AKKERTJES VAN R00. De Actie onder de Deensche boeren. thma. DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VDOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 277 EREN. DELBURG. iling Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws AKKER.CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen GO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. pur van den akt bekend, over het ^rloopig is turende 14 den Pol- iergelegd, rijgbaar zijn is 1935. voornoemd, Voorzitter. J, Griffier. >tember. Jachten voor 198 Roeden 'EILAND Nieuw Ver pacht 'bij ten 'kantore Iten Gate tot P9 Augustus inlichtingen inademing iaaruit voort- Iborstbeklem- [)OM en met Drogistwin- |t vs m Er wordt door een Deensche boeren- organisatie. waarbij velen zijn aangeslo ten, ofschoon het geen algemeene orga nisatie van den boerenstand in Denemar ken mag worden genoemd, een scherpe actie gevoerd voor maatregelen, die niet zonder uitwerking op onzen landbouw zullen blijven, wanneer zij worden door gevoerd. De bedoelde organisatie, waarin de graanverbouwera blijkbaar een over- heerschende rol spelen, hebben verboo ging van de invoerrechten op tarwe ver langd, waardoor de Deensche tarwever- bouwers hoogere prijzen voor hun pro duct zouden kunnen maken. D'it voorstel is door de regeering afgewezen, en in het Parlement met alle stemmen tegen die van de vertegenwoordigers der betrokken partij verworpen. De betrokkenen willen nu hun doel door eigen actie bereiken, nu zij van regee- ringszijde niet voldoende steun ontvan gen. Zij hebben bet fantastische plan op gevat om de legeering te dwingen de Deensche Kroon nog verder te depreciee- ren dan thans reeds het geval is. Het spreekt vanzelf, dat op die wijze ook de inlandsohe graanprijzen zouden stijgen, omdat deze worden bepaald door de we reldmarktprijzen plus invoerrechten. Wordt de Deensche Kroon minder waard, dan zullen de prijzen, in Kronen uitge drukt, hooger worden. Dit is geen binnenlandsch Deensch pro bleem meer, omdat Denemarken een be langrijk uitvoerland is van zuivelproduc ten en vleesch. Men staat dan voor de mogelijkheid, dat de scherpe internatio nale concurrentie tot gevolg zal hebben, dat de Deensche producten misschien in Kronen uitgedrukt zullen stijgen in prijs, maar uitgedrukt in Ponden of guldens zullen dalen, zoodat noodgedwongen ook onze exportproducten goedkooper ver kocht zullen moeten worden, wil men den strijd tegen de Deensche concurren ten kunnen volhouden. Nu hebben de Denen zeker niet te kla gen over bet feit, dat hun regeering de nationale inunt niet voldoende heeft ver minderd in waarde. Denemarken heeft eerst in 1931, tegenlijk met het Pond Sterling, of ten minste zeer kort daarna, de Kroon laten dalen in dezelfde verhou ding als het Pond, zoodat het Pond Ster ling steeds 18 Kronen bleef. Deze pariteit bestaat nu nog in Zweden en Noorwegen, doch Denemarken heeft daarna nog een aparte depreciatie doorgevoerd, juist op aandringen uit de kringen, der landbou wers, waarbij de pariteit van het Pond Sterling verhoogd werd tot 22 Kronen voor een Pond. Zoodoende heeft Dene marken thans een Kroon, die in vergelij king met de vroegere goudwaarde nog slechts de helft waard is van vóór 1931, en daarmede heeft dit land zijn valuta gedeprecieerd zooals nauwelijks door eenig land in Europa gedurende de laat ste jaren is geschied. Wanneer de boerenorganisatie thans dan ook op verdere waardevermindering van de Deensche Kroon tracht aan te stu ren, zou zulks beteekenen, dat die Kroon ongeveer in dezelfde positie kwam als de Japansche Yen. Hierbij komt wel zeer duidelijk naar voren, da,t de betrokkenen uitsluitend aan het belang van hun eigen groep denken, zonder daarbij na te gaan of hetgeen zij verlangen ook misschien andere groepen ernstig schaden zal. In het algemeen kanten importeurs en handelaars in Denemarken zich sterk te ken een verdere waardevermindering van de Kroon, omdat deze ongetwijfeld de moeilijkheden voor den invoer zal doen toenemen, en omdat de duurdere inge voerde producten - Denemarken moet heel wat granen en veevoeder invoeren, omdat het eigen land niet voldoende kan voortbrengen dan minder afnemers zullen vinden. Dit alles zijn binnenlandsche kwesties van Denemarken. Maar het buitenland, waaronder Nederland in de eerste plaats ziet met eenige zorg een verdere waarde vermindering van het Deensche betaal middel nader komen, omdat daarvan een invloed tot bederf van de toch reeds zoo slechte prijzen van verschillende atikelen het gevolg zal zijn. Men ziet, waartoe het geknoei met de munt leidt! Abessynië in afwachting. Naar aanleiding van de aankomst van nieuwe Italiaansche troepen-transporten te Massaoea, treft men thans ook in Abes synië verschillende nieuwe voorzorgs maatregelen voor het geval, dat de oorlog met Italië uitbreekt. Bevolen is, dat te Addis Abeba verschillende nieuwe hospi talen en lazaretten moeten, worden inge richt, terwijl de volgende week een groote ludhtbeschermingsoefening zal worden ge houden, waaraan de geheele Abessijnsohe bevolking moet deelnemen. In politieke kringen beoordeelt men de situatie vrij rustig. De bescherming van den spoorweg DzjiboetiAddis Abeba, die de eenige verbinding met de buitenwereld vormt, is het gesprek van den dag. De berichten, dat mannen en vrouwen in pa niek Addis Abeba verlaten, zijn onjuist. Slechts Italiaansche onderdanen verlaten regelmatig met iederen trein Addis Abeba. Maandag werden verscheidene kisten bagage van het Italiaansche gezantschap per trein naar Dzjiboeti gezonden. Men legt dit uit als een eerste aanwijzing van de aanstaande terugroeping van de Ita liaansche vertegenwoordiger. De Abessijnsche minister van oorlog aan het woord. Een Amerikaansch journalist heeft een interview gehad met Ras Mugugheta, den minister van oorlog van Abessynië. Deze zeide het volgende: Wij weten dat er dingen bestaan als vliegtuigen, gas en zware kanonnen, maar we hebben daar tegenover ons vertrouwen in God en in de rechtvaardigheid van onze taak. Boven dien is het altijd gemakkelijker om te ver dedigen dan om aan te vallen, en we ge- looven niet dat een leger binnen onze gren zen iets te eten zal vinden. We zullen ons verdedigen met de 'kanon nen die we hebben zoowel als met ons zwaard en onze speren. Als het Abessijnsche leger het veld in trekt zullen zij niet meer vergezeld zijn van hun vrouwen, slaven en achterblijven- den, zooals in vorige oorlogen het geval ia geweest. De Abessijnsche soldaten zullen tijdens den oorlog op half rantsoen van water en voedsel worden gesteld om hun vlugheid in de hand te werken en de uit werking van hun wonden te verminderen. Bovendien zal de proviandeering van de troepen hierdoor aanzienlijk gemakke lijker worden. Wie gelooft het? De gouverneur-generaal van Lyhië (Italië), maarschalk Italo Balbo, is met een driemotarig vliegtuig te Parijs aan gekomen. Zijn reis draagt een particulier karak ter, zoo wordt verteld. Nader wordt vernomen, dat Balbo zich naar Parijs heeft begeven, om het func- tionneeren van den luohtdienst Parijs Rome te controleeren! Tegen de Joden. De raadgevingen van Dr Schacht, om de actie tegen de Joden te matigen, zijn tot nu toe in Duitsohland niet opgevolgd. De nationaal-socialistische autoriteiten gaan voort met de anti-semiotische agitatie. Te Wiesbaden zijn voor de huizen van negen Joodsche families demonstraties ge houden, de bewoners (niet de lawaai makers!) werden in „sohutzhaft" geno men. Te Mainz heeft de plaatselijke partijlei der proclamaties doen aanplakken, waarin hij verklaart, dat alle pachters van lan derijen van de gemeente geen handel mo gen drijven met Joden, op straffe van ver breking van hun paohtcontract. De anti-semiotische actie in Beieren blijft onverminderd voortduren. De burgemeester van Bad Reichenhall, dicht gelegen bij Hitler's zomerverblijf plaats, heeft bekend gemaakt, dat voor taan alle werknemers in openbaren dienst de Joodsche artsen moeten boycotten. Tevens werd medegedeeld, dat het be kende Kurpark voor Joodsche bezoekers gesloten blijft, en dat de namen van alle Joodsche doctoren geschrapt moeten wor den van de officieele lijsten. Werkverschaffing in Frankrijk. De speciale commissie in Frankrijk, die belast is met bet uitbrengen van ad vies over ontwerpen voor publieke werken, heeft haar goedkeuring gehecht aan een uitgebreid wegenbouwplan en plannen tot verbetering van wegen, waardoor men on geveer 45.000 werkloozen aan arbeid hoopt te helpen. De ontwerpen houden o.m. in een ver betering van de noordelijke, zuidelijke en westelijke toegangswegen tot Parijs. Ver der zullen vooral de wegen, waarover 'het internationale verkeer wordt geleid, ge moderniseerd worden, zoodat zijl volkomen geschikt zijn voor het moderne snelver keer. Men wil dit bereiken door de be staande wegen te verbreeden, steden en dorpen te vermijden, spoorwegovergangen af te schaffen, enz. Ernstig protest van Amerika te Moskou. De regeering der Vereenigde Staten heeft een ernstig protest gericht tot de regeering van Moskou met betrekking tot het zevende congres der communistische internationale, wegens de daar beraamde motie, welke een inmenging in de bin nenlandsche zaken van de Vereenigde Staten met zich zou kunnen brengen. In dit protest wordt herinnerd aan de belofte, welke Litwinoff heeft afgelegd, dat sovjet-Rusland niet zou toestaan, dat op sovjet-gebied een groep zou worden gevormd, zich zou vestigen of daadwer kelijk zou bezig zijn, welke ten doel bad de politieke of sociale orde in de geheele Vereenigde Staten of een gedeelte daar van, omver te werpen of met geweld te wijzigen. Het Amerikaansche volk neemt de in menging van vreemde landen in zijn in terne aangelegenheden buitengewoon ern stig op. De Amerikaansche regeering beschouwt de nauwkeurige nakoming van de belofte inzake de niet-inmenging als een essen- tieele voorwaarde voor de handhaving van normale vriendschappelijke betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en de Unie van sovjet-repu blieken. De correspondent van de „Morning Post" schrijft, dat zelfs ingewijden ver rast zijn door den scherpen toon der nota. De correspondent van de „Times" be- rioht, dat de nota nu nog niet als een ul timatum behoeft te worden beschouwd; doch er is reden, om aan te nemen, dat in de toekomst de diplomatieke betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en sovjet-Rusland snel en volkomen zullen kunnen worden afgebroken. Een nieuw lied. Het Nazi-blad „Schwarze Korps" pu bliceert het volgende vers, getiteld: „Ik geloof". Het luidt aldus: „Ik geloof in de Duitsche moeder, Waaruit ik geboren ben; Ik geloof in den Duitschen boer, Die den grond bewerkt voor zijn land; Ik geloof in den Duitschen werkman, Die arbeidt voor zijn land; Ik geloof in de dooden, Die hun leven gaven voor hun land; Want mijn God is mijn land: Ik geloof in Duitschland." Hei noodweer in Noord-lialië. Het zware noodweer, dat gisternacht Noord-Italië heeft geteisterd, heeft ver scheidene menschenlevens geëischt. Te Genua werden drie mannen, die in een havengebouwtje schuilden, met huis en al opgenomen. Zij werden alle drie ge dood. Ook aan boord van een stoomschip aan een der havenkaden werden twee per sonen gedood. Voorts weiden nabij Toronto twee per sonen tengevolge van het noodweer ge dood, terwijl bij Varezze twee jagers door den bliksem werden getroffen. Korie Berichten. D'e gevoerde onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen België en Sowj et-Rusland zijn Vrijdag onderbroken en zullen Maandag worden voortgezet. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat deze pauze uitsluitend moet dienen om den leiders der delegaties gelegenheid te geven zich over de laatste nog om streden punten met hun regeeringen te verstaan. Het Ehgelsche vliegtuig-moeder schip „Glorius" is naar Malta vertrok ken. Volgens een nader bericht is dit ge heel volgens het sinds lang vastgesteld plan. Mussolini is gistermiddag te Bol-1 zano aangekomen, om de groote ma noeuvres in Zuid-Tirol bij te wonen. Ook de meeste Italiaansche ministers hebben zich naar het manoeuvregebied begeven. i Gisteren zijn de normale diploma tieke betrekkingen hersteld tusschen Lu xemburg en Sowjet-Rusland. Mussolini heeft voor vanavond een speciale kabinetszitting bijeengeroepen. Dit bericht heeft algemeen groot opzien en verrassing verwekt. De Koningin en Prinses Juliana in Schotland. Uit St. Fillans wordt d.d. 26 dezer ge meld Koningin Wilhelmina heeft heden een jachtrit gemaakt door'het wilde landschap van Perthshire en Argyllshire en een autotocht door 'den historisohen Glencoe Pass naar Ballaehulisch, waar zij" den nacht doorbrengt. De Koningin was ver rukt over het wilde landschap van den historischen Glencoe Pass, waarbij het merkwaardig is, te bedenken dat zij' de eerste afstammelinge is uit het Huis van Oranje, die dezen tocht maakt sedert de donkere en bewogen dagen van Februari 169:2, toen in opdracht van Willem III de Sóhotsche MacDonalcLs werden achter volgd en terechtgesteld omdat zij weiger den den eed van trouw aan den Koning- Stadhouder af te leggen. Prinses Juliana, die eenige dagen te Kinharrie bij- de Hertogin van Norfolk heeft vertoefd, is vandaar naar Lochinch Castle in Wigtownshire vertrokken in ge zelschap van de hofdame baronesse van Heemstra, als gast van den Hertog en de Hertogin van Stair. Koningin en Prinses gast van Koning George? De „Sunday Times" weet te melden, dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana op de terugreis naar Nederland, waarschijnlijk een bezoek zullen brengen aan Balmoral, waar bet Engelsche Ko ningspaar verblijf houdt. De Ministers Colijn en Oud in Baden Baden. Minister-president Colijn en minister Oud vertoeven in Baden Baden. De financiën van het Werkfonds. Nu de 60-millioen van het Werkfonds nagenoeg hun bestemming hebben gekre gen, heeft de huidige financieele positie van dit fonds weer bijzondere aandacht. Naar het „Hbld." ter oore kwam is in overweging, ongeveer 20 a 25 millioen voor het Werkfonds aan te vragen, welk bedrag dan wellicht jaarlijks aan den be- grootingswetgever zou worden aange vraagd. Duitsche tarwe tegen Nederlandsche varkens. De Nederlandsche regeering heeft, naar het „Hbld." meldt, van Duitschland 13.000 ton tarwe van den oogst 1934 gekocht. Het geldt hier een compensatie-transactie. Tegen deze tarwe, die in Nederland zal worden ingevoerd, zal varkensvleesch en vleesch in blik naar Duitschland worden uitgevoerd. De 3000 ton Duitsche tarwe zijn reeds door importeurs overgenomen; 10.000 ton moeten nog geleidelijk aan de markt wor den gebracht. De prijs van deze tarwe is f4.90 per 100 kg. Inbegrepen f 1.50 mono polierechten. De eigenlijke tarweprijs zal dus f3.40 per 100 kg. zijn, wat gezien den prijs waarvoor andere uit'heemsche tarwesoorten worden aangeboden, een goede prijs is voor deze oude Duitsche tarwe. Een groot deel van de aangekochte tarwe zal als veevoer worden gebruikt. Daar echter bet opnemingsvermogen van de markt niet 'groot is, schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat ook nog een deel als broodgraan zal worden gebezigd. Wilde stakingen te Tilburg. Zondag werden door de communisten onder de bij de loonsverlaging in de wol- lenstoffenindustrie betrokken arbeiders vlugschriften verspreid, waarin de werk lieden werden opgewekt Maandag het werk niet te hervatten. Maandagmorgen tegen het aangaan der onderscheiden fabrieken, waren ook daar weer communisten present, om de arbei ders nog eens persoonlijk te bewerken. Bij de fabriek van de firma K„ in de Mechtildisstraat ging een 24-tal jeugdige arbeiders de fabriek niet binnen. Des namiddags tegen half twee, toen de tweede ploeg arbeiders naar de fabrieken ging, waren "de communisten weer op hun Bij de wohenstoffenfahriek van de firma Th. de B., WilheLminapark, gingen slechts 30 van de 260 arbeiders de poorten bin nen. De 230 anderen verklaarden het werk niet te willen hervatten. In verhand hiermede plakte de betrok ken fabrikant een schriftelijk „ultimatum" voor het raam, waarin de stakers werden uitgenoodigd alsnog vóór half drie de fabriek in te komen. Zoo niet, dan zouden de poorten worden gesloten. De buiten staande arbeiders gaven aan deze ultnoodiging geen gehoor, zoodat om half 'drie de fabriekspoorten dicht gingen. EEN NIEUWE VINDING. (TACHOTYPIE). Reeds meer dan een halve eeuw zijn knappe koppen bezig, om te trachten het snel gesproken woord langs mechanischen weg te volgen. Dit streven bleef echter geruimen tijd zonder resultaat. De meest bruikbare machine is die van Grandjean, omdat daarmede een snelheid van 200 lettergrepen per minuut kan wor den bereikt. Het groote nadeel was ech ter, dat deze machine niet sterk was en het schrift slechts voor ingewijden lees- baas is. Een ander bezwaar was, dat de toe passing voor andere talen dan de Fran- sche te veel moeilijkheden gaf. Het is de verdienste van onzen landge noot, Marius den Outer geweest, dat bij een middel gevonden heeft om dit bezwaar te ondervangen. Dank zij zijn onvermoei- den arbeid is hij er ten slotte in geslaagd een toetsenbord te ontwerpen, waardoor het thans mogelijk is met deze machine alle gangbare talen te schrijven, zonder dat daarvoor speciale regels1 noodig zijn. Dó duidelijkheid van het tachogram is van dien aard, dat iedereen, die de taal waarin het opgenomen is kent, dit zonder meer kan uitwerken. Hoewel we niet gelooven, dat de tacho- typie de handstenografie zal verdringen, zijn we ervan overtuigd, dat een groot gedeelte van het werk, dat tot nu toe door Binnenland. Koningin en Prinses in Schotland. Ongeregeldheden te Amsterdam. Stakingen te Tilburg en Vlaardingen. Buitenland. Abessynië wacht de komende gebeurtenis^ sen af. De agitatie tegen de Joden in Duitsch land. Amerika protesteert te Moscou. Werkverschaffing in Frankrijk. J Wordl U gekweld door ver schietende pijnen, soms in hoofd of aangezicht, dan weer in Uw ledematen? "AKKERTJES" hel pen U daar vanaf, want dia werken verrassend bij zenuw- Nederlandsch pijnen, rheumatische pijnen, Product spierpijnen, vrouwanpijnen, hoofdpijnen, kies- en tandpijn en...... Ge proeft er niets var.l Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont stenotypisten en stenografen werd ver richt, sneller en beter met de taehotype gedaan kan worden. Konden vroeger slechts enkelen de snel heid van 200 lettergrepen per minuut be reiken, thans zal het voor iedereen mo gelijk 'zijn na een studie van een jaar het gesprokene woordelijk weer te geven. Waaraan is het nu toe te schrijven, dat het onzen landgenoot Marius den Outer is gelukt, een machine te vervaardigen, waarmede men het gesprek woordgetrouw kan volgen, terwijl het schrift na een stu die van 14 dagen voor iedereen leesbaar is, ofschoon Franschen, Italianen, Span jaarden enz. tevergeefs daarnaar hebben gezocht? Prooentsgewijze maakt de Nederlander het meeste gebruik van de vreemde talen Die kennis van vreemde talen is den uitvinder bijzonder te pas gekomen. Om een internationaal toetsenbord te constru- eeren, is in de eerste plaats noodig een grondige kennis van de orthografie (spel lingleer); in de tweede plaats van phone- tiek (klankleer) en in de derde plaats van de frequentie der lettercombinaties. De heer den Outer heeft in 1928 zijn toetsenbord vervaardigd en later nog eenigszins verbeterd. Na een studie van bijna 10 jaar is de uitvinder gekomen tot een internationaal toetsenbord, waarbij hij tevens het alfabetisch principe kon toe passen. dat beteekent, dat iedere letter een teeken moet hebben en er geen letter- groepteekens mogen voorkomen. Ter onderscheiding van de gewone schrijfmachine, waarbij iedere letter moet worden aangeslagen, heeft men bij de taehotype voor iedere lettergreep slechts één aanslag, terwijl er geen spa- tietoets noodig is, zoodat minstens 4 maal zoo snel geschreven kan worden als met de gewone schrijfmachine. De heer den Outer heeft voor alle lan den het octrooirecht aangevraagd. De ta ehotype wordt vervaardigd bij de firma Ericson te Gilze-Rijen en is met ingang van 1 Augustus in den handel gebracht door de firma Sluijters te Rotterdam'. Er komen thans zooveel aanvragen binnen, dat in de verste verte daaraan niet kan worden voldaan. Wat is nu het nut van de tachotypie? Het antwoord daarop is veel en velerlei. We zullen dit met eenige voorbeelden toe lichten. Besprekingen. Gedurende het spreekuur van de bedrijfsleiders en af- deelingschefs kan de tachotypiste de ver handelingen woordgetrouw opnemen. Vergaderingen. Door de taeho type is het in de toekomst voor bedrijven, vfereenigingen en comité's mogelijk om het gesprokene woordelijk te doen vast leggen, daar men thans in eigen omgeving kan beschikken over een werkkracht, die tot dezen arbeid in staat is. Telefoongesprekken, a. Be sparing. De geweldige financieele voor- deelen spreken wel duidelijk, wanneer de taehotype in het telefonisch verkeer inge schakeld wordt. b. Meeluisteren. Belangrijke gesprekken kunnen door de Tachotypiste meegeluis terd worden. Zij neemt gelijktijdig op en verstrekt daarna een volledig, woordge trouw verslag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1