s. Onderwijs Gemengd Nieuws Wetenschap en Kunst Telegrammen. KLEINE ADVERTENTIËN 3. Spaarduitjes gestolen. De bloemenverkoopster G. te Den Bosch is dezer dagen beroofd van al 'haar spaar duitjes. Deze bestonden uit 250 gouden tientjes, die zij in een vaasje, bedekt met een laagje zand, bewaarde. Iemand, die wellicht op de hoogte van deze zonderlin ge bergplaats is geweest, heeft het vaasje geledigd, en heeft de vrouw van haar spaarduitjes beroofd, die zij zoo lange jaren nijver bijeen had gegaard. -iissfcï beiiohtea over rika, eau wei soms wel eens er weg. "Wïe ant mag geen eland, want we 'e Groningsdhe n we de zaken bbels in de ,,'JST. te deelen, dat mooie eiland ers heeft. Dat er meer dan eente-rekening ot van f 12000 lang niet aan dit een benij- mag genoemd s rusten, maar -en naar Kloe- t dorp hebben hele Raad van e tinge tegen gestemd. Men e, want straks financiën mis. wel voor zor- Iok wel hooren n stukken na, is geen kwestie Goes en Kloe- grenswijziging n een gemeente loetinge. ntstaan! ERKER a.i. Male een wa den had, wilde leggen. Deze hek weg, tus- gevolg, dat H.. uder kreeg. De pten Jobse op n schouder- en n naar het zie- vervoerd, van men is. Ook de trap tegen zijn kneusd is. t b a 1 b o n d. den v. d. Velde- Unitas 23; 0 3 4—2 1 2 4—5 1 1 3—4 0 3 11—4 0 3 8—4 2 0 2—13 moet dus eerst strijd gespeeld S. D. O. om 6 uur had plaats tusschen n „D. B. M. G. kreeg Rilland II. Deze wed- 1 overwinning erk. -, J. D. Kleyne, Jac. Vermaas Te Bilthoven jaar overleden edikant van de Kuiper dien- Geref. Kerk te naar Hoogeveen 09 stond hij te 20 te Delft van ging, waar hem verleend. i drie jeugdige irak een hunner n te mijmeren, et zoo; aan den s dat niet goed; reeds, wij gaan 1de zwijgend de ichtend, „ik heb kost; wat zoudt goed gezouten Westfaalschen at wij een maal spotte de eerste, naar glimlachte ng, had zwarte ■ekken. Aanhou- ak; toen haalde en sardines, en oven zijn hoofd. >nk een vroolijk vangst gedaan, dauwen Donau", „Niemand heeft gevischtl Kom pgeman aanzien- boom stond. Vardt vervolgd.) Candidaten In groots stads- en aorpsgemeenten. In veroand met het feit, aat vele candidaten tot uen Heiligen Dienst nog werkloos ziju en in vele groote stads- en dorpsgemeen ten zooveel arbeid ongedaan moet blijven of niet ter hand genomen kan worden, heeft de Alg. Synode der iNed. Herv. Kerk het volgende advies gepubliceerd: „Als het getij verloopt, verzet men di bakens". Dit doet ook de Kerk. Zij ziet zich genoodzaakt in de groote, zicii nog steeds uitbreidende, gemeenten nieuwe preuikantsplaatsen te stichten. De tijds omstandigheden maken het niet altijd mo gelijk daartoe over te gaan en daarom meent de Synode goed te doen de groote gemeenten te wijzen op een ander middel, dat uitkomst brengen kan, n.l. bet aan stellen van candidaten tot den Heiligen Dienst als hulppredikers. Reeds geschied de dat hier en daar. maar nog te weinig. Het getal der candidaten neemt toe, en zij vmden niet gemakkelijk terstond een eigen gemeente. Er zou uit hen een prachtig hulpcorps zijn te vormen en door hun jeugdige kracht heel wat werk kun nen worden gedaan. Men late zich deze kans niet ontgaan. Langdurige vacaturesen beroepingswerk. D'oor de Alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk werd aan de Classicale Besturen met het oog op het beroepingswerk in langdurige va catures het volgende schrijven gericht: De Synode meent er wel aan te doen, alle Classicale Besturen nog eens opzette lijk te herinneren aan art. 45 en 46 van. het Reglement op de Vacaturen, met name aan de in het eerste artikel voorkomende woorden: „Dit Bestuur (n.l. het Classi caal)neemt of bevordert maatrege len, om den voortgang van het werk der beroeping te bespoedigen". De Synode weet zeer goed, dat tegen dit bespoedigen van het werk der beroe ping vaak onoverkomelijke bezwaren be staan. IJzer met handen breken kan ook een Classicaal Bestuur niet. Toch zou zij gaarne zien, dat nog eens alle mogelijk heden met 't oog op de reeds geruimen tijd durende vacaturen werden overwogen, deze aan die vacante gemeenten ernstig on der het oog werden gebracht, en waar mogelijk hun de behulpzame hand werd geboden. Be Rekkensche inrichtin gen. Up 14 October zal het 25 jaar gele den zijn, dat de Vereeniging, die de Rek kensche Inrichtingen heeft gesticht, is op- ericht. Op dien dag hoopt het bestuui de nijverheidsschool voor vrouwelijke ver pleegden te openen. Burgemeester in de kerk De „IJmuider Kerkbode" meldt: Een burgemeester kwam eenigen tijd geleden een predikant bezoeken, om zich bij hem te beklagen, dat vele van zijn ge meenteleden aan de politie handen vol werk gaven. Dominé antwoordde bur gemeester, dat deze aan de gemeente een slecht voorbeeld gaf, door zelf nooit ter kerk te komen. Burgemeester, die nooit ter kerk kwam, beloofde voortaan de godsdienstoefeningen bij te wonen, wat hij inderdaad deed. En dat heeft een uit werking ten goede bij velen van zijn ge meentenaren gehad. Het goede voorgaan deed goed volgen Te 's Gravenhage slaagde voor het diploma boekhouden MO. (K XU en 0) den heer Ph. L. van der Veeo ie Mid delburg. Gedichtje van Prinses Juliana. De „Radiobode" vertelt: Jacob Hamel bezocht een poosje gele den Catharina van Rennes met het doel, onze grijze nationale componiste van den Kinderzang een nieuwe bijdrage te ver zoeken voor zijn A.V.R.O.-repertoire. Deze bijdrage zou dan ook worden 'Opgenomen in den, derden A.V.R.O.-Kinderliederen- bundel „1935 Tiental". Catharina van Rennes dacht een oogen- blik na, zocht in haar archief en na eenige aarzeling reikte zij aan Hamel over een gedichtje: „De dansende Haasjes". Nu gaan wij vroolijk dansen, Wij dansen poot aan poiot, ja, ja, Wij zijn de haasjes uit de bosschen En snoepen een hazelnoot, tra-la-la. O kij'k eens hoe wij dansen, tra-la-la Wij dansen poot aan pool. Boven aan het tekstblad stonden de let ters J. v. O., klaarblijkelijk de initialen van den maker van het versje. „Van wie is dat?" vroeg Jacob Hamel. Hierop verklapte Catharina van Rennes dat J. v. O. beteekende: Juliana van Oranje. De Prinses was immers in haar kinder jaren leerlinge van Catharina van Rennes. Het was de gewoonte van de zangleerares haar leerlingen nu en dan op te dragen een gedichtje te maken. Ook Prinses Ju liana heeft aan zoo'n opdracht eenmaal voldaan met de inlevering van „De dan sende Haasjes". Catharina van Rennes componeerde hier een melodietje bij. Jacob Hiamel aanvaardde bet liedje na tuurlijk gaarne en hij verzocht de Prinses of het Haar goedkeuring zou hebben, wanneer het A.V.R.Of.|-Kinderkoor „De dansende Haasjes" leerde en dat het zoiu' worden opgenomen in den bundel „1935 Tiental" De Prinses wist zich nog zeer goed te herinneren, hel gedichtje in Haar jeugd gemaakt te hebben; H. K. H, verleende volgaarne Haan toestemming, Zij vond het leuk. Op 20 Aug. zingt het koor het versje voor het eerst." De griezelige vondst /bij de grens. Dezer dagen deelden we iets mede over lijken, die gevonden wer den in een stuk boschgrond bij Wuestwe- zel, even Over de Nederlandsche grens in België gelegen. Een ambtenaar, die gedurende de oor logsjaren dienst deed aan de Neder- landsch-Belgische grens, weet aan de Tel. mede te deelen, dat er in die oorlogsjaren zeer veel soldaten en smokkelaars omge komen zijn door aanraking met den elec- trischen draad, die de grens beschermde, en daar ter plaatse begraven werden. In deze roerige jaren kwamen er steeds weer nieuwe troepen aan de grens en tel kens waren er slachtofxers van den doo- dende draad. Veel omslag kon men toen niet met de dooden maken. Zij werden ontkleed, van hun identiteitsplaatjes ont daan en in de zavel ter aarde besteld. Ve len vonden op deze wijze hun einde, om thans, na jaren, schrik te verspreiden on der de bevolking van de grensstreek, die op deze griezelige vondsten niet voorbe reid was. Vier personen tegen den grond geslingerd. Zaterdag morgen is te Huissen een ledige vracht auto, komende van Gendt (Over-Betuwe) op de tramrails geslipt. Vier personen, die op de klep achter in den wagen zaten, werden tegen de straat geslingerd. Drie hunner kregen ernstige verwondingen. Een hunner is aan een schedelbreuk overleden. 'Ongeluk opi onbewaak- ten overweg. Door den D-trein Nijme- gen-Rotterdam is tusschen Arkel en Gor- cum op den onhewaakten overweg een melkauto van den heer A. Kooy uit Arkel gegrepen en verpletterd. Le heer Kooy, die den wagen zelf be stuurde, kreeg zware verwondingen, ter wijl de naast hem zittende 14-jarige jon gen G. Gons op slag werd gedood. De zwaargewonde K. werd naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest .voor zijn leven. De auto werd totaal vernield. Een later bericht meldt, dat ook het tweede slachtoffer, de chauffeur A. Kooi uit Arkel, is overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. De Maas geblokkeerd. Zoo als gemeld, hebben als protest lezen do uitvoering van. de wet op de evenredige vrachtverdeeling 200 schippers Vrijdag ochtend het scheepvaartverkeer te Maas^ tricht gestremd door met hun vaartuigen dwars in de rivier te gaan liggen. In verband met deze blokkade van hol vaarwater bij Maasbracht, deelt men van bevoegde zijde thans mede, dat reeds Vrij dagmiddag te ongeveer 3 uur door maat regelen van den Rijkswaterstaat, met be hulp van de gemeentepolitie en maré- chaussée, het vaarwater is vrijgemaakt Steeds meer arrestaties t e O s s. De Kon. Marechaussee en de ge meentepolitie te Oss hebben weer een zeer groot aantal misdrijven tot klaarheid ge bracht, ais gevolg waarvan weer eenige arrestaties zijn verricht en verscheidene nieuwe arrestaties in de komende dagen zullen volgen. Deze week zijn de beide hoofdleiders van de misdadigersbende, Toon de Soep en Bijs de Sijp, uit het Huis van Bewa ring te 's Hertogenbosch naar Oss over gebracht, waar zij opnieuw in verhoor ge nomen zijn. Tijdens dit verhoor hebben zij een reeks misdrijven opgebiecht, die zij bü ihun eerste uitvoerige bekentenissen vergeten hadden. Op verzoek van den brigade-comman dant van de Kon. Marechaussee te Oss is in de Haarlemmermeer gearresteerd een zekere M. van Hees uit Oss, bijgenaamd Rooie Niesje, die verdacht werd tezamen met eenige anderen, die zich reeds voor andere feiten in voorloopige hechtenis be vinden, te hebben ingebroken bij een ma- nufacturier op den Heuvel te Oss. Dte ge meentepolitie heeft voorts gearresteerd een zekere L. de Reuver uit Heesch. Hij zou zich met zijn broer en nog eenige, zich eveneens in voorloopige hechtenis bevindende zeer beruchte Ossenaren, in September 1930 hebben schuldig gemaakt aan een overval met roof op den kassier van de Boerenleenbank te Maren, waar bij een bedrag van f 3000 gestolen werd. i Alcohol oorzaak van ver keersongeval. In de gemeente Als- dorp, bij Kerkrade, reed een auto uit Aken met groote snelheid op een groep kinde ren, die op den weg speelden. Een dier kinderen, de 12-jarige J. K., werd ge dood, een 8-jarige knaap werd gewond. Die 22-jarige T. R., die met zijn handwa gen op den weg stond en ook werd aange reden, kreeg een beenbreuk en andere wonden. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd. Een andere knaap werd licht ge wond. D'e auto reed door, doch de chauffeur ia later aangehouden. Hij verkeerde on der den invloed van sterken drank. Vrouw op overweg gedood Op den onbewaakten spoorwegovergang aan den E'nkweg te Wengelo (gem. Wijhp) is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan mej. J. Berends-Ittersum uit die buurt schap het leven heeft gekost. Mej. Berends wilde zich op dat tijd stip per fiets naar haar familie begeven. Niet ver van haar huis moest zij een on bewaakten overweg oversteken en daar bij heeft zij blijkbaar geen acht geslagen op den naderenden sneltrein Deventer Zwolle. De vrouw werd gegrepen en ougeveer twintig meter meegesleurd, waarna zij in een sloot terecht kwam. Zij was op slag dood. Nog een ongeluk op een overweg. Zaterdagmiddag is de 40- jarige A. Nieuwenhuis, wonende ie Zuuk, gemeente Epe, op een onbewaakten over weg aldaar door een trein, komende uit Apeldoorn, gegTepen en op slag gedood Beleediging van een be vriend staatshoofd. De officier van justitie te Roermond heeft tegen den koopman J. N. aldaar, die zich enkele dagen geledén in een café te Neers aan beleediging van rijkskanselier Hitler had schuldig gemaakt door dezen te betichten van brandstichting in den Rijksdag een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd. N. is aangehouden en opgesloten. In Duitschland veronge lukt. Zaterdagmiddag heeft te Remagen een ernstig ongeluk plaats gehad, waar van een Nederlandsche dame het slacht offer is geworden. De betrokkene, mevrouw van Leeuwen uit Voorburg, werd daar n.l. nabij een spoorwegovergang gegrepen door een truck. Zij werd tegen den grond geslin gerd en overreden. De ongelukkige was op slag dood. Het ongeluk geschiedde voor de oogen van de dochter van mevrouw van L. Frauduleus slachten. Ms'resultaat van een langdurig onderzoek ingesteld door de ambtenaren van den Centr. Crisis-controle-dienst, bijgestaan door rijks- en gemeentepolitie, is Vrijdag avond omstreeks tien uur een inval ge daan hij den slager G. te Putten (G.), die op dat tijdstip bezig was met het clandes tien slachten van een koe. Bij de daarbij1 ingestelde huiszoeking kwam tevens aan het licht, dat deze sla ger in het bezit was van een valsch vee- keuringsstempel. De ontdekking van dit ernstige feit was voor de politie en de ambtenaren van den Crisis-controledienst aanleiding, om nog in den nacht van Vriji- dag op Zaterdag in tal van gemeenten op de Veluwe huiszoekingen te verrichten bij personen, bij' wie werd verondersteld, dat zijl in soortgelijke affaires betrokken wa ren. (Tel.) Brutale poging tot in braak te Monster. In een perceel aan de Havenstraat te Monster, bewoond door den heer L„ is een brutale poging tot inbraak gedaan. Op klaarlichten dag wist een indringer de woning binnen te sluipen, waar hij in de voorkamer van de eersLe verdieuing een kast vond, waarvan bijl vermiJedde, dat er geld in verborgen was. Juist op dat oogenblik dat de brutale indringer een der laden had geforceerd, kwam de dienstbode, die in de bovenka mer geruchten had gehoord, binnen. De inbreker, die zich in het nauw geraakt zag, bedacht zich geen oogenblik, sloeg het doodelijk verschrikte meisje in het ge zicht, draaide zich om en sprong pardoes uit het raam. De man kwam goed terecht en koos ijlings het hazenpad. lie dienstbode heeft onmiddellijk de po litie gewaarschuwd en kon een eenigszins vaag signalement opgeven. Ze wist alleen zich goed te herinneren, dat de indringer een manchester costuum droeg. De politie toog onmiddellijk naar het zigeunerkamp van de gemeente, omdat men vermoedde dat de gezochte wel eens daar zou kunnen verblijven. Nauwelijks was men het kamp genaderd of inderdaad zag men een in dividu, dat aan het signalement voldeed. Toen de man echter de politie zag nade ren, ging bijl weer op de vlucht. De politie slaagde er echter niet in den man te grij pen. Uit het verder onderzoek is echter de naam en het signalement van den in sluiper komen vast te staan. Er wordt ten huize van den heer-L. niets vermist. Gevaarlijk spel. Te Maastricht was de 11-jarige F. achter een wagen geen hangen. Plotseling liet hij dezen los en wilde wegloopen, doch zag niet dat van de andere richting een zware vrachtauto naderde. Ontwijken was niet meer moge lijk en met zware verwondingen werd de knaap onder de vrachtauto weggehaald. Tijdens het vervoer per auto naar het zie kenhuis is de jongen overleden. 'Dood gedrukt. Een ongeval met treurigen afloop geschiedde op het Van Limburg Stirumplein te Amsterdam met een vrouw van middelbaren leeftijd. Deze stak de trambaan over zonder be hoorlijk uit te kijken en zag daardoor de tram niet aankomen. De wagenbestuur der trachtte den wagen tot stilstand te brengen, doch de afstand was te kort. De vrouw werd omver gereden en kwam on der het rijtuig terecht. Juist voor de wie len raakte zij beklemd tusschen baan- schuiver en bestrating. Zij werd doodge drukt. Scheepsbotsing. Zes matro zen zijn gedood en vijf gewond bij een bot sing op de Iersche zee tusschen de Lau- rentic van de Cunard Line en de Napier Star van de Blue Star Line. De „Laurentic" bracht 620 passagiers over van Liverpool naar verschillende steden in Noord-Europa zooals Stock holm, Gotenburg en Kopenhagen. D'e „Napier Star" was op weg van Glasgow naar Liverpool. Beide schepen zijn zwaar aan den voorsteven beschadigd en maken water in het voorraim. Beide booten zijn te Liverpool door sleepbooten binnengebracht. Inbraak te Amsterdam. In brekers hebben hun slag geslagen in het kantoor van de drukkerij Joachimsthal aan de Jodenhouttuinen te Amsterdam. Uit de brandkast is het voorradige geld, f 2300 in totaal, waarvan een gedeelte in Belgische frs., gestolen. Be recherche is onmiddellijk aan het speuren gegaan, doch tot heden zonder resultaat. Inbraak in het station te IJ muiden. Zondagmorgen om 7 uur werd ontdekt, dat in het dienstlokaal van het statioq,IJmuiden der Ned. Spoor wegen was ingebroken. Een brandkast was geopend door het uitbranden van het slot, waaruit drie geldkistjes met in houd werden ontvreemd. De geldkistjes werden op een in de on middellijke nabijheid gelegen terrein ge opend terug gevonden. Het juiste bedrag dat zich in de kistjes bevond, kon nog niet worden opgegeven, maar bedraagt ongeveer f 2000. Door de politie werd on middellijk een onderzoek ingesteld. Volgens de eerste aanwijzingen leidt het spoor van de daders in de richting van Amsterdam. D'e stationschef heeft zijn woning boven het station, waar de in braak werd gepleegd. Kunstkring „Het Zuiden". D'e tentoonstelling van werken van dhr G. Jacobs, in verhand met zijn a.s. 70sten verjaardag ingericht door den Kunstkring Bet Zuiden te Vlissingen, is Zaterdagmid dag in het paviljoen Juliana geopend. De burgemeester van Vlissingen, dhr G. A. van Woelderen, voorzitter van den Kunst kring, noemde dhr Jacobs de ziel van de zen kunstkring, de man van het initiatief en van de idealen. Men heeft bijeenge bracht werken van dezen grooten schilder uit de jaren 1903 tot 1935. Zeker heeft de heer Jacobs ook voor dien veel geschil derd, maar hij heeft zelf gezorgd, dat het werk van ouderen datum niet meer naar voren wordt gebracht. D'e secretaris van den kring, dhr Van Dijk, heeft samen met dhr Jacobs 67 wer ken van den meester bijeen weten te bren- gen, waarvan 3 uit 1903, 8 uit 1904 en 3 uit 1906, samen dus 14 van een 30 jaar geleden: dan volgen er van 1915 en later jaren. Eind October hoopt de heer Jacobs 70 jaar te worden. Het is dan geen tijd voor een tentoonstelling op deze plaats, maar men hoopt dan nog meer werken in „Britannia te exposeeren. Voor een sei- zoententoontelling had men nu voldoen de bijeen. Onder de schilderijen zijn er 21 afgestaan uit België, waarvan één, dat eigendom van den staat is en dat te Brussel thuisbehoort in het paleis van den Commissaris des Konings. Spr. noemt het zeer gelukkig, dat men nu een geslaagde tentoonstelling heeft die geheel aan het werk van dhr Jacobs is gewijd. Spr. hoopte, dat deze tentoonstel ling één der beste van den kring zal wor den. De secretaris, dhr Van Dijk, bracht me de namens dhr Jacobs en alle aanwezi gen den burgemeester dank voor de har telijke woorden, waarmede hij dit jubi leum heeft ingewijd. De leerlingen van dhr Jacobs, onder welke ook Spr., voelen zich klein bij al deze werken van hun leermeester. Ook zij hopen op een druk bezoek. Middelburg. De veteranen voetbalver- eeniging „De oude Schoen" heeft het plan opgevat op Donderdag 12 September we derom een voetbalwedstrijd hij avond, dus op het electrisch verlichte voetbalterrein te geven, maar ditmaal zal het daarbij niet blijven, want behalve dat het Middel- hurgseh Muziekkorps medewerking ver leent, te meer, waar 't batig saldo aan ihet korps ten goede zal komen, staat een groot vuurwerk op het programma. Vlissingen. De "West-Zeeuwsche tentoon stelling zal op Dinsdag 27 Aug. worden geopend. heid dezer openstelling, welke door Prin ses Juliana zal worden verricht, tegen woordig zijn. Ne| een ontvangst op het gouverne mentsgebouw en ihet raadhuis in Maas tricht zullen H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en de vele genoo- digden zich inschepen op een stoomboot, welke het kanaal zal opvaren tot Born. Lijk opgehaald. VARIK. Gister is in de Waal drijvende gevonden het lijk van de 24-jarige G. van Deutekom uit Varik, die vorige week bij het visschen is verdronken. Inbraken. GRONINGEN. Thans schijnt Groningen het operatieterrein te zijn geworden van inbrekers. Nadat Vrijdagnacht was ingebroken in de woning van Prof. Engelhart, is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebro ken bij de firma Kuiper. De ongewenschte bezoekers wisten zich toegang te verschaffen door het verbre ken van een glasruit, hun poging om de brandkast te forceeren is echter niet ge lukt. Ook van deze daders is geen spoor ge vonden. Verdronken. AMSTERDAM. Een 11-jarige jongen is bij het visschen in den Veenpolder in het water geraakt en verdronken. Waterleidingbuizen gesprongen. AMSTERDAM. Vanmiddag om kwart voor 12 is op den Haarlemmerweg een hoofdbuis van de waterleiding gespron gen, de krachtige straal verwoestte een deel van het plaveisel en trottoir. Het ver keer moest worden omgelegd. Op enkele plaatsen stond het water zóó hoog, dat het in de huizen binnendrong. Onbewaakte overweg. SLIED'REGHT. Zondagavond is de 24- jarige Mej. M. Mijster onder Dubbeldam op den onbewaakten overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. Mislukte werving van arbeiders. JERUZALEM. Van ItaliansChe zijde is wederom een mislukte poging gedaan om arbeiders aan te werven voor den dienst in Afrika (in die richting zijn ook stap pen ondernomen in ons Ned.-Indië, even- i wel met hetzelfde negatieve resultaat). Ditmaal zou het geluk worden be- i proefd in Trans Jordanië en een Engelsch koopman in Alexandrië met medewerking van een inwoner van Amanda heeft ge poogd 5000 arbeiders aan te werven, die zouden moeten werken in Italiaansch So- maliland. Toen dit echter aan het licht kwam, hebben de Engelsche autoriteiten onmiddellijk ingegrepen en verdere wer ving verboden. Het Italiaansche scheepvaartverkeer op het Suez-kanaal. LONDEN. Uit Port-Said wordt gemeld, dat het Italiaansche scheepvaartverkeer door het Suez-kanaal het weekeinde bij zonder druk is geweest. De schepen welke in Zuidelijke richting passeerden, hadden tanks en pantserwa gens, vrachtauto's en andere vervoermid delen aan boord, zoomede bier en wijn. Ook kwam een enorm groote drijvende kraan binnen. De aankomst van het Stoomschip Gan ges met 2000 militairen aan boord gaf aanleiding tot groote betoogingen van de zijde der Italiaansche kolonie. De schepen welke in noordelijke rich ting passeerden waren ten deele leeg, an derdeels hadden zij zieken aan boord. In bank- en scheepvaartkringen schat men de tot nu toe door Italië betaalde rechten op 750.000 pond sterling. Opheffing wapen-embargo? LONDEN. Het Britsche antwoord aan Italië op het doen mislukken van de Drie Mogendhedenconferentie bestaat in het opheffen van het voorloopig embargo op den uitvoer van oorlogsmateriaal. Het handelsverkeer met Finland. DEN HAAG. Gemeld wordt: Onder aus piciën van het centraal instituut ter be vordering van het normale handelsver keer tusschen Nederland en andere lan den, waarvan dr F. I. Posthuma de voor zitter is, is een handelsmissie samenge steld, welke in September a.s. een bezoek zal brengen aan Finland en de randsta ten (Esthland, Letland en Lithauen). Er bestaat in de kringen van handel en industrie groote belangstelling voor dit initiatief. Doel en streven van het bezoek aan de genoemde republieken is: Bevordering der economische en cultureele betrekkingen tusschen deze landen en Nederland. De firma's welke de behartiging hunner belangen aan de handelsmissie wenschen op te dragen, kunnen zich voor zoover dit nog niet is geschied, wenden tot het Cen traal Instituut, Kneuterdijk 8, Den Haag. Opening van het Jullanakanaal door Prinses Juliana. Het ligt in het voornemen om op Maan dag 16 September a.s. het Juliana-kanaal voor alle verkeer plechtig open te stellen. H. M. de Koningin zal bijl de plechtig De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. GEVAAR VOOR HET LEVENSPEIL DER EUROPEESCHE ARBEIDERS. In „Toenadering", het orgaan van de Chr. Fahrieks- en Transportarbeiders, schrijft W. B. over het Japansche gevaar, waarmee gedoeld wordt op het gevaar dat onze Westersche beschaving en in het bij zonder het levenspeil der Europeesche arbeiders van Japansche zijde bedreigt. Een Fransch journalist, Emile Sohrei- ber, heeft in het Parijsche geïllustreerde weekblad „l'Illustration", de laatste we ken zeer interessante en goed gedocumen teerde artikelen over Japan geschreven. In één der laatste nummers geeft het blad een foto van enkele artikelen, mee gebracht uit Japan, en zet daarbij den prijs in Fransche francs. Voor het gemak onzer lezers zullen we dit omrekenen in Nederlandsch geld. Hier volgen, de voornaamste: een fan- tasievest voor mannen kost 60 cent; zijden kousen 60 cent; katoenen sokken 41/» cent; sokken van kunstzijde 9 cent; tennisschoe nen 35 cent per paar; lederen schoenen met gummizolen 90 cent; wit katoenen handschoenen, zooals alle Japansche ar beiders die dragen, 5 cent; katoenen para- pluies 40 cent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3