Wèg die Migraine! AKKERTJES VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49b JAARGANG - No. 274 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchtquc on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cont. AdvortontlOn 30 cent por regel. Ingozondon mododeollngon 60 cent per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags en VrJJdugs 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DE FINANCIEELE EN ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN VOOR DUITSCHLAND. Door de daverende redevoeringen die in de eerste periode van het Nazi-regime door Hitier en zijn schildknapen afgesto ken en stee-vast door middel van de radio wereldkundig gemaakt werden, zijn wel licht sommigen onder den indruk geko men, dat de Nazi-machthebbers op econo misch gebied tot wonderdaden in staat zouden zijn. Er was geen misstand, of hij zou worden opgeruimd, geen redelijk ver langen of het zou worden vervuld. Een gulden tijd zou voor Duitschland aan breken. Bedachtzame en ter zake kundige per sonen, ook in ons land, hebben steeds hun waarschuwende stem daartegen laten hooren, maar dat waren volgens Mi nister Goebbels 1 slechts de eeuwige kan keraars, wien als het kon, den mond ge snoerd moest worden. In hooge mate is in dit verband van belang de rede door Minister Schacht te Koningsbergen uitgesproken Zijn collega's hebben wel al het mogelijke gedaan, om haar volledigen inhoud geheim te houden, maar althans in het buitenland is deze bekend geworden. Ze is wel zeer merk waardig. De openhartige taal van Dr Schacht brengt ons de officieels erkenning van datgene, wat velen reeds hebben zien aan komen: de financieele toestand van het Derde Rijk dreigt niet alleen vast te loo- pen, maar Duitschlands financieele dic tator erkent volmondig, dat nog grootere moeilijkheden voor de deur staan. Wanneer wij de rede van alle franje ontdoen, blijft er niets anders over dan een openhartige erkenning van den schier wanhopigen financieelen toestand, waar in het Duitsche Rijk momenteel reeds ver keert. Meer dan eens hebben wij er aldus het „Vad." op gewezen, dat de finan ciering van de Duitsche staatshuishou ding steeds ondoorzichtiger werd en dat steeds minder inzicht werd gegeven in de Duitsche begrooting. Vooral aangaande de kosten van de herbewapening, welke enorm moeten zijn, ontbreekt elk concreet gegeven alles zijn nu niet bepaald re denen om den toestand met groot vertrou wen te kunnen bezien. En ook hebben wij wel eens aangetoond, dat weliswaar zij het ook op papier de resultaten van de Duitsche werkverschaffingsmaatrege len zeer zeker niet onbelangrijk waren, doch niet in verhouding stonden tot de daaraan bestede ontzaggelijke kosten. Hoe vaak is er niet, ook in ons land, jube lend gewezen op die doortastende Duitsche maatregelen, die dan toch maar tot gevolg hadden, dat werkloozen bij honderddui zenden tegelijk weer werden ingeschakeld in het arbeidsproces en die dan toch maar licht brachten in de diepe duisternis van dat ellendige euvel van onze dagen: de werkloosheid. Met bewondering werd naar de gebeurtenissen over de Oostgrens ge wezen. Voor die geestdriftigen moet de jongste rede van den almachtigen Schacht wel een diepe teleurstelling en een ernstige ontgoocheling zijn. En tenslotte hebben w.ij er ook al eens op gewezen, dat van een verbeterde alge meens conjunctuur geen sprake kan zijn, zoodat men in Duitschland aangewezen blijft en móet blijven op een steeds verder voortschrijden op den weg van kunstma tige opleving, met alle gevaren van dien, waarvan een nieuwe inflatie wel 't meest ernstige is. "Want men vergete niet, dat het Duitsche volk den bitteren kelk van een ongeremde inflatie reeds eenmaal tot den bodem heeft moeten ledigen en een wederkeeren van een dergelijk verschijn sel zou inderdaad funest zijn. De bezorgd heid hiervoor straalt ons ook reeds uit SchaChts rede tegemoet. Zien wij nu wèl, dan ligt in dit laatste punt de eigenlijke grond voor Schachts bezorgdheid. Het Duitsche Rijk zit en moet voorloo- pig blijven zitten met een veel te hoog be drag aan vlottende schuld, die onmogelijk geconsolideerd kan worden. Die groote massa vlottende schuld in tegenstelling met geconsolideerde heeft op den duur dezelfde uitwerking als een vermeerdering van de in omloop zijnde geldhoeveel'heid. Met die schuldbewijzen wordt in Duitschland allerlei betaald, bo vendien moet er, om de kunstmatige con junctuur koste wat kost in stand te hou den, voortdurend méér van worden uitge geven en dat alles tegenover een gestadig inkrimpende goederenhoeveelheid. Wat móet daarvan het eind zijn? Nieuwe in flatie, waarvoor de angst als een somber dreigend schrikbeeld opdoemt achter Dr Schachts woorden. De angst, de bezorgdheid van Schacht zijn te meer verklaarbaar, waar de teeke nen in Duitschland er duidelijk op wijzen dat die gevreesde inflatie reeds op komen de wegen is. De verduurdering van de eerste levensbehoeften is er een dreigend voorteeken van. Het spook van de nieuwe inflatie klopt aan de deur. Zal men er in slagen het buiten de deur te houden? NA DE KABINETSZITTING TE LONDEN. Vourloopig nauwe samenwerking mei Frankrijk. De kabinetsraad te Londen is gister middag half vijf beëindigd. Mac Donald verklaarde: „Wij hebben de kwestie kalm, koelbloedig en rustig op genomen en hebben een helder inzicht van hetgeen gedaan moet worden". De ministers zullen hun vacantie her vatten. In welingelichte kringen verluidt, dat het Kabinet tot de volgende besluiten is gekomen: 1. Het Kabinet keurt in elk opzicht de na het einde van de Parijsche conferentie van drie uitgegeven verklaring goed, dat de Britsche regeering in voortdurend contact zal blijven met de Fransche regeering en ten nauwste zal blijven samenwerken en dat beide regeeringen tot de zitting van den Volkenbondsraad op 4 September a.s. zullen blijven voortgaan met de pogingen langs diplomatieken weg, in overleg met Italië, te onderzoeken, wel ke mogelijkheden voor een vreedzame op lossing er nog bestaan. 2. Het Kabinet heeft verder besloten, zijn beslissing van Juli j.l. tot het voor- loopig weigeren van uitvoerver gunningen voor wapens naar Abessynië en Italië te handhaven. Dii zou echter niet beteekenen, dat het verbod tot September a.s. van kracht zal blijven. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, is met de behandeling van deze kwestie belast. 3. Het Kabinet stelde zich op het stand punt, dat er geen aanleiding was voor een wijziging van de reeds bij tal van ge legenheden vastgestelde politiek der Brit sche regeering tegenover den Volkenbond en de grondslagen van Genève. Volgens de opvatting van de Star blijft de houding van Frankrijk voor de Brit sche politiek op het oogenblik de beslis sende factor. Vele ministers zijn van mee ning, dat het instandhouden van een nau we samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk de eenige grondslag is voor den Europeesehen vrede. De Italiaansche regeering koestert het plan Abessynië van zee uit te blokkeeren. Dat is een belangrijk punt. Want wellicht zal Italië voor zijn vloot het recht opei- schen alle buitenlandsche schepen te door zoeken, die leveringen voor Abessynië aan boord hebben. Als eersten indruk van de Londensche Kabinetszitting meenen de Fransche avondbladen te kunnen constateeren, dat Engeland zich voor elke politieke beslis sing in verbinding met Frankrijk zal stel len. Zoolang er nog kans bestaat, dat Ita lië aan de Volkenbondszitting van 4 Sep tember deelneemt, is de hoop op een vreed zame oplossing nog aanwezig. Haves meldt uit Londen, dat de Kabi netsraad thans de overtuiging is toege daan, dat tot 4 September alle middelen die tot verzoening tusschen Abessynië en Italië kunnen leiden moeten worden aan gewend en dat eerst, indien deze middelen falen te Genève een strikte toepassing van het Volkienbondsconvenant kan worden gevraagd. Amerika's neutraliteit geen voldongen feit De commissie van buitenlandsche za ken van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft het Neutraliteitsont werp, dat door den Senaat was aangeno men, verworpen en verwezen naar een subcommissie, welke de amendementen zal bestudeeren, welke het ontwerp aan nemelijk moeten maken. Vliegtuigloods ingestort. Te Brasov, in Roemenië, is een loods van een vliegtuigfabriek ingestort, waar door een veertigtal arbeiders bedolven werd. Tot nu toe zijn zes lijken en 16 gewon den geborgen. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. D'e ingenieur onder wiens leiding de loods is gebouwd, is gearresteerd. Het incident met den Italiaanschen consul. Uit Addis Abeba wordt gemeld: De Ita liaansche legatie deelt mede, dat gTaaf Falconi weer tot bewustzijn is gekomen en heeft gesproken. Het incident kan als volgt worden ge reconstrueerd: De consul had zijn karavaan verlaten op een heuveltje en daalde naar de rivier af, welke ongeveer 100 meter verder stroomde om een plaats te zoeken om het maal te gebruiken. Hij trok zijn revolver en schoot op een stuk wild en toen hij het wapen weer weg wilde bergen ging het schot af, waardoor hij werd gewond. Minder geboorten in Italië. Volgens de laatste gegevens der statis tiek neemt het geboortecijfer in Italië af ondanks alle pogingen van het fascisti sche regiem een toeneming der bevolking aan te moedigen. In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg het geboorte-ovorschot 226.170, tegenover 253.805 in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Zooals reeds gemeld, telde de bevolking van Italië op 31 Juli 43.316.000 zielen. De instorting te Berlijn. Nog geen spoor van de vermisten. Ondanks alle denkbare pogingen is het ook tot gistermiddag niet gelukt de be dolven arbeiders te Berlijn te benaderen. Of het nog gelukken zal hen levend te bergen is een vraag, welke thans door niemand kan worden beantwoord. Het lot van de verongelukten hangt af van de omstandigheid of voldoende holle ruimte in de schacht aanwezig is. Tot nog toe heeft men nog geen spoor van de bedolven personen gevonden. Men heeft in het midden van het in gestorte gedeelte een schacht loodrecht naar beneden gegraven tot op den bodem van 'de tunnel. De bedoeling is thans orc van hieruit in beide richtingen gangen te graven, om te probeeren op die wijze bij de slachtoffers te geraken. De brand op de Berlijnsche radio- tentoonstelling. In den ochtend na den brand in de radiotentoonstelling te Berlijn heeft men onderde puinhoopen een lijk gevonden, waarvan pas gisteren de identiteit kon worden vastgesteld. Het slachtoffer is waarschijnlijk de ingenieur van de A.E.G. Georg Schmidt. Aangezien reeds den dag na den brand bleek, dat het andere slachtoffer ingenieur Kessler van Tele- funken was, en Dinsdagochtend inmid dels een der gewonden in het ziekenhuis is overleden, bedraagt het totaal aantal slachtoffers van den brand drie. Korte Berichten. Naar het blad Shunpao bericht is te Tsoenboea in de gedemilitairiseerde zone van Noord-China een cholera-epide- mie uitgebroken, welke meer dan 50 slachtoffers heeft gemaakt. In West-Japan en tot ver in den omtrek van Kobe zijn ongeveer twee hon derd personen aangetast door een slaap ziekte-epidemie, die plotseling is uitge broken en snel om zich heen greep. Tot dusver heeft de epidemie reeds 85 slacht offers geëisoht. Heden beginnen de gTootste leger- manoeuvres, welke ooit op Italiaanschen bodem gehouden zijn. Meer dan 500.000 man nemen er aan deel. De Hamburg-Amerika Lijn deelt mede, dat een schip van 20.000 ton aan Italië verkocht is. Het Berliner Tage- blatt wijst er op, dat deze verkoop ver band houdt met de Italiaansche militaire maatregelen. - De minister van Openbare W -uken heeft besloten met ingang van 1 Septem ber a.s. als tijdelijken maatregel den in voer van steenkool in Frankrijk met 10 pet. te verminderen. Het Engelsche Ministerie voor Transportwezen maakt bekend, dat in de week, eindigende 17 Augustus. 138 perso nen bij verkeersongelukken om het leven zijn gekomen en 5072 personen gewond werden. Verleden jaar zijn in de overeen komstige week 155 personen gedood en 5380 gewond. Bij de slotmanöeuvres, welke in Tsje- cho-Slowakije plaats hadden, hebben twee vliegtuig-ongevallen plaats gehad. Boven het militaire vliegveld is een machine in brand gevlogen; de beide inzittenden kwamen om het leven. Verder is nabij Pil- sen een vliegtuig neergestort. De piloot werd doodelijk gekwetst. i De Engelsche Ministers die hun va cantie voor de onverwachte kabinetszit ting hadden onderbroken, zijn voor een deel weer naar het buitenland terugge keerd. Na de algemeen e afneming der werkloosheid in de vorige weken blijkt het aantal werkloozen in België thans met circa 2500 te zijn gestegen. DE KONINGIN VIERT HAAR VERJAARDAG IN HET BUITENLAND. H. M. de Koningin zal op 31 Augustus a.s. nog in het buitenland vertoeven, en dus ditmaal op haar verjaardag niet hier te lande aanwezig zijn. De vestiging van een katoenindustrie In Nederlandsch-lndië. Verschenen is een z.g. „Résumé-Rap port" van de Commissie-Menko, officieel genaamd de Textiel-commissie, omtrent het door haar ioip Java verrichte vesti- gingsonderzoek voor een textielindustrie. Het eigenlijke rapport der commissie kan om voor de hand liggende redenen niet worden gepubliceerd. Men heeft zich bij' dit onderzoek en nu bij de uitwerking der plannen geheel ge steld op de basis van het industrialisatie memorandum van Prov, Wisselink. De conclusie van dit memorandum was, dat wilde men geen noodelooze risico's en aan de andere zijde, bijl slagen, het tem po der industrieele ontwikkeling niet noo- deloos vertraging hebben, de vestiging in drie phasen moest geschieden, waarvan een betrekkelijk klein proefbedrijf de eer ste was. De kosten van dit kleine proef bedrijf beliepen echter toch reeds ongeveer f 500.000. Hoewel het dus alleen om dit proefbe drijf ging, heeft de Commissie-Menko bij dit onderzoek de vestigingsvoorwaarden beoordeeld naar den, bij; een eventueel sla gen der industrialisatie, uiteindelijk te be reiken toestand. In het kort gezegd be- teekent dit (derde phase) een volgroeide katoenindustrie met ongeveer 300.000 spindels, ongeveer 10.000 weefgetouwen en eenige groote finishing-bedrijlven. Re kening moest gehouden warden met alle vestigingsfactoren, o.a. het aantal arbeids krachten, het loonpeil en de arbeids-effi- ciëncy, de benoodigde hoeveelheid kracht en kosten hiervan ;alsmede water voor technische doeleinden. Speciaal de hoe veelheid en de hoedanigheid van het wa ter of juister gezegd de combinatie van beide in de eindphase, heeft zeer veel moeilijkheden opgeleverd. Het in derde phase le investeeren be drag, is zeer groot waarschijtalijk meer dan 20 milliicien gulden om niet te spre ken van de groote sociale verantwoorde lijkheid vooral tegenover de inheemsche arbeidskrachten. Een in derde phase mis lukte vestiging beteekent zoo goed als zeker een totale economische en sociale ontwrichting van het betreffende district. Per slot van rekening is dit vraagstuk, hoewel moeilijk, niet onoplosbaar geble ken. Ook de overige technische moeilijk heden, die zich bij een vestiging van tex tielbedrijven in de tropen voordoen, wil den de commissie niet onoverkomelijk voorkomen. De arbeids-efficiency op Java blijft ech ter een vrij onberekenbare factor. Alleen een arbeidsproef gedurende eenige jaren in een proefbedrijf, kan omtrent de ar beids-efficiency van den Javaan voldoen de gegevens verschaffen. Op verschillende motieven komt de commissie dan tot het advies om tot ves tiging van een proefbedrijf over te gaan. Men zal nu zooveel mogelijk voortgang maken met de voorbereiding van hot proefbedrijf. De saneering van het bakkersbedrijf. Blijkens mededeelingen in de vakpers is door belanghebbenden bij het bakkers bedrijf een schema ontworpen voor de sa neering van het bakkersbedrijf. Als belanghebbenden hebben zich daai- toe met elkander verstaan alle meelfabri kanten individueel, de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren, de Ned. Ver. van werkgevers in het bakkersbedrijf, de Ned. Bakkersbond, de R.K. Bakkerspa- toonsbond, de Ghr. Bakkersbond. de Ver van Werkgevers in het Israëlietische bak kersbedrijf, de vier landelijke organisa ties van coöperatieve verbruiksvereeni- gingen. Het is bekend, dat prof. Gerbrandy de benoeming als algemeen arbiter voor het saneeringscontract aanvaard heeft. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van arbeid (st)ers in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijf, zich met deze aangelegenheid bezig hou dende, kwam tot de conclusie, dat het zeer te betreuren is, dat in deze opzet voor de saneering van het bakkersbedrijf de werk nemers niet zijn gekend. Naar zijn mee ning is de ordening van het bedrijf niet uitsluitend een werkgeversbelang. Maar bovendien mogen bij het in het oog hou den van de verbruikersbelangen, zooals de vaststelling der broodprijzen, de in zichten van de werknemers niet ontbre ken, waarbij nog komt, dat de scherpe uitwassen, die men door middel van do saneering hoopt uit te roeien, zooals het in de kost werken, beteugeling van het slijterssysteem, het vestigen van nieuwe en het uitbreiden van bestaande bedrij ven, uitsluitend door patroonsbemoeiing niet verdwijnen zullen. Het bondsbestuur kan zich derhalve moeilijk voorstellen, dat de regeering de zen eenzijdigen vorm van crisisbestrijdiug voor het bakkersbedrijf zal goedkeuren. De spelling in ambtelijke stukken. In overeenstemming met een aanschrij ving van den commissaris der Koningin Binnenland. De rondvlucht 1935. Een katoen-industrie in Ned.-Indië? De saneering van het bakkersbedrijf. Feest in de Wieringermeer. Buitenland. De Engelsche kabinetszitting. Het transport van troepen naar Abes synië. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindertlicht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS in Gelderland aan de burgemeesters in dit gewest, vestigen Ged. Staten dezer pro vincie de aandacht van de Gelder- scbe gemeente-, polder- en waterschapsbe sturen op de beslissing der rijksregeering, dat in alle ambtelijke stukken rechtstreeks van haar of van de rijksdiensten uitgaan de, de tot nu toe gebruikelijke spelling de Vries en te Winkel zal worden gehand haafd. Daar, aldus Ged. Staten, ons is geble ken, dat op enkele gemeente-secretarieën de spelling-Marchant is ingevoerd, mer ken wij op, dat het ook ons niet wensche- lijlk voorkomt, dat in officieele stukken tweeërlei schrijfwijze wordt gebezigd. Zoo lang de rijksregeering voor de van baar uitgaande stukken het gebruik van de spelling de Vries en te Winkel voorschrijft, dienen, naar onze meening, ook de lagere organen deze spelling te bezigen. Wij zul len bet daarom op prijs stellen, indien bij uwe administratie de spelling de Vries en te Winkel voorshands blijft gehand haafd of wel weder wordt ingevoerd. N.S.B.-manieren. De vereeniging van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden is van mee ning, dat het beginsel der N.S.B. in strijd is met de statuten der organisatie en weert daarom personen, die tot de N.S.B zijn toegetreden. De patroon van zulk een geroyeerd lid schreef aan het hoofdbestuur van deze vereeniging: „Mochthet inderdaad uw be doeling zijn om bedoeld lid te royeeren, dan moet ik u tot mijn spijl, mededeelen, dat ik niet langer kan toe staan, dat eenige personen van miju personeel langer lid uwer vereeniging blijven en moet ik hen ook voor de con- sekwentie plaatsen, óf het lidmaatschap uwer vereeniging op te zeggen óf bun betrekking te verlaten." Deze patroon, zegt „Ons Beginsel" ver wart het een met bet ander: het recht van den arbeider om zich volgens zijn overtuiging te organiseeren; het recht van den patroon om van zijn werknemer plichtsbetrachting te vorderen en het recht een er organisatie om keur op de le den uit te oefenen. Gouverneur van Suriname in Nederland. Gisteren arriveerde per s.s. „Van Rens selaer" der K. N. S. M. aan de Sumatra- kade te Amsterdam de heer Kielstra, gou verneur van Suriname, met vrouw en dochter weer op Nederlandscben bodem. De Wieringermeer viert feest. Woensdagmorgen werd in Middenmeer het tweede dorp van de Wieringermeer, het eerste lustrum gevierd ter herdenking van het droogvallen van den polder op 21 Augustus 1930. Des morgens werden 400 schoolkinde ren uit de geheele Wieringermeer ont haald. D'es middags verzamelden de bewoners zich op het feestterrein te Middenmeer, waar de Minister van Waterstaat, Jhr O. C. A. van Lith de Jeude, arriveerde. Dan werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het feestprogramma, waar van de voornaamste attractie was een wedstrijd voor landhouwtractors en rups banden, waaraan een tiental tractors deel namen. 'In de pauze sprak burgemeester Peters van Medemblik den Minister toe, waarbij hij wees op de simpele woorden, die bo ven de schoolgebouwen in de Wieringer meer zijn aangebracht en welke herinne ren aan den datum 21 Aug. 1930, waarop de Wieringermeer droog viel. Minister van Lidth de Jeude voerde nu het woord. De vijfjarige periode die thans achter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1