DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Ss jAARCrimc: - Uö. LS? De Millioenen-nota. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Ui tg,: Is* .V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening Wt55. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voo? Middelburg, Goes era Viissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Uit de door de Regeering overgelegde nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën, blijkt weer opnieuw voor welk een zware taak de Regeering zich ziet geplaatst. Telkens weer treden nieuwe factoren op, die het, zij het dan nog slechts op papier bestaande begrootingsevenwicht verstoren. Het gaat met onze volkswelvaart nog steeds in dalende lijn. En het gevolg is, dat eenerzij ds de inkomsten voortdurend terugloopen, ter wijl aan de andere zijde de uitgaven ter leniging van allerlei vormen van nood, haar noodlottigen invloed op de financiën van alle Overheidslichamen blijven uit oefenen. Het gaat hierbij niet om kleine be dragen. De opbrengst der middelen moest een kleine f50 millioen lager worden gesteld dan aanvankelijk was geraamd. En als dan tegelijkertijd de uitgaven plm. f25 millioen hooger moeten worden gesteld, dan behoeft het geen betoog, dat de Re geering zich voor schier onoplosbare moeilijkheden ziet geplaatst en dat ver hooging van de belastingen onvermijde lijk moet worden geacht. Deze verhoogingen zijn zoo gekozen, dat de vermeerderde druk zeer verdeeld en zoo min mogelijk voelbaar zal zijn. Maar dit neemt niet weg, dat, zooals de Regeering zelf ruiterlijk erkent, belas tingverhoging de zoo noodzakelijk ge achte aanpassing aan een lager levens niveau min of meer bemoeilijkt. Het is trouwens, zooals „De Neder lander" terecht opmerkt, een der meest ontmoedigende verschijnselen in de moei zame worsteling voor herstel, dat zoo vele maatregelen, die thans tot sanee ring genomen moeten worden, anderzijds weer de strekking hebben het herstel te bemoeilijken en den teruggang nog snel ler te doen gaan. „Afvloeiing van personeel is noodig, maar waar de particuliere maatschappij de ontslagenen thans niet kan opvan gen, voedt zij de werkloosheid. Het dis conto van de Nederlandsche Bank wordt verhoogd om den gouden standaard te redden, maar de opgedreven rente vormt een nieuwe ondermijning en uitholling van de bedrijven, tot schade van onze economische weerkracht, die op den duur een onmisbare voorwaarde vormt voor de handhaving van den gouden stan daard. De kosten van levensonderhoud moeten op een lager peil gebracht, maar de verhooging der omzetbelasting werkt in tegenovergestelde richting. De beden kelijke intering van het nationaal ver mogen moet tot staan gebracht, maar nieuwe intering zal volgen, nu, ter dek king van gewone uitgaven, de succes sierechten worden verhoogd: Het be drijfsleven moet van lasten worden ont heven, maar inmiddels worden de zegel en registratierechten verzwaard." De tijden zijn wèl moeilijk. Meer dan ook is het daarom noodig, dat zich ons volk eendrachtig achter de Regeering schaart, dat niet alleen Re geering en volks vertegenwoordi gers, maar Regeering en volk, heel het volk, samenwerken om de geva ren en bezwaren het hoofd te bieden. DE VOORSTELLEN AAN ITALIË MEDEGEDEELD. Engeland neemt zijn maatregelen. Nimmer sedert den wereldoorlog heeft te Gibraltar zulk een koortsachtige be drijvigheid geheerscht ais thans, meldt „Un. Press.". In allerijl worden door de Engelschen de meest omvangrijke verde digingsmaatregelen getroffen, vooral in de dokken, echter ook in andere deelen van de haven, die vol ligt van oorlogs bodems en watervliegtuigen. De raad van defensie te Gibraltar is onafgebroken in beraad. Op de kleine eilanden voor de golf van Akaba worden nieuwe depots aangelegd voor de Engelsche vloot. De wegen, welke daarheen leidden door het schier-eiland Sinai worden hersteld en nieuwe waterdepots langs de wegen aangelegd. De Italiaansche ministerraad iheeft belangrijke financieele besluiten geno men. Zaterdag a.s. zal de ministerraad op nieuw bijeenkomen, en dan waarschijn lijk het standpunt bepalen ten aanzien van de besprekingen te Genève. De ministerraad heeft besloten een staatsleening uit te schrijven van vijf procent, om de onkosten te dekken van de militaire operaties in Oost-Afrika. De „Times" maakt melding van de ge ruchten, volgens welke Mussolini in de laatste zitting van het Italiaansche ka binet op belangrijken tegenstand ge stuit is. Met belangstelling heeft men van deze geruchten kennis genomen. Niemand is echter optimistisch of verwacht daar van een wijziging in de ontwikkeling van het huidige conflict. Tegelijkertijd ontbreken volgens de „Times" de aanwijzingen niet, dat de Italiaansche delegatie in Genève uiterst verontrust is over de energieke houding van Groot Brittannië en de bijna alge- heele aaneensluiting van andere groote en kleine naties onder zijn leiding. De raadcommissie van vijf te Genève heeft gisteren den tekst vastgesteld van de „denkbeelden, die als grondslag van onderhandeling zouden kunnen dienen", zooals het heel voorzichtig in bet offi- cieele communiqué staat. De Madariaga heeft, als voorzitter van de commissie deze denkbeelden ter ken nis van Italië en. Abessynië gebracht. Aloisi beeft het document aangeno men, doch kon natuurlijk niet in eenige onderhandeling hierover treden. Hij heeft zich er toe bepaald, de denkbeelden der raadscommissie van vijf ter kennis van Mussolini te brengen. Het wordt hier echter als een gunstig teeken opgevat, dat Aloisi het blijkbaar niet geheel en al uitgesloten acht, dat hijzelf naar Rome zal worden geroepen, om met Mussolini persoonlijk overleg te plegen over de verder door Italië te Ge nève aan te nemen houding. Dit schijnt er op te wijzen, dat althans Aloisi de voorstellen niet geheel en al onbruikbaar acht, om als grondslag tot verdere on derhandelingen te dienen. Men heeft dus weder een kleine hoop gekregen, vooral in Fransche kringen, dat alles nog niet verloren is. Intusschen neemt te Genève steeds meer de vrees toe, dat binnen afzienbaren tijd de aanval op Abessynië een aanvang zal nemen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft in een verslag uit Genève, dat hij op grond van bespre kingen met een zeer groot aantal Euro- peesche staatslieden kan verklaren, dat geen enkele gedelegeerde er meer aan twijfelt, dat Mussolini zijn veldtocht be ginnen zal. Men vreest in breeden kring, dat Abes synië de voorstellen van de commissie van vijf als basis voor de onderhande lingen zal aannemen, maar dat Italië ze zal verwerpen. In dat geval zal de volkenbond niet met over elkaar gesla gen armen behoeven te wachten op den Italiaanschen aanval. De volkenbondsraad zal dan in staat zijn op grond van artikel 10 en 11 van bet volkenbondshandvest te besluiten toi afweermaatregelen. Volgens berichten uit Genève zijn daar streng vertrouwelijke besprekingen ge houden over de kwestie van toepassing van eventueele sancties tegen Italië. De „Times" schrijft, dat Laval waar schijnlijk niet geneigd is verder te gaan dan zuiver economische maatregelen. Men gelooft zelfs te weten, dat 'hij Italië een belofte in dezen zin heeft gegeven. Een internationale autoriteit zou ver klaard hebben, dat Oostenrijk thans de sleutelpositie inneemt. Aangenomen dat het mogelijk zou zijn te verhinderen Ita lië over zee bepaalde artikelen toe te zenden, dan zou overblijven de kwestie van leveranties over land via Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Zuid-Slavië. Wanneer Frankrijk en Zuid-Slavië zou den toestemmen in sancties, zou de hou ding van Oostenrijk onzeker kunnen blij ven. Verder is ook de positie van Zwit serland van bijzonderen aard, aange zien 'dit land in groote mate is aange wezen op den handel met Italië. Uit Washington wordt gemeld: Roo sevelt zal met het oog op den dreigen den toestand in Abessynië zijn zomer- plannen wijzigen en minstens voor den duur van een week naar Washington te- rugkeeren, voordat bij zijn rondreis door het land begint. Hij zal met staatssecretaris Huil be sprekingen voeren over de door de Ame- kaansche regeering te nemen maatrege len. De nieuwe positie der Joden in Duitschland. Op het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Berlijn werd van bevoegde zijlde het volgende medegedeeld omtrent de uit voering van de nieuwe wettelijke bepalin gen inzake den status der Joden in Duitschland: „De Joden zijn voor ons een vreemd volk op Duitschen bodem en worden als zoodanig behandeld. Van Jodenhaat is geen sprake. Wiji willen geen vijandschap met de Joden, maar streven naar een wettelijke regeling, die tot draaglijke ver houdingen moet leiden. De nieuwe bepalingen der huwelijks wetgeving zijn niet van terugwerkende kracht en huwelijken, welke reeds eerder in binnen- icxf buitenland door Duitsche Joden met Ariërs waren gesloten, zijn dus geldig. Met de Joodsche vlag wordt in de nieu we wetten bedoeld de vlag der zionistische beweging. Deze is blauw-wit met een Da- vidsschild in zwart. Natuurlijk is de wettelijke bescherming dezer vlag toegezegd." Een verklaring van Mussolini. Naar aanleiding van het voorstel van de commissie van vijf heeft Mussolini verklaard: „Het plan is niet alleen onaanvaard baar, maar ook belachelijk. Het ziet er naar uit, alsof de Volkenbondscommis- sie gelooft, dat ik een verzamelaar van woestijnen ben. De voorstellen van de commissie lijken wel ironisch. Men zou Italië's behoefte aan uithrei- ding wiEen bevredigen door het twee woestijngebieden te wiEen offreeren, het eene van zand, het andere van steen." De crisis in de Engelsche Arbeiderspartij. De leider der Labour-fractie in het Eti- gelsche H oogerhuis, Lord Ponsonby, is plotseling en onverwacht afgetreden. In een brief aan de partijleiding motiveert bij zijn ontslag aldus, dat hij het in de be langrijkste vraagstukken der buitenland- sche politiek en in de kwestie van de hou ding der Labour-Party ten aanzien van het Abessyhsehe conflict niet meer met de party eens was. In het algemeen meent men echter de directe aanleiding tot het aftreden van Ponsonby te zien in het feit, dat hy' even als de partyleider Lansbury, de toepassing van geweld onder alle omstandigheden veroordeelt, terwql de meerderheid van de partyleiding voorstander is van het ne men van sanctiemaatregelen tegen Musso lini, onder leiding van den Volkenbond. Beperking van het aantal studenten. De DUitsche minister Rust heeft voor het jaar 1935'36 de volgende beperkin gen voor het aantal studenten verordend: le. Universiteiten: Beriyn 6900, Frank fort 1700, Keulen 2600, Leipzig 3300, Hamburg 2100, München 2400, Münster 2900. 2e. Technische hoogescholen: BerEjn 200, Dresden 1600, München 2100. 3e. Handelshoogescholen: Berlin 550, Leipzig 350. D'eze beperking geldt niet voor buiten- landsche studenten. 53 doodvonnissen in Albanië. De krügsraad te Fieri heeft de acten over het proces tegen de deelnemers aan den laatsten opstand thans gesloten. Te recht hébben gestaan in het geheel 539 personen, waarvan er 213 zün veroordeeld en wel 53 ter dood, 39 tot levenslang en 121 tot gevangenisstraffen van 1020 jaar; 300 beklaagden werden vry gespro- kien. Deze zware straffen hebben de leiders van de buitenlandsohe diplomatieke ver tegenwoordigers aanleiding gegeven om in overleg met hun regeeringen een ge- meensohappeiyk beroep te doen op de Al- baneesche regeering om ter wille van de menscheiykheid en in het belang van de rust in Albanië de opgelegdu straffen te verzachten en de ter dood veroordeelden te begenadigen. Het regeeringsblad „De Besa" verklaart echter thans reeds, dat het niet waarschpniyk is, dat deze actie van de buitenlandsche vertegenwoordigers eenig succes zal hebben. Ontvoerde journalist door Duitschland vrijgelaten. Zooals men zich zal herinneren, was ter oplossing van bet geval-Jacob, ont staan doordat de journalist Salomon Ja cob door Duitsche ambtenaren uit Zwit serland over de Duitsche grens gesleept en in Duitschland werd gearresteerd, een scheidsgerecht ingesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat een ondergeschikt Düitseh ambtenaar op ontoelaatbare wüze opgetreden was. Deze ambtenaar is reeds eenigen tqd ge leden disciplinair gestraft. Op grond van dit resultaat van het onderzoek is Jacob in handen gesteld van de Zwitsersche autoriteiten. Jacob is onmiddeliy'k in arrest gesteld. De bondsraad heeft besloten, hem spoedig uit het land te wijzen. De noodlottige Koninklijke auto. Het gerucht wordt tegengesproken vol gens hetwelk koning Leopold den wagen, waarmede hy den noodlottigen rit naar Küssnacht ondernam, aldaar, op 'n plaats waar het meer zeer diep is, in het water zou hébben doen zinken. De auto, die zeer zwaar beschadigd is, bevindt zich nog steeds te Luzern by den Belgischen con sul. De wagen zal binnenkort naar Brus sel worden overgebracht en er zeer waar- schyniyk worden vernietigd. Geen luierende gevangenen in Duitschland. In de officieele mededeelingen inzake de reorganisatie van de strafvoltrekking in Duitschland wordt gewezen op de nood- zakeiykheid den arbeid der gevangenen opnieuw te regelen. Het is in overeen stemming met den nationaal-socialisti- schen geest, dat iedere strafgevangene, om het even welke soort vryheidsstraf hy ondergaat, moet werken. In bet belang van den middenstand werd de arbeid der gevangenen tot nu toe beperkt. Korte Berichten. De storm die in den nacht van Maandag op Dinsdag en ook Dinsdag den heelen dag boven België schier onophou delijk heeft gewoed, biykt alleen stoffe- lyke schade te hebben aangericht. Te Brussel zqn talrqke daken gedeelteiyfc af gerukt en kwamen op vele plaatsen licht reclames naar beneden. Ook zün heel wat boomen ontworteld. Het stadspark moest gesloten worden ten einde persoonlü'ke ongelukken te voorkomen. Op het tentoon stellingsterrein hebben sommige houten gebouwen nogal geleden. i D'e Belgische regeering heeft beslo ten een commissie van zeven te benoemen welke zich zou hebben bezig te houden met de bestudeering van de ontwikkeling van den internationalen poEtieken toe stand en haar weerslag op de veiligheid van België. i Volgens het blad „Al Ahram" be staan de Britsche strijdmachten in de Midellandsche Zee uit 144 oorlogssche pen, n.l. 28 te Alexandrië, 20 in Palestina, 6 te Suez, 20 te Aden en 70 te Gibraltar. Het Grieksche ministerie besloot, dat het plebisciet 1 omtrent de monarchie zal plaats vinden op 3 November. Passagiers, die uit de Dardanellen te Boekarest zün aangekomen, maken mel ding van aanzienlüke militaire activiteit der Turken aan beide züden van de zee- ëngte. Er zou vooral veel artülerie onder weg zün. De Fransche minister van finan ciën is gistermiddag met zpn medewer kers in vergadering büeen gekomen, ten einde te beraadslagen over de maatregelen die genomen zullen moeten worden met het oog op het dreigement van het boeren- front, de belastingbetaling te staken. Naar uit Freydek, in Tsjecho-Slo- waaksch Süezië, wordt gemeld, zün bü een brand in een grooten stroo-molen, waarin een aantal personen sliepen, ze ventien personen gedood. Van het Hof. Hedenmiddag bracht H. M. de Konin gin een bezoek aan de f okveetentoonstel Eng te Leiden. H. K. H. Prinses' JuEana zal de Ko ningin die morgen naar het paleis Het Loo vertrekt, vergezellen. Het notitie-boekje van Jos. van Langen. Het bestuur van den kring Noord-Hol land van de Nederl. R. K. Journalisten- vereen. heeft het notitieboekje van Jos. van Langen, één der slachtoffers van de Gaai, waarin deze zün ervaringen heeft opgeteekend, afgestaan aan Het Nederl. Persmuseum. Met erkentelükheid en eer bied heeft het bestuur van laatstgenoemde stichting dit geschenk aanvaard en het heeft besloten, deze kostbare herinnering aan den heldhaftigen journalist, die met doodsgevaar voor oogen zün ambtsplicht vervulde, een plaats in de tentoonstel lingszaal van het museum te geven. De belasting op plezier-reizen naar het buitenland. Voor zoover wij zijn gewaar geworden, zegt de N. R. C r tis de vorm, waarin de, in de millioenennota aangekondigde belasting op plezierreizen naar het bui tenland zal worden geheven, nog niet vastgesteld. Het bedrag, dat de regeering uit de nieuwe belasting meent te kunnen halen, twee millioen, is niet hoog en wijst er mede op, dat de belasting als zuiver fiscale maatregel is bedoeld en niet als een prohibitieve maatregel tegen het reizen naar het buitenland, zooals de H.O.R.E.C.A.F. dezer dagenin een persconferentie heeft bepleit. Het bedrag, dat in den loop van dezen zomer door Nederlanders in het buitenland is be steed, wordt op een honderd millioen ge schat, waarvan een veertig millioen in Duitschland en een zestig millioen in België. Het voornemen zou zijn de inning van de nieuwe belasting door het doen plak ken van zegels te doen geschieden. Wilde staking. By de sigarenfabriek der firma A. H. J. Wytenburg te Leiden, is gisteren een wilde staking uitgebroken, omvattende ongeveer 100 man. De melksteunbeperking. Het centraal bestuur der provinciale bonden van melkveehouders in Neder land heeft een adres gezonden aan den minister van Landbouw en Visscherij, Binnenland. Graaninventarisatie noodig. Bezuinigingsontwerp Dinsdag weer in de Tweede Kamer. De regeering gaat over tot aankoop van Fransche zaai-oesters. De stand der werkloosheid. De staking te Tüburg duurt voort. Buitenland. Italië antwoordt nog niet op het voorstel van de commissie van vijf. Engeland neemt zün maatregelen. De positie van de Joden in Duitschland. waarin het dezen verzoekt de beperking van den melksteun niet te doen ingaan op 1 Juni, doch op 1 Augustus of 1 September. Voorzitter Tweede Kamer. Bü Koninklijk besluit fvan 18 Sep tember is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tydvak der tegenwoordige zitting be noemd jhr mr Gh. J. M. Ruüs de Bee- renbrouck, Minister van Staat, lid van die Kamer. De staking in de Tilburgsche textiel industrie. In een gisteren gehouden büeenkomsit van de stakers te Tilburg heeft de heer Gooien mededeeüng gedaan van ingeko men steungelden tot een bedrag van ruim f 5600. Wanneer de fabrikanten thans klagen i zei spr dat hun door 't conflict vele orders ontgaan, dan antwoordt hy, dat dit alles niet noodig zou zün geweest, indien de werkgevers tydig hadden inge zien, dat zü niet met reEetjesmakers te doen hadden, maar met een ernstige sta kingsleiding, die vertrouwen geniet. Na het uiteengaan van de vergadering werd bekend, dat bü de stakingsleiding het volgend telegram van het Eerste Ka- meriid de Jong was ontvangen: „Een rechtmatig genomen besluit als door de arbeidersorganisaties en de fabrikanten- vereeniging genomen is met betrekking tot de loonsverlaging, moet geëerbie digd worden. Wanneer U dus vasthoudt aan uw eisch tot opschorting van de loonsverlaging, kan ik nnj voor verdere bemiddeüng niet verder beschikbaar stel len." Vandaag «zouden de stakers opnieuw in groepsvergadering büeenkomen om hun standpunt te bepalen. Tusschentijdsche graaninventarisatie? Naar het „Hdbl." vernam, heeft de re geering Vrijdag j.l. plotseling en telefo nisch een tusschentijdsche inventarisa tie doen houden van de in Nederland aanwezige meel- en graanvoorraden. Wij vernemen tevens, zegt het blad, dat is gebleken, dat deze voorraden miniem moeten worden geheeten. De loco-voor raad ingevoerd broodgraan b.v. is slechts voldoende, om in de behoefte van en kele dagen te voorzien; hierbij is dus niet inbegrepen de over het geheele land verspreide inheemsche tarwe, die voor een zeer groot deel berust bij land bouwers en plaatselijke handelaren, en coöperaties. Geïnventariseerd is de voorraad in de aanvoerhavens en bij de fabrieken e.d. Zoo was b.v. in Rotterdam in totaal slechts aanwezig ongeveer 7000 ton tarwe. De verschillende overheidsmaatregelen die bovendien af en toe plotseling veranderen maken, dat men huiverig is, om te importeeren, met als gevolg een précaire graanpositie. Een nieuw legeronderdeel? Naar bet Diagblad van Noord-Brabant verneemt, ligt het in het voornemen om op te richten een eskadron pantserwa gens, dat vermoedeiyk als standplaats Den Bosch zal krijgen. Bemiddelingscommissies. De Nederlandsche Vereeniging ter Be vordering van het Levensverzekering® wezen beeft een uitvoerig adres gericht aan den Raad van Ministers, waarin zü een reeks bezwaren oppert tegen bet wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren. Verlaging van den rentevoet der be leggingen, zegt adressante, zou verhoo ging der premies noodzakelük maken. Adressante geeft de regeering in ernstige overweging de oplossing der moeiiykhe- den niet te zoeken in het nemen van wetteiyke maatregelen, die de rechtsze kerheid volkomen wegnemen, doch die over te laten aan het overleg tusschen partü'en. Medegedeeld wordt, dat voEedige overeenstemming is verkregen voor het oprichten van bemiddeEngscomm iissies voorloopig te Amsterdam, 'sGravenbage en Rotterdam. Voor die commissies, waarin hypothecaire crediteuren en de biteuren beide zitting hebben, kunnen de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1