Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Het Vrouwenhoekje WEEK-ABONNEMENTEN Dammen Voor de jeugd. Autobus met 20 passa giers in de sloot. Woensdagavond reed een drietal Belgische autobussen, ko mende uit Utrecht over de brug bij Kei- zersveer in de richting Breda. Voor de bussen reed een luxe auto. Reeds was een der bussen deze auto gepasseerd, toen deze den zijweg daar ter plaatse naar Raamsdonksveer wilde indraaien. De tweede autobus bemerkte dit te laat en zou op de luxe auto zijn gereden, had de chauffeur van de bus niet zijn stuur naar links omgegooid. Tengevolge hiervan ech ter reed de bus van den dijk en kwam in een vrij diepe sloot terecht, waar de wa gen vrijiwel op den kop bleef staan. De chauffeur had nog kans gezien gas af te sluiten en de remmen vast te zetten, zoodat het ongeluk, dank zij1 de matige snelheid, nog goed afliep. Slechts enkele passagiers liepen lichte verwondingen op en konden met het gezelschap, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, de reis te rug naar Antwerpen met een gerequi- reerde bus voortzetten. Het bedrogen meisje. De 24-jarige jongeman J. F. kreeg een paar weken geleden kennis aan een meisje te Rotterdam, met wie hij' trouwplannen maakte. Om te trouwen had hij echter een pak noodig en bovendien geld om meubelen te koopen. Het meisje heeft hem een pak gegeven en bovendien nog f 27. Daarna is de jongeman verdwenen. Het meisje deed aangifte bij' de politie, die J. F. heeft aangehouden. Ernstig ongeval op flot tieljevaartuig. Aneta meldt uit Soerabaja: Het flottieljevaartuig „Flores" is gisteravond van schietoefeningen terug gekomen. Aan boord bevonden zich één doode en verschillende gewonden. Bij' het houden van schietoefeningen is n.l. een kanon ontijdig afgegaan, waar door de matroos le klasse J. J. Ursum door een voltreffer werd gedood. Een schipper, W. v. Baars, is zwaar gewond, terwijl tevens een inlandsch kwartiermeester en een inlandsch matroos 2e kl. werden gewond. De „Flores" is direct te Soerabaja bin nen geloopen, waar de gewonden naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting zijn vervoierd. Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie Chr. Middenstandsorganisatie. Mijnheer de Redacteur, Gaarne verzoek ik U onderstaand op te willen nemen in Uw blad. Er is een strijd gestreden op kerkelijk terrein. De schoolstrijd ligt ook achter ons. De strijd van Satan tegen Christus is echter lang niet ten einde. Het komt me voor, dat deze nu verlegd is naar het Sociaal-Economisch terrein. Yan alle zijden wordt aangedrongen op ordening en saneering. Wij als Christe nen moeten er nü als de kippen bij zijn, om onze beginselen verwezenlijkt te zien. Daarom lijkt het me wel dienstig eenige ruimte in Uw blad te vragen, om in het bijzonder onze Christen-Middenstanders op te wekken zich in hun eigen organi satie te vereenigen. Betreffende de Christelijke Midden stands-actie komt ons gewest achteraan. Onze Provincie telt slechts 2, zegge twee, Christelijke Middenstandsvereenigingen. Alleen Middelburg en Vlissingen, hoewel er ook daar nog zijn, die in de z.g. „neu trale" Middenstandsvereenigingen vast geroest zitten, terwijl ze daar absoluut niet behooren. We zijn er nu toch zeker wel zoo lang zamerhand van overtuigd, dat „neutra liteit" niet bestaat. Of heeft de geschie denis dit nog niet duidelijk genoeg be wezen? Men is óf voor, óf tegen Christus! Is men vóór Christus en noemt men zich naar hem, dan ook a 11 ij d vóór! Dan niet schipperen en plooien, maar steeds de consequentie aanvaarden! Dan ook steeds, niet alleen belijden, maar boven alles beleven! En toch zijn er goede Anti-Revolutio nairen, die zich echt thuis gevoelen in een „neutrale" Middenstands-vereeniging. Waarom blijven ze er lid van? Is hun excuus, dat er ter plaatse geen Christe lijke Middenstands-vereeniging is? Begin er dan een op te richten! Geef er den stoot toe! Doet de plaatselijke „neutrale" vereeni- ging niets, dat in strijd met onze begin selen is? Ook dan behoort een Christen niet in die vereeniging. Deze vereeniging steunt in geen geval den landelijken Christelijken Middenstandsbond. Waar schijnlijk is die plaatselijke vereeniging wél aangesloten bij den „Neutralen" Middenstandsbond. Deze laatste ijverde, om slechts één voorbeeld te noemen, voor de verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag. Deze actie werd door U ge steund, via Uw plaatselijke vereeniging, „die niets doet, dat in strijd met Uw principe is". Is Uw plaatselijke vereeniging niet bij den „neutralen" Bond aangesloten en staat ze geheel op zichzelf, dan onthoudt U Uw steun aan den Christelijken Bond. De Bond, die vecht voor wat U zegt te belijden! Die Uw steun zoo dringend be hoeft! Waarom dan niet consequent en als vereeniging de neutraliteitsgedachte over boord gegooid? Bent u bang dat er versnippering komt? Dat de plaatselijke actie er onder zal lijden? Weet U dan niet, dat de ideale toe stand deze is, dat er in iedere plaats een Christelijke Middenstands vereeniging is en (zoo noodig) daarnaast een niet-Chris- telijke en een Roomsch-Katholieke. Door samenwerking kan dan een winkelweek of iets dergelijks georganiseerd worden. Ook landelijk geschiedt er veel door samenwerking. Altijd voor zoover ons principe niet in het gedrang komt. De Middenstandaraad is b.v. op de 3 lande lijke organisaties gegrond. Bovendien moet niet vergeten, dat de Regeering rekening houdt met en advies vraagt aan de landelijke organisaties. Een vereeniging, die niet bij een lande- lijken bond aangesloten is, staat dus overal naast. Kan plaatselijk soms wel iets bereiken doch meer ook niet. In vraagstukken als: Vestigingseischen, Beteugeling van het Cadeaustelsel, Re geling van het uitverkoopswezen enz. heeft een alleenstaande plaatselijke ver eeniging niets in te brengen. Er wordt dan over U, zonder U beslist. We leven in een tijd van organisatie. In de toekomst zal dit nog veel meer noodig blijken te zijn. Laten onze Chris ten Middenstanders nü vooral hun roe ping verstaan en zich Christelijk orga- niseeren, opdat er meer en meer reke ning met ons Christelijk volksdeel ge houden worde, opdat Gods wil geschiede! De Christelijke Middenstandsbond wil gaarne meewerken afdeelingen op te richten. Bij voorbaat dank ik U, Mijnheer de Redacteur, hartelijk voor de verleende plaatsruimte en teeken inmiddels gaarne, Hoogachtend, P. I. HAMMING, Voorz. v. d. Chr. Middenstands- vereen. te Vlissingen. Vlissingen, 11 September 1935. Koop honing met rijksmerk. Het is bekend, dat er met honing vaak geknoeid wordt. Zoo schrijft Dr Ir A. Minderhoud, Rij ksbij enteeltconsulent „Het publiek moet er mee vertrouwd gemaakt worden, dat het kristalliseeren een eigenschap van honing is. Vroeger werd, door toevoeging (vervalsching) van glucose, het kristalliseeren tegengegaan. Zoodoende heeft een groot deel van hei publiek de meening gevormd, dat natuur- honing niet en kunsthoning w 1 kris talliseert. Door het vele geknoei van vroeger is het publiek dus geheel ver keerd opgevoed." Nu kristalliseert de eene honingsoort vlugger dan de andere, maar alle n a- t u u r honing bezit de eigenschap, om na korteren of langeren tijd te kristalli seeren, zoodat, wanneer honing niet kristalliseert of wel zeer lang vloei baar blijft, dit een bewijs is, dat er iets mede gedaan is, waardoor een kenmer kende eigenschap verloren is gegaan, zoo dat zulke honing als verknoeide honing moet worden aangemerkt. Men dient dus bij het koopen van vloeibaren honing ten zeerste voorzichtig te zijn. Een waarborg voor zuiveren, volwaardi- gen, hygiënisch bereiden Nederlandschen honing, kan zuiver en alléén verkregen worden door het Rijkshoningmerk. Afgescheiden nog van de vervalsching door toevoeging van glucose, om het kris talliseeren tegen te gaan, verliest honing door verhitting eveneens zijn kristallisa tievermogen. Waar het verkeerd opgevoede publiek tegenwoordig nog veelal vloeibaren honing verlangt, daar wordt ter vergemak kelijking van de bewerking en om aan dien eisch te voldoen, aangeraden den gekristalliseerden honing niet hooger dan hoogstens tot 40 gr. C. te verwarmen, daar de honing hierdoor zoo goed als niet geschaad wordt. Verhit men hem tot een veel hoogeren graad dan wordt wel degelijk schade aangericht. De overgroote hoeveelheid door de krui deniers verkochte honing is geen Ne- derlandsche honing, ondanks mooie firma namen en verlokkende honingnamen. Over deze kwestie schrijft Dr Ir Minder houd: „De bereiding van honing, van een kleverige, weinig vloeibare en moei lijk te bewerken stof, biedt allerlei moge lijkheden tot verontreiniging. Voor éen zindelijke bereiding zijn dan ook rein heidszin bij de bewerking en gelegen heid tot hygiënische bereiding onmis baar. Veel buitenlandsche honing is af komstig uit landen met een nog primi tieve bevolking en achterlijke hygiëni sche toestanden. Honing is, wat de zin delijkheid bij de bereiding betreft, zeer zeker een vertrouwensartikel en aan dezen eisch voldoet de buitenlandsche honing in het algemeen niet." Daarom nogeens: koop alleen honing met Rijksmerk. Enkele recepten. Trommelkoek. Benoodigde ingre diënten: 1 pond bloem, y2 Liter melk, 2 ons krenten en rozijnen, y2 ons sucade, y2 ons boter, twee eieren, een weinig zout en gist. Van de bloem, melk, eieren wordt op de gewone wijze het beslag gemaakt, onder toevoeging van de gist en wat zout. Daarna worden de zoetigheden (krenten en rozijnen goed wasschen en drogen!) door het beslag gemengd, als ook de boter en sucade. Daar rijzen niet noodig is, wordt het beslag direct in een pan of liever nog puddingvorm gegoten, die vervolgens in water aan den kook wordt gebracht. De puddingvorm mag hoogstens tot gevuld worden en het koken duurt ruim 2y2 uur. Daar de koek echter niet fel behoeft te koken, is het niet noodig, dat dit op gas gebeurt. Beter is het, dit op een laagbrandend petro leumstel te doen. Tomatencrème. 6 ons tomaten; 1 kleine ui; 1 worteltje; 4 takjes peter- selie; 1 plaatje foelie; y^ theelepel thijm; 6 peperkorrels; 1 y2 Liter bouillon; y2 ons bloem; y2 ons boter of margarine; 1 d.L. kookroom. Wasch de tomaten, snijd ze in stukken, zet ze op zonder water met al de genoem de kruiden, laat ze goed gaar koken (15 a 20 min.) en wrijf ze door de zeef; laat de purée inkoken tot ze zeer dik is (on geveer 3 d.L.) en houd haar warm. Smelt de boter, laat onder voortdurend roeren de bloem vier min. erin fruiten, giet bij gedeelten gelijk de bouillon erbij en laat deze telkens even doorkoken: het vocht moet aan het eind gebonden zijn zonder dat er één klontje van de bloem in voor komt, giet het anders liever door een zeef. Roer, vlak voor het opdoen de to- matenpurée, vervolgens de room erdoor en dien de soep onmiddellijk op. Gestoofde paling. 1 K.G. dunne paling goed reinigen en wasschen, laten uitlekken, met een doek afwrijven en met zout inwrijven. Ze door bloem halen en elk afzonderlijk oprollen; 40 gram boter smelten in een vuurvasten schotel, de palingrolletjes dicht naast elkaar erin leggen, een klein fijngehakt uitje, 5 peperkorrels, een sprietje thijm en 2 d.L. water toevoegen; een in schijf jes gesneden, uitgetande en van pitten ontdane citroen op de visch leggen, alles met paneermeel bestrooien, 40 gr. in kluitjes verdeelde boter er op leggen en de visch in een matig warmen oven 1 A 1*4 uur laten stoven. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Gasbesparing. In onze kookboeken staat gewoonlijk, dat voor bet bereiden van compote van gedroogde vruchten, zooais abrikozen, pruimen, perziken e.d. deze „een nacht van te voren" in de week gezet moeten worden. We leven echter in een tijd van bezui niging, aldus de „VI. Ct.", en het is de plicht van de huisvrouw om te trachten zooveel mogelijk op de uitgaven te be sparen. Zij zal daarom goed doen de uit drukking „een nacht van te voren" voor- loopig te vergeten en het voor gewoonte te houden de gedroogde vruchten na het wasschen minstens 48 uur te weeken in lauw water. Na die 48 uur zijn de vruch ten dan zoo zacht, dat ze alleen maar even moeten worden „opgekookt" om er de benoodigde hoeveelheid suiker in te laten smelten en het vocht met wat sago of maizena te binden. Voor deze bewer king heeft men het gas niet langer dan 5 a 6 minuten noodig, hetgeen dus een aanmerkelijke besparing, vergeleken bij de vroegere bereiding, met zich mee brengt. E.en andere besparing kan worden ver kregen bij de bereiding van havermout. We weten wel, dat er „vlug kokende" ha vermout bestaat, die maar 5 a 10 minu ten noodig heeft om te koken, maar met den kooktijd van de melk er bij gerekend, hebben we voor havermoutpap toch nog wel op z'n minst een kwartier lang het gas in gebruik. Anders wordt het echter als we de havermout ongeveer 12 uur la ten weeken. Op 1 eetlepel havermout re kenen we 3 eetlepels water. Voor het ge bruik roeren we er dan nog 2 eetlepels melk of een eetlepel room doorheen en eten dit papje met witte of basterdsuiker. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 423. Auteur: P. Kleute Jr.. Den Haag. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 14 sch. op: 2 6/8, 13/15, 18/20, 23, 26, 36 en 45. Wit 14 sch. op: 16, 17, 21, 22, 27, 29, i 30, 34, 40. 41, 43, 44, 49 en 50. Wit speelt en wint. OploHlngan. September-problemen vóór 8 Oot. in te zenden aan Sovenatoe-nd adres. Kampiöönsfchttp van Nederland 1235. A, K. W. Domme F. Raman, 1. 33—29 19—24 Met 1822 kan zwart wit beletten met 3933 voort te zetten, waarop 2227 zou volgen. Op wit 3227 staat zwart dan echter voor betzelfde geval, daar 1218 niet kan wegens wit 2924. Zwart zou dan 1318 moeten spelen of wel 1924, wat aanleiding geeft tot veel vereenvou diging, zonder dat een van beiden wat bereikt. De tekstzet is bet normale ant woord in deze opening. 2. 39—33 14-19 3. 44—39 20—25 4. 29X20 25X14 5. 50—44 19—23 Of 1722 of 1721, wat allemaal een kwestie van gevoel en opvatting is in deze opening. 6. 34—30 14—19 7. 40—34 10—14 8. 44—40 14—20 9. 32—28 23X32 10. 37X28 Profiteert er van dat zwart niet 1823 kan spelen wegens wit 3025 en 25X23. Zwart kan echter zeer goed 1722 en 11X22 spelen 10. 11. 41—37 12. 37—32 13. 46—41 14. 28X17 15. 30—24 20—25 5—10 9—14 17—22 11X22 Een zet, die vroeger bijna altijd succes had en ook nu nog als sterk kan worden beschouwd. Sinds de spelers echter met het tegenspel zijn vertrouwd, is het niet zoo gemakkelijk meer voordeel te behalen. 1519X30 16. 35X24 711 17. 32—27 1—7 18. 41—37 11—17 19. 37—32 17—21 Oindat na wit 4944 deze zet zou zijn verhinderd met wit 2420, 3329 en 39X26. (Wordt vervolgd.) Uit een oefenpartij. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 16 25 36 45 47 48 49 60 Zwart speelde 1721, maar als schijf 25 op veld 30 had gestaan en zwart 14 20 had gespeeld, had wit als volgt een mooie combinatie kunnen maken: 1. 28—22 17X37 2. 33128 23 X21 3. 26X17 12X21 4. 38—32 37X28 5. 39—33 28X39 6. 43X3 verloren. Wij meenen, dat een dergelijke slag reeds ongeveer 20 jaar geleden is voorge komen en is uitgevoerd door den beer J. Noome Mzn. Best© Nichtjes en Neefjes I Dinsdag is het weer 'een feestelijke dag voor ons land, als de Koningin in Haar gouden sprooïkjeskoets door Den Haag rijdt, otm daan de vergaderingen van de Staten Generaal te openen. Vroeger was dat alleen feest voor Den Haag, maar danlk zij de radio kunnen we het nu zelfs in Zeeland meeleven- Eerst zien we de Ministers en andere hooge heeren in hun mooie pakjes komen, dat alleen is al de moeite waard. Maar als dan in de verte het gejuich van de menigte opklinkt, nadert de Ko ningin en rijdt de gouden koets, waarin zij met de Prinses is gezeten, statig het Binnenhof op en luisteren we naar het spelen van het Wilhelmus. En dan komt het 'hoogtepunt, de rede van de Koningin. Wat is het heerlijk, dat we die weer allemaal kunnen beluisteren en ik ver wacht dat ook onze jongens en meisjes als ze in de gelegenheid zijn, als echte Oranjeklanten die gelegenheid niet zullen laten voorbij gaan, Haar stem te hoeren. Deze keer hebben we een raadsel, dat betrekking beeft op een gebeuren, waar heel de wereld met spanning naar uit ziet. Voor hen die de 'krant lezen, ik weet niet of jullie dit allemaal doet, zal het niet zoo heel moeilijk zijn de oplossing te vinden, terwijl de anderen dan maar het best doen eerst de krant eens in te zien. Denken jullie er otm, dat het deze week briefjes week is, daar worden nog wel eens vergissingen anee gemaakt. De briefjes, die ik in de afgeloopen week ontving, worden dan meteen beant woord. Hier volgen de prijsraadsels. 1. Voor 'de grooteren. Het geheel bestaat uit 56 letters. De 5. 50. 26. 13. 14. is 23. 6. 24. 9. 2. 21. van AJbessynië. 24 1. 47. 86. 24. 16. is een land met een sterk leger. Het 19, 13. 48. 9. kanaal is een be- lang-'jke waterweg. Veel 14. 29. «0 V 1. 45 - d"- •™an Italië naar 83. 39. <9. J 46. 4,t. 8f: 74. 23. 52. gezonden. Te 8. 55. 11. 31- 51. 22. wordt voor den 7, 42. 4. 15. 31. veel gedaan. In een 33. 39. 32. 36. 37. 54. wordt veel 17. 36- 34. 27. 44. vergoten. 49. 8. 41. 47. 28. 38. 8. 48. 18. 25. moe ten hun vrijheid missen. Een 14. 20. 24. 37. 56- is een verrader.. Den 30. 10. 52. 56. 12. moet men op een afstand houden. 2. Voor de kleinen. Het geheel bestaat uit 23 letters. 1. 15. 3. 17- 21. 6. 23. gaan veel men- schen naar de Residentie. 10. 22. 14. 4. komt van een boom. Een 18. 6. 23. 11. gaat op jacht- 7. 2- 4. 12. moet in het brood. Een 9. 13. 2. 16. is een griezelig beest. Een 10. 22. 6. 4. rent over het veld. 5. 14. 8. 4. 12. 19 is een provincie. Allen hartelijk gegroet van TANTE D0LLIE. DE TWEELING VAN HET BOSCHHUIS XXII. Daar ging de deur open en kwam tante's hoofd 'Otm het hoekje kijken. „Dik, wat doe je toch, zoo'n lawaai; maar jongen, je bent al heelemaal aange kleed; ik had je toch nog niet geroepen?" „Nee tante, maar ik was al zoo lang wakker; thuis staan we altijd vroeg op." „O, maar hier niet, en wacht morgen maar tot je geroepen bent." Tegen de dichte deur stak Dik zijn tong uit. Bah, hij wou dat hijl hier nooit geko men was; wat had je er aan, den heelen dag als een zoet jongetje in den tuin of de kamer te zitten lezen. Maar hij deed het niet langer; vanmiddag ging hij er fijn in z'n eentje op uit. "Waarom had moeder hem hier ook heen gestuurd? Toen bedacht Dik zich, dat moeder hem niet gestuurd had, maar dat hij' zelf zoo graag wilde, het had hem zoo fijn geleken niets te mioeten doen wat hij akelig vond, maar nu kwam hij tot de ontdekking dat je nog beter met z'n allen een naar werkje kon doen, dan hier in je eentje te zitten. Dien middag was Dik werkelijk met tante gaan wandelen, dat vond hijl wel fijh, maar tante liep uiterst langzaam.. Verwoed schopte hij' tegen de steentjes, wat tante echter heelemaal niet netjes vond; 't was ook niet goed voor z'n schoe nen. Bij een vijver waren ze een poos op een bank gaan zitten; er kwam ook nog een dame met een meisje op de bank, en daar vertelde tante aan dat Dik een neefje van haar was en nog een heeleboel meer, en cmdertusschen stak Dik z'n tong tegen het meisje uit, dat daar heelemaal niet bang voor was en het tegen hem ook deed. Toen ze thuis kwamen had de post een brief voor Dik gebracht, Hen had hem geschreven, en Dik vergat onder 't lezen heelemaal waar hij was. Wat hadden ze veel beleefd, en dat allemaal terwijl hij weg was. De tranen sprongen hem in de oogen, de spookverhalen en het bezoek aan bet kamp, alles even fijn, en hij zat hier maar. Een kwartiertje later zat Dik op z'n kamertje te schrijven,eerst een brief aan vader en moeder; die moest tante ook le zen, en toen nog een kleintje aan Hen en Han, dat werd stevig met postzegelrandjes dichtgeplakt, en nadat tante den brief ge lezen had, ongemerkt in de enveloppe ge daan. Elven dacht Dik nog na; als hijl den brief nu postte dan hadden ze hem thuis morgenmiddag; ja dat kwam goed uit. iBo u' d e w ij' n's plan. „Vertel nu gauw wat er is". Hen zat te springen op de bank. „Ik ben zoo nieuwsgierig." „Nou, we gaan vanavond niet met de jongens mee, maar.spelen zelf voor spook." „Hè....?" „Ja, het is voor die jongens toch niet leuk, als ze er vanavond naar toe gaan en er is heelemaal niets te zien." „Hoe heb je dat verzonnen? Ja, jö, dat is even een plan, natuurlijk doen we dat, o ik zie ons al in het donker in die kuil; wat zullen ze bang zijn". Hen genoot al bij voorbaat. Toch was 't gemakkelijker gezegd dan edaan, want hoe moesten ze er komen A avonds, zonder dat iemand het merkte en dan, Han keek een beetje benauwd. „Vader en moeder vonden het vast niet goed, zijl zoo alleen 's nachts in het bosch; een beetje griezelig vond ze het ook wel, maar dat durfde ze niet hardop te zeg gen, de jongens zouden haar vast uit lachen. „Nou niet zeuren hoor." Hen had er veel te veel zin in en wou er niet over denken of het mocht of niet. Allerlei plannen werden geopperd. Uit het raam klimmen dat was het beste. Dan 'tonden ze, voor ze naar bed gingen best de ladder bij het raam zetten. „Maar daar komt niets van." Als een bom viel de stem van Berend le knecht in hun midden; een oogenblik zaten ze elkaar verlegen aan te zien; toen kwam het guitige gezicht van Berend otm het hoekje kijken. „Berend, je houd je mond hoor". Bou- dewijn was opgesprongen en stond nu voor hem, .„toe, we hebben zoo'n fijn plannetje; je vertelt niets hoor!" (Wotrdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6