De RUksbegrooting voor 1936. Stand. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Se JAAStGA.iS - No. 216 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Buitenland. Binnenland rie Louise 8—0, Curé 20, Pius saad 24, Calle- jeren 2- da- tnjiere!1 4a 13, Reine jspruimen 4—13, Perzikpruimen lefferson 1213, cers 10, Burbank r K.G. 35, Bramen 27, Noten 69, To- z. draad 411, per K.G. Augur- iks. Savoye kool Witte kool 15, rimers 12, Me- -4 ct., alles per Andijvie f 1,20, itemher 1935. Op e 9-14, Postelein ;en 3-16, Wage- erboonen 10-15, asnijfooonen 4-17, -23, Stamprin- .rapen 2-2.5, Zil- Uien 2-2.5, alles 3-8, per chip. 5, Kroten 1.5-3, 1, Rammenas 1, kool 2-4, Bloem- 2, Kropsla 1-3, per stuk. 3, Dahlia's 2, 8. K.G. )>ria 2-17, Reine 1935. Pruimen: ra 20; Abrikoos- .1-15, Gatharina- ten 14-16. val 5-6, Ster, val Witte wijnappel 6-11, Bloemé 4-7, Fr. Paradijs 6-7 9-15, Beurrè de 9-14, id. Lebrun id. d'Amalia 5-7, uohesse 5-9, Tri- 'r. Wijnpeer 8-10, Commice 17-20, 3-10, Bonne Lo-u- 7-11; Uilen 3-4, speren 4-0. 3.50-4 per hon- per K.G. Sept. rtro-uwd: A. G. S. Colijn, 27 j., obers, 24 j. 7 j. en M. G. de ;7 j. en Th. Wolf Tab. Hager, z. L. z.; M. Kerkhove 61 j., vrouw van 4 j., ongeh. (V.C.) )tember. Getrouwd; A. G. J. Jaspers e, (M. G.) ijks-aang'iften: 13, j. jm. en Valen- Lt, 32 j. jd. oers (van Papen- Adriana Johanna Jacob Cornells de je Romeijnsen, 24 26 j. jm. en Dte- Dieleman, 20 j.jd. aan Hendrik Pot. beth Buijze (wo- EERBERICHT. ond van 18 Sept.: ohtige, later afne- W., later wellicht L. zwaar bewolkt rschijnlijk regen- ringsdienst. i uur geseind van :he grens: Wordt Zuid-Westen, met middag 3 u. fjitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et jjmergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VlissingGïi f0.20. Losse nummers 5 cent, AdvcrtcntiOn 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeolingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of moito f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een tekort op den gewonen dienst van 119 millioen. De middelen om dit tekort te dekken. Bezuinigingen en belastingverhooging. Volgens de gisteren ingediende rijksbegrooting 1936 zijn voor den gewonen dienst de uitgaven geraamd op ƒ701.944.662, de inkomsten op ƒ601.988.638, zoodat een nadeelig saldo is geraamd van 108.956.024. Dit tekort moet worden verhoogd met de posten verlaging van den wijnaccijns, accijns op bier en gedistilleerd en van de loodsgelden, in totaal ƒ10.200.000, zoodat het te dekken tekort stijgt tot ƒ119.000.000. Dit tekort wil de Minister van Financiën dekken door de volgende maatregelen 1. Verlaging van de openbare uitgaven 76.900.000 2. Verlaging annuiteit Invaliditeitsfonds, Burg. Pensioen fonds enz13.972.300 3. Uitstel opklimming salarisschalen 1.000.000 4. Vermindering aantal wachtgelders 900.000 5. Heffingen ten bate van Werkloosheidssubsidiefonds: a. 20 opcenten op de omzetbelasting 12.000.000 b. 20 opcenten op rechten van successie en schenking 6.800.000 c. 20 opcenten op evenredige zegelrechten 1.600.000 d. 20 opcenten op registratie-rechten 2.000.000 e. 20 opcenten dividend- en tantième-belasting 1.800.000 f. belasting op buitenlandsche pleizierreizen 2.000.000 ddag 3 u.: 753. r fietsen: in. Maatregelen tot dekking, van het tekort. Omtrent maatregelen tot dekking van het tekort van rond f 119 millioen, wordt o.m. het volgende opgemerkt: 1. Het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven. De verschillende maatregelen, opgeno men in of aangekondigd bij' de toelichting op het Bezuinigingsontwerp zouden op leveren een bedrag van f 97 millioen. Dit bedrag moet tengevolge van gedu rende het overleg met de Tweede Kamer aangebrachte wijzigingen, waarvan de voornaamste is het vervangen van de in stelling van het instituut der Kweekelingen met akte bij het lager onderwijs door andere bespa ringsmaatregelen, aanvankelijk worden verminderd met f 13 millioen. Blijft alzoo f 84 millioen. In de plaats van de instelling van het bovenvermelde kweekelingeninstituut zal worden gesteld een alge meen e her ziening der salarisrege ling voor jeugdige ambte naren, onderwijzers en werklieden in Overheids dienst, waardoor een besparing zal worden verkregen van f 8.5 millioen. Het bedrag stijgt daardoor tot f 92.5 millioen. Hiervan is reeds in de begrooting ver werkt wegens alle maatregelen, die zon der voorafgaande wetswijziging konden worden genomen (met uitzondering van de algemeens salarisverlaging en de bo vengenoemde wijziging der jeugdsalaris sen) f 15.6 millioen. Blijft dus beschikbaar voor dekking van het begro-otingste-kort f 76.9 millioen. 2. Na aanneming van het bezuinigings ontwerp zullen voorts twee uitgaven kun nen worden geschrapt en een derde uit gave verminderd, die voor 1936 weer op de begrooting moesten worden uitgetrok ken, omdat de westelijke maatregelen, waardoor zij in 1935 van de begrooting zijn afgevoerd, maar voor één jaar gel den. Het zijn de annuïteit voor het invali diteitsfonds ad f 10.223.000 en de admini stratiekosten der sociale verzekering ad f 749.300, die naar het ouderdomsfo-nds A zouden worden overgebracht, alsmede een vermindering ad f 3 millioen van de bijdrage aan het algemeen burgerlijk pen sioenfonds. In totaal vermindert het tekort daar door met f 13.972.300. 3. In alle salaris- en loonschalen met 1 -jarige opklimming zal deze worden ge wijzigd in een 2-jarige met verdubbeling van het bedrag der periodieke verho-oging. Hieruit wordt een besparing geraamd van f 1 millioen. 4. Met betrekking tot dewachtgel- d e r s acht de regeering het noodzakelijk, dat het deel, dat niet herplaatsbaar is, zooveel mogelijk wordt overgebracht naar het pensioenfonds en wel deels door een strenge keuring (invaliditeitspensioen), deels door de toekenning van een ver vroegd en daardoor uiteraard verlaagd ouderdomspensioen. Deze wachtgelders en de onderwijzers die den leeftijd van 60 jaar hebben be reikt, zouden dus op nader te bepalen voorwaarden kunnen worden gepensio- Totaal 118.972.300 neerd. Het aantal wachtgelders zou daar door met ongeveer een kwart verminde ren. Die besparing zou 9 ton bedragen. 5. Wijziging van de wet op bet werk loosheidssubsidiefonds. Van bet tekort ad f 14 millioen neemt bet Rijk de helft voor zijn rekening. De andere helft (f 7 millioen) zal door een wijziging van het systeem van subsidiee- I ring van de gemeenten, welke een bezui- I niging moet opleveren, worden ge-vonden. De Minister van Financiën stelt zich I vo-or, in o-verleg met zijn amhtgenooten van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken, voor 1936 een regeling te bevorde ren, die zal berusten op zoodanige grond- i slagen, dat de gemeenten zelve er mede een financieel belang bij zullen hebben, -dat iedere niet onvermijdelijke stijging dezer uitgaven zal worden tegengegaan. Daarnaast heeft de Minister van Soci ale Zaken reeds maatregelen genomen o-m de controle van rijkswege o-p de werkloos heidsuitgaven te verscherpen, terwijl deze bewindsman voorts nog andere middelen overweegt, om, zonder bet pei'l der uit- keeringen aan te tasten, tot verlaging van het totaal der werkloosheidsuitgaven te geraken. Aangezien het Rijk niet in staat is om zonder het treffen van bijzondere maat regelen een bedrag van f 53 millioen in het Werkloosheidssubsidiefonds te storten is eenige versterking der middelen door verhoogde belastingheffing niet te ont gaan. De Minister van Financien is van oor deel, dat het minder gewenscht m-o-et ge acht worden, deze verhoogde beffing te doen geschieden ten bate van -de al-gemee- ne middelen. Daardoor zou haar zeer exeptioneel karakter niet voldoende uit komen. Verre geeft hij- er de voorkeur aan deze middelen toe te voegen aan het Werkloosheidssubsidiefonds. Dit betee- kent tevens, dat waar de wet tot in stelling van dat fonds vo-orloopig niet lan ger van kracht is, dan tot 1 Januari 1937 i deze middelen alleen worden gevraagd voor het jaar 1936. Bij de indiening der begrooting voor 1937 zal de zaak dan op nieuw onder het oog mo-eten worden ge zien. Nieuwe belastingen. De bijzondere heffingen ten bate van het fonds, waarvan de Minister van Fi nanciën de tot stand koming zóu willen bevorderen, zijn -de navolgende: a. Een heffing van 20 opcenten o-p de omzetbelasting. Deze maatregel zal de bate opleveren van ongeveer f 12 millioen; b. Een heffing van 20 opcenten op de rechten van successie van overgang en van schenking. De opbrengst wordt ge raamd op f 6.8 millioen. c. Een heffing van 20 opcenten op de evenredige zegelrechten zal opbrengen ongeveer f 1.6 millioen. d. Een heffing van 20 opcenten op de rechten van registratie, met uitzondering van het recht, wegens 't geplaatste kapi taal van naamlooze vennootschappen enz. zal opbrengen pl-m. f 2 millioen. e. Een heffing van 20 opcenten op de dividend- en tantièmebelasting zal op brengen f 1.8 millioen. f. Tenslotte zal de regeering met een voorstel tot heffing eener belasting op buitenlandsche plezierreizen komen. De vermoedelijke opbrengst is voor de eerste maal zeer moeilijk te ramen. Voorzichtig heidshalve wordt zij niet hooger gesteld -dan f 2 millioen. De totale opbrengst dezer nieuwe hef fingen beloopt f 26.2 millioen. Na de volledige doorvoering van alle bovenstaande maatregelen waarbij te allen o-vervloede de aandacht er op ge vestigd wordt, dat een niet onbelangrijk bedrag van de aangegeven besparingen eerst geleidelijk effectief zal worden - zal, indien niet opnieuw ongunstige fac toren intreden, het begrootingsevenwicht dan ongeveer zijn bereikt. Het Italiaansch-Abessynische geschil. Een voorstel van de Commissie van Vijf. De door den Volkenbondsraad benoem de raadscommissie van vijf vo-or het Ita- liaansch-Abessijnsche geschil heeft giste ren twee bijeenkomsten gehouden voor de bespreking van een bemiddelingsplan. Dit plan schijnt geheel te zijn uitgegaan van het te Parijs aan Italië gedaan en door Mussolini afgewezen Fransch-Engelsche aanbod, waarbij! echter nog enkele con cessies aan Italië schijnen te zijn gedaan. Naar men verzekert, is echter de onaf hankelijkheid van Abessynië niet aange tast. Van groot belang schijnen de concessies niet te zijh. Gezien de betrekkelijk geringe conces sies die de raadscommissie van vijf aan Italië's standpunt gebracht heeft, en ge let vooral op: de houding van Musso-lini, neemt men vrijwel algemeen aan, dat het plan der raadscommissie van vijf evenals het Engelsch-Fransche aanbod door Mus solini zal morden van de hand gewezen. Volgens een Reutertelegram uit Ge- nève bevat het voorstel van de commis sie van vijf de benoeming van economi sche en financieele adviseurs te Addis Abeba. Verder zouden er ook maatregelen worden voorgesteld ter beveiliging van het Italiaansche gebied in Oost-Afrika. Be halve een stuk Abessij-nsch gebied wor den Italië ook een strook van Britsch- Somaliland aangeboden met de haven Sei- la en een deel van Fransch Somaliland. De oorlogsvoorbereidingen. D'e Abessynische regeering onthoudt zich nog steeds van het uiten van een me-ening over den toestand. Zij wacht het resultaat af van de Commissie van Vij-f. Intussehen zijn Maandag alle voorbe reidingen voor de algemeene mobilisee ring geëindigd. Het mobilisate-bevel zal echter eerst worden uitgevaardigd, wan neer de Italianen tot -den aanval over gaan. Van de grens van Erythrea komen be richten over voortdurende Italiaansche troepenbewegingen. Naar Reuter uit Addis Abeba verneemt, zal de Negus, vo-or het geval de oorlog met Italië uitbreekt, zijn hoofdkwartier te Addis Abeba vestigen en per vliegtuig inspectiereizen over zijn geheele land houden. De Abes-syniscbe regeering heeft den voorraad benzine in het land opgekocht, met het gevolg, dat de prijzen <van het pro-duct met 30 pet. zijn gestegen. De bladen te Gaïro houden zich uitvoe rig bezig met de voorzorgsmaatregelen van Egypte. D'e Egyptische -autoriteiten volgen nauwkeurig de troepenbewegingen aan de andere zijde der grens- terwijl -de Italia nen op verschillende plaatsen reeds prik keldraadversperringen hebben opgericht. Eén gedeelte van de te Alexandrië gesta- tionneerde Engelsche vloot heeft bevel gekregen naar Port Said en -de Roode Zee te vertrekken. Enkele schepen blij ven te Suez en Ismaillia, terwijl andere naar Port Soedan gaan. D'e Kanaalzone wordt streng bewaakt. De Nationale Wafdpartij geeft haar standpunt als volgt weer: Ingeval de Italianen de grenzen zouden overschrijden zou Egypte een verdedi gingsoorlog tegen Italië voeren. Anders zal de strengste neutraliteit in acht moe ten worden genomen. Reuter meldt dat honderden vrouwen en kinderen, hoofdzakelijk de families van gehuwde soldaten, het eiland Malta verlaten en naar Engeland gaan. Naar te Athene wo-rdt medegedeeld, zal een groot aantal Engelsche slag schepen en kruisers, benevens1 drie eska ders torpedo-jagers, o-mstreeks 26 Septem ber in de omgeving van Ko-rfoe en Naulion uitgebreide manoeuvres houden. Aldus zullen -de Engelsche oorlogs schepen in zekeren zin een front van een halven cirkel tegen Italië vormen. Dit feit heeft overal in Griekenland groot op zien gewekt. Men commentarieert de Britsche vlootmanoeuvres als een Engel- schen voorzichtigheids-maatregel in ge val van een EngelschItaliaansch con flict. Duitsche Jodenhaat. De kerkeraden van de Duitsch-christe- lijke gemeenten in Berlijn doen zich den laatsten tijd kennen als voorvechters van het anti-Joodsche blad „Der Stuermer". Hun gouwleider, dominee Tausch, heeft een verordening gepubliceerd, waarin de bestudeering van de „Stuermer" aanbe volen wordt. In het laatste nummer van „Positives Christentum" worden de Duitsche chris tenen aangespoord, ook in de kerk, zoo als thans in de volksscholen, het rassen onderscheid door te voeren. De Duitsche christenen erkennen weliswaar den Joden-doop, doch zijn van meening, dat een gedoopte Jood geen Duitsche chris ten, doch een Joodsche christen is. Woor delijk luidt het in het blad: „Een doel, het nastreven waard, is, dat deze ge meenten van christelijke Joden zich tot een Joodsch-christelijke kerk aaneenslui ten, evenals de cultureele bonden der Joden". Werkverschaffing in Frankrijk. De commissie tot bestrijding van de werkloosheid in Frankrijk heeft een ur gentieprogram aangenomen, dat voor ziet in uitgebreide werkzaamheden aan het Fransche wegennet, internationale autowegen tusschen Parijs en de Fran sche havens, werkzaamheden aan de haven van Havre en grondwerken in ver schillende Fransche departementen. Voor dit werkprogram zullen 900 mil lioen franken worden gevoteerd. De storm in Engeland. De storm van gisteren heeft in Enge land zeven do-oden geëischt. Bovendien zijn tal van personen gewond en is ont zaglijk veel materieele schade aangericht. Bijna 20.000 telefoonverbindingen werden gestoord. Vooral de plaatsen aan de kust- hebben veel te lijden gehad. Aan de Zuidkust heeft men in twintig jaar niet zulk een hevigen sto-rm meege maakt. Vele scheepvaartlijnen o-ver het Kanaal hebben afvaarten moeten annulee-ren, ter wijl talrijke vliegtuigen niet konden ver trekken. De Belgische mailboot „Princesse As- trid" is, komende van Ostende, drie uur te laat te Dover aangekomen, na geworsteld te hebben tegen een storm, zo-oals de ka pitein in geen vijftien jaar had meege maakt. De nachtboot van Boek van Holland kwam twee uren te laat te Harwich aan. De nachtmailboot van Duinkerken, die om kwart over vijf te Folkestone had moe ten aankomen, bevond zich om 10 uur nog in het Kanaal, waar het schip, dat 71 pas sagiers aan boord heeft, nabijl Deal schuilde. D'e te Southampton voor anker liggende schepen hebben veel van den storm gele den. Vele ervan zijn op het strand gezet, en minstens zes jachten zijn verloren. Te Ramsgate zijn 15 kleine scheepjes en een visschersvaartuig gez-onken. Korte Berichten. Te Sevilla is beweging ontstaan on der de aldaar wonende communisten en anarchisten. Men 'heeft strooibiljetten ver spreid, die opwekten tot verzet naar aan leiding van een do-o-dvonnis dat o-ver een communist werd uitgesproken. Het stad huis wordt bewaakt en men beeft twee arrestaties verricht. Men vreest, dat m-en een algemeene staking zal uitroepen. In de nabijheid van Norvi is de sneltrein ParijsRome op een goederen trein ingereden. Hierbij werden dertig personen gewond, waaronder twee Fran- schen. Drie wagens van den goederen trein ontspoorden. RIJTOER VAN KONINGIN EN PRINSES. Groote belangstelling langs den weg. Na de plechtige opening van de Staten- Generaal ihebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gistermiddag te kwart voor vier een rijtoer gemaakt van het paleis Noordeinde naar het land huis der Koningin De Ruigenhoek. De Koningin en de Prinses namen in een met vier paarden bespannen gala- hofrijtuig plaats. Be Koningin was ge kleed in een witten bontmantel met wit ten hoed. D'e Prinses droeg een zwart met witte jurk en eveneens een witten hoed. Een rijtuig met twee Kamerheeren reed voorop, terwijl het Koninklijk rijtuig ge volgd werd door een viertal ho-frijtuigen, eveneens met dames en heeren der hof houding. De belangstelling was den geheelen weg langs bijzonder groot en o-p sommige pun ten zelfs overweldigend. Op verschillende plaats-en stonden vereenigingen opgesteld met hun muziekkorpsen en vlaggen. De stoet moest meerdere malen halt houden om den afgevaardigden van vereenigingen Binnenland. De rijksbegrooting voor 1936. Maatrege len tot wegneming van het teko-rt. Vergadering van Eerste en Tweede Ka mer. De storm van gisteren. Scheepsramp te Westkapelle. De staking te Tilburg. Bemiddelingsvoor stel verworpen. Maatregelen inzake werkverruiming. Buitenland. Een voorstel van de Commissie van Vijf ter oplossing van het Italiaansch-Abes- synisch conflict. Oorlogsvoorbereidingen in Abessynië en Egypte. De Jodenhaat in Duitschland. De sto-rm in Engeland. gelegenheid te geven aan de Koningin en de Prinses bloemen aan te bieden. Overal werden de vorstelijke personen hartelijk toegejuicht. Vooral in Seheve- ningen was de belangstelling groot en hadden de Koningin en de Prinses ver schillende ovaties in ontvangst te nemen van de Scheveningsche bevolking. VOORKOMING VAN PARTICULIERE MACHTSVORMING. Wetsontwerp in voorbereiding. In de Troonrede is aangekondigd, dat de regeering voornemens- is o.m. een wets ontwerp aanhangig te maken ter voor koming van particuliere machtsvorming op het terrein der overheidstaak. Het blijkt nu, uit een mededeeling van mi nister Van Sc'haik, dat dit wetsontwerp reeds eenigen tijd in voorbereiding is. De minister heeft namelijk in zijn ant woord op vragen van het Eerste Kamer lid dr H. Polak er aan herinnerd, dat de regeering reeds meer dan eens te kennen heeft gegeven, dat zij ook de ontwikke ling van de N.S.B. en haar -hulp- en ne- veno-rganisaties met aandacht volgt en dat zij zoodra zulks noo-dig zou worden, verdere maatregelen zou nemen of bevor deren. Het aangekondigde wetsontwerp heeft derhalve, gelijk reeds vermoed kon worden inderdaad allereerst het oo-g op de N.S.B. en minister Van Schalk voegt aan zijn beantwoording van genoemde vragen toe, dat de regeering uit gebeurlijkheden el ders de noodige leering weet te trekken zonder daarbij -het verschil in volksaard en omstandigheden uit het oog te verlie zen. Het ontwerp vaste lasten. Naar aanleiding van een te Amster dam circuleerend gerucht als zou het wetsontwerp to-t verlaging van de vaste lasten zijn ingetrokken, verzekerde men aan het „Hdbl." te b-e-voegder plaatse, dat het bericht van alle grond ontbloot is. De wijziging der Kieswet. De wet van 23 Mei. houdende wijziging van de Kieswet, Provinciale- en Gemeen tewet, is volgens een K. B. in werking getreden per 16 September. Bij de volgende verkiezing zal dus een groep, om een zetel te verwerven, den vol len kiesdeeler moeten hebben. Voorts wordt een cautie verlangd van f 250 pe-r kieskring, welke so-m aan den Staat vervalt, wanneer een groep niet een bepaald aantal stemmen heeft. Betrekkingen met Sovjet-Rusland. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer D e V i s s e r betreffende het nemen van maatregelen van regeerings- weg'e tot verlevendiging' van de handels betrekkingen van Nederland met de Unie der Socialistische Sovjet Republieken heeft de heer De Graeff, minister van Buitenlandsche Zaken, het volgende ge antwoord: Dat sinds de aanknooping van gere gelde diplomatieke betrekkingen tusschen de Unie der Socialistische Sowjet-Repu- blie-ken en België laatstgenoemd land reeds vele Rus's-isehe orders geplaatst zag. is aan -de regeering niet gebleken. De aanknooping van geregelde diplo matieke betrekkingen tusschen de Unie der Socialistische Sowjet-Republieken en België is op 12 Juli 1935 tot stand geko men. Van de gevolgen daarvan op econo misch gebied voor België kan op het oo-genblik uiteraard nog niets worden gezegd. Het voorbeeld van België vermag dan ook op de houding van de Nede-rlandsche regeering ten aanzien van haar verhou ding tot de Unie der Socialistische Sow jet-Republieken geen invloed te oefenen. De vergoedingen aan de bacon- fabrikanten. Door het Kamerlid Van der Sluis was aan den minister van Landbouw en Vis- scherij de volgende vraag gesteld: „I-s de Minister bereid om te bevorde ren, nu gebleken is uit het rapport-Beu- mer en uit het Verslag van de Rekenka mer. dat de baconf abrikanten enkele mil-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1