Buitenland Binnenland JEast van Vénsi&ppaig!? Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 278 JDGXCOV-CUskertjes Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cont por rcgol. Ingezonden modcdoollngon 00 cent por rcgol. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Begint het weer? De Haagsche briefschrijver van „De Tijd", die vóór de Juli-gebeurtenissen reeds druk in actie geweest is, kan niet nalaten nog eens terug te komen op het politieke conflict van de vorige maand. Volgens hem is de diepe ondergrond van de botsing tusschen Dr Colijn en de Roomsche Kamerfractie, dat de eerstge noemde, „hoewel in het staatkundige antirevolutionnair, in het economische veel dichter bij de liberalen dan bij de katholieken staat". Hij mist in het formeel-nieuwe kabinet- Colijn een regeeringsprogram, dat aan de voornaamste bezwaren der roomsch-ka- tholieke fractie tegemoet komt, en ook een zoodanige reconstructie van het ka binet zelf, waardoor deze fractie weer vertrouwen zou kunnen stellen in de uit voering van zulk een program, indien het er was. De Roomsch-Kath. „Volks krant" heeft zich tot op zekere hoogte hierbij aangesloten, maar met de toevoe ging, dat men dan ook verder moet gaan, en kort en goed verklaren: „Wij willen een ander man dan Colijn, daar in den minister-president de wortel van het kwaad schuilt". Het orgaan der R.K. Staatspartij, „De Opmarsch", heeft een artikel geschreven „Wat wij willen", waarvan echter „Het Dagblad van Noordbrant" weer schrijft, dat het daarin 'n verklaring mist over het alternatief van de z.g. consequente de flatie (vermindering van de hoofdsom van hypothecaire vorderingen, enz.) en de „eenzijdig benaderende deflatie" van het kabinet-Colijn. „De Opmarsch" schrijft alleen over de industrialisatie en de z.g. constructieve welvaartspolitiek, in den zelfden geest als wat de heer Aalberse tijdens de behandeling van het bezuini- gingsontwerp in de Kamer heeft gezegd. Wij hebben ons niet gevleid met de hoop, dat b.v. die Roomsch-Katholieken, welke strijden voor waardevermindering van onze munt, tot zwijgen gebracht zou den zijn. Dat gestook, dat wij alles behalve in 's lands belang achten, zal helaas nog wel wat voortduren. Maar wel hebben we de hoop gekoes terd, dat artikelen als van „De Tijd" nu achterwege zouden blijven, waar immers de Roomsch-Katholieken in Juli hun kans hebben gehad, maar daarvan niet wilden of konden gebruik maken. Eenige bescheidenheid zou niet onge past zijn. Het conflict ItaliëAbessynië. D'e stemming onder de buitenlandsche kooplieden te Addis Abeba is zenuwach tig. De groote firma's hebben haar-voor raden in de laatste dagen in de spoorweg depots laten opslaan, om ze zoo noodig zoo spoedig mogelijk naar de Fransche haven Dzjiboeti te kunnen laten vervoe ren. In Abessynische regeeringskringen is men algemeen van meening, dat Italië zich tot geen prijs van een oorlog zal la ten terughouden. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Negus voorne mens is, onmiddellijk den verdedigings oorlog te verklaren, indien Italië met een grooten aanval begin. Een detachement van de Ethiopische lijfgarde heeft het station van Diredaoea aan de spoorlijn DzjiboetiAddis Abeba bezet. De keizer en keizerin van Abessynië hebben gisteren een aanvang gemaakt met een maand van bidden en vasten voor den vrede. Hun voorbeeld wordt door het geheele land gevolgd. De aartsbisschop van Canterbury en de moderator van den Bond van Evangeli sche Vrije Kerken in het Britsche Rijk, hebben een gezamenlijke oproep uitge vaardigd om gebeden te houden in ver band met het Italiaansch-Abessynische geschil. Bloedige boerenonlusten in Litauen. De boerenstaking in Litauen schijnt ta melijk scherpe vormen te hebben aange nomen. Naar verluidt moest de politie bij een botsing met posten der stakende boeren van de wapens gebruik maken. Hierbij werden twee boeren gedood en verscheidene gewond, terwijl ook aan de zijde der politie één doode viel en zeven man gewond werden. De politie wordt versterkt. De staking van melkboeren heeft ten gevolge, dat Kofno zoo goed als geheel van melk verstoken is. Niet alleen de melkprijzen, maar ook de prijzen van andere landbouwproduc ten zijn in den laatsten tijd zoo laag. dat de boeren hun kosten er niet meer door kunnen goed maken. Een minister gewond. Majoor Fey, de Oostenrijksche minister van Binnenlandsche Zaken, is tengevolge van een automobielongeluk nabij Weenen vrij ernstig aan het gelaat gewond. De wagen, waarin hij reed. botste te>- gen een boom. Twee officieren, -die Fey vergezelden, zijn eveneens gekwetst. De toestand der slachtoffers boezemt evenwel geen ongerustheid in. Duitsch protest te Weenen. Namens de Duitsche Rijksregeering heeft de Duitsche gezant te Weenen, Von Papen, bij de Oostenrijksche Bondsregee- ring geprotesteerd tegen „de onwaarhe den en den laster alsmede tegen de ten dentieuze voorstellingen in de Oosten- rijksohe pers over de binnenlandsche toe standen in Duitschland en tegen toonaan gevende Duitsche personen". Korte Berichten. De vroegere dictator van Litauen, Woldemaras, is in de gevangenis -van Utena, waar hij is opgesloten in verband met zijn mislukten staatsgreep van ver leden jaar, in het huwelijk getreden. i Frankrijk heeft een gedeelte van hel aantal dienstplichtingen, die twee jaar moeten dienen, een maand eerder onder de wapenen geroepen. Zij zullen naar de forten aan de Oostgrens worden gezon den. De storm, welke Zondag boven New- Foundland heeft gewoed, heeft 15 perso nen het leven gekost. De schade wordt geraamd op 250.000 dollar. Meer dan 200 visschersbooten werden beschadigd of vernield. - De betoogingen in de wijnbouwgëbie- den van Zuid-Griekenland nemen een steeds ernstiger karakter aan. Er is een afdeeling troepen en een torpedojager ge zonden naar het gebied der onlusten. De Belgische ministerraad heeft be sloten met ingang van 1 Sept. de invoer vergunningen voor varkens op te heffen en de invoerrechten voor boter van fr. 7.50 tot fr. 6 te verlagen. De contingenten aan het buitenland toegestaan, -zullen worden vergroot. Boven Berlijn ontlastte zich gister middag een wolkbreuk, gepaard gaando met hevig onweer. Voor zoover tot nog toe bekend is, sloeg op elf plaatsen in de stad de bliksem in. Op verschillende plaatsen werd het verkeer tengevolge van overstroomingen gestremd. - De buitengewone bijeenkomst van het Italiaansche kabinet is thans defini tief door Mussolini op hedenmiddag vier uur vastgesteld. In politieke kringen te Rome hecht men aan deze bijeenkomst zeer groote beteekenis. Nieuw Eerste Kamerlid. In de gisteren gehouden zitting van het Centraal. Stembureau voor de verkiezing van de ïeden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het niet aanne men van zijn benoeming tot lid door den heer J. Schilthuis, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard Mr W. H. M. Werker te Amsterdam. De stakingen te Tilburg. Het conflict omvat nu veertien fabrie ken met ongeveer 1500 personen. In een door de stakers belegde vergadering is een commissie gevormd, waarin van iedere bij de staking betrokken fabriek twee personen zitting hebben; deze com missie kreeg tot taak, met het bestuur van „St. Lambertus" te onderbandelen en dit te bewegen, de staking over te ne men, zoodat de uitbetaling zal kunnen geschieden. Een poging om met de bestuurders van „St. Lambertus" en de „Eendracht" in verbinding te komen, had nog geen re sultaat. Gisteravond gaf het hoofdbestuur van „St. Lambertus" het volgende manifest uit: „Het bestuur van „St. Lambertus" wekt zijn getrouwe leden op, niet te luisteren naar lieden, die hen in een heilloos avon tuur willen storten. Het hoofdbestuur verwacht, -dat allen aan den arbeid blij ven en onder geen voorwaarde het werk neerleggen. Zulk een staking wordt be schouwd als een directe actie, waarvoor onder geen enkele voorwaarde uitkeering door den bond wordt verstrekt." Luchtpost vertienvoudigd. Sinds 1 April worden alle brieven en briefkaarten met Europeesche bestem ming per luchtpost verzonden, zonder dat daarvoor luchtrecht verschuldigd is en voor zoover dit bespoediging geeft in vergelijking met de andere middelen van vervoer. Hoezeer het luchtpostvervoer hierdoor toegenomen is, blijkt wel uit de volgende cijfers. In Mei 1934 vervoerde de K.L.M. uit Nederland naar verschillende Euro peesche bestemmingen 1155 K.G. lucht post, in Juni 1934 1193 K.G. In Mei 1935 echter werd 15.274.648 K.G. uit Neder land vervoerd, in Juni 17.620.182 K.G. Dit vervoer is dus meer dan tienmaal zoo veel als vroeger. Het aantal werkloozen sedert 27 Juli gestegen met 6703. Do Directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 5 t/m. 10 Augustus 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 546.300. waarvan 75.300 landarbei ders. In de maanden Mei t/m. November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 471.000 verzekerden bedroeg 29.6 pet. In de vorige verslagperiode (8 t/m. 13 Juli 1935 bedroeg de werkloosheid even eens 29.6 pet. In de overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 26.3 pet. en 23.7 pet. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 10 Augustus 1935 in totaal 358.795 werkzoekenden inge schreven, onder wie 340.369 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 340.635 werkloos, onder wie 326.893 mannen. Op 27 Juli 1935 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 352.090, onder wie 333.932 werkloozen. Het aantal werkzoe kenden is derhalve sedert 27 Juli 1935 ge stegen met 6705, het aantal werkloozen daaronder met 6703. BEPERKING WERKGELEGENHEID VOOR VROUWEN. Voorontwerp van wet. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van wet inzake het verrichten van arbeid door vrouwe lijke arbeidskrachten. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij 't volgende: De voortdurende toeneming van het percentage vrouwelijke arbeidskrachten in de industrie (1922: 16.7 pet.; 1932: 18.36 pet.) geeft den minister te denken. Bij minder ernstige werkloosheid dan wij thans beleven, zou hij dit onderwerp ver moedelijk laten rusten. De huidige werk loosheidscijfers echter nopen hem tot het overwegen van maatregelen in deze. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de organen van de openbare arbeidsbe middeling in ons land, bedroeg in het winterhalfjaar 1934-1935 gemiddeld bijna 400.000. Het aantal daarin begrepen werk- looze vrouwelijke arbeidskrachten bedroeg nog geen 15.000. Deze cijfers zijn welspre kend en de minister heeft zich dan ook de vraag gesteld, of, naast de bestrijding van de werkloosheid in het algemeen, iets ge daan zou kunnen worden om de werk loosheid onder de mannelijke arbeids krachten eenigszins 'te verminderen door op eenige terreinen de bestaande werkge legenheid voor vrouwen een weinig in te perken. De minister heeft gemeend, op tweeërlei wijze het werkterrein van vrouwelijke ar beidskrachten te moeten beperken, n.l. door verhooging van den leeftijd, waarop zij tot arbeid in de industrie en in kan toren 'kunnen worden toegelaten, en door 't aanwijzen van soorten van arbeid, welke een meisje of een vrouw in een fabriek of in een 'kantoor niet of slechts onder be paalde voorwaarden verrichten mag. In een verbod van arbeid van meisjes van 14 tot 15 jaar in fabrieken en op kantoren ziet de minister het aangewezen middel om den toeloop van meisjes naar die inrichtingen te 'beperken. Daardoor immers zullen, naar veiwacht mag wor den, velen harer na volbrachten leerplicht een werkkring in huiselijke diensten zoe ken. Eenmaal in die richting 'begonnen, zullen vermoedelijk verschillenden defini tief buiten de industrie 'blijven. Aldus zou geleidelijk een grooter aantal Nederland- scbe meisjes als dienstbode beschikbaar komen; zij kunnen dan de plaatsen, thans door buitenlandsche dienstmeisjes ingeno men, bezetten. Uiteraard zal daarmede de mogelijkheid geschapen zijn, dat een aan tal jongens plaats in de industrie vindt. Eenzelfde tendenz heeft een verbod, als ge noemd, voor vrouwen en meisjes om be paalde soorten van arbeid te verrichten. Ingrijpen van Overheidswege zal met behoedzaamheid moeten geschieden. Stel lig immers valt tegenover de groote voor- deelen, op bezwaren te wijzen. Een der gewichtigste is zeker wel de precaire toe stand van de industrie, welke er toe noopt oim zooveel mogelijk af te zien van maat regelen, die als gevolg met. zich kunnen brengen een stijging van de productie kosten. Intusschen 'houde men in het oog, dat de eene fabrikant veel meer arbeid door vrouwen en meisjes laat verrichten dan de andere. Een ander bezwaar ligt in de moreele gevaren, wel'ke voor werkloos rondloopen- de meisjes kunnen dreigen. Ook kan ge dacht worden aan de mogelijkheid, dat Gebruik dan taxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hér-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per IS Hukt 60 oanl Vlaken. Schoan.Sc/up NEDEDLANDSCH PRODUCT maatregelen, als in het ontwerp bedoeld, leiden tot verdere mechanisatie en dien tengevolge tot althans tijdelijke toeneming van de werkloosheid. Daarom zal er alle ruimte gelaten moeten worden voor de noodige uitzonderingen. Artikel 2 stelt voorop den regel, dat een meisje beneden 16 jaar geen arbeid in een fabriek of werkplaats of een kantoor mag verrichten. Op tweeërlei wijze wordt op dat verbod echter een uitzondering toege laten: de gemeenlijk verboden arbeid mag verricht worden, indien dit is toegestaan bij algemeenen maatregel van bestuur of indien daartoe ingevolge artikel 4 vergun ning verleend is. Een overgangsbepaling is in het tweede lid van artikel 2 opgenomen. De verbods bepaling in het eerste lid is n.l. naar het oordeel van den minister een te harde maatregel voor meisjes, die op het oogen- blik van in werking treden der in het ont werp neergelegde regeling reeds 14 jaar zijn. Artikel 3 geeft geen dwingend voor schrift, doch 'bepaalt, dat hij algemeenen maatregel van bestuur soorten van arbeid kunnen worden aangewezen, welke door een meisje of een vrouw in een fabriek of werkplaats of in een kantoor niet mo gen worden verricht of slechts mogen wor den verricht onlder de hij of krachtens den algemeenen maatregel gestelde voorwaar den. Aardappelwratziekte nabij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Te St Gillis in Oost-Vlaanderen, vlak bij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens, is bij den landbouwer Francois Speelman wratziek te geconstateerd in twee soorten aardap pelen, nl. Industrie en Olenwalder Blauwe Ontvanger directe belastingen enz. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz., J. J. van der Meulen, ver plaatst van het kantoor Middelburg naar het kantoor Alkmaar. Waterschappen. Benoemd a. tot dijkgraaf van den polder Oosteren- ban-van-Schouwen, M. Steur te Renesse, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; b. tot gezworene van den pol der Oosteren-ban-van-Schouwen, J. Vier gever, te Renesse; c. tot gezworene van den Hertogin-Hedwigp older, G. D. Smet, te Clinge; d. tot. gezworene van den Noord- Kraaijertpolder, J. Dekker Jzn, te 's-Heer Arendskerke; e. tot gezworene van den Melopolder, H. J. M. Bruggeman, te Graauw en Langendam; f. tot gezwo rene van den Westerlandpolder, M. Janse, te Wolphaartsdijk; g. tot gezworene van den Westkerkepolder, J. Boonman, fe Wolf aartsdijk; h. tot gezworene van den Oost-Nieuwlandpolder, J. M. Klompe, te Wolphaartsdijk; i. tot gezworene van het waterschap Ellewoutsdijk, J. de Winter, te Driewegen; j. tot gezworene van den Oostpolder (Krabbendijke), L. Th. Voge laar, te Krabbendijke; k. tot gezworene van het waterschap De Breede Watering bewesten Yerseke, K. M. Straub, te Kloe- tinge. Middelburg. Gevondenvoor- werpen. Zilveren boerenspeld, J. Dïrven, Arnemuidsoh Voetpad T 135; Baalzak, L. Puipe, Arnemuiden, Appelstr. handpomp en kindertasohje, P. Huihregt- se, Sleperssingel Q 175; Loupe, Bur. van Politie; Zwarte regenjas, A. Beuker, Hee renstraat H 151; Duif witte pauwstaart, W. A. 'Grootjans, Volderijlaagte M 81; rijw. belastingmerk, Verhage, Dam N.Z. N 2; Rijwielsleutel, Pattenier, 'St. Pieterstr. F 50; Fruitmandje, v. Sluis, N. Ooster- schestraat N 78; Witte schoen, M. Krij ger, Noordsingel R 64; Ned. Pas (t. n. v. J L. Kagie), Bur. van PolitieZwart hondje, de Winter, Spanjaardstr. G 87; Bruine port, met inh., A. van Loenhout, Vliss. Wagenplein P 8; blauwe meisjes muts, A. v. d. Werf, Eigenhaardstraat P 238; Zilveren horlogeketting, Kraak, St. Janstraat 187; kompas, P. Dingemanse, Schoorst.vegerssingel Q 71b; insigne kna- penvereen., Pattenier, Schoorst.vegerssin- Binnenland. Terugkeer van Koningin en Prinses op 10 September a.s. De staking te Tilburg. Beperking van arbeid door meisjes. De stand der werkloosheid. Buitenland. Duitsch protest te Weenen. Boeren-onlusten in Litauen. Wat de keizer van Abessynië van plan is. gel Q 82; Centuur, J. Lauret, KL Vlaande ren M 166; aanslagbiljet belasting, Bur. van Politie; Vulpen, J. Pattenier, St. Pie terstraat F 65; Zakdoek, J. Kuiper, L. Giststraat F 177; Kindertaschje, D. Schout, L. Singelstraat N 178; Damesport. met inh., J. Tollenaar, Leliestraat S 149f; Kleerborstel, W. J. Jansen Rosen daal, N. Oosterschestraat N 103; Port. met inh., J. Mulder, Vlissingsc'hestraat K 62; Sleu tel, W. Wijtman, Heerenstraat I 170; rijw. belastingmerk, Gillessen, Sleperssingel Q 306; Fototoestel, Tissing, Vlasmarkt L 18; Damestaschje met inh., Loois, Rouaansche Kaai G 121; Heerenrijwiel, 'Bur. van Po litie; Kinderhoedje, Wed. van Driel, L. Viele K 390; Auto reserveband, J. A. Roth, Seisdam Q 19. Goes. De Gasthuiskwestie. Nog is de befaamde Gasthuiskwestie niet uit de wereld. Het is zelfs te voorzien, dat in de e.v. Raadsvergadering daarover weer een hartig woordje zal worden gesproken. Maandagavond heeft n.l. het Gasthuis- bestuur vergaderd, om de aanbevelingen op te maken voor drie bestuursleden. Er moet, zooals bekend, worden voorzien in de vacature-G. M. den Herder, die tot tij delijk administrateur is benoemd, terwijl de heeren A. Vermaire (voorzitter) en J. S. Visscher (secretaris) in den nacht van 2 op 3 Sept. ophouden Raadslid te zijn. Wel zijn beiden als zoodanig herkozen, maar om formeele redenen moet toch in hun vacatures worden voorzien. Vóór tot stemming werd overgegaan was nog verworpen een voorstel-Pieterse, om den heer Visscher omdat hij des tijds aan de pers inlichtingen had ver strekt over de tijdelijke benoeming van den heer Den Herder het secretariaat te ontnemen. Toen volgde de stemming. In de vaca ture-G. M. den Herder werden gecandi- deerd de heeren H. G. Weijburg en J. Laport en in de vacature-Vermaire de heeren A. Vermaire en H. Holiestelle. In de vacature-Visscher werd tot eerste candidaat gesteld de heer G. Klooster man en als tweede candidaat de heer G. Reedijk. Toen de stemming over nr 1 was afgeloopen, verliet de heer Visscher de vergadering. Naar wij vernemen, is1 den heer Vis scher als reden voor zijn niet-candideering opgegeven, dat hij de gelegenheid om zijn schuld te belijden had laten voorbijgaan. Zoo staan we dan nu zeer waarschijn lijk weer voor een scherp debat in den Raad. Het vaderlijk woord van onzen burgemeester in de voorlaatste vergade ring van den gemeenteraad tot beide groe pen gesproken, heeft dus helaas geen uit werking gehad. Het is te voorzien, dat, afgedacht van het zeer krenkend persoonlijke, dat in deze geschiedenis voor den heer Visscher is gelegen, door deze aanbeveling twee groepen der Goesche bevolking zich ge passeerd zullen gevoelen, n.l. de Roomsch-Katholieke en de soc.-democra tische. Zou uit deze aanbevelingen een benoe ming worden gedaan wat ons niet tactisch zou voorkomen dan zouden de Roomsch-Katholieken nog geen en de soc.-democraten niet meer een vertegen woordiger in het Gasthuisbestuur hebben. Of dit nu werkelijk in het belang van het Gasthuis zou zijn, is een vraag, waarop zeker menigeen een ander antwoord dan het Gasthuisbestuur zal geven. Postkantoor op Konin ginnedag. Op 31 Augustus a.s. den verjaardag van H. M. de Koningin wordt het Postkantoor voor bet publiek geslo ten om 13 uur. Voorts is het kantoor gesloten voor de behandeling van postwissels (met uitzon dering van telegrafische), postbewijzen en quitantiën en voor de aanneming van be lastingbetalingen. Voor den postchequé- en girodienst is het alleen geopend voor het aannemen van stortingen waarvan spoedbehande- ling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van cheques waarop spcedbehandeling is toegepast of waar voor telegrafische machtiging tot uitbe taling is verleend, alsmede voor het uit betalen van reispostcheques. Voor busrechthouders bestaat gelegen heid tot het afhalen van hun stukken ge durende de geheele openstelling van het telegraafkantoor n.l. van 821 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1