Telegrammen. Gemencjd Nieuws. de bezoekers van den hoofdweg afweken. Bij bun nadering liepen de menschen uit bun buizen, gewapend met boog en pijl en met dolken, geslepen uit menscbelij'ke dij beenderen. De vrouwen en kinderen ston den langs den weg en gaven den vreemde lingen te kennen, dat zij' weg moesten gaan. In zijn rapport aan de regeering over zijn ontdekkingsreis, vraagt Hides zich af, boe dit volk bier gekomen is en van wie bet zijn uitstekende landbouwmethode heeft geleerd. De Australische correspon dent van de Times vraagt zich af of het soms hetzelfde volk, of een naverwant volk is. aan dat wat Taylor en Leahy in 1932 hebben ontdekt in 't mandaatgebied van het vroegere Duitsch Nieuw^Guinea, dat ten noorden aan het Australische ge bied grenst. Ook zij hebben fraai aange legde parken en een uitgebreid slootenstel- sel. Hides is echter van oordeel, dat zulks niet het geval is. De door hem ontdekte stam is lichter van huidkleur. Meer naar het zuid-westen heeft 'hij wel inboorlingen aangetroffen van het type, dat Taylor en Leahy ten westen vein, den Hagen had den gevonden. Hij veronderstelt, dat dit lichter gekleurde volk jaren geleden door andere volken verslagen en gevlucht is naar de kalkbergen, waar zij het vrucht bare dal ontdekten, dat thans hun woon plaats is en waar zij zich ongestoord kon den vermenigvuldigen en ontwikkelen tot een volkomen op zichzelf aangewezen ge meenschap. Het opblazen van veen. Nieuwe werkmethode bij wegenaanleg. Bij den aanleg van den nieuwen Rijks autoweg van Berlijn naar Frankfort aan den Oder, stuitte men op groote moeilijk heden nabij Kersdorf, waar de weg dwars door het Gollinger veen loopt. Dit veen heeft op sommige plaatsen een diepte van 20 meter, zoodat men geweldige hoeveelheden grond zou moeten uitgra ven om den onderbouw van den weg op vasten bodem te doen rusten. De specialist voor bodemonderzoek bij de generale inspectie voor den Duitschen wegenaanleg, Dr Casagrande, heeft thans een nieuwe werkmethode uitgevonden om hierin te voorzien. Op plaatsen, waar het veen slechts 10 m. diep is, wordt een zeer hooge dijk als fundament voor den weg gebouwd. Door het eigen gewicht daarvan wordt het veen reeds eenigszins aan beide kanten van dezen dijk weg gedrukt. Door het doen springen van dy- namietladingen heeft men den grond aan weerskanten van den dijk nog ver der weggewerkt. Daarna heeft men in den dijk zelf springgaten geboord, die tot den bodem van het veen reiken. In deze gaten is meer dan 400 K.G. dynamiet aangebracht. Door deze ladingen in be paalde volgorde tot ontploffing te bren gen, zal de veengrond zoodanig worden weggedrukt, dat de dijk er door heen zakt tot hij op den bodem van het veen, dus op den vasten grond rust. Vele autoriteiten op elk gebied en dui zenden belangstellenden woonden dezer dagen op eenigen afstand de werkzaam heden bij. Reusachtige hoeveelheden los gewoelde grond werden omhoog geslin gerd en het gewenschte resultaat werd ten volle bereikt. Ook op andere plaatsen zal men thans dezelfde methode toepas sen. Terwijl de kosten van het verwer ken der veengronden geraamd worden op 3.75 mark per kubieken meter met de gewone werkmethode, schat men de kos ten der grondbewerking volgens het nieu we systeem op slechts 0.80 mark per kubieken meter. Zij hoordedestemvanhaar zoon. Een in Singapore wonende jonge man kreeg bericht, dat zijn in Engeland wonende moeder ernstig ziek was en zeer verlangde zijn stem te hooren. Daar hij graag aan het verlangen van zijn moeder wilde voldoen en telefonee- ren met Engeland van de Straits niet mogelijk is, besloot hij met het K.L.M.- vliegtuig van den zelfden dag naar Ba tavia te vliegen, waar hij den zelfden middag een gesprek met zijn moeder had. Den volgenden dag is hij weder met het gewone K.N.I.L.M.-lijnvliegtuig naar Singapore terug gegaan. Naar het Bat. Nbl. verneemt, heeft dit gesprek de patiënte veel goed gedaan, zoodat haar toestand verbeterde. Hiertoe hebben dus de Hollandsche radiotelefonie en luchtvaart veel bijgedragen. Tragisch ongeval tijdens z o m e r f e e st. De heer Koetsveld, pen ningmeester van de buurtvereeniging „De Kroost en Omgeving" te Zeist, die aan het gisteren gehouden zomerfeest deel had aan de organisatie, werd des avonds op het terrein onwel en moest naar huis worden gebracht, waar hij kort daarop is overleden. Het was een treurig slot van dit zomerfeest. Wanneer is een reus een reus? In dit vraagstuk is onlangs door een Amerikaansche rechtbank uitspraak gedaan, natuurlijk niet, dan nadat tal van „deskundigen" werden gehoord, bij wier meening de rechters zich hebben aan gesloten. Het betrof de vordering van een klei nen reus, metende 2.10 meter, op zijn impressario. Deze had hem aangenomen, doch wilde hem later niet betalen, om dat hij niet groot genoeg was. De impressario verloor het proces, niet omdat de reus wel groot genoeg was, doch alleen wegens de contractueele verplich ting. Wel trachtte hij aan een veroordee ling te ontkomen met verwijzing naar zijn vroegeren reus van 2.28 meter, die zijn contract geschonden had, doch tegen over wien hij niets kon beginnen, daar de politie hem liet loopen, omdat er geen cel te vinden was, waarin hij kon wor den ondergebracht. Deze uitvlucht hielp hem niets. Als een vertroosting stelde de recht bank evenwel vast, dat iemand, die zich als reus aanbiedt, tenminste 2.20 meter moet zijn; beneden deze maat is hij wel geen dwerg, doch een reus is hij niet. Aldus de rechtbank. In een dorschmachine be kneld. Gisteren is het vierjarige zoon tje van den landbouwer F. S. te Swolgen (L.) tusschen een dorschmachine ge raakt. Het jongetje kwam zoo ongeluk kig tusschen het drijfwerk terecht, dat zijn voet werd afgekneld. De jongen is naar het ziekenhuis overgebracht. Kikkerregen in Grenoble. De „Matin" bereicht uit Grenoble, dat na de hondsdagen een hevige storm woedde boven het gebied van Grenoble, welke gepaard ging met een buitenge woon eigenaardig verschijnsel. In de bui tenwijken van Grenoble regende het, n.l. duizenden kleine groene kikkers. Hoe wel dit in Europa een weinig voorko mend verschijnsel is, werd het toch reeds eerder waargenomen. Men kan het ver schijnsel verklaren door wervelwinden, die het water uit poelen en vijvers op zuigen, waardoor visschen en kikkers mede in de lucht worden genomen. Dergelijke luchtreizen kunnen eenige dagen duren, zonder dat de dieren sterven. Nog steeds arrestaties te O s s. De Kon. marechaussee te Oss is gisteren overgegaan tot de arrestatie van den 24-jarigen landbouwerszoon L. v. B., onder verdenking van brandstichting in de boerderij van zijn vader op 21 Febr. 1934, welke tot den grond is afgebrand en waarbij eenig vee is omgekomen. Nu zoo veel misdrijven aan het licht komen kreeg de marechaussee voldoende aanwijzingen tegen v. B., zoodat zij tot zijn arrestatie kon oivergaan. Hij' is in de marechaussee kazerne opgesloten, waar hij aan een streng verhoor is onderworpen. Hij blijft evenwel ontkennen. De eenige weken geleden gearresteerde 20-jarige A. v. d. W., bijgenaamd Slappe loon van Mieneke de Soep uit Oss, thans verblijfho idend in het huis van bewaring te 's L ertogenbosch, verdacht van diefstal met inbraak, heeft gisteren voor de Kon marechaussee te Oss een volledige beken tenis afgelegd. Hij' verklaarde bij. den kap per v. d. Berg te Oss tezamen met zijn vriend Wimke de Bie bekend uit den overval met roof te Oyen te hebben in gebroken en een partij; parfumerieën en geld te hebben gestolen. Verder heeft hij zich aan verscheidene andere strafbare feiten schuldig gemaakt waarnaar nog een onderzoek wordt ingesteld. Door auto overreden en gedood. Gisteravond is de 40-jari- ge loodgieter W. Kooimans uit Dreumel, terwijl hij per fiets den rijksstraatweg bij het kruispunt aan den Stationsweg te Zaltbommel wilde oversteken, door een zeswieligen vrachtauto van J. Huizer uit i-.peldoorn aangereden. K. is direct aan de gevolgen o.erleden. Het lijk is naar het gasthuis gebracht. Le politie heeft de vrachtauto in beslag genomen., Aansporing tot dienst weigering? legen den Ned. Herv. predikant J. W. B. Uchen, die verleden week in zijn standplaats Dokkum wegens opruiing werd verbaliseerd, is thans o>ok te Murmerwoude, waar hij' dezelfde rede met aansporing tot dienstweigering hield, proces-verbaal opgemaakt. Ls Cohen was zich ten volle bewust van wat hij' zeide, omdat hij meedeelde de volle consequenties van zijn woorden te willen aanvaarden en hij ontveinsde zich niet, dat hij hierdoor met den strafrechter in aanraking zou komen. Bruidspaarscholen. Wor den in vele landen de huwelijken door den Staat aangemoedigd, de Turksche regee ring heeft kort geleden een bevel uitge vaardigd, waardoor analfabeten het hu welijk verbaden wordt. Het zou niet juist zijn aan te nemen, dat Kemal Ataturk plotseling een vijand van het huwelijk is geworden. Het bevel richt zich geenszins tegen het instituut van het huwelijk, maar de regeering hoopt, op deze wijze een snellere overwinning te behalen in haar strijd tegen het analfabetisme, dat in Tur kije nog sterk verbreid ia. Daar voor volwassenen geen leerplicht meer kan worden ingevoerd, doch iedere Turk en iedere Turksche de grondbeginse len van het lezen en schrijven machtig moet zijn, volgens de regeering, hoopt men door het verbad te bereiken, dat ten min ste de jongere generatie zich snel met de grondbeginselen vertrouwd zal maken, als ze weet, dat ze eer ze vergunning voor een huwelijk krijgt, een examen in deze beide vakken zal moeten afleggen. De nieuwe bepaling heeft in haast alle steden het gevolg gehad, dat er particulie re „bruidspaarscholen" zijn geopend, wel ke in haar reclames zich verplichten in enkele weken jonge mannen en vrouwen de grondbeginselen van het lezen en het sohrijven bij te brengen. En volgens de Turksche bladen verheugen zich deze nieuwerwetsche scholen reeds in een drukken toeloop, zoodat 't origineele idee der Turksche regeering alle kans op een volledig succes heeft. 'Engelsche toeristenin ons land. Het Engelsche stoomschip Orduna uit Liverpool dat anders in gere- gelden dienst op West-Indië en de West kust van Zuid-Amerika vaart, kwam gis teren te IJmuiden binnen met eenige hon derden Engelsche toeristen. De meesten gingen met autocars naar Amsterdam, Vo- lendam en Marken, Een kiemer aantal bleef aan boord of bezichtigde IJmuiden en omstreken. Brutale inbraak te Krim pen a. d. Lek. Gisternacht is een zeer brutale inbraak gepleegd in het dorp Krimpen a. d. Lek. Een brandkast is dom de inbrekers uit een boerderij weggehaald, terwijl de bewoners lagen te slapen Le inbraak is gepleegd in de boerderij van den veehouder N. de Jong, gelegen aan de Noord te Krimpen a. d. Lek. De heer de J. was met drie zoons en een dochter thuis. Niemand heeft iets van dc inbrekers gemerkt, 's Morgens bemerkte men echter dat de brandkast, die in de voorkamer stond, verdwenen was. Leze brandkast, die een meter hoog en een meter breed is, is zeer zwaar. Er moeten dan ook zeker meer dan twee inbrekers aan het werk zijn geweest, daar men an ders de zware kast niet had kunnen versleepen. Door het openen van een raam zijn de inbrekers binnengekomen. De, brandkast hebben zij: van de voorkamer naar de achterkamer gedragen, vandaar door de gang naar de voordeur. Buiten moet een auto hebben gewacht, waarmee men de kast heeft vervoerd. Een spoor van de kast is nog niet gevonden. Le gemeente politie van het dorp heeft de assistentie van de Centrale Recherche te Rotterdam ingeroepen; de dactyloscopische dienst heeft een onderzoek ingesteld, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd. Ook het speuren met politiehonden le verde geen succes op. Uit alles valt op te maken, dat hier beroepsinbrekers aan het werk zijh geweest, die de inbraak goed hebben voorbereid en met groote brutali teit hebben uitgevoerd. In de kast zat een bedrag van f 2000 aan baar geld; voorts eenige spaarbank boekjes, een groot aantal geldswaardige papieren, die een groot bedrag vertegen woordigden en eenige juweelen. --Kind onder vrachtauto. Gistermiddag is op de Willemkade te Leeuwarden de 6-jarige S. de Vries, wo nende te Huizum, toen hij' onverwacht achter een paard en wagen vandaan 'kwam en den weg overstak door een vrachtauto van de N.V. Benninga's Vet- smelterijen gegrepen. De zware wagen ging het ven'je O'ver het lichaam Met ern stige inwendige kneuzingen is hij naar het Diaconessenbuis vervoerd. Daar is de kleine eenige uren later aan de gevolgen overleden. -Uit een boom gevallen. Bij het boomenkappen is te Arnhem een droevig ongeluk geschied dat een slacht offer heeft geëischt. Een 56-jarige tuinman, wonende te Oos- terbeek is uit een der boomen gevallen en werd zoodanig gewond dat hij. tijdens het transport naar het gasthuis overleden is. e getroffene, zekere J. Jansen, was ge huwd en vader. Gevaarlijk fietsen. Dinsdag reed mej. A. R., wonende te Vogelen zang, met haar parapluie opgestoken boven haar hoofd, op den Vogelenzang- scheweg in de richting Aerdenhout. De parapluie verhinderde haar goed uit te zien, waardoor zij met volle vaart tegen een rechts van den weg staande vracht auto aanbotste. Zij kwam te vallen waar door zij een ernstige wonde opliep onder het rechteroog. De fiets werd ernstig be schadigd. DE DOREN GOED OPENZETTEN! Een van de R.-Katholieke bladen, die het beleid van minister Colijn het felst be strijdt, zegt onze N. P r. G r. C r t., is het „Dagblad van N.-Brabant". Het begeerde trouwens ook het slagen van Prof. Aalberse niet. Het heeft al zijn hoop gezet op minister De Geer. Dat is de groote man omdat men meent, dat hij de devaluatie zou aandur ven. Hij heeft deze gedachte zelf afgewe zen, maar als Colijn weg moet, dat zou hij de man kunnen zijn, zoo meent men, om hem te vervangen. Het Roomsche blad wil de devaluatie. Dan komt alles in orde. Wat dr Golijn doet is funest voor ons volk. Maar de 'devaluatie is het groote geneesmiddel. Nu is bekend, dat hier en daar in land- bouwkringen voor de devaluatie nog al iets wordt gevoeld. Het is niet kwaad, dat men daar echter de ooren goed openzet, als het „Dagblad van N.-Brabant" de devaluatie verdedigt. Het blad heeft de vrees vernomen, dat bij devaluatie alles duurder zal worden. Dit kan ook niet anders. Omdat wij bijna alle grondstoffen uit het buitenland moeten invoeren. Als onze gulden minder waard wordt, moeten wij; natuurlijk meer guldens daarvoor betalen. Dit moet in de prijzen hier te lande uitkomen. Bovendien zou een enkele groep indu- striëelen, die alleen voor het buitenland werkt bij devaluatie voordeel kunnen heb ben, ook al stegen de prijizen niet. Maar ieder, die door middel van deva luatie wil komen tot verlaging van de l'oo- nen en de salarissen, of die de industrie hier te lande en aan land- en tuinbouw iets göeds van devaluatie wil voorspellen, moot aannemen, dat de prijzen worden verhoogd. Als dat het geval niet is, als wij na de devaluatie voor een gulden precies zoo veel kunnen koop en als voorheen, is er niets veranderd en is het voordeel groo- tendeels weg. Toch schrijft nu het „Dagblad van N.- bant": wees goede liên toch niet bang voor devaluatie. De prijzen zullen niet stijgen. Men heeft aan economische zaken al lang alle maatregelen voorbereid, die deze stij ging zullen verhinderen. Och zool Welke zijn dan die maatregelen? Het blad zegt: het is ons bekend, dat desbetreffende besluiten reeds op het de partement van economische zaken zijn uitgewerkt. Het ligt in het wezen van de dealuatie opgesloten, dat automatisch het systeem van crisisheffingen zooveel als mogelijk is verlaten wordt. D.w.z. dat b.v. de steun aan den land bouw moet worden losgelaten. Le prijzen stijgen dus wel door de de valuatie, maar zij dalen weer omdat do heffingen vervallen. Men ziet nu hoe de devaluïsten zich de zaak voorstellen. En mag het oor dus wel goed openzet ten. Aanrijding. DEN HAAG. Een courantenbezorger van de „Vooruit", die gister in den namid dag tijdens het bezorgen der couranten door een auto is aangereden en zwaar ge wond werd opgenomen, is in den afgeloo- pen nacht aan de bekomen verwondingen overleden. De „Geiria" aan Italië verkocht. AMSTERDAM. Naar wij vernemen is het stoomschip „Gelria" van de Koninki. Holl. Lloyd aan de Italiaansche regeerirg verkocht. Het zal daar worden ingericht voor 'hospitaal- of troepensdhip. Achterstallige Voikenbondsschulden. GENEVE. Duitschland moet den Vol kenbond 5.324.590,07 Zwitsersche francs betalen voor zijn uittreden. Het Duitsche lidmaatschap van den Volkenbond expi reert 20 October a.s., dit is juist 2 jaar na de mededeeling van Hitier dat Duitsch land niet langer lid van den Volkenbond wil blijven. De desbetreffende Volkenbondscammis- sie zou aan de in September te houden assembleée rapport uitbrengen over de ach terstallige contributie van verschillende leden. j araguay, dat op 24- Januari zijn lid maatschap heeft opgezegd, verkeert in een betrekkelijk slechter poritie dan Duitsch land; dit land moet 208.753 franc beta len rit de jaren 1920 tot 1922 en 1922 1929 en aan achterstallige bijdragen bo vendien de geheele contributie over de jaren 1930-1934. Bovendien is Paraguay 153.947 fr. schu'dig als zi.iln aandeel in de kasten voor de uitzending van de Volkenbcmds- commiss'e welke einde 1933 een onder zoek in den Chaoo heeft ingesteld. De overstrooming in Italië. OVADA. De totale materiëele schade wordt volgens een voorloopige raming geschat op ongeveer 6 millioen lire. Verkiezingen in Canada. OTTAWA. Het 17de parlement van Ca nada is ontbonden, de datum voor de algemeene verkiezingen is vastgesteld op 14 October. Minister-President Bennett heeft deze mededeeling gedaan na de verdaging van een bijeenkomst van het gereconstrueerde kabinet. Verklaringen van den Negus. LONDEN. Gemeld wordt, dat de keizer van Abessynië heeft verklaard, dat in geval van nood iedere man en iedere vrouw zal medestrijden, zelfs wanneer zij niets anders zouden hebben dan stokken en steenen. „Wij zullen geen voetbreed land aan de Noordelijke grens van ons land prijs geven. De geheele natie zal liever te gron de gaan dan dit toelaten. Alle stammen en groepen in het land staan vereenigd achter den keizer om iederen inval te keeren." Met betrekking tot de onderhandelin gen der 3 mogendheden verklaarde hij: Wij gelooven niet dat Frankrijk en Engeland een nieuwe onrechtvaardigheid zullen toevoegen aan die welke Italië ons reeds heeft aangedaan. Wij verwachten niet, dat plannen zul len worden opgesteld voor de verdeeling van Abessynië, omdat de mogendheden onze onschendbaarheid hebben gegaran deerd. Groote overstroomingen. CALCUTTA. Hevige regens hebben groote overstroomingen veroorzaakt in deelen van Bihar en West-Bengalen. De rivier Damodar is zeer snel gewassen en heeft een niveau, dat nog hooger is dan in 1913, toen een groot aantal menschen om het leven is gekomen. Thans zijn weinig of geen menschenlevens te be treuren, doch de stad Burdwan en om liggende gebieden staan diep onder water. Hier en daar zijn de spoorlijnen vernield, doch de belangrijkste spoorweg, de Oost-Indische, is intact gebleven. Ver schillende kolenmijnen in Jharia en Dhan- baid, staan onder water en in sommige is ernstige schade aangericht. Te Dhan- baid is in een paar dagen tijds 14 duim regen gevallen en te Jharia meer dan 6 duim, alleen reeds Dinsdagavond van 7 tot 9 uur. SHANGHAI. Een hevige, op een ty phoon gelijkende storm heeft Hankow geteisterd. De storm heeft in de geheele stad groote schade aangericht, men vreest dat tal van menschen om het leven zijn gekomen. De overstrooming in Italië. MILAAN. De voorzitter van de derde afdeeling van den Hoogen Raad voor Openbare Werken Giandotti, is te Molare aangekomen om het onderzoek te leiden dat wordt ingesteld naar de oorzaken van den dijkdoorbraak. Op grond van 't voor- loopig onderzoek heeft de commissie kun nen vaststellen dat het peil van het kunst matige Stameer tengevolge van de aan houdende regens 5 Meter boven normaal is. Le hoofddam is tegen het hoogere wa terpeil bestand gebleken, doch de zijdam is bezweken. Het water stroomde in een kleiner meer, dat voor irrigatie-doelein den diende. De sluizen konden den ge weldigen druk niet doorstaan en braken doormidden. Het water is thans zoover gezakt dat geen gevaar meer bestaat voor een tweede doorbraak. LANDVERHUIZING NAAR ZUID-AFRIKA OF BRAZILIë. Voorwaarden en mogelijkheden. De „Volkskrant" heeft aan de directie van de stichting „Landverhuizing" te 's-Gravenhage inlichtingen gevraagd over de mogelijkheid van emigratie. Er zijn, zoo luidde het antwoord op ge stelde vragen, in hoofdzaak drie mogelijk heden] voor landverhuizing: 1. naar Zuid-Afrika voor bouw arbeiders en, in mindere mate, voor ar beiders in de zware industrie; 2. naar Palestina, uiteraard uit sluitend voor Joden; 3. naar Brazilië voor landbouwers. Naar Zuid-Afrika zijn sinds het begin van dit jaar verscheidene tientallen bouw arbeiders vertrokken. Zij hebben arbeid kunnen vinden in de omgeving van Jo hannesburg, waar groote bedrijvigheid heerscht door de uitbreiding van de goud industrie. Elke boot naar Zuid-Afrika neemt een aantal Hollandsche arbeiders mee. De emigratie geschiedt door tus- schenkomst van de stichting Landverhui zing en de Zuidafrikaansche Vereeniging in ons land. Er is in Zuid-Afrika alléén plaats voor volkomen geschoolde arbeidskrachten tus schen de 25 en 40 jaar. Deze menschen moeten bij voorkeur ongetrouwd zijn of hun gezin verzorgd in Holland kunnen achterlaten. Bij aankomst moet een deposito wor den gestort van 50 tot 250 pond. Het be drag is hooger naarmate de werkgelegen heid ongunstiger wordt geacht. Voor de bouwarbeiders blijft het derhalve aan den lagen kant. Voor deze storting is in som mige gevallen onder Nederlandsche borg- sielling crediet te verkrijgen. De reiskosten moet men in ieder geval zelf betalen. Zij bedragen minimaal 25 pond. In het algemeen kan men zeggen, dat voor emigratie naar Zuid-Afrika een be drag vereischt is van ongeveer f 600 voor bouwarbeiders en plm. f 700 voor industriearbeiders. Landarbeiders kunnen nog wel in Bra zilië terecht. Zij moeten echter rekening houden met d^ nieuwe Braziliaansche wet op de immigratie, die bepaalt, dat immi gratie slechts is toegestaan, indien een persoon of instelling zich gedurende vijf jaar voor den immigrant garant stelt. De best gelegen Nederlandsche kolonie is sinds 1911 te Carambehy aan den spoorlijn van St Paulo naar Rio Grande gevestigd. De kolonie is gesticht door de D'ordtsche veeboeren. Zij ligt in een bij zonder gunstig en gezond klimaat op 1100 M. hoogte. Er zijn nog duizenden II.A. grond voor kolonisten beschikbaar. In tegenstelling tot Zuid-Afrika bestaat er in Brazilië juist behoefte aan immi gratie van geheele gezinnen. Een gezin moet over ongeveer f 3000 f 4000 beschikken om in Carambehy een landbouwbedrijf te kunnen stichten. Aan gezien de Hollandsche gulden in Brazilië ongeveer driemaal zooveel waard is als in Nederland, kan men met dit bedrag veel doen. Men krijgt ervoor: 5060 H.A. land met een huis en stallen, 15 melk koeien en levensonderhoud gedurende den eersten tijd van 'het verblijf. De overtocht kost derde klasse met hut ongeveer f 120. Carambeh biedt voor de toekomst nog groote mogelijkheden. De grond schijnt zeer geschikt te zijn voor tabaks cultuur en voor den verbouw van de plant die de z.g. tung-olie levert, die tot dus verre nog slechts in Florida wordt ge wonnen. Het valutaversehil tusschen Nederland en Brazilië maaikt het niet wenschelijk ten behoeve van vertrek- naar Brazilië in Holland schulden aan te gaan. Het is immers niet wel mogelijk deze met Bra- ziliaansch geld terug te 'betalen. In Brazilië bestaat verder nog een ko lonie die gefinancierd wordt door een groote Engelsche maatschappij. Zij is ge legen in het oerwoudgebied op de grens van Parana en Sint Paulo. Deze kolonie ■heeft een Duitsche afdeeling, waarbij ook Nederlanders zich kunnen aansluiten. De kolonie is vier jaar geleden opgezet en om vat thans reeds verschillende centra en winkels, apotheken, hotels, enz. Wie zich hier wil vestigen, moet over 'ongeveer tweeduizend gulden kunnen be schikken. Het klimaat is niet zoo gemak kelijk. Aanpassing geschiedt dikwijls niet zonder moeilijkheden. Er komt ook wel malaria voor. De landstreek is in dit oerwoudgebied uiteraard bijzonder vruchtbaar. Er wor den humuslagen van meters diepte aange troffen. Tenslotte is, zoo verklaarde men ons bij de stichting „Landverhuizing" in Cana da nog plaats voor 'boerenfamilies, die over ongeveer duizend dollar beschikken. Boeren kunnen zich vestigen in de kust provincies. Tuinders in Ontario. Emigratie naar de Vereenigd e Staten is practisch uitgesloten, tenzij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3