eerste blad in inpir Verpachtingen bestedingen Maagpijn. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 280 Buitenland De tragische dood van Koningin Astrid. Koning Leopold over het ongeluk. Belangrijkste Nieuws Maagkramp, Zuur Hart water en slechte spijs vertering zullen baat vinden bij het gebruik van het reeds meer dan 40 jaren in den handel zijnde leen echt zoo de 1 van bijstaand naam Boom. eeste Apotheken f 1.29 per doos. abrikaat. oor Onder- >x.) voor be- S. 5-j. c. enz. J. WEEDA, ïiddelburg. N te Middel- op EMBER 1935, r in 'het Café Noordstraat te verkoopen: in b: EN ERF 158, groot 1 a. Sept. 1935. het Heeren- '0 c.a. (257 r.). erlij'k 20 Nov. Passeniar Dz. ag 6 Septem- en van 24 rkoopdag van Dubb. Princ. wonen 48, Rentegevers 3<7, Savoye- tekool 2, Me- Kaspruimen den per 100 ,502,80 per -26, Bramen 623, Witte alles per Kg. 28 Aug. '35. -20; Dubbele Enkele witte Reine Vic- pruim 13-17; wuvain 9-15; ond Seedling Reine Claude Reine Claude u 11-15; Ap- nsparant de Gamersche el 5-7; Kes- |n: N.H. Sui- rode 2-4; Dx rite extra 10 hrétien Wil- Vijnpeer 5-7; lenne 10-13; :e 3-5; Adri- 3; Signeur r k'g. e, v. Dissel. l. Batten. ls, Bouw- en (Blaupot. Loeff heeft lenbaar ver abbeneiland" ing van den ide uit huis, gTootte van R.). Kooper te St. Lau- 3ERICHT. ran 30 Aug.: ht krachtige er ruimende opklaringen, ■andering iu g 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchéquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0,20. Losse nummers 5 cent, AdvortcntiOn 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdoclingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Diep onder den indruk van de onmete lijk droeve ramp, waardoor het Belgisch Vorstenhuis werd getroffen, vieren wij morgen den 55sten verjaardag van onze geëerbiedigde Vorstin H. M. Koningin Wilhelmina. Opnieuw en misschien meer nog dan vroeger, zien we het als een groot voor recht, dat de band tusschen Nederland en Oranje, tusschen Vorstin en Vader land niet is verbroken of verslapt, maar veeleer versterkt. Nog altijd zijn Vorstenhuis en volk op het hechtst verbonden en deze band is door de zware slagen waardoor het Oranjehuis werd getroffen en door de spanning, die ook ons volksleven be roerde, zoo mogelijk nog nauwer aange haald. Geen wonder, dat nu H. M. de Konin gin weer hoar geboortedag mag herden ken, heel ons volk met zijn Vorstin mee- B leeft; dat deze dag voor het overgroote deel van ons volk een ware vreugde dag is. Voor uitbundig vreugde betoon is het nu niet de tijd. De zware crisiszorgen zijn nog in geen enkel opzicht geweken en in de verte zien we de sombere schaduwen van het zwarte oorlogsmonster, dat, hoe ook in Italië met gejuich begroet, opnieuw dood en verderf, nieuwe onrust en verwarring en meerdere ontreddering dreigt te brengen. Maar dit alles kan ons toch niet ver hinderen met dankbare vreugde te ge denken wat ons werd geschonken en den verjaardag van onze Vorstin met op gewektheid te vieren. Koningin Wilhelmina viert haar 55sten verjaardag. Een kroonjaar dus, dat naar Zeeuwschen trant, bijzondere beteekenis heeft. God heeft aan Hare Majesteit het voor recht geschonken, dat zij uit den druk, waaronder zij gebogen, ging, weer werd opgericht, dat hare krachten werden her nieuwd, en dat zij zich weer met volle energie kan geven aan de volvoering van hare zware taak, zooals we dat ook bij de jongste politieke crisis hebben mogen opmerken. De gedachten van ons volk gaan uit naar onze Vorstin, die met haar Konink lijke dochter in het buitenland vertoeft en het gebed gaat op tot God, bij Wiens gratie onze Vorstin weet te regeeren, dat hare dagen vermenigvuldigd mogen wor den, dat zij nog lange jaren in onge schokte gezondheid mag worden gespaard voor vaderland en volk. God bescherme en zegene onze Vorstin. Leve H. M. Koningin Wilhelmina. ONDERSCHEIDINGEN. Bij1 Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscben Leeuw: mr S. J. Htogerzeil, quaestor-generaal van de Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk te 's Gravenhage; is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: J. P. L. Hulst, arts, gerechtelijk des kundige, te Leiden; kot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: W. E. H. van der Wart, directeur van het gesticht Groot Emaus, te Ermelo; A. de Visser, pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Groningen; J. H. Rietberg, perd. bij de Geref. Kerk te Maassluis; is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: mr M. P. L. Steehberghe, oud-Minister van Economische Zaken, te Goirle; C. A. Lingbeek, lid van de Tweede Ka- der Staten-Generaal, te 's Graven- I u.: 748. in: mr J. H. M. Stieger, lid van Gedep. Sta^ ten van Zeeland, te Goes; mr A. Bruch, lid van Gedep. Staten van ^Holland, te Haarlem; is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: J- Huizinga, burgemeester der gemeen te Neuzen; ;s benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: J' Nijisse, wethouder der gemeente 's H. Arendskerke; E. v. d. Slikke, wethouder der gemeente Poortvliet; L. van Vessem, secr, en ontvanger der gemeente 'si, Arendskerke; P. G. Labrijn, gewezen ontvanger der directe belastingen te 's Gravenhage, Se kantoor; tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: dr W, E. Stutterheim, rector van het stedelijk gymnasium te Middelburg; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: ds P. J. Steinz, voorzitter der Herv. Schoolvereen. „het Mosterdzaad" te Goes; Jo Vincent (mevr. BosVincent), con certzangeres, te Overveen; tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: J. F. Hampe, inspecteur der directe be lastingen te Middelburg; de legerpredikant ds P. Bootsma; idem met de zwaarden: 'C. A. van Beugen Bik, commandant van het 14e regiment infanterie; tot ridder in' de Orde van Oranje- Nassau: de commissaris van het loodswezen, betonning, bebakening en verlichting te Vlissingen G. Bakker; J. J. Cock, te Zierikzee, voorz. van het Luchtvaartcomité „Schouwen-Duiveland"; H. P. J. Rottier, te St. Jansteen, ont vanger-griffier van verschillende polders en waterschappen; is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: mr dr E. J. Beumer, ondervoorzitter van den Gentralen Raad van Beroep, oud- lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Utrecht; is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: ir. S. L. Louwes, te Zwolle, Regeerings- commissaris voor den akkerbouw en do veehouderij; is bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: W. Kakebeeke, te Goes, vice-voorzitter van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, is benoemd: tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: ir. G. G. P. Stevens, inspecteur vau den landbouw, te 's Gravenhage. tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: N. J. Harte, secr. der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Z. -Vlaanderen, redacteur bij de „Terneuzenscha Courant, te Te-rneuzen; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: J. Nauta, te Amsterdam, lid van het dagel. bestuur van het Ghr. Nat. Vakver bond in Nederland en voorz. van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handels bedienden; is toegekend de eeremedaille, verbanden aan de Orde van Oranje-Nassau: in zilver, aan: H. Verbage, gewezen notarisklerk te Zierikzee; Y. Reidsma, majoor-rechercheur bij! de gemeentelijke politie, te Vlissingen; J. J. de Doelder te Terneuzen, oud- sluisknecht bij den Rijkswaterstaat: H. Gaakeer, wonende te St. Annaland, commissionair bij de Coöp. Aardapp. en Brandstoffenvereen. „Eigen Hulp" U. A., te 's Gravenhage; in brons aan: Aa Borns, arbeider in dienst bij1 de fa milie van Gorsel, te Rilland-Bath A. Machielsen, arbeider in dienst van de familie van Gorsel, te Rilland-Bath; J. Lobbezoo, arbeider in dienst van de familie van Gorsel, te Rilland-Bath; J. Lorier, wonende te Koudekerke, tuin knecht bij de familie Scborer. te Culem- borg; Volgens de eerste verklaringen, die de Koning van België tegenover zijn om geving heeft afgelegd, wilde Koningin Astrid toen zij, zooals hun gewoonte was, een rondrit maakten, de kaart van het landschap raadplegen. Op dit oogenblik boog de Koning voorover om er een blik op te werpen. Dit kleine deel van een oogenblik van onoplettendheid was vol doende om de auto tegen een boom te doen aanrijden, die afbrak. De Koning en de Koningin werden ifit den wagen geworpen. De Koningin kwam met het hoofd tegen een boom terecht en liep een doodelijke schedelbreuk op. De auto vloog verder naar de rechter zijde van den weg om nogmaals tegen een boom te botsen en vervolgens in het meer te storten. De chauffeur, die zich op dit oogen blik nog alleen ln den wagen bevond, kwam in het water terecht, doch werd niet gewond. Niemand was getuige van het ongeluk. Dat de stuurinrichting heeft gefaald en daardoor de wagen van den weg zou zijn geslagen, is, volgens het Vad., niet juist. Evenmin moet gladheid van het wegdek als oorzaak worden aangenomen. De weg was kurkdroog. Het rechterwiel is tegen den verhoogden rand van den weg op- gestooten. Daardoor is de wagen aan het slingeren geraakt en tenslotte over den rand geslagen om direct daarop tegen een boom terecht te komen. Door den schok moet Koningin Astrid uit den wagen zijn geslingerd. De auto is op nieuw tegen een lager staanden boom geslagen, waarbij de Koning en de chauf feur, die achterin zat, door den schok in de weide werden geslingerd, zeer tot hun geluk, aangezien de wagen over den kop sloeg en in het water terecht kwam. Volgens getuigenis van een der eerste personen, die op de plaats van de ramp arriveerden, lag de koningin onbeweeg lijk aan den voet van een boom. De koning lag bij een tweeden boom. Toen men bij hem kwam, vroeg hij onmiddellijk naar de koningin. Men hielp hem hierop, zich naar haar toe te be geven. Bij haar neerknielend, nam hij haar hand in de zijne en riep haar naam, doch zij antwoordde hem niet. Daarop nam hij haar in zijn armen en omhelsde haar. Eenige seconden later stierf de konin gin in de armen van haar gemaal. Het late bekend worden van het on geval vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Belgische koningspaar incognito in Zwitserland vertoefde. Tusschen de papieren vond men een diploma van de Zwitsersche automobiel club op naam van den graaf de Rethy. Pas later bleek, dat dit het incognito van den Belgischen koning was. De auto's waren op weg om een uit stapje in de bergen te ondernemen. De wagen reed met een snelheid van tachtig kilometer per uur, toen hij plot seling uit de goede richting vloog. Het spreekt vanzelf, dat de bevolking van Kuesznacht het ongeluk gebeurde slechts op 1 K.M. afstand van deze plaats zeer terneergeslagen is. Op de plek in de weide, waar de koningin is gevon den, heeft men een ruw houten kruisje opgericht en er werden veel bloemen en groen bij neergelegd. De koning had onderweg het stuur overgenomen, terwijl koningin Astrid naast hem plaats nam. Tragischer om standigheid is wel niet denkbaar. De secretaris van koning Leopold van België heeft medegedeeld, dat de gezond heidstoestand van den koning zeer be vredigend is. Bevestigd wordt, dat koning slechts licht aan het hoofd gewond is. Gistermorgen zijn prinses Josephine Charlotte, kroonprins Boudewijn en het kleine prinsje Albert onder leiding van een gouvernante met den sneltrein uit Bazel teruggekeerd van hun verblijf in de villa van koning Leopold nabij Luzern. Onbewust van het vreeselijke, dat zij haar kinderen niet meer zou weerzien, heeft koningin Astrid gisteren afscheid van hen genomen. Aanvankelijk had men de Belgische Koningin-Weduwe Elizabeth, die momen teel bij haar dochter, de Prinses van Piemont, op de villa Rosebery bij Napels vertoeft, na het bekend worden van het I tragisch ongeval, dat Koningin Astrid het leven had gekost, niet ervan op de hoogte gesteld in verband met haar zwak ken gezondheidstoestand. Pas laat in den namiddag deelde de Kamerheer het na voorzichtige voorbereiding mede. Konin gin Elizabeth en Prinses Marie José be sloten daarop onmiddellijk naar Luzern te vertrekken. Bijzetting van stoffelijk overschot. Naar in regeeringskringen te Brussel verluidt, zou de mogelijkheid bestaan, dat de bijzetting van het stoffelijk overschot van Koningin Astrid Dinsdag of Woensdag a.s. zal geschieden. Zeker heid hieromtrent bestaat echter nog niet. Waarschijnlijk zal de ministerraad van daag na overleg met den Koning, defini tief den dag van de uitvaart vaststellen. De rouw in België. Het ontzettende nieuws van den tragi- schen dood van Koningin Astrid werd Donderdag rond het middaguur ver spreid door den Belgischen radio-omroep. Niemand wilde het eerst gelooven, maar toen het ontstellend bericht kort daarop bevestigd werd, viel aan de juistheid niet meer te twijfelen. Overal was de con sternatie algemeen. De indruk was on geveer even groot als anderhalf jaar ge leden bij den diep tragischen dood van Koning Albert. Het behoeft niet te worden herhaald hoe buitengewoon geliefd Koningin Astrid in België was. Te Brussel zijn de talrijke vlaggen en wimpels der hotels en andere gebouwen nabij de stations, die aan de hoofdstad een feestelijk aanzien gaven, verdwenen. Overal hangen de Belgische vlaggen half stok. Proclamatie van de Regeering. De ministerraad heeft de volgende pro clamatie 'opgesteld: Nog onder den indruk van den tragi schen dood van Koning Albert van Bel gië, weent het land thans over den dood van een Koningin, wier jeugd, gracie en goedheid het hart van het volk hadden veroverd. Het land is zwaar getroffen; het deelt de smart van den Koning en schaart zich trouw rond hem; met hem buigt het zioh met ontroerde teederheid over de konings kinderen, die geen moeder meer hebben. Vanmorgen elf uur zal een nieuwe minis terraad plaats hebben. Het stoffelijk overschat van de Vorstin is gisteravond met den St. Gothard-ex- press uit Luzern vertrokken naar Brussel. Koning Leopold bevond zich in denzelf den trein. De aankomst van den trein te Brussel- Noord werd verwacht tegen vanmorgen 8.20 u. De kinderen van het Koninklijk echt paar, Donderdagochtend vroeg uit Zwit serland te Brussel teruggekeerd, bevinden zich thans dp het kasteel Stuivenberg te Laeken. Zijl weten nog altijd niet welke vreeselijke ramp hun moeder is overko men; niemand uit de hofhouding heeft tot dusverre den moed gehad deze tijding aan hen mede te deelen. De wereldtentoonstelling is gisteren ge opend gebleven en zal ook de komende da gen geopend blijven. Wèl waren de pavil joens van verscheidene landen gesloten. Alle schouwburg- en bioscoopvoorstel lingen te Brussel en in de meeste andere Belgische steden zijn vanavond afgelast. Dnze Koningin diep bewogen. Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana, die nog steeds in Schotland ver blijf houden, hebben bij' het vernemen van de noodlottige tijding uiting gegeven aan Haar diepe bewogenheid. Toen men het bericht van het tragisch einde van! koningin Astrid mededeelde aan den adjudant van H. M. Koningin Wilhelmina, riep deze uit: „Wat een ver schrikkelijk nieuws, het is werkelijk al te verschrikkelijk." H. M. Koningin Wilhelmina en de Nederlandsche regeering hebben tele grammen van rouwbeklag aan het konink lijk paleis te Brussel gezonden. Stoffelijk overschot overgebracht. Het stoffelijk overschot van Koningin Astrid, dat een uur na het tragisch onge val naar de villa Haslihorn was overge bracht, werd in den salon opgebaard, waar de Koning gedurende een groot deel van den middag alleen verbleef, geknield aan het hoofdeinde van het doodsbed. Slechts minister Van Zeeland en baron Capelle, de secretaris van den Koning, en de Belgische gezant te Bern werden tot den Koning toegelaten. Het stoffelijk omhulsel van Koningin Astrid werd gisteravond van Haslihorn overgebracht naar Luzern. Tegen 10 uur werd de baar in een met rouw omfloerst spoorwegrijtuig geplaatst. Koning Leopold en zijn gevolg maakten de reis met denzelfden trein, waaraan een slaapwagen was gekoppeld, mee. Te Zurich waren tal van leden der Bel gische kolonie aanwezig. Door de hofdames van de Koningin lieten zij bloemen op de baar leggen. Hierna werd de reis tot 'de grens voort gezet waar de beide hooge Zwitsersche officieren, die in opdracht van 'den Bondsraad den trein hadden begeleid hun taak overgaven aan de vertegenwoordi gers der Fransche autoriteiten, die het gezelschap tot de Belgische grens bege leidden. Te Bazel stond een aanzienlijke en zwijgende menigte op het perron, die in diepe ontroering blootshoofds bleef wach ten totdat de trein weer vertrok. De Koning die door het ontzettend on geval zoo zwaar was geschokt, moest op dokters advies het bed houden. DRASTISCHE ECONOMISCHE EN FINANCIEELE MAATREGELEN AANGEKONDIGD. Een uiteenzetting van Mussolini. Na afloop van den Italiaanschen kabi netsraad werd het volgende communiqué gepubliceerd: Dé ministerraad te Bolzano heeft ken nis genomen van een rapport van den duce, waarin verklaard wordt, dat Italië zal deelnemen aan de zitting van den Vol kenbond van 4 September. De Italiaansche regeering zal haar standpunt inzake het Abessynisch geschil daar uiteenzetten, op dat niet alleen de volkenbondsraad, maar ook de geheele wereld daarvan nauwkeu rig kennis zal kunnen nemen. Groot-Brittannië heeft niets te vreezen van de toekomstige politiek van Italië je- Binnenland. Koninklijke onderscheidingen. Toezending van gemeentebegrootingen aan Gedep. Staten. Buitenland. De tragische dood van Koningin Astrid. Dinsdag a.s. begrafenis. Een uiteenzetting van Mussolini. De boerenonlusten in Litauen. Een grootere Britsche vloot? geus Abessynië. De politiek van Italië be dreigt noch direct, noch indirect de be langen van het Britsche rijk, zoodat de in vele kringen ontstane vrees absurd is. Italië heeft een kwestie met Abessynië te regelen, maar het heeft en wenscht geen geschil met Engeland. Met betrekking tot de „sancties", die de volkenbondsraad eventueel zou kun nen aannemen, verklaart de ministerraad aan het Italiaansche volk en aan de ande re volken, dat van sancties te spreken zoo veel beteekent als het zich op een hellend vlak begeven, hetgeen tot de moeilijkste verwikkelingen kan leiden. De fascistische regeering acht het even wel haar plicht, het Italiaansche volk mee te deelen, dat de kwestie der sancties door de hoogste militaire instanties van alle gezichtspunten is bestudeerd e n d a t reeds sedert geruimen tijd alle maatregelen zijn ge nomen, om aan sancties van militairen aard het hoofd te kunnen bieden. "Wat de voor de industrie noodzakelijke grondstoffen betreft, heeft de minister raad besloten, dat de tegenwoordige en toekomstige behoeften van de oorlogs-in- dustrie den voorrang zullen hebben bo ven de behoeften van de vredesindustrie. De minister van financiën stelde in aansluiting op deze uiteenzettingen de vol gende vier wetsontwerpen voor, die door den ministerraad werden aangenomen: 1. Gedwongen overdracht van buiten- landsche waardepapieren en van de Itali aansche buitenlandsche leeningen aan 'de staatskas. De staatskas geeft daarvoor schatkistbiljetten met een looptijd van ne gen jaar uit, die een rente dragen van 5 pet. 2. Gedwongen afstand deen van de di videnden der handelsmaatschappijen. 3. Een belasting van 10 pet. cp dividen den, renten en winsten uit aandeelen. 4. Verplicht gebruik van Ersatzbrand- stoffen voor aile in openbaar en particu lier bedrijf gebruikte auto's. Vóór 31 December 1937 moeten alle motorvoertuigen omgebouwd zijn voor het gebruik van Ersaiz-brandstof. De „Times" meldt, dat het Italiaansche leger 100.000 paar militaire schoenen bij een aantal fabrieken in Northampton be steld heeft. Binnenkort zullen nieuwe bestellingen volgen. Volgens een Reuter-bericht uit Kimber- ley 'hebben Woensdag vijf vertegenwoor digers der Italiaansche regeering meer dan 100 muildieren gekocht ten behoeve van 'het Italiaansch leger. De laatste weken zijn 2 millioen K.G. tabak van mindere kwaliteit naar Triest verscheept. De tabak is bestemd voor de Oost-Afrikaansche troepen. Binnenkort zullen nog grootere contracten over tabak- aankoopen volgen. Italië koopt 'bovendien gerst, gedroogde groenten, boonen en erw ten. Op het eiland Malta worden alle noo- dige beschermingsmaatregelen tegen gas- en bomaanvallen genomen. Gasbescher- mings-oefeningen worden door de politie gehouden. Ingenieurs en haven-arbeiders zijn be zig met het voorbereiden van de sluiting van de haven. Men verklaart, dat deze afsluiting veel beter zal zijn dan die, welke in -den wereldoorlog tot stand werd ge bracht om het binnenloopen van vijande lijke schepen te verhinderen. Een brief van Psychiaters. Meer dan 300 semi-artsen en psychi aters uit vele landen besloten binnen kort een brief te richten aan de staatslieden. Daarin wensohen zij erop te wijzen, dat de geestesgesteldheid zooals die zich in den laatsten tijd heeft ontwikkeld vooral in Europa, het gevaar voor een nieuwe catastrophale oorlog in zich sluit. Zij zijn van meerling, dat deze bedenkelijke gang van zaken in hooge mate door psycholo gische factoren wordt bepaald en dat zij als artsen daardoor gerechtigd en ver plicht zijn een waarschuwend woord te doen hooren en aan te geven langs wel ken weg huns inziens een uitweg moet en kan worden gevonden. De brief, die in September wordt ge publiceerd is door vele psychiaters van wereldbekendheid onderteekend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1