5 JAAR GELEDEN EERSTE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4öe JAARGANG - tw. m Tel de zegeningen! Buitenland. KOSTTE EDELWEISS- ZEEPPOEDER H «t PER GROOT PAK THANS 5 CENT Ga vandaag nog een paar pak ken halen, en andere morgen Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingen CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is in den zorgenvollen crisistijd, waarin wij leven en waarin zooveel ge klaagd wordt en gezucht en ook wel gemord en gevloekt! niet overbodig ook stil te staan bij de z e g e n i n g e n, die God ons schenkt. Er zal toch wel niemand zijn, die zal durven ontkennen, dat Gods zegenende hand nog over ons land en volk is uitgestrekt, dat er bij alle zorg en kom mer nog zooveel reden is tot dank baarheid. Wij behoeven om de zegeningen te waardeeren, niet over het hoofd te zien de zorgen en moeiten waarmee honder den en duizenden hebben te kampen. Hier is werkloosheid, déar achteruitgang van een eertijds bloeiende zaak, hier is volop werk, terwijl de belooning van den arbeid uitblijft en dóAr ontbreekt zelfs de gelegenheid om door moeizamen ar beid het dagelijksch brood te verdienen. Er is armoede in breede kringen. Open lijke en bedekte armoede. Het wordt voor velen steeds moeilijker hun zaken gaan de te houden en aan hunne financiëele verplichtingen te voldoen. En het is waarlijk geen wonder, dat velen bij het zuchten over het heden en het tobben over de toekomst geen of weinig oog hebben voor de vele niet te waardeeren zegeningen, die er toch ook nog zijn. Die zegeningen vallen vooral in het oog, als we terugdenken aan den toe stand, zooals die ongeveer een halve eeuw geleden was. Toen kon met recht van armoede en bittere zorgen gesproken worden. Er was toen, evenals nu, werkloosheid, maar de werkloosheidsvoorziening ont brak. Er was toen niet als nu een goed georganiseerde steunverleening, er was geen werkverschaffing van beteekenis, om van werkloosheidsverzekering maar niet te spreken En de bedragen, die dia- konieën en armbesturen uitkeerden, waren uiterst gering. Het was toen, als nu, voor boeren en middenstanders een uiterst zorgelijke tijd, maar aan steunmaatregelen om het land bouwbedrijf in stand te houden en aan zwakke middenstanders crediet te ver schaffen, werd toen zelfs niet gedacht. Het was toen niet een tijd, dat een dubbeltje eenige malen werd omge keerd, eer men het uitgaf, maar de cent. 't Was de tijd, dat met halve centen gerekend werd. Hoe zorgelijk de toestand was, blijkt o.m. uit wat Dr Kuyper bij de jaarwisse ling, nu 40 jaar geleden, in De He raut schreef: „Het feit valt, helaas, niet te looche nen, dat voor meer dan één gezin het nieuwe jaar, dat komende is, een nieuwe bron gaat ontsluiten van kommer en be zorgdheid. Zoo telkens had men gehoopt, dat er een keer in de zaken op til was. Na die vele magere jaren zouden eindelijk dan toch „de vette" wel weer hun in trede doen. Het ergste was nu geleden. Dieper kon de veer niet neergedrukt. En als er nu maar zeker klein be gin van beterschap kwam, dan zou dit voor nering en negotie als het eerste uitloopen van het plantsoen in de lente zijn. Een lente, die een zomer en straks na dien zomer een herfst met rijken oogst voorspelde. Dan zou een ieder er weer bovenop komen. Het geleden leed zou vergeten zijn. Lofliederen zouden uit de verdorde keel opstijgen. En nu reeds, nog te mid den van zijn tegenspoed, werd men staande gehouden door de h o o p, dat het welhaast daartoe komen moest; een hoop waarvan men wel niet leven kon, maar die toch den levensmoed ophield. Maar wie kan er het oog voor sluiten, dat ook het jaar 1895 ons het eerste uit botten van die hoop niet gebracht heeft. Gevorderd is men op geen enkel punt. Niet één knoop in het groote maatschap pelijk vraagstuk is ontward. Het bleef heel Europa door en tot zelfs over zee, gespannen staan. En de moeilijkheid om een eerlijk stuk brood te verdienen, werd al grooter; de concurrentie met haar on tledigen hartstocht, al straffer; we heb ben voor een dozijn en meer jaren een tijdperk van welstand gekend, maar die welstand is weg." Wanneer we een vergelijking maken met dien tijd, dan kan nu van armoede zelfs niet gesproken worden. Nu kan hierbij onmiddellijk worden toegegeven, dat een vergelijking zonder meer niet opgaat. De tijd waarin wij leven is nu eenmaal anders, stelt nu eenmaal andere eischen. Maar ook als we daarmee ten volle rekening houden, dan is er nog zeer veel wat we niet kunnen begrijpen of ver klaren. Iemand, die het vorige jaar uit Indië hier kwam, verklaarde: „Ik had den in druk, dat de toestand hier zorgelijk was, maar het lijkt wel overal feest te zijn in Holland". Hierin is iets waars. We hebben nog pas enthousiaste be schrijvingen kunnen lezen van een door de N.C.R.V. georganiseerden vacantie- tocht naar Noorwegen en Schotland, waar aan pl.m. 700 personen deelnamen. Eén van de zéér vele reizen. Niet de hon derden, maar de tienduizenden trekken naar de wereldtentoonstelling te Brussel. De wegen zijn overdekt met auto-ende en fietsende vacantiegangers en de bad plaatsen gewagen van een ongedacht groot bezoek. Opgroeiende jongens ver- rooken in een week aan sigaretten soms meer dan vroeger in een geheel jaar en de ijsko-karren komen handen tekort om de snoeplustige klanten te bedienen. En wie er ook te klagen mag hebben, de bioscopen zeker niet. Daarbij is er uiterlijke welvaart, die zich manifesteert in behuizing en meubileering en kleeding. Wij wijzen op dit alles niet om de aandacht van den bitteren nood, die in breede kringen geleden wordt, af te leiden. De toestand is voor velen zorgwekkend en de toekomst meer dan donker. Maar als we dat erkennen en als daar bij vaststaat, dat het uiterste moet wor den gedaan om den nood te lenigen, om waar mogelijk werk en brood te ver schaffen en voor de toekomst betere toe standen mogelijk te maken, laten we dan ook niet de oogen sluiten voor de zege ningen in zoo velerlei opzicht, ook de stoffel ij ke zegeningen. Er wordt veel gemord en gemopperd zonder noodzaak. Zelfs leidende personen ontzien zich niet om den nood breed uit te stallen, teneinde zoo de ontevreden heid te prikkelen, wat dienstig kan zijn voor hun politieke oogmerken. Er is geen waardeering voor wat de 'Overheid doet. Er is een opzettelijk voorbijzien van het vele goede, dat God ons schenkt. En vergeten wordt de opwekking: T e 1 uw zegeningen; tel ze een voor een! De besprekingen te Parijs „staan er niet zoo slecht voor". Laval, Eden en Aloisi zijn gistermorgen om half elf bijeengekomen. Omtrent de conferentie wordt gemeld, dat deze een „tête-a-tête" was tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, Ita lië en Engeland, volgens de richtlijnen, die Laval en de beide andere gedelegeer den, met wie bij gisteren besprekingen heeft gevoerd, hadden opgesteld. Er zijn echter alle toebereidselen ge troffen voor meer uitgebreide conferen ties. Na afloop van de besprekingen van gistermorgen verklaarde Laval slechts: „Wij hebben geen mededeelingen te doen, wij zullen vanmiddag verder wer ken." De aanwezige journalisten moesten zich tevreden stellen met de opmerking, uit de kringen der conferentie, „dat het er geenszins zoo slecht voor stond." De „Paris Soir" neemt aan, dat de be sprekingen tot begin September zullen voortduren. Het schijnt, dat de regeering van Abes- synië bereid is toe te staan: 1. Waarborgen ten aanzien van de vei ligheid der Italiaansche koloniën Eritrea en Somaliland, alsook waarborgen nopens de veiligheid der Italiaansche onderdanen die in Abessynie gevestigd zijn. 2. Economische faciliteiten met betrek king tot de exploitatie van mijnen en de aanleg van wegen en spoorwegen. Misschien zijn er nog uitgestrekter mo gelijkheden op het gebied van den land bouw. In ieder geval heeft de Negus nog niet h'et maximum van zijn concessies aangegeven, doch hij zal een aantasting van de onafhankelijkheid van zijn gebied buiten overweging laten. Daarom acht men in de kringen der conferentie het ook onwaarschijnlijk, dat de Negus een militaire bezetting zal aanvaarden, gelijk als voorstel in sommige bladen is geop perd. Rockefeller Jr schenkt 77 millioen dollar weg. In de afgeloopen acht maanden heeft John D. Rockefeller Jr. een bedrag van 77 millioen dollar, waaronder meer dan een kwart van zijn bezit aan petroleum-aan deelen van de Standard-Oil, weggeschon ken aan liefdadige en wetenschappelijke instellingen. Dit is klaarblijkelijk geschied ter ont duiking van de hoogere belastingen, zoo als deze in Juni j.l. door president Roo sevelt zijn voorgesteld. Rockefeller Jr is thans 61 jaar oud. 2hn fortuin wordt geschat op één milliard dollar. De deskundigen van de schatkist ramen, dat krachtens de nieuwe wet op de belastingen van de giften, welke Roc kefeller in den laatsten tijd heeft gedaan, waarschijnlijk ongeveer 40 millioen dol lar belasting had moeten worden betaald De opstand in Albanië breidt zich uit. Omtrent de gebeurtenissen in Albanië wordt gemeld, dat in het district Fieri een opstand tegen den koning ontketend zou zijn. De opstandelingen zijn opgemar cheerd in de richting van Tirana. Daarbij is het tot een botsing met de regeeringstroepen gekomen. Bij dit ge vecht zijn de commandant der regeerings troepen, Dsjalal Aradas, en generaal de Ghilardi gevallen. Aan beide zijden zijn 60 dooden te be treuren. Deze moord op generaal de Ghilardi kan terugslag hebben op de geheele politieke situatie in O'ost-Europa. Volgens te Belgrado uit Albanië ont vangen berichten schijnt de opstandige be weging ernstigen omvang aan te nemen. De opstandelingen zouden onder aan voering staan van Sjefket en Bey Verlaz- zi, den voormaligen voorzitter van den Albaneeschen ministerraad. De strijd tegen de „Belijdende Kerk" in Duitschland. Rijksminister Kerrl, die kortelings met verlof is gegaan, om zich op zijn nieuwe taak voor te bereiden, welke hij in den kerkelijken strijd heeft te vervullen, heeft als eersten maatregel een verordening uit gevaardigd, welke het beheer der Evan gelische kerk te Hannover heeft opgedra gen aan „Oberlandeskirchenrat" Carsten- sen, van wien bekend is, dat hij tot de Duitsche Christenen behoort in Sleeswijk- Holstein. Met deze verordening heeft Kerrl zich gekeerd tegen de Belijdende Kerk, want hierdoor wordt het financieele beheer aan landsbisschop Malhrarens ontnomen. De ontstemming over deze beslissing van Kerrl is in de kringen der Belijdende Kerk in Hannover algemeen. Men veron derstelt, dat soortgelijke verordeningen ook in andere deelen van 'het rijk, speci aal in Beieren en Wurtemberg uitgevaar digd zullen worden. Macedonisch-communistische actie in Bulgarije. Te Sofia en in Philippopel zijn Donder dag verscheidene Macedoniërs gearres teerd, die onder de leden van de het vo rig jaar ontbonden Macedonische revolu tionaire organisatie (de IMRO) een leven dige actie hadden gevoerd voor het op nieuw in het leven roepen der organisa tie op comm.unistischen grondslag. In totaal zouden meer dan 40 personen zijn gearresteerd. Voorts heeft een politiepatrouille bij Bellazwera drie communistische leiders ontmoet, die twee dagen geleden door een riool uit de gevangenis van Philippopel ontsnapt waren. Het bevel zich over te geven beantwoordden de communisten met revolverschoten. Er ontspon zich een le vendig vuurgevecht, waarbij een commu nist gewond werd. Het gelukte den com munisten ten slotte zich, met medeneming van hun gewonden kameraad, uit de voe ten te maken. De overstrooming in Italië. Het is nog steeds niet mogelijk betrouw bare gegevens te verkrijgen omtrent het aantal slachtoffers van de dijkdoorbraak nabij Ovada. Tot dusver zijn nog pas 70 lijken ge borgen. Vele menschen hebben kilometers ver geloopen om zich op het dak van een huis in veiligheid te stellen, dat dan ten slotte toch nog onder hen ineenstortte. Volgens de laatste berichten zouden on geveer 170 huizen ingestort en 175 fami lies dakloos geworden zijn. Daar het buitengewoon moeilijk is, het aantal dooden en vermisten vast te stellen hebben de plaatselijke prefecten een be roep op de bevolking gedaan, om bij den onderzoekingsarbeid zooveel mogelijk mee te werken. Korte Berichten. Naar uit Boekarest wordt gemeld, waren een honderdtal jonge paartjes in Zevenburgen in „huwelijksstaking" ge gaan, als protest tegen de hooge kosten van het trouwen. D'e huwelijkscandidaten hebben eenvoudig een huishouding opge zet. zonder zich eerst formeel in den echt te laten verbinden. De overheid is daarop gezwicht en heeft 'n massale trouwplech tigheid georganiseerd, welke voor de be trekkenen geen kosten meebracht. Te Plattsburg (Missouri) heeft een 300-tal farmers met geweld een door de bondsregeering gelaste publieke verkoo king verhinderd. De bondsbeambten en hun assistenten werden met stokslagen af geranseld. De farmers behoooren tot een bond, die reeds vroeger tijdens de land bouwcrisis publieke verkoopingen van boerderijen verhinderd heeft. Ingezonden Medede8ling. XITFT'O.'.KXTi X.H. DE HAAS A VAN BKERO - APELDOORN i President Roosevelt heeft de wet on derteekend, waarin de veertigurenweek voor postambtenaren is vastgelegd. Het Oostenrijksch correspondentie bureau meldt: Vice-kanselier Starhem- berg beeft tot nader order alle sportver- keer van Oostenrijkscbe sportsmen met Duitschland verboden. De doorslag tot dit verbod gaven de ernstige aanvallen in de „Voelkische Beobachter" tegen de Oosten rijkscbe regeering. De bekende één-oogige Amerikaan- sche vlieger "Wiley Post is op 25 K.M. ten zuiden van Point Barrow (Noord- Alaska) met zijn vliegtuig neergestort en daarbij om bet leven gekomen. Ook zijn metgezel, de tooneelspeler Will Rogers, verongelukte. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. Ver beneden de raming. Blijkens het jongste overzicht van den stand der Rijksmiddelen hebben de d i- rectebelastingen thans f756.537,04 meer opgebracht dan in hetzelfde tijd vak over het vorige jaar. De belasting, die volgens de raming het hoogste revenu moet geven, de inkomstenbelasting (raming f75.333.000.heeft in die zeven maan den opgebracht f36.803.050,94, bijkans hetzelfde bedrag dat in 1934 over die eerste zeven maanden is binnengekomen. Voor de andere directe belastingen staat het reeds ontvangen bedrag in gunstiger verhouding tot de raming. De belasting van de doode hand (raming drie millioen), heeft tot nog toe slechts f963.566 opgebracht. Wat de overige middelen be treft, de Omzetbelasting heeft weer in zinking vertoond. In Juni bracht zij f4.958.452 op, in Juli f4.100.609,24. Steeds verder verwijdert de opbrengst zich in de kalme zomermaanden van de nimmer bereikte raming, f 6.791.666,67. Voor 1935 is de Omzetbelasting nu al f 13.889.555,95 ten achter bij de ra ming. Het eenige lichtpunt is, dat die geringe opbrengst toch nog circa zeven millioen hooger is dan in hetzelfde tijd vak over het vorige jaar. Er komt dus schot in; maar... de raming blijft nog even onbereikbaar. Voor de overige middelen brachten de volgende belastingen meer op dan de raming: dividend- en tantièmebelasting, accijns op zout, op suiker, op tabak, cou ponbelasting, rechten en boeten van zegel, van registratie en van successie van overgang bij overlijden. Het voorbeeld der omzetbelasting volg den de invoerrechten (zes millioen te weinig) accijns op gedistilleerd en bier (ruim twee en één millioen onder de raming) en enkele minder beduidende middelen. De totaal-opbrengst per ultimo Juli is f212.776.301,71, dat is ongeveer vijftien millioen meer dan in het afgeloopen jaar en circa twintig millioen onder de ra ming van dit jaar. Wat de inkomsten ten bate van het gemeentefonds betreft en de inkomsten ten bate van het werkloosheidssubsidie- fonds en het verkeersfonds, deze bedroe gen in totaal respectievelijk f 86.884.836,68, f 37.588.229,36 en f 18.184.226,40 over de eer ste zeven maanden van 1935. Vervoer van honden per spoor. Waar bet meer en meer mode gaat worden vooral onder de dames een hondje op een uitstapje mede te nemen, hebben de Nederl. Spoorwegen gunstige bepalingen gemaakt voor bet hondenver- voer. Men kan thans een hond medenemen in alle klassen tegen de helft van den nrijs voor een eendaagsch retourbiljet voor heen en terug. In de eerste en tweede klasse wordt alleen het voorbehoud ge maakt dat de honden schoothondjes moe ten zijn. De passagiers derde klasse moeten er als 'tzoo voorkomt, maar genoegen mee nemen in een hondenhok te reizen. Binnenland. De opbrengst der Rijksmiddelen in Juli. De vooruitzichten voor onze fruitteelt. Buitenland. De besprekingen te Parijs. Opstand in Albanië. Communistische actie in Bulgarije. De kerkstrijd in Duitschland. De overstrooming in Italië. De Belgische koningskinderen. De Belgische Koningskinderen, die se dert 24 Juni te Noord wijk aan Zee ten huize van den burgemeester, den heer Van den Mortel, hebben vertoefd, zullen heden ochtend naar België terugkeeren. Bezwaren van landbouwers tegen overleg met arbeidersbonden. Op vragen van den heer Kersten: Is het den minister bekend, dat vele Zeeuwsche landbouwers bezwaren nebben, met de be sturen van arbeiders-bonden overleg te plegen in zake vaststelling va* loon? Is de minister bereid althans ben, die zelf niet in eenige organisatie zijn en wier arbeiders ook niet georganiseerd zijn, van de opgelegde verplichting, bovenbedoeld, te ontheffen? beeft de minister van oeconoiniscbe za ken geantwoord: 1. Inderdaad is den ondergeteekende uit de beantwoording van door hem verzon den brieven wel eens gebleken, dat som mige landbouwers, uit vrees, dat zij; ten gevolge van bet plegen van overleg hoo gere loonen zullen moeten betalen, bezwa ren hebben tegen bet plegen van overleg in zake vaststelling van loon. 2. De ondergeteekende is niet bereid medewerking te verleenen tot bet geven van ontheffing van de verplichting tot bet plegen van overleg, aangezien het gevolg hiervan zou zijn, dat de geheele door zijn ambtsvoorganger getroffen regeling illu soir zou WOTden. Ir H. W. Snijders f Op 52-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden Ir H. W. Snijders, sedert 1921 directeur van den gemeentelijken telefoon dienst te Den Haag. Grondgebruik en werkloosheidsverzekering landarbeiders In de reglementen van de werkloozen- kassen der landarbeidersbonden is be paald, dat personen, die gedurende een be langrijk gedeelte des jaars voor eigen re kening werken, geen lid der werkloozen- kas kunnen zijn. De rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling berichtte enkele maanden geleden aan de besturen van al de betrokken werkloozenkassen, ondanks de door deze besturen naar vo ren gebrachte ernstige bezwaren, dat voortaan arbeiders, die meer dan een be paalde oppervlakte grond, welke opper vlakte nog weer verschillend was al naar gelang grondsoort, doel van bewerking, gezinsgrootte enz. in gebruik hebben, van de ledenlijst voor de verzekering moesten worden afgevoerd. Nu echter met de uitvoering van die voorschriften betreffende het schema voor grondgebruik in meerdere of minderu ma te een begin is gemaakt, blijkt, dat door dien maatregel ook tallooze arbeiders, die ondanks de bepaalde oppervlakte grond, steeds een groot deel van bet jaar in loondienst waren en zijn en dus bona fide landarbeiders zijn, niet langer tegen werk loosheid verzekerd kunnen zijn. Onder ben zijn zelfs arbeiders, die vele jaren in vast en losvast dienstverband wa ren, en nog nimmer of heel weinig uit de werkluozenkas trokken. De hoofdbesturen van de moderne, Gbr. en R. K. landarbei dersbonden, die dezer dagen in een geza menlijke bijeenkomst deze naar voren ge komen bezwaren tegen bet schema grond gebruik voor de werkloosheidsverzeke ring bespraken, besloten zich wederom te wenden tot den Rijksdienst der werk loosheidverzekering voor intrekking van den getroffen maatregel inzake bet grond gebruik. Radio-rede geweigerd. Naar „Opvoeding en Moraal" meldt, heeft de Radio-controle-commissie be zwaar gemaakt tegen 'n radio-rede, welke de heer A. H. Gerhard had willen houden voor de microfoon van de V. R. O., onder den titel: Vrije gedachte voert tot socia- socialisme". Evenals bij de vorige niet doorgelaten radiorede van den heer Gerhard, is de af wijzing gegrond op art. 2 van het Radio reglement 1930, dat voorschrijft, dat de uit te zenden mededeelingen niet mogen inhouden een rechtstreeksche dan wel zijdelingsche of bedekte ondermijning van den godsdienst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1