AKKERTJES 0! die zenuwhoofdpijn! A E_ EERSTE BLAD VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 286 De positie van het Kabinet. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws AKKER.CACHETS ctuur. loek root AID >EN ver- t. Tot eds 9 or de g be- deze selijke andel, :ea te or de van giro 3l. toe- ledige den en niets erdrij- koude, gheid, ekken ■en de den bloed, Zestig >g- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeu Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingon f 0,20. Losse summers 5 esni, Advortcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 00 cent per regel. Kleins Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naarmate het tijdstip van de opening der Staten-Generaal nadert, wordt ook grooter de belangstelling in de vraag, hoe het staat met de positie van het nieuwe Kabinet. Dr Hl. Colijn heeft dienaangaande in zijn op 22 Augustus gehouden radiorede reeds enkele opmerkingen gemaakt. Na er eerst op gewezen te hebben dat dit Kabinet geen conflict met de Kamer of met een van de Kamerfracties heeft aangezien ze elkaar nog niet hebben ont moet, vervolgde Minister Galijn: „Bestaat er geen gevaar, dat tusschen het nieuwe Kabinet en de Kamer een ge lijksoortig conflict zal ontstaan als ont staan is tijdens het bewind van het vo rige Kabinet? Op die vraag is met volkomen zeker heid geen antwoord te geven, omdat het kabinet niet parlementair, maar extra parlementair is. Bijl de vorming van een parlementair kabinet ontwerpt de formateur een regee- ringspro'gram, legt dit over aan sommige Kamerfracties en treedt daarover met die fracties in gedachtenwisseling. Komt de formateur met de fracties tot overeen stemming, dan heeft bijl een redelijke ze kerheid, dat zijn plannen den steun van die fracties zullen ontvangen. Zijp kabinet is dan een kabinet, dat men parlementair pleegt te noemen. De formateur van een e x t r a-parle mentair kabinet houdt evenwel geen be sprekingen met Kamerfracties. Zou hij met één dezer fracties in onderhandeling treden over bepaalde punten dan zou hij dit met alle daarvoor in aanmerking ko mende fracties, op wier steun hij, hoopt, moeten doen. Deze methode was echter hij de jongste formatie uitgesloten, omdat ze reeds beproefd en.mislukt was. De formateur van een e x t r a-parle mentair kabinet heeft dus nimmer vooraf zekerheid dat zijn program instemming vindt hij de Kamer. Hij' heeft slechts zijn eigen inzicht tot gids, een inzicht, dat na tuurlijk den invloed ondergaat van de in drukken die hiji ontvangt uit de bespre kingen met bepaalde personen. Zeker heid van steun heeft hij, zooals ik zoo even zeide, echter nimmer, dus ook thans niet. Men zal dus moeten afwachten wat de ontmoeting tusschen Kamer en Kabinet zal opleveren." Een dag tevoren was er door de „Maas bode" op gewezen, dat het nieuwe Kabinet was opgetreden zonder dat vooraf eenige zekerheid was verkregen, dat het op 23 Juli geconstateerde vertrouwensoonfliot tusschen het Kabinet en de grootste Ka merfractie, bereids een bevredigende op lossing had gevonden. Tegelijkertijd werd er aan herinnerd, dat Mr Goseling, de voorzitter van de R.K. Staatspartij, aan wien de portefeuille van Defensie was aangeboden, aan den For mateur had bericht, dat aanvaarding van deze portefeuille niet in staat zou zijn het vertrouwen dat men in 's lands be lang hersteld zou willen zien, te verzeke ren. In verband hiermede trekt de aan dacht een opstel van Mr Goseling in het maandblad „De R.K. Staatspartij". Hij wijst er daarin op, dat het oordeel over het nieuwe Kabinet moet worden op geschort tot den derden Dinsdag in Sep tember. Dan pas kan blijken of de katho lieke fractie haar vertrouwen in dit Ka binet kan uitspreken. „Door alles wat na 23 resp. 30 Juli ie gebleken, is wel komen vast te staan, dat de oplossing als voldongen f ei t er thans niet zijn kan. Welke reëele krachten voor samenwerking in de nieuwe situatie verborgen liggen, zal de naaste toekomst moeten toonen. Het is wel dringend gewenscht, dat dit spoedig en afdoende blijkt. '[uist in e Periode van afwachting is bet misschien goed uit te spreken, dat de medewerking van de drie Katholieke ministers uit bet „oude" in het „nieuwe" Kabinet, op zichzelf en zonder meer, geen z^n voor ket vertrouwen dei Katholieke fractie in bet algemeen re- geerbeleid. Wij beroepen ons in dit ver hand niet op staatsrechtelijke onderschei dingen van „parlementair" en extra-par lementair". Maar wij beroepen ons op de nuchtere logica der feiten. De fractie wei gerde het gevraagde vertrouwen uit te spreken in het algemeen regeerbeleid van het Kabinet waarin de drie Katholieke ministers zitting 'hadden. Zakelijk is in samenwerking met de fractie het conflict niet tot oplossing gebracht. D'an is het ook volkomen onredelijk te veronderstel- vK i ^00r k0t mee-overgaan der drie Katholieke ministers in het „nieuwe" Ka binet de zakelijke grondslag voor nieuw vertrouwen zou kunnen zijn gelegd." Dit klinkt niet erg moedgevend. Vandaar dat niet zonder spanning de ontmoeting tusschen Kamer en Kabinet wordt tegemoet gezien. Minister Colijn heeft er echter in zijn radiorede reeds op gewezen, dat twee factoren op het resultaat van die ont moeting van invloed zijn. „De eerste is, dat er bij de poging van den heer Aalberse is gebleken, dat de vor ming van een kabinet op een gemeen schappelijk program niet mogelijk is; tusschen de zes groote fracties niet we gens gemis aan overeenstemmend inzicht, tusschen de socialisten en de roomsch- katholieken niet omdat de laatstgenoem den die combinatie niet wenschen. D'e t w e e d e factor wordt gevormd door bet program waarmee het extra-parle mentair kabinet straks, op den derden Dinsdag van September, voor de Kamer verschijnt. Die beide factoren moeten na tuurlijk invloed oefenen op de houding die de Kamergroepen tegenover het ka binet zullen aannemen." En de minister voegde hieraan nog toe: „Rustig wacht het kabinet die ontmoe ting met de Kamer af en het vertrouwt, dat samenwerking mogelijk zal blijken. Anders had het zijn taak niet aanvaard." SENSATIE TE GENèVE. ITALIë VERLAAT DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Abessyritë's vertegenwoordiger en Litwinoff voeren het woord. Het beeft gisterenavond aan sensatie in den Voikenbondsraad niet ontbroken. In den loop van deze vergadering heeft n.l. de Italiaansche gedelegeerde tijdens de redevoering van den vertegenwoordiger van Ahessynië, Jèze, bij wijze van protest de 'zittingszaal verlaten. De Italiaan heeft ook gedurende den verderen loop der be raadslagingen zijn plaats niet meer inge nomen. De Italiaan, die de raadszaal verliet, was niet Aloisi, daar deze reeds terstond was opgestaan, toen de raadsvoorzitter het Italiaans'ch-Abessynische geschil aan de orde stelde. Aloisi had zich toen laten vertegenwoor digen door een ambenaar, genaamd Rocco. Tijdens de redevoering van Jéze heeft Aloisi aan Rocco de opdracht gegeven, de raadstafel te verlaten. De Italianen verklaren, dat de opdracht van Aloisi aan Rocco, om de raadszaal te verlaten, het gevolg was van den zeer scherpen toon, waarop Jèze de Abessyni- sche verwijten aan het adres van Italië uitsprak. In volkenbondskringen heeft men zich natuurlijk de vraag gesteld, wat de poli tieke gevolgen van het verlaten van de raadszaal door de Italitaansche gedele geerden zijn zullen. Men neemt aan, dat het Italiaansche optreden nog niet beteekent, dat Italië den volkenhond of de stad Genève zal verlaten. Vermoedelijk was het heengaan van Rocco nog niet veel meer dan een dreigende waarschuwing aan het adres van den Vol kenhond. Wellicht echter zullen hieraan ook deze gevolgen verbonden worden, dat Mussolini thans tegen iedere verdere Volkenbonds bemoeiing gekant zal zijn en oa aan Aloisi geen toestemming zal geven zijn stem te geven aan de benoeming van een raads commissie van drie voor het verdere on derzoek van het geschil. 'De woordvoerder van de Italiaansche delegatie verklaarde aan Reuter, dat nim mer in de geschiedenis van den Volken- bondsraad een groote mogendheid zoozeer beleediigd was als 'gisteren Italië. Aloisi had te voren van Jèze den tekst van zijn rede gevraagd en nadat hij' daarvan ken nis had genomen, had hij zijn gedragslijn bepaald. Jèze begon met het verzoek aan den Raad te richten, thans onmiddellijk over te gaan tot toepassing van art. 15 van het volkenbondsverdrag. Het oogenblik voor uitstel-procedures is voorhij. De raad mag thans niet langer dralen, aan Italië de ge legenheid biedend het voor Italië meest geschikte oogenblik voor het openen van een aanval te kiezen en aldus den volken bond voor een voldongen feit te stellen. De raad zal thans krachtens artikel 15 van het volkenbondsverdrag een commis sie moeten benoemen, die nog in deze raadszitting doeltreffende voorstellen tot handhaving van den vrede zal moeten indienen. Hij kwam er nog scherp tegen op, dat de Italiaansche regeering eenvoudig een zijdig Ahessynië buiten de wet geplaatst wil zien. In ^werkelijkheid wil Italië Ahessynië tot zijn kolonie maken. Waarom dit niet openlijk gezegd? Of zou wellicht d'e hoofd bedoeling van Italië zijn, dat de Italiaan sche regeering door het geschil een voor wendsel zoekt, om haar legermacht uit te breiden, om later met een uitgebreider le ger haar imperialistische doeleinden óók in Europa te kunnen doorzetten? Na Jèze kwam Litwinoff nog aan het woord. Voor Sovjet-Rusland is het bijz onder onaangenaam, thans zijn meening te moe ten zeggen, aangezien deze ongunstig is voor Italië, met welk land Sovjet-Rus land in de beste verstand houding leeft. Litwinoff achtte zich echter verplicht, openhartig in het belang van den wereld vrede te verklaren, dat hij' het oneens is met de houding, die Italië den volkenbond zou willen doen aannemen. Litwinoff gaf toe, dat de toestanden in Ahessynië niet met die in Italië te verge lijken zijn, doch er bestaan nu eenmaal verschillende regeeringsvormen en het vol kenbondsverdrag heeft geen enkel regee- ringsstelsel genoemd als een belemmering voor het lidmaatschap van den Volken^ hond- Troepen- en munitie-transporten in Abessynië. Een hoog officier van het leger van Ethiopië verklaarde aan den corrsepon- dent van Reuter, dat munitie en leger- materiaal van de hoofdstad naar het WesteD des lands zijn vervoerd, uit voor zorg tegen aanvallen uit de lucht. Kolonel Julian, de bekende zwarte ade- laar is benoemd tot bevelhebber van het garnizoen van Ambo. Julian is uit de luchtmacht getreden, naar hij zegt, „om dat de vliegtuigen te oud waren voor oor- logsgebruik". In de afgeloopen dagen zijn in Ethio pië ook groote troepenverplaatsingen waargenomen, welke in de komende da gen zullen worden voortgezet. Gisteren werden 2000 man vervoerd, terwijl heden 1500 en morgen 3500 man naar verschillende strategische punten zullen worden overgebracht. Door de Ethiopische regeering is een Zwitsersche militaire missie geëngageerd, welke naar men gelooft, zal bestaan uit tien officieren, in hoofdzaak experts op artilleriegebied. Vier Fransche officieren zijn eveneens aangekomen, doch het is onbekend, met welk doel. Het noodweer te Florida. Reddingsmanschappen van het leger nemen deel aan het oprui mi ngswerk. Ont zettend is de aanblik der verwoestingen. Tusschen de puinhoopen treft men nog tal van gewonden, die zich niet bevrij- d* n kunnen en wien tot dusverre niemand hulp bracht. Totaal van honger en dorst uitgeputte kinderen liggen tusschen de lijken hunner ouders tusschen de puin hoopen van hun huis. Den gansohen dag trokken de droeve transporten met gewonden of dooden door de met ruïnen bedekte straten. Propaganda voor confessioneele jeugdorganisaties verboden. Een verordening van den regeeringspre- sident verbiedt aan Duitsche onderwijzers propaganda te maken, of te werken voor de confessioneele jeugd-organisaties en verbiedt aan priesters propaganda te ma ken voor de jeugdorganisaties' onafhanke lijk van den staat, in de uren welke be stemd zijn voor het godsdienst-onderricb t Ontzettende vliegramp In Frankrijk. Twee militaire vliegtuigen, die deelna men aan de Fransche najaarsmanoeuvres, zijn tengevolge van den nevel met elkaar in botsing gekomen. Het eene vliegtuig stortte brandend neer op bet gemeentehuis van Saint Jean dicht bij' Rethel. Het andere viel even 'bui ten de ikom van de gemeente. Elk vliegtuig had vij'f man aan boord, zoodat tien mensohenlevens te betreuren zijn. De instartingsramp te Berlijn. De justitie heeft direct na het ongeluk in de Hermann Goeringstrasse, waarbij 19 personen om het leven zijn gekomen, een onderzoek ingesteld naar een eventueele schuldvraag. Het onderzoek is zoover gevorderd, dat gister arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd, tegen Hugo Hoffman, directeur van de Berlijnsche Bouwmaatschappij, Ir Karl Rath, technisch adviseur dezer maat schappij, den opzichter Ir. Fritz Noth en Reischbahnrath Wilhelm Weyher. Deze personen zijn inmiddels gearres teerd. Zij worden beschuldigd van dood door schuld, omdat bij de uitvoering van het bouwwerk de erkende regelen van de bouwkunst zijn veronachtzaamd- Korte Berichten. Alle passagiers van de „Dixie" zijn door andere schepen opgenomen. De pas sagiers, die op de „Atenaz" kwamen, wa ren geheel uitgeput, hun kleeren waren gescheurd, zij hadden niet gegeten sedert Maandagmiddag, aangezien het combuis vernield was. i Hitier beeft zijn recht van gratie overgedragen aan Schacht, den minister van economische zaken, voor alle vonnis- nis, welke worden uitgesproken door de eere-rechtbanken voor arbeiders. De immigratie van Mohamedanen uit de Balkanstaten naar Turkije gaat on onderbroken voort. Men verwacht dat in den loop van September 30.000 Mohame danen uit de Balkanlanden naar Turkije zullen trekken. DE KONINGIN BLIJFT NOG EENIGE DAGEN IN ENGELAND. Uit Crieff werd gisteren gemeld: Het Koninklijk bezoek aan Strathearn zal morgen eindigen. Koningin Wilhel- mina zal morgenmiddag uit St. Filians vertrekken en zich per auto naar het zui den begeven. H.M. de Koningin keert niet direct naar Nederland terug, maar zal een auto-toer van enkele dagen door En geland maken. H. K. H. de Prinses is reeds uit St. Filians vertrokken, om, naar verluidt, een bezoek te brengen aan den graaf en gravin van Athlone op hun bui tenplaats „Brantridgepark" te Balcombe in Sussex. Men verwacht, dat de Konin gin zich binnen enkele dagen daar bij Haar dochter zal voegen. Naar wij vernemen is het verblijf te Strathearn de gezondheid van de Konin gin belangrijk ten goede gekomen. H.M. is vol lof over de prachtige landschappen van het district, waar zij Haar vacantie heeft doorgebracht en waarvan zij de schoonheden op het doek heeft vastgelegd. H.M. heeft een groot deel van Perthshire per auto bezocht. DE" MONOPOLIE-HEFFING OP GRANEN. Geen verdere reeeeringsmaatregelen te wachten. De verhooging van de monopolieheffin gen op granen heeft in den graanhandel groote onrust gewekt. Intusschen deden gistermorgen in de betrokken kringen geruchten de rondo, dat nog nieuwe maatregelen van de regee ring te wachten zouden zijn. Daarmede werd ook in verband gebracht de hoogere termijnnoteeringen, welke heden tot stand kwamen. Wij hebben naar aanleiding daarvan zegt de „Maasb.". in Dén Haag inlich tingen ingewonnen. Men verzekerde ons te bevoegder plaatse, dat na den gisteren gepubliceerden maatregel van de verhoo ging der monopolieheffingen geen ver dere regeeringsmaatregelen meer te wachten zijn. Het oploopen van de termijnmarkt, moest dan ook aan andere oorzaken wor den geweten. Naar men verneemt, zal er de volgende week Dinsdag een vergadering van het Comité van Graanhandelaren te Rotter dam zijn, ten einde de noodlottige gevol gen te bespreken, welke voor den graan handel uit de jongste verhooging van de crisismonopoliebeffing tot f 40 voort vloeien. Productieregeling van cigaretten. Naar gemeld wordt, zijn er tusschen de cigaretten-fabrikanten besprekingen gaande over een regeling van de produc tie op dezen grondslag, dat de belangen van de groote, de midden- en de kleine bedrijven daarbij gelijkelijk worden in acht genomen. Van regeeringswege wordt op deze be sprekingen toegezien. De „T e 1 e g r." die ter bevoegder plaat se nadere inlichtingen heeft ingewonnen, deelt mede, dat deze regeling niet anders beoogt dan de vorming van een kartel in de sigaretten-industrie. Vooral in de laatste maanden, is de binnenlandsche concurrentie in dezen tak der tabaksnijverheid in bijzondere mate verscherpt. De gevolgen zijn geweest: een aanmerkelijke verschuiving in den alge- meenen omzet naar een lagere prijs-klas- se, waardoor speciaal de middenindustrie, welke over het algemeen sigaretten pro duceert in den prijs van cent, ten zeer ste in het gedrang is gekomen. De thans in wording zijnde regeling is te beschouwen als een binnenlandsche quoteering, beoogende den feilen concur rentiestrijd te beperken en dan de mid denindustrie. omvattende eigenlijk alle be drijven, staande naast de twee groote si- garettenfabrieken hier te lande voor de toekomst een bestaanszekerheid te ver schaffen. Op de leiders dezer beide groote fa brieken is een beroep tot medewerking gedaan en, naar wij kunnen mededeelen, hebben deze zich in beginsel daartoe be reid verklaard. Uiteraard is bij de sigarettenindustrie de landsregeering, in het bijzonder het Binnenland. De monopolieheffing op granen. Nederlandsch vlieger in Turkije omge komen. Buitenland. Dó Italiaansche afgevaardigde verlaat de Volkenbondsvergadering. Vliegramp in Frankrijk. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een wareuitkomstl Ondervindt 't zelf en neem 1 of 9 Volgens recept van Apotheker Dumont Departement van Financiën, nauw be trokken, daar direct deze nijverheid een zeer groot deel der Tabaksbelasting als het ware incasseert. Het Département ia dan ook van de ontworpen invoering der kartel-vorming gekend en zal daarop ver der toezien. Op het oogenblik isi nog niets definitief vastgesteld. Eï zijn nog besprekingen gaande om tot een afdoend resultaat te kunnen komen en eerst over eenigen tijd meer in bijzonderheden uiteengezet zal kunnen worden, boe de binnenlandsche quoteering er zal uitzien. Ambtenarenreglemeni ie Groningen. In zijn vergadering van 8 Juni j.l. beeft de gemeenteraad van Groningen met 22 tegen 12 stemmen (links tegen rechts) be sloten geen gevolg te geven aan het via Ged. Staten door den Minister van Bin nenlandsche Zaken gedane verzoek om ■het Ambtenaren- en Werkliedenreglement in dier voege te wijzigen, dat aan de hu wende ambtenares, of de ambtenares die in concubinaat gaat leven, ontslag wordt verleend. Ged. Staten hebben thans aan B. en W. een afschrift doen toekomen van het K.B., waarbij de Kroon aanmaant, de door den Minister gewenschte wijziging alsnog aan te brengen. In de Maandag a.s. te houden vergadering van den nieuwen gemeente raad zal deze tweede aanmaning worden behandeld. Radio-telefoongesprekken met Ned.-lndië. Gedurende de maand Augustus 1935 zijn in het radiotelefoonverkeer met Ned.- lndië in totaal 199 gesprekken gevoerd, waarvan 83 in Nederland en 116 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lan de aangevraagde gesprekken hadden er 57 betrekking op zakelijke- en 26 op fa milie-aangelegenheden. Voor de in de In dië aangevraagde gesprekken bedroegen deze getallen resp. 60 en 56. In totaal werden 138 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 62 en in Indië 76 werden aangevraagd. De uitvoer van eieren naar Duitschiand. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, is voor uit voer van eieren naar Duitschiand 80 pet. van het voor de maand Augustus toege wezen bedrag toegestaan- Met bet oog op de prijsstijging zal dus het uit te voeren kwantum belangrijk minder zijn dan 80 pet. van bet Augustus-kwantum. De opheffing van de Keuringsdiensten. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, heeft j.l. Woensdag te Utrecht een vergadering plaats gehad van verschillende belang hebbende -groepen bij de keuringsdiensten. Er werd een commissie benoemd, die op zeer korten termijn een rapport zal sa menstellen, dat zal worden overgelegd aan een spoedig te Utrecht te houden centrale vergadering van alle belangrijke organi saties en personen ter bespreking van de nieuwe Warenwet. Tot leden van die oommissie zijn be noemd de heeren J. Leyds, directeur der Maggi-fabrieken en voorzitter der F. I. V. A. te Amsterdam; J. J. L. Taminiau, voorzitter van den Bond van fabrikanten van vruchtenconserven te Eist; J. Ham burger (Gebr. Catz' Handelsvereeniging te Rotterdam); P. v. d. Linde, voorzitter van den Nederlandschen Kruideniersbond te Rotterdam; en H. G. Verburgt, secretaris van Febowiko te Bussum. De commissie zal zich eenige deskundigen assumeeren om bij de samenstelling van het rapport behulpzaam te zijn. De gloeilampen zijn nog te duur. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp tot regeling van den invoer van me taaldraadgloeilampen, erkent de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de prijs der lampen hier te lande nog geenszins op een niveau gekomen is, dat op den duur acceptabel is. ■i - -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1