Eindelijk vereenigd. ZONDER PRIJSVERH00GING Uit de Provincie Hst vliegveld „De Eendenkooi". Gedurende de laatste jaren is nabij Woensdrecht een terrein geëgaliseerd ter grootte van 40 H.A., dat later werd uit gebreid tot 60 H.A. In de gemeente Woensdrecht waren vele werkloozen en om deze aan arbeid te helpen werd het terrein, bekend als de „Eendenkooi" en voornamelijk bestaande uit moerassen en glooiingen in orde ge bracht, met de bedoeling er een vliegveld van te maken. In den afgeloopen zomer waren de voorbereidingen zoover gevorderd, dat men hoopte het vliegveld medio Sept. te kunnen openen, de opening wan dan ook reeds aangekondigd. Thans vernemen we, dat de opening vermoedelijk eerst na Paschen 1936 zal plaats hebben. Op de markt brengen van benaderd slachtvee. In de vergadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw, af deeling Westland, zijn klachten geuit, over het telkens op de Rotterdamsche markt verschijnen van slachtvee, dat door de belastingamb tenaren benaderd is, wegens te lage aan gifte van dit vee voor den accijns. De grief was, dat deze koeien dikwijls ver kocht worden voor lagere bedragen, dan waartegen ze benaderd zijn. zoodat de markt er door bedorven wordt. Na uitvoerige bespreking is besloten, dat de af deeling Westland nog op de aan staande algemeene vergadering van de maatschappij een voorstel zal doen, er bij de bevoegde instanties op aan te dringen, het op de markt brengen van het bena derde slachtvee in het vervolg te voorko men. De staking te Tilburg. De Tilburgsohe fabrikanten hebben het voorstel van het stakingscomité om te onderhandelen over de beëindiging van het conflict in de wollenstoffenin- dustrie van de hand gewezen. Zij hebben besloten pertinent te weigeren om met de stakende arbeiders onderhandelingen in welken vorm ook te openen. Dé fabrikanten waren unaniem van oordeel, dat de eenige oplossing van het bestaande arbeidsconflict gelegen is in een algemeene werkhervatting op de arbeids voorwaarden, zooals deze op 19 Augustus j.l. in werking zijn getreden. Vanmorgen is het aantal stakers weer een weinig toegenomen. Minister Slingenberg voor de radio. De minister van Sociale Zaken mr M. Slingenberg zal Maandagavond a..s. van 8.308.45 een woord van aanbeveling spreken ter ondersteuning van den ver koop der zomerpostzegels, waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan de arbeidszorg voor onvolwaardigen en aan de 8 noodlijdende orkesten in de groote steden. Mr M. Slingenberg's notarispractijk te Haarlem. Zooals men zich zal herinneren heeft mr M. Slingenberg, toen hij minister werd, het verzoek gericht tot de Kamer van Toezicht op de notarissen of gedu rende zijn ministerschap een plaatsver vanger mocht worden aangewezen voor zijn notariaat. De beslissing berustte bij den president van de rechtbank te Haar lem. tevens voorzitter van de Kamer van Toezicht, mr G. Sluis. Naar men verneemt, heeft mr Sluis het verzoek van den heer Slingenberg inge willigd en als plaatsvervanger van het kantoor aangewezen mr J. van Munster van Heuven. Forensen vragen verlaging spoorwegv tarieven. De Forensen-reisvereeniging „Kenne- merland" heeft een brief gericht aan de dirctie van de Nederlandsche Spoorwe gen, waarin zij o.a. bet volgende zegt: Naar aanleiding van de verlaging der tarieven per 1 Juli j.l. voor het gewone reizigersvervoer. in den vorm van dag- retours op alle trajecten, op basis van het tarief der buurtverkeerkaarten, wat we derom een belangrijke tariefsverlaging beteekent, merken wij o.a. op, dat het ta rief der trajectkaarten daarentegen tot nu toe slechts met ongeveer 5 pet. is ver laagd. zoodat het ons tegenover de fo rensen billijk voorkomt, wanneer deze ta rieven eveneens aanmerkelijk zouden worden verlaagd. FEUILLETON Een verhaal uit het vroegere Rusland. 21.) o— „En wat wilde je dan zeggen?" vroeg Serge, die nu geheel wakker was. „Ik kwamik wilde zeggen, dat er al gebeld is, om te lezen." „Om te lezen; wat wordt er dan gele zen?" „Om den Bijbel te lezen; dat doet Papa eiken morgen voor ons." „Ik dank je wel, kleine meid, maar je ziet, dat ik nog niet klaar ben; een ande ren keer kom ik ook." „Is dat zeker?" vroeg ze. „Zeker." Het kind bleef roerloos. „Wat wil je nog meer, Lili?" vroeg Serge. Lili naderde schoorvoetend, en haar lippen vlak bij Serge's oor brengend, fluis terde zij! blozend; „Is 't waar, dat je Jezus niet liefhebt?" „Wie heeft dat gezegd?" vroeg Serge, en ook hij bloosde. „Boris; hij zei dat jij Jezus niet lief- hadt." „Alle Christenen moeten Jezus liefheb- Jhr Mr G. Sandberg begraven. Onder groote belangstelling is vandaag op de begraafplaats „De Oude Toren" te Woensel de jonge luitenant-vlieger Jhr Mr G. Sandberg begraven, die de vorige week te Ankara als slachtoffer van zijn beroep is gevallen. Langs den weg stond een menigte van duizenden de lange stoet gade te slatin. De vlaggen van de Philipsfabrieken hingen halfstoks. De Nederlandsch-Belgische betrekkingen. Minister de Graeff is gistermiddag te Genève de gast geweest van den Belgi schen minister-president Van Zeeland, die aan onzen minister een lunch had aangeboden. Al hebben de twee ministers tijdens hun onderhoud natuurlijk de re devoering van Sir Samuel Hoare niet on besproken gelaten, het hoofdonderwerp van bespreking schijnen toch de Neder landsch-Belgische betrekkingen geweest te zijn. VERLAGING VASTE LASTEN EH HUREN. Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Verdient devaluatie de voorkeur boven consequente deflatie? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: Bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Ontleend is daaraan: Van verschillende zijden werden tegen hetgeen bij dit wetsontwerp wordt voor gesteld, zeer ernstige bedenkingen inge bracht, deels omdat men van meening was, dat de noodzakelijke aanpassing niet door wettelijke maatregelen en in ieder geval niet door de thans voorge stelde wettelijke maatregelen te bereiken valt, deels ook omdat men in devaluatie zeker thans, den eenig mogelijken weg tot het bereiken van een lager stabili- satievlak zag. Vele andere leden bleken met de regee ring van oordeel, dat de wetgever stimu- leerend behoort op te treden, teneinde de aanpassing te bevorderen. Sommige leden, tegenstanders van het ontwerp, wezen erop, dat de regeering er tot nu toe niet in geslaagd is, de wen- schelijk genoemde daling van de publieke uitgaven tot stand te brengen. Deze leden waren van oordeel, dat de regeering door de indiening van dit wetsontwerp heeft getoond, de mogelijkheden, die door zulk een ingrijpen geopend kunnen worden, te overschatten. O.m. wordt door maat regelen als deze het credietwezen in ern stige mate gestoord. Eenige leden stelden de vraag, of dit ontwerp niet vervangen zou kunnen worden door een ander, waarvan de hoofdstrekking overeen zou komen met die van het ontwerp-Crisis-Landbouw- hypotheekwet. Sommige andere leden brachten als be zwaar tegen het ontwerp voornamelijk naar voren, dat voor velen een aanmer kelijke daling van inkomsten daarvan het gevolg zal zijn. Hierdoor zal de werk loosheid toenemen. Ook zullen de belas tingen tengevolge van het in het wets ontwerp voorgestelde nog weer minder gaan opbrengen. Ook deze leden vreesden schadelijke gevolgen van het ontwerp voor het cre dietwezen in het bijzonder het hypothe caire crediet. Volgens verscheidene leden zal in het kader van het regeeringsbeleid, nadat dit ontwerp wet zal zijn geworden, aan verdere maatregelen niet te ontkomen zijn. Er zijn naar hun overtuiging, slechts twee wegen, welke thans gevolgd kunnen worden, n.l. toepassing op zeer korten termijn van consequente defla tie of van devaluatie. Wil men deflatie toepassen als middel tot herstel, dan moet deze in eens en over de ge- heele linie worden toegepast. Naar de meening dezer leden zal men er met dit wetsontwerp, dat voor de ver laging van de kosten van het levens onderhoud slechts zeer weinig beteeke- nis heeft, niet komen. H.i. is de eenig bruikbare weg onder de gegeven omstan digheden die der devaluatie. Naar hun meening verdient een vrijwillige devalua tie verre de voorkeur boven een, die ons wordt opgedrongen. Vele andere leden verklaarden het uit- ben." „Maar allen doen dit niet," zeide Lili, met ernst op haar gelaat. „Geloof jij: dat?maar Je zult te laat komen voor het lezen"; hiermee gaf Serge een andere wending aan het gesprek. Lili's gelaat kreeg een treurige uitdruk king. „Zeg miji, dat jij1 Jezus liefhebt," fluisterde zij1, met een smeekenden blik in haar heldere oogen. Serge kon dezen blik niet weerstaan; hij nam haar bruin gelokt hoofdje in zijn handen en kuste haar. „Wat een vreemd klein meisje ben jij'l" fluisterde hiji. „Ga gauw, lief kind, anders kom je te laat." Het kind ging heen, maar toen zij1 in de kamer van haar vader was gekomen, be merkte de scherpe blik van haar moeder een traan in haar oogen. Lang bleef Serge, met het hoofd in de handen rustend, in gedachten verdiept, terwijl zijn cog gevestigd bleef op de deur, waardoor het kleine meisje verdwenen was. Toen hij tegen twaalf uur beneden kwam, vond hij de salons verlaten. Op een tafel lagen eenige boeken. Toen hij er een opensloeg, las hij den titel: „De Heilige Schriften des Ouden en Nieuwen Verbonds". Hij legde het boek weer neer. Ook het tweede onderging hetzelfde lot. Eindelijk viel zijn oog o<p een in bruin gangspunt der regeering, n.l. dat de aan passing van vaste lasten en huren aan een lager kostenniveau, door wettelijke maatregelen dient te worden gestimu leerd, te kunnen aanvaarden. Het belang van het geheele volk, dat voor het ingrijpen in het algemeen grond slag moet zijn, zal ook omvang en uit werking der te nemen maatregelen moe ten bepalen. Verscheidene leden waren er over te leurgesteld, dat het ontwerp ten aanzien van de verlaging der vaste lasten niet méér bevat. Aan de hand van de Memorie van Toe lichting wezen zij er op, dat in ieder geval aan de voorgestelde maatregelen de werking moet worden ontzegd, dat zij een directe vermindering zullen brengen van den druk, die op het bedrijfsleven rust. Zij wezen er op, dat van de werking der voorgestelde maatregelen het bedrijfs leven zelfs uitdrukkelijk wordt uitgeslo ten. Immers hypothecaire credieten, ver leend door bankinstellingen, vallen bui ten de ontworpen bepalingen betreffende rente en aflossing van dergelijke schul den; fabrieken, kantoren, werkplaatsen, magazijnen, enz. vallen buiten de voor gestelde huurveriaging. Maatregelen ter verlichting der vaste lasten, maar dan over de geheele lijn en met algemeene economische werking, achtten de hier aan het woord zijnde leden steeds dringender geboden. Noodig is een complex van maatregelen, waar door ons volksleven met één slag op een lager stabilisatievlak gebracht wordt. Wil men de aanpassing consequent voortzetten, aldus vervolgde een groot deel van deze leden, dan kan men verder aan een vermindering van de hoofdsommen niet ontkomen. Slechts wijziging van de hoofdsom be vordert huns inziens de prijsdaling, niet een verandering van den rentevoet. Resumeerende gaven deze leden als hun oordeel te kennen, dat het wetsont werp, indien de Regeering het althans niet door een ander van veel verdere strekking wil vervangen, niet alleen zal moeten worden omgewerkt, doch ook zoo spoedig mogelijk door verdere maatrege len ter verlaging der vaste lasten gevolgd zal moeten worden. Verscheidene andere leden, die van oordeel waren, dat tot nog toe bij de gevoerde deflatiepolitiek de noodzakelijk heid om ook huren en vaste lasten te doen dalen, niet voldoende in het oog gehouden was, constateerden met instem ming, dat dit ontwerp de strekking heeft vaste lasten te verminderen door alge- ïneen werkende maatregelen' en niet enkel door de mogelijkheid te openen tot verlaging in afzonderlijke gevallen, waarin het bestaan van een noodtoestand wordt aangetoond. Enkele grondgedach ten van het ontwerp hadden dan ook hun instemming. Niettemin waren ook deze leden vol strekt niet bevredigd door hetgeen wordt voorgesteld en hadden zij tegen een deel der voorstellen ernstige bezwaren. In de eerste plaats wezen zij er op, dat de Regeering het begrip „vaste lasten" een zijdig opvat. Zij spreekt op pag. 1 van de Memorie van Toelichting van „kapi- taallasten en door de Overheid zelve op gelegde lasten", die op de bedrijven druk ken, doch zij zwijgt geheel van de op de openbare lichamen drukkende lasten, die door de verandering in de waarde van het geld eveneens onevenredig zwaar geworden zijn. De leden vroegen in het bijzonder de aandacht voor de positie der gemeenten. Bij dit ontwerp wil de Regeering voor millioenen aan jaarlijk- sche inkomsten aan de gemeenten ont nemen, zonder dat zij eenigen maatregel voorstelt ter verlichting van de uitgaven aan rente en aflossing, waarvoor de ge meenten geplaatst zijn. Wil men werkelijk doeltreffende maat regelen nemen ter verlaging van de vas te lasten, dan zal men naar het oordeel dezer leden die maatregelen niet alleen moeten uitbreiden tot de op de openbare lichamen rustende lasten, doch tot alle langloopende schulden, en dan zal men ook huns inziens er niet aan kunnen ontkomen, ook de hoofdsommen aan te tasten. Voorts waren zij van meening, dat een huurveriaging met 20 pet. niet voor alle gevallen voldoende is en dat ook de marokijn gebonden boekje, juist zoo een als hij Michael in handen had zien hebben. Nieuwsgierig zag hij het in, toen een licht gedruisch hem deed schrikken. „Hoe maakt ge het vanmorgen?" zeide een stem achter hem. Het was mevrouw Istinef, wier naderende voetstappen hij dioor het tapijt niet gehoord had. „Dank u, zoo goed als dit voor een oud soldaat mogelijk is," zeide hij' blozend. „Ik zie, dat u geen heel ruime keus van lec tuur hebt," ging hij voort, met een schalk- schen glimlach op de Bijbels en brochures wijzende, die hij zooeven ingezien had. „Ik heb niet eens een courant kunnen ontdekken." „Jij bent niet gewend aan die soort van boeken," zeide mevrouw Istinef vriendelijk, „en wat de couranten aan gaat, die hebben de dienstboden zeker meegenomen; ik zal er om bellen. Serge," hernam zij, zijn arm nemende en hem medevoerende naar het roode salon, „ik vrees, dat het je nog veel moeite kost, over de treurige voorvallen te spreken, die je hebt bijgewoond, maar prinses Bronitzky heeft je terugkomst vernamen en wenscht je te zien; zij hoopt, dat je haar eenige bijzonderheden zult kunnen meedeelen omtrent de laatste oogenblik- ken van haar zoon". Serge antwoordde niet, maar staarde plotseling op den grond, als zag hij' daar rentevoet nog verder zal moeten dalen dan tot 4 pet., terwijl zij een hypotheek rente van 4% pet. in ieder geval te hoog achtten. Weer andere leden verklaarden zich niet alleen met de grondgedachten, doch ook met de uitwerking van het wetsont werp in hoofdzaak te kunnen vereenigen. De Regeering doet al het mogelijke om tot een voldoende verlaging van de pu blieke uitgaven te geraken. Daarmede komt men er echter niet. Ook de vaste lasten, welke de Overheid niet zelf op legt en ook niet zelf rechtstreeks in de hand heeft, moeten worden verminderd. Ongetwijfeld dient ook op dit gebied de voorkeur gegeven te worden aan een aan passing langs natuurlijken weg. Waar deze evenwel achterwege blijft of in een te langzaam tempo plaats heeft, moet de Overheid, gelet op de buitengewone, ge heel gewijzigde omstandigheden, wel in grijpen. Bij deze opvatting sloten zich een aan tal andere leden aan, die geenszins wil den ontkennen, dat aan de voorgestelde maatregelen groote bezwaren verbonden zijn doch die van meening waren, dat met het oog op de buitengewone om standigheden, waarin ons volk zich be vindt, over deze bezwaren behoort te wor den heengestapt. Zij waren dan ook be reid, dit ontwerp als „crisismaatregel" te aanvaarden. Zonder nader betoog acht ten zij het duidelijk, dat verlaging van productiekosten noodzakelijk is. Een aan passing, wat de productiekosten betreft, aan het peil der ons omringende landen is onafwendbaar. Daarvoor is het noodig dat de kosten van het levensonderhoud dalen. Dezelfde leden verklaarden verder niet in te zien, dat het hypothecair crediet door de indiening van dit ontwerp en door een eventueele verheffing daarvan tot wet ernstig geschokt zou worden. Verscheidene van de leden, die zich in hoofdzaak met het wetsontwerp konden vereenigen of het althans als een eer sten stap in de goede richting beschouw den, meenden, dat het eigenlijk over bodig was, thans opnieuw een debat over de al of niet wenschelijkheid van deva luatie te gaan voeren. Tegen den aandrang tot het ingrijpen in alle mogelijke schuldverhoudingen en vooral tegen den drang tot aantasting der hoofdsommen verklaarden verschei dene leden zich met kracht te moeten verzetten. Aantasting der hoofdsommen aldus deze leden moet onvermijde lijk tot groote onbillijkheden leiden. Verscheidene leden zouden het ter be vordering der aanpassing billijker en tegenover de huiseigenaren, wien onge acht de rentevoet der door hen aangegane hypothecaire leeningen een huurveria ging van 20 pCt. kan worden opgelegd, juister achten, indien ook de hypotheek rente naar het niveau van 1931 met 20 pCt. verlaagd werd. Stelt men het ni veau op gemiddeld 5Vi pCt., dan komt men tot een nieuwen rentevoet van 4,2 pCt. Van andere zijde werd tegen het denk beeld de hypotheekrente te verlagen met 20 pCt. beneden het peil van 1931, aan gevoerd, dat een dergelijke wijze van renteverlaging vrijwel onuitvoerbaar zou zijn. Tegen het denkbeeld, de maximum rente voor particuliere hypothecaire lee ningen te verlagen tot 4 pCt., werd aan gevoerd, dat van een dergelijken maat regel een nog ernstiger verstoring van het credietwezen het gevolg zou zijn dan van het in het wetsontwerp voorgestelde reeds te duchten valt. Verscheidene leden wezen er op, dat het voorgestelde zeer onbillijk werkt tegenover degenen, die huizen exploitee- ren geheel of voor een niet onbelangrijk gedeelte met eigen kapitaal. Terwijl deze huiseigenaren wél gedwongen zullen kun nen worden met 80 pCt. van in 1931 geldende huren genoegen te nemen, zul len zij daartegenover geenerlei of een te geringe compensatie in den vorm van verminderde rente en aflossing ont vangen. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". iets bijzonders. „Wij zouden liever gewild hebben, dat zij nog wat gewacht had, totdat je een weinig sterker bent, maar zij verlangt zoo naar je. Vertel haar wat je van Michaël weet, misschien zal het baar goeddoen." „Zeker, ik zal de prinses alles zeggen, maar helaas, het zal haar haar zoon niet teruggeven." Op dit oogenblik trad een knecht bin nen, de couranten in de hand. Serge nam ze haastig aan en doorliep ze met een koortsachtige snelheid. De berichten wa ren 'onbeduidend. Generaal Skobelef pro beerde Plevna in staat van beleg te stel len, en alle krachten waren op dat punt verzameld. Verder waren er eenige nieuwe overwinningen in Azië. Weldra werd het tweede ontbijt aan gekondigd, en Serge legde zijn courant op zij. Na het ontbijt ging hij' naar het salon, en op het oogenblik dat Serge er binnen trad, zag hij' een vrouw in diepen rouw door een andere deur binnenkomen. Het was prinses Bronitzky. Een rilling schoot hem door de leden, en hij werd zeer bleek. De prinses kwam recht op hem aan, en hem de hand toestekende, zeide zij met bevende stem: „Serge...." Meer kon zij niet uitbrengen, en ook Serge was buiten staat te spreken, Hij1 boog zich over de handen, die de zijne Verzending van Zeeuwsche mosselen. In den loop der vorige week is te Ierseke een aanvang gemaakt met het ver zenden van geknipte Zeeuwsche mosselen naar Frankrijk. Onder „geknipte" mosse len verstaat men het van elkander ge scheiden product, waarbij de mosselen stuk voor stuk van de trossen zijn afge trokken en van alle onreinheden zijn ge zuiverd. Door het verwijderen van het overtollige spinsel, van ledige schelpen e.d. ontstaat een veel mooier product. Deze industrie, die in het seizoen aan tientallen handen werk verschaft, is hoofdzakelijk ontstaan, omdat Frankrijk, het voornaamste importland, invoerrech ten heft op het brutogewicht van mosse len. Naast deze besparing aan invoerrech ten levert het gezuiverde product een heel wat beteren prijs op, hetgeen de bewer king wel loonend maakt. Hoofdzakelijk gebeurt het knippen door jonge werkkrachten, die een grootere han digheid in de werkzaamheden hebben dan oudere personen. Het woord „knippen", dankt zijn ont staan hieraan, dat in den beginne de mos selen één voor één met een schaartje van de trossen werden losgeknipt. Dit bleek echter een zóó kostbare methode, dat men er spoedig van moest afzien. Toen, op het einde der vorige week, de temperatuur daalde, kon wederom met het knippen, dat alleen bij tamelijk koud weer mag gebeuren, een begin worden ge maakt. Deze werkwijze verzwakt n.l. het weekdier, daar men met het spinsel ook de fijne draden, die aan het dier zelf be vestigd zijn, lostrekt, waardoor dit niet meer in staat is de schelp gesloten te hou den en zijn schelpwater verliest. Bij droog of warm weer zal dit de kwaliteit van het product zeer kunnen schaden. De kwaliteit der mosselen loopt dit jaar zeer uiteen. Sommige mossel-,,banken", gedeelten van den zeebodem, die zich door grondsoort, plantengroei en diepte goed voor het aanvetten van den „visch" leenen, zijn getroffen door zeepokken, een overigens onschuldige parasiet, die echter den mossels een minder mooi aanzien geeft. Dergelijke partijen vinden dan ook niet zoo gemakkelijk een kooper. Door toedoen van het Centraal Verkoop kantoor te Bergen op Zoom, zijn de ver koopsprijzen op een door de Regeering vastgesteld niveau gehandhaafd. Een en ander bracht den kweekers ondanks de vrij willekeurige verdeeling der orders een wel te waardeeren verbetering van hun bedrijfsomstandigheden. Het vorige sei zoen, toen er prijzen van f 0.50 tot hoog stens f 1 per ton van 100 K.G. gemaakt werden, was de toestand eenvoudig ca- tastrophaal. Thans wordt door het Ver koopkantoor voor de 2e kwaliteit f 1.50 en voor de le kwaliteit f 2 aan de kweekers uitbetaald. (Msb.) Motorreddingsboot te Cadzand verbrand. Kort nadat de heer v. d. Heuvel, op zichter van de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelin gen den motor van de reddingsboot „Zeeuwsch-Vlaanderen" die gestation- neerd is aan de sluis aan de Wielingen, ter maandelijksche beproeving had aange zet, is brand ontstaan. De geheele motor- reddingsboot met toebehooren en het boo tenhuis is in vlammen opgegaan. De heer v. d. Heuvel kreeg brandwonden aan han den en gelaat. Vlissingen. De pier. De bouw van het wandelhoofd vordert snel. De laatste maanden is men een flink stuk opgescho ten en het werk gaat nu in de goede richting. Gisteren wapperde dan ook de vlag op het uiterste puntje van de pier, ten tee- ken, dat de laatste spant geplaatst is. De geheele onderbouw van de pier is hiermede gereed gekomen. De afwerking waaraan men reeds is begonnen, zal ge leidelijk voortgang hebben. Met den bouw van het restaurant op de rotonde zal eerst het volgend jaar worden aangevangen. De pier, die dit jaar dus ver gereed zal komen, wordt echter niet meer voor het publiek toegankelijk gesteld. (VI. Crt) vasthielden en kuste ze eerbiedig; daarna begeleide hij de prinses naar een sofa en nam tegenover haar plaats. De heer en mevrouw Istinef hadden zich teruggetrokken, en hij bevond zich dus alleen met de moeder van Michael. Serge verwachtte een luidruchtige los barsting van aandoening, doch zijn oog ontmoette slechts een kalmen, hoewel in- treurigen blik. Geen van beiden echter voelden voor het loiogenhlik den moed tot spreken. „Serge," zei eindelijk de prinses half fluisterend, „zeg mij alles wat je weet." „Prinses, ik zal u zeggen wat ik weet, maar het is slechts zeer weinig. Ik heb u bijna alles geschreven." Toen vertelde Serge wat hij1 wist; al wat hij van Michael gezien had sedert diens komst in het leger; al wat hij zich van hun gesprekken, en voornamelijk van het laatste, herinnerde. Toen zij het verhaal hoorde van gewe tenswroegingen en zielsangsten van haar zoon, voelde de prinses zich hevig aan gedaan. Met het gezicht in de handen luisterde zij zonder een woord te spreken, en tusschen haar vingers door vloeiden de tranen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2