N AKKERTJES oria. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - «o. 2l\ e >op >op 4# ÜS Neem toch 'n "AKKERTJE" SEL 1935 ven- onk, C. rider leet, Min, ilan- ater, c.A., ■f en aden srige itiën den bij rtten LStuS i. SEN, NG: tten- acht In- P. te f op in- 1 niet noet r m eers- oge- oote )iedt brikaal NEN, IJ K. 34. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingea f 0.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 eent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kieine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. STAD EN PLATTELAND. Naar aanleiding van dr Colijns radio rede begint „Landb. en Maatschappij" een artikel met deze inleidende woorden: Dr Colijn is een nuchter man. Hij be kijkt de dingen zakelijk-critisch en weet, dat het onverstandig is. verder te wil len springen dan de polsstok lang is. Hij doet niet aan luchtkasteelen-bouwerij; bij de leiding van het staatsbestuur over weegt hij ter dege de practische mogelijk heden. Wij schrijven dit onder meer toe aan het feit, dat hij op het land werd geboren. Van de groote mannen zijn veel op het land geboren. Het land, de na tuur geeft aan de daarvoor geëigende geesten een ruimte van blik, een inzicht in wat kan en niet kan, wat bereikbaar en onbereikbaar is, welke tussohen de hooge gemuurten in de stad veel moeilijk ker te verwerven zijn. Men staat vaak ver bluft van het oorspronkelijk oordeel van een boer, de rake wijze, waarop deze met een eenvoudig woord een bepaalden toe stand kan uitbeelden. Deze eigenschap bezit ook de heer Go- lijn. Hierin schuilt ongetwijfeld een kern van waarheid, merkt „Patrimonium" op. In de groote stad heeft men dikwijls een veel te eenzijdige kijk op het econo misch leven gekregen. De enorme betee- kenis van den landbouw wordt niet in voldoende mate beseft. Het kunnen van den mensch. om te organiseeren, werd overschat. Stellig is er ook veel oppervlak kige van alles-en-nog-wat-weterij in de stad. Men kan er meer succes hebben dan op dorpen met schoonklinkende leuzen. Toch moge men aan den anderen kant niet vergeten, dat de stad ook veel bij draagt tot verrijking van het cultuur leven, waarvan ten slotte ook het platte land profijt geniet. De groote mannen, op het platteland geboren, zijn veelal in de stad opgeleid. Menig groot man heeft èn in zijn jeugd èn later in voortdurend contact gestaan, zoowel met het land als met de stad. Wie voor eenzijdigheid ook op sociaal- economisch gebied bewaard wil blijven, moet dit contact zoeken. NA DE MISLUKTE PARIJSCHE CONFERENTIE. Wal nu? Wat gevreesd werd. is geschied. De Pa- rijsche conferentie is mislukt, terwijl de kans, dat langs diplomatieken weg nog eenig resultaat zal worden bereikt, wel heel gering geacht moet worden. De En- gelsche pers acht die kans zelfs absoluut nul. In welingelichte kringen wordt verno men, dat de Fransch-Britsche voorstellen aan Italië de volgende waren: 1. Omvangrijke economische expansie mogelijkheden in Abessynië; 2. garantie voor de veiligheid van de grenzen van Somaliland en Erithrea en 3. de bescherming van de Italiaansche onderdanen in Abessynië. Deze voorstellen, zoo verklaart men te Parijs, bevredigden wel Italië, doch En geland en Frankrijk eischten verder nog: 1. Handhaving van de politieke onaf hankelijkheid van Abessynië en onaan tastbaarheid van het grondgebied van dit rijk; 2. de noodzakelijkheid van de toestem ming van den negus; 3. een regeling overeenkomstig het vol kenbondspact. De laatste drie voorstellen werden door Italië verworpen. Zooals de zaken thans staan, mag men gerust zeggen, dat er een wonder zal moe ten gebeuren om te beletten dat de Itali anen ongeveer half September, en wel licht reeds een weinig vroeger, als de re gentijd in Abessynië voorbij is, tot dèn aanval overgaan. Dat wonder zou alleen kunnen gebeuren, wanneer Frankrijk zijn houding geheel zou wijzigen en naast En geland met kracht zou opkomen voor den vrede en voor het Volkenbondspact. Doch het ziet er geenszins naar uit, dat dit geschieden zal, meent het Hbld. Zonder Frankrijk is Engeland tenslotte niet bij machte Italië te dwingen genoe gen te nemen met alleen maar economi sche voordeelen. De toestand in Europa ia veel te onzeker, dat Engeland op dit oogenblik het risico kan loopen werkelijk ernstig niet Italië in conflict te geraken vooral daar het moeilijk te voorzien is welke houding Duitschland in dat geval zou aannemen. Italië is zich deze moei lijkheden van Engeland wel bewust en weet ook, dat het t'hans op dit oogenblik weinig te vreezen heeft, en daarom juist thans Engeland 'kan passeeren. Waarschijnlijk zal nu op 4 September te Genève de zaak worden behandeld. Misschien ook reeds vroeger. Doch het is te voorzien, dat ook deze besprekingen van Genève den oorlog niet zullen kunnen verhinderen. E enigszins bezorgd schijnt men zich te Rome te maken over het Suezkanaal en hoewel men in allerlei couranten en tijd schriften telkens weer uiteenzettingen kan vinden, waarin wordt aangetoond, dat de sluiting van het Suezkanaal niet mogelijk en niet geoorloofd is, heeft het er toch den schijn van, dat men nog niet zoo heel zeker is, dat het niet tot een dergelijke sluiting zal komen. We staan dus wel voor een ernstigen toestand. 'In het Fransche 'blad de „Liberté" stelt Bainville de Britsche regeering verant woordelijk voor het mislukken van de besprekingen. Zij heeft haar vertegen woordiger tè beperkte volmacht gegeven. De „Temps" neemt een voorzichtig neu trale houding aan en geeft tusschen de regels door Mussolini den raad zich niet te overhaasten. Jawel, alles schijnt te Rome reeds in kannen en kruiken te zijn! Hoe Italië toeristen lokt. Vandaag gaat in Italië een speciale re geling in, waarbij aan de buitenlandsche automobilisten een korting wordt toege staan op den benzineprijs. Zij, die korter dan 15 dagen in Italië als toerist blijven, krijgen een korting van 40 pet. op de ver koopsbelasting, hetgeen neerkomt op 46 centesimi per L.; blijft men_15 dagen of langer, dan wordt de korting verhoogd tot 80 pot. De droogte in Engeland. De groote droogte in de landbouw districten wordt hoe langer hoe ernstiger. Over groote afstanden moet het water worden aangevoerd. De boeren in Yorks hire verfcoopen hun vee tegen lage prij zen wegens de moeilijkheid om het van drinkwater te voorzien. In Dterbyshire ge bruiken de ingezetenen verschillende ma len hetzelfde water om zich te wasschen. Brand op de Berlijnsche Radio- tentoonstelling. Te Berlijn is gisteravond tegen half negen in de groote Radiotentoonstelling vermoedelijk tengevolge van -kortsluiting, een groote brand uitgebroken. De geheele brandweer is met al het beschikbare ma teriaal uitgerukt. Binnen een uur waren de hallen 3, 4 en 5 nagenoeg door het vuur vernield. De vlammen sloegen bijna vijiftig meter om hoog en tastten ook het restaurant in den radiotoren aan. In alle Westelijke voor steden van Berlijn zag men reeds op groo- ten afstand den hellen vuurgloed tegen den donkeren nachthemel. Dank zij de koelbloedigheid van perso neel en verschillende bezoekers slaagde men er nog in, dn allerijl het kostbaarste tentoongestelde materiaal naar buiten en in veiligheid te brengen, hetgeen o.a. ge schiedde met de kostbare televisie-toestel len. In het restaurant van den radiotoren, die eveneens in brand was geraakt, bevon den zidh ongeveer tien personen, die in spreekkoor riepen: Redt ons. Eenige brandweerlieden klommen met een brand slang langs de ijzeren masten van den radiotoren naar het 50 meters hoog gele gen restaurant en tastten daar de vlam men aan. Het gelukte op deze wijze de be zoekers in veiligheid te brengen. Hal 4 is volkomen vernield en ook het grootste gedeelte van het geëxposeerde materiaal moet als verloren worden be schouwd. Een deel der hallen 3 en 5 heeft eveneens van het vuur geleden. Nader wordt gemeld: Hedenochtend is men met het oprui- mingswerk en de herbouw begonnen. De televisie-stand wordt terstond op nieuw ingericht. Men verwacht haar Woensdagmorgen weer in bedrijf te heb ben. Overstroomingen in China. Meer dan 100 dorpen verwoest. De dijken van het meer van Weisjan- hoe, de zuidelijke grens tusschen Sjan- toeng en Kiangsoe zijn doorgebroken, waardoor groote strooken land over stroomd werden. Meer dan honderd dorpen zijn hierdoor vernield. Het overstroomde gebied omval een oppervlakte van meer dan 200 K.M. Synode der Belij'deniskerk in Silezië ontbonden. De Synode van de Evangelische Belij- deniskerk in Silezië, welke zich onder bis schop Zancker van de officieele Rijks kerk onder bisschop Muller had afge scheiden, is ontbonden. Goederenbeurzen in Italië gesloten. Bij decreet der Italiaansche regeering zijn alle goederenbeurzen (zooals die voor graan, steenkool, enz.) gesloten in de voornaamste tien provinciesteden, te we ten Milaan, Napels, Turijn, Genua, Bo logna, Florence, Triëst, Venetië, Fiume en Padua. Men neemt aan, dat de regeering tot dit besluit is gekomen door de noodzake lijkheid, de leveranties voor het expedi- tieleger naar Oost-Afrika te reglementen ren. Korte Berichten. i Volgens officieele cijfers van het departement van oorlog, zijn 1221 Ameri- kaansche soldaten in ziekenhuizen in de Vereen. Staten overleden tengevolge vein in den oorlog opgedane gasvergiftigingen. -De bemanningen van 35 Estlandscbe koopvaardijschepen, welke in Estlandsche havens liggen en de bemanningen van 45 Estlandsche schepen, welke in buitenland sche havens liggen, zijn in staking ge gaan. Zij eischen hooger loon. In het ge heel zijn 30O man bij de staking betrok ken. i Het Engelsehe pleziervaartuig „Eli sabeth Allen" is ter hoogte van Skegress in brand gevlogen. De opvarenden, in to taal 100, konden aan de kust in veilig heid gebracht worden. Belastingvrijdom in Duitschland voor buitenlandsche automobilisten. De K.N.A.G. deelt mede. dat haar den laatsten tijd herhaaldelijk mededeelingen bereikten van automobilisten, die naar Duitschland reisden en aan de grens te hooren kregen, dat sedert 1 Aug. een re geling was ingegaan, waarbij slechts voor 14 dagen belastingvrijdom aan Neder- landsche automobilisten werd toegestaan. In verband daarmede heeft de K.N.A.G. zich met haar Duitsche Zustervereeniging in verbinding gesteld, waarvan zij giste ren telegrafisch bericht heeft ontvangen, dat in de bestaande regeling, n.l. belas tingvrijdom van 90 dagen voor eigenaars van personenauto's, geen verandering is gekomen. Nieuwe weg-constructie van jhr ir R. de Muralt. Veel belangstellenden uit technische kringen hebben gisteren een proef-weg- vak in de buurt van Duivendrecht, bij Amsterdam, bezichtigd, dat aangelegd is volgens een nieuwe vinding van jhr ir R. de Muralt. Het wegdek van het systeem De Muralt is het best te vergelijken met een op wee ken bodem gezonken soheepslichaam. dat gevuld is met een laag grint en daarboven een laag rivierzand, waarop dan de eigen lijke afdekking van klinkers, beton of an derszins wordt aangebracht. Het „scheepslichaam" zelf, men zou het ook kunnen noemen den vorm in den zin van een gipsvorm, is van draineeringsopenin- gen voorzien. Het geheel drijft als het ware in den drassigen bodem, waar het aanvankelijk regelmatig horizontaal in wegzakt totdat het 'tpeil der maximum zakking bereikt heeft. Het wegdek zelf blijft bij bet zakken volkomen ongerept. De puzzle-oplossing voor de zomer- postzegels. De tennijln van sluiting voor de inzen ding der puzzleoplossing voor de zomer- postzegels nadert met rassche schreden. 1 Sept. a.s. is de deelname onherroe pelijk gesloten. Oplossingen, die daarna binnen komen, worden ter zijde gelegd. Het Comité heeft al eenmaal op veler verzoek den datum verschoven, dat kan geen tweeden keer geschieden. Men moet zich dus haasten, wil men nog meedoen. De oplossing is gemakkelijk. Men kan fraaie prijzen winnen, als eerste prijs wordt een auto toegezegd. Maar ook een prachtig radio-toestel, een fiets en hon derden andere mooie prijlzen zij'n te win nen. En men steunt daarbij tevens een sympathiek doel: bevordering van den verkoop der zomerpostzegels ten behoeve van cultureele en sociale doeleinden. Het prijsraadsel is afgedrukt op z.g. puzzlekaarten, waarop men tevens de op lossing kan inzenden na frankeering met twee zolmerpostzegels van 6 cent (10 cent). De kaarten zijn tegen betaling van 10 cent verkrijgbaar bijl de plaatselijke Gomité's of bij het landelijke comité voor de zomerpostzegels, Tesselschadestraat 9, Amsterdam-W. De op te plakken zomerpostzegels zijln aan alle postkantoren verkrijgbaar. De W.A. van de N.S.B. Na bet antwoord, dat de minister van Justitie gegeven heeft op de vragen van den heer Van der Heide met betrekking tot de Weerafdeelingen der N. S. B., ver keert, aldus het Volksblad, bet directo rium van de N. S. B. in de meening, dat de W.A. thans als het ware Koninklijk is goedgekeurd. Lezer dagen is namelijk be vel afgekomen dat alle functionarissen, zoowel mannen als vrouwen, onder de 50 jaar, ingedeeld worden bijl de reserve- W.A. De functies in de N.S.B. geven geen doorslag. Wel zal voor de mannen reke ning worden gehouden met de behaalde rang in het leger, zoodat nooit een re- serve-officier onder een wachtmeester der en al die klachten en bezwaren zullen verdwijnen, dank zij de buitengewone samenstelling van Apoth. Dumont, waarmede de "AKKERTJES" zijn gevuld. En.._ Xe zijn onschadelijk. Ge proeft niets, Uw maag raakt niet van streek, ze glijden naar binnen. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etul met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent^ W.A. zal komen te staan. De uitbreiding van de W.A., welke tot op heden in Ne derland 1200 tot 1500 man telde, bedraagt voor Amsterdam plm. 1800 en in geheel Nederland 5000 man. De vrouwen zullen „gedeeltelijk admini stratief en gedeeltelijk als „verpleegsters", waarvoor cursussen worden gehouden, als chauffeuses voor transportdiensten en als telefonisten warden gebezigd. De uitge breide Weerafdeeling zal reeds moeten defileeren api den komenden Landdag der N.S.B. Mr Waugh dankt het Nederlandsche volk. De beer Waugh, burgemeester van Al- bury, heeft, vóór zijn vertrek uit ons land een telegram gericht tot het Nederland sche volk, waarin hij zijn oprechten dank betuigt voor het enthousiasme en de gast vrijheid hem door de Nederlanders be toond en waarin hij zijn spijt uit niet lan ger in Holland te kunnen blijven. Vereeniging van gemeenten. Ter voldoening aan het verlangen van Ged. Staten om hun standpunt uiteen te zetten aangaande de eventueele samen voeging der gemeenten Zijpe en Callants- oog, hebben de dagelijksche besturen de zer gemeenten dit college met aandrang in overweging gegeven beide gemeenten te vereenigen. Wat de regeering voor den uitvoer van zeevisch deed. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr Vos (v.b.) in verband met de bijl bet sluiten van han delsverdragen verkregen uitvoerverrui- ming en verleende garanties inzake in- voermogelijkheden ten aanzien van de vis- scherij en betreffende bet doen van stap pen van regeeringswege tot verhoioging van den invoer van zeevisch in België, deelt minister Gelissen thans mede, dat uitvoerverruiming, resp. garanties inzake invoermogelijkheden werden geschapen ten opzichte van de belangrijkste afzetge bieden, t.w. België, Duitschland, Frank rijk, Italië, alsmede ten opzichte van Po len, Tsjecho-Slowakije en Roemenië, van welke landen bijl algemeene oontingentee- ringsarrangementen, resp. bijzondere re gelingen, speciale contingenten voor de invoer van visch werden bedongen. In bet geval van België betreffen deze contingenten garnalen, versche zeevisch met inbegrip van baring, alsmede zoetwa- terviscb. Het is den minister niet bekend, dat de Belgische regeering in 1930 tot 1931 aan de Nederlandsche vischexporteurs, in overleg met onze regeering, heeft toege staan ruim elf millioen kilogram nette zeevisch in België in te voeren. Door Ne derland is echter sindsdien by bet arran gement van 7 Maart een landencontingent bedongen voor bepaalde vischsoorten. Voor een enkele soort visch, met name tong, is de invoer in België verboden, ter wijl voorts de invoer van de meeste zee- vischsoorten slechts is toegestaan boven een bepaalde maat, welke in den regel 40 c.M. bedraagt, doch voor kabeljauw 60 c.M. Met de Belgische regeering worden be sprekingen gevoerd omtrent de uitvoering van de in de oontingenteeringsovereen- komst neergelegde bepalingen, waarbij van Nederlandsche zijde alles in het werk wordt gesteld, om de opheffing van het invoerverbod voor tong en voor andere visch beneden de maat te bewerkstelligen. De minister is gaarne bereid het even- Binnenland. Het passagiersvervoer der K. L. M. De oogst in Zeeland. Buitenland. Na de mislukte Parijsche conferentie. Italiaansche goederenboerzen gesloten. Droogte in Engeland. Brand op de Berlijnsche radio-tentoon stelling. tueele resultaat van deze besprekingen voor zooveel mogelijk aan de Kamer mede te deelen. N.V. van Melle's Confectionary Works. Het was feest Vrijdag in de bekende fa brieken der N.V. van Melle's Confectio nary Works te Breskens. De nieuwe af- deeling der Biscuitfabriek werd in gebruik genomen en het 35-jarig bestaan der fa briek werd gevierd. Een der directeuren, de beer I. v. Melle, heeft deze feiten in een feestvergadering met autoriteiten en genoodigden in den breede herdacht. Als te midden van de crisis een nieuwe fabriek moet gebouwd warden, omdat men als bet ware over stelpt wordt met orders, dan is er wel re den om dit op bijzondere wijze te berden ken, zeide spr. De niehwe fabriek (architect was de heer L. A. Cijisouw) is 56 M. lang en 24 M. breed en uitgevoerd in ijzerconstructie, betonnen vloer en betonnen dak. Een kel der van 56 X8 M. en van de modernste machines voorzien. De bandoven met een lengte van 53 M. is van de nieuwste ap paraten voiorzien. De glazeermachine is eveneens voorzien van de modernste vin dingen. De directeur herinnerde aan het tegeltableau in de bal van bet kantoor, waarop in beeld gebracht is de woorden: „Zoo de Heere het huis niet bouwt, tever geefs arbeiden de bouwlieden daaraan". De laatste 10 jaren zijln niet gemakkelijk geweest door de economische inzinking. God beeft echter doorgeholpen, kracht verleend om de moeilijkbeden te door staan. Biddend en werkend zijn we voor waarts gegaan, zoodat er sedert 1932 weer een gestadige groei te constateeren valt. Na de beer I. van Melle voerden verder nóg bet woord de bedrijf s-directeur, de heer D. M. van Melle, de burgemeester van Breskens namens het gemeentebe stuur en de beer Hoegen van Hoogelande directeur van de N.Y. Hendrikse Col, Bankiers- en Effectenkantoor te Middel burg. In gezellig samenzijn werd de Vrijdag avond en een gröot gedeelte van den Za terdag doorgebracht, waaraan vooral luis ter bijzette bet Middelburgsche muziek corps onder leiding van zijn eminenten directeuir, den heer Joh. Carö. Het Bres- kensche muziekgezelschap bracht des avonds de jubileerende firma nog een se renade. Lage waterstand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het loopt den visschers in Zeeuwsch- Vlaanderen dezen zomer niet mee en vooral de beroepsvisschers ondervinden veel schade van den lagen waterstand. Op vele plaatsen is de waterstand zóó laag, dat de netten niet meer behoorlijk uitgezet kunnen worden. De verpachters van vischwater aan de sportvisschers klagen ook, omdat ze geen vergunningen kwijt raken. Oorzaak hier van is niet alleen de verminderde visch- stand, doch ook het lage peil van het vischwater. Slechts reigers profiteeren van het laatste; nog nooit tevoren werd een zoo groot aantal van deze vischeters in de Zeeuwsch-Vlaamsche kreeken waar genomen. Brug voor verkeer gesloten. De hoofdingenieur-directeur van de| Rijkswaterstaat te Middelburg beeft be kend gemaakt dat de draaibrug over den midden-kanaalarm te Sas van Gent van 27 Augustus a.s. te 7 uur tot 28 Aug. te 21 uur voor bet verkeer in beide richtin gen met motorrijtuigen, andere riji- of voertuigen, rij!- en trekdieren en vee, zal zijn afgesloten. Bedrijvigheid in Zeeuwsch-Vlaamsche vlasbed rijven. Dé drukte in de vlasbedrijven in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen blijft aanhou den. Groote boeveelheden vlas worden aangevoerd per schip aan de Axelsche Sassing en vandaar op groote wagens ver der getransporteerd naar de ondernemin gen in de grensstreek, voor verdere be werking. Door de langdurige droogte is er wei nig voedsel te vinden voor het vee op de weilanden, zoodat deze op vele plaatsen gebruikt worden om er vlas op te sprei den. Een en ander versohaft weer wat werkgelegenheid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1