DE TROONREDE. AKKERTJES De Troonrede. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. lf35 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Buitenland Belangrijkste Nieuws Nerveuze slapeloosheid 0 Uitg.: in.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Tolofooonummor 11. Postchèquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingon i ö,2ö. LOSöö iivimiiiOrpl Cö*iv. Advertontlën DO cent per regel, inge*emtio»» mcdcdcolingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdugs en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder ïeiter oi' inotio i 0.85. Bij contract belangrijke korting. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de volgen de rede: Leden der Staten-Generaal, In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel Ik Mij ge drongen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming in het lot van allen, die onder den druk der tij-den gebukt gaan. Inzonderheid ben Ik met deernis vervuld jegens hen, die door werkloosheid getrof fen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de internationale politieke toestand voor Nederland aanleiding geeft tot bezorgd heid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het vriendschappelijk karakter het welk onze verhouding tot de andere mo gendheden pleegt te dragen, ongerept be waard bleef, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der verhoudingen in en met het buitenland met bijzondere nauw lettendheid. Zij hoopt, dat de Volkenbond in staat zal 'blijken tegenstellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgische vorstenhuis en het nalburige bevriende Belgische volk opnieuw gedompeld wer den vervult Mij met innige deelneming. De financiën van Rijk en gemeenten vereischen in toenemende mate de zorg der Regeering. D'e algemeene verminde ring der welvaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het r;og steeds terugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, terwijl tegelijkertijd de uitgaven voor instandhouding van de volkskracht toenemen. Het aantal moge lijkheden tot verhooging der welvaart en dus tot gezond financieel herstel door middel van nationale maatregelen is be perkt. Met name kunnen devaluatie van de munt of prijsgeven van den gouden standaard niet beschouwd worden als middelen die de volksgemeenschap als ge heel baat zouden brengen. Ten einde ont wrichting der begrooting te voorkomen, moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onaf gebroken worden voortgezet. Het stre ven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waarbij in het bijzonder ook te denken valt aan beperking van de nog steeds aangroeien de spoorwegtekorten. Echter zal aan eeni- ge verhooging van enkele belastingen niet zijn te ontkomen wil de Overheid hare sociale taak kunnen blijven vervullen. Ernstig zijn -de zorgen, welke blijven drukken op het Nederlandsche bedrijfs leven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen daden die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen- en ka- pitaalverkeer wijzen. Naarmate de moeilijkheden en belem meringen, welke onze buitenlandsche han del schier allerwege ondervindt, besten digd blijven, zal een doeltreffende, snelle berichtgeving voor handel, nijverheid en scheepvaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid worden. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn geleidelijk -de bestaande contingen- teeringshepalingen te vervangen door an dere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werk gelegenheid beo-ogen, doch die niet het bezwaar medebrengen van de onvermijde lijke en o-ngewenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een verdere in dustrialisatie, zoozeer gewensöht met het °og op -de werkverruiming, zal stelselma tig het onderzoek naar de mogelijkheden daarvan worden ter hand genomen in samenwerking met regionale economisch- tec'hnologische instituten en een maat schappij voor industrie-financiering. No pens -dit laatste zal een wetsontwerp U binnenkort bereiken. In ihe-t kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt ge steld van de toestemming der Regeering, niet mogen ontbreken. Voorstellen hier toe zullen eveneens spoedig worden inge diend. Een wetsontwerp houdende een rege ling inzake ves-tigingseisichen voor den middenstand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevolking, wordt voorbereid. D'e toestand van 'bet meerendeel on zer reederijen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steunmaat regelen voor de zeescheepvaart moeten worden genomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijnvaart bijzondere aandacht moeten worden ge schonken. Daar o-oik -de Landbouw no-g -steeds een uitermate moeilijken tijd doormaakt kun nen de reeds getroffen steunmaatregelen voorshands onmogelijk worden -gemist. Deze steunmaatregelen zullen in toene- mende mate -zo-o ingericht worden, 'dat een 'betere aanpalssing van de voortbrenging aan 'de sterk verminderde afzetmogelijk heden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de veehouderij en den tuinbouw. Ook. op het gebied van -de Vissche-rij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier I moeten samengaan met de uitvoering van plannen 'tot bevordering van den afzet -en to-t verbetering van het productie apparaat. Bijzondere aandacht -zal worden gewijd aan de organisatorische en paeda-gogische vragen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid lig gen. De juiste en diepere kennis en -de 'zuivere uitspraak van onze Nederland sche taal zal -daarbij odk verder bevorderd worden- Ook in het komende jaar zal -de Regee- ring krachtig blijven optreden tot beper king van 'het euvel der werkloosheid en tot leniging van -de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Meer dan -gewone aandacht zal worden geschonken aan het zoo 'be klemmende vraagstuk der jeugdwerk loosheid. De economische en financieel© toestand in de o-verzeesche gewesten blijft met uitzondering van Curacao, waar de-ze be vredigend is te achten no-g steeds -groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch- Indië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een beigro-o-tingstoes-tand worden be reikt, waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordit, toch kan ver dere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege galaten wor den. De groei van de inheemsdhe 'industriali satie is aanvankelijk niet onbevredigend. -Ook zijn er teekenen, dat de belangstelling van Nederlandsche -zijde voor de stichting van industrieele ondernemingen in In-dië begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn ta'l van maatregelen gen omen om het goederen verkeer van Nederland naar In-dië te be vorderen. Ook voor het verkeer in om gekeerde -richting -geschied-de -zulks, ter wijl meermalen een -gelegenheid zich voor deed w-aarbij Nederland 'kon helpen om den -afzet -van Ln-disehe producten naar -el ders te bevorderen. Op -dien weg zal wor den voortgegaan. Met het o-og op 'de gewijzigde- interna tionale toestanden zullen U voorstellen worden gedaan bot het treffen van eeni-ge bijzondere voorzieningen in zake de mid delen tot verdediging van 'het Koninkrijk. Naast de voorzieningen welke verband houden met de maatregelen, die reeds ge noemd werden, stelt de Regeering -zich voor in dit zittingjaar onder meer aanhan gig te maken: voorstellen tot wijziging van sommige bepalingen der Grondwe-t en een ontwerp van wet ter voorkoming van par ticuliere machtsvorming op het terrein der overheidstaak. Voorts zal worden voor bereid -een -herziening van het vreemdelin genrecht mede in -verband met het vluch telingenvraagstuk. Met dankbaarheid kan Ik vaststellen, dat Leger en Vloot, zoomede ambtenaren en het onderwijzend personeel van allerlei geleding, in -groote meerderheid, z-oo hier te lande als in de Overzeesche gewesten, ondanks -de oo'k van 'hen gevorderde offers, met toewijding hunne- vaak zoo inspan nende -taak blijven vervullen. -Ook in 'het kómen-de zittingjaar zal weer veel van Regeering en Kamers -gevergd worden. Met -de innige bede, dat de Al machtige God ons allen de kracht en de wijsheid sc-henke, die Hij alleen geven kan en -dat Zijn onmisbare zegen op ons werk mo-ge rusten, verklaar Ik de gewone zit ting -der Staten-Generaal geopend. Ook dit jaar 'kon de troonrede, waar mee Har'e Majesteit -de Koningin de zit ting -der Staten-Generaal heeft geopend, niet in opgewckten toon worden gesteld- Voor optimisme bestaat geen aanleiding. Inltegendeel. Gewezen wordt op den zorgvollen tijd waarin wij leven, op de toenemende financieels zor gen, op de e r n s t i -g -e moeilij'khe- den waarmede het bedrijfsleven beeft te lichtpunten vermag te ontdekken. De rede be-gint met een woord van -deel neming in het lot van allen, -die on-der den druk -der tijden gebuikt -gaan en in 't 'bijzonder van hen, -die -door den ge-ese-1 der werkloosheid werden getroffen. Een bewij-s, dat er bij de Regeering innig mee leven is, met de nooden en behoeften van de in vele opzichten zoo -zwaar getroffen bevolking. Dit woord van deernis i-s temeer op zijn plaats, nu uit den verderen inhoud van de rede blijkt, dat de Regeering nog geen lichtpunten vermag te ontdekken. De financiën van Rijk en gemeenten vereischen toenemende zorg. Terwijl de uitgaven vo-or de instandhouding van de volkskracht -grooter worden, loopen de in komsten van de publieke kassen terug. Er is inplaats van verbetering, achteruitgang. Heét-te het 't vorig jaar, -dat verhoagin-g van de reeds -zo-o zwaar drukkende belas tingen niet mogelijk werd geacht, thans wordt gezegd, dat ondanks het streven naar beperking van -de uitgaven, aan eenige verhooging van enkele belastingen niet zal zijn 'te ontkomen. Nadere bijzonderheden hieromtrent ont breken. Vermoedelijk -zal -de millioenen- nota hierover we-1 meer licht verschaffen. 'Het tre'kt -de aandacht, dat in zeer voor zichtige bewoordingen over bet munt- vraagstuk wordt -gesproken. In 1933 'heette het dat gewaagde proefnemingen op mo netair gebied zouden worden vermeden, terwijl thans wordt gezegd, dat devaluatie van -de munt of prijsgeving van den gou den standaard niet be-schoUwd worden als middelen, die baat kunnen brengen. Dit s c h ij n t iets minder positief. Misschien is bet niet meer dan schijn, maar een meer positieve uitspraak zou, nu er voort durend wantrouwen wordt gezaaid, zeker niet ongewenscht zijn geweest. -Ook op hét gebied van het -bedrijfsleven i-s van geen verbetering sprake, zoo-dat de Regeerin-g zich hier -niet afzijdig kan -hou den- Naast maatregelen ter bevordering van de industrialisatie zoo mogelijk, en -het s-tellen Van vestigingseischen waar omtrent voor den middenstand e-en wets ontwerp wordt toegezegd - zal ook wor den nagegaan of de contingentee-ringsbe- palingen vervangen kunnen worden do-or andere, die minder bezwaren voor den handel opleveren. Voor land- en tuinbouw wordt naast handhaving van de steunmaatregelen toe gezegd betere aanpassing van de produc tie aan -de afzetmogelijkheden. Oo-k de be langen van de visscherij zijn niet ver-geten. Toegezegd worden maatregelen tegen prijsdaling, bevordering van den afzet en verbetering van het productie-apparaat. Hieruit blijkt, dat de Regeering vervuld is met -den ernstigen wil om het bedrijfs leven in den meest breeden -zin, zooveel mogelijk in stand te houden. Aan -de bestrijding van de werkloosheid blijft bij -den voort-duur ernstig aandacht geschonken. In verband hiermede wordit toegezegd voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer en aanvulling van het Werkfonds. Met vreugde zal zeker worden verno men, 'dat naar bet oordeel der Regeering de internationale toestand voor ons land geen reden tot bezorgdheid geeft, al spréékt het wel vanzelf, -dat -de ontwikke ling der verhoudingen met nauwlettend heid wordt -gevolgd. Het baart -geen ver wondering, -dat in verband -hiermede maatregelen worden aangekondigd tot 't treffen van bijzondere voorzieningen ter verdediging van het Rijk. De wil om mede te helpen den -vred'e en de veiligheid 4e verzekeren moet ook uit -daden blijken. Verder hebben nog de aandacht de pas sages, die betrekking hebben op het on derwijs, waaromtrent bij de behandeling -der -begrooting wel meer zal worden ver nomen, -de plannen inzake een voorgeno men herziening van sommige niet nader aangeduide -bepalingen -der Grondwet en de toegezegde -en zeker niet o-verbodige voorstellen ter vo-orkomin-g van particu liere machtsvorming op bet terrein -der overheidstaak. -Op de vraag of in -deze- troonrede een nieuwe 'koers wordit aangekondigd, -moet een ontkennend antwoord worden gegeven Het nieuwe Kabinet volgt het spoor -door (het vorige ministerie ingeslagen. Het is dan -oo'k niet onmogelijk, dalt zich straks nieuwe moeilijkheden zullen voordoen. Des te meer is er aanleiding om van harte in te stemmen met 'de woorden waarmee de troonrede eindigt, n.l. dat -de Almachtige God aan Regeering en volks vertegenwoordiging de kracht en -de wijs heid moge schenken, die Hij alleen -geven 'kan- Het stemt echter tot blijdschap- als zóó de Regeering voorgaat in de erkenning, dat aan -Gods zegen alles gelegen is. Als Abessynië slagveld wordt Over de gruwelijkheden van een slag veld in Abessynië schrijft dr Johhn Mellf ontstellende dingen in bet Britsche tijd schrift „Lancet". -D'r John Melly is chirurg, en in die hoedanigheid verleent hij zijn diensten bij het o-rganiseeren van een Britschen ambulancedienst voor bet Abessynische leger. „D'e toestand van de gewonden op het slagveld zou alle beschrijving te boven gaan", verklaart dr Melly. „Het geheele land is overstroomd met hyena's en jak halzen, afgezien van de grootere wilde dieren, en er valt niet aan te twijfelen, dat de gewonden, die bij het invallen van den nacht niet geborgen zijn, ten prooi vallen aan deze beesten. De inlandsche artsen hebben geen op leiding genoten in de Euro-peescbe betee- keni-s van het woord. De geheimen van hun geneesmiddelen worden angstvallig bewaakt en gaan over van vader op zoon. Ongetwijfeld bezitten zij goede, aan plan ten onttrokken, medicijnen, maar deze worden vaak verkeerd gebruikt en doen -dikwijls meer kwaad dan goed. Te Addis Abeba heeft -de negus uit eigen middelen een klein hospitaal laten bou wen met een moderne operatiekamer en inrichting voor X-stralen-behandeling in totaal echter zijn er in 'bet land hoog stens 500 ziekenbedden beschikbaar voor de bevolking van tien millioen menschen. D'e meest verspreide ziekte is typ-hus- koort-s. In het laagland komt veel mala ria voor en -de volwassenen lijden vaak aan lintworm wegens het eten van rauw vleesc'h. Te Addis Abeba sterven 50 percent van het aantal kinderen beneden 1 jaar. Het Abessyni-sobe leger is geheel ver stoken van een medischen dienst. Het personeel van het thans opgerichte Roode Kruis bestaat uit een of twee artsen, die moeilijk in de ziekenhuizen gemist kun nen worden, alsmede uit een tien lal Ethiopische meisjes, -die voor verpleegster opgeleid zijn. Uit menschelijk oogpunt en zon-der politieke bedoeling wordt daar om een ambulance-dienst voor Ethiopië georganiseerd. Het internationale Roode Kruis-comité te Genève is herhaaldelijk geraadpleegd." Engeland sluit een deel der haven van Gibraltar. Er is een versperring aangelegd bij den Zuidelijken ingang van de admiralileits- 'haven te Gibraltar. De doortocht door de zen haveningang is verboden. D-e Britsche oorlogsschepen „Ajax" en „Foxhound" zijn te Gibraltar aangeko men. Zeer binnenkort worden nog meer oorlogsschepen verwacht. D'e Britsche kruiser „Australia" zal met onbekende bestemming vertrekken Belgische officieren teruggeroepen. In persberichten is medegedeeld, dat Binnenland. De opening der Staten-Generaal. De Troonrede. De rijksmiddelen over Augustus. Verlaging van de kosten van noodzakelijk levensonderhoud. Geen steun van gemeentebesturen aan in dustrieën, Buitenland. Maatregelen van Engeland. Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent. een groep Belgische officieren in Ethio pië is aangekomen om in het leger van den Negus dienst te nemen. Ten aanzien van eenige gepensionuecr- de officieren en reserve-officieren hoeft de Belgische regeering: een bevestiging ontvangen. De officieren hebben buiten medeweten der regeering gehandeld. Het ministerie van nationale verdediging heeft tevoren de Belgen, die nog aan militaire ver plichtingen waren onderworpen gewezen op het onwettig karakter eener dienstne ming onder speciale vergunning in een buitenlandsch leger. Dientengevolge zullen zij, -die in strijd met dit verbod hebben gehandeld, door het ministerie van nationale verdediging naar België worden teruggeroepen, ter wijl boven-dien tegen hen de in de mili taire reglementen voorziene maatregelen zullen wo-rden getroffen. Wat betreft ben, die van alle militair:1 verplichtingen zijn vrijgesteld, zoo heeft de regeering hen op alle gevolgen gewe zen, die in geval van oorlog hun dienst neming bij een der strijdende mogendhe den met zich zo-u kunnen sleepen. Het militair vertoon in Duitschland. Het slot van den partijdag te Neuren berg was een militaire demonstratie in groo-ten stijl. Twee maal vertoonde de weermacht een uitvoerig en schitterend programma. Voor het eerst zag men het Duitsche leger en de Duitsche luchtmacht in volle glorie met de meest moderne afdeelingen met luchtafweergeschut, jacht-, bommen- en verkenningsvliegtuigen gemotoriseer de artillerie en mitrailleurafdeelingen, in fanterie, cavalerie, gemotoriseerde trein- genie, pontonniers met motorbeweeg kracht, draadlooze telefonie en telegrafie, kortom alles wat de 'hedendaagche lands verdediging op technisch en tactisch ge bied met zich brengt. D'e talrijke buitenlandsche militaire gasten zullen hun oogen uitgekeken 'heb ben. In de redevo-ering, welke Hitier tot de weermacht hield (de tiende of elfde door hem te Neurenberg uitgesproken) ver klaarde hij, dat het leger de leerschool is voor het volk en dat de Duitsche regee ring wil, dat de geheele jeugd deze school doormaakt. Grootste manoeuvres sedert den oorlog in Engeland. De legeTmanoeuvres-, welke deze week in Engeland zullen worden gehouden zul len de grootste zijn, die sedert den oorlog zijn ge-houden. Er zullen namelijk 50.000 man, bijna 300 tanks, verscheidene infan- terie-brig'ades-, vliegtuigen, gepantserde auto's en een groote boe-veelheid artille rie aan deelnemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1