s. s. Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Telegrammen. sr eens leelijk het Is een Btuurders ad- iaar een door geachte loons- lebben sommi- ten toch een jven. En men het feit, dat ig de stellige men zou be gaan. dus, dat met te stakers en gevolgen kan S. B.? communisti- de stakende te hitsen en n en niet naar le bestuurders de eenige be de eigen partij De sta- gaten, dat maar om B. optreedt, dat te vergroo- igaan de ang. S i de nistische actie wel teekenend. OPMERKER. rk. D. Henstra te Aalsmeer, en. koop te Utrecht P. Honkoop te t Te Seroos- aar oud over- predikant van int te Zoute- rk, Ankeveen, ïdam en sedert ven. rk. Het be- oep van Ds nHet classi- dam der Ned. pprobeerd het Kalkman te Nederl. Herv. erd door een bracht, omdat in den kerke- ïomen, die niet het ressort der nte te Amster- mdeer een der ïsterdam-West, die-nd, zal van ssicaal bestuur het provinciaal van dit op de noods in hoog- uitgemaakt. e roeping, r Baptisten-ge- gde Zondag 1 als predikant in de gemeente, lige iconstandig- Brandt in „De 't inzinken van mtenambt een m. en politiediplo- Idinge. iruikt daarvoor is verstandig. lorlezen." aide Serge; „en elie voor?" .pa leest bijna standplaatsen rwonderd; „en .ntwoordde Boi- elaat, „wel, om doen kennen, uiten zijn en ik et Papa mede", r zijn kamer, met bet rustig ider een vrien- was hij nau- aan zijn deur zeide hij met hij het jongste n je hier al zoo in aan de deur rge nog niet op J gezegd, dat je zijn, maar ik en kwam dus n, maar zonder laten. Pordt vervolgd.) Brutale kerkdiefstal. Een brutale Inbraak heeft gistermiddag om streeks 1 uur plaatB gehad in de R.-K. kerk aan de Staringstraat te Utrecht. De inbreker heeft zich toegang ver schaft tot de kerk en heeft daarna uit de brandkast een kostbaren kelk mee genomen. De kerk is gedurende den dag geslo ten. Een der twee zijkapellen is echter wel bereikbaar en daar heeft de dief zich toegang weten te verschaffen. Hij moest daartoe echter over een hek klimmen tusschen de kapel en de kerk. De kelk, die het eigendom is van den pastoor is een kostbaar stuk, gezet met 18 diamantjes en een brillant. De diefstal werd bemerkt door den zoon van den concierge eener school, die tegen de kerk is aangebouwd. Deze jon gen kwam omstreeks kwart voor één in de kerk en zag een man loopen, die iets blinkends onder zijn arm had. De jongen heeft onmiddellijk den pastoor gewaar schuwd in plaats van den man te volgen. Van de pastorie uit werd nog getracht den man te achterhalen, terwijl tevens de politie onmiddellijk gewaarschuwd werd. De politie heeft onmiddellijk een scherp onderzoek naar dezen brutalen diefstal ingesteld. Vergif g e s t r ioi o i d. In den laatsten tijd wordt onophoudelijk vergif gestrooid in de bosschen bij Rijssen, het geen reeds aan verscheidene honden het leven heeft gekost. Het vergif wordt doorgaans neergelegd in den vorm van worst, gedrenkt in stry- chine. Behalve voor dieren, is dit ver gif iook buitengewoon gevaarlijk voor menschen. Het gevaar bestaat, dat kin deren het zullen vinden en er eveneens van gaan eten. Geweldig graanpakhuis a f g e b r.a n d. Een graanpakhuis van de landbouwers in- en verkoopvereeniging te Greifswald (Pommeren), een gebouw van vijf verdiepingen, 25 meter hoogte en zestig meter lengte, is in den afge- loopen nacht door onbekende oorzaak in brand geraakt. Het geweldige pakhuis, is geheel in vlammen opgegaan. Niet minder dan vijf millioen K.G. graan zijn verbrand. Ongeluk op jacht. Tijdens de patrijzenjacht in den Caterspolder onder de gemeente Woensdrecht, is de heer A. Melsen door een schot in het been ge troffen. Per auto is hij naar zijn woning vervoerd. Het slachtoffer was met zijn broer op de jacht. Toen deze een koppel patrijzen in zicht kreeg, loste hij onmiddellijk een schot, dat evenwel niet de vogels maar zijn broer trof. (Tel.) Dobbelen met steungel den. Te Rotterdam heeft de politie een aantal personen overvallen, -die zich op de Aclhter-haven bezighielden met dobbe len om geld. Reeds in November van verleden jaar heeft de politie daar ter plaatse een aan tal dobbelaars gearresteerd, die met hech tenis werden gestraft. Maar dit schijnt niet veel te hebben geholpen, want wel dra werd het spel hervat. J.l. Zaterdag is de politie er weer op uitgetrokken. D'e spelers hadden een man op den uitkijk geplaatst, maar van andere zijde werd de politie op de hoogte ge bracht, zoodat een 25-tal personen werd aangehouden. Onder de spelers bevinden zich vele werkloozen, die van den steun ontvan gen gelden verdobbelen. Onder de dobbe laars zijn jongens van 16 jaar, die pro- beeren geld te winnen. Eenigen tijd geleden verkocht een man zijn gdheele inboedel voor f 25, welk be drag hij -spoedig daarna weer kwijt was. Het komt voor. dat venters, die van Maatschappelijk Hulpbetoon f5 a f 10 ontvangen om een handeltje op te zetten, dit geld gebruiken om het dobbelspel te beoefenen. De misdrijven te Oss. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch zal op 10 October een aanvang worden gemaakt met de behandeling van de misdrijven te Oss. Het ligt in de bedoeling wekelijks de zittingen van Dinsdag en Donderdag aan de verschillende affaires- te wijden. Daarmee zullen verscheidene weken ge moeid zijn. Een vrouw van 500 pond In het Gemeentelijk Verzorgingshuis te Amsterdam werd reeds vele jaren een vrouw verpleegd, die vermoedelijk wel de zwaarste van ons land was. Zij woog niet minder dan 500 pond. Dezer dagen is zij overleden. Zij had den leeftijd van 76 jaar bereikt. Ernstig auto-ongeluk door een kip. Op den groeten weg Breda-Antwerpen onder Rijstbergen, heeft Dinsdagavond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een Haagsch medicus, Dr van Frijtag D'rabbe, keerde, vergezeld van zijn echtgenoote en het echtpaar Smit uit België terug. Ter hoogte van het Kleuter huis liep een kip over den weg, waarvoor Br v, F. B., die zeer snel reed, wilde uitwijken. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, tengevolge waarvan de auto van den weg raakte en in volle vaart te gen een boom botste. D'e auto werd daarbij grootendeels vernield. Dé 4 inzittenden werden door den schok uit de auto geslingerd. Dr v. F. D. liep slechts lichte verwondingen op. Dë andere drie bleven bewusteloos liggen. Doctoren uit Rijsbergen en Princenhage verleenden eerste hulp, waarna de drie slachtoffers per auto naar het riekenhuia te Breda zijn vervoerd. Daar bleken de verwondin gen van de heeren niet ernstig. De toe stand van de dames was ernstiger, He denmorgen was de toestand redelijk. Valsche bankbiljetten van 50 francs, In de provincie Bra bant, vooral te Brussel en te Leuven en omstreken zijn thans valsche bankbiljet ten van 50 francs in omloop, die echter vrij gemakkelijk van de echte biljetten te onderscheiden zijn. Motor over den kop ge slagen. Gisteravond is de motorrijder H., uit Rotterdam op den nieuwen Rijks weg tusschen Delft en Overschie met zijn motor over den kop geslagen. Vermoede lijk waren de remmen van het rijwiel vast- ge-loopen. H. en zijn vrouw, die op de duo zat, werden over den weg geslingerd. Re po litie vervoerde beiden naar het gasthuis te Delft. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Van een meisje dat filmster wilde worden. Een meisje uit Deventer kon in geen bioscoop komen of zij- voelde, met absolute zeker heid, dat ze goed zou zij'n als filmster. Welnu, die kans kwam. Want het meisje ontmoette een man, die, toen hij er van hoorde, dadelijk alle mogelijke hulp toe zegde, royaal. Geld genoeg in de wereld, althans bij, hem. Hij- had in Rotterdam een groote fabriek en garages en auto's.... De fabrikant liep nooit veel en had, voor zijn „zaken", dikwijls haast. Hij1 liet te Deventer steeds huurauto's aanrukken, ter afwikkeling van zijn bedrijfsaangele- genheden daar en te Diepenveen. Maakte ook verteringen en niemand, die aan de komende betalingen een minuut twijfelde, al had de „fabrikant" geen geld bij; zich. Hiet meisje was compleet „weg" van haar 34-jarigen maecenas, die haar de poorten der filmfabrieken in Hollywood zou openen en haar zelf naar Amerika wilde brengen. Intusschen kreeg de politie argwaan tegen den man,, die zoo dik deed. Ze nam hem in verhoor. Hij; zei, De G. te heeten en Hagenaar te zijtn. De politie informeer de in de residentie, maar een De G. was er wel, doch dat was een soort zaakwaarne mer. De politie hield den man evenwel vast en bleef maar vragen en pluizen, Eindelijk is de zaak tot klaarheid geko>- men. Het kwam uit, dat A. S., want zoo heette hij, geen rijke fabrikant was, do'ch een ordinaire Oplichter, die in Ede ook reeds hotel-eigenaren had bedrogen, door te logeeren -en niet te betalen en huur auto's had gebruikt op lange rekening. Ja zelfs had S. nog een maand gevangenis straf te goed wegens verduistering. L'e pret is nu voor beiden uit. Verdronken. Uit de haven van Vollenhove is het lijk opgehaald van den 48-jarigen Z., die sedert eenigen tij;d werd vermist. - Gistermiddag is het tweejarig zoon tje van de familie H. te Kapelle a.d. IJsel in een onbewaakt icogenblik in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt en i erdronken. Maandagavond is een 26-jarige Duit- scher uit Hamburg, steward aan boord van het Duitsche s.s. Frank Claassen, da.t te Rotterdam ligt, te water geraakt en ver dronken. Gistermiddag is te Amsterdam een zesjarig knaapje, dat met eenige vriend jes aan het spelen was, te water geraakt. Een schipper, die in de nabijheid was, wist het kind vrij spoedig op het droge te brengen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. - Gistermiddag is icip het strand tus schen Noordwijk aan Zee en Katwijk het in badoostuum gekleede lijk gevonden van een pater uit Katwijk aan den Rijn. Ver moedelijk heeft een hartverlamming een einde aan het leven gemaakt. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 10 Sept. 1935. De volgende personen werden gedag vaard: •T. F. R., 24 jaar, voddengaarder te Clinge, wegens mishandeling van P. A. Hageman. Eisch en uitspraak: vrijspraak. M. van C., huisvr. van A. A. P., 39 jaar, zonder beroep te St.-Jansteen, we gens beleediging van den assistent-dienst- geleider D. J. de Maat. Eisch en uit spraak: f20 b. of 10 d. h. E. B., 73 jaar, werkman te Westdorpe, wegens beleediging van Maria Lammens. Eisch: f 15 b. of 10 d. h. Uitspraak f 15 b. of 5 d. h. Fa. Ma. v. L., 26 jaar, zonder beroep, te Boschkapelle, wegens mishandeling van Helena Strooband. Eisch en uit spraak: vrijspraak. G. V., 32 jaar, koopman te Aardenburg, wegens beleediging van den hulp-kom mies der Directe belastingen J. C. Vos te Eede. Eisch: f30 b. of 15 d. h. Uit spraak f20 b. of 10 d. h. E. de B., huisvr. van S. de B., 33 jaar, zonder beroep te Zuiddorpe, wegens be leediging van Janneke Baas te Oostburg. Eisch en uitspraak: f5 b. of 3 d. h. J. L. B., 20 jaar, landbouwer te Clinge, wegens mishandeling van Camillus van der Kelen. Eisch: f10 b. of 6 d. h. Uit spraak: f10 b. of 5 d. h. Fa. M. L., huisvr. van der V., 37 jaar, zonder beroep te Boschkapelle, wegens beleediging van Louise van Leuven. Eisch: f 10 b. of 6 d. h. Uitspraak: f 5 b. of 2 d. h. A. R. S. K., huisvrouw van N., 38 jaar, zonder beroep te Boschkapelle, wegens mishandeling van Emma Pieters. Eisch: f 15 b, of 10 d. h. Uitspraak: f 15 b. of 5 d. h. M, V., 33 jaar, arbeider te Zuidzande, wegens mishandeling van Lena de Mail- lie te Oostburg, Eisch en uitspraak f 15 b, of 10 d, h. P. de K„ echtgenoote van St.. K., 43 Jaar, landarbeidster, te Zierikzee, wegens beleediging van Lena Maria Bal, Eisch: f20 b. of 10 d. h. Uitspraak: f 15 b. of 5 d. h. 'Beëedigd. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg van 11 dezer werd beëedigd als makelaar en ex pert in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën dhr Louis Ahn, aannemer van bouw- en betonwerken te Vlissingen. Verder werden beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heeren J. Eremerins te Baarland, J. Klompe te Se- rooskerke (W.) en J. Rijk te Ovezande. ONZE GOUDVOORRAAD. De „Nederlander" komt op tegen de redeneeringen van sommige R.-K. bladen, die het slinken van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank ten gevolge van de Juli-gebeurtenissen als niet zoo heel erg pogen voor te stellen. „Men kan nu wel zeggen, dat het goud in de kelders der bank er toch immers juist is als een reserve, om in het ge weer geroepen te worden wanneer de nood aan den man komt, en dat het daarom onlogisch is alarm te slaan zoo dra het goud wordt gemobiliseerd tot den dienst, waarvoor het van nature bestemd is, maar zulk beweren verraadt slechts gebrek aan inzicht in de werkelijke situa tie, waarin wij momenteel verkeeren. Het bankgoud is naar zijn aard een reserve voor voorziening in een tijdelijk manco aan deviezen, ontstaan ten gevolge van opgetreden onevenwichtigheden in de be talingsbalans, maar het wordt niet aan gehouden voor het vergemakkelijken van kapitaalevasies, onder meer ook zulke, welke uitgelokt worden door het optre den van een of andere politieke groep. Wanneer de Roomsche pers haar lezers geruststellend wijst op de gouddekking van circa 71 pet., die ondanks de groote goudafgiften in Juli toch nog steeds uit den bankstaat blijkt, dan is het toch wel gewenscht, dat zij ook nog enkele andere feiten in het oog vat en aan hare lezers voorlegt. De oogkleppen moeten weg. Naast de zeker nog steeds bevredigende gouddekking, staat een bankdisconto van 5 pCt., een prolongatiekoers ter beurze van 5 pet., en daarmede in verband een rentetarief van 6% pet. en hooger voor allerlei handels- en industriëele credie- ten. Dan hebben we nog 4 pet. staats- en andere publieke schuld, die tot 6 a 10 pet. beneden pari is gedaald, zoodat de 1 beste credietnemers, zelfs indien open bare emissies thans in het algemeen mo- I gelijk waren, toch niet «onder 5 pet. zou den terecht kunnen. Ook zien we nog de Schatkist, als ze f 45 millioen vraagt, slechts f 25 millioen ontvangen tegen de hooge rente van 4!/2 pet. Dat alles is het rechtstreeksche gevolg van de afvloeiing van het goud, welke men als van zoo onschuldigen aard gelieft voor te stellen. Wij zullen ons nu maar niet meer be geven in getwist over de schuldvraag, maar wel stellen wij met nadruk vast, dat degeon of degenen, die voor de par lementaire crisis de verantwoordelijkheid dragen, op economisch-finantiëel gebied nog maar weinig kennis en doorzicht moeten hebben verkregen, want als we zouden moeten aannemen, dat ze van de ongunstige, voor het geheele bedrijfsleven schadelijke ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt in de laatste maand eenige notie hebben gehad, dan is haast geen woord sterk genoeg om hun op treden te brandmerken. Er i s geen f 150 millioen goud „ver loren" (momenteel per saldo ongeveer f95 millioen sedert 15 Juli) in den zin van kapitaalvernietiging, maar toch is er metterdaad een „verlies" van naar schatting meer dan f 100 millioen geld op onze geldmarkt, en dat „verlies" mani festeert zich in dure rentetarieven juist in een tijd, waarin vele kringen aan goedkoop geld zoo groote behoefte heb ben. Dat geld is voor onafzienbaren tijd verloren in allerlei richtingen; men zoeke het maar in de eerste plaats in het bui tenland, en verder ook in allerlei kassen in het binnenland, waar de vrees ook voor de toekomstige politieke gebeurte nissen in het binnenland natuurlijker wijze bedacht doet zijn op het aanhouden van zoo groot mogelijke liquide reserves. Zouden onze Roomsche politici en jour nalisten, ziende op hetgeen toch voor het minst mede van de redevoering van Mr Aalberse de nasleep was, zich nu en dan niet eens gevoelen als de bekende Cor nells uit het versje van vader van Al phen? Ons dunkt dat we te ongunstig van hen zouden denken, indien we hen zonder eenige zelfcritiek en zelfbeschul diging zouden achten." Groenten-vernietiging in 1934. In het vorige kalenderjaar zijn vernie tigd, blijkens het jaarverslag van het Centraal Bureau v. d. Veilingen: tomaten 6,4 millioen kg bloemkool 4,0 spinazie 2,7 kruisbessen 1,7 vroege aardappelen 1,5 sluitkiciol 4,4 postelein 0,6 Dit is biji elkander al meer dan 21 mil lioen kilo of ruim twee duizend groote spoorwegwagons voll Daar komen dan nog b.v. 12,7 milliioen kroppen sla, 4,7 millioen komkommers en 2,2 millioen kroppen andijivie. In het jaar daarvoor (dus in 1933) werd óók al een kolossale hoeveelheid groenten aan de menschelijke consumptie onttrokken, b.v, 4,5 millioen kg bloem kool; 45 mill, kg aardappelen; 1,0 millioen kg princesseboonen; 7 millioen kg andij vie; 13,0 mill, kg sluitkool en 14 millioen kg sla. Zooals men weet neemt de regeering proeven om een deel der producten via de gemeentebesturen te distribueeren on der werkloozen en beboeftigen. Toestand in den tuinbouw ernstig. De vorige week bracht voor den tuin bouw te Loosduinen weer zeer bedroe vende resultaten, zoo meldt de „Rott.". Na de meer dan droeve uitkomsten van de teelt van platglaskomkommers, kas- komkommers en stooktomaten, kwam nu nog de tegenslag met de teelt van de kou de kastomaten, welke totaal waardeloos geworden is. lederen dag draaide vorige week zoo goed als de geheele aanvoer door, en wat nog werd verkocht bracht bet niet verder dan de minimum-prijs. Op de andere Westlandsche veilingen is het niet beter gesteld. Ook daar ziet de tuinder vele van zijn met zorg gekweekte producten naar de mestvaalt verhuizen. Met de boonenhandel wilde bet niet vlotten. Ook de overige aangeboden pro ducten hadden weinig waarde. Andijvie, sla, spinazie en postelein, alles ging voor zeer weinig van de band of draaide door. Geen wonder, dat nog veel minder ontvan gen wordt dan voorgaande jaren. Kalkpooten bij kippen en scheerwieken bij eenden. Kalkpooten is een vrijwel door iederen pluimveehouder gekende kwaal en over bet algemeen wordt er als bet niet heel erg is weinig aandacht aan geschonken. Dit is verkeerd, want ook bij een lichte aandoening kan de ben reeds belemmerd worden in baar bewegingen, onrustig zijn door de jeuk en dus minder goed produ- ceeren. In bet eerste stadium van de kwaal ziet men, dat enkele huidschubben aan den voorkant der loopbeenen niet meer glad liggen en spoedig ziet men dat deze schub ben steeds meer overeind staan, doordat zich daaronder een kruimelige, harde, kalkachtige massa vormt. Deze massa be staat uit kleine huidschilfers en inge droogd vocht, dat zich vormt door de be ten van de myt in de huid. De kalkbeenen worden n.l. veroorzaakt door een kleine sohurftmijt, die in de huid onder de schub ben der pooten leeft. Men denkt wel, dat de ziekte alleen bij oude kippen voorkomt, doch dat is niet zoo, soms zijn kuikens reeds flink aangetast. De scburftmijten kunnen van de eene kip op de andere overgaan door directe aanraking of langs de zitstokken. De mijten zelf zijn zeer klein en maar ongeveer een vijfde m.m. lang. Daar ze bovendien vrijwel kleurloos zijn ziet men ze met het bloote oog bijna niet. Ook musscben, kalkoenen en fasanten zijn gevoelig voor de mijten en kunnen dus de huidziekte overbrengen. De mijten kun nen zeer lang buiten de kippen leven en is bet hok eenmaal besmet dan kan het ge- ruimen tijd besmet blijven. De behandeling is niet moeilijk of kost baar maar moet nauwkeurig gebeuren. Hoofdzaak is de mijten te pakken te krij gen en daartoe moet men eerst de kalk achtige massa, waartusschen zij als het ware verscholen zitten, opruimen. Het beste doet men door 's avonds de pooten in te wrijven met groene zeep en dat den volgenden dag voorzichtig met een oude tanden- of nagelborstel met warm water af te borstelen. Daarna kan men de pooten behandelen met een mengsel 'van gelijke deelen petroleum en lijnolie. Petroleum alleen prikkelt de huid te veel en kan aan leiding geven tot huidontsteking. Ook zalf van vaseline met 10 pet. salecylzuur kan men gebruiken of zalf met zwavel. Kalkpooten is feitelijk een besmettelijke huidsehurft die men bijtijds moet behan delen om erger te voorkomen. Een lezer vroeg mij onlangs naar een eigenaardige afwijking van de vleugels van eenden, waarbij een paar slagpennen naar buiten gaan staan. Deze afwijking komt bij' eenden nogal eens voor; men noemt baar in ons land scheerwiek of verdraaide vleugels. Het is een leelijk gebrek, dat de vogels mismaakt al kan de eierproductie van zoo'n dier ook nog zeer goed zijn. Dr Peters van bet zuölogisch museum in Hamburg beeft van deze afwijking een speciale studie ge maakt en zag dat zij ontstaat doordat de gewrichtsbanden van den bandwortel te los zitten en daardoor de band- en vinger beentjes, die de groote slagpennen dragen gedraaid worden. D'eze groote slagpennen draaien naar buiten en steken als een sa bel uit. Eigenaardig is, dat meestal de linker vleugel abnormaal is en de rechter slechts zeer zelden. Men ziet de afwijking 'bijna uitsluitend bij eenden, ganzen en zwanen, bij kippen nooit. Soms ziet men de scheerwieken bij 30 pet. van de eenden van een bedrijf, maar meestal blijft het percentage beneden tien. Bij wilde eenden komt de afwijking niet voor, alleen bij exemplaren die door den mensch opgefokt worden. D'e ziekte wordt wel eens voor erfelijk gehouden, doch als men jonge eendjes, afkomstig van ouders die scheerwieken hebben, direct in het water labt zwemmen dan ziet men bij deze loszwemmende eendjes geen scheer wieken, terwijl bij de op bet land op gefokte en vastzittende eenden dan soms 25 pet. die afwijking vertoonen. De afwijking schijnt dus bij lichaams oefening en natuurlijk voedsel niet voor te komen en gebleken is, dat de voedselvoor ziening' gedurende de eerste weken er veel invloed op heeft. Splitst men een aantal eendjes van eenzelfde ouderpaar in twee groepen dan ziet men bij exem plaren, die natuurlijk voedsel krijgen geen scheerwieken, bij de andere wel. Waar schijnlijk moet dus de afwijking gezocht wordt in een gebrek aan bepaalde stoffen in het voer, hetzij mineralen of vitaminen. Dr B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) EERSTE KAMER. Het verkeer op de wegen. DEN HJAAG. Een tweetal naturalisatie- ontwerpen wordt z.b.st. aangenomen. Aan de orde is bet wetsontwerp hou dende regelen nopens het verkeer op de wegen. Dhr Jansen de Limpens zegt, dat het van de uitvoeringsmaatrege len zal afhangen in hoever met deze wet een algemeen© verkeerswet wordt bena derd. Dhr Ter Haar merkt hetzelfde op. Spr. wil streng doen tegengaan dat er op een verkeersweg met rijwielen wordt gereden, als er een rijwielpad is. Spr. wil de verplichting van een rood achterlicht voor rijwielen voorschrijven. Dhr K o 1 f f dringt aan "op opvoeding der jeugd voor bet gebruik van den weg. Het aantal verkeersfouten door alle weg gebruikers is ontstellend groot. Dhr Gelderman verwacht niet, dat door deze wet het aantal verkeersongeluk ken spoedig zal afnemen. Spr. vraagt spoedig resultaat van het overleg tusschen de departementen van Waterstaat en Ju stitie over het al of niet verleenen van voorrang aan verkeer van rechts op de hoofdwegen. Dhr Van Sasse van IJsselt betoogt, dat de practijk bet nut van de bestaande regeling van den bewijslast bij verkeersongelukken beeft bewezen* De Minister van Water staat, de heer Lith de Jeude, be toogt dat gebleken is, dat bepalingen be treffende maximumsnelheid nog niet ge mist kunnen worden. Spr. zegt dat voor alsnog aan een wit spatscherm met re flector voor rijwielen de voorkeur is ge geven boven een rood achterlicht. Alleen als er een geschikt rijwielpad is, ware van den wielrijder te verwachten, dat hij den weer zal mijden. Het Kon. Besluit betreffende de uitvoe ringsmaatregelen ingevolge deze wet is -eer spoedig te verwachten. Het wetsont werp inzake wettelijke aansprakelijkheid is weldra gereed. Zoo noodig zal Spr. met aarzelen veranderingen ten aanzien van de bewijslast bij ongevallen voor te stellen. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen. Aan de orde is 't wetsontwerp inzake rentelooze voorschotten ten behoeve van rle zeescheepvaart. P'hr W i b a u t. is van oordeel dat de Regeering te behoedzaam is. De scheepvaart moet met spoed geho!- nen worden. Spr. bepleit de bouw van een tweede Statendam in eigen land; de kostprijs, niet huitenlandsche aanbiedingen, moet de ba sis zijn. De staking te Tilburg. TILBURG. In den stand van de staking is weinig verandering gekomen. Het aan tal stakers is iets gestegen en bedraagt thans 4273 tegen 969 werkwilligen. Het is kalm in de stad. Handelsbetrekkingen met Denemarken. LEN HAAG. Heden zijn te Kopenhagen besprekingen aangevangen over de rege ling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Denemarken. Van Nederlandsche zijde worden de besprekingen gevoerd door een delegatie onder leiding van Mr A. van Kleffens, administrateur aan bet departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Zco- als bekend heeft de Nederlandsche regee ring naar aanleiding van de door de Deensche valutacentrale gevoerde politiek inzake de afgifte van deviezen-vergunnin gen voor Nederlandsche goederen gedu rende de maanden Mei, Juni en Juli van dit jaar de in een voorloopig arrange ment aan Denemarken toegestane voor- deelen met ingang van 1 Augustus inge trokken. Hierna werd van de Deensche regeering een uitnoodiging ontvangen om de besprekingen die in het begin van dit jaar geen resultaat opleverden, te hervat ten. Diefstal van rijwiel- en autobanden. AMSTERDAM. Een firma in rijwiel- en autobanden aan de Prinsengracht is de dupe geworden van een te Hilversum woonachtige magazijnkneebt, die reeds een 7-tal jaren bij' de firma in betrekking was. De man is erin geslaagd om in een tijdsverloop van enkele maanden van de duizenden banden die in het magazajln waren opgeslagen, een groot aantal weg te nemen en ver beneden den prijls te ver koop en. De man is gearresteerd. De zitting van den Volkenbondsraad. GENEVE. Onder buitengewoon groote belangstelling is heden de zitting geopend. Met groote spanning verwachtte een ieder de redevoering van Hoare. Na de opening bracht de voorzitter een reeks besluiten van het bureau ter ken nis, o.m. een besluit waarbij Litwinof wordt uitgenoodigd tic© te treden tot het Volkenbondsbureau. De vergadering stem de hierin toe. Verder werd besloten de derde commissie die ontwapeningsproble men behandelt, slechts bijeen te roepen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3