n. Land- en Tuinbouw WEEK-ABONNEMENTEN Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten IWS. naar het Zie ZONDER PRIJSVERHOOGING beste wen- tna over in fan Noort te I- Amsterdam, ferlof ie ilil- van Doorn |L935. E>), av. ds |>mburg, nm t, nm. da i Gravenhage I de heer G. de rubriek Ichts 7b cent te Eind ien liefdesge- bij Eind- ats gehad op int H. Bij de pn tijd de 31- I pension, die te knoop en gewezen, ont- isseling met de commen- lat hij plotse- Irevolver trok Ir de man on- |er kon over- pm daarna in lelhol. Het reeds eeni- |egenheid tot pension, g&- aan de Kei- |m zekerheid srcheurs het weken ter- len en men lat het speel- fat. De klan- 3re" publiek, jolitie zeker- mannen en !>t men in te een surnu- |>men en wel djze. De in- jtruc om toe tste deze dan |achtereenvol- deur, waar- |s de kamer, itraden, trof- mannen en |n ronde tafel de roulette der spelers l, terwijl alle bij het spel en rekenbor- ipecteur con- „overtreding den aanwe- 'erwachte po- ren, op hun Even daarna in uniform alauto geko- de nabijheid n. naar het bu ihouder was het perceel e houder van ffaire af. jpeeld te heb- bben gedaan. de spelers de bankhou- pension, be den aan het Den Haag. in het per- s-Gravenhage ld, waardoor getroffen. De rouw ontving tterdam, met die vermoed- der hield. De haar in een in een zoo dat hij haar aan den hals, e linkerhand zichzelf met en; hij bracht is zware ver- kenhuis overgebracht. Het mes werd in beslag genomen. -Met een steen naar den trein geworpen. De politie te Gro ningen kreeg gisteravond uit Assen be richt, dat naar den trein die om 6 u. 42. uit Groningen was vertrokken, een steen Was geworpen, waardoor een kind in den trein licht werd gewond. De politie is di rect met een onderzoeik begonnen. Arend contra vliegtuig. George H. R. Phillips van de Ontario Air Service heeft een schokkend avontuur beleefd door een ontmoeting met een arend. Toen hij boven de Missisisauga- streek vloog, zag hij uit de lucht een reigerkolonie en een arendsnest in een boom in de buurt. Hij vloog laag over de reigernesten met de bedoeling de vogels gade te slaan. Plotseling vloog de arend, blijkbaar denkende, dat de namaak-vogel het op zijn nest begrepen had, op, en ging recht op het vliegtuig af. De vlieger nam een draai, maar de arend zette hem na. Na een opwindenden strijd wist de vlieger den vogel van zich af te schudden. Hij vreesde, dat bij een botsing de machine ernstig beschadigd zou worden. Geen wespen jaar! We lezen in het Hdbl.: Natuurvrienden herinneren zich mis schien nog, dat wij verleden jaar, juist in dezen 'tijd, gewaagd hebben van „de gele plaag"'. En waren toen namelijk ontzaglijk veel wespen. Thans is het precies anders om: Er zijn nagenoeg geen wespen. Zóó zeldzaam zijn ze, dat men, wanneer er eens een gezien wordt, verbaasd zegt „Kijk, een wesp!" De vraag is nu: Waarin zit die treffen de tegenstelling, 't Vorige jaar een wes pen plaag en nu opeens geen wespen? Het kan natuurlijk misschien worden ver klaard uit het ijverig uitroeien der nesten, dat in 1934 in deze omgeving is gedaan. Dat is immers 'geschied in Augustus en aangezien de darren- en Koninginnepro- ductie niet vóór September plaats heeft, moeten al die uitgeroeide nesten zonder eenige nakomelingschap zijn gebleven. Volgens deze onderstelling zou men dit jaar nog wèl last van wespen moeten heb ben in streken wiaar men niet zoo'n krach tige campagne heeft kunnen voeren, dus met name in niet zeer dicht bewoonde ge deelten van ons land. Er is echter ook een andere onderstel ling aannemelijk. De nestbouw begint in den voorzomer. Nu is Juni verleden jaar droog en aangenaam geweest, dit j'aar bij zonder koud en regenachtig. Het kan zijn, dat de bouwende koninginnen met haar eerste helpsters in dat gure weer dit jaar zijn omgekomen. In dat geval zou bet ver schijnsel der afwezigheid van wespen zich natuurlijk over heel ons land moeten voordoen, in de weinig dicht bebouwde streken evenzeer als in de woningrijke. DE STRAF NIET ZWAAR GENOEG. Onder de reeks ongevallen van den dag waren er onlangs weer een paar, die alge- meene bespreking verdienen, schrijft de „Nederl." In Kerkrade rijdt een dronken kerel met een auto uit Aken een meisje van 12 jaar pardoes dood; ergens anders gebeurt iets dergelijks. Zoo'n deugniet kan onder de huidige wetgeving slechts negen maanden krijgen als maximum! Het recht heeft ook in deze zaken zijn loop. Maar is de rechter in deze zaken van voldoende wapenen voorzien, om de maat schappij veilig te stellen tegen deze dron ken snelheidsmaniakken en den heeren gerecht te doen boeten voor den eisch der goddelijke gerechtigheid? De coloradokever dreigt. Uit officieele berichten, die de Planten- ziektekundige Dienst uit België ontvangen heeft, blijkt, dat de Coloradokever zich aldaar sterk uitbreidt. Het laatste bericht maakt melding van een haard, gevonden bijl Beeringen. Deze plaats is gelegen in Belgisch Limburg ongeveer 15 K.M. ten N.W. van Hasselt en slechts 25 K.M. van de Noord-Bra- bantsche grens en ongeveer 40 K.M. van Maastricht verwijderd. De Coloradokever beeft zich in zeer korten tijd over een groot deel van België uitgebreid. Wij kunnen thans verwachten dat hij ook in ons land spoedig zal warden gevonden. Hierbij bestaan twee mogelijk heden: Vooreerst kan de kever reeds eeni- gen tijd geleden op een aardappelveld zijn aangevlogen en daar eieren hebben ge legd. Alsdan zal men de vreterij van de uit deze eieren te voorschijn gekomen rood achtige larven in het lof moeten kunnen waarnemen (gaten in de bladeren). Als deze larven volwassen zijn geworden, kruipen zij in den grand om te verpoppen en uit de poppen komen de kevers, die wellicht nog uit den grond te voorschijn kamen om zich te verplaatsen, maar die verder in den grond zullen overwinteren. Er kunnen echter thans ook kevers van veraf aanvliegen, die geen eieren meer leggen, maar die, nadat zij zich eenigszins met aardappelloof gevoed hebben, straks in den grond kruipen om aldaar te 'over winteren. In verband met de moeilijkheden, die de aanwezigheid van den Coloradokever voor ons land zal opleveren, is het noodzake lijk, dat allen, die in hei Zuidelijk deel van cm land wonen, er op verdacht zijn, dat zij thans dezen kever wellicht in cns land kunnen aantreffen. Van elk geval, waarin de aanwezigheid van den kever vastgesteld of vermoed wordt, moet aan gifte worden gedaan bij den burgemeester hunner gemeente, waartoe artikel 1 van de Coloradokeverwet verplicht. Elk geval zal dan nader worden onderzocht. In het bijlzonder worden land- en' tuinbouwers, zoomede particulieren, die aardappelen verbouwen, dringend verzocht in hun aardappelvelden nu en bij het rooien op de aanwezigheid van den kever acht te slaan. Indien vreterij van roodachtige larven gevonden wordt, moet daarvan 'on middellijk aangifte bij den burgemeester gedaan worden. Laat men bedenken, dat men door ver nietiging van de kevers, voordat deze in den grond kruipen, de bestrijding voor het volgend jaar vergemakkelijkt. De Coloradokever heeft den vorm van een groot lievenheersbeestje, maar is geel van kleur met zwarte strepen over de dekschilden. De larven zijn rood tot paars rood van kleur en hebben een opgezwollen achterlijf. Laat ieder krachtig medewerken om dezen vijand van de aardappelcultuur op te sporen. De provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland staan het eerst aan den inval bloot. De Plantenziektenkun- dige Dienst verwacht gaarne berichten van allen, die iets over den kever waar nemen of vernemen. Stierkalveren-castratie. Door de Z. L. M. is tezamen met de andere landbouworganisaties een adres gericht aan den Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij over de graote bezwaren, die verbonden zijn aan de verplichte castratie van onge registreerde stierkalveren vóór 1 Jan. 1936. Thans kan worden medegedeeld dat dit succes heeft gehad voor de veehouders op "Walcheren, Zuid-Beveland en Z.-Vlaan- deren, waar de bezwaren tegen de ver plichte castratie het grootst waren. Deze veehouders zullen op bun verzoek de on geregistreerde stierkalveren hoogstens achttien maanden na schetsing kunnen aanhouden, welk recht persoonlijk is en niet overdraagbaar. HOE HET ER IN ABESSYNIE UITZIET. Langzaam door slijk en modder baant de beschaving in de hoofdstad van bet Ethiopische rijk <zich een weg, aldus schrijft de naar Abessynië gezonden „Un. Press."-correspondent zijn reisbeschrij ving. Er zijn asphaltstraten, maar rechts en link daarvan, vooral nu in den regentijd, zinkt men weg in vuil en drek. Er zijn straat lantaarns, maar des nachts is het grootste deel van Addis Abeba in het duis ter gehuld. Er zijn moderne gehouwen, maar geen enkel er van is af, zij zijn alleen van het allernoodzakelijkste voor zien. Zelfs de regeeringspaleizen zijn omge ven door armzalige hutten, die slechts door nauwe gangen van elkaar gescheiden zijn en hier moet men zich doorheen wor stelen, wanneer men de autoriteiten wil bereiken. De meeste straten zijn eigenlijk niets an ders dan vuilnishoopen. Andere worden gevormd door schots en scheef naast el kaar gelegde keien met scherpe kanten, waarover zelfs de muildieren uitglijden en struikelen. De markt is een groote mod derpoel. Zoo ziet Addis Abeba er uit en eerst wanneer de vreemdeling, die voor het eerst een bezoek aan deze stad brengt, verneemt, wat sedert de troonsbestijging van Baile Selassie vijf jaar geleden al reeds gedaan is en zulks tegen den wil van de invloedrijke reactionnaire opposi tie wordt het hem duidelijk dat Ethi opië trots alles vooruitgaat. De keizer zag zich genoodzaakt, stap voor stap verder te gaan, zoo verklaren de hier wonende buitenlanders. Als hij ge tracht had, te veel hervormingen in eens door te voeren, dan ware de oppositie op permachtig geworden. Steeds weer op nieuw moest hij de jonge vooruitstreven de generatie met de conservatieven ver zoenen, om met beide partijen te kunnen werken. En hij heeft het klaar gespeeld. Geen ontwikkelde Ethiopiër kan thans nog ontkennen, dat de Negus inderdaad iets bereikt heeft. Jong-Ethiopië verlangt thans nog min stens tien jaar vrede. Dan, zoo zegt men, zal de vooruitgang van het land duide lijk zichtbaar worden. Men wijst in dit verband op de jonge mannen, die de kei zer in het buitenland liet studeeren natuurlijk op eigen kosten, want de con servatieven zouden noodt het gebruik van regeeringsgelden voor dergelijke doelein den hebben toegestaan en die zijn uit verkoren, om een belangrijke rol in het Ahessynië der toekomst te spelen. Het vormlooze complex der Abessyni- sche hoofdstad is gelegen op een hoogte van 8000 tot 8500 voet, pp de heuvels van de golvende hoogvlakte. De z.g. zakenwijk neemt een heelen heu vel in beslag. Zij heeft steenen straten, een hoofdplein, min of meer goed onderhou den gebouwen in Europeeschen stijl en een piaar kleinere hotels. Daartusschen vindt men niettemin nog steeds de met stroo af gedekte hutten der inboorlingen. Op den nabijgelegen heuvel verheft zich het oude keizerlijke paleis, een mengelmoes van gebouwen van iederen stijl en van ieder type. Een eind verder ligt het streng moderne nieuwe paleis, het ministerie van buitenlandsche zaken en andere regeeringsgebouwen, waarin Europeesche en Amerikaansche raad gevers van den koning hun bureaux hebben. De straten bieden het kleurrijkste beeld, dat men zich kan droomen, Ame rikaansche taxi's banen zich toeterend een weg tusschen muildierkaravanen, kudden koeien, scharen van lanterfanten en slenteraars en tusschen de statige es cortes, die opperhoofden op hun reis ver gezellen. Iedere inwoner en een ieder van de duizenden, die hier op doorreis zijn, schijnt den heelen dag op de been te zijn. Men ziet er schuldenaars, die aan hun schuldeischers blijven vastgeketend, totdat zij hun schuld betaald hebben. Voorname, welgevoede en tevreden kij kende matrones tot aan haar neus toe ingebakerd, zijn vredig gezeten op haar rustig tippelende muildieren, terwijl haar dienaren met de onmisbare paraplu er achteraan draven. Soldaten in khaki- uniform marcheeren op bloote voeten voorbij; en eindeloos is het aantal bede laars, lastezels en runderen. Overal wordt geëxerceerd. Bedienden en landloopers, advocaten en schooljon gens, alles maakt rechtsomkeert en links- omkeert en de voorbijgangers moeten maar zien, dat ze door het gewoel heen komen. Of deze recruten nu al een ge weer hebben of niet, dat doet er niet toe, het is hun heilige ernst met hun oefeningen. Verder ziet men rechters zetelen in de open lucht. Arabische kleermakers met bun naaimachines wel een hand dik in de modder zijn bezig hemden te naaien. De buitenlandsche journalisten bewegen zich door dezen chaos op muildieren ge zeten, wanneer zaj zich naar het ministe rie van buitenlandsche zaken of naar hun gezantschap willen begeven. En bet rijden valt hier lang niet mee! Om u de waarheid te zeggen, zijtn de muildieren bier erg pijnlijk: Feitelijk hebben ze ook geen re den van bestaan, want ze hebben wel een half uur of drie kwartier noodig om een paar honderd meter verder te komen, en ze eten als wolven. Als bet regent, is men trouwens toch genoodzaakt een taxi te nemen. Onder de buitenlandsche journalisten in Addes Abeba treft men verschillende z.g. „Tweemuildier-mannen", aan. Dat zijn dan ook tegelijk „Twee-boy-mannen", want zij hebben een boy noodig om do dieren te verzorgen en een tweede, om pakjes te dragen. Zij bebooren tot de hoo- gere klasse en moeten zich ten opzichte van een een-muildier-man" gereserveerd gedragen. Een of andere familiariteit zou hun zeer kwalijk, genomen worden. De een-muildier-man" doet echter op zijn beurt weer beter zich op een afstandje te houden van iemand, die op een paard rijdt. Muildieren kosten namelijk in Abes- synië veel duurder dan paarden, waar schijnlijk wijl zij zoo'n grenzelooze ver achting hebben voor de mensehen. In geen geval echter mag een muildierberij der zich in gezelschap van een voetganger laten zien. Dat zou :zoo iets als een maat schappelijke ruine voor hem zijn. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Doodelijk ongeval. WATERINGEN. Hedenmorgen werd de 17-jarige mej. Veldhuizen uit Terheide die zich per rijwiel naar Rijswijk begaf, op den Noordweg door een vrachtauto aangereden. Het meisje was op slag dood. De Negus heeft zijn bezittingen verzekerd. LONDEN. De Negus van Abessynië heeft aan Lloyds verzocht hem een as surantiepolis te verstrekken waarin de oorlogsrisioo's zijh verzekerd van al zijn persoonlijke bezittingen te Addis Aleba alsmede van de meeste eigendommen der regeering. De bezittingen die de Negus zou willen verzekeren vertegenwoordigen een waarde van 82 millioen francs. Lloyds beeft daarop nog niet geant woord. De waar de-voorwerpen die de Negus bezit zijh bij Europeesche banken gede poneerd, voor het meerendeel te Parijls. TBRNEUZEN. Huw.-aang.: 21, Jiose- phus Alph. van Houdt 22 j. jm. en Cor nelia Elisabeth Debora Dieleman 21 j. jd.; Ewald Boers van Papendrecbt 20 j. jm. en Adriana Johanna Balinkker 20 j. jd.; 23, Pieter Boudewijn Oppeneer van Axel 24 j. jm. en Maria Jansen 21 j. jd. Huw.-voJtr.: 22, Willem Helmendach 29 j. jm. en Maria Pieternella Suzanna Kolijh 27 j. jd.; 24, Johannes Sentinus Cornelis van Ham 20 j. jm. en Jiahanna Cornelia Francina de Regt, 21 j. jd. Geboren: 18, Gelein, z. v. Dirk Buize en Adriana Pijpelink; Boudina Janna, d.v. Johannes Jacobus Oppeneer en An- thonia Wilhelmina Verhelst; 19, Janna Willemina Phelomena Maria, d. v. Fran- cies Sikkelerus en Gerarda van Schendel; 21, Krijn Abraham, z. v. Cornelis Dees en Francoise Oppeneer. Overleden: 21, Frans Dooms, 57 j., echtg. v. Maatje Molhoek; 22, Dirk Ver- poorte, 75 j., echtg. v. Martha Meertens. (T. C.) Van 2629 Augustus. VLISSINGEN. Bevallen: G. Holst geb. Waardenburg, z. Overleden: S. Slot, 08 j., m&n van G. H. Smith. (V. 0.) Van 14—27 Augustus. 0.- EN W.-SOTJBURG. Ondertrouwd: W. Joosse, 28 j, en D. J. Wouter», 21 j.; J. A. Poppe, 80 j, en J. 0, Peeman, 20 j. Getrouwd: A. J. Meeuwse, 22 j. en A, L. M. Ongihenae, 29 j. Bevallen: J. J. Sturm geb. de Groot, J. W. E. de Rijcke geb. Bal, d.; W. van Leijden geb Rensmaag, z.; J. Maas geb. de Voogd, d.; A. van Galen geb. de Jonge, d. Overleden: W. de Buck, 69 j„ man van P. Pieterse. (V. G.) Van 1926 Aug. WESTKAPELLE. Bevallen: K. Boo gaard, geb. Willeboordse, d.; K. A. Smeenk, geb. Van 'tHoff, z. Overleden: S. Schout, 80 j„ man van Jac. Marinusse. (M. G.) Van 2329 Aug. 'ó5. TH0LEN. Geboren: Leendert z.v. A. G. de Laater en J. Tichem; Elizabeth Pie ternella d.v. L. B. Jansen en B. Quist; Pieter Cornelis z.v. P. Jansen en H. P. Sch'cit. (T. Ct.) Van 2431 Augustus. IERSEKE. Ondertrouwd: Gerard Joris Maas, 24 j. jm. en Adriana van den Berge 22 j. jd. Gehuwd: Johannes Mattheus Huissoon, 27 j. jm. te Kapelle en Johanna Mag- dalena Catharina Schot, 27 j. jd. (I. Crt.) Van 2229 Augustus. KRUININGEN. Geboren Cornelia Francina, d. van Johannes Marius Cor nelis vein der Peijl en Francina Jannetje Grootjans; Jolina Anna, d. van Pieter Hoogstrate en Dingena van Houte; Adri- aan, z. van Jacob Jansen en Cornelia Pieterse. Ondertrouwd: Pieter Drorikers, 29 j. en Anna Martina Maria Cimelia Koopman, 22 j. (I. Crt.) WEMELDIN'GE. Ondertrouwd: F. van der Hoek, 24 j. jm. en B. Leunis, 19 j. jd. Getrouwd: F. L. C. Roset, 35 j. jm. en C. C. H. Smits, 28 j. jd. (I. Crt.) WISSENKERKE, Ondertrouwd: Wil lem Lodewjjk Hirdes, 27 j. jm. te Kloe- tinge en Wilhelmina Pieternella Ver sluis, 23 j. jd.; Willem Hendrik van Zuij- len, 26 j. jm. en Carolina Petronella Wil helmina Veenendaal, 27 j. jd. te Rotter dam. (N.B.) COLIJNSPLAAT. Geboren: 26. Neeltje Dina, d. v. Dignus Korsuize en Elisa beth Huige. Ondertrouwd: 23, Adriaan Jacob Jas- perse, 26 j. jm. en Doortje Pieternella Hollestelle, 20 j. jd. Getrouwd: 22, Jan Tazelaar. 33 j.jm. en Neeltje Adriana Kallewaard, 31 j. jd. (N.B.) MIDDELBURG. Veiling van 30 Aug. i ostelein 18, augurken I 712, II 4 6, III 12, stoksnijboonen 516, stam- snijiboonen 49, stokprincessen 512, stamprincessen 4, zilveruien 4, peen 1.5 2,5, uien 22,5 ct., alles per k.g., peen 25, rapen 1,5, kroten 13, prei 36,5, selderie 34, rabarber 2,5, rammenas 1,5 2,5 ct. alles per bos; savoye kool 35, roode kool 45, witte kool 23, bloem kool 29, andijvie 0,51,5, komkommers i 12 ct. alles per stuk. Fruit: druiven 2028, tomaten 28, Washington 10-21, Reine Victoria 4 17, belle de Louvaine 1117, tonneboer 6 7, blauwe pruim 19, reine claude 15 31, roode eierpruim 16, dubb. boere witte 21 ct. alles per k.g.; netmekxenen 4 12, ananasmeloenen 420, suikermeloen 715, perzik 19, vijtgen 12 ct., alles per stuk. Bloemen: asters 0,51, Jacoba van Beieren 5, dahlia's 0,5, chrysantimums 2, gladiolen 0,53 ct., alles per bas; ster van Bethlehem 89 ct. p. pot. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Kleine veiling van 30 Aug. Boon en: Stoksnijboonen 6—12, id. lie soort 45, Stamsnijboonen 46, Stok princessen 57, Rentegevers 4—6, Per fect 45. Dubbele Princessen 46, Roem van Holland 45, alles per 100 Kg. Diversen: Blauwe Druiven 1623, To maten 48, Pruimen 416, Postelein 3, Zilveruien 6, Sjalotten 2, Pootuien 0,50 0,70, Koolrapen 0,50, Augurken 16, Aardappelen 1,50—3,30, id. Drielingen 11,40, alles per 100 Kg.; Bloemkool 6 12, id. He soort 1,505, Roodekool 2,80 6,20, Wittekool 3(10, Groene Savoye- kool 1,404,70. Meloenen 3<12, Witte Komkommers 1'1,30, Groene idem 1 1,20, Kropsla 12,70, Andijvie 1,602. Vijgen 1,20, alles per 100 stuks; Wortelen 2—5, Kroten 1,503,20, Selderij 1,90— 2,20, Bloemen 2, alles per 100 bos. KAPELLE. Veiling van 30 Aug. 1935. Pruimen: Washington 8-16; Jefferson 12 tot 25; Belle de Louvain 4-13; Reine Vic toria 12-23; Dubbele Boere Witte 13-19; Wijnpruimen 12; Witte Wijnpruimen 10 tot 15; Groene Wijnpruimen 8-14; Abri- koospruimen 7-19; Kirkuspruimen 8-22; Tonneboers 2-7; Roode Eierpruimen 8-15; Blauwe Eierpruimen 7-10; September- pruimen 12; Catalonië 10-14; Perikprui- man 7-19; Rademakers 6-14; Purple Per- shore 8-7; Dubb. BI. Kwetsen 8-11; Dam sons 6-10; Burbank 11-15; Montfoort 11-15; Diversen: Frambozen 21-31; Bra- men20-25; Moerbeien 10-21; Witte Drui ven (G. Champion) 28; Blauwe Druiven 21-25; Morellen 18; Appels: Godlin Kes- wich 1-7; Early Victoria 4-9; Jacques Lebel 1-7; Mank» Godlin 8-14; Zigeune rinnen 0-80; Transparente de Croncel» 8 tot 14; The Queen 8-8; Swedenappel» 13- 18; Bismarck 2-4; Guldelingen 2-4; Du- chesse d'Oldenburg 4-18; Nelson's Glorie 2-5; Tuinxoet 8-6; Zoete Ribbeling 3-8; Goesche Marktappels 1-0; Zoete Herfst- appel»8-0| Warnersking 4-7; Zomerbelle- fleurs 8; Zomer-Court-Pendu 1-2; Prin- oesse Noble 2-4; Cox Pomona 1-6; Was- appels 1-3Vlaamsohe Schijven 2-0 Bramley's Seedling 5; Kattekoppen 2-4; Peren: Precose de Trevoux 3-0; Clapps Favorite 8-10; Triumphe de Vienne 7-18; Marguerite Marrilat 6-8; Juttepeer 4-10; Dubb. Jutten 4-16; Dr Jules Guyot 3-7; Seigneur d'Esperen 3-10; Beurré de Me- rode 2-6; id. Hardy 4-22; id. d'Amanlis 3-14; id. Bachelier 2-3; id. Lebrun 8-10; id. Beukers 2-4; Louise Bonne d'Avran- ches 23-30; Williams Duchesse 3-8; Dubb. Bergamotten 2-4 Calleboutsperen 1-4 Vijgenperen 2-4; Bon Chretien Williams 2-8; Scharlakenperen 1-3; Belle d'Epin 1-3; Wittebroodsperen 1-2; Spekperen 2-4; Duifjesperen 1-2; President Roosevelt 6-7; Souvenir de Congres 2-5; Zomerrietperen 2-3; Koniginneperen 2; Wijnperen 2; Sol dat Laboureur 2-4; Madame Treyve 3-6; Goudballen 2; Groenten: Tomaten 2-5; Dubb. Princ. zonder draad 4-5; Snijboo- nen 4-8; Rentegevers 6; Trosprincessen z. draad 6-8; Augurken 2-12, alles per kg.; Savoye kool 2-5; Roode kool 3-6; Witte kool 4; Komkommers 1; Bloemkool 3-7; Meloenen 13-17, alles per stuk; Bospeen 1.50; Perziken 8; Kaspruimen 0.700.90; Vijgen 3.10, alles per 100 stuks. DEN HAAG. Veiling van 30 Aug. Prui men: dubb. witte 1421, enkele witte 8 14, Catharinapruim 68, groene pruim 1121, reine victoria 1119, 2e 48, wijnpruim 1822, 2e 613, abrikoos- pruim 68, belle de louvain 9—17, 2e 58, reine claude verte 2027, idem d'Ouillens 1215, idem d'Altran 1114, Washingtons 1315, Pond Seedling 12 15, appelen: Cox Pomona 68, Gamer- sche zuren 69, zigeunerinnen 1625, keswick 611, bloemé 68, 2e 35; pe ren: claps favorite le 711, 2e 36, br. de merode 35, id. Hardy le 1216, 2e 58, dr Jules Guyot le 610, 2e 3—5, bon chretien William 35, diamantpeer 3-5, sijsjes 35, Fransche wijnpeer le 69, 2e 35, triumph de Vienne 1116, dr Cornelis 47, jutten 69, Williams duchesse 24, damperen 23,5, schoen makersperen 25 ct. alles per k.g. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". HET KLOKKENSPEL VAN DEN TOREN OER GROOTE KERK TE GOES. IV. (Slot.) Nog eenmaal onderging het klokken spel een belangrijke verbetering, in 1887: In de tweede serie (Tenor-klokken) waren een zestal door scheuring en onzuiverheid niet meer overeenstemmende met de se riën der Bas- en Sopraanklokken. Sedert lang werden dan ook de serie's van het heel en half uur in een beperkte toonreeks op den cylinder gesteld. Nadat het gemeentebestuur besloten had tot herstelling, werd dat werk opge dragen aan de firma van Terschadt, op volger van Van der Cheijn te Leuven. De klokken werden geëxamineerd in het kerkgebouw met de overige van het klokkenspel, en uitstekend in orde be vonden. Er was nu weder een harmonisch ge heel in het klokkenspel. De namen der nieuwe klokken waren: d-kruis, waarop bet wapen der stad, e, g, g-kruis, a en a-kruis. De omvang van het tegenwoordige klok kenspel, dat in de vierkwartsmaat is, be vat drie octaven minus de twee eerste semitonen cis en dis; staat een kwart hoo- ger in toon dan de orkest-diapason en in het genre van dat te Vlissingen en Veere. Deze beide zijn ook werken van Van der Cheijn. Sinds 1884 wordt bet klokkenspel niet meer bespeeld. Men vond toen te Goes geen geschikt persoon er voor. Thans zouden er wel te vinden zijn, dunkt mij, maar nu is het niet meer te bespelen, de F-klo<k is gebarsten en wordt elders! bewaard, de gansche inrichting van koperdraad is stuk, het klavier staat doelloos." Het uurwerk, in 1624 afgeleverd, ge heel handsmeedwerk, had op de omlijsting twee cartouche's in Hollandsch-renais- sance-stiji (zooals ook de stoel waarin het uurwerk zich bevond, welke cartouchó's in 1930 naar bet gemeente-archief (thans museum) zajtn overgebracht. De eene cartouche bevat het volgende gedichtje; „Op düyst ses hondert drymael acht, was dit in vier jaer al volbracht." En de andere: „Van Clasz Backer met Vernissus er varen, Als slagh en spel quam net. De Borge- meesters ware." „Dit speelwero ia wel een der meeste deser léde de Meester qui vi Delft die dit stuo ni in hide." Op de noordelijke lijst van den uur- werkstoel stond:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3