Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND JAARGANG - ivo. £70 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Adveriontiön 30 cent per regel, Ingebonden medcdoeilngcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Vreemde houding. Al willen we de gewenschte voorzichtig heid in acht nemen bijt het beoordeelen van de houding der Indische regeering, en al willen we praatjes over eventueel lidmaatschap van den gouverneur-gene raal van Ned. Oost-Indië van de N.S.B. geen hoogere waarde toekennen dan ze verdienen, toch willen we het onomwon den uitspreken, dat de houding door dezen G. G. ten opzichte van den heer Mussert aangenomen, ons wel heel vreemd voor komt. Volkomen terecht schrijft het lib. Va derland wijl kunnen ons hierbij geheel aansluiten „Wekt het op zichzelf al verwondering dat de Landvoogd die immers boven de partijen behoort te staanl zich tot me dewerking aan deze reclamecampagne voor een bepaalde Nederlandsche staat kundige beweging heeft geleend; men vraagt zich bovendien met verbazing af, hoe deze houding is te rijmen met het oordeel dat de Indische Regeering in Fe bruari van dit jaar in den Volksraad over de actie van de nationaal-soicialistische beweging in Nederland heeft uitgespro ken. De actie van de N.S.B. in het moeder land, zoo deed de Indische Regeering in Febr. 1935 in den Volksraad verklaren „is openlijk gericht tegen het huidige staatsbestel en vormt derhalve minstens een latente bedreiging voor de openbare crde Meer en meer worden aanvallen gedaan, niet slechts op het beleid, maar ook op het bestaansrecht der huidige Regeering; verschillende ministers en inzonderheid de Minister-president' worden zeer ver guizend besproken. De kritiek is steeds en tegen elke redelijkheid in afbrekend. Geen andere tendenz is er meer dan die van ondermijlmng van 't gevestigd gezag. Het begrip gehoorzaamheid illusoir te maken is het stille, doch stelselmatige oogmerk." Zoo oordeelt de Indische Regeering in het begin van dit jaar over de actie van de N.S.B. in Nederland. Om zich eenige maanden later, als de leiding naar Indië komt om voor die tegen alle redelijkheid in afbrekende, gezagsondermijnende actie in Nederland steun te verzamelen, zich te haasten haar onmiddellijk bijl aankomst in audiëntie te ontvangen!" En alsof dit nog niet voldoende is, is vorige week de heer Mussert nogmaals door den G.-G. in audiëntie ontvangen. We begrijpen er waarlijk niets van. Als de regeering hier te lande de N. S. B. voor haar ambtenaren verbiedt, doet ze dit toch niet zonder redenen. Hoe de N. S. B. over onze constitutie, onze regeering, onze volksvertegenwoor diging, onze rechten en vrijheden, enz. denkt, men kan het elke week in haar orgaan lezen en op elk van haar verga deringen vernemen. Op een wijze, die vaak beneden alle peil is, wordt dit alles aangevallen. En de leider van deze bewe ging, wordt door den G.-G. tot twee maal toe in audiëntie ontvangen! Nogeens, we kunnen het niet verklaren. Deze houding van den G.-G. moet voor onze regeering en speciaal voor den Mi nister van Koloniën, dr Colijh, wel bijbon- der pijnlijk zijn. Ze verraadt een beden kelijk teklört aan tact en draagt bijna het karakter van een demonstratie tegen de regeering van het moederland. Er is zeker reden te over, om straks deze kwestie in het parlement ter sprake te brengen. DE CONFERENTIE TE PARIJS ZONDER RESULTAAT. Dreigend oorlogsgevaar. De besprekingen tussehen Frankrijk, Italië en Engeland, over het Italiaansch- Abessynisch conflict, die te Parijs zijn gehouden, hebben geen resultaat opgele verd. Men heeft geen basis voor verdere on derhandelingen kunnen vinden, zoodat het noodzakelijk was de besprekingen te verdagen. De onderhandelingen zullen langs di- plomatieken weg worden voortgezet. Dat het op deze conferentie niet voor spoedig ging, was reeds bekend. Intusschen is nog niet precies bekend op welke klippen de conferentie is vast- geloopen. In geval er van afbreken van de con ferentie te Parijs sprake wordt, beteekent Ak ^an'..?at oorlog tussehen Italië en Abessynië een voldongen feit is? Velen vreezen hier ernstig voor. De algemeene mdruk te Parijs is zeer pessimistisch. Merkwaardig zijn de woorden van Mus- solmi, gesproken te Bevenent op 't oogen- blik, toen Mussolini van het gebeurde te Parijs reeds op de hoogte moest zijn. Mussolini inspecteerde de divisie „28 October". In zijn toespraak tot de zwart- hemden zeide bij o.a.: „Wij moeten ein digen met spreken op dit plechtige en voor de natie beslissende uur. In uw naam ligt uw roeping. Gij zult marcheeren en gij zult alle hinderpalen tot het uiteinde uit den weg ruimen". Mussolini heeft voorts in een rede te Isernta zijn verlangen uitgesproken om een fascistisch wereldrijk te stichten. Sprekend tot 12000 zwarthemden, die Zondag en Maandag naar Oost-Afrika uitvoeren zeide hij: „Wij rusten niet, voor wij een fascistisch Imperium hebben vol tooid. Ek weet, dat gij uw plicht zult doen met ijzeren discipline en niet zult terug schrikken voor offers, zoolang wij niet onze doeleinden hebben bereikt". De Volkenbond schijnt voor den Duce niets te beteekenen hebben, als bet er om gaat eigen belang te dienen. In de gisteren verschenen Italiaansehe dagbladen Giornale d'Italia en Voce d'Ita- lia schrijft Gayda o.a.: Er is thans nog slechts één middel om het Abesaynische gevaar te voorkomen, n.l. het zóó neerslaan van de Abessynische militaire macht, die bewezen heeft voor allen gevaarlijk te zijn, dat deze geen scha de meer kan aanrichten. Italië is vast besloten de kwestie eens en voor altijd op te lossen. Be politieke correspondent van de Sun day Express meent te weten, dat er onder verschillende Engelsche parlementsleden, in verhand met de stijgende kansen voor een poging tot economische sancties tegen Italië in geval van een oorlog met Abes synië, gesproken wordt over een ver vroegde bijeenroeping van het parlement. Naar de meening van goed ingelichte Europeanen zouden de Italianen een zeer moeilijken veldtocht krijgen, indien de Ahessyniërs hun tactiek van guerilla-oor- logen, waarin zij zoo uitmunten, zouden toepassen. Hiertegenover staat echter, dat, indien de Abessyniërs hun troepen zouden ver zamelen, en op Europeesche wijze den strijd zouden trachten te voeren, de Itali anen met hun groote overmacht van oor logsmateriaal gemakkelijk zouden over winnen. Ofschoon in Abessynië reeds sedert ver scheidene maanden openbare gebeden zijn voorgeschreven ten einde het land te be hoeden voor de gevaren welke het bedrei gen, werden Zondag bijzondere gebeden uitgesproken. Het keizerlijk paar woonde den speci- alen dienst bij in de St George Kathedraal waar een menigte van circa 50.000 perso nen was samengestroomd. Na den dienst bad de patriarch aan God, dat deze aan Ethiopië en aan de ge- heele wereld den vrede mocht schenken. Over 2—3 weken is de regentijd voorhij. Dan worden militaire operaties mogelijk. Werk op de Engelsche werven. Volgens berichten in de Engelsche bla den is er in het scheepswervendistrict aan de Noord-Oostkust van Groot-Brit- tannië n.l. aan de Tyne, Tees en Wear, weer aardig wat werk, zoodat in de streek de welvaart, die zoo lang was ontbeerd, weer schijnt terug te keeren. De scheeps hamers klinken er weer. Er worden op het oogenblik aan de drie rivieren meer schepen gebouwd dan in de laatste tien jaar het geval is geweest. De werven, die geruimen tijd stil gelegen hebben, worden nu weer in gebruik gesteld en er is weer werk voor duizenden werklieden. Niet minder dan 33 schepen worden op stapel gezet. Het spreekt vanzelf, dat ook de staal industrie en de machinefabrieken van een en ander zullen profiteeren. Opstand in Albanië onderdrukt? Het officieuze Albaansche telegraaf- agentschap meldt: Troepen hebben het oproer direct zon der 'bloedvergieten onderdrukt. In geheel Albanië heerscht volmaakte rust. De meeste opstandelingen zijn gear resteerd. De overige worden door de 'be voegde autoriteiten vervolgd, en hun ar restatie kan ieder oogenblik plaats vin den. De Prawda meldt, dat de leider der Albaansche opstandige beweging, Tewfik beg Verlatsi, naar de kust is gevlucht en zich naar Italië heeft ingescheept. Schacht tegen de Jodenterreur. Schacht, de Duitsche minister van eco nomische zaken, heeft tijdens een rede voering, waarin hiji ernstige waarschu wingen liet hooren omtrent de financieele positie van Duitschland, bittere aanvallen gericht tegen de extremisten van natio- naal-socialistische partij, die de economi sche moeilijkheden van Duitschland ver ergeren door wanordelijkheden te veroor zaken tegen de kerken en de Joden en die geen verschil weten tussehen het misbruik maken van den kansel en werkelijke gods dienst. Het Joodsche vraagstuk moet, zei dr Schacht, opgelost warden door den staat en niet door individueele acties. De toon van dr Schacht wekt herinne ringen aan de waarschuwende woorden, die vice-kanselier Van Papen liet hooren in zijn rede te Marburg voor de politieke crisis van 30 Juni 1934 (moord op Röhm e.a.). Göbbels had toen de publicatie van de rede van Vou Papen verboden. Göbbels, als minister van propaganda beeft er zich nu mee tevreden gesteld dat de belangrijk ste passages van dr Sohaeht's redevoering werden geschrapt. Communistische „jagers". Blijkens een opgave van het Spaan- sdhe Ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn dit jaar in Spanje 67.106 jachtakten meer uitgereikt dan in 1934. Boze buitengewone vermeerdering van het aantal jagers heeft de aandacht ge trokken van het ministerie van oorlog, vooral daar deze liefhebbers van de jacht- sport vooral woonachtig blijken te zijn in Almeria, Asturië, Grand en andere stre ken, die voorheen brandpunten waren der anarchistische revolutie. Het blijkt, schrijft El Debate, dat de communisten „binnen" de perken der wet, zooals dat heet, zich voorbereiden op den beslissenden eindstrijd met Gil Robles. Voor het oog en voor de wet zijn deze an archisten onschuldige jagers die een par trijs je en een konijntje willen verschalken; talrijke plaatselijke autoriteiten hebben evenwel blijkens de geschiedenis der laat ste jaren, de communisten altijd de hand boven het hoofd gehouden. Dank zij hun welwillende medewerking kunnen de aan staande rebellen thans, voorzien van mo derne „jachtgeweren" het geheele land afloopen. Geen Guardia Civil, die hen iets maken kan. I]'e regeering heeft thans een nieuwe jachtwet in voorbereiding, waarin het recht om vuurwapens te dragen op nieuw wordt geregeld; de candidaat-jagers zullen niet alleen meer „leges" moeten be talen, maar ook zullen zij moeten bewij zen, dat zij geen lid zijn van een verboden vereeniging; bovendien zullen de te ge bruiken wapens aan omschreven voor waarden moeten voldoen. Professor ontslagen wegens lidmaatschap van de N. S. D. A. P. De regeering van het kanton Bern heeft ■dr Porzig, professor aan de universiteit te Bern, er op attent gemaakt, dat de po sitie van staatsambtenaar onvereenigbaar is met het lidmaatschap van een buiten- landsehe politieke organisatie en met de naleving van speciale politieke verplich tingen jegens vreemde landen. Porzig is leider der groep Bern van de Duitsche nationaal-socialistische partij en heeft den eed van trouw aan den Fiihrer afgelegd. Daar bij niet wilde afzien van zijn ver plichtingen tegenover een vreemden staat, besloot de regeering van het kanton Bern hem van zijn functies aan de universiteit te ontheffen. Korte Berichten. i De Duitsche minister van binnenl. zaken dr Frick heeft den regeeringen der Duitsche landen en de rijkscommissaris van het Saargebied opgedragen alle vrij metselaarsloges te ontbinden, die dit nog niet zelf uit eigen beweging hebben ge daan en de vermogens in beslag te nemen. De Amerikaansche autoriteiten heb ben een uitgebreide fraude ontdekt bij het immigratiebureau op Ellis Island. Aan immigranten werden vervalschte papie ren verkocht, welke toegang gaven tot bijna alle groote steden van de Vereenig- de Staten. Db voornaamste beklaagde in deze zaak is de rechtsgeleerde Samuel Kaufman, die een inkomen van een millioen dollar jaarlijks uit deze vervalschingen wist te maken. i De leider van de gouw Mittelelbe- Harz heeft bepaald, dat tot de jeugdher bergen in die gouw geen Joden mogen worden toegelaten, omdat het geen Duit- scher past om met iemand, die tot een vreemd ras behoort, onder één dak te hui zen. De Grieksche royalistische bladen publiceeren een lijst van 87 Kamerleden, die voorstanders verklaarden te zijn van de restauratie. D'e republikeinscbe bladen daarentegen verklaren, dat meer dan 150 Kamerleden aanhangers zijn van de repu bliek, doch zij publiceeren geen namen lijst. Zooals hekend, is de Volksvertegen woordiging samengesteld uit 300 leden. Ten gevolge van loon- en arbeids conflicten zijn gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar in Groot-Brittan- nië 839.000 arbeidsdagen verloren gegaan. Het observatorium te Florence re gistreerde gisteren om 3 uur een aardbe ving op een afstand van 14000 kilometer. De buitengewoon hevige storm, die Boedapest en omgeving op 16 dezer teis terde, heeft in totaal negen menschenle- vens geëisoht. De staatscommissie van onderzoek inzake de munitievoorziening te Washing ton heeft als haar oordeel uitgesproken, dat Amerika in den volgenden Europee- schen oorlog zal warden gedreven, tenzij in deze zitting van het congres maatrege len zullen worden genomen om zijn neu traliteit te verzekeren. GEEN TOLHEFFING OP BRUGGEN? Het Volk verneemt, dat met groote waarschijnlijkheid kan warden aangeno men, dat de regeering van tolheffing op de bruggen, zooals aanvankelijk in het voornemen lag, teneinde tot een versnelde bruggenbouw te komen, zal afzien. Koningin en Prinses bij een athletiekfeesl Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana bezochten Zaterdag in gezelschap van den Hertog en Hertogin van Atholl de eerste zomer-athletiek-demonstratie in in Crieff. Naar schatting waren een achtduizend bezoekers aanwezig in het Market Park. H. M. volgde met zeer veel belangstel ling de sportprestaties en de Schotsche demonstraties van kracht en behendig heid, als hamerwerpien, steendragen en paalwerpen, schenen vooral indruk op Haar te maken. Met groote belangstelling volgde H. M. eveneens de dansen der Schotsche Hooglanders. De Belgische koningskinderen hebben ons land verlaten. Zaterdagmiddag met den Pullman- trein van 1.43 uur, hebben de Belgische koningskinderen, Prins Boudewijln en Prinses Josephine Charlotte, ons land verlaten en zijn naar Brussel terugge keerd. Omstreeks half twee arriveerde het ge zelschap per auto aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag. Hoewel het unr van vertrek niet bekend was gemaakt, was er toch veel belang stelling. Burgemeester v. d. Mortel en zijn ge zelschap vertoefden eenige oiogenblikken in de gereserveerde wachtkamer. Toen de trein voorreed, begaven1 zij' zich, vooraf gegaan door den stationschef, naar een der rijtuigen van den Pullman. Een hartelijk afscheid volgde. Daarna nam men in den trein plaats. Nog even zwaaiden Priins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte voor het venster en toien gaf de stationschef het vertreksein en stoomde de trein het station uit. Belangrijke orders voor den scheepsbouw. De Kon. Shell groep heeft weer eenige nieuwe orders geplaatst bij de Nederl. Scheepshouw-industrie, n.l. een stoom schip van 4000 ton draagvermogen bij de Ned. Scheepsbouw Mij. Amsterdam ten behoeve van de vaart in West-Indië, een stoomschip van 4000 ton draagvermogen, hij P. Smit Jr te Rotterdam voor dezelf de vaart en een motorschip van 560 ton draagvermogen bij Van der Giesen te Krimpen a. d. IJsel voor de vaart in Por tugal. Wat, afgezien van de vele reparatie- en onderhands-werkzaamheden, alleen reeds de nieuwbouw-orders van de Kon. Shell groep beteekent voor de Ned. Scheeps- bouwnijverheid wordt duidelijk, indien men voor oogen houdt het feit, dat deze groep momenteel in aanbouw heeft alleen in Nederland 9 zeeschepen van tezamen 70.000 ton draagvermogen, inclusief ruim 20 kustvaartuigen welke in Groningen ge bouwd worden. De Moerdijkbrug. Naar wij vernemen, zal de vierde over spanning ten behoeve van de nieuwe ver- keershrug over het Hollandsch Diep mor gen (Dinsdag) van Dordrecht naar den Moerdijk worden overgebracht. Het convooi zal des morgens om 6 uur van de werf van Penn Bauduin te Dor drecht vertrekken. Vol verwachting klopt ons hart. Naar de Arbeiderspers meldt hebben de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. besloten tot het houden van een openbaar congres ter bespreking van het plan van den ar beid, op 28 en 29 September a.s. Aan het congres wordt een resolutie voorgelegd. Deze wordt 8 September a.s. in de pers bekend gemaakt. Op dezen zelfden datum wordt het plan gepubliceerd. Minister De Graeff met vacantie. Dó Minister van Buitenlandsche Zaken is voor veertien dagen met verlof vertrok ken. Dreigend conflict te Tilburg. Zaterdag is op het departement van Sociale Zaken onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. mr P. J. M. Aal- berse een nieuwe bespreking gebonden met partijen, betrokken bij bet dreigende conflict in de Tilburgsche wollen stoffen- industrie. D'e besprekingen hebben niet tot overeenstemming geleid. Binnenland. Lo'onbijlslag voor landbouwers in Zeeland. Geen tolheffing op de bruggen? Buitenland. De conferentie te Parijs mislukt. Het oor logsgevaar vergroot. De opstand in Albanië onderdrukt. Werk op de Engelsche werven. Benoeming niet aangenomen. Bij het Centraal Stemhureeau is bericht ingekomen van den heer Schilthuis, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de vaca ture Slingenberg niet aanneemt. Loonbijslag voor landbouwers. Geldt vanaf 1 Sept. ook voor Zeeland. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen in Zeeland me degedeeld, dat van 1 Sept. a.s. af voor- loopig tot einde D'ecember van dit jaar de loonbijslag voor de landbouwers, zoo als die ook in andere gewesten van kracht is ook in die provincie zal gelden. De in specteur voor de werkverschaffing in Zeeland, tijdelijk adres: departement van Economische Zaken, Bezuidenhout 30, 's Gravenhage, heeft gelijktijdig aan de gemeentebesturen een opgave verstrekt inzake de minimum-loonbedragen, welke voor rekening van de landbouwers blij ven, die tot de loonbijslag-regeling wen- schen toe te treden. Burgemeester Waught van Alhury. Zondag kwam de burgemeester van Al- bury en zijn echtgenoote op hun doorreis van Amsterdam naar Vlissingen per auto te Middelburg aan en stopten tegen vier uur bij het bureel van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer op de Markt. Hier zijn de heer en mevr. Waught ont vangen door enkele bestuursleden van Vreemdelingenverkeer bij! monde van den voorzitter, mr J. Moolenburgh, die harte lijke woorden van welkom sprak. De burgemeester dankte voor deze ont vangst alsmede voor de hem aangeboden gidsen en voor de bloemen aan zijn echt genoote. Buiten had zich een groote menigte ver zameld. De heer en mevr. Waught wan delden door een haag van grooten en kleinen, dankend voor de groeten en han den gevend aan kinderen, naar de auto's waarmede een tocht door de stad werd gemaakt. Nadat op de Vergenoeging de thee was gebruikt, werd de reis naar Vlis singen voortgezet. Te Vlissingen was het doel hotel Britan nia, waar de laatste nacht op Nederland- schen bodem zou worden doorgebracht. Van dit hotel wapperde de Australische vlag. Aan het diner zette de tafelband in met het volkslied van Australië. Op de tafel van burgemeester Waugt en zijn gezel schap stond een groote kangaroe van bloe men met in den buidel geen jongen, doch vruchten. De burgemeester stelde dit op zeer boogen prijs. Buiten het hotel was er zeer gro'ote belangstelling van oud- en jong om den burgemeester te zien. Deze verzacht den kangaroe naar buiten te dragen en de kinderen in de gelegenheid te stellen er vruchten uit te nemen. Na het diner voegde de burgemeester van Vlissingen, de heer G. A. van Woel- deren, zich bij zijn Australisehen ambtge noot en ging men samen naar de groote zaal, waar een Zeeuwsche avond werd ge geven. De heer van Woielderen heeft den hoog- gewaardeerden gast namens de Zeeuw sche Vereen, voor de Luchtvaart de pen ning van die vereeniging met inscriptie aangeboden, waarvoor de heer Waught zich zeer erkentelijk betoonde. Namens de gasten, die in Britannia vertoeven heeft mej. Netty Side© uit Utrecht den burgemeester van Alhury een moidel van een Walchersohe huifkar aan geboden. Namens de staf van het hotel overhan digde de oberin een paneel voorstellende muziek en publiek. Ook hiervoor heeft de heer Waiught dank gebracht. Heden zon nog een tocht door Walche ren worden gemaakt en te twee uur met de Zeeland-bobt naar Harwich worden overgestoken. Naar wij vernemen, heeft burgemeester Waught dp zijn doorreis naar Middelburg ook te G. o e s doen stoppen. Bij informatie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1