BERTELS eerste blad A- ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49s JAARGANG - No. 275 duistere praktijken. Buitenland. Verzachting van de Crisisgevolgen. BERTELS' Kunstkorrel Binnenland Belangrijkste Nieuws fle^ Geneesmiddelen Ver hand stoffen,, Verplegings- en Toilet-artikelen! Lange Kerkstraat 42 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquc en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent, Advortcntltin 30 cont por regel, Ingozondcn mcdcdeolingcn 60 cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. We leven in een tijd, waarin velen helaas door allerlei oorzaken den juisten koers in hun leven zijn kwijt ge raakt en hun toevlucht zoeken bij net bij geloof en allerlei geheimzinnige krach ten. Men hoort en leest van kaartlegsters, helderzienden, mediums, enz. en uit alles 'krijgt men den indruk, dat dergelijke per sonen zich in een drukke klandizie mogen verheugen. Als men het Woord Gods los laat, zoekt men houvast aan het occul tisme I Uit de publicaties van een Rotterdamsch inspecteur van politie in een politietijd- schrift blijkt, dat alleen in Rotterdam zoo'n kleine vier honderd van de z.g. hel derzienden werken. In elke stad van eeni gen omvang vindt men zulk een categorie van menschen, die speculeerende op de bij- en goedgeloovigheid van hun mede- menschen, hierin vaak een goed bestaan vinden. Dit zijn kaartlegsters, ook werken de onder de namen helderziende, slaap ster, slapend medium, spiritistisch me dium, enz. Het is een beroep dat speciaal wordt uitgeoefend door vrouwen, slechts een enkele maal treft men er een man on der aan. Deze vrouwen zijn een groot gevaar voor de samenleving, omdat velen zich tot haar wenden om genezing te zoöken van al of niet vermeende kwalen. Deze patiënten worden zoo lang mogelijk aan het lijntje gehouden en zoo grondig mogelijk geplukt. Het groote gevaar bestaat dan, dat her stel van een ziekte, welke door een arte in het beginstadium gemakkelijk had kunnen worden bestreden, niet meer mogelijk is. De schrijver maakt melding van enkele interessante ervaringen, welke bij, met een helderziende heeft opgedaan. Mevrouw B. staat sinds 1922 hij: de po litie bekend als helderziende. Zij woonde in een armoedige arbeidersbuurt en adver teerde druk in de plaatselijke bladen als helderziend medium. Zij' werd nimmer veroordeeld. In 1932 betrok zij een groot huis in een der drukste straten van Rot terdam met aan de deur een groot bord: „Mevrouw B., helderziende". Haar man, een los werkman zonder werk, verscheen op straat achter het stuur van een keurige luxe auto. Toen overtuigend bleek, dat Mevr. B. zich ook bezig hield met abortieve prac- tijken, besloot men meer aandacht aan haar te schenken en een week lang werd door twee rechercheurs gedurende onge veer vier uren per dag bij haar woning gepost. In die week werden de namen en adressen verzameld van een twintigtal vrouwen; het aantal bezoeksters in die week liep tegen de honderd. Uit de ver klaringen van eenige vrouwen, wier na men en adressen waren verzameld, blijkt o.m. op welke wijze Mevr.B. te werk ging. In het algemeen wordt een cliënt eerst eenigen tijd in een wachtkamer gelaten, waarna zij, als haar beurt gekomen is, toegang krijgt tot de spreekkamer. Hier zit Mevr. B. aan een bureau en vraagt o.a. naam, beroep van den man en woon plaats. Deze vragen hebben natuurlijk de bepaling van het tarief ten doel. Zij vat daarna de patiënte bij den pols en valt in slaap (kosten f2); na eenigen tijd wordt zij uit haar slaap gewekt door het kloppen op de spreekkamerdeur. Zoodra zij ontwaakt, begint zij bijzonderheden uit het verleden der patiënte te vertellen, ech ter in zoodanige vage termen, dat het na genoeg op iedereen van toepassing is. Dit wordt zoo handig voorgedragen dat de vrouwen er door geïmponeerd worden, vertrouwen in haar gaan stellen en haar hart voor haar uitstorten. Heeft zij de vlieg eenmaal in 'haar web, dan laat zij haar niet gaan vóór zij er den laatsten druppel bloed uitgezogen heeft. Uit de verklaringen der betrokken klan ten der helderziende blijkt, dat zij voor alles en nog wat slaapt en dat het hono rarium soms met de grootste moeite bij een wordt gebracht. Arbeidersvrouwen bezuinigen weken lang een gedeelte van bun reeds karig huishoudgeld om het hooge honorarium te voldoen. Uit alles blijkt, dat bij1- en goedgeloovigheid nog we lig tieren en men moet er verbaasd over staan, dat er nog vrouwen te vinden zijn, die zic'h zóó laten beetnemen en zich daar voor nog laten plukken bovendien. De be handeling is meestal nogal van onschul- digen aard: slapen, portretten van echt genoot meebrengen, drie glazen water per dag (net zoo lang tot men zich genezen weet?) enz. Eb dat kost behalve het eerste slaapje ad f 2, van f 30 tot f 10O, al naar de gegoedheid van de patiënte. Van al de vrouwen, welke werden ge oord, kreeg men op de vraag, hoe zij er e gekomen waren, om naar Mevr. B. te n, ten antwoord: omdat ik een advertentie van haarinde krant gelezen heb. De bestrijding van de helderzienden en bun aanhang is zeer moeilijk, doch de schrijver is ervan overtuigd, dat de strijd reeds voor de helft gewonnen zou zijn, indien de dagbladen ertoe gebracht zouden kunnen worden geen advertenties van dergelijke individuen op te nemen. D'e pers heeft dus hier een niet geringe taak. Helaas zijn er maar al te veel bla den, die ter wille van het lieve geld, der gelijke annonces geregeld plaatsen en al dus medewerken aan de bestendiging van dit kwaad. Londen zal zich niet tot regeering te Rome richten. In welingelichte 'kringen te Londen wordt er op gewezen, dat het niet in het voornemen der Britsche regeering ligt een of andere bijzondere mededeeling tot Italië te richten. De hier en daar opge doken bewering, dat Eden zich binnen kort naar Parijs zou begeven voor een be spreking met Laval, wordt op zijn minst voorbarig geacht. De Fransc'he regeering is langs diplomatieken weg van de be slissingen der Britsche regeering op de hoogte gesteld. Omtrent den inhoud van de beraadsla gingen van het kabinet zijn intusschen nadere bijzonderheden bekend geworden. De over het algemeen goed ingelichte „Star" schrijft, dat het Tsana-meer en de bronnen van den Blauwen Nijl onder geen omstandigheden onder de controle eener (buitenlandsche mogendheid mogen komen. Voorts is besloten bepaalde vitale strategische punten aan de verbindingslijn tus- schen het moederland en de Roode Zee te versterken. Kabinetscrisis in Belgrado. D'e sedert eenige dagen verwachte re- geeringscrisis is te Belgrado uitgebro ken. Drie leden van het kabinet, n.l. de minister van sociale zaken, de minister van justitie en de minister van bosch- bouw hebben hun ontslag aangeboden Over de oorzaken van de crisis zijn van officieele zijde nog geen mededeelingon verstrekt. In politieke kringen verluidt echter, dat de afgetreden ministers zich niet konden vereenigen met de oprichting van de nieuwe regeeringspartij. Op het oogenblik is nog niet te over zien. of de crisis door aanvulling van het kabinet kan worden opgelost, of dat zij de demissie van de geheeie legeeriag ten gevolge zal hebben. Noodtoestand aan de Saar en in Westfalen. D'e nationaal-socialistische hulporgani saties hebben een millioen rijksmark ter beschikking gesteld van de autoriteiten in het Saargebied om den Saarlandschen mijnwerkers, die het ergst in nood ver- keeren, steun te verleenen. Deze gestie van solidariteit van het DUitsche volk is een nieuw bewijs er voor, dat de toestand van de mijnwerkers in het Saargebied, ondanks de vóór het ple bisciet gehouden redevoeringen, niet be vredigend is. De nationaal-socialistische hulporgani saties zijn. hehalve in het Saargebied, ook verplicht in het industriegebied van Noord-Westfalen hulp te verleenen, tón einde den nood onder de arbeidersbevol king te lenigen. Het is nog niet mogelijk geweest, al dus wordt in de betrokken kringen ver klaard, de economie in dit gebied nieuw leven in te blazen. Het aantal werkloozen is nog groot en zij, die werken, bevinden zich in zulk een noodtoestand, dat gratis bonnen voor de noodzakelijkste levensmiddelen moeten worden verstrekt. Tuberculose in Briisch-lndië. Volgens D'r Motha, den secretaris van het anti-tuberculose-fonds, sterven in Britsch-Indië jaarlijks bijna 300.000 men schen aan tuberculose. Hij leidt een campagne, om de bevol king in te lichten over de oorzaken en voorbehoedmiddelen van deze ziekte. Britsch-Indië, zoo verklaart hij, is bij andere landen verre ten achter in de maatregelen tegen tuberculose en onder de bevolking beeft de meening post gevat, dat deze ziekte ongeneeslijk is. Opvraglngi van aan Italië verstrekte credieten? Volgens de News Chronicle heeft een der vijf groote Engelsche banken besloten de aan Italiaansche banken en handels huizen verstrekte credieten, die thans ver vallen, niet te verlengen, doch terugbeta ling te verlangen. Het blad acht het waar schijnlijk, dat ook de andere Engelsche banken dit voorbeeld zullen volgen. Deze maatregel zou niet onder druk van de Bank of Engeland of van het ministerie van Financiën zijn genomen, doch louter in verband met de ontwikkeling van de monetaire situatie in Italië. In de Londensche City zon men aanne men, dat bet hier niet anders betreft dan een verdere voortzetting van de reeds se dert eenige weken met betrekking tot de credietpolitiek ten opzichte van Italië ge voerde politiek, daar de Engelsche ban ken reeds sedert de toespitsing van het 'Italiaansch-Abessynische geschil doende zouden zijn geweest hun aan Italië verleen de credieten, die op zichzelf echter niet groot zijn, terug te trekken. Toeloop van vreemdelingen In België. Terwijl de toeloop van vreemde toeris ten te Brussel, gedurende de halfoogst- week eerder beneden de overigens zeer hooggespannen verwachtingen bleef, ig het thans weer de groote drukte. In de groote hotels te Brussel beschikt men over 3000 bedden en over evenveel in de tweede-rangs hotels. Daar 'dit aantal zeer ontoereikend is, heeft de logiesdienst er voor gezorgd, dat bij talrijke particu lieren een onderkomen kon worden ge vonden. Daling van levensmiddelenprijzen in Frankrijk, Als gevolg van de bezuinigings-decre- ten der regeering is thans in geheel Frankrijk een daling der levensmiddelen- prijzen ingetreden, welke zich echter voorloopig nog tot een beperkt aantal le vensmiddelen bepaalt. In Parijs zoowel als in talrijke plaatsen in de provincie zijn enkele vleosciisoorten tien tot twaalf procent in prijs verlaagd. Ook de kolen- en broodprijzen zijn verlaagd. Te Keulen zijn alle anti-semietische plakkaten en lichtbakken verwijderd. D'e gemeenteraad van Keulen heeft de aanplakbiljetten en lichtbakken met anti- semietische leuzen, die door de nationaal- socialistische partij waren aangebracht, overal in de stad doen verwijderen. Ontsteld door den uittocht van buiten- landscbe bezoekers hadden de Keulsche winkeliers aan den burgemeester een ver zoekschrift gezonden, waarin op onmid dellijke verwijdering dezer opschriften werd aangedrongen. Anti-Katholieke demonstratie te Freiburg Omtrent de anti-Katholieke demonstra tie in Freiburg im-Bresgau meldt bet „Basler Volksblatt" nog de volgende na dere bijzonderheden: Des avonds trokken S. A.-lieden met vijf groote vrachtauto's door heel Frei burg. Op de eerste vrachtauto was een katholieke ziekenzuster en op de tweede een katholiek priester afgebeeld, terwijl op den derden wagen een galg was1 opge richt. D'e vrachtauto's waren volgeplakt •met anti-katholieke opschriften, waarin 't o.a. luidde: „Gij zult uw naaste bemin nen, maar geen deviezen smokkelen". Voor alle katholieke gebouwen en met name voor de pastorie in de Herrenstras- se en voor het aartsbisschoppelijk paleis maakten de S. A. lieden een helsch lawaai brulden als razenden en riepen: „De pa pen moeten aan de galg! Weg met de papen 1" In heel Freiburg heerscht over het ge beurde een geweldige opwinding. Denzelfden dag werd des avonds in de Konradskirche een gebedsuur gehouden. De kerk was tot de laatste plaats toe be zet. Plotseling maakten Hitler-jongens zulk een lawaai, dat de menschen in de kerk hevig verschrikt opstonden. In heel Duitschland zijn de kerken nog nooit zoo vol geweest als thans. Lieden, ■die langen tijd lauw zijn geweest in de vervulling van bun kerkelijke plichten, worden weer vurig, daar zij den strijd tegen de kerk van de nieuwe machtheb bers opmerken. Na de diverse aanvallen tegen de kerk in de pers in de laatste maanden hebben zeer velen hun abonne menten op de nationaal-socialistische par tijbladen opgezegd. Korte Berichten. Mussolini heeft zelf het oppercom mando genomen over 'de groote Italiaan sche manoeuvres. ■Hierdoor wordt nog eens in het (bijlzon der de nadruk gelegd op de beteekenis van de legeroefeningen van dit jaar. Een hevige onweersbui, die gister morgen vroeg boven Londen en omgeving losbarstte en eenige schade aanrichtte, heeft een einde gemaakt aan de lang durige droogte en hitte. Tengevolge van een defect aan de olieleiding van een der machines in de electrische centrale van Oostende, ont stond gisteravond brand in deze centrale, waardoor groote materieele schade werd aangejdoht, terwijl de lichtvoorziening der drukke badplaatsen gedurende eenigen tijd was gestoord. Ingezonden Mededeeling. Pluimveehouders voederen met het meest economisch en onder vinden het minst de nadeelen van de ongunstige tijdsomstandigheden. Zij verkrijgen bl] lagere voeder- kosten een hoogere elerproductie, dan door voedering met ochtend voeder en gemengd graan oi ge mengd graan alleen. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Ollefabrleken N.V. - Amsterdam De Nederlandsche rondvlucht. De eerste dag van de Nederlandsche rondvlucht 1935, welke, dank zij de tot blijdschap stemmende groote deelneming van buitenlandsche sportvliegers, een sterk internationaal karakter droeg, is voor het luchttoerisme van groote pro pagandistische beteekenis geweest. Een hoogtepunt van dezen dag was de ontvangst van de deelnemers op het prachtig geoutilleerde vliegveld Twen- the door de Twenthsche Aeroclub, waar in den feestelijk versierden hangar een koffietafel was aangericht. Het optreden van Markelosche volks dansers oogstte, vooral onder de buiten landers grooten bijval. Voor de meer dan tienduizend bezoekers, die van heinde en verre waren gekomen om een gedeelte van dit aviatisch gebeuren mee te ma ken, was het komen en gaan der deel nemers een interessant schouwspel, ter wijl de vlotte landing van het auto-giro vliegtuig van den heer Mees uit Rotter dam een attractie op zichzelf beteeken- de, evenals de stoute stunts door Duit- sche vlieger-acrobaten. De „Jan van Gent" was ter beschikking voor bezichtiging, de „Duif" voor een lan ge serie rondvluchten. Ook de vlucht naar het luchtvaartter rein „Noord Nederland" bij Eelde, ten zuiden van Groningen, geschiedde zonder incidenten. Er zullen waarschijnlijk nog nooit zoo veel menschen zijn geweest op de nieu we, moderne luchthaven te Eelde als gis termiddag. Het totaal aantal belangstellenden werd geschat op tienduizend. Er stond een flinke wind op het terrein maar toch was het er in de heete zon warm, zeer warm zelfs. Groote wolken stof hingen boven het terrein en maak ten er het verblijf niet tot het aange naamste. Tegen drie uur kondigde motorgeronk de aankomst aan van den eersteling en kort daarop zette de heer Korteweg zijn Pandertje op het terrein. Tien voor half vier, kwam de tweede deelnemer van de N. L. S. omlaag met den heer en mevr. Reinders. Uit een of ficiéél telegram, dat even daarna binnen kwam, bleek, dat alle deelnemers toen nog niet op Twenthe waren geland. Alle toestellen werden netjes in drie rijen geplaatst en vliegers en passagiers werden door de Aeroclub ontvangen in haar gebouw, waar ververschingen wer den aangeboden. Het duurde tot bijna zes uur, voor alle deelnemende vliegtuigen binnen waren. Alleen een Pool, die met zijn kleine ma chine op Twenthe was gebleven, omdat er iets aan de uitlaatpijp haperde, ont brak op het appel. De V. V. V. bracht de gasten per auto bus naar Groningen of Paterswolde, waar werd gedineerd. Niet minder dan 200 per sonen hadden zich opgegeven, om een rondvlucht over Groningen te maken. De twee K.LM.-vogels, bestuurd door Viruly en Bach,obegermeri direct oin zes uur met deze vluchten. Vandaag gaat de vlucht over de Wad den-eilanden, met, een langdurig opont houd op het vliegveld De Kooy, naar Waalhaven. Nederland en de Volkenbond. De Nederlandsche delegatie naar de 16de Volkenbondsvergadering, welke op 9 September 1935 te Genève zal aanvan gen, zal zijn samengesteld als volgt: Jhr Mr A. C. D. de Graeff, Minister van Buitenlandsche Zaken; Mr J. A. N. Binnenland. D'e toestand van den tuinbouw. Verlaging der loodsgelden. D'e radio op 31 Augustus. D'e oogstresultaten. Steun aan de scheepvaart. Buitenland. De houding van Engeland tegenover Italië. Werden Engelsche credieten opgezegd? Kabinetscrisis in Belgrado. Ingezonden Mededeeling. NAAR Ass. Apotheker om Uw GOES (ook Homoëopathische) Breukbanden, Buikbanden, Elastieken Kousen, Recht- houders en andere Bandages Telefoon 168 Patijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd Minister te Rome; Mr J. Lim burg, lid van den Raad van State; Mr W. M. van Lansehot, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, vertegenwoor- woordigers, met dien verstande, dat tij dens de aanwezigheid van Jhr de Graefi te Genève, Mr van Lansehot ais plaats vervangend vertegenwoordiger zal worden beschouwd; Mr G. Ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Bern, tevens permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond, Prof. Mr Dr J. P. A. Fran cois, administrateur, chef van de afd. Volkenbondszaken van bet Departement van Buitenlandsche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, plaatsvervangend vertegen woordiger; Mevr. G. A. Kluyver, referen daris bij het Departement van Buitenland sche Zaken, secretaris, tevens plaatsver vangend vertegenwoordigster. Aan de delegatie is toegevoegd de 'beer A. J. Lievegoed, administrateur aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, chef van den regeeringspersdienst. Maastrichtsche aardewerkfabriek in Bandoeng? Aneta verneemt, dat Maastrichtsche aardewerkfabrikanten in overweging hebben genomen in Bandoeng een fabriek te vestigen in verband met het feit, dat te Bandoeng en omstreken mogelijk goede coaline verkrijgbaar zou zijn. Hierom trent zijn reeds eerder rapporten naar Maastricht verzonden. Curateele over Beerfa opgieheven. In het Staatsblad is thans afgekondigd de wet tot intrekking van de wet van 29 December 1933 tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta. Volgens art. 2 treedt deze wet in wer king met ingang van den dag na dien barer afkondiging, dus met ingang van 24 Augustus. Nederland voor de Nederlanders. Bij Kon. besluit is de lijst van bedrij ven, waarin werkgevers zonder schrifte lijke vergunning van den directeur der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling ingevolge de wet van 16 Mei vreemdelingen geen arbeid mogen doen verrichten met een aantal bedrijven uit gebreid. Gevolgen van opheffing Crisis-Comité. ■Onder leiding van den heer S. G. de Haas van Dorsser heeft de afd. Noord- Holland der Vereen, van Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon te Velsen vergaderd. De voorzitter hield een inleiding over de opheffing van het Nationaal Crisis- Comité. Spreker onderscheidde twee za ken: de z.g. B-steun en de A-steun. Daar het Crisis-Comité ten opzichte van den B- steun slechte bemiddelaarster was tus- sc'hen de regeering en de gemeenten, zal in den vervolge, bij gebreke van dezen schakel geen nadeel behoeven te worden ondervonden. Erger ziet sprëker het ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1