of AKKERTJES VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND JAARGANG - Nü. m Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws AKKER.CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeolingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. v Eenzijdige aanpassing. Eén van de middelen, om het Kabinet Colijn in discrediet te brengen en de stem ming onder het volk te vergiftigen was en is, de voorstelling te wekken, dat dit Ka binet een eenzijdige aanpassing nastreeft, Dat wél de loonen en salarissen wor den verlaagd, maar dat het „kapitaal" wórdt ontzien. En nadat zoo het etiket „liberaal-kapi talistisch" op het Kabinet was geplakt, werd zijn verdwijnen in 's lands belang geëischt. De „Standaard" heeft aangetoond hoe onjuist deze voorstelling is. „De w a a r h e i d is, dat het „kapi taal" geduchte klappen heeft gekregen, dat groote verliezen zijn geleden, dat aan deelhouders geen dividenden meer ont vingen, dat renten van obligaties werden verlaagd en dat in een aantal gevallen ook de hoofdsommen werden gereduceerd. De toestand van de bedrijven maakte de loonsverlagingen helaas onvermijdelijk. En de daling der inkomsten in de maat schappij bracht den fiscus in moeilijkhe den. Vanzelfsprekend noodzaakte dit feit, gecombineerd met de stijging der uitga ven voor werkloosheidsvoorzieningen, weer tot bezuiniging in den publieken dienst, tot aanpassing aan het lagere niveau van het volksinkomen. Tot de „kapitalisten" rekent men na tuurlijk ook de grondbezitters, de ver pachters. Hoe verging het hen? Zij zijn ook door de Overheid niet met rust gela ten. Dezer dagen verscheen het officieele overzicht der bedrijfsuitkomsten in den landbouw over het boekjaar 1933'34. Stelt men nu de pacht, die over 1927''28 werd betaald op 100, dan bedroeg de ge middelde pacht over 1933'34 op de zee- en rivierklei 60, in de weidestreken 50 en op de zandgronden 69. Een daling dus van resp. 40, 50 en 31 pet. De inkomsten van de landeigenaars bleven waarlijk niet op hetzelfde peil, terwijl de loonen wel verlaagd werden. Dat zou ook niet goed zijn geweest. Maar de „aanpassing" bleef dan ook niet achterwege! "Waar de Regeering steunde werd eener- zijds wel gewaakt tegen onredelijke loons verlagingen en anderzijds het „kapitaal" tot het brengen van aanzienlijke offers genoopt. Men kan van oordeel zijn, dat nog door enkele wettelijke maatregelen de snelle aanpassing van renten en huren bevor derd moet worden. Maar bij de verdedi ging daarvan behoeft men niet, in strijd met de waarheid, te beweren, dat tot dus- ver het „kapitaal" werd ontzien, dat de aanpassing zoo bijzonder eenzijdig is ge weest. Wie bezwaar maakt tegen we t t e - 1 ij k e maatregelen doet dat ook niet, om dat hij een bepaalde categorie wil veilig stellen, maar omdat hij van dergelijke maatregelen schade verwacht voor het zakenleven door ondermijning van het vertrouwen, waarop tenslotte ons credietwezen rust. Bovendien kan niemand worden „vei lig gesteld". De rentestandaard van pu blieke obligatieleningen is gedaald tot beneden het peil van 1913'14. En ver moedelijk zouden wij reeds gekomen zijn op een 3.5 pet.-basis, indien geen maat regelen tot handhaving van de muntpari- teit noodzakelijk waren geweest. Uiter aard heeft de renteverlaging voor open bare leeningen óók invloed op de rente van pandbrieven en hypotheken. Wette lijke maatregelen kunnen het proces hoog stens versnellen. Gaan zij evenwel te ver, roepen zij velerlei onbillijheden en onver zekerdheden in het leven, dan is het ook niet onmogelijk, dat zij het proces feitelijk remmen. D'an wordt juist het tegen deel bereikt van hetgeen men beoogt. Maar in elk geval is het demagogie om hierbij allerlei tegenstellingen te constru- eeren tusschen „loontrekkenden" en „ka pitalisten". Ook onder de arbeiders zijn spaarders! En hoeveel belang hebben zij niet bij pensioenfondsen, sociale verzeke ringsinstellingen, levensverzekerinsgmaat- schappijen etc. Wanneer de hoofdsommen van hpothe- ken, pandbrieven en andere schuldvorde ringen worden verminderd, meent men dan, dat het „uitgestelde loon", in den vorm van pensioenaanspraken, onaange tast kan blijven? Voor zakelijke pro- en contra-be- toogen moge hier plaats zijn, klassen strijd-suggesties richten slechts schade aan. Ook het inzicht in de practische moeilijkheden wordt daardoor niet ver helderd. Ons volk moge niet luisteren naar lie den, die van het gecompliceerde maat schappelijke leven weinig of geen studie hebben gemaakt. En evenmin naar dege nen, die niet objectief meer kunnen oordeelen, omdat zij uitgaan van de voor opgezette klassenstrijd-theorieën". HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. Weinig hoopvolle vooruitzichten. Italië stelt hcoge eischen. De leider van de Italiaansche delega tie naar de drie mogendheden-conferen- tie, baron Aloisi, is gistermorgen te Parijs aangekomen. In den loop van den dag had hij een onderhoud met Laval, dat ongeveer an derhalf uur duurde. In zijn onderhoud met Laval schijnt Aloisi zich ertoe te hebben beperkt, het Italiaansche standpunt, dat overigens reeds bekend is, uiteen te zetten. Italië, welks bevolking jaarlijks toe neemt, heeft behoefte aan expansie. Wei nig landen openen nog de mogelijkheid van Europeesche penetratie, en daarom heeft Italië het oog gericht op Abessy- nië, waar het krachtens de verdragen on betwistbare rechten heeft. Bovendien moet het de veiligheid zijner beide koloniën Somaliland en Eritrea ver zekeren. Een economische ontwikkeling in Abes- synië kan Italië van geen nut zijn. Het erkent de rechten der andere mogend heden in dit land, doch het moet poli tieke garanties verkrijgen. Tot dit doel heeft Italië 177.000 man in zijn beide koloniën geconcentreerd, en het zou niet aarzelen hierop een beroep te doen, indien een vreedzame regeling het niet mogelijk maakt, dat Italië de ge noegdoening krijgt, die het verlangt. De regeering te Rome begrijpt de in ternationale moeilijkheden, die haar be sluit medebrengt, doch dit is haar door de gebiedende noodzaak opgelegd. Men wijst hier in diplomatieke krin gen op de mobilisatie van ongeveer 50.000 man, waarvoor Mussolini gisteren een decreet heeft uitgevaardigd. De be sprekingen, die thans aan den gang zijn, hebben geen enkele onderbreking van de militaire voorbereidingen der Italianen tengevolge. Tenzij Aloisi aan Laval nadere bijzon derheden heeft verstrekt, kan men zich nog geen juist denkbeeld vormen van den aard der politieke eischen, die Ita lië stelt. Men gelooft evenwel, dat deze vrij omvangrijk zijn. Indien men wil resumeeren, hetgeen aan den vooravond van de besprekingen van Parijs bekend is, dan zou men kun nen zeggen, dat Engeland voor alles den vrede wil bewaren, zooals Eden gisteren verklaarde, en het volkenbondspact res pecteeren. Engeland wenscht een Italiaansche pe netratie in Abessynië slechts te zien als een economischen maatregel. Italië even wel is vast besloten zijn toevlucht tot wapengeweld te nemen, indien een vreed zame regeling, welke het voldoende po litieke garanties geeft, niet mogelijk is. Krachtig verzet in Engeland? De Londensche „Star" bevat het sen- sationeele nieuws, dat Eden gemachtigd is om tegenover den Italiaanschen ver tegenwoordiger Baron Aloisi te verklaren, dat de Italiaansche troepen in geval van een opmarsch in Abessinië, de grenzen van de Britsche concessies aan het Tana- meer niet mogen overschrijden, terwijl hij voorts zou moeten verklaren, dat Enge land niet bereid is, de economische ont wikkeling van den Soedan en van Egyp te in gevaar te laten brengen door een Italiaansche controle over de bronnen van den Blauwen Nijl. Te Londen verwacht men algemeen, dat de conferentie dadelijk morgen na haar begin haar hoogtepunt zal berei ken. Met voldoening heeft men in Engel- sche kringen kennis genomen van het overeenstemmende Fransche en Britsche standpunt inzake de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van Engeland en Frankrijk als leden van den Volkenbond voor den gang van zaken. Ongerustheid te Parijs. De eergisteren door Mussolini gelaste mobilisatie van 50.000 man nieuwe troe pen, heeft grooten indruk gemaakt in diplomatieke kringen te Parijs. Men acht het uitgesloten, dat de te Parijs begon nen besprekingen zouden kunnen leiden tot een onderbreking der militaire voor bereidingen van Italië. Vlootconferentie in October? Naar de „Yomioeri Sjimboen" meldt, heeft Londen aan Japan voorgesteld, de vlootconferentie der vijf mogendheden in October te doen plaats vinden. Tokio, al dus meldt het blad voorts, gaat in prin cipe hiermede accoord. Japan betwijfelt evenwel, of de conferentie tot tastbare resultaten zal leiden, daar Japan vast houdt aan zijn eischen, die door Amerika van de hand gewezen zijn. De Jodenvervolging in Duitschland. Julius Streicher, de uitgever van het bekende anti-semitische weekblad „Der Stiirmer", lid der Beiersche regeering en gouwleider van Franken, heeft gisteren een rede tegen de Joden gehouden. D'e zaal was stampvol. Het feit, dat deze betooging door de N. S. D. A. P. officieel is georganiseerd, toont aan, dat de meening, als zou Strei cher bij zijn actie verder gaan dan de partij-instanties zouden wenschen, niet juist is. Op zijn bekende wijze ging Streicher scherp te keer tegen de Joden. Verzet tegen het Nazi-regiem. De vijandigheid van zekere kringen der Duitsche bevolking tegen het nationaal- socialistisch regiem komt nu en dan tot uiting in strijdmethoden, welke zijn ont leend aan die van het nationaal-socialis- me zelf. In de dichtbevolkte districten van N. Berlijn worden bijv. de winkeliers en han delaars, wier kinderen lid zijn van de „HitLrjugend", systematisch geboycot. Toen onlangs door de Hi tier jeugd een demonstratie werd gehouden „tegen de reactie en het politieke katholicisme" werden door contra-demonstranten stee- nen naar den optocht geworpen. 'In nationaal-socialistische kringen is men zeer opgewonden over deze vijande lijkheden, met name over den boycot der nationaal-socialistische winkeliers en handelaars. Tot nog toe is de boycot uitsluitend het wapen geweest, waarvan de nationaal- socialisten zich bedienden om de Jood- sche handelaars te ruïneeren. Turkije weigert schepen te verknopen aan Italië. Uit Ankara wordt gemeld: Naar wij vernemen, hebben de Turk- sche autoriteiten geweigerd toestemming te geven voor den verkoop van handels schepen aan Italië, ondanks de zeer hooge prijzen, die Italië bereid was te betalen. Ook de twee schepen, die Italië onlangs naar Turkije heeft verkocht en die 't thans weer tot een aanmerkelijk hongeren prijs terug wenschte te koopen, zullen niet aan dat land worden verkocht. Boedapest door noodweer geteisterd. Woensdag woedde boven Boedapest een hevig onweder, waardoor de internatio nale universitaire sportfeesten welke daar gehouden werden, moesten worden onder broken. De daken van verschillende huizen wer den afgerukt, onder andere ook dat van de pers-tribune van het nieuwe stadion. Tal van boomen en telegraafpalen wer den omver geworpen. Diverse stadswijken werden onder water gezet, terwijl in an dere de electriciteitsvoorziening werd on derbroken. De storm duurde drie uren. Reeds is een doode te betreuren, terwijl een vijftig tal personen werd gewond, van wie ver scheidene ernstig. Daar zich op 't oogenblik van het on weder een groot aantal kleine vaartuigen op den Donau bevond, vreest men, dat vandaag nog een groot aantal ernstige on gelukken bekend zal worden. Op meer dan 30 plaatsen moest het ver keer met de electrische trams worden on derbroken evenals het tramverkeer met eenige voorsteden. Door vallende dakpannen en stukken muur werden ongeveer 50 personen ge- troffen. Diverse auto's en paarden werden door den storm omver geworpen. In één der voorsteden zijn twee huizen ingestort, in een andere drie en in Ujpest zelfs vijftien 'huizen. Hoogere varkensprijzen in Palen. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit D'anzig, dat de varkensprijzen op de Pool- sche markt in de laatste weken aanzien lijk zijn gestegen. Deze stijging bedraagt in sommige districten zelfs 30 tot 50 pet. In verband met het feit, dat Duitschland aanzienlijke hoeveelheden varkens in Pa len koopt, is te verwachten, dat de vaste tendens voorloopig nog aanhoudt. Volgens het Poolsche handelsblad „Ga- zeta Handlowa" is tusschen de Poolsche en de Duitsche regeering een overeen komst gesloten, op grond waarvan weke lijks 6000 Poolsche vette varkens naar Duitschland zullen worden gezonden. Razzia in New Yorks parken. Verontrust door het groote aantal ge wapende overvallen, dat den laatsten tijd in de New Yorksche parken is gepleegd, heeft de politie in de stadsparken een razzia gehouden op groote schaal. Hierbij werden 300 personen gearresteerd. Stijging der prijzen ih Duitschland. D'r Schacht, minister van Economische Zaken, heeft in een circulaire, gericht tot de autoriteiten, belast met het toezicht op de prijzen, er op aangedrongen om hun instructies zonder mededoogen uit te voe ren. Niet alleen zijn de voedingsmiddelen duurder geworden, maar ook sommige textielgoederen. De nieuwe aardappelen zijn iets hooger in prijs vergeleken bij het vorige jaar. Anti-Katholieke actie te Miinchen. Terwijl de katholieken in Beieren den kerkelijken feestdag van Maria Hemel vaart vierden, doorkruisten S. A.-man- nen in 30 vrachtauto's de straten van Miinchen, waarbij zij riepen: „Weg met het politieke katholicisme; weg met de zwarte reactie!" Korte Berichten. De burgemeester van Koburg heeft alle gemeenteambtenaren en werklieden doen weten, dat zij hun betrekking zul len verliezen, indien zij Joden steunen, of door hun familie doen steunen. De Engelsche regeering heeft bij de firma VickersArmstrong een kruiser besteld. Gisteren is nabij Gilmer in Texas een verkeersvliegtuig van de lijn Dallas-Atlan ta (Georgia) omlaag gestort. De vier in zittenden zijn omgekomen. Het „Israelitisches Familienblatt" is bijl beschikking van den politie-president van Berlijn verboden. De politie heeft gisteren in de Pool- scihe hoofdstad bij! tal van communisten huiszoekingen verricht. In totaal werden 66 personen gearresteerd. Uit Dhanbad wordt gemeld, dat daar een sterke aardbeving is waargenomen, die tien seconden duurde. De aardbeving ging vergezeld van een onderaardsch ge rommel. Over eventueels verwoestingen is niets bekend. Te Warschau zij!n 70 communisten aangehouden en ter beschikking der ju stitie gesteld. Het hoofdbureau der partij is gesloten, vele cellen zijn ontbonden, een hoeveelheid propagandalectuur is in beslag genomen. KONINGIN EN PRINSES IN SCHOTLAND. H. M. de Koningin heeft de laatste da gen verschillende autotochten door het district gemaakt. Woensdagavond werd H. M. te St Fil- lans vergast op muziek van een band doe delzakblazers uit Comrie, die te Callan der was geweest en de reis had onder-' broken op den terugweg. Op verzoek van Koningin Wilhelmina speelde de band een kort programma van „reels" en van „strathspeys" (Sehotsche dansen). Na afloop van het progTamma gaf H. M. de Koningin haar adjudant, luitenant kolonel Jhr W. G. M. de Jonge van Elle- meet opdracht om de band in het hotel verfrisschingen aan te bieden. Het gezelschap bracht toen op de ge zondheid der Koningin een dronk uit „in full Highland's honour". Degene, die den toast uitbracht, stond hierbij met een voet op een stoel en met den anderen voet op 'n tafel. Jhr de Jonge v. Ellemeet hield daarna een korte toespraak, waarin hij er op wees, hoezeer Hare Majesteit en Prinses Juliana genoten van haar ver blijf te St Fillans. Hij zeide, dat geduren de de eerste dagen de Koningin de atten ties van de pers- en amateurfotografen ietwat lastig had gevonden, maar thans worden zij met rust gelaten en genieten van de onvergelijkelijke schoonheid van het district. HET TOLLENVRAAGSTUK. Onderhoud met den Minister van Waterstaat. De redactie van de „Autokampioen" heeft een ouderhoud gehad met den Mi nister van Waterstaat Jhr Ir O. C. A. van Lith de Jeude, waarin o.a. ook het vraagstuk van het instellen van tollen op de bruggen over de rivieren ter sprake is gekomen. De Minister deelde mede, dat uit de gehouden verkeerstellingen is gebleken, dat de verkeersintensiteit aanzienlijk grooter is dan aanvankelijk werd aan genomen. Afgeleid kon worden, dat de opbrengst der tollen belangrijk boven de raming zou komen. Bovendien bracht de telling aan het licht, dat het doorgaand verkeer aan zienlijk is. De Minister zeide de moeilijkheden voor het verkeer te begrijpen, terwijl men niet lichtvaardig mag denken over de kosten verbonden aan de inning der tol gelden. Als er een mogelijkheid wordt gevon den om de bruggen waaraan ons land zoo dringend behoefte heeft, vlot af te Binnenland. Koningin en Prinses in Schotland. Nieuwe korting op de Indische pensioe nen. Het tollenvraagstuk. Buitenland. Het dreigende Italiaansch-Abessynische conflict. De vérgaande eischen van Italië. De overstroomingen in China. Noodweer in Boedapest. is de verzuchting van zoo me nige vrouw, als ze op gezette tijden alweer van die doffe hoofdpijn te lijden heeft en zich heelemaal zoo onprettig voelt. Neem legen dien tijd eens één ttederlandsch of twee "AKKERTJES", Ge zult Product verbaasd staan over de goe de werking en in 't vervolg geen klachten meer hebben. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont bouwen, zonder dat het verkeer jaren lang door tollen wordt gehandicapt, dan is de Regeering de eerste om dit met beide handen aan te grijpen. Federatie van Drogistenbonden. Bij Kon. Besluit van 5 Augustus 1935 is de goedkeuring verkregen op de sta tuten van de Federatie van Drogisten- bonden. Bij die Federatie zijn aangesloten de drie in Nederland bestaande Bonden, n.l. Be Alg. Nederlandscbe, de Ned. R. K. en de Ned. Cbr. Drogistenbond. De Federatie heeft ten doel ordening te scheppen in bet D'rogistbedrijf, bet daarheen te leiden, dat de uitoefening van dat bedrijf uitsluitend in banden zal komen van ben, die vakbekwaamheid be zitten, hetwelk zal moeten blijken door bet in bezit hebben van een diploma van apothekers-assistent of drogist, welk laat ste diploma wordt uitgereikt door een Commissie uit de Drogistbonden. Ter bereiking van dit doel werd tevens bepaald, dat, indien een gediplomeerde een drogistzaak wenscht op te richten, die op te richten zaak minstens 300 M. gaans verwijderd moet zijn van een reeds gevestigde. Bij de Federatie zijn ruim 98 pet. der drogisten en detaillisten aangesloten. De nieuwe brug over de Waal. Met de middelste overspanning van 244.10 M. voor de nieuwe brug over de Waal bij Nijmegen is men zóó ver gevorderd, dat gisteren het laatste veld ter lengte van 9 M., dat de beide helften van den mach tigen boog moest verbinden, kon worden gemonteerd. Heden worden beide helften afgevijzeld. Is ook dat werk verricht, dan is de boog volkomen gesloten en draagt hij zichzelf. Terecht zal heden de vlag op het werk wapperen, want met het monteeren van deze brug boven de Waal is een grootsch werk, eenig in Europa, tot stand gebracht. Zooals reeds gemeld, zal het nog eenige weken duren, alvorens met het maken van het middenbrugdek kan worden be gonnen, daar eerst alle houtconstructies, welke bij het monteeren van den grooten boog hebben gediend, moeten worden ver wijderd. Het verwijderen van de houten pijlers zal het meeste tijd kosten. Hunne aanwezigheid in den stroom heeft de scheepvaart geen hinder van beteekenis veroorzaakt, dank zij de maatregelen van waterstaat ten dienste van de navigatie genomen. Spoorwegpersoneel op wachtgeld. Van de zijde van den Prot. Cbr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ver neemt de „Standaard", dat de Directie der Ned. Spoorwegen besloten heeft, in. de groote werkplaatsen van den Dienst van Tractie en Materieel te Tilburg en Zwolle de in dienst zijnde uurloonwerkers die geboren zijn vóór 1 Januari 1877 en in hun catagorie overcompleet zijn, met ingang van 15 September a.s. op wacht geld te stellen. In totaal omvat deze be slissing 26 man. Nieuwe verkeersgevaren. De K. N. A. C. schrijft ons: Er gaat schier geen dag voorbij' of het moderne verkeer stelt ons voor nieuwe en onver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1