Uit de Provincie. FEUILLETON, Eindelijk vereenigd. Kerknieuws. Gemengd Nieuws In sohokkende voertui gen. Zelfs op de meest hobbelige we gen kan de taohotypiste in een auto haar werk verriohten. In den trein is de tacho- type eveneens zonder bezwaar te ge bruiken. Opnemen in het donker. Daar de taohotypiste niet naar de machi ne behoeft te zien, kan ook in het donker worden opgenomen, bijv. bij lezingen met lichtbeelden, filmvertooningen enz. Concepten. Zij, die 's avonds hun rapporten of correspondenties met de hand of de schrijfmachine in concept maakten, kunnen dit met de tachotype in een derde van den tijd doen. Dagbladbedrijf en zetter ij. Telefoonberichten, die enkele minuten voor de copysluiting binnenkomen, kun nen vaak in de krant worden opgenomen, terwijl deize berichten anders eerst voor een volgende editie persklaar zouden zijn. Daarbij wordt eveneens groote besparing van telefoonkosten verkregen. Tachogram- men kunnen in vele gevallen door de zet ters onmiddellijk op de zetmachine wor den overgenomen. Internationaal. In tegenstel ling met de handstenografie, is de tacho type zonder extra studie voor andere talen te gebruiken. De brug bij Vlake. Heden is een begin gemaakt met het transport van het beweegbare gedeelte van de ver'keers'brug bij Vlake. Dit gedeelte bestaat uit een bascule brug, wegende 150 ton, met een doorvaart- wijdte van 18 M., en een rijdek breedte van 6 M., met aan weerszijden een trottoir van lVs M. breed voor de voetgangers. Deze overbrugging is bestemd zoowel voor gewoon verkeer, als voor het trein verkeer. In totaal worden er '3 ijzeren bascule- bruggen en drie vaste ijzeren bruggen ge plaatst, benevens de noodige betonbaan- bruggen. D. Koopman, f Enkele dagen geleden is te Nieuwerkerk op 83-jarigen leeftijd overleden de heer D. Koopman, een van de voortrekkers in den Zeeuw sehen Landbouw. Speciaal om zijn kennis van rundvee-aangelegenheden was de krasse, vitale heer Koopman in geheel de provincie bekend. Sedert 1912 leidde hij als voorzitter der Prov. Commissie de rundveekeuringen in onze provincie. De overledene was ridder in de 'Orde van Oranje Nassau. K. N. G. V. Maandag zijn te Mid delburg de athletische proeven voor het vaardigheidsdiploma K. N. G. V. afgeno men namens de Z.E.B.R.A. Daarbij slaagden mej. K. Vermeulen van Medioburgum voor diploma B, 2e graad, late maal; mej. A. Acda, Wilhel- mina, voor diploma A, 2e graad, 1ste maal; en de heer A. de Baare, Wilhel- mina, voor diploma B, 2e gr., 1ste maal. De geslaagden wonen allen te Middelburg, afgewezen zijn 3 dames en 1 heer. In vrijheid gesteld. M. de M. oud 56 jaar, wonende te St. Jansteen, die eenigen tijd geleden ter beschikking van de Justitie werd gesteld als verdacht van brandstichting te St. Jansteen in een schuur, is thans wederom in vrijheid ge steld. Middelburg. Ringrijderij. Don derdag zal de jaarlijksche ringrijderij van Vreemdelingenverkeer in de Abdij plaats hebben, waarvoor dit jaar 44 mannen en jongens zijn ingeschreven, die op twee banen zullen kampen. Parade. Zaterdag 31- Augustus a.s. om 11 uur, zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin in het garnizoen Middelburg een parade worden gehouden op het Molenwater. Goes. Zaterdagavond kregen in de Lom bardstraat zekere J. uit Goes en K. uit Waarde, ruzie over een geldkwestie. Het liep op een vechtpartij uit, waarbij K. een paar tanden los geslagen werden. Aangif te bij de politie volgde, die proces-verbaal opmaakte. Ter aanvulling van het bericht van gisteren, inzake den wedstrijd der handboogschutters, melden wij nog, dat de meeste vogels, waarvoor een medaille was beschikbaar gesteld, werden gescho- Een verhaal uit het vroegere Rusland. 11). o~ Een oogenblik bleef hij voor de deur staan, wierp een onrustigen, onderzoeken den blik op 't gezelschap, dat in de gelag kamer bijeen was, zette zich neer en be stelde een glas brandewijn met een stuk roggebrood. Toen hij zijn soberen maaltijd had ge ëindigd, ging hij naar de 'groep, die Iwan omringde, „Goeden dag, brave lieden," zeide (hij zijn pet oplichtend. De boeren beantwoordden zijn groet met een wantrouwenden blik. Die onbekende behoorde blijkbaar niet tot de hun nen. Het was een man van de boeken, en de Russische boer 'heeft geen groote ach ting voor geletterden, vooral niet wanneer deze zich als armoedige heeren, slecht ge kleed en slecht gevoed vertoonen. „Wat zeide ik ook weer?" hernam Iwan „De bestorming van Plevna." ten door B. de Klerk van Willem Teil te Kapelie. 'sGravenpolder. Kerkbouw. Naar wij vernemen heeft de Ambaohtsheer van 's Gravenpolder, mr D. H. A. v. Voorst Vader te 's Gravenhage, een bedrag be schikbaar gesteld als bijdrage in de kos ten van inrichting van het nieuwe kerk gebouw der Geref. Kerk. Rilland-Bath. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de Raad. De voorzitter deelt mede, dat door des kundigen is ontraden de weg naar Bath dit jaar nog te vernieuwen. Met de meest noodige verbetering is thans begonnen. (De aanbesteding voor vernieuwing van het Spui te Bath heeft plaats gehad. Het is de bedoeling van B. en W. om de tegelbestrating op het nieuwe bouw terrein en de derde weg te bekostigen uit den post onderhoud van straten. Besloten wordt om de vrijkomende klinkers uit de derde weg te gebruiken voor bestrating van de zandbaan. Door dhr C. de Goffau was een ver zoek ingediend om tegemoet te komen in extra bouwkosten voor het nieuwe bouw terrein. Deze moet hij maken omdat in het gevraagde terrein een gedempte sloot ligt. Besloten wordt B. en W. te machti gen bij Goffau nader te informeeren naar de meerdere kosten. Een verzoek van het bestuur der weegbrug te Bath om verla ging der huurprijs voor in gebruik zijnde grond te Bath wordt verworpen. Ingediend was de rekening 1934 en de begrooting 1936 voor het Burg. Armbe stuur. Een commissie voor onderzoek werd benoemd. De rekening der inkom sten en uitgaven der gemeente over 1934 wordt voorloopig vastgesteld. Een verzoek van het bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van scho len met den Bijbel op Geref. grondslag om ingevolge art. 72 der L. O. wet vergoeding voor het aanschaffen van nieuwe gordij nen en een nieuwe kachel wordt ingewil ligd. Aan de orde was thans een voorstel van B. en W. om het gedeelte van den hoofdweg, liggende in de kom Rilland, vanaf Van Hoorn tot aan de dreef der hofstede „Veldzicht" te voorzien van een klinkerbestrating. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt het werk zoo spoedig mogelijk aan te besteden. Bij de rondvraag vraagt dhr Kole of het verzoek van het bestuur der weeg brug door B. en W. nog niet nader kan worden overwogen. Hij vindt het genomen besluit niet billijk. De voorzitter zegt toe, als er een billijker weg op te vinden is, dit zeker zal worden overwogen. Hierop dankt de voorzitter dhrn D'eur- loo en Kole, welke voor het laatst de ver gadering van den Raad bijwonen, daar zij in den nieuwen Raad niet terugkeeren, vooral dhr Deurloo, welke 16 jaar lid van den Raad, waarvan 12 jaar wethou der was, voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. Dhr Deurloo spreekt een woord van hartelijken dank voor de prettige samen werking altijd ondervonden. Ook dhr Kole spreekt een woord van dank en wenscht den Raad en den Burgemeester verder Gods zegen toe. Hierop sprak dhr v. d. Sande nog de heeren Deurloo en Kole toe, waarna slui ting. Wemeldlnge. Gemeenteraad. Maandagnamiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. De voorzitter opent de vergadering met gebed en wijdt woorden aan de nagedachtenis van het raadslid wijlen den heer D. Bruinooge, welke woor den door de leden staande gorden aan gehoord. Bij de ingekomen stukken was o.a. kennisgeving van het overlijden van den heer D, Bruinooge en dankbetuiging voor de gesproken woorden bij de begra fenisplechtigheid. De door het nieuw be noemde raadslid Joh. Ruissen ingezon den geloofsbrieven voor de zittingsperio den 1931—1935 en 1935—1939, worden door een commissie onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt den heer H. Dekker als agent der arbeids bemiddeling een vaste aanstelling ver leend met ingang van 16 October a.s. Aangeboden worden de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en die van de gemeente, beide voor den dienst 1936. Besloten wordt in de volgende vergade ring een commissie te benoemen voor het nazien dezer begrootingen. De reke ning van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1934 wordt goedgekeurd. Ook heeft Juist 1 Ik zeide dat de stad verlaten scheen, en wij wilden reeds victorie roe pen, toen er plotseling hevig op ons ge schoten werd. Van uit deuren en vensters, van 'boven en van heneden hagelde het kogels over ons. Het getal vijanden scheen ieder oogenblik te vermeerderen, en wij stonden als een 'handvol tegenover hen. Die Turken zijn zoo dom niet; zij hadden ons mooi in hun wespennest gevangen. Nu vielen zij ons aan alle kanten aan; het was alsof wij ons in de kaken der hel 'bevon den. 'Onze overste schoot vooruit naar het eerste gelid, maar zijn paard werd gedood, en een oogenblik daarna kwam hij zelf ook te vallen. Wij moesten wijken, of wij wilden of niet. Drie vierden onzer kameraden ble ven er. God weet hoe wij het nog ontkomen zijn, want de vijand achtervolgde ons van nabij tot aan de plaats, waar wij den vorigen dag gelegerd hadden. Daar had een vreeselijk gevecht plaats. Nog eenige schreden en wij' zouden ons bij de onzen kunnen aansluiten. Plotseling gevoelde ik een snijdende pijn in de knie. Een hou witser granaat 'had mij het been verbrij zeld. O, indien wij maar wat talrijker ge weest waren, dan zouden wij die Muzel- de voorloopige vaststelling der gemeente- rekening, dienst 1934, plaats. Vervolgens wordt vastgesteld de ver goeding voor de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs over de Jaren 1931, 1932 en 1933. Aan het einde der vergadering spreekt de voorzitter de wethouders en de raadsleden toe. Spr. betuigt namens de gemeente dank voor hetgeen zij in de bijna afgeloopen zittingsperiode heb ben helpen tot stand brengen in het be lang der gemeente. In het bijzonder zegt spr. den heer Lindenbergh, nestor dezer vergadering, dank voor hetgeen hij zoo vele jaren in het belang der gemeente heeft willen doen. Spr. wenscht hem, nu hij zich voor een nieuwe benoeming niet meer heeft willen beschikbaar stellen, een rustigen levensavond toe. Ook den heer Cijsouw, die in den nieuwen raad niet zal terugkeeren, betuigt spr. zijn dank. De heer Lindenbergh zegt den voorzitter dank voor de waardeerende woorden, welke tot hem werden gericht. Spr. is dankbaar te hebben mogen wer ken voor de gemeente, die hem lief is. Dhr Cijsouw betuigt den voorzitter dank voor de goede leiding, steeds door hem aan de vergadering gegeven. Ook den secretaris zegt spr. dank voor de wel willende wijze, waarop hem werd tege moet gekomen. Dhr J. A. Domini cus zegt, dat, al moge wel eens verschil van gevoelen hebben geheerscht, er toch sprake mag zijn van waardeering van elkander. Spr. gewaagt van het helder inzicht van den heer Lindenbergh in de zaken, hier te berde gebracht. Ook de heer Wabeke beaamt ten volle, hetgeen door den voorzitter en den heer J. A. Dominicus is gezegd. Ook hij is er kentelijk voor de goede samenwerking gedurende langen tijd met den heer Lin denbergh en gedurende korteren tijd met den heer Cijsouw. Hierna sluiting. Oudelande. Gemeenteraad. Giste ren vergaderde de gemeenteraad voltal lig. Voorzitter weth. van Wingen, die de leden verzoekt zich van hun zetels te willen verheffen, waarna hij enkele woorden aan de nagedachtenis van wij len den heer P. Bruggeman. in leven bur gemeester der gemeente, wijdt. Ingekomen stukken; 1. van de familie Bruggeman, meldend het overlijden van haar man en vader. Dit schrijven is be antwoord. 2. Schrijven van Ged. Staten, dat de begrooting 1935 vóór 1 September in hun bezit moet zijn. Door den heer W. de Jager wordt ge rapporteerd over de rekening 1934. Ont vangsten f 23.583,52%, uitgaven f 19.047,97, goed slot f 4536,45%. Met algem. stemmen goedgekeurd. Rekening Keuringsdienst 1934. Deze ge meente moet bijdragen f 333,37. Begroo ting Burg. Armbestuur (ontvangst en uit gaaf f6053,15) wordt vastgesteld. De steunregeling op 29 Juni stopgezet wordt besproken. Besloten wordt opnieuw aanvraag te doen, daar blijkt, dat er nog werkloozen zijn, die wel enkele weken brood van het Burg. Armbestuur ont vingen, doch waardoor hun behoeften niet zijn vervuld. Voorgelezen wordt de ministeriëele cir culaire over loonbijslag aan landbouwers die boventallige werkkrachten gebruiken. Na bespreking wordt met alg. stemmen besloten een commissie te benoemen, die deze zaak zal trachten te regelen. Rondvraag: Dhr de Jager vestigt de aandacht op de stortplaats voor vuil, waarop twee vrachtauto's ajuin zijn ge stort, wat veel stank verspreidt. Maat regelen zullen worden genomen. Ergerlijke dierenmishan deling. Verleden week heeft hier een geval van ergerlijke dierenmishandeling plaats gehad. Tijdens het vervoeren van mest uit den mestput bij W. de Jager al hier weigerde een der paarden om te trekken. Dó voerman J. S. maakte zich toen zoo boos, dat hij een halven bos stroo haalde, dit in brand stak en tegen het lichaam van het paard hield. Hier door heeft het dier een ernstige en groote brandwonde opgeloopen, zelfs de staart van het paard heeft in brand gestaan. De politie heeft hiervan proces-verbaal opge maakt. Serooskerke (W.). Oranjefeest. Dö Oranjevereeniging alhier heeft in haar vergadering van Vrijdag j.l. besloten de jaardag van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Voor dit doel bracht de bur gerij plm. f 150 bijeen. Besloten werd des namiddags kinder spelen te organiseeren en daarna 'n voet- mannen wel 'klein gekregen hebben." Bij deze herinnering zuchtte Iwan spijtig. „Ziedaar 'hoe men het arme volk ter slachting leidt," zeide een doffe stem ach ter hem. 'Iedereen keek om. Het was de stem van den nieuwaangekomene. Gedurende het verhaal van Iwan had hij ongeduldig zijn pet in zijn 'handen gedraaid. Zijn zwarte oogen staarden koortsachtig in de ledige ruimte als zocht hij naar een ingeving. „Ja," herhaalde hij met een glimlach, „zoo leidt men ons naar de slachtplaats, om aan de 'grillen van de grooten dezer wereld te voldoen." Hij' hield op en wierp een toetsenden blik om zich heen. „Waar beklaagt gij u over?" riep een boer hem toe; „ik wil wedden dat gij' niet naar den oorlog geweest zijn, daar ziet gij niets naar uit." Deze opmerking werd van een algemeen gelach vergezeld. Maar de kleine man liet zich niet uit 'het veld slaan. „Zijn wij niet allen broeders?" zeide hij, terwijl hij zich oprichtte en den schert senden boer met minachting aanzag. „Of men u of mij naar de slachtplaats zendt balwedstrijd te houden op een feestelijk versierd terrein. Een etalagewedstrijd is ook uitgeschre ven. De dag wordt besloten met een concert van de Zang- en Muziekvereeniging en illuminatie der Dorpsstraat. Souburg. Feestelijkheden, Door de Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" wordt een groot kinderfeest georga niseerd ter viering van 31 Augustus 1935. Er zal o.a. gehouden worden een vlie gerwedstrijd, een wedstrijd in het ver sieren van rijwielen, hindernisbaan, esta fetteloop, tonnetje rijden, zakloopen en blokjesrapen. Het feest zal gehouden worden op een weide van dhr Jacobse, aan de Becius- straat. Des avonds zal een 'kerkdienst gehou den worden in de Ned. Herv. Kerk. Westen-Schouwen. Gered. Zaterdag avond werd door den uitkijk van de kust wacht alhier op het Noordland een scheepje ontdekt, dat in moeilijkheden verkeerde. Eenigen tijd later liep het scheepje aan den grond en vertoonde noodseinen. Met spoed koos daarop de reddingsboot van Burghsluis, schipper J. v. d. Klooster, zee. De opvarenden, uit 4 personen bestaande, hadden in hun jol het scheepje reeds verlaten en werden in de nabijheid daarvan opgepikt, terwijl het scheepje eveneens door de reddingsboot werd opgehaald. Het scheepje genaamd „Tadoraa" kwam van Ostende en was door den wind over vallen. De gezagvoerder was de heer Eilbracht uit Hilversum. 'Scheepje en be manning werden door de reddingsboot te Burghsluis binnengebracht. (Z.Ns'b.) Breskens. De garnalen ban de 1. In de Gemeenteraadsvergadering wees wethouder Cambier op de bezwaren, welke de garnalenhandel en de visschers onder vinden van de door de Visscberij-GentraJe te heffen monopolierechten. Hij stelde voor de Centrale hierop te wijzen en op afschaffing van deze rechten aan te drin gen. Met algemeene stemmen werd zulks besloten. Zaamslag. Koninginnefeest. Ook alhier zal de verjaardag van H. M. de Koningin eenigszina feestelijk worden ge vierd. Door het bestuur der Oranjever eeniging zijn daartoe de noodige plannen gemaakt. Door hen is reeds een rondgang gedaan 'door dé gemeente om giften in te zamelen. Het ia het voornemen om de school kinderen te tracteeren en verder zullen volksspelen plaats vinden, terwijl ook het muziekkorps „De Volharding", naar we vernemen, een concert zal geven. ThoJen. Brandje. "Waarschijnlijk aangestoken door spelende kinderen, ont stond Maandagmiddag brand op de stads- vuilnisbelt, waar een massa brandbaar afval is opgeborgen. De brand liet zich een moment vrij ernstig aanzien, terwijl geweldige rookwolken de stad omhulden. Door het optreden van de vrijwillige brandweer werd spoedig een en ander ge- bluscht. Uitslag wedvlucht van Gompiegne, door „De Luchtpost", alhier. Afstand 260 K.M. Prijzen; 1, 4 G. Praat; 2 M. Nys; 3, 5 M. v. Noort; 6, 7, 8 B. W. Schot. Ie overduif P. v. Beers. Gelost 7 uur. Aankomst le duif 11.27.39 uur. Laatste duif 11.36.55 uur. Colijnsplaat. Gemeenteraad. Gis termiddag vergaderde alhier de gemeen teraad. Afwezig met kennisgeving dhr A. de Pree. Goedgekeurd werd de be grooting van het Burg. Armbestuur in ontvang en uitgaaf op f3158,32. De ge meenterekening 1934 werd voorloopig vastgesteld in ontvangsten f 57,462, uit gaven f57,167,95. Slot f294,05. Aangeboden werd de gemeente-begroo ting 1936. Door den voorzitter werd ter kennis gebracht het schrijven van den Minister van Landbouw betreffende toe slag op de loonen in het landbouwbedrijf. Weth. Dees ziet hierin geen belang voor den werknemer. Alleen de werk gever kan er mee gebaat zijn. Ook ziet hij hierin geen bestrijding der werkloos heid, maar slechts een verschuiving. In het tijdvak 1 Sept. tot 31 Dec. zal er misschien werk worden gedaan, dat an ders wacht tot het voorjaar. Spr. is er daarom tegen. Dhr Contant deelt geheel de meening van dhr Dees. Het betoog van weth. Dees wordt door dhr Hartog bestreden. Voor drainage enz. acht hij den toeslag uit- iis immers hetzelfde." „Maar wie zendt ons dan naar de slachtplaats?" zeide Iwan. „Wie? Dat is gemakkelijk te zeggen. Zij, die ons bevolen (hebben uit te trekken; zij, die ons onderdrukken." „Wie onderdrukt ons dan?" vroeg Iwan weer. „Het Russische volk is een vrij volk, en wij sterven vrijwillig voor onzen vader den Gzaar en voor het christelijk geloof. De 'keizer zendt ons niet naar den oorlog zooals de groote Turk, die zich in zijn harem schuil houdt, terwijl zijn soldaten strijden; de keizer zelf voert ons aan, en wie zou hein niet gaarne volgen?" De student antwoordde hierop met een schampere lach. „Goed gesproken, kameraadl voor onzen vader den Gzaar en voor het Christelijk geloof, dat leert men u zeggen, en gij zegt het na als papegaaien zonder er een woord van te begrijpen. De Gzaax en het Chris telijk geloofI ha, ha, hal Uw geloof is niets dan bijgeloof. De imensch is de eenige godheid, die ik erken, en het geloof in zijn rechten is het eenige, dat de moeite waard is om voor te strijden I Uw Czaar is een dwingeland,'" vervolgde hij met verheffing van stem, „hij behandelt u niet als men- voerbaar en voor de gemeente van be lang. Weth. van Die juicht het standpunt van weth. Dees als zijnde zelf werkgever, toe. Aan den anderen kant acht hij het echter niet geheel verwerpelijk. Wordt er in genoemd tijdvak meer loon verwerkt om voor toeslag in aanmerking te komen, dan zal ook de maand December er mee gemoeid zijn, en zoodoende later gebruik gemaakt moeten worden van de werk- loozenkas. Meerdere voordeelen er aan verbonden, worden door spr. genoemd. Geheel aan zijn zijde staat dhr Hartog. Weth. Dees stelt echter voor er niet op in te gaan, over welk voorstel de stemmen staken. Voor dit voorstel: dhrn Dees, Contant en de Regt; tegen dhrn van Dis, Hartog en Vink. Waar het de laatste zitting in deze periode is, spreekt de voorzitter een kort woord, waarbij hij zich in 't bijzonder richt tot dhr de Regt, die niet meer in den nieuwen rand terugkeert. Hij brengt hem dank, en spreekt den wensch uit, dat God hem nog vele jaren kracht en gezondheid wil schenken. Hierop werd door dhr de Regt geantwoord. Daarna sluiting. 'Naar 'het heidendom terug. Hoover de afval gaat onder de zoogenaamde „Duitsche Christenen", doet het volgend stukje zien, dat we lazen in het bekende „Unter dem Wort", het blad, dat uitkomt voor de belijdenis der waar heid. Uit het strijdblad „Durchbruch" wordt het volgende God-onteerdend schrijven aangehaald: „Aan u, jonge Duitschers, openbaart God Zich in Zijn grootheid, als ge de oer oude wouden, de groenende akkers, de zich hoog verheffende bergen of machtige rivieren van uw vaderland aanschouwt. Zou bet geen schande zijn, aan een ver vreemd land te denken en daar onder de palmen en cypressen den eenigen God te zoeken, waar Hij Zich in ons eigen vader land op zoo wonderbare wijze openbaart? Neen, nooit meer willen wij in een vreem de leer den grooten en ahnachtigen God zoekenl God openbaart Zich aan ons in het vaderland, in het ontstaan van den loop der natuur. Aan ons openbaart God Zich in de geschiedenis van ons volk, in de helden van de Duitsche sagen en bij de graven van de helden van den wereld oorlog. Hebben wij nog een hoogere open baring noodig? Wij roepen in dit oogen blik ons volk toe met de woorden van Gorch Focks: Het leven der menschen moet gods dienst zijn, dan zijn de kerken overbodig". Is dat nu niet de terugkeer naar het heidendom? Geen bijzondere Godsopenbaring, maar de natuurgodsdienst der heidenscho vol ken! Ernstige ongeregeldheden in den Jordaan Drie gewonden. Gisteravond is te Amsterdam de Jor daan tusschen de Westermarkt en de Egelantierstraat het tooneel van een ver woéden strijd geweest, eerst tusschen de bezoekers van twee dicht bij elkaar ge legen café's. Toen eenige surveilleerende agenten aan de vechtpartij een einde wil den maken, keerden de elkaar bestrijden de partijen zich in broederlijke eensge zindheid tegen de politiemannen, die van alle kanten met steenen en andere pro jectielen bekogeld werden en weldra ston den tegen een overmacht van eenige hon derden Jordaners. De agenten trachtten eerst de opdringende en zeer vijandige volksmassa zich van het lijf te houden met sabel en gummistok, maar de aanval len, waaraan zij blootstonden waren zóó verwoed, en de heele bevolking geraakte in zoodanige opwinding, dat zij genood zaakt waren bun revolvers te trekken en met scherp te schieten. Drie gewonden lagen op het plaveisel. Later bleek de ernstigste gewonde een 17-jarige jongen te zijn, die een kogel in de borst had ge kregen. Hij en een man, die een wond in de dij had, zijn later per ziekenauto naar het Binnengasthuis gebracht. Een derde man was door een kogel in een der voe ten getroffen, deze is in den politiepost verbonden en daarna naar zijn huis ver voerd. schen, maar als een troep slavenI" De boeren luisterden met verbazing, zonder veel van die leerstellingen te be grijpen. Zij begrepen alleen, dat die vreemdeling afschuwelijke godslasteringen had uitgesproken. Een afkeurend gemom pel klont uit alle monden. „Wie durft tegen den keizer en tegen ons heilig 'geloof spreken?" zeiden ver scheidene stemmen. „De Gzaar is onze vader, en behandelt ons al zijn kinde ren." „Twee tirannen hebben twist gekregen," vervolgde de student, „één hunner geeft u een wenk. spreekt van geloof en van overwinning, en daar loopt gij naar de slachtbank als een onnoozele kudde sdhapen. In plaats van te overwinnen krijgt gij de nederlaag, en dat omdat men u bedrogen heeft, omdat men u gezegd heeft dat gij gereed waart, dat gij sterk genoeg waart, dat de veldtocht niets dan een militaire marsCh zou zijnHet waren allemaal leugens." „Schande over hem, die onzen vader den Gzaar durft beleedigen," riep Iwan, opstaande. ./Hij is een oproerling, niet waar, kameraden?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2