AKKERTJES DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. Buitenland Binnenland 4 8 riteuws Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postcliöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes es Vlissiivgon fQ,?0, Lcsso nummers 5 cont, Advcrtentiün 30 cent per regel. Ingebonden mcdedeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Vestigingseischen voor den Middenstand. „Niemand zal kunnen ontkennen al dus een van onze medewerkers dat het dringend noodzakelijk is, tenminste theo retisch, om vestigingseischen te stellen voor nieuwelingen die zich als midden standers gaan vestigen. Dit is van groot belang voor de oude winkeliers, doch te vens voor de industrieën en grossiers. Het is zoo eenvoudig om zonder kapi taal in de een of andere buurt een zaak te beginnen. Heeft men geld genoeg voor de huur der eerste maanden en voor het levensonderhoud voor zichzelf en zijn ge zin, dan kan men de rest wel op crediet verkrijgen. Men maakt zijn winkelinrichting op crediet, men krijgt de noodige goederen op crediet, en klaar is Kees. Daarna ech ter beginnen de moeilijkheden. Teneinde clientèle te trekken, moet men betere voor waarden stellen dan de oudere zaken in bet rayon. Men is goedkooper en zelfs werkt men den eersten tijd met verlies o m er maar te komen. De oudere gevestigde zaken zijn verplicht mede te gaan, willen deze niet te ster'k worden afgetapt. Het prijsbederf is ingetreden, hetwelk tot gevolg heeft, dat verschillen den hun zaken op een gegeven moment zullen 'hebben te sluiten. Meestal behoo- ren de beunhazen tot de sluiters; zij' zelf hebben niets verloren, de stroppen komen voor de leveranciers. Men zou kunnen zeggen: goed, na dien tijd komen de dege lijke ondernemers weer tot hun recht, al hebben zij in dien tusschentijd verliezen geleden". Doch dit is echter niet waar. Zoolang de middenstand een geheel open beroep is, worden de overleden beunha zen opgevolgd door een nieuw leger van avonturiers op middenstandsgebied en de ellende voor de goede zaken begint op nieuw. Hiertegenover staat de keerzijde van de medaille. Kwamen er niet telkens nieuwe lingen, dan zouden in een bepaalde buurt bij vooruitgang van het aantal inwoners, de ouderen een soort monopolie verkrij gen, hetgeen niet bevorderlijk is voor den afzet. Hooge prijzen doen de consumptie verminderen en zorgen tevens voor ver plaatsing van de orders naar buurten, die een lager prijsniveau noteeren. Het is te genwoordig een sport voor de huisvrouw om in een stad of stadje de goedkoopste gelegenheden op te zoeken. De vroegere nauwe band tusschen winkelier en zijn cliënt is al tal van jaren verbroken. Vestigingseischen dienen derhalve re kening te houden met alle factoren. Van daar, dat algemeen wordt erkend, dat het beter is de vestigingseischen alleen te doen bepalen tot vakkennis en het bezitten van een behoorlijk kapitaal. De vraag der behoefte aan een nieuw bedrijf zal men voorloopig hebben te laten rusten. In de zen zin is de regeering bezig de noodige wetsontwerpen voor te bereiden en bin nenkort zal men hieromtrent wel nadere berichten vernemen". D'e ervaring heeft geleerd, dat ook op dit gebied eenige „ordening" gewenscht is. Niet alleen in het belang van de naast betrokkenen, maar ook uit -een oogpunt van algemeen belang. Toch zal hier met de noodige voorzich tigheid moeten worden opgetreden, om te voorkomen dat de persoonlijke energie wordt gedoofd en dat de handeldrijvende middenstand een gesloten bedrijf wOTdt ten koste van de consumenten. Het mag als een voordeel worden be schouwd, dat de Regeering bij' de behan deling van dit vraagstuk nauw contact houdt met den georganiseerden midden stand en dat we hebben een christe- 1 ij k middenstandsorganisatie, die daar bij haar eigen geluid kan laten hooren. Het is jammer, dat dit laatste nog niet algemeen wordt ingezien. Worde in het komende winterseizoen de achterstand die er op dit gebied bestaat zoo niet geheel ingehaald, dan toch aan merkelijk verkleind. De concessies in Abessynië. In verband met de petroleum-conce'ssie, die de negus van Abessynië aan een Ame- rikaansche maatschappij' heeft verleend, is ook in Frankrijk veel gesproken over een overeenkomst, die in 1919 tusschen een Fransche maatschappij en den toen- maligen Ras Tafari, thans keizer van Abessynië, is gesloten. De onderhandelingen, die destijds met den Abessynischen troonopvolger werden gevoerd, hadden als uitgangspunt de be lofte gehad, de maatschappij de exploita tie van den geheelen Abessynischen bo dem toe te vertrouwen. De Abessynische staat zou daarvoor een millioen goud francs, 1 thaler per hectare en 30 pro cent van de netto winst ontvangen. Na een nauwkeurig onderzoek van den bodem door een commissie heeft deze vastgesteld, dat Abessynië zeer rijk is aan goud, platina, nikkel en diamant, terwijl slechts geringe hoeveelheden petroleum gevonden werden. Op grond van deze onderzoekingen is daarop in 1919 de overeenkomst tot stand gekomen en op 75 jaar vastgesteld. Na dat in den loop van eenige jaren reeds 6 millioen goudfrancs in de zaak waren gestoken, heeft men met het oog op de algemeene wereldcrisis de werkzaamhe den moeten onderbreken. De Abessynische regeering heeft echter tot 1924 regelma tig het haar toekomende bedrag ontvan gen en de overeenkomst is op het oogen- blik nog van kracht. Weliswaar beweert de keizer van Abes synië, dat het contract niet langer geldig is, doch de Fransche maatschappij deelt deze zienswijze niet. Ze is dan ook vastbesloten haar rech ten te doen gelden. Het te Alexandrië verschijnende En- gelsche blad „Egyptian Gazette" publi ceert een interview met Rickett, die over de overeenkomst met den negus o.a. ver klaarde, dat het contract behoorlijk on derteekend en gezegeld is. Het zou dan ook door het hoogste gerechtshof niet ge annuleerd kunnen worden. Zou Musso lini in Abessynië de overwinning beha len, dan zal hij, volgens Rickett, als man van eer, dit contract eerbiedigen en als heer en meester van Abessynië dit over nemen. De concessie behoeft pas over 5 jaar geëxploiteerd te worden. De dreigende oorlog. De „Paris Soir" verneemt uit Rome, dat daar geruchten gaan, volgens welke Laval de verzekering zou hebben ontvan gen, dat Mussolini niet volkomen afwij zend zou staan tegenover het voorstel inzake een internationale controle over Abessynië met economisch en militair overwicht van Italië. D'it zou de laatste hoop op den vrede zijn. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt daarentegen uit Genève. dat Mussolini in den op 14 Sep tember a.s. te houden kabinetsraad het teeken voor den opmarsch zijner legioe nen zal geven. Volgens berichten uit het paleis van den negus heeft men daar op het oogen- blik niet meer de geringste hoop op een vreedzame oplossing van het Ethiopische geschil. Te Addis Abeba zijn geruchten in om loop, volgens -welke Italië op 24 Septem ber a.s. de militaire operaties beginnen wil. Een Abessynische strijdmacht van 25.000 ruiters is naar Ogaden opgebro ken. Van betrouwbare zijde wordt medege deeld, dat de hoofdstrijdkracht van Abes synië zich nog steeds op een afstand van twintig mijlen van de grens bevindt. Aan de grens zelf staat slechts een dunne ke ten van voorposten, welke eenige onbe- teekenende versterkingen hebben aange legd. Uit Addis Abeba werden bijzonderhe den gemeld over het klaarblijkelijke plan van den Italiaanscben opmarsch. Volgens dit plan zouden de Italianen eerst in het Noorden bij Adoea aanvallen, om aller eerst den smaad van hun nederlaag van 1896 uit te wisschen. D'e aanval zou op deze plaats met alle moderne hulpmidde len, als tanks, pantserauto's, gasaanval len en vliegtuigen plaatsvinden. Ook zou den zeer groote vliegtuigen worden ge bruikt. Van Adoea uit zou de aanval verder naar Aksum worden gedirigeerd, waar zich de Abessyniërs verzamelen. 35.000 Abessyniërs zouden komen te staan tegenover de 100.000 Italianen. Eerst wanneer de operaties in het Noor den zouden hebben plaats gehad, zou een aanval in het Zuiden volgen. De Volkenbondsvergadering. D'e zestiende volkenbondsvergadering heeft gisteren haar bureau samengesteld. Dit zal bestaan uit den voorzitter der vol- konbondsvergadering. Benes, de zes on dervoorzitters, Laval, Sir Samuel Hoare, Aloisi, de Madariaga, Van Zeeland en Gomez (Mexico), de voorzitters der vijf commissies, mr J. Limburg (Neder land), Zawadsky (Polen), Radulesco (Roemenië), gravin Aponyi (Hongarije) en de Valera (Ierland), verder de voor zitter der voorstellencommissie Motta en de voorzitter der commissie voor de ge loofsbrieven Tuleda (Peru). Een verrassing was, dat bij de verkie zing van de zes ondervoorzitters Litwi- noff niet werd herkozen. Opmerkelijk was het groote aantal stem men, dat Italië, ondanks de geringe sym pathie, die Mussolini's politiek te IGe- nève heeft gewekt, nog verkreeg. Dit wijst wel er op, dat de volkenbondsvergade- ring op goede betrekkingen met Italië blijft prijs stellen, zoolang nog eenige kans op een vreedzame oplossing van het ge schil aanwezig zal blijven. De verkiezing van onzen landgenoot, mr J. Limburg, tot voorzitter van de eerste, de juridische commissie, is een welverdiende onderscheiding voor den man, die jaren lang achtereen een der nuttigste leden van deze commissie is geweest en daar bijna ieder jaar het on dervoorzitterschap heeft bekleed. De verkiezingen voor den Poolschen Landdag. Bij de verkiezingen voor den Poolschen landdag zijn in totaal 7.575.681 stemmen uitgebracht. Aangezien 16.282.000 Polen stemgerechtigd zijn, is dus 46.5 procent der kiezers ter stembus gegaan. Bij de verkiezingen in 1930 bedroeg het percentage opgekomen kiezers 74.8, zoo dat thans 28.3 procent minder stemmen is uitgebracht dan de vorige maal. Dit kan verklaard worden door het slechte weer, het achterwege laten van eenige verkiezingscampagne en de hardnekkige actie van de oppositie, die den boycot der verkiezingen had gepropageerd. Gekozen zijn 208 afgevaardigden. Van deze behooren er 183 tot de di verse groepeeringen der regeeringspar- tijen, of de politiek daaraan nauw ver wante groepen. De toestand in Griekenland. Minister-president Tsaldaris die met vacantie buitenslands beeft vertoefd, is gisteravond te Athene aangekomen. On middellijk kwam een buitengewone mi nisterraad bijeen. De plaatsvervanger minister-president generaal Kondilis verklaarde, dat hij het herstel der monarchie als een voldongen feit beschouwt. D'e Grieksche bevolking heeft genoeg van het republikeinsche ré gime, waar nog geen derde deel der be volking achter staat. De toestand in Griekenland is aanzien lijk verscherpt. Sinds Zondagmiddag is de telefoonverbinding met Griekenland verbroken, zoodat noch uit Athene noch uit Saloniki nadere inlichtingen konden worden verkregen. Een aantal monarchis tisch gezinde hooge militairen heeft be sloten van Tsaldaris een ondubbelzinnig antwoord te verlangen op de vraag of hij met het monarchistische denkbeeld ac- coord gaat en bereid is een volksstemming over den toekomstigen staatsvorm onver- wijld te laten houden. Mocht dit ant woord niet bevredigend zijn, dan zouden deze officieren voornemens zijn een staatsgreep te probeeren. De laatste da gen zijn een groot aantal monarchistische vergaderingen gehouden. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft hierin aanleiding gevonden alle openbare bijeen komsten en manifestaties te verbieden. De regeering spreekt echter alle geruch ten over een op handen zijnde omwente ling met beslistheid tegen. Toch is men in het algemeen van mee ning, dat de thans aangevangen week voor Griekenland kritiek zal worden. Volgens een Reuterbericht uit Athene maken de tusschen minister-president Tsaldaris en den minister van oorlog Kondolis ontstane verschillen van mee ning het aftreden van den minister van oorlog waarschijnlijk. Senator Long t- De bekende Amerikaansche Senator Long, op wien gisteren een moordaanslag is gepleegd, is hedenmorgen in het zie kenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Hij stond bekend als de dictator van Loui siana en als een groot vijand en vurig be strijder van president Roosevelt. De aanslag had plaats in een der wan delgangen van het gebouw, waar bet con gres van Louisina bijeenkomt, en werd ge pleegd door een jongen dokter. De dader is onverwijld doodgeschoten met een machinegeweer van bet escoTte, dat Long geregeld vergezelde. Long was oorspronkelijk aanhanger van president Roosevelt en van zijh nieuwe economische politiek, later werd bij een verbitterd tegenstander van den presi dent. Door politieke manoeuvres had hij zich in Louisiana een macht weten te verschaffen, die hem maakte tot den on- gekroonden koning van Louisiana. Hij1 was voorstander van een actie, wel ke alle vermogens van meer dan 3 of 4 millioen dollar wilde liquideeren en beste den voor het algemeen welzijn. Aan elk gezin zou een vast inkomen gewaarborgd worden en bovendien zou elk gezin een auto en een radiotoestel krijgen. Middel tegen verstikkende gassen? Het heeft in den laatsten tijd de aan dacht getrokken, dat in tegenstelling met vorige jaren Duitschland thans groote voorraden gedroogde vruchten in Turkije koopt, hoofdzakelijk amandelen, hazelno ten, perziken, alsmede de doppen van de hazelnoten, amandelen en de pitten van de perziken. Naar de „Tel." meldt, dienen deze vruchten, schillen en pitten na een spe ciale bewerking te hebben ondergaan voor de bereiding van afweermiddelen te gen verstikkende gassen. Korte Berichten. Het volkscommissariaat van buiten- landschen handel in Rusland deelt mede, dat geen enkel persoon, wonend in de sovjet eenige boeken, tijdschriften of kran ten kan ontvangen uit het buitenland zonder toestemming van het staatsorgaan dat het monopolie heeft voor den invoer van literatuur. Dit beteekent een verster king van de censuur. Zondagavond zijn te Smyrna vier hevige aardschokken gevoeld, gevolgd door eenige lichtere schokken. Deze brach ten onder de bevolking groote ontstelte nis teweeg, doch ondanks de hevigheid van de aardbeving is niets gemeld om trent slachtoffers of materiëele schade. Een officieel communiqué deelt mede dat er in het tijdvak van 1 Janauri tot 31 Augustus j.l. 150 van de 30.000 in Oost-Afrika aanwezige Italiaansche ar beiders zijn overleden ten gevolge van arbeidsongevallen en ziekten. Naar men zich herinnert werd de vorige week ge meld, dat tot dusver 130 militairen aan ziekten en ongevallen in Oost-Afrika waren overleden. Eenige weken geleden verluidde voorts, dat er 3000 militairen wegens ziekte waren gerepatriëerd. EXECUTIE LANDELIJKE EIGEN DOMMEN. In eerste kwartaal 64 verzoekschriften afgewezen. Op 12 Maart 1935 werden in de Tweede Kamer de Koninklijke besluiten van dien datum medegedeeld, houdende maatrege len ter voorkoming van onnoodige execu tie van landelijke eigendommen. 14 Maart 1935 trad het „Hypotheekcommissie-be- sludt" in werking, en korten tijd daarna ving de hypotheekcommissie onder voor zitterschap van oud-minister mr dr J. Dormer haar werkzaamheden aan. Inmiddels is bij1 de Tweede Kamer een ontwerp ingediend om deze regeling in de wet vast te leggen, waarover het schriftelijk debat tusschen minister en Kamer nog gaande is. Reeds thans publiceert het Centraal Bu reau voor de Statistiek de gegevens over het eerste kwartaal van de werking van dezen nieuwen maatregel. Tusschen 14 Maart en 1 April 1935 werden 70 verzoeken ingediend, waarvan er 4 weer werden ingetrokken. In het tijdvak 1 April30 Juni 1935 werden vervolgens 100 verzoekschriften inge diend. Van deze 166 verzoeken waren er op 30 Juni j.l. 132 afgedaan. Hiervan zijn 64 verzoeken afgewezen, zoodat in deze gevallen de executie plaats kon vinden zonder dat daarop de sanctie j van uitsluiting van verder gebruik der i gronden uit de crisisorganisaties kan vol gen 43 Verzoeken zijn ingetrokken, voor het meerendeel nadat de commissie in groote lijnen had aangegeven, op welke wijze naar haar meening een minnelijke oplos sing tot stand zou kunnen komen. De commissie behoefde in deze gevallen niet zoover te gaan, dat aan partijen een gedetailleerde regeling ter teekening werd voorgelegd. Deze 43 zijn dus de gevallen, waarin de maatregel zich heeft doen gel den door een voorgenomen executie tegen te houden en te doen vervangen door een betalings- of uitstelregeling tusschen den landelijken eigenaar en zijn hypothecairen schuldeischer. De overige 25 verzoeken bleken niet- ontvankelijik, daar zij' niet voldeden aan de vereischten van het Kou. besluit, b.v. geen betrekking hadden op „landelijk eigen dom" af na bet verstrijken van den ge stelden termijn waren ingediend. Ongeldige wethoudersverkiezing. D'e wethoudersverkiezing, die te Barne- veld op Maandag 1 September is gehou den, blijkt achteraf, voor zoover de ver kiezing van wethouder Middelman (A. R.) betreft, ongeldig te zijn geweest. Nadat twee vrije stemmingen waren gehouden moest herstemming plaats vinden tus schen de heeren Gourts en Middelman en daar zij toen beiden mee hebben gestemd, hoewel artikel 52 van de Gemeentewet zich daartegen verzet, moest op grond van dat artikel de verkiezing van den heer Middelman ongeldig worden ver klaard. Brabantsche Boerenbond elscht rehabilitatie. Dë ledenvergadering van den Brabant- scben Boerenbond beeft besloten geen en kel middel onbeproefd te laten cm te ver krijgen: le. volledige rehabilitatie der door de Akkerbouwcentrale ten onrechte gedurende eenigen tijd geschorste Coöp. Handelsver- eeniging; Binnenland. Dë thuisreis van H. M. de Koningin één dag uitgesteld. De moeilijkheden voor onzen tuinbouw. Executie van landelijke eigendommen. Steun voor de pootaardappelen. De Indische reis van Ir Mussert. Buitenland. Dë dreigende oorlog in Abessynië. Gespannen toestand in Griekenland. De Vo'lkenbondsvergadering. Senator Long overleden. Zoo neerslachtig en vervelend, hoofdpijn,kramp of onpasselijk? Neem een "AKKERTJE" en in plaats van onbehaaglijk, zult G3 binnen een kwartier pr Hedertandsch en opgewekt gevoelen, Product prettig sn, vol levenslust. AKKER-CACHETS helpen U over nare dagen heen. Probeert ze! Elkeen roemt zei Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS 2e. volledige financieele schadeloosstel ling voor deze schorsing; 3e. „bestraffing en verwijdering uit hun ambt of dienst van allen, die direct of in direct verantwoordelijk zijn voor den door de Akkerbouwcentrale tegenover de G. H. V. gepleegden eerroof". Bevordering van het ruilverkeer. Vorige week zijn enkele vooraanstaan de industrieelen, kooplieden en andere personen uit de Nederlandsce zakenwe reld te Utrecht bij elkaar gekomen, die gezamenlijk hebben opgericht de vereeni- ging „Handelspolitiek". Deze vereeniging zal ten doel hebben, het ruilverkeer van goederen e.d. te be vorderen. D'it verkeer zal loopen over een centraal punt, dat als een soort makelaar personen in connectie brengt die op deze wijze hun zaak in een ruimeren zin wil len uitbreiden. Er zullen eenige vooraan staande personen worden aangezocht om met het bestuur een program samen te stellen, dat de vereeniging in staat zal stellen, het ruilverkeer onderling te be vorderen. Nederland in den vreemde. In opdracht van de Noorsche Inge- nieursvereeniging heeft de heer John Fürt Klöcker, ingenieur te Oslo, een be zoek gebracht aan de Zuiderzeewerken, teneinde voor de leden dezer vereeniging in den komenden winter eenige voor drachten over dit onderwerp te houden, waarvoor in Noorwegen groote belang stelling bestaat. De Vereeniging „Nederland in den Vreemde" ontving den heer Klöcker en stelde hem in de gelegenheid, onder lei ding van den administrateur der vereeni ging, de werken te bezoeken. In het bijzonder stelde de bezoeker veel belangstelling in de Dieselmotoren van bet gemaal „Leemans" en toonde bewon dering voor het feit, dat deze installa tie, tijdens het droogmalen van den Wie- ringermeerpolder, gedurende acht maan den ononderbroken in werking is ge weest. De reportage van de opening der Staten-Generaal. De A.V.R.O. bad het voornemen dit jaar de radio-uitzending van de openings plechtigheid van de Staten-Generaal aldus te regelen, dat er een dubbele reportage zou plaats hebben, een van de plechtig heid buiten de Ridderzaal, te verrichten dicior den beer W. G. de Bas, en een van de plechtigheid binnen de Ridderzaal, te verrichten door den beer D. Hans; beide heeren hadden zich tot deze reportage be reid verklaard. De voorzitter van de Vereenigde Verga dering der Staten-Generaal heeft echter voor een reportage binnen de Ridderzaal geen toestemming kunnen verleenen. Als gevolg biervan komt dit deel van het verslag te vervallen en heeft alleen de uitzending van den heer de Bas plaats. De heer Hans zal Dinsdagavond van 10.15 tot 1045 voor de A.V.R.O. een over zicht geven van den inhoud der millioe- nen-nota. Vreemde vliegers bij de K. L. M. Naar gemeld wordt, zijn de onderhan delingen tusschen de K. L. M. en enkele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1