Eindelijk vereenigd. Uit de Provincie. fieme beschikking te stellen, 'hoewel er in Duitschland, naar het Mftteleurop&ischer Reisebüro heeft medegedeeld, nog groote aanvraag bestaat voor reismiddelen naaT Nederland. Nederland en Japan. De Japansche regeering heeft gisteren het verzoenings- en arbitrage-verdrag tus- schen Japan en Nederland, dat Maandag 12 Aug. van kracht geworden is, officieel afgekondigd. Griffier Staten van Overijsel. Op de voordracht voor griffier der Sta ten van Overijsel (vacature mr Wyt) ko men voor: 1. mr R. v. d. Veen, Zwolle, re ferendaris, chef der 2e afd. der prov. grif fie van Overijsel; 2. mr M. N. S. Troelstra, Leeuwarden, referendaris ter prov. grif fie; 3. M. EE. van Eek, Zwolle, hoofdcom mies, chef 4e afdeeling prov. griffie Over ijsel. A. R. J. A.-Toogdag. Door onvoorziene omstandigheden is Prof. Dr H. D'ooyeweerd niet in de ge legenheid om als referent op te treden op den toogdag der Arja op 2 Oct. e.k. te Hilversum. In zijn plaats hoopt nu de nieuw geko zen Arja-voorzitter, de heer Dr L. W. G. Scholten, van Utrecht, te refereeren over het onderwerp: „Wat dunkt u van ons Parlement?" Een schema ten behoeve van voorstudie wordt opgenomen in het Sep- tember-nummer van het orgaan. Verkeerstelling. Zooals reeds is meegedeeld, worden door den Rijkswaterstaat in 1935 op verschil lende data op ruim 530 punten, verkeers- waarnemingen gehouden, welke om de 3 jaar worden herhaald, teneinde de in tensiteit van het verkeer op verschillende wegen en de toe- of afname ten opzichte van vorige waarnemingen te kunnen vast stellen. Thans zal op Dinsdag 20 Augustus, Woensdag 18 September en Donderdag 26 September het autobus- en vrachtauto verkeer worden opgenomen op 25 telpun- teri. D'en bestuurders zal dan het eigen ge wicht van de wagens worden gevraagd, dit is het gewicht, dat op de wegenbelas- tingkaart is geplaatst (dus niet de asbe- lasting). De opname van gewicht geschiedt uit sluitend met het doel factoren te kunnen vaststellen voor de berekening van het tonnenverkeer over den weg en niet voor het e.v. opmaken van proces-verbaal. Bovendien wordt op deze punten het aantal passagiers van de vrachtauto's en autobussen opgenomen en speciaal van vrachtauto's moet geconstateerd of deze leeg, gedeeltelijk of vol beladen zijn. 't Gaat slecht met de papier-industrie. Aan de papierfabriek „De Eendracht" van de firma v. Gelder Zonen wordt de toestand met de week critieker. Al eenige weken draait de fabriek slechts vier da gen per week en met ingang van de vol gende week zal één papiermachine geheel warden stopgezet, met het gevolg, dat voor een gedeelte van het personeel ontslag zal volgen. Reeds eenige malen heeft het personeel een loonsverlaging moeten aanvaarden, zoodat het loon op een peil staat, waarvan dan ook absoluut niets meer af kan. En mede door het veelvuldig voorkomende werken gedurende slechts enkele dagen, dalen de inkomsten nog meer, waardoor in vele gezinnen de armoede reeds haar intrede heeft gedaan. De contingenteering, die eerst eenige verbetering bracht, heeft ook niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd. DE R00DE RICHTLIJN. „Het is, zegt de „Standaard", toch wel droevig gesteld met ons volk. Het heeft op eenmaal een geweldige kans verloren. Daar stonden de sociaal-democraten klaar, om den gang der geschiedenis voor heel de wereld met één ruk te ver anderen en ons volk den weg naar onge hoorde welvaart binnen te leiden. Tot nu was het alles afbraak. De opbouw kon beginnen. En dat wil men nu niet. Is het niet droevig? Men luistere naar de klacht van Het Volk. FEUILLETON. Een verhaal uit het vroegere Rusland. 2.) -o— Zijn vrouw, Marp'ha geheeten, is niet jong meer. Het zwarte haar is half ver borgen onder een gekleurden doek, en hef gelaat mist de frischhedd der jeugd; het ademt zachtheid, het toont verstand en maakt een aangenamen indruk. Al werkende aan een paar pantoffels zweeft haar oog tusschen het kleinste kind, dat rust in de wieg, en den dertien- jarigen 'knaap, die zijn zusje laat lezen, Pavloucha, zoo heet hij, is vlug en knap, doch vond het schoolmeestersamht wat zwaar; maar hij was no. 1 van de klas en moest zijn (kunde nuttig besteden. Marphei was fier op haar zoon, en maakte zoo zacht mogelijk aanmerking als hij' wat ongeduldig werd. Het zusje heet Maohenka, is acht jaar oud, heeft licht haar, en bezit de gevat heid, noch den leerlust van haar broer, 't Verschil tusschen A en L wil haar maar niet duidelijk worden, en Pavloucha ten einde raad roept mistroostig uit: „Hoe dom zijn de meisjes toch". Wij hebben dus heet het van het begin van de economische depressie af bepaalde richtlijnen getrokken voor een op wederopbouw gericht regeeringsbeleid. Naarmate de crisis zich verdiepte doordat naar de sociaal-democraten niet geluisterd werd natuurlijk hebben wij die beginselgedachten aangevuld en uit gewerkt, en wij staan op het punt aan het Nederlandsche volk een samenstel maatregelen voor te leggen, die een slui tend geheel van elk op zich zelf econo misch en financiëel volkomen verant woorde voorzieningen vormen. Ten overvloede zegt het blad nog, dat het dit ernstig meent. Dit was zeer zeker niet overbodig. Het doet denken aan de critiek, die Bilderdijk eens gaf op een gedicht. Het is een gedicht, zeide hij, en ik zeg dit met nadruk, want niemand mocht het anders merken. Zoo zegt nu ook Het Volk: het is ons ernst. Niemand mocht het eens zien. Nu willen wij de vraag niet stellen, of het ook mogelijk zou zijn, dat het met dat samenstel van maatregelen, die dan elkopzichzel'f economisch en finan ciëel verantwoord zouden zijn, zóó staat, dat heel dat samenstel juist, niet verantwoord zoude wezen. Wij vreezen, dat bij toetsing zelfs geen enkele maatregel van waarde zou blijken of wezenlijk verantwoord zoude zijn. Want de waarde van het geheel blijkt uit de opmerking: dat de S.D.A.P. van het begin aan een bepaalde richting noemen wij die de roode richting heeft aangewezen, en dat zij de beginselgedach ten daaromtrent nog nader heeft aange vuld en uitgewerkt. Die beginselgedachte is toch bekend. Zij was deze, dat de S.D.A.P. den aard van de wereldcrisis absoluut negeerde, omdat zij dien niet zag. Zij zeide, dat het kwaad spoedig wel over zou gaan en dat men er zich niet aan behoefde te storen. Wij denken bijv. aan de debatten over Indië. Niet ten on rechte is toen meermalen opgemerkt, dat geen partij grooter vertrouwen had in wat zij dan noemt de „kapitalistische maat schappij" dan juist deze bestrijdster van het kapitalisme. Dit staat vast, dat, als de Regeering naar de beginselgedachten, die de S.D.A.P. vond en later nog aanvulde en uitwerkte, had gehandeld, de financiëele toestand van ons land thans hopeloos zoude zijn. Gaat men dus nu in die richting ver der, dan wil de S.D.A.P. met haar groote werken en al maar leenen inflatie-politiek voeren. De bankbiljettenpers zou aan het werk moeten. De roode richtlijn voert dus recht streeks naar de diepste ellende en naar het verderf." Afd. Zeeland Chr. Ned. Voetbalbond. Te Goes werd de eerste jaarvergade ring gehouden van den Chr. Ned. Voet balbond, afd. XIII. De voorzitter, dhr Otte, opende deze vergadering met het lezen van Mattheus l 516, waarna hij voorging in gebed. Hierna sprak hij een kort openings woord. Het verheugde spr., dat dit de eerste jaarvergadering was van deze af deeling en hij sprak de hoop uit, dat er nog vele mogen volgen. Na ruim 1 jaar arbeiden zijn we er in geslaagd vasten voet in Zeeland te krijgen. Daarvoor dan ken we in de eerste plaats God. Hij schonk ons de kracht en hielp ons over de moeilijkheden heen. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat steeds de naam C.N.V.B. hopg gehouden wordt. Dat we werkelijk laten zien onze roeping als Christenen te verstaan op het sportveld. En dat wordt zeer zeker wel eens ver geten. We waren er dit jaar getuige van hoe God, door het plotseling wegnemen van 3 bondsleden, het ons zeggen kwam, steeds en overal waar we ons bevinden bereid te zijn, om voor den rechterstoel te verschijnen. Het verslag van den secretaris, dhr Hoogstrate, gaf een duidelijk overzicht wat vanaf de eerste stappen tot nu toe in Zeeland is gedaan. Via Ds Raams mocht indertijd het bondsbestuur het adres ontvangen van dhr H., die na enkele maanden werken er in kon slagen 3 vereenigingen tot het verband van den C.N.V.B. toe te voegen. Plotseling vernam men de rinkelende bellen van 'n slede; de groote zwarte hond, zooeven rustig onder de tafel slapende, slaat 'blaffend op. Het wiegekindje, door het leven gewekt, schreit van schrik, en een mensohelijke ge daante, die tot nu toe verborgen is geble ken bij den haard, richt zich met moeite op en doet een dof 'gebrom hooren. Het is een grijsaard in een schapenvel gedoken. De verwarde rechtopstaande haren, de af hangende witte baard en wild rollende oogen doen aan een buitengewoon wezen denken; toch is hij niemand anders dan de vader van den krijgsman. Ziek en oud brengt hij zijn leven in dommeling door. „Ouf, ouf, ouf!" zoo kreunt hij', „Mar- pha wat is er gebeurd? Wat beduidt dit geraas?" „Niets, vadertje," antwoordt de vrouw haar zuigeling opnemende. „Buurman Trophimitch keert 'terug uit de stad." „Wat lijd ik veel, ach mij! elk lid doet pijn!" daarna viel de oude op de leger stede neer. Iwan bergde zijn gereedschap, terwijl zijn zoon de slede naderde. De deur ging open en twee mannen stapten binnen, gevolgd door den knaap. Na zich met het kruistekken voor de heilige beelden 'te hebben gebogen, groet- In 1934 werd definitief de afdeeling op gericht en een bestuur gekozen. Momen teel telt de afdeeling 7 vereenigingen. Het verslag van den penningmeester, dhr v. d. Wiele, gaf een klein batig saldo aan, wat echter weer wordt verhoogd door een bijdrage van het Bondsbestuur. De voorzitter, dhr Otte, werd herkozen, terwijl door het bedanken van dhr Wal raven, als afd. bestuursleden werden ge kozen de heeren A. Geelhoed, Nieuwdorp en J. v. d. Klooster te Goes. Nadat nog verschillende dingen waren besproken, dankte de voorz. allen, die, op welke wijze ook maar, hebben mee gewerkt aan den opbouw van den N.C.V.B. In het vertrouwen op Gods hulp gaan wij vol moed het nieuwe jaar in. Middelburg. De Stad huisver lichting. Nu het uur van ontsteken van de Stadhuisverlichting was vervroegd, was ook gedurende bet geheele uur de belangstelling grooter dan vorige weken wat er wel op wijst, dat men goed doet bij be't vroeger donker worden bet uur te verzetten, omdat vreemdelingen gewoon lijk bijtijds hun 'kamers willen opzoeken. De Z. E. T. O. Installatie eere-comité. Gisterenmiddag ver gaderde in hotel de Nieuwe Doelen het Comité voor de ZETO met het grootste deel der heeren, die zich bereid hadden verklaard zitting te nemen in het eere- comité. Afwezig waren de burgemeester, de di recteur van de gemeentebedrijven, Ir B. G. Roeters van Lennep en dhr van Melle uit Breskens. De voorzitter van het comité, dhr Chr. J. Mazure, heette allen welkom en voeg de daaraan direct een woord van dank toe aan alle heeren, die zitting hebben willen nemen. Men verheugt zich in het zitting nemen, omdat men er uit afleidt, dat met het streven van het comité wordt gesympa thiseerd. Zeer wordt het op prijs gesteld, dat de burgemeester voorzitter van het eere-co mité wilde zijn en de beide wethouders er ook zitting in wilden nemen. Niet minder wordt bet toetreden van dhr G. Boude- wijnse als voorzitter van de Kamer van Koophandel op prijs gesteld, omdat dat getuigt van belangstelling van die zijde, wat ook blijkt uit de toetreding van de heeren L. A. Stofkoper en J. P. A. Mach- geels, resp. als voorzitter van Handels belang en de Hanze. Al is er naast deze vereenigingen gewerkt, toch blijkt nu, dat het streven van het comité beider instem ming heeft. Ook het medewerken van de directeu ren van de bedrijven en gemeentewerken, dhrn Roeters van Lennep en P. J. Jan sen, wordt zeer gewaardeerd, en niet min der dat van D'r S. S. Smeding, als ver tegenwoordiger van bet „gevleugelde woord". Ten slotte richtte spr. zich tot den voor zitter van Vreemdelingenverkeer, Mr J. Moolenburgh en wees er op hoe comité en vereeniging de laatste maanden paral lel 'hebben gewerkt, met het gelijke doel: het naar Middelburg trekken van velen. D'e ZETO maakte tevens reclame voor de ringrijderij en omgekeerd. Spr. besloot hiermede en verklaarde het eere-comité voor geïnstalleerd. Met de boot BreskensVlissingen zijn heden 3500 passagiers en 119 auto's overgezet. L eeraren avondschool voor N ijverheidsonderwijs. B. en W. stellen den Raad voor om de voor den cursus 1934'35 tijdelijk be noemden leeraar in vaktheorie en vak- teekenen aan typografen voor de aan de Avondschool voor N. 0. verbonden typo- grafencursus S. Budde, met ingang van 1 October a.s. voor vast als zoodanig te benoemen. Tevens stellen zij voor om met ingang van dien datum aan de Avond school voornoemd (met inbegrip van den typografencursus) tot leeraar in de Ned. taal te benoemen F. A. Rosendaal, hoofd van school G te Middelburg. De heer Ro sendaal, die reeds tijdelijk aan genoemde school verbonden was tijdens de ziekte en het ontslag van den leeraar J. A. Tave- nier, was de eenige sollicitant na een ter zake gedane oproep. Ten slotte stellen B. en W. voor om den voor den cursus 1934'35 reeds tijdelijk benoemden leeraar in hout- en marmer schilderen K. P. A. Broerse nogmaals tij ten zij de bewoners. De binnenkomenden waren de landlie den, die wij op 'den weg hebben ontmoet. Trophimitch is 'de ouderling of oudste van bet dorp. Zijn gestalte is gebiedend; de lange rosse baard met witte vlokken doorweven, en bet boog gewelfd voorhoofd dragen het hunne daartoe bij. De kleeding toont, dat hij welgesteld is; evenals bij alle Russische 'boeren is het haar in tweeën gescheiden; wanneer hij spreekt flikkert iets geestigs in de blauwe oogen. Zijn ou'dste zoon, nog een jongeling, genaamd Nicols, vergezelt hem. „Wat nieuws?" vraagt de gastheer. „Geen goed nieuws! De oorlog is giste ren uitgebroken." „Hum!" prevelt weder de krijgsman, die dit stopwoord gebruikt als 'hij niets weet te zeggen. „Ja, oorlog. Onze vader de Keizer heeft •dien den Turken verklaard. Pas was de tijding uit Petersburg ontvangen, toen ik te Vichni kwam." Hij wees op een blad drukwerk, dat 'hij uit zijn zak haalde. „Dit blad verkocht men op den hoek van elke straat; men zegt dat dit de oorlogsverkla ring is in de 'eigen woorden des Keizers. Al ken ik de létters niet, toch kocht ik het. Indien mijn zoon had willen werken, hij zou mij1 dit hebben voorgelezen; nu kan uw zoon dit doen. Kom mijn jongen, ont- delijk te benoemen, thans voor het tijdvak 1 Oct. 1935 tot i Oct. 1936. De Minister van 0., K. en W. kan zich met deze be noemingen vereenigen. Omtrent de benoeming van andere, thans nog tijdelijk aan genoemde school verbon den leerkrachten, zullen nadere voorstel ler. worden gedaan, daar eerst, nadat het aantal leerlingen voor den nieuwen cur sus bekend is, een definitieve lesrooster kan worden opgemaakt. Goes. Hedenmiddag pikte een in de Ganzopoortstraat passeerende vrachtauto een transportfiets, staande voor den vischhandel van Witzenburg, mee. De fiets maakte een totale ommezwaai en ver nielde daarbij' de groote spiegelruit. Ver zekering dekt de schade. Krabbendiike. Overgeplaatst van halte Oostdijk naar Vucht de wegwerker der Ned. Spoorwegen A. Roode; in zijn plaats is gekomen W. van Nieuwkerk van Lewe- dorp. Met ingang van 29 Sept. wordt W. Kuzee, stationsarbeider alhier, overge plaatst naar Middelburg. lerseke. Door de vereen. „Handelsbe langen", die door 'n lijst te laten circulee- ren, daartoe in staat gesteld, hebben de ouden van dagen van lerseke een prach tige rit gemaakt per auto naar Breda en omgeving. De deelname was groot. De oudjes hebben veel genoten en zijn volop getracteerd. Alles liep goed af. (Belangloos gericht.) Dhr J. Hoogstrate had het ongeluk doordat een kleine jongen in den weg liep, met een fiets in de sloot te rijden en daarbij zijn pols te breken. Dr Klinken berg verleende heelkundige hulp. Veere. Aanstaanden Zaterdag 17 Aug. organiseeren 'de beide vereenigingen t°r bevordering van het vreemdelingenverkeer te Veere en Vrouwenpolder een ring- rijdersfeest, waaraan ringrijders van beide gemeenten zullen deelnemen. De plaatselijke V.V.V. alhier heeft een zilve ren wisselkrans met. inscriptie ter beschik king gesteld, met de daaraan verbonden voorwaarde, dat de ringrijders in Zeeuwsch costuum zullen rijden, met een oranjesjerp om. De kamp om den krans zal ongeveer 4 uur aanvangen, 'terwijl de ringrijderij' zelf, zooals uit een advertentie elders in dit blad blijkt, om 1 uur zal aan vangen. Het sympathieke doel der V.V.V.'s wenscben wij gaarne succes. Axel. Een drama in de dierenwereld heeft zich in een weide op het erf van den heer De M. op 't gehucht Spui onder deze gemeente afgespeeld, waarbij1 een paard den dood vond. In de weide graasden een paard en een jonge stier. Terwijl de bewo ners van de hofstede afwezig waren, heeft de stier het paard aangevallen en danig toegetakeld. Met de horens heeft de woe dende stier zijn slachtoffer den buik open gescheurd. Niemand heeft iets van het ge vecht gemerkt. Voorbijgangers zagen het ■paard later dood in de weide liggen. De stier graasde rustig door en bleek onge deerd. Het gevaarlijke dier is thans in een stal opgesloten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Streefkerk, J. J. Polder vaart te Nigtevegt. Evang. Broedergemeente. Aangenomen naar Haarlem, H, Bielke te Paramaribo. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rijssen (Eschstraat), M. Hofman te Krahbendijke. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voior Sioux-Center (N.-Ame rika), H. J. Schoonderbeek, godsdienston derwijzer te Ede. Calvijln's Institutie in J a p a n. Ds Sadajiro Yanagihara te Osa ka in Japan schrijft: „Dit jaar is in Japan voltooid de vertaling en uitgave van Gal- vijns Institutie in bet Japanscb. De ver taler is ds Nakayama. Hij' vertaalde uit bet Latijn en maakte tevens gebruik van een Engelsche en Duitsche vertaling. Hij is predikant bij' de Nippon Christ Church, ontstaan uit den arbeid der Presbyteri- aansche Amerikaansche zending en nauw verwant aan de Geref. Amerik. zending. Het beek vindt zijn lezers onder predi- cijfer ons dit als een geleerde, gelijk gij zijt". En Pavouchla, blozende over den lof, neemt het blad uit de handen des grijsaards, nadert het licht en leest vrij goed hetgeen volgt „Wij Alexander II, Keizer en Beheer- soher alles Russen, verklaren Daar hoorde men kloppen. Marpha opende de deur en boog zich eerbiedig voor vader Wassili, die door zijin diaken werd gevolgd. Twee of drie boerenlieden voegden zich bij hen. De priester droeg een bruin kleed; hij was klein van persoon, had lang bruin haar, dat neerhing tot op de schouders. „Goeden avond, kinderen," sprak hij1; en toen in één adem vroeg hij haastig: „men zegt, Matvéief, dat Trophimitch nieuws heeft vernamen en bij u is geweest; zeg mij; is het waar, dat de Keizer den oor log heeft verklaard aan de goddetooze Turken?" „Ja Butuphka," was het kalme ant woord. ,,Nu dit is een heilige goede daad; de Heere zegene hem daarvoor. Het juk door de ongeloovigen opgelegd is lang en zwaar genoeg door de Christenen gedragen! Het is tij'd dat men hen helpe." Een lichtstraal van onmiskenbare geest drift straalde uit het oog van vader Was sili. „Heilig de zaak, heerlijk de daadl" kanten, theologen en end*- ontwikkelden, in o eerst© maaud na bot verschijnen werden 500 ex. vernacht. Dr H. A. v. Andel van Solo vond een exemplaar bij den eigenaar van een Ja- •panschen winkel in Semarang, en kreeg daarbij deze toelichting: dit is nu een uit eenzetting an het Christendom zooais we die langen tijd gezocht hebben. Dit boek kan ons geheel bevredigen." EEN NIEUWE VOLKSSTAM ONTDLKT OP PAPOEA. Landbouwers met Aziatische kenmerken in een land van overvloed. De Engelsc'hman Jack Hides, een regee- ringsambtenaar op Papoea, het zuidelijk deel van Nieuw Guinea, dat bestuurd wordt als een Australische kolonie, heeft een onderzoekingsreis van acnt maanden gemaakt in het binnenland en daarbij een tot dusver onbekend volk ontdekt, dat sterk afwijkt van de Papoea's of andere bekende rassen. Het volk heeft een licht bruine huidskleur met bruine oogen, is kort van bouvr en heeft o.a. door de hooge jukbeenderen een Aziatisch uiterlijk. Zij wonen ten zuiden van den berg Hagen. Hides, vergezeld van een officier, en de noodige inlandsc'he politie-agenten en dragers, waren in December uit Port Mo- i reby vertrokken en per schoener eerst de Fly en vervolgens haar zijs'troom de Strickland opgevaren. Vandaar zetten zij hun reis stroomopwaarts oort met kano's i waarbij, zij verscheidene stroomversnel lingen hadden te overwinnen. Zij ontdek ten een zijrivier van de Strickland, die uit het Oosten kwam. Na deze ongeveer 65 km te hebben opgevaren, trokken zij te voet het land in. Zij hadden het hier hard ts verantwoor den en kruisten een gebied van kalkstee- nen kraters zonder water en met geen ander dierlijk leven dan buideldassen en pitots. Zoo kwamen zij op de grens van de waterscheiding en zagen daar een breede rivier, die in zuid-oostelijke rich ting liep en die zij Ryan 'doopten. Toen zij de noordelijke helling van de water scheiding afdaalden zagen zij een schoon heuvelachtig landschap met bruine en groene vakken bouwland, doorsneden door wa'teren. De Ryan ontspringt op een meer dan 2000 meter hoogen berg, waar de expeditie in een aardhreu'k zeeschelpen vond. Achter dezen berg lagen nog meer bouwlanden. De inwoners waren aanvankelijk ver schrikt, maar deden daarna wai vriende lijker. Hun opperhoofd, een prachtig ge bouwd man, gaf door gebaren aan de patrouille te kennen, dat zij zic'h in een land van overvloed bevonden. Den volgen den dag trachtte ditzelfde opperhoofd de mannen in een hinderlaag te lokken, maar toen de patrouille eenige revolverschoten had gelost, werd hij weer wat vriende lijker. De patrouille passeerde, noordwaarts gaande eerst parkachtige 'boerderijen en later dalen, zonder dorpen, maar telkens voorzien van een boerderij. Rond elke boerderij liepen slooten ter diepte van 2 3 meter. De patrouille was getroffen door 'de rechte lijn van deze slooten en de uitstekende bewerking van het land. De bevolking woont niet in dorpen, maar uit sluitend op boerderijen. Zij begraven hun dooden in 'de open lucht, in houten kis ten, omgeven door een 'houten heining. Hoewel de inboorlingen over het algemeen niet onvriendelijk waren, weigerden zij voedsel aan 'de patrouille, met uitzonde ring van enkele aardappelen, die daar in overvloed groeien en die van uitstekende hoedanigheid zijn. Toen de patrouille zich weer oostwaarts wendde in de richting van de rivier Pu- rari, ontmoette zij donkerder inboorlin gen, die in een armere streek woonden, maar veel toeschietelijker waren en haar overvloedig van voedsel voorzagen. Het nieuw ontdekte volk noemt zich zelf Tari Furora. De patrouille schat de sterkte van het volk op 100.000 zielen. Het land wordt met houten spaden be werkt. In tegenstelling met de meeste in boorlingen van Nieuw-Guinea leeft dit volk niet alleen van den landbouw, maar doet het ook aan den bosc'hbouw om het vereischte timmerhout te krijgen, dat met houten bijlen wordt bewerkt. De boerde rijen liggen op eenigen afstand van een hoofdweg en zijn daar door een oprijlaan mee verhonden. Men gedoogde niet, dat riepen de stemmen! „Juist las mijin zoon ons de oorlogsver klaring," zeide Matvéief; „zoo gij' het ge doogt, zal hij voortgaan. Herlees het be gin, mijin jongen." Deze gehoorzaamde en ontcijferde het groote gedrukte blad, niet zonder nu en dan te haperen. Met ademlooze aandacht luisterde men; slechts uitroepen van vader Wassili wer den nu en dan vernomen. Pavloucha kwam aan den laatstee re gel, die luidde: Overtuigd van de rechtvaardigheid onzer zaak, en ons nede rig toevertrouwende aan de genadige hulp des Allerhoogsten, doen wij onzen getrou wen onderdanen weten, dat de ure geko men is om persoonlijk aan de roepstem te gehoorzamen, die in gansch Rusland weerklank vindt.De jonge lezer hield op, Iwan krulde zijn snorren op. Trophi mitch met de vingers in den baard spe lende dacht na. „Ja, de Keizer spreekt waarheid!" riep vader Wassili, „onze zaak is heilig; dat de God des hemels het satansgeweld breke!" „Zoo zij het," prevelden de boeren. (Wordt vervolgd.) \V. i*. de bezoekers ve Bij hun naderii bun huizen, gev met dolken, ges beenderen. De den langs den v hngen te kenn gaan. In zijn rapp< zijn ontdekking af, 'hoe dit voil wie het zijn uite heeft geleerd. I dent van do Ti soms hetzelfde volk is. aan da 1932 hebben or van het vroege dat ten noordei bied grenst. Go legde parken en sel. Hides is ech niet het geval stam is lichter het zuid-westen aangetroffen ve Leahy ten wes den gevonden, lichter gekleurc andere volken naar de kal'kbe bare dal ontdel plaats is en wa den vermenigvT een volkomen c meenschap. Het o Nieuwe werki Bij den aanl< autoweg van E den Oder, stuit heden nabij Ke door het Gollii heeft op somr van 20 met<; hoeveelheden j ven om den or vasten bodem De specialist de generale ins wegenaanleg, I een nieuwe wei hierin te voorz veen slechts 1 zeer hooge dij] weg gebouwd, daarvan wordt aan beide kar gedrukt. Door namietladingei aan weerskant der wepgewer! den dijk zelf tot den boderr deze gaten is n aangebracht. I paalde volgorc gen, zal de ve weggedrukt, c zakt tot hij op dus op den v£ Vele autorite zenden belang dagen op eeni heden bij. Reu gewoelde gron gerd en het f ten volle hereil zal men thans sen. Terwijl d ken der veengi 3,75 mark per gewone werkm ten der grondb we systeem c kubieken mete Z ij hoor zoon. Een in man kreeg bei wonende moe zeer verlangde Daar hij gra zijn moeder w ren met Enge mogelijk is, b, vliegtuig van tavia te vlieg middag een had. Den volgi het gewone Singapore ten Naar het Be gesprek de i zoodat haar te hebben dus de en luchtvaart Tragi zomerfees ningmeester v Kroost en On het gisteren had aan de or op het terrein worden gebra is overleden, van dit zomei W a n n reus? In dit een Amerikaa gedaan, natuu „deskundigen' meening de gesloten. Het betrof nen reus, me impressario. I doch wilde h dat hij niet De impressa omdat de reus alleen wegens ting. Wel trac ling te ontkc zijn vroegerei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2