nare Hoofdpijn Buitenland. Binnenland geeft, VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGAftG - No. 292 Belangrijksta Nieuws DISSEL ■■Ém Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen vee? Middelburg, Goes en Vüssingon f 0.20. Losse nummers o eeni. Advertcntiün 30 cont per regel. Ingezonden mcdedcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter oï motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE COMMISSIE VAN VIJF TE GENEVE. Over de zitting der commissie van Vijf welke gisteren heeft plaats gehad, wordt gemeld: Tijdens de bijeenkomst liepen pessimis tische geruchten, dat de commissie met het oog op de weigering van Aloisi om met de commissie in onderhandeling te treden over een mogelijk compromis, gis teravond reeds haar rapport aan den Vol kenbondsraad zou vaststellen en daarin verklaren, dat het haar niet mogelijk was geworden een verzoening tusschen de beide partijen tot stand te brengen en dat zij geen heil in verdere verzoeningspogin gen zag. Gelukkig is het zoover nog niet gekomen. In Volkenbondskringen vermoedt men, dat de commissie van Vijf eerst Maandag weer bijeen zal komen om van het ont werp harer ondercommissie kennis te ne men, die haar werkzaamheden waar schijnlijk zal gronden op nieuwe denkbeel den van Laval, die een uitbreiding zijn van 't te Parijs door Engeland en Frank rijk aan Mussolini gedane aanbod. Aange zien Laval een langdurig onderhoud met Aloisi heeft gehad en volgens loopende geruchten ook telefonisch met Mussolini zou hebben gesproken, zou men uit de omstandigheid dat de raadscommissie van Vijf besloten heeft het verzoeningswerk voort te zetten, wellicht kunnen afleiden dat het gesprek van Laval met de verte genwoordigers van Italië niet volkomen ontmoedigend is geweest. De politieke toestand in Griekenland. De stemming is vastgesteld op 27 Octo ber. De republikeinen geven als hun mee ning te kennen, dat president Zaimis, die de grondwet dient te beschermen, ver plicht is af te treden. De spanning in de Mnnenlandsche po litiek is nog steeds niet geweken. In po litieke kringen verwacht men, dat zeer spoedig een regeeringscrisis zal ontstaan. De republikeinen zijn voornemens aan het aanstaande plebisciet deel te nemen en met alle inspanning van krachten te ijveren voor het hehoud der republiek. Volgens de bladen zou Venizelos zelf de leiding van de verkiezingscampagne der republikeinscbe partij op zich nemen. De Duitsche Rijksdag bijeengeroepen. Zooals wij reeds gisteren in een deel onzer oplaag meldden, hebben: de leden van den Duitschen Rijksdag van Hitier bevel ontvangen Zondagavond ter verga dering in Neurenberg aanwezig te zijn. Het doel van deze vergadering kan men gemakkelijk gissen: het aanhooren en hij acclamatie goedkeuren van nieuwe wet ten, waarvan de regeering het gewenscht oordeelt, dat de afkondiging gepaard gaat met zekere plechtigheid. Anders dient de Rijksdag nergens voor. Welke wetten zullen nu in Neurenberg worden afgekondigd? De proclamatie van den leider schijnt daaromtrent aanwijzin gen te bevatten, op grond waarvan men in politieke kringen te Berlijn verwacht, dat zij in de eerste plaats de wettelijke rege ling van het Jodenvraagstuk zullen be treffen en ook nog eenige bepalingen zul len bevatten tegen de politieke werkzaam heid van „zielverzorgers". De wet op de uitburgering van de Jo den laat reeds sedert eenige maanden op zich wachten. Zij werd dikwijls aangekon digd en telkens weer uitgesteld. Havas seint uit Neurenberg, dat de bijeenroeping van den Rijksdag een groo- te sensatie verwekte in de congreskringen. Men verwacht, dat Hitier ook energiek stelling zal nemen in de kwestie van bet incident met de „Bremen" in New York en de jongste maatregelen van Lithauen in Klaipeda. Ernstige mijnramp. In de mijn North Gauber nabij Barnaly in Yorkshire heeft Donderdagavond een ontploffing het leven geëischt van 16 mijn werkers, terwijl 9 zwaar werden gewond. Dë ontploffing geschiedde op een diepte van 135 M., terwijl 160 man aan het werk waren. Tegen half elf des avonds waren alle gewonden en dooden geborgen. Het reddingswerk werd ten zeerste be moeilijkt, doordat de schacht waar de ont ploffing plaats vond, slechts 1 M. hoog was, zoodat de reddingsploegen met de draagbaren over den bodem moesten krui pen om de gewonden te vervoeren. Een tunnel door den Mont Blanc. In den korten tijd, dien Laval tusschen de volkenbondsbesprekingen in Parijs heeft doorgebracht, heeft hij met den bur gemeester van Ghamonix en andere amb tenaren het probleem besproken van het boren van een timnel door den Mont Blanc. Laval gaf als zijn meening te ken nen, dat deze tunnel reden van bestaan heeft en dat naar zijn meening de onder neming beter kan worden uitgevoerd door den staat dan door een particuliere maat schappij. Het plan is een weg aan te leg gen van Ghamonix in Frankrijk naar het dorp Entrêves in Italië. De totale lengte van den tunnel van Ghamonix naar En trêves zou ongeveer 12 mijl zijn. Men ver wacht niet, dat zich geologische moeilijk heden zullen voordoen, wel is het waar schijnlijk, dat groote hoeveelheden water zullen loskomen. De deskundigen achten dit echter geen bezwaar, daar zij meenen, hiervan gebruik te kunnen maken voor het verwijderen der losgemaakte steenen. Geraamd wordt dat de kosten niet hoo- ger zullen zijn dan 400 millioen francs, welk bedrag spoedig gedekt zal kunnen worden door de groote opbrengsten die men verwacht uit een dergelijke tunnel te zullen kunnen trekken. De kortste af stand tusschen Parijs en Rome loopt over Chamonix, zoodat de waarde van den tunnel voor automobilisten en toeristen over het algemeen zeer groot geacht moet worden. De mannen met de spaden defileeren voor Hitier. Het partijcongres te Neurenberg is Don derdagmorgen gewijd geweest aan den rijks arbeidsdienst. Een uur vóór het begin van het voorbij- marcheeren der 54.000 arbeidsmannen waren de hoofdtribunes en de aansluiten de lager gelegen tribunes op de frontzijde van het veld dicht bezet. Weinige minuten na 10 uur kondigden fanfares en tromgeroffel de aankomst van den Fuehrer aan, die door den rijks-ar- beidsleider werd ontvangen. Toen de Fuehrer in zijn auto steeg om de voorbij imaroheerenden de revue te laten passeeren, donderden hem van de groote tribune en van alle zijden van het veld opnieuw stormachtige „HeiT'-kreten tegemoet. Daarna trokken in 11 marschcolonnes met meer dan 400 vlaggen de arbeids mannen in rijen van twaalf in militaire houding, elk met een blinkende spade aan den schouder, langs de eeretribune. Drie uren lang trok groep na groep voorbij. Nadat de Fuehrer zich naar den Fueh- rertoren had begeven, weerklonken de commando's: „Op de plaats rust! Spaden in de hand! Presenteert de spaden!" en 54.000 spaden fonkelden in de zon een zee van staal. Spontaan gejubel bruischte over het veld. D'e Fuehrer kwam aan den rand van den Fuehrertoren en groette „Heil arbeidsmannen!" Uit 54.000 kelen schalde hem het ant woord tegemoet: „Heil, mijn Fuehrer!" Daarop zongen de arbeidsmannen, waarna een spreekkoor van jongelieden den Fuehrer vooor zijn werk dankte. Nu volgde de hulde aan de dooden. De hoofden werden ontbloot en men zag de mannen van den arbeidsdienst het monu ment van den arbeidsdienst met vier lau werkransen versieren. Daarna trad de Fuehrer zelf voor „de soldaten des vredes" tot het houden van een redevoering. Arabieren willen oorlog. De oorlogspaniek, die onder invloed van de Arabische pers de laatste dagen de Arabische bevolking in Transjordanië, Syrië en vooral in Palestina had aange grepen. en die tot een run op de banken, een oploop van de levensmiddelen-prijzen en van den goudprijs en tot een stilstand in het handelsverloop had geleid, begint wat te luwen. Dë Arabische nationalistische krant „Adifae" keert zich in een hoofdartikel tegen deze rustige stemming. Het artikel draagt het opschrift: „Wij wenschen den oorlog, die het laatste mid del tot onze redding is". Slechts een oorlog tusschen de kolo niale mogendheden kan het Oosten red den. Houtskool&as voor auto's. Na een rondrit van ongeveer 6000 K.M door tien Europeesche landen is de op houtskoolgas loopende Alfa Romeo te Rome aangekomen. Zooals men weet, is het de bedoeling der regeering, dat op alle autobuslijnen in het land de benzinemotor wordt ver vangen door een motor, die houtskool- gas als brandstof gebruikt, en de ver richtingen van den proefauto zijn dan ook met groote belangstelling gevolgd. Bij aankomst van den auto waren tal rijke autoriteiten aanwezig. De auto heeft steeds zeer goed geloo- pen, zelfs over bergen, zooals den Mt. Ce- nis waar een 2000 meter 'hooge pas zon der moeite werd gepasseerd. Men vergeet er bij te zeggen, dat men althans in Nederland nogal pech had! De geheimzinnige man. „Kunt U stoppen te Boedapest?" hoorde gezagvoerder J. Duimelaar van de „Nach tegaal" der K.L.jM. gistermorgen vra gen, toen hij! Athene met zijn Indië-vlieg- tuig verlaten had en op weg was naar Bratislava. De passagier, die dezen wensch te kennen gaf, was, aldus de Telegraaf, de man, die plotseling de aandacht der we reld op zich heeft gevestigd, mr F. W. Rickett, „the mystery man", die in het Abessynië-conflict zulk een verrassende rol heeft gespeeld. En het vliegtuig is, hoewel het niet noodig was, gedaald op het vliegveld van Boedapest en mr Ric kett stapte uit, zoodat men, zoowel te Bra tislava als te Amsterdam, vergeefs wachtte iap den grooten man van de con cessies, die zijn achtervolgers te slim was geweest en nu rustig naar Cechoslovakijë kon reizen omzaken te doen voor Ahessynië. Mr Rickett was op Schiphol al met het vorige vliegtuig verwacht. Maar hij had er alle reden voor '0im een Indië-vliegtuig over te slaan. Want intusschen was te Cairo een Arabische sheik met een hoog geplaatst ambtenaar uit Abessinië gearri veerd met vérstrekkende volmachten voor de aankoopen van wapens en munitie ten behoeve van zijn land. Dien heeft mr Ric kett ontmoet en na de conferentie vertrok de sheik via Bagdad naar zijtn land, ter wijl mr Rickett het Indië-vliegtuig af wachtte, dat naar Holland ging, om naar hij voorgaf vervolgens via Schiphol ter stond naar Londen door te reizen. Maar „the mystery man" had heel an dere plannen. Biji het vertrek van Athene gaf hij! te kennen te Bratislava aan land te zullen gaan. Eén kwartier voor Boe dapest bereikt werd, waar het vliegtuig overheen zou vliegen, kwam mr Rickett bij gezagvoerder Duimelaar met het hierbo ven vermelde verzoek. Er was geen reden niet aan het verzoek te voldoen. Dus daal de men te Boedapest en maakte van deze gelegenheid gebruik om te tanken. Mr Rickett vroeg nog naar een hotel. Later zeide hij, bij! vrienden te zullen logeeren. Doch men vermoedt, dat hij terstond per trein is doorgereisd naar Gechoslovakij'e om de door den Abessyniër geplaatste or der uit te voieren, wapens en munitie aan te koopen. Toen de „Nachtegaal" te Bratislawa arriveerde, stond daar de pers volledig vertegenwoordigd in afwachting van den grooten man. Groot was de verbazing, dat hij! hun zoo ontsnapt was. Ook op Schiphol was groote belangstel ling voior den passagier, die zoo plotse ling zijn reis had onderbroken. Per vlieg tuig uit Londen waren verschillende spe ciale verslaggevers der groote Ehgelsche bladen gekomen, die erg teleurgesteld wa ren, toen bleek dat de vogel hun was ont snapt. Korte Berichten. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat het gerucht over de vrijlating van oud-gezant Rintelen, die tot levens* lange opsluiting werd veroordeeld wegens hoogverraad en deelneming aan de po ging tot staatsgreep in Juli 1934, volko men ongegrond is. Rintelen bevindt zich nog steeds in de strafgevangenis te Stein (Beneden-Oostenrijk) In het Fransche staatsblad wordt een verordening van den minister van buitenlandsche zaken gepubliceerd, waar bij de uitvoer van oorlogsmateriaal van een uitvoervergunning afhankelijk wordt gesteld. De redevoering van Hoare te Genève heeft in Ahessynië een diepen indruk ge maakt. Zij wordt overal in vlugschriften, in het Amharisch vertaald, verspreid. De keizer zelf hoopt, dat Engeland erin sla gen zal, een oorlog te verhinderen. Verschillende bladen melden, dat een reeks landen zooals Noorwegen, Zwe den, Denemarken en Nederland verklaard hebben, dat zij uit den volkenbond zullen treden, wanneer de groote mogendheden toonen niet bereid te zijn in het Itali- aanschAhessynisch conflict het volken bondshandvest toe te passen. Ook ver scheidene Zuid-Amerikaansche staten zouden een zeer energieke houding hebben aangenomen. Men heeft thans vastgesteld, dat de storing, tengevolge waarvan de radiorede van de keizerin van Ahessynië in Europa niet gehoord kon worden, veroorzaakt is door het draadlooze station van Tasjkent in Turkestan, dat veel krachtiger is dan de zender van Addis Abeba en dat foto's doorseinde. Besloten is den staat van beleg in Roemenië opnieuw voor den duur van zes maanden te verlengen. Naar verluidt zouden de Italiaan- sche bladen instructie hebben gekregen, vanaf Vrijdag alle aanvallen op Enge land te staken. Inmiddels echter hebben al enkele vooraanstaande bladen weder om bittere uitvallen naar Engeland gepu bliceerd. DE TROONREDE WORDT PER RADIO UITGEZONDEN. Ook dit jaar zal de Troonrede, waar mede H. M. de Koningin Dinsdag a.s. de vereenigde zitting der Staten-Generaal zal openen, per radio over de beide zenders worden uitgezonden. Prinses Juliana naar Londen. Naar de correspondent van het „Hbl." uit Londen verneemt, bestaat de mogelijk heid, dat Prinses Juliana in November weer naar Londen zal gaan. Uit goede bron is den correspondent medegedeeld, dat zij door den Koning en de Koningin van Engeland is uitgenoodigd om als bruidsmeisje op te treden bij het huwe lijk van den Hertog van Gloucester. De studio der N. C. R. V. Naar „Dë Standaard" verneemt, heeft het 'bestuur der N. C. R. V. deze week aan het gemeentebestuur van Utrecht bericht, dat afgezien werd van aankoop van het gebouw van K. en W., aangezien de ge- lui'dsproeven hadden uitgewezen, dat het gebouw minder geschikt was voor de ves tiging van de studio. Omtrent de verdere plannen van de N. G. R. V. staat nog niets vast. Het bestuur is bezig uit te zien naar geschikte terreinen elders. Steunvergoeding voor erwten. Naar wordt medegedeeld, zal de steun vergoeding, bedoeld in artikel 3 eerste lid van het Reglement steun groene erwten en schokkererwten 1935, voor erwten gedena tureerd in de tijdvakken 12 tot en met 17 Aug., 19 tot en met 24 Aug. en 26 tot en met 31 Aug. voor de kwaliteitsklassen A, B, G en D', respectievelijk f 4, f 3.50, f 3 en f 2.50 per 100 k.g. bedragen, terwijl de steunvergoeding, bedoeld in artikel 4 eer ste lid van het Reglement steun gele erw ten 1935, voor gele erwten, gedorscht vóór 1 Sept. en voldoende aan de standaard- monsters G of D, resp. f 3 en f 2.50 zal bedragen. Geestelijke verzorging van militairen. In verband met de aangevangen herha lingsoefeningen zijn onder de wapenen ge komen tot 28 Sept. a.s., voor de geestelijke verzorging van de troepen: ds S. Oegema, Geref. predikant te Langeslag (O.), voor de garnizoenen Amersfoort en Harder wijk, met standplaats Amersfoort; ds A. H. Hilbers, Ghr. Geref. predikant te Gro ningen, voor de garnizoenen Assen en Groningen, met standplaats Assen; ds Ph. J. Yreugdenhil, Ned. Herv. predikant te Gorinchem, voor de garnizoenen Breda en Bergen op Zoom, met standplaats Bre da; ds R. Bartlema, Ned. Herv. predikant te Zeist, voor het garnizoen Ede; ds W. M. A. Kalkman, Ned. Herv. predikant te Katwijk aan Zee, voor het garnizoen Le gerplaats bij' Harskamp, en ds L. D. Poot, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, voor het garnizoen kamp van Laren. Communistische wethouders. De Commissaris der Koningin in Gro ningen heeft bepaald, dat in de gemeente Finsterwolde, welke twee communistische wethouders heeft, als loco-burgemeester zal optreden het raadslid L. E. Evers, die in de vorige zittingsperiode wethouder was en toen ook als plaatsvervangend burgemeester fungeerde. De beide com munistische wethouders zijn dus gepas seerd. De staking te Tilburg. Nog steeds vertonnen de stakers geen neiging om den arbeid weer op te vatten. Er zijtn geringe schommelingen in de cij fers van eiken dag, maar practisch komt het toch hierop neer, dat de fabrieken niet kunnen draaien. Gistermiddag be droeg het aantal stakers 4318. Het zonderlinge geval doet zich voor, dat bijt de niet- of althans notg niet georga niseerde dekenfabrikanten, de firma Gebr. van Beurden, waar tot heden niet ge staakt werd, omdat de loonsverlaging in quaestie niet was toegepast, het geheele personeel gistermiddag het bijltje er bij heeft neer gelegd. Het Kamerlid, mr P. M. Arts, heeft be richt, dat hij' heeft moeten afzien van een poging om langs juridischen weg te zoe ken naar middelen om de weerstandskas- sen van St. Lambertus te openen, omdat hem gebleken is, dat het gesloten houden dier kassen in gevallen van een wilde sta king als deze volkomen steunt op de regle mentaire bepalingen. De burgemeester heeft in Den Haag be sprekingen gevoerd, o.a. met den minister van Binnenlandsche Zaken, mr de Wilde. De heer Vonk de Both kon uit dit onder houd geen mededeelingen doen. Op een hernieuwd verzoek van de Til- burgsche stakingsleiding aan den rijlksbe- middelaar, prof. Aalberse, om bemidde ling in het conflict, heeft prof. Aalberse gisteren telegrafisch geantwoord: Na ont vangst van uw brief opnieuw inlichtingen ingewonnen hebbend, moet ik bij de cotn- Binnenland. Sluiting en opening van de zitting der Staten-Generaal. Prinses Juliana te Alkmaar. Mengpercentage van boter in margarine verlaagd. Buitenland. De Commissie van Vijf te Genève aan het werk. Rede van Lava! te Genève. De Nazi-partijdag te Neurenberg. De Duitsche Rijksdag bijeengeroepen. Mijnramp in Engeland. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zij ter af. Bovendien, Ge proeft nietsI Prettig en makkelijk innemenl AKKER-CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. C /eral verkrijgbaar» 52 cent per 12 stuks. Vraagt ook» „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver- slopping, hardlijvigheid, enz. Werken zachL clusie blijiven dat er voor mij bij! dezen stand van bet conflict geen kans van sla gen is bij bemiddelend optreden. Groote partij haring naar Rusland verkocht. De N.V. Reederiji en Viscbhandel voor heen Frank Vrolijk te Scheveningen, heeft een begin gemaakt met de aflevering van de door deze reederiji aan Rusland ver kochte haring. Deze firma heeft enkele maanden gele den van de Nederl. Visscherij-Centrale den geheelen voorraad pekel- en steurha- ring vangst 1934, zijnde 'ongeveer 22.000 kantjes, gekocht. Deze haring was het restant der in 1934 door de verschillende ireederijen biji genoemde Centrale inge brachte haring, die destijds tegen vast gestelde prijzen uit de markt was geno men. Evenals vorig jaar heeft de firma Vro lijk zich in verbinding gesteld met de re geering van Rusland, om te trachten daar deze haring te verkoopen en is het haar gelukt 10.000 vaten haring (15.000 kan tjes) daarheen te verkoopen. Al deze haring moest in Schotsche ton nen worden nvergepakt. Elke week wer den een 16 tot 1800 Schotsche tonnen ge reed gemaakt en hierdoor hebben een groot aantal haringpakkers en kuipers gedurende enkele maanden volop werk ge had. Met de eerste aflevering is men giste ren begonnen. Een Rus is uit Moskou naar hier'gekomen om de haring voor de aflevering te keuren en inmiddels zijn reeds 2700 Schotsche tonnen verladen. Nog deze week moeten alle 10.000 va ten geleverd zijn. Van de nog resteerende 7000 kantjes haring is ook elders reeds een gedeelte verkocht, zoodat wel mag warden aange nomen, dat de haring van 1934, mede ook door dezen verkoop naar Rusland, zoo goed als opgeruimd zal zijh, hetgeen zeer zeker ten goede zal komen aan de verder nog te nemen maatregelen in verband met de drijfnetharingvisscherij1. De reederiji Frank Vrolijk heeft van Rusland een groote partij' zont gekocht. Een millioen kilogram is reeds aangeko men en in de zoutpakhuizen opgeslagen, en een tweede zending is binnenkort te wachten. Voorzitter van de Eerste Kamer. Bijl Kon. besluit van 12 Sept. is tot voorzitter van de Eerste Kamer, geduren de de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1935, be noemd de heer mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. Nationaal Luchtvaartfondszegel. Met ingang van 16 October a.s. zal op de postkantoren een bijzondere postzegel verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de toeslag boven 'de frankeerwaarde ten bate komt van het Nat. Luchtvaartfonds. Dë frankeerwaarde, bedraagt 6 cent en de toeslag 4 cent. Het zegel ia ontworpen doorden beel denden kunstenaar M. G. Escher en stelt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1