kom, in 't bijzonder den Burgemeester, den inspecteur van het L. 0., Bestuur der Chr. Kweekschool, vertegenwoordigers van Schoolraad en Kerkeraad der Geref, Kerk, dhr Blijdorp als oud-hoofd en dhr Vertregt als oud-bestuurslid. Ziende op het verleden en op wat nu is, zei spr., beheerscht ons deze gedachte: „God is groot". Ziende op den schoolstrijd wijst bij op de leidingen Gods in de be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2