V/OENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND AM IAARÜASSG - No, m Buitenland. Binnenland Belangrijksta Nieuws Uitg.: IS.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f£.50 per kwartaal, weekabonnementen voo«' Miüdaiburg, Goes en VlisHiugon f 0,20, Losse nummers 5 ccv.l Adverlentiitn 80 cent nor regel. Ingewxulen mededeelingon 00 cent per regei. Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruithetnling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Beginselvastheid. Onze tijd kenmerkt zich door onzeker heid en verwarring op elk gebied. Dit geldt zoowel voor het nationale als voor het internationale leven. Het geldt voor de sociale en economische verhou dingen, maar in niet mindere mate voor het staatkundige leven. De politieke toestand is hoogst onzeker. Het is niet onmogelijk, dat straks bij de verschijning van de Troonrede of bij het daarop volgend algemeen politiek de bat zal blijken, dat er eenige opklaring gekomen is en dat voor een nieuw con flict voorloopig niet behoeft te worden ge vreesd. Er zullen misschien wel over en weer verklaringen worden afgelegd, die verder voortarbeiden van het Kabinet- Colijn mogelijk maken. Maar daarmee is de oorzaak van het conflict, dat zich enkele maanden gele den voordeed niet weggenomen, zoodat steeds het gevaar blijft dreigen, dat zich nieuwe moeilijkheden zullen voordoen. De politieke verhoudingen hebben zich in den loop der jaren belangrijk gewij zigd. Aan de eene zijde is er de toenemende verbrokkeling, terwijl anderzijds aan de samenwerking van de rechtsche partijen indien niet alle voorteekenen bedriegen thans voorgoed een einde is gekomen. Men kan dit betreuren zooals wij dat doen maar dit verandert niet het feit, dat nieuwe verhoudingen groeiende zijn. Bij een eventueele Kamerverkiezing, waaraan dan ook de N. S. B. mee zal doen, zal dat in nog sterkere mate dan nu blijken. Van groote beteekenis is dan ook de vraag in welke richting het politieke leven zich in de toekomst zal ontwikkelen. Voor onze kiesvereenigingen en jonge- rencluhs en dus Voor de actie in den ko menden winter is dit echter niet de voor naamste vraag. Hier is eerste eisch, dat de organisatie intact blijft en zoo mogelijk wordt verbe terd en dat groote aandacht wordt ge schonken aan de verbreiding van de ken nis der beginselen. Onder alle omstandigheden blijft van kracht het woord van Groen van Prin- sterer: in ons isolement, dat is in ouze beginselvastheid ligt onze kracht. En beginselvastheid is alleen mogelijk als daar is k e n n i s van de A. R. be ginselen. PESSIMISME TE GENEVE. De commissie van vijf schiet niet op. Vandaag is te Genève het pessimisme weer aan het woord. De vooruitzichten zijn weinig bemoedigend. De raadscommissie van vijf inzake het ItaliaanschAbessynisch geschil heeft gisteren twee bijeenkomsten gehouden, zonder dat daarbij echter belangrijke be sluiten konden genomen worden. D'e discussies in de raadscommissie van vijf loopen nog steeds over de En- gelsch-Fransche voorstellen van Parijs aan Italië. Laval schijnt gisteren eenige aanvullingen in overweging te hebben ge geven. Aloisi schijnt instructies uit Rome te hebben ontvangen, om niet officieel met de raadscommissie van vijf in contact te treden hetgeen echter niet uitsluit dat hij officieus met den voorzitter der raads commissie. de Madariaga, van gedachten kan wisselen en dat ook de deskundigen der Italiaansche delegatie met die van de raadscommissie van vijf voeling houden. Algemeen verwacht men, dat de voor stellen van de commissie aan het einde van de week gereed zullen zijn, zoodat dan het beslissende gedeelte der gedach- tenwisseling tusschen Italië en den Vol kenbond zal beginnen. Reuter seint uit Genève: De besprekingen dreigen vast te loopen. Madariaga heeft een rapport uitgebracht voor de Commissie van Vijf, dat volkomen negatief is. Aloisi heeft voor geen enkele der voorgestelde oplossingen een woord van waardeering gehad. Sommige berichten melden, dat de com missie van vijf haar pogingen tot bemid deling reeds heeft gestaakt. Alle hoop is nu gevestigd op de be sprekingen tusschen Laval, Hoare en Eden. Zooals reeds gemeld 'had de raadscom missie van vijf inzake het Italiaansch- Abessynsch geschil verleden Zaterdag een schrijven tot de vertegenwoordigers der gesc'hilhebbende partijen gericht om tij dens de besprekingen van de raadscom missie van vijf niets te doen wat het ge schil nog zou kunnen verscherpen en de taak der commissie zou kunnen bemoei lijken. De vertegenwoordiger van Abessynië heeft hierop schriftelijk geantwoord, dat zijn regeering zich overeenkomstig dezen wensch zou gedragen doch de Italiaan sche delegatie heeft nog niet geantwoord en 'het is de vraag of Aloisi antwoorden zal. In een persoonlijk onderhoud met den voorzitter der raadscommissie, de Madariaga, heeft Aloisi verklaard, dat zijn regeering zich verleden Vrijdag in den Voikenbondsraad van stemming heeft onthouden, toen de Raad de raadscom missie benoemde en dienovereenkomstig niet verplicht is de raadscommissie van vijf te erkennen en haar sc'hrftelijke me- dedeelingen te beantwoorden. D'e Italiaansche delegatie heeft blijk baar van Mussolini instructies ontvan gen om een stroevere houding tegenover de raadscommissie aan te nemen. Het is duidelijk, dat deze houding van Aloisi het werk van de raadscommissie van vijf niet vergemakkelijken zal. Wil Italië tijd winnen, om straks des te beter zijn slag te kunnen slaan? Volgens betrouwbare berichten zouden n.l. de Italiaansche voorbereidingen aan het front van Eritrea eerst met een dag of veertien ten einde zijn. De Abessynsche regeering heeft intus- schen door bemiddeling van haar verte genwoordiger de volgende nieuwe nota gezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond: „Telegrammen uit de Noordelijke pro vinciën melden, dat op verscheidene pin ten langs de Abessynsche grens belang rijke troepenverplaatsingen zijn geschied, welke een spoedig offensief tegen Abcs- synsoh gebied doen voorzien." Er is dus werkelijk alle reden voor pessimisme. Zelfs diegenen te Genève, die tot nog toe steeds een zeker optimis me hadden bewaard, verhelen zich den hoogen ernst van den toestand niet. Alge meen hoort men de meening uitspreken, dat slechts een wonder den dreigenden oorlog in Oost-Afrika nog zal kunnen verhinderen. Minister de Graeff confereert. Inzake het Italiaansc'h-Abessynscha conflict heeft onze minister De Graeff een bespreking gehad met de ministers van Buitenlandsche Zaken van Denemar ken. Noorwegen en Zweden, die alle aan dringen op een krachtige handhaving van het gezag van den Volkenbond tegen een aanvaller. Tot een bepaalde afspraak over een gemeenschappelijk aan te nemen houding zijn de ministers nog niet gekomen. Zoekt Italië steun bij Duitschland? D'e Engelsche bladen wijden eenige aan dacht aan de -toespraken welke Hitier en de nieuwe Italiaansche ambassadeur Ber nardo Attolico Zondag "bij de ontvangst van den Italiaanschen diplomaat door den rijkskanselier hebben gewisseld. Attolico legde er den nadruk op, dal het de taak is van iederen gezant om de banden tusschen zijn eigen land en het volk waarheen hij afgevaardigd is, te versterken en vaster aan te halen. De Duitsch-Italiaansche betrekkingen hebben voor den vrede en het evenwicht onder de volken grootere beteekenis dan ooit en in de toekomst zullen zij van nog grooter belang wor den. Italië wenscht vóór alles begrip van zijn gerechtvaardigde verlangens, een begrip, dat het ook voor anderen heeft en steeds zal hebben. In zijn antwoord verklaarde Hitier eveneens overtuigd te zijn, dat de betrek kingen tusschen Italië en Duitschland voor de toekomstige politieke ontwikke ling' en voor een vruchtdragende samen werking tusschen de volken van de groot ste beteekenis zullen zijn. Hij vertrouwt er op, dat de vele gemeenschappelijke idea len van het fascistische Italië en het na- tionaal-socialistische Duitschland steeds gunstiger invloed zullen hebben voor de beide landen en dat de daaruit voort vloeiende voordeelen ook de overige we reld ten goede zullen komen. Neemt Engeland maatregelen? De Britsche vlootconcentratie bij' Malta duurt voort. Gisteren zijn het slagschip „Barham" en vier mijnenvegers in de ha ven van Malta aangekomen. Twee krui sers en een torpedojager werden nog gis teren verwacht, terwijl vandaag de „Neuralia" met troepen uit Engeland zal binnenloopen. De komst van het slagschip en de mij nenvegers werd voorafgegaan door die van vier onderzeeërs. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Een gevecht in het regeeringsgebcuw. Gisternacht is het te Athene tot een hevig gevecht gekomen Op den drempel van de zaal, waar de ministerraad ver gaderde, tusschen republikeinsche offi cieren en monarchistische leden der garde. De republikeinsche leider generaal Pa- najotakos is door een bajonetsteek aan de wang gewand. Zijn broer, die kamer afgevaardigde is, werd door een kogel aan de hand gewond. Het kabinet vergaderde gisteren weder om. De politieke situatie is nog verward. In een proclamatie aan de bevolking heeft minister-president Tsaldaris uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over de voorvallen van eergisteren. Hij voegde hieraan toe, dat strenge straffen zijn opgelegd. De zenuwachtige stemming van gisteren zoo vervolgt h^t manifest, is niet gerecht vaardigd. De volksstemming zal plaats vinden. Tsaldaris verklaart tenslotte, dat naar zijn meening de natuurlijke bewindsverm voor het land het koningschap is, geba seerd op de democratische instellingen, en hij' wekt het volk op om met hem samen te werken, teneinde de rust te verzekeren. Vanmorgen werd bericht, dat de presi dent der Grieksche republiek Zaimis is af getreden uit protest tegen de restauratie van de monarchie, die volgens hem een feit is. Intusschen wordt gemeld, dat ex-koning George van Griekenland op Balmoral Castle is aangekomen, waar hij de gast zal zijn van het Britsche koningspaar. Hitier te Neurenberg. Dinsdagmiddag is het congres der D'uitsch Nationaal Socialistische Partij te Neurenberg ingeleid met de feestelijke ont vangst van Adolf Hitler in de groote zaal van het raadhuis. Het viel op, dat de heeschheid, waar onder Adolf Hitier zoo lang geleden heeft, door de keeloperatie blijkbaar volkomen verdwenen is. Geen potkijkers! Te Newcastle heeft de mededeeling ver rassing gewekt dat buitenlandsche afge vaardigden op een aldaar gehouden con ferentie niet mochten deelnemen aan het bezoek aan de ArmstrongWhitworth Munitie-fabrieken, noch aan de Vickers- Armstrong fabrieken. Later werd mede gedeeld, dat de firma Vickers Armstrong op het oogenblik belangrijke opdrachten van de regeering uitvoert, die geheim moeten blijven. In de intellectueele beroepen de meeste vrijgezellen. Uit de Duitsche bevolkingsstatistiek blijkt dat een ontzaglijk aantal hoogstaan de beoefenaren der meer intellectueele be roepen ongetrouwd zijn. Bij de volkstelling in 1925 waren slechts slechts 8 pet. der hand- en industrie-ar beiders tusschen 30 en 50 jaren onge trouwd, bij de metselaars en wevers be droeg het percentage ongeveer 6, bij de mijnwerkers 5 en de conducteurs sleonts 3, terwijl daarentegen het aantal vrijgezel len onder academici en andere meer in- telluctueele groepen onrustbarend hoog kan genoemd worden. 14.6 pet. der mannelijke leerkrachten zijn vrijgezel. 17 pet. der hoogere ambte naren, 22 pet. der advocaten, 25 pet. dor officieren en artsen en 27 pet. der beel dende kunstenaars en tooneelspelers. Mislukte revolutie in Portugal. Dinsdagochtend is te Lissabon een po ging gedaan een opstand te ontketenen tegen de nationale regeering. Door krach tig ingrijpa® der regeering kon de bewe ging evenwel in de kiem worden gesmoord De marine-officier, Mendes Norton, probeerde de bemanning van den kruiser Bartholomae Dias op te zetten tot open lijk oproer. Hij werd evenwel gearresteerd Het verluidt, dat verscheidene regee- ringsvijandige personen zijn gearresteerd. Zoodra de samenzwering bekend werd, werd te Lissabon de uitzonderingstoe stand afgekondigd. In het land is het vol komen rustig. De ministerraad is bijeen gekomen. Korte Berichten. Medegedeeld wordt, dat de wereld tentoonstelling te Brussel thans door 14.700.000 personen is bezocht. - Volgens de laatste officieele statis tieken van het ministerie van arbeid be draagt bet aantal werkloozen in Spanje 605.000. De Spaansche wet schrijft voor, dat elke arbeider, die langer dan een jaar in een betrekking is, 7 werkdagen vacantie moet hebben, onder volle uitbetaling van zijn loon. D'eze vacantie moet plaats vin den tusschen Juni en eind September. Er wordt in vele deelen van Spanje hier mede de hand gelicht, behalve in Cata- lonië. Volgens de officieele raming zal de Duitsche vlasoogst gemiddeld 29,9 cen tenaar stengelgewas en 7,7 centenaar lijh- zaad per H.A. opbrengen. Men verwacht een oogst van 62.500 ton stengelvlas en 16.100 ton lijnzaad, dat is 2,3 maal zoo veel als verleden jaar. Met deze hoeveel heden zou ongeveer de helft van de be hoefte der Duitsche linnenindustrie wor den gedekt. In den nacht van Maandag op Dins dag is de temperatuur op de Schneekoppe gedaald tot 2 gr. onder nul. D'e laatste da gen heeft het in de hoogste gedeelten van het Reuzengebergte verscheidene malqn gesneeuwd. De staking der druivenplukkers in Zuid-Frankrijk heeft zich verder uitge breid en omvat thans de geheele streek. Op verschillende plaatsen moest de mo biele garde samenscholingen uiteen jagen Uit Alicante wordt gemeld, dat in de ongeveer 10.000 inwoners tellende Spaan sche stad Pego een ernstig oproer is uit gebroken, waartegen de regeeringstroepen tot nu tou niet zijn opgewassen. Het is den rebellen gelukt, de afdeeling van de civiele garde te overmeesteren. Na deze overwinningen schijnen de oproerlingen tot brandstichtingen en plunderingen te zijn overgeslagen. Het Kamerlid van Dijk. D'e oud-minister van oorlog, 'de heer Van Dijk. lid van de Tweede Kamer, is gistermorgen door den gouverneur-gene raal van Nederl.-Indië ontvangen. De Gcuverneur.-Generaal en de N. S. B. Het Tweede-Kamerlid Schalker heeft tot den Minister van Koloniën de volgen de vragen gericht: Kan de Regeering mededeelen of de tot heden nog niet weersproken geruchten, dat de Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië lid is van de N S. B., juist zijn? Indien de Regeering op deze vraag be vestigend moet antwoorden, is zij dan niet van meening, dat deze Gouverneur- Generaal, op grond van de desbetreffende regeeringsbesluiten, uit 's lands dienst be hoort te worden ontslagen? Nieuwe landmeters-titel. In het Staatsblad (no. 492) is thans opgenomen bet Kon. besluit, waarbij de opleiding van landmeters van Wagenin- gen naar Delft met ingang van 1 Sep tember j.l. wordt verplaatst en de titel van civiel-landmeter wordt ingesteld. Deze titel mag behalve door de afge studeerden van Delft ook worden gevoerd door bezitters van het einddiploma van den landmeterscursus te Wageningen. In Stscr. 176 is opgenomen het door den minister van Financiën vastgestelde studieprogramma en examenreglement voor de opleiding tot civiel-landmeter aan de Technische Hoogeschool. Nederland's handel in Augustus. D'e waarde van den Nederlandschen invoer (zonder edele metalen) bedroeg in de afgeloopen maand f 76 mill., d.i. even veel als in Juli j.l.; in Augustus 1934 beliep de invoer echter nog f 88 mill. Voor den uitvoer zijn die cijfers resp. f 61, f 54 en f 69 mill. Het percentage van den invoer gedekt door uitvoer bedroeg in de eerste acht maanden van het loopende jaar 71.4 pet. tegen 65.5 pet. voor het overeenkomstige tijdvak van 1934. Uit druiven vervaardigde ongegiste dranken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de vrij stelling van accijns overeenkomstig het laatste lid van art. 2 van de wet van 20 Juli 1870 zal worden toegepast ten aan zien van hier te lande uit druiven ver vaardigde ongegiste dranken. Deze vrijstelling wordt eveneens toege past ten aanzien van ingevoerde uit drui ven vervaardigde ongegiste dranken, welke wat samenstelling van den drank en de wijze van verpakking betreft, aan dezelfde voorwaarden voldoen als voor de hier te lande vervaardigde dranken zijn gesteld. D'e dranken moeten uitsluitend zijn be reid uit ongegist sap van druiven. Het toevoegen van suiker bij de bereiding is niet toegelaten. De minister van financiën is gemach tigd voorschriften te geven omtrent ver menging van de dranken met door hem aan te wijzen stoffen. De dranken moeten bij aflevering uit bier te lande gelegen fabrieken zijn ver pakt in flesschen, waarvan aflevering bij verkoop in het klein geschiedt. Deze flesschen mogen geen grooteren inhoud hebben dan één liter, moeten be hoorlijk zijn gesloten en voorzien zijn van etiquetten, waarop in duidelijke, onuit- wischbare drukletters van tenminste V* c.M. hoogte, het opschrift is geplaatst: ongegiste 'druivenmost. D'e dranken mogen hier te lande niet worden vervaardigd in fabrieken van be lastbaren inlandschen wijn, bedoeld in de wet van 7 Mei 1878. Bedrijfsraad landbouw. D'e kerncommissie-landbouw, ex artikel 8 der Bedrijfsradenwet, heeft besloten de mogelijkheid en de wenschelijkheid te on derzoeken van de instelling van bedrijfs- raden voor den landbouw in West Noord- Binnenland. D'e Koningin en de Prinses uit Engeland vertrokken. De Eerste Kamer neemt de wetsontwerpen betreffende uitverkoopen en opruimin gen en nopens het verkeer op de wegen aan. Buitenland. Pessimisme te Genève. Het oorlogsgevaar dreigender. Zoekt Italië steun bij Duitschland? De Grieksche president afgetreden. Mislukte revolutie in Portugal. Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor dat de commissie advies uitbrengt aan den betrokken minister, zullen de verte genwoordigers van de landbouworgani saties en van de landarbeidersbonden in de gelegenheid gesteld worden hun mee ning kenbaar te maken. De huwende ambtenares. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Groningen werd behandeld een brief van God. Sta ten, houdende mededeeling van bet Kon. besluit, waarbij de raad door de Kroon wordt aangemaand om het Ambtenaren en Werkliedenreglement aan te vullen met een bepaling, dat aan de ambtenares, die in het huwelijk treedt, of die in concubi naat gaat leven, ontslag worde verleend. De raad wenschte deze bepaling niet op te nemen en toen eenigen tijd later Ged. Staten namens den minister van Binnenlandsche Zaken tot B. en W. het verzoek richtten, om te bevorderen, dat de bepaling wel in het reglement zou ko men, hebben dezen geantwoord, dat zij bet overbodig achtten om opnieuw met een dergelijk voorstel bij den raad te ko men. Ged. Staten deelden hierop mede, dat de minister bij handhaving van dit af wijzend standpunt de Kroon zou advisee- ren, den gemeenteraad aan te manen, aan 's ministers wensch gevolg te geven. B. en W. brachten deze nieuwe bood schap bij den raad, doch zij stelden den raad daarbij voor, Ged. Staten te berich ten, dat de raad op zijn eens ingenomen standpunt meende te moeten blijven staan. Dit voorstel werd in de 8 Juni gehou den vergadering behandeld en aangeno men met 22 tegen 12 stemmen (uitsluitend van rechts). Van den minister kwam een herhaalde aanmaning. De burgemeester stelde den raad voor in de eerstkomende vergadering de be slissing te nemen over deze zaak, met welk voorstel de Raad zich vereenigde. Den eed met de linkerhand afgelegd. Door eenige personen is bij den Bur gemeester van Woerden bezwaar gemaakt tegen de wettigheid der op 3 September j.l. plaats gehad hebbende wethouders- erkiezing. Er wordt op gewezen, dat door één der raadsleden de ambtseed op andere wijze is afgelegd dan bij' de wet is voorge schreven, n.l. door de twee voorste vin gers van de- linkerhand op te steken in plaats van de twee voorste vingers van de rechterhand. Aangezien dit raadslid zijn functie daar om niet op wettige wijze heeft aanvaard, en dus niet wettig kon deelnemen aan de beraadslagingen en stemmingen in de ver gadering, heeft een en ander tot gevolg, dat de genomen besluiten onwettig zijn, voorzoover de stem van het betrokken raadslid op den uitslag der stemmingen van invloed heeft kunnen zijin. Vast staat, dat zulks bij1 de verkiezing van den heer G. Sonnevelt tot wethouder het geval is geweest, terwijl zal moeten worden afgewacht of het feit ook wordt geacht van invloed te zijn geweest op de verkiezing van den tweeden wethouder. Contract bouwvakken in Friesland. De bond van timmerliedenpatroons in Friesland heeft besloten het ^provinciaal collectief contract, afgesloten met de mo derne, ohr. en r.k. bouwarbeidersbonden na 31 December niet ongewijzigd voort te zetten. De Plantersregeling en de Zondagsrust. Het lid der Tweede Kamer, de heer Rutgers beeft aan den minister van Ko loniën de volgende vragen gesteld: 1. Is bet den minister bekend, dat het voorontwerp voor een algemeene Plan tersregeling in Nederl.-Indië, zooals dit aan belanghebbenden om advies gezonden is, ten aanzien van de Zondagsrust een stap achteruit beteekent voor de thans on der de Assistentenregeling vallende werk nemers op de Oostkust van Sumatra? 2. Is de minister bereid zijn invloed aan te wenden om te voorkomen, dat de in voering van een algemeene Plantersrege ling voor deze groep van betrokkenen een achteruitgang brengt ten aanzien van de Zondagsrust?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1