DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 285 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws J- - J I ■■Hl I." i. v Ui tg.; ft.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergr»" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Buroaux Lange Vorststrant 70, Goes, Tolofoonnummor 11, Postchöquo on Girorekening 44-455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummors 5 cent. Advcrtontiün 30 cent per regel, Ingezonden mcdedoclingon 00 cent per regel. Kleins Advertcntiün Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Verbrokkeling van het parlement. De onlangs uitgebroken politieke crisis, waarvan eerst na 17 September kan blij ken of zij' definitief tot oplossing is ge bracht heeft weer opnieuw doen zien het gevaar gelegen in de voortgaande ver brokkeling van het parlement. Er zijn momenteel in de Kamer niet minder dan zes kleine partijtjes vertegen woordigd, die in totaal 13 leden tellen. Deze leden leven in hoofdzaak van critiek, als regel afbrekende critiek. Opbouwend werk wordt door hen niet verricht. Nu: zou dat in meer normale tijden nog niet zoo erg zijtn, maar in een tijd als waarin wij thans leven, waarin het par lementaire stelsel al meer in discrediet dreigt te geraken en waarin het steeds moeilijker wordt in het parlement een meerderheid te vinden waarop een Ka binet kan steunen, wordt deze versplinte ring en verbrokkeling een ernstig gevaar. Immers deze snipperpartijen dragen heelemaal geen politieke verantwoorde lijkheid. Zij: kunnen er maar op los praten en stemmen; zij kunnen naar hartelust het breekijzer hanteeren, zonder dat ze voor de keus worden geplaatst zelf de ver antwoordelijkheid voor het bewind over te nemen. En tegelijkertijd begint ook bij de groo- tere partijen het politiek verantwoorde lijkheidsbesef bedenkelijk te verminderen. Dat is bij' de jongste Kabinetscrisis ge bleken. De R.K. fractie, verreweg de sterkste fractie in het parlement, heeft het tot een gemakkelijk te vermijden conflict laten komen, terwijl toch reeds van te voren vaststond dat. zijl niet in staat zou zijin eeD Kabinet te leveren dat op een behoorlijke basis zou steunen. De R.K. fractie had bij monde van haar leider, daarbij: gesteund of voortgedreven door de R.K. pers, verklaard in het Ka binet Colijn geen vertrouwen te stellen. Er moest en er zou een andere koers wor den gevolgd. Maar toen daarop de leider van de oppositiegroep in de gelegenheid werd gesteld een Kabinet te vormen, bleek dit, zooals reeds vooruit te zien was, niet mogelijk. Het is voor de ontwikkeling van het staatkundig leven een weinig moedgevend verschijnsel dat dit kon gebeuren. En het is te bedenkelijker nu de ver snippering maar steeds doorgaat, waar door het al moeilijker en straks misschien onmogelijk wordt voor een Kabinet, van welke richting dan ook, een behoorlijke meerderheid te verkrijgen. Minister de Wilde heeft dit voorjaar een^ poging gedaan om het gevaar van de kleine partij'en voor het parlementaire stelsel te verminderen. Niet om die par tij'en zelf onaangenaam te zijn, maar om een behoorlijke werking van het parle mentaire stelsel te bevorderen. Voor zijn voorstel bleek echter geen meerderheid te zijn. Men achtte het in strijd met het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. De juistheid van dit bezwaar kan niet geheel worden ontkend. Maar het voornaamste is tenslotte niet dat elke groep die een aantal kiezers bij elkaar weet te trommelen een of meer zetels krijgt, maar het voornaamste is dat we krijgen een krachtig parlement, voor waarde voor een krachtige regeering. Het gevaar dreigt nu, dat terwijl de deuren van het parlement voor alle groe pen wijd 'openstaan, het parlementaire stelsel, dat voor ons volksleven van zoo groote beteekenis is geweest, zoodanig wordt uitgehold, dat de ondergang niet te vermijden is. DE VOLKEN BON DSRAAD VERGADERT De groote vredespoging begonnen. De zitting van den Volkenbondsraad ter behandeling van het Italiaansch-Abes- oipendhe g6SChil is Sisternamiddag ge- Eden verklaarde dat er tusschen Groot- Britannië^ en Italië in Ethiopië geen en kele politieke of economische kwestie be staat en dat, bij loyale samenwerking, een vreedzame regeling niet kan uitblijven Haj erkende, dat de toestand van Ethio pië groote hervormingen noodzakelijk maakte, doch zonder dat Ethiopië iets zou worden opgelegd, dat in strijd was met de onafhankelijkheid en integriteit van het land. „Wijl hebben te Parijs niet besproken, doch ook niet uitgesloten," aldus Eden| „de mogelijkheid van een herziening van de Abessynische grenzen, waartoe echter èn Ethiopië èn Italië hun toestemming zenden moeten verleenen." Eden verklaar de, dat dit programma door Italië werd verworpen. Vervolgens nam minister-president La- val het woord. Hij zal aan de vredespo ging in den Volkenbondsraad met alle kracht medewerken. „Het volkenbondspact bindt ons allen. Laval bevestigde zijn vertrouwen in den volkenbond en bracht in herinnering, dat, dank zij de loyale medewerking van En geland, Italië en andere mogendheden, de mogelijkheid van een oorlog werd verme den, o.a, in het Saarprobleem en in het Hongaarech-Joego Slavisch conflict. „Wij zullen onze pogingen voortzetten. Wij wenschen allen de verplichtingen van het pact te eerbiedigen en zijn bezield met den wensch, den vrede te dienen". Na Eden en Laval was bet woord aan den Italiaan Aloisi, die in zijn felle rede mededeelde, dat hij zeer spoedig bij den volkenbondsraad een memorandum zal indienen, waarin in bizonderheden de tal rijke redenen zijn uiteengezet, waarom de Italiaansche regeering van oordeel is, dat de regeering van Abessynië, systematisch en openlijk, alle verdragsverplichtingen geschonden heeft, die Abessynië op zich beeft genomen. Abessynië heeft den laatsten tijd zijta tegen de Italiaansche bezittingen gerichte bewapeningspolitiek voortgezet en uitge breid en door uittartingen en vijandelijke betoogingen tegen Italië de voortdurende gewelddadigheden tegen de vreedzame be volking van de Italiaansche grenskoloniën voortdurend vermeerderd. Italië is na deze bittere en bloedige er varingen overtuigd, dat Abessynië een on verzoenlijke vijand is. Daar iedere mogelijkheid van vreed zame samenwerking tusschen Italië en Abessynië helaas is mislukt, kan Italië niet langer bij een passieve houding vol harden jegens een barbarenslaat, die niet in staat is, de bevolkingen te beheerschen die zijn onderdanen zijn, en die thans machtig gewapend de Italiaansche gren zen bedreigt. De Italiaansche regeering kan niet langer eenig vertrouwen aan de Abessynische regeering schenken. De orkaanramp In Florida. Vier- vijf honderd dooden. De vreeselijke orkaan, die Dinsdag voornamelijk de „Florida Keys", de eilandenreeks aan de Zuidkust van Flo rida, heeft geteisterd, heeft volgens de laatste berichten vermoedelijk 400 500 menschenlevens geëischt. Een vliegtuig van de kustwacht, dat een vlucht over het geteisterde gebied heeft ondernomen, meldt, dat twee werkkampen van oud strijders volkomen zijn vernield. Een hulp- trein, die de veteranen in veiligheid zou brengen, ontspoorde. Alle wagons stort ten om en men vreest, dat treinpersoneel en passagiers om het leven zijn gekomen. Reusachtige watermassa's stroomden over het land. Op sommige punten nader den watermuren, die eenige meters hoog waren, waardoor de huizen als karton nen doozen in elkaar werden gedrukt en menschen bij tientallen in zee werden gesleurd. Marinetroepen, legerafdeelingen, het Amerikaansche Legioen en het Roode Kruis nemen aan de hulpverleening deel. Een juist overzicht van den omvang van de ramp en van het aantal dooden is moeilijk te krijgen tengevolge van het feit, dat alle verbindingen met het ge teisterde gebied vernield zijn. Men vreest, dat het aantal slachtoffers van den orkaan in Florida de 2000 zal overtreffen. Men is van meening, dat de ramp, als haar volle omvang bekend zal zijn, die van 1926, toen er bijna 2000 slachtoffers gevallen zijn, nog zal overtreffen. Het aantal dooden tengevolge van den ontzettenden orkaan, die over Florida heeft gewoed, wordt, volgens een later bericht, geschat op 700. Naar schatting van de kustwacht zijn 200400 menschen bij den orkaan op het eiland Matecumbe gedood. Na de uitvaart van Koningin Astrid. D'e bovenmenschelijke krachtsinspan ning, die de jonge Koning Dinsdag deed door, zijn gebroken rib en andere ver wondingen ten spijt, geheel alleen het bij na 5 kilometer lange traject tusschen de hoofdkerk en de kerk te Laeken, te voet, achter den staatsielijkwagen af te leggen, blijkt geen ernstige gevolgen voor zijn gezondheidstoestand te hebben gehad. Dinsdagavond constateerden de dokters wel eenige koorts, maar Woensdag bleek deze weer grootendeels te zijn geweken De droefheid van den zoo zwaar be proefden vorst blijft echter. Hij is naar het kasteel Stuyvenberg, waar alles hem van zijn geliefde gemalin moet spreken, teruggekeerd. De Koningin-Moeder, Elisabeth, heeft bet inzicht te kennen gegeven voorloopig te Laken te blijven. Hoewel zij den vree- selijken schok, haar door den tragischen dood van Koning Albert, anderhalf jaa.i geleden toegebracht, nog altijd niet te boven is gekomen, meent zij tooh nog sterk genoeg te zijn om bij den Koning, haar zoon, te blijven en hem bij te staan in deze zware beproeving, welke hij thans doormaakt. Nader wordt gemeld: Koning Leopold moet op advies van zijn dokter enkele dagen het bed houden. De Koning moet absolute rust houden daar de medici overgroote vermoeidheid geconstateerd hebben. Petroleumconcesdes teruggegeven. D'e regeering van Ethiopië heeft een to legram van de regeering der Vereenigde Staten ontvangen, waarin de teruggaaf van de aan de Standaard Vacuum Oil Go. verleende concessie wordt medegedeeld. Het bericht van de annuleering vau de concssie heeft te Addis Abeba conster natie verwekt er heerscht groote verwar ring. Men beeft groote moeite om te be grijpen, boe een contract reeds een week nadat het is onderteekend te niet kan worden gedaan. Men doet te Addis Abeba opmerken, dat een opzeggingstermijn van 83 dagec in bet contract is gestipuleerd voor het geval dat een of beide partijen zouden willen terugkomen op haar handteeke- ning. De Ethiopische regeering heeft laat m den avond besloten, dat de petroleumcon- oessie niet zal worden geannuleerd. De Ethiopiërs verwachtten blijkbaar, dat Rickett andere kapitalen zal kun nen vinden ter vervanging van die der Vacuum-groep, die de concessie heeft te ruggegeven. Nieuw oorlogsgas uitgevonden? Het laboratorium van Frederick .T. Oyer te Pittsburg heeft een chemisch pro duct vervaardigd, dat in zijn uitwerking zóó verwoestend is, dat de uitvinder bang is, het op volle sterkte te brengen. D'e uitvinder, wiens alchimisterij slechts „liefhebberij" is, beeft eenige jaren aan zijn ontdekking gearbeid en maakt er aanspraak op, haar tot het uiterste te hebben vervolmaakt, aangezien 't product door marmer, steen, hout, papier, metaal en zelfs staal heenbrandt. Het gas, dat de chemische stof afgeeft, is doodelijk voor menschen en dieren zooals de uitvinder zegt zes flesschen van de vloeistof uit een vliegtuig boven Pittsburg omlaaggeworpen, zouden de stad verwoesten. Alle Russen in uniform. In S-owjet Rusland worden steeds meer uniformen ingevoerd. Gisteren is de ver ordening gepubliceerd waarbij met in gang van 1936 voor alle typen scholen, zelfs voor lagere scholen uniformkleeding wordt ingevoerd, terwijl tegelijkertijd de schooldiscipline wordt verscherpt. Het schijnt dat men tot dezen maat regel is gekomen om de jeugd meer in de hand te hebben. D'e nieuwe verordening stelt voor de ge- heele Sowjet Unie principieel gelijke na men vast voor wat betreft de schoolty pen, de schoolreglementen, de leervakken, de examens, vacanties, de lesroosters en dergelijken. O.m. zal den leerlingen be leefdheid tegenover den onderwijzer wor den ingeprent, terwijl in het vervolg scho- i lieren identiteitskaarten bij zicb zullen moeten hebben. Korte Berichten. De politie te Hamburg heeft alle confessioneele jeugdvereenigingen, die geen zuiver religieus doel hebben, ont bonden. Het dragen van uniformen, in signes, etc. is den leden verboden, even als het houden van vergaderingen of ex cursies. i De Fransche minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat er dit jaar aan de militairen geen oogstverlof kan wor den toegestaan, daar de legersterkte juist voldoende is voor bet vervullen van een taak, waarvoor het leger zou kunnen worden gesteld. i Gisternacht is brand ontstaan in een meubelfabriek te Boulogne aan Zee. Hoe wel de brandweer onmiddellijk ingreep, sloeg het vuur over naar de huizen in de nabijheid. Weldra stond een blok van 10 huizen in lichterlaaie. D'e bewoners moes ten de vlucht nemen in nachtgewaad en met achterlating van al hun have. De schade bedraagt verscheidene millioenen franks. 1 Hevige onweders met zware bliksem hebben gisteren een groot deel van Enge land geteisterd. Bij Lincoln is een arbei der in het veld doodgeslagen en het Ma- nor-House te Harrows, dat als sanato rium is ingericht, stond een voet onder water. De bliksem sloeg over de vlagge- stok naar de keuken, waar een kok ge dood werd. In een dorpje in Hampshire werd een oud echtpaar bewusteloos bij den haard gevonden na het inslaan van den bliksem. Aan de hopplanten in Kent is bier en daar groote sohade toege bracht. Ben kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 7b cent bij vooruitbetaling. Kan een brandmeester lid van den Raad zijn? De afd. voor de geschillen van be stuur van den Raad van State behan delde gisteren een beroep van P, Jonker tegen een besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, waarbij gehand haafd werd een raadsbesluit van de ge meente Koog a. d. Zaan, waarbij P. Jon ker, opperbrandmeester, niet is toegela ten als lid van den raad, als zijnde hij ambtenaar (art. 25 F Gemeentewet). De heer Jonker was zelf aanwezig om het beroep toe te lichten. Hij betoogde, dat de functie van geringe beteekenis is en hij die belangeloos vervult. Het gaat z.i. niet aan hem uit het politieke leven uit te schakelen. &pr. achtte het ook niet de bedoeling van den wetgever, diegenen uit te sluiten, die zich geheel belangeloos beschikbaar stellen voor de gemeenschap. De beslissing der Kroon volgt later. De staking in de Tilburgsche textiel industrie. Gistermiddag heeft de tweede ploeg van de N. V. Kamgarenstoffenfabriek Kastofa aan de Groeseindstraat te Tilburg, zich bij de stakers aangesloten. Vandaag zal het heele personeel aan deze fabriek in staking gaan, waardoor de staking met ongeveer 130 man wordt uitgebreid. Hoe wel er aan de verschillende fabrieken ge post wordt, is tot nu toe alles nog rustig. Slapte bij een jute-fabriek te Rijssen. In de jutefabrieken van de firma ter Horst en Co. te Rijssen, is de mededee- ling aangeplakt, dat met het oog op de slapte in het bedrijf deze week Zaterdag niet gewerkt zal worden, terwijl de vol gende week slechts vier dagen zal wor den gedraaid. Mocht de toestand niet ver beteren, dan zullen de arbeiders zoowel in de spinnerij als weverij alleen in dag- ploeg, om de beurt een week kunnen wer ken. Nieuwe Kamerleden. Gelijk hij; te voren reeds te kennen had gegeven zal de heer J. R. Snoeck Henke- mans, nu hij gekozen is tot wethouder van 's Gravenhage, bedanken als lid der Twee de Kamer. Zijn opvolger op de Chr.-Hist. lij'st is de heer dr A. A. van Rhijln, secre taris-generaal van het thans gesplitste de partement van Economische Zaken. O'ck de heer ir. L. J. M. Feber zal waarschijnlijk zijn zetel in de Tweede Ka mer niet langer naast den wethoudorszetel blijven bekleeden. De heer Brautigam, gekozen tot wet houder van Rotterdam, zal eveneens be danken. Als zijn opvolger komt in aan merking Mr L. A. Donker. Crlsissulkerheffing verlengd. In het staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, waarbij' de crisissuikerhef- fing wederom met een jaar wordt ver lengd en wel tot 1 Sept. 1936. De verhooging van de monopolieheffingen op granen, enz. Het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van landbouw en visscherijl en van handel, nijverheid en scheepvaart Het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam is zeer ernstig verontrust door de verhooging van de monopolieheffingen op granen en derivaten, alsmede veekoe ken en peulvruchten, waarvan verdere vermindering van het reeds sterk afgeno men verbruik en van den invoer te ver wachten is, hetgeen de ondergang zal be- teekenen van de bijl den graanhandel be trokken ondernemers en werknemers, van wie een groot aantal reeds in nood ver keert en waardoor vernietiging dreigt van het meerendeel van dezen belangrijken be drijfstak. De belangen van onzen bedrijfstak wor den door de landbouwcrisis-maatregelen steeds meer geschaad. Wij protesteeren tegen de geringe be langstelling bij de autoriteiten voor de gewichtige aan den graanhandel verbon den belangen. De gewezen Koning van Spanje te Amsterdam. Gisteravond te ongeveer half acht is de ex-koning van Spanje, don Alfonso, per auto van Ba,den-Baden te Amsterdam aangekomen en afgestapt aan het Amstel- hotel. D'e ex-koning reist onder den naam Hertog van Toledo. Aan de Amsterdamsche journalisten, die pogingen aanwendden om een kort onderhoud met den gewezen koning te verkrijgen, deelde zijn secretaris mede, dat deze zich 'hiertoe niet beschikbaar stelde. Dit is een vaste gedragslijn, welke hij heeft aangenomen. De secretaris ant woordde op enkele vragen dat ex-koning Alfonso, die nog nooit in ons land ge weest was, maar daarvan veel gehoord had, ditmaal van de gelegenheid gebruik wilde maken om Nederland te bezoeken. Binnenland. De verhoogde heffingen op granen. Nieuwe Kamerleden. Aoht arbeiders te Megen door den blik sem getroffen. Drie dooden. De Indische volksraad over de korting op de Indische pensioenen. Drukke weken op de Holland-Indië lucht lijn. Buitenland. Een ramp op Florida. D'e Volkenbondsraad over het Italiaansch- Ethiopisch conflict. Nieuw oorlogsgas uitgevonden? Het verblijf in ons land. dat een zuiver particulier karakter draagt, zal slechts enkele dagen duren Voor heden stond een tocht over den afsluitdijk en een bezoek aan de Zuiderzeewerken op het reisplan. Daarna vertrekt 'hij naar Parijs. De Indische pensioenen. De Indische Volksraad heeft behandeld de wetsontwerpen inzake de korting op Indische pensioenen en onderstanden. De Regeeringsgemachtigde voor Finan ciën, de heer De Bruyn Kops, verklaarde o.a. dat het tijdelijk karakter van den voorgestelden maatregel hierin ligt, dat de Regeering nog geen voldoende hechte basis aanwezig acht voor een definitieve regeling van het pensioenvraagstuk. De nakoming van de pensioenverplich ting is thans verzekerd, doordat de gel den hiervoor rechtstreeks worden ge bracht op de landsbegrooting. Ten aan zien van de nakoming behoeft dan ook geen twijfel te bestaan, zoolang de solva biliteit van het land gehandhaafd kan worden, waarop te allen tijde het streven gericht zal blijven. De heer Van Helsdingen zeide het te betreuren, dat de Regeering afwijzend staat tegenover de gedachte van differen tiatie bij de kortingspercentages. De heer Kerstens diende een motie in om in de bestaande korting van 17 pet. te berusten, doch een kortingsverhooging te verwerpen. Deze motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Volksraad besloot vervolgens met 45 stemmen voor en 7 stemmen tegen te ad- viseeren tegen de aanneming van de wetsontwerpen. Minister van Landbouw. De Minister van Landbouw en Visscherij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de 'hoofdzetel van zijn departement is gevestigd in het gebouw Bezuidenhout- scheweg 30, te 's-Gravenhage, en dat hij aldaar, behoudens tegenbericht, eiken Maandag, te beginnen met 9 September a.s. des namiddags te 14 ure. degenen die hem over zaken, zijn departement be treffende, wenschen te spreken, zal ont vangen, met dien verstande, dat in het algemeen persoonlijke bezoeken van solli citanten naar tot zijn Departement be- hoorende Rijksbetrekkingen slechts kun nen worden afgewacht, voor zoover sol licitanten daartoe zijn opgeroepen. Concentratie in den goederentreindienst. Naar ons ter oore komt, zijn de Spoor wegen bezig met de uitvoering van een sterke concentratie in den goederentrein dienst. waaraan versnelling van bet ver voer ten grondslag ligt. Ten opzichte van het stukgoederenvervoer heeft de regeling zich al vrijwel voltrokken, met het overige vervoer is men nog bezig. In verband hiermede, zullen de vracht- snelgoederentreinen, met enkele waarvan ook reizigers- en postvervoer plaats vindt, voor zoover deze tot nog toe over Utrecht-Maliebaan worden vervoerd, in gaande 6 October over Utrecht-Gentraal- station worden geleid. In de vertrek--en aankomsttijden dezer treinen wordt door deze regeling weinig wijziging gebracht. DRUKKE WEKEN OP DE INDIE-ROUTE. K.L.M. tot 15 October uitverkocht. De halfwekelijlksche luchtdi'enst Am sterdamBatavia is thans drie maanden in werking. De resultaten van dezen uitgebreiden dienst hebben tot heden de verwachtingen ver overtroffen, naar de heer Hans Mar tin, hoofd van den Indië-dienst ons ver telde. Het is geen zinledige phrase te cousta- teeren, dat de halfwekelijksche dienst in een langgevoelde behoefte blijkt te voor zien. De pessimisten, die voorspelden dat éénmaal per week meer dan genoeg was, warden door de cijfers en feiten in het ongelijk gesteld. Want is het niet frap pant, dat het passagiersvervoer zoo druk is, zoowel naar Batavia als naar Am sterdam, dat men heden reeds tot 15 Octo ber vöor alle machines volgeboekt is? De eerste zes weken kunnen er geen passagiers aangenomen worden, ofschoon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1