Buitenland WEEK-ABONNEMENTEN Belangrijkste Nieuws Binnenland IAANOAO 26 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 276 itg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et mergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. j. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntlön 30 cent por rcgol. Ingezonden mcdcdcclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Stamboek voor menichen. Steeds goddeloozer gaat men in Duitsoh- lanii te werk otn „het ras" te verbeteren. Sleeën, die feitelijk te stuitend zijn om er Gvor te sohrijven, worden van nationaal- iocialistisehe zijde voorgedragen, ideeën, die rechtstreeks ingaan tegen de Christe lijke moraal. Een dergelijke propaganda is in Duitschland niet aan banden gelegd. Het moderne heidendom heeft er vrij spel. «Maar wee de belijdende Christen, die ';ipenlijk durft wijzen op het Koningschap van Christus over alle levensterrein, ook die van staat en maatschappij. Hem wordt de mond gesnoerd en hij kan kennis ma ken met concentratiekamp of gevangenis. De Duitsche minister van Landbouw en Volksvoeding, Walter Darré heeft nu ©en boek doen uitkomen, getiteld: „Neu adel aus Blut und Boden", waarin de mensch zoo ongeveer op één lijn wordt geplaatst met paard en koe. Deze Minister van Landbouw kent na tuurlijk de rundvee- en paardenstamboe ken. Hij wil deze nu ook voor den mench van toepassing gaan verklaren. De „Nederlander" vertelt een en ander over de biologische studiën van dezen Minister. Hij bepleit de stichting van zoo genaamde „teeltstations" bij eiken burger lijken stand, deze stations krijgen dan tot taak er zorg voor te dragen, dat er voort aan slechts huwelijken tot stand komen, waartegen in eugenetisch opzicht geen bezwaar kan bestaan. De minister acht het noodig hierbij op te merken, dat hij „de ervaringen uit de geschiedenis der dierenfokkerij" bij den opzet van zijn plan te hulp genomen heeft. Nevens deze „teeltstations" behooren dan nog „teeltklassen" te worden inge steld. Hier worden wij dus heengewezen naar de paarden- en rundveestamhoeken. 's Heeren Darré's teeltklassen ten getale van vier zouden dan de huwbare Duitsche meisjes rubriceeren. In de eerste klasse komen dan de meisjes, wier huwelijk zoo sterk mogelijk moet worden bevorderd: deze klasse omvat dan de bloem der toe komstige Duitsche moeders, op welke ech ter een zeer strenge selectie zal worden toegepast, daar niet imeer .dan tien pet. der Duitsche meisjes er in zullen mogen worden opgenomen. Wat de overige klas sen betreft, zal de tweede die vrouwen om vatten, tegen wier huwelijk geenerlei principiëele bezwaren bestaan; de derde de meisjes, die slechts onder beperkende voorwaarden zullen mogen trouwen, ter wijl de vierde klasse die meisjes vereenigt voor wie een huwelijksverbod uitgevaar digd wordt. Geheel in de lijn van dit goddelooze plan is de keuze van het standpunt ten aanzien der buitenechtelijke kinderen be paald. Het gaat hier om rasverbetering en zoo zal de waarde van het kind uit sluitend uit dit standpunt bekeken wor den. _Wie van dit schandelijk geschrijf ken nis neemt, zal, hopen wij, hierin zien een nieuw symptoom van de moreele verwor ding in Duitschland. De Christelijke grondslagen van het hu welijk worden ondergraven. Men propa geert een moraal, die in wezen even god deloos is als die welke men in Sovjet-Rus land huldigt. Van de eere-positie der vrouw, waartoe zij, dank zij het Christendom gekomen is, blijft op deze wijize niets over. Ze wordt een nummer in een stamboek van een bepaalde klasse. God make de Christenen in Duitsch land, ook al worden ze nog zoo geplaagd en gesard, getrouw, om zich tegen deze on-Christelijke beginselen als één man te weer te stellen. De dreigende oorlog In Abessynië. De uittocht van talrijke Indische koop lieden en hun familie uit Abessynië schijnt voor kenners van den toestand een aan duiding, dat nu spoedig de tijd komen gaat, waarop door wapengeweld de beslis sing van het conflict zal worden afge dwongen. Vrijdag j.I. heeft het Britsche gezant- schaap te Addis Abeba aan 35 Indische handelaren, onderhoorigen van het Brit sche imperium, passen uitgereikt voor Bombay. D'e eerste Afrikaansche wet inzake de bescherming tegen luchtaanvallen is in naam van den keizer voor geheel Abes synië afgekondigd. „Indien vijandelijke vliegtuigen nade ren" aldus luidt het o.a. in de wet „om dorpen en steden te verwoesten en te verbranden, zal de bevolking tijdig door drie kanonschoten en door klokgelui ge waarschuwd worden. De inwoners moeten dan hun huizen verlaten en zich onder hoornen en strui ken verbergen. Indien een dergelijke be schutting niet aanwezig is, moet de be volking de open vlakte opzoeken en de aanvallende vliegtuigen zorgvuldig ga deslaan, ten einde de plaatsen to kunnen vermijden, waar de bommen uit de vlieg tuigen waarschijnlijk zullen inslaan. Een signaal van zeven kanonsohoten dient de bevolking ten teeken, dat alles weer veilig is en zij naar haar woningen kan terugkeeren". Uit Napels is Zaterdag het grootste troepentransport, dat tot nu toe naar O. Afrika is gegaan, vertrokken. Te 19 uur precies lichtte de „Saturnia" met de zoons van Mussolini aan boord, het anker. Be halve de vliegerkapiteins Bruno en Vit- torio Mussolini, bevond zich ook de schoonzoon van den Duce, de propaganda- minister Graaf Giano zich aan boord. Een onafzienbare menschenmenigte had zich bij de haven verzameld. Onder oor- verdoovend gejuich der menigte en onder de klanken van de „Giovinezza" voeren de schepen de haven uit. Een interview met Mussolini. Mussolini heeft in een interview met een oor respondent van de Daily Mail zijb meening gezegd over de kwestie van de sanctie. Hij zeide: „Wanneer te Genève mocht worden besloten tot sanctie tegenover Ita lië, dan zal Italië direct uit den Volken bond treden. Ondubbelzinnig moet worden begrepen, dat iedere staat die sancties tegenover Italië toepast de gewapende vij andschap van Italië zal oproepen. Een blokkade van Italiaanscbe havens of de sluiting van bet Suez-kanaal zal met alle strijdkrachten van Italië te land, te water en in de lucht worden weerstaan." Eén sluiting van bet Suez-kanaal zotu bij| beschouwen als een schending van het verdrag van Versailles, omdat het statuut van het kanaal in dit verdrag is opgeno men. De correspondent merkt hierbij op, dat sancties zouden mOeten worden genomen met eenparigheid van stemmen, d.w.z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daarom beeft hij Mussolini gevraagd of deze alle geschilkwesties met Frankrijk, Tunis en dergelijken beeft geregeld, in ruil voor de belofte van de Fransche re geering, Italië de vrije hand te laten in Oost-Afrika. Hierop heeft Mussolini geantwoord: „Het is waar dat bijl de Overeenkomst van 7 Januari alle meeningsverscbillen tusschen ons en Frankrijk zijn geregeld." Met betrekking tot de houding van Ita lië tegenover de zitting van den Volken bondsraad op 4 Sept. zeide Mussolini: „Ik zal een delegatie naar de raads zitting zenden, om voor de wereld bet standpunt van Italië duidelijk uiteen te zetten." Op een vraag of een mogelijkheid van een wijziging van zijn houding bestaat, antwoordde Mussolini: „geen mogelijk heid, tenzij Abessynië toegeeft." De financieele toestand van Italië geeft Mussolini geen aanleiding tot ongerust heid. Hij zeide verder: „Wij kunnen thans niet meer terug. De 200.000 Italiaanscbe geweren in Oost-Afrika zouden vanzelf afgaan." Mussolini heeft den dringenden per soonlijken wensch uitgesproken, dat dit interview in de „Daily Mail" zal worden gepubliceerd als een gezaghebbende uit eenzetting van zajh meening. De groote manoeuvres In Noord-Ital 18. Gisternacht zijn de groote manoeuvres in het Noorden van Italië begonnen. De geheele streek bevindt zich in staat van oorlog, de verlichting van steden en dorpen is tot het minimum beperkt en vele wegen zijn gesloten voor autoverkeer. Ook de koning bevindt zich op het ma noeuvre terrein. Alle militaire attaché's wonen de manoeuvre bij. Zooals men weet zijn meer dan 200 Kamerleden en 40 Senatoren en 15 minis ters en onderstaatssecretarissen ingedeeld bij de troepen. Aan de manoeuvres nemen 20 divisies deel, terwijl de overige eenheden elders groote oefeningen maken, zoodat het ge heele Italiaansche leger in actie is, het zij bij de manoeuvres in het moederland, hetzij in de Afrikaansche koloniën. Alles toont aan, dat Italië thans over een geweldige legermacht beschikt. Kampeeren mogen alleen Hitier jongens. De „Rijks-Jeugdpersdienst" deelt mede, dat eenigen tijd geleden nabij Zwiefel in de Oostmark een kamp van de Hitler jeugd werd gehouden, toen men ontdekte dat in de nabijheid 80 leden van een Evangelische jeugd-organisatie uit Neu renberg kampeerden, die op een afstand van 500 meter in hetzelfde meer baad den als de Hitler-jongens. Hoewel de confessioneele jeugdorganisaties in het geheel niet naar buiten mogen op treden en vooral geen sport mogen be oefenen, weigerden de leiders van het kamp op te breken, waarop de Hitler- jeugd, „verontwaardigd door deze provo catie", zooals het officiëele orgaan zegt, het kamp afbrak. Een dergelijk geval heeft zich voorge daan te Hunzenberg in de Frankische Schweiz, waar pater Luhn uit Würzburg verblijf hield met 34 Katholieke jonge ren, die niet in een kamp bijeen waren, doch waren ingekwartierd bij Katholieke boeren in de omgeving. Ook hier trad de Hitler-jeugdleiding op en nam eenige documenten en alle sportartikelen, waar mee de jongens zich vermaakten, in beslag. Hitler kan weer spreken. In het voorjaar heeft Hitier geleden aan een steeds toenemende heeschheid, waarvan hij vooral veel last had bij zijn laatste groote rede in den Rijksdag. Prof. von Eicken vond als oorzaak hier van een poliep aan den rechter stemband, welke hij op 23 Mei operatief verwijderde. De stem van Hitier werd weer helder. Thans is wederom een onderzoek inge steld en gebleken is, dat de stembanden weer geheel normaal zijn. Aanslag op een D-treln? Poolsche bladen melden uit Lemberg, dat op den D-trein BerlijnBoekarest, welke Zaterdag dicht bij Lemberg ia ont spoord. een aanslag is gepleegd. Tot nu toe onbekend gebleven personen hebben de schroeven der dwarsliggers losgedraaid, tengevolge waarvan de trein uit de rails liep. Men veronderstelt, dat een geheime Oekrainische organisatie van terroristen meer van de zaak weet. Aan de omstandigheid, dat de trein ter plaatse met betrekkelijk geringe snel heid reed en de trein slecht bezet was ia het toe te schrijven, dat geen personen om het leven zijn gekomen. De Instortingisramp te Berlijn. Zaterdagmiddag heeft men bij het op- ruimingswerk in de Hermann Goering- strasse te Berlijn de eerste drie lijken van de bedolven arbeiders gevonden. De drie lijken werden ontdekt in de 7 M. breede tunnelgang die men door het aanleggen van een nieuwe, open schacht had kunnen naderen. Het duurde gerui- men tijd alvorena men de lijken had be vrijd en pas te ruim 7 uur kon het eerste lijk naar den tuin van ihet ministerie wor den gedragen. Toen alle drie lijken bevrijd waren werd het werk ten teeken van rouw ge durende 5 minuten gestaakt. Het zal nog wel verscheidene dagen duren voordat de lijken der overige slachtoffers gevonden zijn. Amerika blijff neutraal. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp inzake de neutraliteit der Vereenigde Staten aan genomen. Men verwacht, dat de Senaat het door het Huis geamendeerde wetsontwerp eveneens zal aannemen. Terwijl het verplichte embargo op wa pen- en munitieverschepingen naar de oorlogvoerenden op 29 Februari a.s. af loopt, zal de instelling van een stelsel van licenties voor de fabricage en den uitvoer van wapens en munitie onder toe zicht van een commissie van regeerings- ambtenaren permanent zijn. Roosevelt de grootste verkwister, die Amerika ooit gekend heeft. President Roosevelt is de grootste ver kwister dien Amerika ooit heeft gekend, misschien de grootste van alle tijden. Deze bewering is neergeschreven in een merkwaardig document, opgesteld door Charles Eaton, lid van het repre sentantenhuis. „In drie jaren tijds", aldus Eaton, „heeft Roosevelt bijna evenveel uitgege ven als in al de 124 jaren, van den eer sten president George Washington af tot president Wilson toe." Het document somt verder op, welke verkiezingsbeloften Roosevelt niet is na gekomen en verzoekt hem, om in een ver gadering van beide huizen van het con gres uiteen te zetten waarom hij zijn be loften niet heeft gehouden. Eaton schrijft, dat de uitgaven van de regeering Roosevelt zooals door den pre sident zelf geraamd, voor 1934, 1935 en 1936 in totaal bedragen 24.206.533.000 dollar, terwijl alle regeeringen tezamen, van Washington tot Wilson, slechts heb ben uitgegeven 24.521.845.000 dollar. Het programma der groote werken in België. Vrijdag heeft minister de Man eenige journalisten ontvangen om het een en an der mede te deelen over bet programma van groote werken, waarvoor tot einde 1938 drie en een half millard Belgische francs beschikbaar wordt gesteld. Alleen voor rendeerende werken zullen de uitgaven 2 millard 200 millioen be- loopen. Dit zijn werken aan het wegennet, aan de kanalen, de spoorwegen en do mo derniseering van eenige bedrijven. D'e rest zal besteed worden aan de wa terdistributie, de zuivering der rivieren (100 millioen), het bouwen van nieuwe woningen en scholen. Voor de Borinage ia een speciaal crediet van 200 millioen uitgetrokken. Er is ook sprake van leeningen aan jonggehuwden. Dit plan moet nog nader worden bestudeerd. Minister de Man legde er nogmaals den nadruk op, dat de financiering van dit programma met de winst van do hor- schatting van de goudreserve der Natio nale Bank zal geschieden. De staat zou alleen zijn toevlucht nemen tot een lee ning op het oogenblik dat de kapitalen- markt hiervoor gunstig zou zijn. Voorloopig geen multi-laterale vloot- besprekingen? De marinemedewerker van de „Daily Telegraph" is van meening. dat de multi laterale vlootbesprekingen in September, zooals deze door de Britsche regeering worden gewenseht, voorloopig wel niet door zullen kunnen gaan. Het Japansche antwoord op het Brit sche voorstel heeft dit plan verhinderd. In het antwoord wordt verklaard, dat Ja pansche gedelegeerden slechts dan aan wezig zouden kunnen zijn, wanneer van te voren een algemeene maximumgrens voor de oorlogsschepen overeengekomen was. Zooals bekend, heeft de Amerikaansche regeering het beslist van de hand gewe zen, op dezen grondslag te onderhande len. Wanneer het niet gelukt, Japan te overreden, is het nutteloos de besprekin gen te openen. Daarentegen worden de volgende maand marinedeskundigen van Frankrijk en Italië te Londen verwacht. Bij deze gele genheid zal hun een uiteenzetting worg den gegeven van de volle beteekenis van het Duitsch-Engelsche vlootverdrag. D'e vooruitzichten op een multilateraal verdrag tot beperking der vloten, dat in de plaats zou kunnen komen van de af- loopende verdragen van Washington en Londen, zijn zeker niet groot. Korte Berichten. ii De gezondheidsautoriteiten te Bos ton. hebben 23 zuigelingenklinieken geslo ten, ten einde verdere uitbreiding van de kinderverlamming te voorkomen. i In Owani, aan de grens van de Noord-Japansche prefecturen Awomori en Akita hebben vreeselijke overstroomin gen en aardverschuivingen plaats gehad, tengevolge waarvan 52 personen zijn om gekomen en 75 gewond. 12.000 huizen en 80 millioen vierkante meter rijstvelden en appelboomgaarden staan onder water. In het Suezkanaal heerschte Vrijdag een bijzonder levendig verkeer. Een flo tilla Engelsche torpedojagers passeerde het kanaal in de richting van de Roode Zee, gevolgd door twee schepen met Ita- liaansch oorlogsmateriaal. Kort daarna voeren twee troepentransportschepen met officieren en manschappen aan boord door het kanaal. i Op een onbewaakten overweg ten Zuiden van Weenen, nabij het station Pleating, waar dagelijks slechts twee trei nen passeer en, is een vol-bezetten auto bus door een trein gegrepen en vernield. Zes inzittenden van den bus kwamen om het leven, 24 werden meer of minder ern stig gewond. Een groote slagersonderneming te Hannover, die verleden week de vleesch- prijzen had verhoogd en na ingrijpen van het prijzencontroiebureau had geweigerd de verhooging in te trekken heeft op last van den regeeringspresident al haar win kels moeten sluiten. Tijdens de internationale wedstrijd - vlucht in Italië stortte een vliegtuig neer, waarbij drie der beste Italiaansche vlie gers den dood vonden. Te Madrid hebben zich in de laatste dagen verscheidene typhusgevallen voor gedaan. waarvan reeds eenige met doode- lijken afloop. Volgens de cijfers van het Ameri kaansche Departement van Arbeid is het aantal tewerkgestelde arbeiders in Juli j.I. met 157.000 verminderd, terwijl het bedrag aan uitbetaalde loonen en salaris sen in die maand ten opzichte van Juni d.a.v. met 7.200.000 dollar is gedaald. De Italiaansche autoriteiten hebben de bewoners van het eiland Pserimos van de Dedecanesos doen vertrekken naar een ander eiland van deze groep, teneinde Pserimos in te richten als militair hospi taal, waarvoor het door zijn klimaat en de vele boomen, welke veel schaduw bie den, bizonder is geschikt. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Binnenland. Korting op de Indische pensioenen. Aanslag op een trein te Oldebroek. Buitenland. Interview met Mussolini. De dreigende oorlog in Abessynië. Groote werken in België. Eerste Kamer komt bijeen. De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 10 Sopt. a.s., des avonds te half negen. Brandgevaar voor heide en bosch. In een rondzendbrief heeft de comman dant van het veldleger onder de aandacht van alle commandanten bij het leger ge bracht, dat bij alle oefeningen met pijn lijke nauwlettendheid dient te worden ge waakt tegen brandgevaar, vooral in heide en bosch. Zoo is het aldus de brief van zelfsprekend, dat gedurende perioden van langdurige droogte als de tegenwoordige, het gebruik van doelvoorstellingen met vuurverschijnselen (petardes), seinpat.ro- nen, Hexietrookkaarsen enz. op dergelijke terreinen uitgesloten is. Verder dient het rooken in den troep, anders dan op kunstwegen en andere in dit opzicht geheel gevaarlooze plaatsen, ook gedurende de rusten in zoodanige pe rioden van droogte verboden te worden. Onvoorzichtigheid of onjuiste maatre gelen in dit opzicht zullen door de eige naars, die hun gronden welwillend ten gebruike afstonden, als misbruik van gastvrijheid worden beschouwd en kun nen leiden tot een verbod om hun terrei nen te gebruiken voor oefeningen, onver minderd de te verwachten kosten, voort vloeiende uit de vergoeding voor eventu- eele veroorzaakte schade. Korting op de Indische pensioenen. Het bij den Volksraad ingediende wets ontwerp tot verhooging van de korting op de Indische pensioenen met 5 pet., stemt geheel overeen met de mededeelin- gen, welke daarover indertijd zijn gedaan. De korting bedraagt thans voor pen sioenen boven f 2200 's jaars 17 pet.; voor die beneden f 2200 is in Indië een bedrag van f 200 en in Nederland van f 500 vrij van korting; van de overgebleven f2000 of f 1700 wordt onderscheidenlijk 18 en 22 pet. gekort. Al deze kortingen worden thans met 5 pet. verhoogd behoudens de vrijstelling van verhooging voor de niet-bevoorrechten (in het algemeen de gepensionneerden voor 1 Februari 1925 en na 1 Februari 1934). Ook voor de militaire pensioenen is een regeling getroffen om de grootste on billijkheden weg te nemen. Een locaal Spoorweg-Maatschappij failliet. Door de Almelosche Rechtbank is het faillissement uitgesproken van de N.V. Locaal-Spoorweg-Maatschappij Neede Hellendoorn. De diensten op die lijn zijn in Februari j.I. reeds gestaakt. De rondvlucht. De luchtkaravaan is Zaterdag na de tweedaagsehe tocht boven ons land 'behou den op Waalhaven aangekomen. De stem ming onder de deelnemers was perfect, maar ook de duizenden belangstellenden die den tocht naar het vliegveld hadden ondernomen, waren enthousiast over het schouwspel, waarvan ze konden genieten. Tegen vijf uur was alles binnen, uitge zonderd de Amerikaan, die een „slipper tje" had gemaakt. De prijsuitreiking vond in het Kurhaus te Scheveningen plaats, waar de organisatoren de buiten- en bin- nenlandsche gasten een afscheidsdiner aanboden. Het korps van het Leger des Heils van Grimsby. Het muziekkorps van bet Leger des Heils in de Engelsche stad Grimsby is Zondagmorgen te Rotterdam aangekomen, om een tournee door Nederland te gaan maken. Zondagmiddag reeds trad bet voor de eerste maal in de Zuiderkerk aan de Ged. Glashaven te Rotterdam op. Et bestond biervoor zeer veel belangstelling. Het spel van bet Engelsche muziek korps beeft bij de toehoorders veel succes geoogst. Onder hetgeen ten gehoore werd gebracht waren ook eenige soli, d.a. een zang- en een vioölsolo. Gisteravond moest het korps te Leiden optreden en daarna volgen gedurende 10 dagen concerten in verschillende plaatsen. (Woensdag in Middelburg en Donderdag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1