MAANDAQ 9 SEPTEMBER 1935 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARQANti - No. ?8P Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws ,Mooi gezegd hoor, ïaar het lijkt veel Ichtje en neefje al Tot de t enae log wel pfin y.o den herfst een? UikkeHje", Jil hebt teed. Als je zooveel ou je het nog druk Is 's avonds wel een gevallen. Fijn, dat cht doen. n. uit 44 letters, wordt een brug ge- 29. 12. 44. verspreidt is een zangvogel. >loeit nu het mooist. 30. zijn een 20. 32. m 10. 36. 16. 39. 28. 14. 42. is soms een is trouw, sen getal. m. uit 17 letters, worden soms dieren is geen werkelijk- in den mond. loopt en staat toch leeg. ieder graag in z'n TANTE DOLLIE! HET BOSCHHUIS I. .derd zag Dik rond erd; alles was zoo ineens wist hijl het tante Leida. beetje schemerig in hoorde hij nog niets, mo graag uitsliep en kicxmen, was nu klaar Aan den muur hin- ortretten met breede p het eene zaten een sn tafeltje waar een er nog een met een a stoel,een hand uit- chioöt, de andere op eer die achter haar d op haar schouder n verder. Als hij' de open mocht do'en, segd dat hiji ze dicht opstaan eer hiji ge was er al zoo vroeg wam Dik uit bed en ïaar het raam; hè wat meteen stootte hijl z'n poot van een stoel; itaan: zouden ze het rdijn opzij1 en ging er lend ook, thuis hoef- er was toch niemand hoewel hier ook niet, eine tuintje liep een waarachter de speel- ol was. jen kiertje stond, deed eerlijk was het buiten annacht. •oolijk en tooverde de rs en struiken tot dia lis nu doen? Ze waren »rs was Iki misschien in bed en mocht ze knieën; dat deed ze morgens. niet mee, nu hijl er 's Morgens had tante ich met hem te be- een uitgaan dat ver middags ging ze eerst in dan moest het heel aam a was er telkens tegen zes uur thuis, hijl met hem gewan- )ik fijn, want oom was ls; hijl vond het alleen hij geen vacantie had. andaag gaan doen? paar mooie .boeken, veelde hem nu toch al. gerucht, boog zich eens et raam, en zag het 1 druk bezig was. lij wat: heel zacht ging ïhotnk wat water in een ïaar niet wegging! Nee nogklets rschrikt greep ze met haar haar, maar to<en le ze lachend: „wacht 1 je". ankleeden, het was nu r in huis, en niemand hebben. Toen hij zich hoorde hijl een plofje op ur; Nel, die zijn schoe- en en Han eens zien, werd bediend, lemaal klaar was, ging et randje van het ledi- m, maar wat was1 dat? gezicht schopte hij de ner, zoodat deze met 'n .ur terecht kwam. Met- et: Nel had natuurlijk kijk maar, in de neus t een klein nat spönsje. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummor 11. Postcheque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen yoof Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 6 cont. Advortontiün 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcclingcn CO cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fö.85. Bij contract belangrijke, korting. i hwti i h i ACTUEELE KWESTIES IN DEN MIDDENSTANDSRAAD. In de laatste vergaderingen van den Middenstandsraad zijn eenige gewichtige kwesties, de belangen van 'den midden stand rakende, besproken. O.a. is het vraagstuk van de moeilijke inning van kleine vorderingen be handeld. De vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, die de vergaderingen van den Raad bijwoonde, deelde mede, dat van den Minister van Justitie bericht is ontvangen, dat aan een desbetreffend ontwerp de laatste hand wordt 'gelegd, zoodra de voorbereiding van nog urgenter wetsontwerpen zal zijn afge- loopen. Verder is ter sprake gekomen de wer king yder g ie w ij iz i g e Tabakswet. Niettegenstaande aan verschillende wenschen van den middenstand is tege moet gekomen, blijken toch ook in de ge wijzigde wet leemten voor te komen, waar in voorzien behoort te worden. Over deze aangelegenheden heeft d'e Middenstandsraad een bespreking gehad met den door den Minister van Finan ciën aangewezen inspecteur der Directe Belastingen, den heer T. de Jong, die aan hat betrokken departement de zaken be treffende de Tabakswet behandelt. De door den heer De Jong verstrekte inlichtin gen zijn van dien aard, dat de kans op het in vervuiling gaan van door den Raad gekoesterde verlangens niet onaanzienlijk is vergroot. Een andere grief betreft de b e n a d e e- Jing van den groentehandel dooT de Groente- en Fruitcentrale. Ten einde een regelmatige distributie van groenten aan werkloozen e.d. te waar borgen, heeft de Groente- en Fruitcentrale niet volstaan met alleen d'e z.g. doorge draaide groenten te verstrekken (d-w.z. groenten, die den minimumprijs op de vei ling niet kunnen opbrengen), maar is zij er ook toe overgegaan groenten boven dien prijs op te koopen. Niet alleen ziet dien tengevolge de 'handelaar een deel van zijn debiet onder de arbeiders verdwijnen, maar bovendien worden dusdoende, ook de prijzen opgedreven. Te dezer zake heeft de Middenstands raad een bespreking gehad met den regee- ringscommissaris, den (heer V a 1 s t a r, die uitvoerig heeft uiteengezet, waarom onder bepaalde omstandigheden de Groente- en Fruitcentrale zoo moet op treden, als zij gedaan heeft. Wanneer een systeem van distributie eenmaal in wer king is gesteld, moet men dit systeem in tact houden en gaat het niet aan nu en dan de distributie stop te zetten, ook wan neer de verhoudingen op de groentemarkt op een bepaald moment geen aanleiding geven om 'groenten voor de werkloozen aan te koopen. Dit aankoopen is overigens slechts zeer schaars geschied, Tegenover de door den Raad geopper de mogelijkheid om bij de distributie van goedkoope groenten den middenstand in te schakelen, verklaarde de heer Valstar in beginsel zeer welwillend te staan; gaar ne zou hij te dezer zake uitgewerkte voor stellen van de zijde van den georganiseer- den middenstand ontvangen, waarna met welwillendheid overwogen zou worden, of daarmede een proef kan worden genomen. De heer Valstar ging er accoord mede, dat zoodanige proef genomen zou worden in een gemeente, waar tot dusver nog geen 'distributie van goedkoope groenten heeft plaats gehad, zoodat men aldaar met een schoone lei zou kunnen beginnen. In zake het handeldrijven door ambtenaren, heeft de Middenstands raad van den voorzitter van den Raad van Ministers afschriften ontvangen van een brief, gericht tot alle Ministers, waarin wordt opgemerkt, dat aan de be palingen hieromtrent streng de hand be hoort te worden gehouden. Personeel, dat aan zijn ambtelijke of contractueele be zoldiging een behoorlijke bestaansmoge lijkheid ontleent, zal zich in deze tijden van 'groote werkloosheid in het algemeen ti ebben te onthouden van het verrichten van nevenwerkzaamheden, het drijven van handel of nering, enz. In verband met de omstandigheid, dat aan het Departement van Sociale Zaken een technische herziening van de Drankwet wordt voorbereid, heeft de Middenstandsraad aan den vorigen Min. van Sociale Zaken een samenvatting aan geboden van de belangrijkste wenschen die op het gebied der herziening bij hem Aan deze samenvatting is het volgende ontleend. Wat het uitstervingssysteem der Drank wet betreft, de Middenstandsraad sympa thiseert ten volle met de gedachte van den wetgever, dat ter voorkoming van drank misbruik, de 'gelegenheden voor drank gebruik moeten worden ingeperkt en dat voorkomen moet^ worden het 'kweeken van een geslacht van vergunninghouders. Toch zou de Raad mogelijk willen zien gemaakt dat ook in dit bedrijf de arbeid en uitgawen, door een vergunninghouder vaak gedurende lange jaren aan zijn zaak 'besteed, niet verloren gingen bij zijn over lijden of wanneer hij door een of andere gebeurtenis niet m'eer in staat is zelf het bedrijf uit te oefenen, of te doen uitoefe nen op de 'door de wet toegestane wijze, n.l. door een vervanger, die het bedrijf op naam en voor rekening van den ver gunninghouder drijft- De wet scheppe verder de mogelijkheid de intrekking eener vergunning voor waardelijk te doen geschieden of het be drijf 'gedurende zeikeren tijd stil te leggen. In de practijk hebben zich gevallen voor gedaan, waarbij de onvoorwaardelijke intrekking eener vergunning zéér hard was, reden waarom een wijziging der wet op dit punt aanbeveling verdient. Het Itaiiaansch-Abessynisch conflict. Weer pessimisme. De raadscommissie van vijf heeft Za terdag baar eerste vergadering gehouden. Op Italië en Abessynië werd een drin gend beroep gedaan niets te ondernemen dat het succes van deze vredespoging van den Volkenbond zou kunnen verijdelen. Do beweringen, dat in Abessynië een algemeene mobilisatie zou zijn afgekon digd, worden als onjuist gekwalificeerd. Men wijst er op, dat in Abessynië alge meene mobilisaties, zooals die in bet bui tenland gebruikelijk zijn, niet voorkomen. Op het oogenblik melden zich echter bij de stamhoofden voortdurend vrijwilligers aan uit de boerenbevolking. Ook de stede lijke werkloozien worden door de plaatse lijke stamhoofden ter recruteering aange worven. Van geloofwaardige zijde wordt verno men, dat Mussolini de stellige verzekering beeft gegeven, dat Italië niet zijn toe vlucht zal nemen tot oorlog, zoolang de onderhandelingen te Genève voortduren. D'e Italiaansche gezant, deelde den mi nister van buitenlandsche zaken van Ethi opië mede, dat de Italiaansche regeering besloten beeft, baar consulaten te Gon- dar, Debramarkos, Dessie en Magalo te sluiten. Dezen maatregel beschouwt men als een ernstig teeken. Havas meldt uit Rome, dat het geringe optimisme dat tot nu toe heeft bestaan over een voor Italië bevredigende oplossing van de Abessyniscbe kwestie thans vervlogen is. D'e eenige mogelijkheid zou nog be staan in een soort nieuwe conferentie van drie, welke door Mussolini, Laval en Sir Samuel Hoare of Baldwin, in een Itali aansche stad zou kunnen worden gehou den. Dé Parijsche Zondagsbladen toonen zich zeer pessimistisch ten aanzien van de ontwikkeling van liet Italiaansch-Abes- synisc'he conflict te Genève en gelooven, dat de instelling van een commissie van vijf niet meer nut zal bebben dan de commissie van drie, en dat Mussolini de zaak slechts op de lange baan wil schui ven tot het einde der Volkenbonds-Assem- blee te Genève. Baldur von Schirach als gewoon soldaat. D'e „Prager Presse" verneemt uit Ber lijn. dat de rijksjeugdleider, Baldur von Schirach, op het oogenblik als gewoon soldaat dienst doet bij een bataillon ja gers. Hij beeft zich voor dezen dienst viijiwillig opgegeven, doch tevens uiting gegeven aan den wensch, te worden inge deeld bij' de officiersopleiding. D'e mili taire autoriteiten bebben dat verzoek evenwel afgewezen. Verder verluidt volgens het blad, dat de rijks jeugdleider reeds bezwaren heeft ingebracht, omdat hij meent, niet de be handeling te genieten, waarop hij als na- tionaal-socialistisch leider recht meent te bebben. Hiji beeft deze bezwaren uit eengezet in een schrijven aan een voor aanstaande persoonlijkheid uit nationaal- socialistische kringen, die er de militaire autoriteiten van op de hoogte stelde. Het gevolg is geweest, dat Baldur von Schi rach arreststraf beeft gekregen. Men schijnt er bij de weermacht aan te hechten, aldus vervolgt het blad, dat nationaal-soci alistische functionarissen geen andere behandeling genieten dan de rest der manschappen. Aan de Engelsche regeering Is een doodende straal aangeboden. Reuter meldt uit Londen: Een Engelsch uitvinder heeft een nieuwe „doodende straal", „Straal Z", uitgevonden en aan de regeering aangeboden. Het blad „People", dat dit bericht pu bliceerde, schrijft, dat deze uitvinder mis schien uitging van hetzelfde principe als een Italiaansch uitvinder), wiens „doo dende straal" in het geheim in Italië wordt beproefd. „■Straal Z" zou boven steden op vijan delijk gebied een dergelijke atmosferische toestand kunnen scheppen, dat alle in woners omkomen. Koning Leopold goed op weg naar herstel. De gezondheidstoestand van den Bel gischen Koning is zeer (bevredigend. De vorst draagt den arm niet meer in een verband, de huidwonden herstellen goed en ook de ri'b-breuk is goed op weg naar algeheel herstel. De Koning, die zijn gees telijke smarten langzaam te boven komt, hervatte heden zijn dagelijksche bezighe den voor een deel en ontving als voor been de leiders van de verschillende Pa leisdiensten. De verjaardag van den klei nen prins Boudewijn werd in intiemen kring herdacht. Roosevelt tevreden De journalist Howard heeft Roosevelt gezegd, dat de zakenwereld vreesde, dat geen verbetering in den toestand moge lijk was, zoolang de regeering niet op houdt met experimenteeren. Roosevelt antwoordde bier o.a. op, dat toen de huidige regeering aan het bewind kwam, zij op zich nam. een uitgebreid wetsprogramma uit te voeren en „het scheen ons toe, dat dit programma zoo spoedig mogelijk moest zijn uitgevoerd. Thans is dit progTamma in werking en moet het voltooid worden. De tijd om te ademen, waarvan gij spreekt, is echter nu ongetwijfeld aange broken." D'eze verklaring van Roosevelt wordt beschouwd als een belangrijke aanwij zing, dat geen wetgeving op groote schaal meer te verwachten valt. tenminste niet vóór de verkiezingen van einde 1936. Korte Berichten. Te Bierwart in de omgeving van Huy is een Belgisch militair vliegtuig, dat deelnam aan de manoeuvres, veron gelukt. D'e beide inzittende onderofficie ren zijn om het leven gekomen. Op initiatief van de voorzitster van bet „werk der Belgische oorlogsinvali den", prinses J. de Nierode, is een co mité samengesteld met bet doel te Kuss- nacht, op de plaats waar Koningin Astrid bet leven verloor, een blijvend monument op te richten. Kroonprins Boudewijn van België is Zaterdag vijf jaar oud geworden. 'De uittocht van Eüropeanen uit Ad dis Abeba blijft aanhouden. Dinsdag a.s. zullen veertig Duitschers bet land ver laten. Na de dagen van rouw welke men bij den dood van Koningin Astrid en tot na hare uitvaart beeft gekend, is het be zoek aan de wereldtentoonstelling te Brussel weer in aanzienlijke mate toege nomen. Minister De Graeff. De minister van Buitenlandsche Zaken is Zaterdagavond naar Genève vertrok ken. Rouleering bij de werkverschaffing. D'e rijksinspecteur voor de werkver schaffing in Friesland beeft aan de ge meentebesturen in die provincie mede gedeeld, dat bet den minister van sociale zeiken gewensebt voorkomt, dat niet altijd dezelfde personen in de steunregeling blij ven opgenomen, doch dat ieder zij bet dan ook zeer beperkt de gelegenheid krijgt bij de werkverschaffing geplaatst te worden. D'e plaatsing van ben, die tot nu toe volledig of beperkt tewerkgesteld waren, zal moeten worden ingekrompen Ten einde aan het verlangen van den minister te voldoen, zal het noodig zijn een goed stelsel van rouleering te ontwerpen, waarbij rekening moet worden gehouden met het beperkte aantal plaatsen dat bij de werkverschaffing beschikbaar is. D'e rijksinspecteur vraagt aan de ge meentebesturen een dergelijk stelsel te ontwerpen en hem ter goedkeuring in te zenden. De middenstandscentrale tegen verbruikscoöperaties. Het bestuur van de Amsterdamsicbe mid- denstandscentrale heeft zich met een uit- voerigen brief gewend tot een aantal te Amsterdam gevestigde ondernemingen, alwaar ten dienste van het personeel een verbruikscoöperatie bestaat. Betoogd wordt, dat deze verbruikscoöperaties een doorn in het oog zijn van den handeldrij- venden middenstand. Aan de directies der in aanmerking ko mende instellingen wordt verzocht om aan baar personeel in overweging te ge ven zich uit gevoelens van socialen aard voortaan verre te houden van handeldrij ven en dit over te laten aan degenen, die daarmede bun brood moeten verdienen. De Centrale vertrouwt de aangezochte directies tot medewerking aan haar ver zoek bereid te vinden. De directies kun nen op dit terrein zelf den eersten stap zetten door aan baar personeelsvereeni- gingen elke ten dienste der verbruiks coöperatie verleende faciliteit te onthou den. De reis van Koningin en Prinses. H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. de Prinses, is Zaterdagavond te Preantridge Park Balcombe in Sussex gearriveerd voor een kort bezoek aan Prinses Alice en den graaf van Athlone. Moeder en Dochter, de Prinses was op bezoek geweest bij de hertogin van Nor folk in Arundel Castle, zullen tot Dins dagmorgen te Preantbridge Park blijven. Het buitenverblijf staat te midden van een van de meest pittoresque boschland schappen van Sussex en bet district wordt vaak bezocht door koningin Mary en andere leden van de koninklijke fa milie. De Koningin en Prinses Juliana zijn voornemens verschillende autotoch ten te maken in verschillende deelen van Sussex. Te Saffron "Walden in Sussex heeft H. M. de Koningin op Haar doorreis een onverwacht bezoek gebracht aan Haar oude vriendin en gouvernante, miss E. S. Winter. H.M., in gezelschap van H.K.H. de Prinses, begroette Haar oude leer meesteres allerhartelijkst. De Koninklijke bezoeksters kwamen per auto aanrijden uit Royston en toen de auto den weg naar het huis van de gou vernante kwam oprijden, stonden mis Winter en baar zuster, twee oude Engel sche dames, voor het huis te wachten. De Koningin omhelsde Haar oude gouver nante en wandelde met haar het huis binnen, de Koningin arm in arm met Haar oude vriendin, met wie H. M. me nige oude herinnering ophaalde, terwijl Zij met Haar dochter te Saffron Walden de thee gebruikte om daarna door te rij den en te Audley End den trein naar Londen te nemen. De terugkomst. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana zullen morgen met de dag boot van de Mij. Zeeland uit Engeland naar Vlissdngen vertrekken en worden des avonds aan het Hollandsche Spoorstation in de Residentie terug verwacht, om zich vandaar naar den Ruigen Hoek te be geven. Om den gulden te steunen. In de vergadering van Stad en Lande in Gooiland, welke dezer dagen te Hilver sum werd gehouden, deelde de voorzitter mede, dat het geld verkregen door grond- verkoop aan de gemeente Hilversum tot een bedrag van f 400.000, tijdens de jong ste crisis was belegd in Staatsfondsen. Op deze manier bad men de zwakke geldmarkt gesterkt en onze regeering ge steund bij het handhaven van de waarde van den gulden. De wilde staking te Tilburg. De stakingsleider heeft zich Zaterdag opnieuw tot den burgemeester gewend met verzoek om een onderhoud. D'e bur gemeester wilde daarin slechts toestem men, indien van die zijde een verklaring werd onderteekend, dat het gebeurde be treurd wordt en dat bet optreden van bet comité als verkeerd wordt erkend met daaraan de toevoeging van een betuiging van leedwezen en bet aanbieden van ver ontschuldigingen. Na eenig beraad deelde de stakingslei ding mede, deze verklaring niet te kun nen onderteekenen. Zij zeide uit noodzaak gehandeld te hebben en geen ander mid del te 'bebben gezien om de 60 pet. loon in banden te krijgen. De burgemeester wees hen toen op bet verkeerde van de moraal, dat het doel de middelen heiligt, en nam afscheid met de mededeeling, dat nu van elke andere bespreking met hem moet worden afge zien. D'e Rijksbemiddelaar in het vierde di strict, Prof. Mr P. J. M. Aalberse, heeft aan het stakingscomité in de textiel-in- dustrie te Tilburg bet volgende telegram gezonden: „Na uw antwoord ontvangen te heb ben en ook van andere zijde inlichtingen te hebben ingewonnen, zie ik, vooral op grond van uw advies aan stakers om, on danks de schriftelijke verbintenis om op Dinsdag 3 September den arbeid te her vatten, dit in werkelijkheid na te laten, geen mogelijkheid in dit stadium met ook maar eenige kans van slagen bemidde lend op te treden". Salarissen postpersoneel. In de te Zeist gehouden vergadering van den Ned. Bond van Ohr. Prot. P. T. T.-personeel „Door Plicht tot Recht" heeft de secretaris, de heer P. A. ten Haaf, uit Den Haag, gesproken over de salarieering van het P.T.T.-personeel. Na eenige bespreking werd daarna met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, waarin de 'bond als zijn oordeel uitspreekt, dat de ambtenaren, dia door de jongste her classificatie overgebracht zijn. naar de 4e iklas, bierdoor reeds een daling van inkomsten van 6 pet. kregen, waardoor het maximum van verlaging be reikt is. Dat de reeds plaats gehad heb bende salariskortingen het levenspeil van Binnenland. Salarisverlaging voor rijks- en gemeente- personeel. De staking te Tilburg duurt voort. De terugkomst van Koningin en Prinses. Buitenland. Het Italiaansoh Abessynische conflict Weer meer pessimisme. De toestand van den Belgischen koning. De Volkenbondsvergadering. de lager bezoldigden dusdanig gedrukt hebben, dat 't tegen een verdere loondaling niet bestand is. Overwegende, dat bij het brengen van offers de sociale rechtvaar digheid eischt, dat hij, die bet meeste heeft, ook heit grootste offer brengt, spreekt de bond zijn vertrouwen uit dat de regeering terugkomt op baar aanvan kelijk voornemen tot het opleggen van een uniforme korting van plm. 5 pet. voor alle ambtenaren- De verhoogde graanrechten. Onder dagteekening van 6 September hebben de drie centrale landbouworgani saties zich telegrafisch tot den minister van landbouw en visscberij gewend met een verzoek, waarin zij, gezien de mini- sterieele beschikkingen d.d. 30 Augustus betreffende verhooging van monopolie- heffingen op granen en derivaten daar van, er op aandringen onverwijld maat regelen te nemen, waardoor aan de zwaar getroffen melkveehouderij volledige com pensatie wordt verleend. Pluimveehouderij in moeilijkheden. Ter bespreking van de omstandigheden, die thans in de pluimveehouderij zijn in getreden, werd Zaterdag in een vergade ring te Utrecht van bet bestuur der Ned. Pluimvee Federatie besloten een telegram van den volgenden inhoud aan den Minis ter van Landbouw en Visscberij te zen den: Het bestuur van de Ned. Pluimvee Fe deratie veroorlooft zich de vrijheid ter kennis van Uwe Excellentie te brengen, dat de omstandigheden thans zoodanig zijn, dat aan de bedrijven der pluimvee houders voor bet grootste gedeelte kleine boeren in de zandstreken door de graan rechten en andere monopolie-heffingen op door de pluimveehouderij gebruikte voederartikelen een ontzaglijke belasting ten bedrage van circa f 18 millioen per jaar wordt opgelegd om als steungelden te dienen voor de graan- en andere ak kerbouwgewassen verbouwende boeren, die veelal grootere bedrijven hebben. D'e in groote soberheid levende, veelal arme boeren-pluimveehouders betalen mee voor een goed deel van den steun, aan de over het algemeen beter gesitueerde bouw- boeren. D'e pluimveehouderij is in een onhoud- baren toestand gekomen. Het bestuur ver zoekt Uwe Excellentie spoedig een onder houd te willen toestaan ter bespreking van de ingetreden situatie. DE SALARISVERLAGING VOOR RIJKS- EN GEMEENTEPERSONEEL. De rijkssalarissen worden met 1 Januari 5 pet. gekort; de Minister verzoekt aan de ge meentebesturen overeenkomsti ge maatregelen te treffen. D'e Minister van Binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebracht van de gemeen tebesturen: a. dat de regeering in verband met den financieelen toestand van 's lands finan cien het noodzakelijk acht, dat met in gang van 1 Januari 1936 op de wedden en loonen van bet Rijkspersoneel een be drag van plm. 10 millioen per jaar wordt bezuinigd en b. dat bet in de bedoeling ligt deze bezuiniging te verkrijgen door toepassing van een algemeene verlaging van plm. 5 pet. op de voor bet rijksperso neel geldende wedde- en loonbedragen, zoowel die van de vaste wedden als die van de minima en maxima, toelagen, belooningen, vergoedingen, kortingen enz. De minister voegt hieraan toe, dat der halve bet rijkssalarispeil, waaraan inge volge conclusie 22 van bet rapport der Commissie-schouten de belooningen van bet middelbaar en hooger personeel der publiekrechterlijke organen bebooren te worden getoetst, met ongeveer 5 pet. zal dalen, zoodat bet voor bet behoud der vereischte overeenstemming noodig is, die belooningen met ingang van 1 Jan. 1936 in bet algemeen een overeenkomstige ver laging te doen ondergaan. Mitsdien geeft de minister aan de col leges in overweging om het daarheen te leiden, dat ingaande 1 Januari 1936 de belooningen enz. van het middelbaar en hooger personeel (dat zijn in bet alge meen de „ambtenaren", bet personeel van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1