Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Dammen I Voor de jeugd. Nog geen 3 C6Ht per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Criiiék op het verkoopkantoor voor mosselen. De uitvoering door het verkoopkantoor te Bergen op Zoom van de crisismaatre gelen voor de inosselcultuur heeft onder de mosselkweekers -handelaars en -ex porteurs een storm van verontwaardiging doen opsteken. Niet dat het verkoopkantoor totaal geen voordeelen voor dezen tak van cultuur biedt. Allen zijn het er over eens, dat de gestelde prijs, waartegenover men eerst huiverig stond, zeer prachtig te noemen is en dat de regeling der vooruitbetaling, al hoewel voor sommige kleine handelaars wel moeilijk, een unicum is. Maar daartegenover staan zooveel an dere bezwaren, dat dit groote ontevreden heid zoowel bij de kweekers en handela ren als exporteurs heeft gewekt. Volgens de kweekers is de verdeeling der orders absurd te noemen en geschiedt naar de willekeur van hen, die hiermede zijn be last. Men noemt voorbeelden van kwee kers, die 3400 tonnen en meer per week mogen leveren en daartegenover kweekers met een veel grooter bedrijf, en die, wan neer de handel vrij was, evenals vorige jaren een duizend tonnen per week zou den kunnen leveren maar nu sporadisch 'n order krijgen. Het gevolg hiervan is, dat schepen, welke anders dagelijks uitvoeren, thans renteloos in de haven liggen en de werkloosheid nog doet toenemen. De handelaars zijn nog feller gekant tegen de uitvoering dezer regeling en ze heeft velen reeds met verlies doen wer ken. Als handelaar is men niet vrij mos selen te koopen van wien men wil. Men moet aan het kantoor bestellen en dat geeft de orders door aan de kweekers. Maar wat kan nu hierbij het geval zijn De aanvrager moet bij' de bediening zij ner klanten op veel dingen letten, de een moet vette mosselen hebben, een ander moet, zooals de vakterm luidt „harde" mosselen hebben. Dit zijn mosselen op on diepe plaatsen gekweekt. Met al deze om standigheden kan men rekening houden, wanneer men Vrij is in 't koopen. Hier mede rekent het verkoopkantoor echter niet. Thans gebeurt het, dat een aanvra ger mosselen krijgt, welke hij niet kan gebruiken en dat zijn concurrent bv. betere kwaliteit ontvangt dan hij, terwijl hij voor de minderwaardige toch denzelfden prijs moet betalen. Zoodat hij ze dan veelal met verlies moet trachten van de hand te doen. Verzoeken om mosselen van deze of gene, worden blijkbaar voor kennisgeving ter zijde gelegd. Waarom, zoo redeneert men, voldoet het kantoor niet aan de ver zoeken der aanvragers? Waarom krijgen handelaars, die jaren en jaren gewoon zijn van eenzelfde kweeker te betrekken en thans verzoeken dit nog te mogen, dit thans niet gedaan? Terwijl bedoelde kwee ker wel aan een ander moet leveren, die niet om voorkeur heeft gevraagd. Al deze feiten werken belemmerend voor den han del en maken het bestaan van vele, er toch al niet rooskleurig voorstaande be drijven, nog moeilijker. Het is te hopen, dat men zal inzien, dat er rekening moet worden gehouden met de wenschen der kweekers en han delaars. De verdeeling der orders dient naar den omvang van het bedrijf, pro- centsgewijze te geschieden. Dit is billijk. Den aanvragers moet de kwaliteit toege staan worden, welke zij voor hun rayon noodig achten. Indien er echter op den in. geslagen weg wordt voortgegaan, kan het niet anders of het moet op een fiasco uit- loopen. Met dat al is wederom gebleken, dat het niet gemakkelijk valt een goede oplossing in dezen te vinden. Niets werkt voor den handelaar in dit product beter, dan dat men de handen vrij heeft. Hoe er kentelijk de kweekers ook zijn voor den goeden wil der regeering in dezen, wen schen zij toch niets liever dan vrij te zijn, zoodat ze kunnen voortgaan met nieuwe afzetgebieden te scheppen. (Msb.) De boschbessenpluk. De gelegenheid tot het plukken van boschbes sen in de bosschen om Apeldoorn is dezer dagen gesloten. De boschbessenhandel is dit jaar zeer nadeelig geweest, omdat de uitvoer naar Engeland te lijden had van den lagen koers van het pond, alsook van concurrentie van zendingen boschbessen uit Duitschland. De bandelaren moesten het voornamelijk hebben van hun leveran ties aan de fabrieken. Dit jaar werd op de boschbessenmark- ten te Apeldoorn gemiddeld 8 cent per pond aan de plukkers betaald, totaal is er voor ongeveer f 6000 aan boschbessen opgekocht. Er zitten thans ook nog wel wat bosch bessen aan de struiken, maar voor den handel heeft dit geen beteekenis meer. Krankzinnige te paard jaagt evangelisatie-samen- k ol m s t uiteen. Te Arum werd Don derdag een openluchtsamenkomst gehou den. Toen Ds Oskamp, Ned. Herv. pred. te Harlingen, het woord voerde, werd de bijeenkomst plotseling verstoord, doordat een krankzinnige, op een paard gezeten, dit dier tusschen de toehoorders joeg. In hevige paniek vluchtten de aanwezigen naar alle zijlden. E'en jongen werd omver gereden, maar gelukkig kwam hij er zonder letsel af. Zijn fiets was echter geheel kapot. Dit lot on dergingen trouwens meerdere fietsen. Aan de woeste rit kwam een einde toen een der omstanders bet paard vatte en men den jongeman vasthield. Later is deze naar n zenuwinrichting te Groningen gebracht, toen alle gevaar geweken was kwamen de hoorders opnieuw samen om de rede van Ds Oskamp verder te beluisteren. Een inbraak te Slikker veer. Gisternacht is ingebroken te Slik kerveer in het kantoor van de Reederij op de Lek. Het kantoor is geheel door zocht. De dieven hebben de brandkast geforceerd, waaruit een portefeuille met f 664 in contanten verdwenen. Knoeiende slager. In Bocholt heeft de politie den winkel van een slager gesloten, omdat de winkelier er tweeërlei prijsnoteeringen op nahield: één voor de uitstalkast en één in den winkel, als de klanten binnenkwamen. De noteering in de etalage was belang rijk lager dan die in den winkel. TE LAGE RICHTPRIJZEN VOOR DEN TUINBOUW? Adres van den Ned. Tuindersbond aan den Ministerraad. De Nederlandsche Tuindersbond heeft een adres gericht tot den raad van minis ters, waarin er op wordt gewezen, dat de richtprijzen voor tuinbouwproducten nog steeds te laag zijn gesteld. Adressan ten meenen, dat er ten opzichte van de tuinbouwsteunmaatregelen een fout wordt gemaakt. Immers de grondslag van deze maatregelen is neergelegd in een stelsel van richtprijzen, volgens welke prijzen een zich aanpassende tuinbouw in stand zou kunnen blijven. Doch deze richtprij zen zijn gedurende de laatste jaren bij lange na niet bereikt, ook met inbegrip van den tuinbouwsteun niet. De alge- heele opoffering van eigen bezit, reserves en crediet, de laatste jaren door den Nederlandschen tuinbouw gedragen en verdragen, berustte op de hoop, dat ein delijk de consequentie van het systeem van den tuinbouwsteun door de regeering zou worden aanvaard, m.a.w. dat de tot heden bestaande ernstige fouten van uit voering, gezien uit het oogpunt der grond slagen der tuinbouwsteunmaatregelen uit den weg zouden worden geruimd. Een redelijke oplossing is voor de dui zenden tuinders echter niet te wachten voordat zij voor hun beperkte en daar door extra belaste productie een matigen productieprijs krijgen uitbetaald, c.q. ge garandeerd. De hypothecaire credieten aldus adressanten zullen in de naaste toekomst met wiskundige zekerheid een totale ineenstorting veroorzaken, daar alle bedrijven met onzichtbare banden aan andere bedrijven zijn verbonden. Dringend wordt in het adres verzocht directe maatregelen te nemen om deze catastrophe te verhinderen. School voor fruitteelt. e T'wello zal een school voor fruit teelt iu de IJsselstreek worden gesticht. Tr Bloemsma, rijkstuinbou w-consulent te "eldoorn, en de chef van den proeftuin te Twello zullen het onderwijs leiden. Moeilijkheden. In het „Maandbl. van de Ned. Vereen, van Huisvr.", wijst een scrihente erop, dat hei \eelszins een taak der huisvrouw is, de moeilijkheden voor haar gezinsleden te helpen overwinnen door ze te verdeelen. Het ia zulk een begrijpelijke les, dat el ke toelichting overbodig schijnt, maar toch wordt zij door velen nogal eens ver waarloosd. Vooral voor bet kind met minderwaar digheidsgevoel, dat tegen elke taak opziet, altijd meent „dat kan ik niet", is het zoo goed 't werk te vereenvoudigen door ver deeling der moeilijkheden. Daar zit ze met den stapel huiswerk, die ze niet klaar kan krijgen, omdat ze ertegen opziet en het niet vlot met de eerste som of met een moeilijk thema. Soms is het al voldoende haar 'Op weg te helpen, na de belangstel lende vraag, wat er moet afgewerkt, door eens te helpen zoeken naar het gemakke lijkste, en 't moeilijkste ongemerkt uit te stellen tot het slot. Bewust past de vrouw des huizes da les toe ten opzichte van ieder der huisge- nooten: voor den jongen, die het beroep niet mag kiezen, dat hem lief is, omdat er geen geld voor studie is, voor allen, groot en klein, jong en oud. Maar voor zichzelf heeft zij geen mede lijden, van zichzelf eischt zij alles tege lijk en zij verwondert zich, als de machine wel eens weigert, zij vergeeft zichzelf niet de oogenblikken van mismoedigheid, als zij geen kans meer ziet door de bergen kousen, door de rommel in de kasten en de plichten ten opzichte van vrienden en kennissen, heen te kranen. Ook zijzelf heeft in zulke oogenblikken van mismoedigheid de verdeeling der moeilijkheden noodig om weer op streek te raken. Juist als het hopeloos schijnt is het goed een overzicht te maken van wat er te d "'0n blijft, om dan rustig te overzien wat lerst noodig is en zich zoolang oitóö aan ,e trekken van al V. A -re. Do rest laten rusten totda. •i-i'.rvoor weer tijd is. Morgen komt er weer een dag, Tomaten-recepten. Het is weer de goede tijd voor liefheb bers van tomatengerechten, want bij man den, bij karren vol worden deze frisch- roode vruchten te koop aangeboden. Wij willen dan ook thans eenige recepten ge ven, waarmee zoowel zij, die de tomaat bij voorkeur rauw eten als anderen, die een warmen tomatenschotel prefereeren, haar voordeel kunnen doen. Laat ons be ginnen te vertellen, dat bijna geen enkele andere vrucht met zooveel succes gecom bineerd kan worden met een groente, met vleesch, met garnalen of eieren. Een paar voorbeelden? DUKOL Levensmiddelen met Spaar zeg els. Tomaten met garnalen. Wasch vrij groote tomaten, die bij voor keur van dezelfde afmetingen moeten zijn, snijldt ze over dwars in tweeën, bol de helften uit en vul ze met versch gepelde parnaien. Serveer ze met geroosterd brood. Wie de combinatie minder geschikt acht, kan inplaats van garnalen koude gekookte doperwtjes als vulling gebrui ken en de tomaten daarna bedekken met een laagje mayonnaise. Tomatensla maakt men van rijpe tomaten, die, nadat ze even in kokend wa ter zijn ondergedompeld, van de velletjes worden ontdaan en in dunne schijven ge sneden. Dan pelt men hardgekookte eie ren, snijdt deze (met een vraphtig mes) eveneens in dunne plakjes en rangschikt alles tezamen op een schotel. Van fijin gehakte uitjes, gehakte peterselie en dra gon, zout, peper, slaolie en azijn maakt men, flink roerende, een saus, die over de tomaten- en eierlaag wordt verspreid. Dan dekt men den schotel dicht, laat hem eenige u'ren staan en garneert hem, even vóór het opdienen, met takjes peterselie. Nu een paar warme tomatengerechten en wel in de eerste plaats: Gevulde tomaten. Voor zes groote exemplaren neemt men IV2 ons kalfsgehakt, M ons boter, Vs eetlepel fijn gehakte uien, 1 eetlepel fijngehakte pe terselie, 5 eetlepels jus of bouillon, 1 dnn sneedje brood zonder korst, 1 eierdooier, peper, zout en paneermeel. De helft van de boter met het uitje fruiten, bouillon of jus toevoegen, het brood erin fijh maken, peterselie, peper, zout en gehakt erdoor mengen, de pan van het vuur nemen, den geklopten eierdooier toevoegen. Het kap je van de tomaten snijden, ze uithollen, daarna vullen met de vleesch farce, 't kapje er weer bovenop plaatsen, ze met paneermeel bestrooien en met de rest van de boter ongeveer twintig minuten in den goed warmen oven plaatsen. Tenslotte nog het recept voor toma ten met spek. Rijpe, maar niet te weeke tomaten met een doek afwrijven, in tweeën snijlden en, zonder dat er sap ver loren gaat, met het snijvlak naar boiven in een pan schikken. Er dunne schijfjes rookspek bovenop leggen, die van te voren knappend goudgeel gebakken zijn. De to maten daarna bestrooien met wat zout en peper, ze herhaaldelijk bedruipen met het uitgebakken spekvet en het uitgeloo- pen tomatensap en ze ongeveer een kwar tier dichtgedekt laten sticiven. Ze op een heete schaal serveeren, op ieder spek- schijfje een stukje tomaat, alles 'Overgoten met de saus en gegarneerd met fijne tak jes peterselie. (HM.) Gelakte theebladen. Ie. Nooit soda of zeep gebruiken voor het reinigen van dergelijke bladen; 2e. een vochtige spons en, een zachte leeren lap zijn in dezen het aangewezen materiaal; 3e. het blad met de fijne krasjes afwrij ven met een zaohten doek (b.v. flanel), die in lijlnolie is gedoopt; 4e. de vlekken afwrijven met een meng sel van meel en verwarmde slaolie. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 419. Auteur: J. Zuiver, A'dam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 7 sch. op: 3, 7, 10, 12, 20, 30, 36 en dam op 2. Wit 10 sch. op: 10, 19, 21/23, 29, 33 37, 39 en 42. Wit speelt en wint. Oplossingen. aug.-problemen voor 10 Sept. in te zen den aan bovenstaand adres. Qn« prijzen. Door den prijswinnaar werd een baro meter gekozen, die een dezer dagen wordt toegezonden. Om het wereldkampioenschap. (Vervolg rubr. 3 Aug.) Stand na 23. 410 van zwart: Zwart: M. Raichenbach. 1 2 3 4 6 47 48 49 50 Wit: R. C. Keiler. 24. 4034 Niet sterk. Wit had 35—30 moeten spelen. Zwart 2024 gaat dan niet we gens wit 1914 zwart 24X44 wit 14X5 en de zwarte dam wordt dadelijk afgeno men. Om wit 3025 te beletten zal zwart in antwoord op 3530 dus 2025 moeten spelen, wit 3024 en op zwart 39 wit b.v. 43—39. Zwart 914 wordt dan met wit 3934, 3430 en 40X27 beantwoord. Zwart zal dus eerst 1218 moeten spelen. Doch dan is wit na 4944 tegen zwart 9 14 met 332,8 gedekt. Na den tekstzet wordt de strijd zwaar der. Wit heeft dan zoowel met een aanval op 14 als op 13 rekening te houden. 24. 3—9 25. 43—39 12—18 26. 4944 7—12 27 41—36 1—7 28. 37—31 12—17 29. 42—37 7—12 30. 37—32 20—25 Juist op tijd. En niet 1721 wegens wit ;430, dreigt 3025. Op zwart 2024 ■1 eelt wit dan 31'26, op zwart 2025 wit 1914, want na zwart 25X43 kan 'e/e nog geen dam halen. 31. 31—27 Op 3126 speelt zwart 2227, wint 't i k terug met veel beter spel. 22X31 9—14 31. 32. 36X27 Op 17—22 wit 27—21 en 32X21. Op wart 9'14 volgt dam 3832, 3328. 33 33—28 14X23 34. 28X19 2—7 35. 39—33 18—22 36. 27X18 12X14 :7. 32—27 8—13 38. 33—28 7—12 39. 44—39 12—18 40. 39—33 17—21 41. 38—32 1419 42. 4540 Dreigt 2722 en 34X5. 42 10—14 43. 34—29 14—20 44 40—34 20—24 45. 29X20 15X24 46. 34—29 24—30 47. 45X24 19X30 48. 28—23 30—35 49. 23X12 13—18 50. 13X23 35—40 Remise. Qpeningsslagzet. 1. 34-30 2. 30—25 3. 40—34 4. 34—30 5. 31—26 6. 26X17 7. 37—31 In deze stelling maakte de Haagsche speler De Hoogh zeer mooi dam door: 33—29 30—24 35 X24 39X 30 38—33 en 43'Xl 26X28 19X30. Anders slaan komt op hetzelfde neer. 23X34 20X 29. DF. TWEELING VAN HET BOSOM UJ'S kvhl „Laat U ze maar gaan meneer", nam Boudewijn het voor haar op, „voor mij waa ze ook heelemaal niet verlegen" en plagend tegen Han „je vertelde me direct van de paling, weet je nog wel?" „Wou jij jezelf met 60 Amsterdamsche jongena vergelijken, en dan, jij plukte zoo netjes bramen voor me." „Moest ik wel doen, want jij kon er niet bij." ,,'t Gaat toch niet Han'M Met een heel ernstig gezicht zei vader het; „je zit nu al met Boudewijn te kibbelen, dat zou van avond ook wel eens kunnen gebeuren, en dan zou je er zoo uit gestuurd worden." Han merkte wel dat vader er nieta van meende. „Kijk u mij eens goed aan?" „Ja zoo". Han hield vaders hoofd ste vig vost, zoodat hij zich niet meer kon be wegen. „Hoera! Het mag; ik zie het allangl Telkens als het lachen wat bedaard was, sulle me een fane avond hibbe, Boude- waan, vind je auk niet?" „Je laakt Piet wel," gilde Hen er tus- schendoor. Maar vader waarschuwde: „Hin, Hin, pas toch op, als je zoo doet, moet je thuis blafe." Moeder's: „Man, geef Hin en Boude- waan toch niet zoo'n slicht vaurbeeld" deed een nieuwe lachbui losbarsten. Jannie schudde bedenkelijk het hoofd. „Au, au, wat binne me begonne." Telkens als het lachen wat bedaald was, begon er weer een ander in Piet z'n taal tje, en 'Onderwijl zag Han af en toe eens naar buiten; goed zoo jongens, het regen de nog, en vanavond mocht ze fijn mee." Waarom er thuis niets van zeggen? „Er thuis niet over praten," had Bou dewijn tegen Hen en Han gezegd, nadat mijnheer Wils hen uitgenoodigd had een avond mee te gaan naar het bosch om de spoken te zien; „ik zal jullie morgen wel vertellen waarom." Het was voor allen een heerlijke avond geworden in het kamphuis. Er aan twijfelen of ze de jongens wel thuis zo iden treffen hoefden ze niet, want tegen dat het tijd werd oin te gaan, stroomde de regen neer, tot groote schik van de jongens, hoewel moeder al eens bezorgd naar buiten keek, of ze er wel door konden. Han had haar kaplaarzen al aan, een poosje standen ze nog te wachten, de kraag van hun regenjassen hoog op, maar 't was of de regen in steeds dikker stralen neergutste. „Als jullie de parapluie eens meena^- men; zoo gaat het toch niet", vond moe der „Een parapluie! Stel je voor!" Nee, daar moest Hen niets van hebben; alle jongens zouden hen uitlachen. Boudewijn dacht er anders over. „Toe jö, we kunnen er best plezier mee hebben. Ilan mag in het midden. Staat ie in de gang, mevrouw?" En weg was hij al, om even later met de parapluie terug te ko1- men. In de kamer stak hij hem op; het was een echt ouderwetsche, met een lange stok, maar zoo groot, dat ze er gemakke lijk met z'n drieën onder konden. Hen vond het nog wel wat raar, maar Boudewijn beweerde dat je in de vacantie juist eens wat geks moest doen. Een waar gekrijsch ging olp, toen de jongens in het kamp het drietal zagen aankomen, want zonder dat de anderen het merkten had Boudewijn een vuurrood mutsje van Han boven op de parapluie gezet. „Zie je nu wel dat ze ons uitlachen," zei Hen kwaad, „ik ga er niet meer on der." Han en Boudewijn liet hij samen vooruit loopen en zag toen meteen het roode mutsje. Nu schoot hij toch zelf ook in een lach; het was ook zoo'n dwaas ge zicht. Boudewijn gluurde eens onder 't randje door, wat voor gezicht Hen nu wel zette. „Zeg, ben je nu heelemaal," meteen kreeg hij een por in z'n rug, „als je nog eens wat weet; ik ga er niet meer onder." „Da's ook best, des te meer ruimte heb ben wij." Piet was het eerst buiten om ze te be groeten. „Wat faan dat je je zussie hibt meege bracht; ze laakt precies op je." Han kneep van pret Boudewijn in z'n arm, 't was juist zooals de jongens bet vanmiddag nagedaan hadden. Ze bemerkten al gauw, dat al regende het, de kampjomgens toch niet minder plezier hadden; allen waren even vroo- lijk. „Wat ruikt het hier toch lekker." Han snoof nog eens, zoo'n vreemde geur was 't. „Dat komt daar vandaan," wees Piet, die weer dicht bij de jongens bleef, „me hebbe een vuurtje gestookt." Onder de schouw zagen ze dennenblofc- ken, die door het aangestoken vuurtje vroolijlk knetterden en een heerlijke geur verspreidden. „Zie je wel," riep Han, „toch een kamp'- vuur, al zijn ze niet buiten." Door de ramen die wijd open stonden stroomde de frissohe lucht binnen, zoodat het toch niet te heet werd in de zaal. Wat zongen de jongens een leuke vers jes; het drietal kende ze lang niet alle maal, maar de meeste ervan konden ze toch meezingen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6