BERTELS EERSTE BLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e 1AARGANG - No. 287 TIJD EN TAAK. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Uitg,; JN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes m Vlissingon f 0,20. Losse nammsrg 5 sast. Advcrtcntiön 30 cont por rcgol. Ingozo mcdcdeclingcn CO cent per regel. Kleins Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het bij Kok te Kampen verschenen interessante boekje „Wereldproblemen van nu", zegt de schrijver in zijn inlei dend woord o.m. dit: „Groote dingen gebeuren er in de wereld. We staan op een keerpunt der tijden, een keerpunt van buitengewone beteekenis; maar van dat buitengewone zien de meeste menschen niets; zij heb ben er zelfs geen vermoeden van. We beleven een „Umwertung aller Werte"; alle waarden krijgen nieuwen inhoud. Iets volslagen nieuws is bezig te worden. Niets blijft zóó als het heden is en wie zich verbeeldt, zich blijvend te kunnen verheugen in de rust en ge makkelijkheid van zijn kleinburgerlijk bestaan, die mensch zal op een goeden dag wonder na wonder aanschouwen en schrik na schrik zal hem de ziel door trillen. En te midden van al dat gebeuren staat de Christen. Ik wensch zeer, dat mij gelukken moge de poging om de Christenen op een hoogen wachttoren te voeren en hun een blik te geven op het wereldleven, die hen het onbeteekenende van hun eigen leed doet vergeten; een blik, die hun heel de grootheid toont van den tijd, te midden van welken wij staan, en in welken God ons een zeer groote en geweldige roeping gegeven heeft." Wij leven in een tijd waarin groote dingen gebeuren. Veel grooter misschien dan wij thans in staat zijn te beseffen. Wie let op de nieuw opkomende stroo mingen in het leven der volkeren, op het communisme in Rusland, het fas cisme in Italië, het nationaal-socialisme in Duitschland, de opkomende drang bij Aziaten en Afrikaners om aan de „blanke overheersching" een einde te maken, op de grenzenlooze verwarring in het econo mische leven, het vooruitdringen in Chris tenlanden van het nieuwe heidendom, en zoo veel meer, die zal-moeten toegeven, dat alles er op wijst, dat we staan op een beslissend keerpunt in de geschiede nis. Internationaal, maar ook nationaal. Wat de toekomst zal brengen weet geen mensch. Alleen dit staat vast: dat God de Heere ook in de branding van deze tijden Zijn werk volvoert en dat, hoe het ook moge gaan, Zijn raad zal be staan; maar óók, dat juist in deze ge wichtige tijden de Christenen een zeer groote en geweldige roeping hebben. In het volkerenleven. Wie huivert niet bij de gedachte wat er gebeuren kan als de machthebbers inplaats van het recht hoog te houden en zoo den vrede te dienen, in de eerste plaats blijken be dacht te zijn op eigen belang, als zij om redenen van „hooge politiek" toelaten, dat het zwakke door het sterke vertreden wordt? Maar ook nationaal. Als in ons land de Christelijke partijen niet meer blijken te verstaan de noodzaak om eendrachtig samen te werken tot behoud van wat God ons volk in den loop der historie heeft willen schenken, dan valt voor ons volksleven het ergste te vreezen. Het zal er nu op aankomen of de Chris tenen blijken hunne hooge roeping te verstaan. Bij velen is dat zeker niet het geval. Zij trekken zich van al de vraagstuk ken, die het leven beroeren, eenvoudig niets aan. De groote strijd op staatkun dig en maatschappelijk gebied gaat langs hen heen. Of ook wel, ze werpen zich in den strijd, maar alleen om voor zich zelf eer en voordeel te bereiken. Om voor zichzelf een naam te maken. Alsof dót van beteekenis kan zijn voor het leven van het volkl Neen, niet de vraag of w ij iets be- teekenen en bereiken is van belang, maar I de vraag of de Naam van onzen God zal worden geheiligd, of de komst van I Gods Koninkrijk wordt bevorderd, of de Naam van onzen Heiland en Koning Jezus Christus wordt groot gemaakt en geprezen. De roeping van den Christen, van alle Christenen is, mee te werken aan de toepassing en de doorwerking van de beginselen, die zijn naar het Woord van God. Als dót wordt verstaan, dan staat de zaak niet hopeloos. IWant in het houden van Gods geboden ligt grooten loon. Mogen dan ook de Christenen in Zee- land blijk geven hunne roeping te ken nen door krachtig te ijveren voor het behoud en de versterking van de Christe lijke grondslagen van ons volksleven. OPWINDING TE GENèVE BEDAARD. Een commissie van vijf benoemd. De opwinding, die Donderdagavond ont staan was door de heftige taal van den vertegenwoordiger van A'bessynië, Jèze, en door het daardoor veroorzaakte heengaan van de Italiaansche gedelegeerden uit de Raadszaal, was gister weer bedaard. De openbare raadsbespreking over bet Italiaansch-Abessynische geschil 'kon zeer kort zijn, omdat in een vergadering achter gesloten deuren overeenstemming over de op te lossen procedure-kwesties verkregen w as- De voorzitter kon aan den raad 't voor stel doen, een raadscommissie van vijf leden te benoemen. De raadscommissie bestaat tenslotte toch weder uit vijf leden, zooals aanvan kelijk bet plan was, dat toen later door den tegenstand van Italië tegen de benoe ming van Engeland en Frankrijk in de commissie werd opgegeven en door bet plan van een raadscommissie van drie was vervangen. Ten aanzien van de taak van de raads commissie is men het ook eens1 geworden. De commissie is niet benoemd zooals Abessynië verlangd had, op den grond slag van artikel 15 van het volkenbond» verdrag, doch heeft overeenkomstig den Italiaanschen wensch zonder aanduiding van eenig artikel van het volkenbond» verdrag de opdracht gekregen, „de Ita- liaansch-Abessynsche betrekkingen in haar geheel te onderzoeken, om een vreedzame oplossing te vinden". De raadscommissie van vijf zal van daag met baar moeilijke werk beginnen Italië's aanknopen. In de eerste zes maanden van dit jaar beeft Italië 150.000 ton ijzer gekocht in Amerika, tegen 97.000 ton in dezelfde pe riode van bet vorig jaar. Ook zijn groote hoeveelheden materiaal gekocht, terwijl ook de hestellingen ben zine en petroleum zeer groot zijn. Vooral werden besteld, speciaal-staal voor granaten, koper, ijzer, staal, machi nes, werktuigen, katoen, conserven, enz. Zal Engeland de vlootreserve oproepen? Set gerucht gaat, dat de Engelsche re geering voornemens zou zijn, indien de omstandigheden dit eischen, een beroep te doen op de reserve van de vloot, welke bestaat uit manschappen en kader, die te werk zijn gesteld in arsenalen en havens, en elk jaar 14 dagen doorbrengen aan boord van een oorlogsbodem. De ouders van Koningin Astrid richten een dankbaren groet tot het Belgische volk. Na de droeve gebeurtenissen der laat ste week, rond het overlijden van konin gin Astrid. hebben haar ouders, prins Ka- rel en prinses Ingeborg, aan bet Belgische volk de volgende ontroerende boodschap gezonden: Vanaf het oogenblik dat onze welbe minde dochter Astrid den voet gezet heeft in haar nieuw vaderland, heeft de Belgi sche natie eensgezind haar met warme genegenheid onthaald en de omvang en de warmte van die genegenheid groeiden met de jaren aan. Niemand weet het beter dan wij, haar ouders, dat de liefde van het Belgische volk en zijn vertrouwen in den goeden wil van Astrid om zich heel en gansch aan haar nieuw vaderland te geven, haar hebben versterkt en boven het geluk dat zij als gade en moeder heeft genoten, haar ook het geluk hebben geschonken zich bemind te voelen -door haar volk. Nooit werd dit geluk geschonden. Het is dan ook natuurlijk, dat wij en onze kinderen den kostbaren plicht ver vullen, aan het Belgische volk, uit den grond van onze bedroefde harten onze er kentelijkheid te betuigen voor de overvloe dige liefde met dewelke het onze betreur de dochter Astrid omringd heeft. Uw beweende vorstin, uit een Zweedsch gezin geboren, had België hartstochtelijk lief. De genegenheid van de Belgische na tie vervulde haar jeugdig en ruim hart met wederliefde. Wij deelen in uwe smart. D'och boven onze eigen smart plaatsen wij onze diepe sympathie voor uwen jeugdigen koning, die toch zoo zwaar beproefd werd, en voor zijn lieve drie kinderen, alsmede onze groote erkentelijkheid jegens hem voor het grenzeloos geluk, dat hij aan onze welbe minde dochter geschonken heeft." Toenemende duurte in België. In verband met de stijging van de kos ten van het levensonderhoud, als gevolg van de muntvervalsching, worden de sa larissen, vergoedingen en pensioenen van het personeel in rijksdienst met 5 pet. verhoogd. Deze maatregel zal 1 October in toepassing treden. Ingevolge een over eenkomst getroffen door de regeering met de provinciën en de gemeenten zal dezelfde verhooging ook voor de tracte- menten van de ambtenaren en arbeiders in dienst van deze provinciën en gemeen ten gelden. Voor gewesten als Brabant en Hene gouwen beteekent zulks een verhooging der uitgaven met verscheidene millioenen francs. Aardbeving In Griekenland. Donderdag is de omtrek van Marga- riti bij Prevesa, in den Epirus, door een aardbeving getroffen. Naar tot dusver bek kend werd zijn 60 a 90 huizen ingestort. De inwoners bleven evenwel ongedeerd. Doordat de telegraaf- en telefoonlijnen verbroken waren, werd bet bericht pas gisteren ontvangen. Malversaties bij de politie te Berlijn? Naar verluidt, is de chef der staatspo litie bij het Berlijnsche hoofdbureau vaD politie, von Steinmeister, gearresteerd. Ook eenige zijner aanhangers zijn in hechtenis genomen. Over de motieven van deze maatregelen is nog niets be kend. Bij geruchte verluidt, dat er sprake is van financieele malversaties. Italië maakt zich gereed. Naar men te Triest in goed ingelichte kringen verzekert, heeft de Italiaansche minister van arbeid gelast de uitvoering van alle publieke werken onverwijld te staken, ook de particuliere bouwbeweging in geheel Italië zal sterk aan banden wor den gelegd; alleen huizen, die reeds in aanbouw zijn vallen buiten de beperken de bepalingen. D'eze maatregel heeft ten doel al bet in het binnenland beschik bare materiaal voor de operaties in Oost- Afrika ter beschikking te krijgen. Orkaan boven Georgia. De orkaan, die zulke reusachtige ver woestingen heeft aangericht in Florida en daarbij zooveel slachtoffers heeft ge maakt, heeft zijn weg naar het Noorden voortgezet door Georgia heen. Ofschoon de kracht van den stormwind door de hinderpalen op het land veel aan snel heid had ingeboet, wordt toch zijn weg aangegeven door een breed spoor van vernielde oogsten en aan huizen toege Irachte schade. In het Zuiden van Geor gia is zeer veel schade aangericht aan de katoenoogsten, terwijl vele steden in het donker gehuld werden, tengevolge van het feit, dat de storm verschillende electrici- teitsgeleidingen vernielde. Een bericht meldt nog nader, dat de tornado ook groote schade heeft aange richt in Noord-Elorida en in Noord- en Zuid-Carlina. Spanning tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije. In verband met de toenemende Poolsch- Tsjechische spanning heeft de regeering te Praag het noodig geoordeeld, de grens wacht te versterken. Inzake de anti-Poolsche demonstraties in Ts'jecho-Glowa'kije schrijft de „Express Povanny", dat Tsjecho-Slowaaksch Silezië is omgevormd tot een 'groote gevangenis. De Fonische minderheid zal evenwel alle vervolging overleven en geen staat van beleg of straf-expeditie zal haar kunnen afhouden van den strijd om de heiligste rechten. Korte Berichten. i Uit Belfast wordt gemeld, dat daar iemand aan typhus is overleden. Boven dien zijn verschillende gevallen van ty phus geconstateerd. Binnenkort zal er een postzegel met den beeldenaar van koningin Astrid wor den uitgegeven. Er is nog niet vastgesteld of het een gewone rouwzegel zal zijn, zoo- als er ook een is uitgegeven na den dood van koning Albert, of een postzegel, die iets duurder zal zijn dan de daarop aan gegeven waarde en die ten bate van de Belgische vereeniging ter bestrijding der tuberculose zal worden verkocht. Volgens een mededeeling in 't staats blad van Wurtemberg is het noodig geble ken, teneinde een verspreiding van kin derverlamming bij het a.s. congres van de N. S. D. A. P- in Neurenberg te voorko men, eenige gouwen in Wurtemberg, de deelneming aan het congres te ontzeggen. De epidemie neemt overigens af. Er be staat geen reden tot bezorgdheid. Volgens bericht aan 'de „Evening Standard" uit Addis Abeba beeft de Ne gus de algemeens mobilisatie in geheel Abessynië afgekondigd. Bevestiging van dit bericht uit andere bron ontbreekt nog. Verbartd van A.-R. Propagandaciubs. Het Verband van A.-R. Propaganda- clubs, zal a.s. Woensdag 18 September te Utrecht vergaderen. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van een voorzitter en drie leden der Com missie van Uitvoering. De Voorzitter, de beer J. Schouten, heeft in verband met zijn drukke werkzaamheden, ontslag ge vraagd. In de middagvergadering zal de heer J. Schouten een inleiding houden over den politieken toestand. Werk voor de scheepsbouw en machine-Industrie. Het departement van defensie heeft den bouw opgedragen van vier mijnen vegers en wel van twee stuks aan de ma chinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr te Rotterdam en van twee stuks aan de Werf Gusto te Schiedam. De machine- en iketelinstallaties zullen vervaardigd worden in de fabrieken van J. en K- Smit's Scheepswerven te Kinder dijk en van de Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo. De aanleg van het electrisch gedeelte geschiedt door de firma Rietschoten en Hou'wens en de firma A. de Hoop te Rot terdam. Wordt het brood duurder? De dagelijksche besturen der vijf Ne derlandsche bakkersorganisaties hebben gistermiddag vergaderd, teneinde onder de oogen te zien den toestand in de brood bakkerij, ontstaan tengevolge van de ver- hooging der monopolierechten. De prijs der voornaamste grondstof van het brood, de tarwebloem, is sinds eenigen tijd voordurend stijgende, zoodat een verhooging van f 1,50 per 100 K.G. geconstateerd kan worden. D'e jongste verzwaring van de monopolierechten ver oorzaakte 1/3 van die stijging. O'ok de andere grondstoffen, zooals melk en vet ten vertoonen een prijsstijging, hoofdza kelijk tengevolge van de steunmaatrege len. Tot nu heeft het Bakkersbedrijf ge tracht een broodprijsverhooging te voor komen; des te meer werd in de vergade ring de thans afgekomen maatregel be treurd. Men kwam tot de conclusie, dat thans in vele plaatsen een broodprijsverhooging onvermijdelijk zal zijn. De kosten der ompakregeling voor boter. Dë Vereeniging van Handelaren in melk, boter, kaas en eieren heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherijen bet verzoek gericht het daarheen te lei den, dat de kosten, welke moeten wor den gemaakt in verband met de ompak regeling voor boter, welke regeling per 1 September is uitgebreid, zullen worden gedragen door de Crisis Zuivel Centrale. Dë vereeniging motiveert haar verzoek met er op te wijzen, dat ten gevolge van den financieelen toestand van den mid denstand speciaal van dien der zuivel handelaren, deze belangrijke kosten moei lijk door laatstgenoemden kunnen worden gedragen. De staking te Tilburg. Het stakingscomité heeft aan prof Aal- berse per brief het volgende antwoord ge geven op de vragen, welke bij telegrafisch had gesteld. „1. Dat nooit of te nimmer aan den bur gemeester is toegezegd, dat, als 60 pet. van het loon zou worden uitbetaald, de sta kers zich zouden verbinden Dinsdag 3 September de fabrieken weder in te gaan; „2e. Dat het advies van het stakings comité is geweest, de 60 pet. van bet loon in ontvangst te nemen, waardoor geen enkele verplichting voor de stakers ont stond, omdat zij recht hadden op dat loon en op Dinsdag niet de fabriek in te gaan." De staking beeft zich gisteren nog weer met een kleine 100 personen uitgebreid. 'In een bijeenkomst van de stakers heeft de leider medegedeeld, dat bet comité van plan is, nogmaals een conferentie aan te vragen met verschillende autoriteiten. Gis teren nog had spr. een onderhoud met den commissaris van politie. Deze adviseerde eerst aan het werk te gaan, en Aan te zien wat er met het bestuur van „St. Lamber- tus" overeengekomen kan worden. Maar spr. heeft gezegd, dat men eerst gaat wer ken, als de verlaging zal zijn ingetrokken. Ten slotte spoorde spr. de stakers aan, de arbeiders, die de fabriek nog ingaan, niet uit te jouwen. Als de menschen door pressie uit de fabriek gehaald moeten worden, kan men ze beter laten werken. Het staken moet spontaan geschieden. Wethouders te Rotterdam gevraagd! De beer R. J. Dijk (S.D.) die Dinsdag j.l. tot wethouder van Rotterdam be noemd werd, doch die benoeming in be raad hield, heeft thans voor het wethou derschap bedankt. Hij heeft aan den Raad een brief ge schreven, waarin hij mededeelt, dat zijn fractie bij bet overleg met de andere par tijen zeer nadrukkelijk als haar meening heeft uitgesproken, dat zij het in het be lang der Gemeente achtte, dat bet nieuw te vormen College wederom uit vijf wet houders zou bestaan en dat daarin naast drie sociaal-democraten, ook twee ver tegenwoordigers van andere op demoera- tiscben grondslag staande partijen zitting zouden nemen. Binnenland. Wordt het brood duurder? Het piloten-tekort bij de K.L.M. Jaarvergadering der Chr. Werkgevers- vereeniging. Buitenland. Het Italiaanseh-Abessynisch conflict. Dë Volkenbondsraad benoemt een studie commissie. Salarisverhooging in België. De orkaan boven Georgia. Spanning tusschen Polen en Tsjecho-Slo wakije. Aan een zoodanige samenstelling van het College blijft de fractie bereid haar medewerking te verleenen. D'e verantwoordelijkheid drukt de roode heeren die zoo sterk waren in het beloven blijkbaar wel wat al te zwaar. Uitkeeringen Nationaal Crisis-comité. In de maand Augustus werden door het Nationaal Crisis-Comité aan Plaatselijke comité's uitkeeringen verstrekt tot een to taalbedrag van f4835,75 in natura. Voor 31 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van Plaatselijke Co mité's f3590 verstrekt. Bijzondere vermelding verdient een uit- keering van f 3000 asm het Nederlandsch Jeugdleidersinstituut, voor kampwerk '35, alsmede een uitkeering van f 1000 aan de Amsterdamsche Maatschappij voor Jon gemannen, ten behoeve van het Zeemans buis te Rotterdam. Uitvoer van Nederlandsche zuivel producten naar Duitschland. Voor Nederlandsche landbouwproduc ten betaalde Duitschland niet den wereld- prijs, maar den veel hooger liggenden in Duitschland geldenden prijs. In Juli j.l. betaalde Engeland b.v. voor Nederland sche boter 40Va cent, Duitschland echter 95 cent per kg. Deze regeling was destijds op initiatief van het Duitsche ministerie van landbouw in het belang van de Ne derlandsche en Duitsche boeren tot stand gekomen. Wij vernemen, dat het Duitsche ministerie van economische zaken haar echter per 1 Januari a.s. niet wenscht te continueeren. De K. L. M. zoekt piloten. Niet alleen direct, maar ook tegen 1936 heeft de K.L.M. meer piloten noodig. Gisteren zijn vijf officieren-vliegers en elf sergeants van de militaire luchtvaart aan een onderzoek onderworpen door een speciale commissie, die daarvoor op Schiphol bijeen was gekomen. Deze com missie bestond uit de heeren A. Plesman, directeur van de K.L.M., I. A. Aler, chef van den vliegdienst van de K.L.M., Vi- ruly, gezagvoerder bij de K.L.M., dr K. M. Slotboom, leider van den geneeskundigen dienst van de K.L.M., en Van Doorn, ka pitein van het Indische leger. Uit deze zestien personen zullen er ten slotte elf gekozen worden, die in het begin van 1936 gereed zullen moeten zijn voor de taak van verkeersvlieger bij de K.L.M. Het onderzoek was vrij diepgaand, niet alleen wat betreft de kwaliteiten als vlieger, maar ook karakter- en moreele eigenschappen, politieke inzichten van de candidaten en hun naaste betrekkingen enz. speelden een min of meer belang rijke rol. Opmerkelijk is, dat de vroegere eisch, dat de candidaat een vijfjarige H.B.S. of een dergelijk instituut moest hebben afgeloopen, niet meer gesteld werd, terwijl tevens in enkele gevallen uitzondering werd gemaakt voor de ge- wenschte leeftijdsgrens van 25 jaar. Een en ander natuurlijk in verband met het heerschende tekort aan K.L.M.-piloten. Behalve deze elf piloten zullen, zooals gemeld, nog enkele andere ervaren vlieg tuigbestuurders uit het buitenland wor den aangenomen. Uit verschillende lan den kwamen aanbiedingen van uitste kende krachten binnen; de onderhande lingen met deze vliegers duren nog voort. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bi] Uw plaatselijken voederhandelaar oi coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1