Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49b JAARGANG - No. 273 100 graden boven nul en toch frisch Door een beker ijs met slagroom van Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent por regel. Ingezonden mcdedeolingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij eontract belangrijke korting. Leerzame voetbal-geschiedenis. Telkens weer blijkt het, dat men in zoo genaamd neutrale organisaties bitter wei nig rekening houdt met de overtuiging van haar leden, die de Ohristelijke beginselen zijn toegedaan. Zulke leden worden ge duld, maar ze moeten vooral niet te las tig zijn en het gedwee aanzien, dat hun overtuiging geweld wordt aangedaan. He laas zijn er Christenen, die zoo gedwee zijn en zich vaak voor hun beginselen schamen terwille van den lieven vrede. Zij, die naar den eisch hunner begin selen een eigen, Christelijke organisatie in het leven roepen worden dan dat zijn we zoo gewoon als scheurma kers betiteld. Wat nu weer in den Kon. Ned. Voet balbond is gebeurd, is wel bijzonder leer zaam. Bij 't bestuur van dien Bond kwam het verzoek in alle interlanden-wedstrij den voortaan op Zaterdag in plaats van op Zondag te doen plaats hebben. Men zou zoo zeggen, dat dit een billijk verzoek was. Maar wat deed het Bestuur? Het stelde zich op het standpunt, dat daaraan onmogelijk voldaan kon worden, omdat: 1. tegenover de winst van het publiek, dat niet op Zondag komt, het verlies staat van het publiek, dat geen vrijen Zaterdag heeft; 2. slechts gedurende den zomertijd op Zaterdagavond kan worden gespeeld, ter wijl 3. bij spelen op Zaterdagmiddag de be woners van de „provincie" niet tijdig aan wezig kunnen zijn. Wij mogen uit het eerste motief dus concludeeren, dat voor den K. N. V. B. het Zondagspubliek meer waard is dan het Zaterdagspubliek. Wij leggen hierop groeten nadruk! En wat het tweede en derde motief be treft zouden wij er aan willen herinneren dat de voetbalwedstrijd Nederland-Enge- land op 18 Mei j.l. (een Zaterdag) voor een volkomen uitverkocht stadion is ge speeld. Wat wil men nog meer? Wie zijn nu hier de onverdraagzamen, de mannen van „de starre houding"? Wie dwingen hier onze Christen-sport mannen tot „sectarisme" in de voetbal wereld? HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCHE CONFLICT. Besprekingen te Londen. In de ochtenduren is gisteren op het Foreign Office te Londen een beperkte imperiale conferentie gehouden. De conferentie werd ook bijgewoond door de vertegenwoordigers van den Ier- schen Vrijstaat en de Unie van Zuid- Afrika. De ernst van de beslis sing, welke de regeering vandaag zal nemen maak te deze imperiale confe rentie noodzakelijk, even als het onderhoud met de oppositie-leiders. De ministerieels commissie van buiten- landsehe zaken vergaderde gisternamid dag onder presidium van Baldwin. Eden bracht rapport uit over de be sprekingen te Parijs en de oorzaken van het eohec der Engelsch-Fransch-Italiaan- sche conferentie. Tegengesproken wordt, dat de Engel- sche regeering de verloven bij het leger en de vloot zou hebben opgeschort. Nu de onderhandelingen eenmaal ver broken zijn, is het volgens het Britsche inzioht niet waarschijnlijk, dat veel kan geschieden, om den toestand nog voor 4 September te verbeteren. De Fransohe bladen wijden al hun aan dacht aan den Britschen kabinetsraad van heden en wikken en wegen reeds de mo gelijke besluiten, welke daar zullen geno men worden. Voornamelijk acht men de vraag van belang, of Engeland besluiten zal tot op heffing van het embargo op den wapen- uitvoer naar Abessynië. Een ^dergelijk besluit, constateert de "Matin", zou zeer zeker door Italië als een onvriendelijke daad worden opgevat. De Fransche bladen geven Engeland den raad, niets op de spits te drijven en vooral geen besluiten te nemen, die de spanning tusschen Italië en Engeland zouden kunnen verscherpen. De drukte in het Suez-kanaal. De engte van Suez is wel de meest ge schikte plaats om de oorlogsvoorbereidin gen van Italië gade te slaan en vast te st®"en, hoeveel menschen en materiaal in Dost-Afrika geconcentreerd worden en hoeveel menschen, door hitte en ziekte in de woestijn aan de Roode Zee gesloopt, moeten terugkeeren. Een speciale correspondent van de „united Press" heeft zich daarom te Port Said tot eenige vooraanstaande ambtena ren aldaar gewend, om inlichtingen. Op zijn desbetreffende vragen kreeg hij ten antwoord, dat in den tijd van 18 Februari tot 18 Juli 103.254 soldaten en 7947 bur gers door het Suezkanaal naar de con centratiepunten aan de poorten van Abes synië zijn gebracht. Bijna 8000 man zijn weer naar hun vaderland terug gekeerd, om in een gematigder klimaat van de tro- penkoorts te genezen, ofwel, omdat zij eenvoudig niet konden leven in een land, waar een verblijf van een kwartier in de Banketbakkerij Den Soeten Inval. (Ingez. Med.) zon, zonder een tropenhelm, genoeg is om iederen Europeaan te dooden. In genoemden tijd zijn 98 passagiers schepen en 81 vrachtschepen onder Ita- liaansche vlag het Suezkanaal gepasseerd alle bestemd voor Eritrea of Itali- aanscth Somaliland ongerekend de door Italië gecharterde, doch onder vreemde vlag varende schepen. Het aantal naar Oost-Afrika gezonden manschappen kan nauwkeurig berekend worden, daar de Suezkanaal-maatschap- pij tien goudfrancs laat betalen voor ieder die het kanaal als passagier passeert. Moeilijker is het evenwel de hoeveelheid munitie en oorlogsmateriaal vast te stel len, welke Italië naar Afrika verscheept. Op het oogenblik is echter het Italiaan sche scheepvaartverkeer door het kanaal niet meer zoo levendig als het geweest is. In normale tijden loopen te Port Said ge middeld drie Italiaansche schepen per week binnen. In de lente van dit jaar wa ren het er meer dan twintig per_ week, doch sedert het begin van den regentijd is dit aantal teruggeloopen. Vorige week zijn er zelfs nog geen tien Italiaansche schepen Port Said gepasseerd. Men ver wacht hier evenwel, dat het Italiaansche scheepvaartverkeer in Zuidelijke richting tegen het eind van deze maand weer zal toenemen, als eerste voorteeken voor het uitbreken van den oorlog. In Port Said gelooft n.l. niemand meer, dat de vrede nog gehandhaafd zal kunnen blijven. DiE INSTORTINGSRAMP TE BERLIJN. Twintig vermisten. Het aantal slachtoffers van de instor ting van de tunnel van de ondergrond- sche spoorlijn in de Hermann Goering- strasse te Berlijn is klaarblijkelijk grooter dan oorspronkelijk werd vermoed. Geble ken is dat in het geheel twintig arbeiders door de instorting in de diepte zijn ge sleurd en daar tot nu toe geen der slacht offers is gevonden, zijn de kansen om ze levend te bergen, natuurlijk aanzienlijk gedaald. Op de plaats van de ramp wordt koortsachtig gewerkt. Men krijgt den indruk voor een gewel dig ravijn te staan. Door de instorting is een enorme kuil gevormd. Het gevaar is groot dat verdere zand- verschuivingen en instortingen zullen volgen; daarom moeten de reddingsploe gen met buitengewone voorzichtigheid te werk gaan. Weinige seconden vóór de instorting is nog een tram met bijwagen over de plaats gereden waar thans die geweldige diepte gaat. De passagiers uit den bijwa gen hadden een oogenblik het gevoel, als of de grond onder hen bezweek, maar de bijwagen werd nog door den motorwagen meegesleurd. Ware de tram enkele secon den later van de Brandenburgertor ver trokken, dan zou zij zeker mee in de diepte zijn verdwenen. Het opgepotte geld in Frankrijk. De verklaring van den gouverneur van de Bank van Frankrijk, dat het noodig was om de groote geldsommen, die in Frankrijk waren opgepot in circulatie te brengen, heeft aanleiding gegeven tot ra mingen omtrent de bedragen die zijn weg geborgen. In sommige kringen ging men zoover, om de opgepotte gelden op een be drag van 39 milliard fres te schatten. De Bank van Frankrijk schat' deze be dragen echter op 2728 milliard francs. Hiervan bestaat verreweg het grootste ge deelte uit biljetten van ÏOUO francs en 503 francs, terwijl de raming voor een som van 9 milliard francs in goud is opgepot. Aanzienlijke bedragen zijn ondergebracht in bankkluizen etc. en liggen daar op het oogenblik geheel nutteloos. Een heel leger ontslagen. Prins Louis van Monte Carlo heeft het geheele leger van Monaco ontslagen. De 76 militairen zijn met drie maanden op gezegd. De reden voor dit besluit is gelegen in de noodzakelijkheid te bezuinigen, tenge volge van de verminderde inkomsten aan de speeltafels. De officieren zijn voor nemens dienst te nemen in het Ahessyn- sche leger. Een derde der Amerikaansche gezinnen is kinderloos. Het bevolkingsbureau van de Vereenig- de Staten heeft geconstateerd, dat op elke drie gehuwde paren er één kinderloos is. Het is van meening, dat het percentage kinderlooze paren, dat bij de laatste volks telling in 1930 op 31.9 stond, sedert dien is 'toegenomen. In de normale groep waren in 1930 23.352.990 echtparen, van wie er 7.447.328 geen kinderen hadden. Paren in de ste den hadden minder kinderen dan die op het platteland. Het percentage kinderlooze echtparen 'bedroeg in de stad 34.8 tegen 25 op het land. De wapenuitvoer uit België. De „Moniteur" zal heden een koninklijk decreet publiceeren, verordenend dat met ingang van 24 dezer voor den export van oorlogswapenen en van munitie uit Bel gië een uitvoervergunning noodig zal zijn. Een nieuwe Duitsche leening. In financieele kringen te Berlijn loopt het gerucht, dat het rijk binnenkort een nieuwe leening ter consolidatie van de vlottende schuld zal uitgeven. Dit zou dan de derde zijn sedert het begin van het jaar. D'e eerste is, naar men weet, on dergebracht bij de spaarbanken en de tweede bij de verzekeringsmaatschap pijen. Het bedrag van de nieuwe leening zou 500 millioen mark zijn en zij zou ge deeltelijk bij de spaarbanken, gedeeltelijk bij het publiek geplaatst worden. Korte Berichten. De Nijl is buiten zijn oever® getreden. Er worden omvangrijke voorzorgsmaat regelen genomen en er is reeds een bedrag van 250.000 Eng. ponden uitgegeven voor de versterking van de dijken. Volgens de officieele statistiek be droeg op 31 Juli j.l. het aantal werkloozen in Italië 637.972, dit is '249.026 minder dan een jaar 'te voren. Deze laatste zitten zeker in Afri'ka of in de wapenfabrieken I 1 De douane te Havre wordt thans be schuldigd van een nieuwe schandaal-af faire. Het betreft den frauduleuzen invoer van luxe automobielen naar Frankrijk. Sedert drie jaren zou deze aangelegenheid gaande zijn, zonder dat zelfs geruchten er over in omloop zouden zijn gekomen. In- tussehen zijn de bezwarende documenten verdwenen. Havas meldt uit Berlijn, dat het of ficieele economische bulletin van 't Duit sche rijk in beslag genomen is, omdat het den volledigen tekst heeft gepubliceerd van de rede van D'r Schacht. Deze rede moet blijkbaar geheim blijven. In een groot deel van Engeland is het nog steeds warm en droog weer. Te Londen is gisterochtend een hoogere tem peratuur geregistreerd dan Dinsdag en om 12 uur wees de temperatuur 79 gra den Fahrenheit. De hoogste temperatuur, welke werd geregistreerd, was in Yorks hire, waar de thermometer 84 gr. wees. D'e politie te Berlijn heeft de Petit Parisien van 20 Augustus en de Paris Soir,Intransigeant en Temps van 21 Aug. in beslag genomen. Ten aanzien van de oorzaak van den brand op de radiotentoonstelling te Ber lijn, wordt medegedeeld, dat het onder zoek tot dusver geen gegevens heeft opge leverd welke aan brandstichting of sabo tage zou kunnen doen denken. De schaarschte aan zekere levens middelen in Duitschland en de Belgische devaluatie hebben een sterke toeneming van den smokkelhandel aan de Belgisch- Duitsche grens tot gevolg gehad. Vooral boter, reuzel, eieren, spek en vee worden clandestien van België uit naar Duitsch land gevoerd. De smokkelhandel is bijzonder ernstig in de streek van Aken. De Vlaamsche schrijver Stijn Streu- vels zal een reis maken naar Palestina. Waarschijnlijk zal hij zijn ervaringen in een nieuw boek verwerken. De stagnatie bij het verstrekken van geld onder hypothecair verband. In verband met de stagnatie, die er heerscht inzake het verstrekken van geld onder hypothecair verband, heeft de Mi nister van Sociale Zaken, Mr M. Slingen- berg, namens de Regeering Vrijdag 16 de zer een bespreking gehouden met ver tegenwoordigers van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, van den Nederl. Spaarbankbond, van den Be- leggingsraad en van de Vereeniging ter bevordering van het Levensverzekerings wezen. De Minister streeft er naar, in den be- staanden toestand in gemeenschappelijk overleg verbetering te brengen. Tijdens de besprekingen, die een bevre digend verloop hadden, werd in het bij zonder naar voren gebracht, dat de onze kerheid die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wetsontwerp inzake de vaste lasten, de credietmoMlijk- heden hadden gestimuleerd. De aan de bespreking deelnemende in stellingen zullen der Regeering, hetzij in dividueel, hetzij gemeenschappelijk, nader schriftelijk van advies dienen. Steun voor de vlastelers. De Minister van Economische Zaken 'heeft bepaald, dat uit het Landbouwcri- sisfonds ten behoeve van de erkende vlas telers steun zal worden verleend over de opbrengst van ten hoogste 10.000 H.A. met vlas beteelde oppervlakte, met dien verstande, dat: a. in den vorm van een teeltpremie, uit te keeren aan deze telers, in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uit gekeerd dan overeenkomt met een bedrag van f 150 per H.A., berekend over de to tale met vlas bebouwde oppervlakte; b. in den vorm van een bewerkingspre mie, uit te keeren aan de erkende vlas sers in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitgekeerd dan overeen komt met f 75 per H.A., berekend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte, voorzoover de opbrengst daarvan in Ne derland tot vlaslint wordt bewerkt. Huurverlaging door vertraagde aflossing. De Raad van State, afd. geschillen van Bestuur, behandelde het beroep van het gemeentebestuur van Utrecht tegen de be slissing van Ged. Staten van Utrecht d.d. 28 December 1934, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 26 November 1934 tot het waarborgen van een geld- leening van f 455.800 aan de woning bouwvereniging „Het Nieuwe Woonhuis" aan te gaan tegen 4Vs pet. bij de Algem. Friesche Levensverzekering Mij. te Leeu warden. Oorspronkelijk was de leening aange gaan bij het Algem. Burgerlijk Pensioen fonds tegen 4V2 pet. Dit fonds was, toen het rentetype van leeningiu in het algemeen een verlaging had ondergaan, wel bereid, de leening te con verteeren in een van 4 Yi pet., doch niet in een van 4l/e pet., gelijk de woning- bouwvereeniging en het gemeentebestuur, dat de rente der leeningen had gegaran deerd, wenschten om tot huurverlaging te kunnen besluiten. De Algem. Friesche was wel bereid tegen 4Vs pet. een leening te verstrekken. Inmiddels hebben B. en W. dit leeninggeld verkregen en er sinds 1 Januari in afwachting van de beslissing der Kroon de bestemming van kasgeld aan gegeven, gelijk de- heer Koster in zijn toelichting namens de regeering uiteen zette. Het standpunt van Ged. Staten werd toegelicht door den heer Kroon. Dit is gegrond op het bezwaar, dat het besluit van den Raad neerkwam op vertraging van de aflossingen, een methode, waarbij de huurverlaging feitelijk in langeren termijn door het nageslacht zou moeten worden gefinancierd, hetgeen naar het oordeel van Ged. Staten onjuist is. De beslissing van de Kroon volgt later. Het nieuwe Departement van Landbouw en Visscherij. In verband met de vorming van het nieuwe departement van Landbouw en Visscherij heeft het Rijk gehuurd het groote perceel „Huize Ursula", le Van den Boschstraat 2 te Den Haag, dat eigendom is van de R.K. Vereeniging ter Bescher ming van Meisjes. Naar de Tel. verneemt, zullen per 16 September in het voormalige „Huize Ur sula" worden ondergebracht eenige af- deélingen van zuiver administratieven aard, welke voor de departementen van Economische Zaken en van Landbouw en Visscherij gelijk werken, zooals bijv. de afdeeling comptabiliteit. Het ligt dus niet in het voornemen, hier het nieuwe departement te huisvesten. Be ministers Gelissen en Deckers komen met hun eigenlijke staf, de afdeelingen van principieelen en 'technischen aard, aan het Bezuidenhout, vooral met het oog op de nauwe dagelijksche samenwerking tus schen beide bewindslieden. Geen heffing van bruggentol. Verhooging benzineprijs. De geruchten, die gedurende de laatste •dagen de ronde deden, dat in tegenstel ling met de aanvankelijke plannen der regeering op de bestaande en nieuwe bruggen over onze groote rivieren, geen tol geheven zal worden, kan de „Tele graaf" na informatie ter bevoegder plaat se, bevestigen. Men heeft te 'sGraven- hage er van afgezien door het heffen van Binnenland. Ge9n 'bruggentol, wel verhooging benzine belasting. De hypotheek-moeilijkheden. Steun aan de vlasteelt. Geen Deensch vleesch meer in ons land. Buitenland. Engeland beraadslaagt over het Itali- aansch-Abessynisch conflict. De ramp te Berlijn. tol de benoodigde gelden voor het brug- genplan bijeen te brengen. D'e benoodigde gelden zouden volgens het blad gevonden worden door over het geheele land den benzine prijs met Vs cent te verhoo- gen. De „Msb." weet nog te melden, dat een wetsontwerp tot financiering van den bruggenbouw bij den Raad van State aan hangig is en 'dat verhooging der benzine belasting in het voornemen ligt. Een verhooging van die belasting met een halve cent zou volgens de gemaakte berekening ongeveer voldoende zijn om de geraamde opbrengst van de bruggentollen te vervangen. LEVENDIGE DRUKTE OP DE GOESCHE VEILING. Het heerlijke Zeeuwsche fruit gesorteerd en verpakt. Augustus de vacantiemaand voor velen is het hoogseizoen voor de fruit veilingen. Dan moet daar hard worden aangepakt, omdat groote hoeveelheden fruit moeten worden gesorteerd, verpakt, geveild en verzonden. Tot diep in den nacht moet dikwijls worden overgewerkt, omdat nu eenmaal de aanvoer van eiken dag ook dien dag moet verwerkt. Als men een kijkje in zulk een veiling neemt, valt het direct op, hoeveel zorg men aan de sorteering en verpakking besteedt. Tot in den treure hebben wij. het Ir. van der Plassche op alle mogelijke tuinbouw vergaderingen hooren zeggen: Besteedt toch alle zorg aan uw sorteering en ver pakking, want alleen dan kan het Neder- landsche fruit met het buitenlandsche concurreeren en krijgt ge den hoogsten prijs voor uw fruit. Welnu, het bestuur der Goesche veiling, waar wo gisteren een kijkje konden nemen doet in dezen al ihet mogelijke. Men stelt daaraan de hoogste eischen. Dit doet het reeds geruimen tijd. Immers bekend is het, dat de Goesche veiling de eerste in het land was, die het allerbeste fruit op de z-g.m elite-veiling bracht en dit elite- fruit van een eigen merk voorzag. Maar het is dit seizoen nog verder gegaan. Reeds enkele jaren werd op de Goe sche veiling, in navolging van het Ame rikaansche voorbeeld, de Cutler-sorteer- machine gebruikt. Men weet, dat bij deze machine de vruchten naar gelang van de grootte door openingen vallen. Maar juist door dit vallen werden voortdurend kleine beschadigingen veroorzaakt, die misschien niet hinderen bij het meer droge Ameri kaansche fruit, maar dit wel doen bij het zooveel sappiger Zeeuwsche. Men slaag de er niet in deze bezwaren geheel te ondervangen, zoodat men besloot de ma chine die f 4000 had gekost, maar inmid dels was afgeschreven, op zolder te zetten. Men had intusschen wat anders bedacht en wel de z.g.n. loopende band. De vruch ten komen nu op deze loopende band, die met 'zacht materiaal is bekleed en door een electromotor in beweging wordt gébracht, worden door vakkundige handen geschei den in elite-fruit en in fruit met gebreken (vlekjes, enz.). Het eerste komt op band A en wordt daar weer verder gesorteerd naar gelang van de grootte in Prima, A, B of C. Het tweede komt op band B en wordt verdeeld in le, 2e en 3e soort. Op deze wijze heeft het fruit niets te lijden van 'het sorteeren. De proeven met deze loopende band vie len zoo goed uit, dat thans in bet Goe sche pakstation drie van deze banden werken, die aan vele handen werk geven. Wij' zagen althans gisteren plm. 30 per sonen aan het werk. In de eerste week is bier 48.000 kg. fruit gesorteerd, in de tweede week 60.000 kg., terwijl dit kwan tum deze week zeker weer zal worden overschreden. Men kan met deze drie machines 200.000 kg. per week halen. 'Zulk een pakstation is voor een veiling van groote beteekenis. Het is een lust voor het oog, het heer lijke Zeeuwsche fruit, naar behooren ge sorteerd en verpakt, te zien. Dat op de Goesche veiling groote hoeveelheden wor den aangevoerd, blijkt wel uit enkele cij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1