PUROL Uit de Provincie FEUILLETON. Eindelijk vereenigd. Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Re de betreffende bierbrouwerij een korting van 2 gulden per H.L. gaf op aan de voor zijde der nota's vermelde prijzen. De café houder betaalde dus in werkelijkheid min der dan het bedrag der nota aangaf. Hij boekte in uitgaaf echter het volle bedrag der nota en maakte alzoo een extra winst, die niet in zijn boeken tot uiting kwam. Inplaats dat zijn reclame hem dan ook een vermindering van belasting oplever de, bezorgde ze hem een navordering en een boete. Naar aanleiding van dit geval hebben de belastingaccountants thans ook bij ver schillende andere café-houders een on derzoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat vrijwel allen de korting buiten de boeken hebben gehouden en dus een gedeelte van hun inkomsten verzwegen hebben. Daaraan is thans echter een einde ge maakt. WORDT GOUVERNEUR VAN SLOBBE MINISTER VAN DEFENSIE? Zooals men weet zal, als begin Septem ber de minister van Defensie, Mr Dr L. N. Deckers, de leiding op zich zal nemen van het nieuw in to stellen departement van Landbouw en Vissoherij, 'het departement van Defensie ad interim worden beheerd door Dr H. Colijn. Het schijnt wel zeker te zijn, dat Dr Co- lijn voor een definitieve bezetting van deze vacature in het kabinet wederom een Roomsch-Katholiefk zal aanzoeken. In politieke en ook in militaire kringen noemt men thans den heer B. W. T. van Slobbe, den gouverneur van Curacao, als een dergenen, die zeer ernstig in aanmer king komen voor de functie van minister van Defensie. Men zal zich herinneren, merkt de Maasbode hierbij op, dat de ambtsduur van dezen functionaris in de West ten ein de is en dat Z.Exc. toc'h eerlang naar het moederland zou terugkeeren. Zijn even tueel optreden als minister zou dus geen moeilijkheden veroorzaken in het bestuur van Curacao tengevolge van een onver wacht en ontijdig vertrek. De Z.E.T.O. Nog een week en de Zeeuwsche Ten toonstelling voor Handel, Nijverheid en Industrie, de Z.E.T.O. opent haar deuren. Er was voor ons alle aanleiding reeds eens een kijkje te gaan nemen in St. Jo ris, temeer waar de verlichting van de oude gevel, die men aan het aanleggen is, vele voorbijgangers de vraag zal doen stel len, wat daar binnen nu feitelijk in wor ding is. In de zalen was nog niet veel waar te nemen, maar wij vernamen toch o.a. van een geheel afzonderlijke zaal voor de de monstratie der telefisie; van groote ruim ten, waarop zaken in waschartikelen, in voedingsartikelen en dergelijke zullen de- monstreeren, van een sigarenfabriek, die de vervaardiging van haar product zal toonen, van een kantklosster, die haar werk zal uitvoeren enz. In den tuin was reeds meer te zien van hetgeen men daar aan het wrochten is en dan denken wij in de eerste plaats aan het achterdeel van den tuin, dat door een oude poortmuur is afgescheiden en waar in enkele oude gebouwen zijn geplaatst die verschillende stands zullen bevatten. In het midden van dit terrein was men wel aan een zeer belangrijke attractie be zig. De tennisbaan, een oppervlakte van 12 bij 20 m., wordt opgebroken, een put van ongeveer 60 c.M. wordt gegraven over heel de 'oppervlakte, dan gaan de tegels er weer in, cement er over. Langs de wan den zijn muurtjes opgetrokken en zoo is een groot basin gemaakt, dat vol water wordt gedaan. In dit basin zal men met nieuwe motorbootjes kunnen varen en dit op de wijze als men in de auto's van een autoschooter op de kermis rijdt. Zeker wel iets heel bijzonders. Ook buiten dit oude plein komen in den tuin verschillende stands, o.a. een auto park. Wellicht is er in de komende dagen nog weer eens gelegenheid op de vorderingen in het Schuttershof te wijzen. Dlsirlcts-Arbeldsbeurs te Middelburg Overzicht van den stand der werkloos- beid per 31 Juli 1935. Middelburg 1028; Vlissingen 921; Aag- Een verhaal uit het vroegere Rusland. 1.) -o- I. In de maand April 1877 had de lente het Noorden bereikt; dit was vroeger dan gewoonlijk. De stad van Peter de Groote schudde den sneeuwmantel af en lichte wolkjes vertoonden zich aan den blauwen hemel. De zuiverwitte ijsvlakte, waarop nog gisteren tallooze sleden zich onophoudelijk bewogen, had de geelach tige kleur aangenomen, waarmede het smelten aanvangt. De droschki's vervingen de sleden, en de voetgangers konden zich nauwelijks weren tegen de bespatting van den mod der. De riVier de Newa vertoont groote blau we vlekken, en een geluid als het schieten met zwaar geschult doet zich hooren. Dit voorspelt de naderende ontdooiing. Zoo is het in de stad, maar 'het veld is nog wit; de zware ijsmassa belet nog schier overal den groei. Slechts hier en daar vertoont zich een plekje mos of een tekerke 4; Arnemuiden 160; Baarland 11; Biggekerke 3; Borssele 0; Colijnsplaat 0 Domburg 30; Driewegen 0; Ellewoutsdijk 2Goes 212; 's-Gravenpolder 3; Grijps- kerke 2; 's-H. Abtsker'ke 3; 's-H. Arende- kerke 0; 's Heerenhoek 5; Heinkenszand 16; Hoedekenskerke 7; Ierseke 147; Ka- pelle 1; Kats 12; Kattendijke 0; Kloetinge 3; Kortgene 0; Koudekerke 33; Krabben- dijke 0; Kruiningen 12; Meliskerke 0; Nieuwland 2; Nisse 0; OostkapeUe 2; Oudelande 24; Ovezande 5; Rilland-Bath 1; Rittlhem 8; Schore 5; Serooekerke 0; St. Laurens 3; Souburg 268; Veere 1; Vrou wenpolder 0; Waarde 2; Wemeldinge 7; Westkapelle 22; Wolphaartsdijk 11; Wis- senkeike 7; Zoutelande 2; Totaal 2994. Souburg. Maandagavond had het 9- jarig zoontje van den heer Sch. hot onge luk in de omgeving van de tramhalte spe lenderwijs te vallen en daarbij zijn linker arm te breken. Colijnsplaat. Het dochtertje van den beer M. H. Kieviet alhier had Maandag- namiddag het ongeluk van de fiets te val len en haar arm te breken. Zij is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Voetbal. Ritthem. R.V.C. I en S.V.S. II speelden Dinsdagavond een competitie-wedstrijd voor den WalohersChen Voetbalbond. De uitslag was 80. INTOCHT DER GLADIATOREN. Onder dit opschrift wijdt onze „Rot terdammer" een beschouwing aan het entrée der N.S.B.-ers in diverse Staten colleges, dat zij weinig verheffend noemt. In de Staten van ons grootste gewest, in Zuid-Holland, dreef een barer dignitaris sen de politieke bescheidenheid zóóver, dat na de opening der zitting onmiddellijk drie voorstellen ter tafel werden gedepo neerd. Onder deze voorstellen was er een, waardoor aan de aanwezigen zou worden verboden zich tijdens de discussies te be dienen van uitroepen of bewoordingen, die met het onderwerp geen verband houden. Zelf ec'hter richtte hij zich niet alleen tot den voorzitter, maar ook tot de „vol'ksge- nooten". Het komt ons voor, dat de voorsteller een rijker arbeidsveld zou hebben gehad, wanneer hij' 't cultureel effect van deze maatregel eerst had gepoogd na te jagen in den kring zijner partij, waar de zake lijkheid en gepastheid nog wel een en an der te wenschen overlaten. In Utrecht verstoorde een der N. S. B.- politici in de Staten de orde door den uit roep „Houzee", terwijl het verdere optre den van een dezer afgevaardigden den voorzitter herhaaldelijk tot ingrijpen noopte. In Noord-Holland had een dezer staats lieden de attentie om een medelid de kwa lificatie „leugenaar" toe ite voegen, In Zeeland was de woordvoerder der N.S.B.-fractie zóózeer van alle zelfbeheer- sching verstoken, dat hij letterlijk bij elk punt van het agendum het woord voerde De grofheid, waarmee men in Limburg tegen onkreukbare regeeringspersonen, in bedekte termen optrad, is reeds in ons blad voldoende gememoreerd en gekwalifi ceerd. En nu de tegenstellingen tusschen de beeren onderling. In Zeeland sprak de N.S.B. zich uilt te gen het ambtenarenverbod, noemde elk Statenlid, dat voor dit voorstel zou stem men, een „meineedige", omdat het in strijd was met de Grondwet. Deze promotie tot meineedigen valt ten deel aan de Utrechtsche „volksgenooten" in 'de Staten, die met al 'het gewicht van hun stem het voorstel hielpen aanvaardenl Van stemmen gesproken! Men zal zich 'herinneren, dat de N. S. B.'sehe Statenleden met den afschuw, die in deze kringen gebruikelijk is, weigerden deel te nemen aan de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten, omdat zij' zich met deze „operette" niet inlieten. Maar wel namen vlak daarop de he eren deel aan de operette der verkiezing van Hierbij moet echter opgemerkt, dat in het verschenen nummer van „Vova" de beschuldiging jegens den Commissaris zoo duidelijk en zoodanig toegelicht wordt herhaald, dat een nadere verklaring of vervolging wegens laster o.i. noodzakelijk zijn. sprietje gras. De landlieden maken hun gereedschap in orde en gaan de tuinen van de sneeuw bevrijden, want na enkele dagen heerlijke profetie van den zomer! zal de lente daar zijn. Het is acht uur, de dagen zijn reeds lang. Na een schoonen dag heeft ziich de hemel bewolkt; de sneeuwvlokken vliegen in de lucht, gejaagd door een stormwind, terwijl achter dien witten sluier een roode streep den zonsondergang teekent. Twee boeren in een slede gezeten, door een oud paard langzaam getrokken, nade ren het dorp GoroChino. Zij zijn gedoken in hunne toerloups (een opperkleed van schapenvacht, de vacht om de koude naar binen gekeerd). De oudste, die een zwaren witten baard draagt, ment; de weg is zwaar door de ongelijkheden, en het oude beest trekt moeilijk voort. De bouw der Russische dorpen is zeer eenvormig; de moesten hebben slechts eene straat, en zijn aan den weg gelegen. Voor elk huis is een klein plein door een fliniken muur omheind. Aan de andere zijde liggen tuin en boomgaard; de 'huizen bestaan uit zwaar hout, en zijn van bin nen uit steenen samengesteld, die gewoon lijk met kalk zijn gemetseld. Uiterlijk tracht men naar zekere sier- Eerate Kamerleden, waarbij om het groote gewicht der zaak elke stem van tevoren berekend is. Ter juiste beoordeeling houde men in het oog, dat de heeren in het eerste geval geen kans maakten, doch bij de tweede verkiezing met twee zetels naar huis gin gen. Waarlijk, er is moed voor noodig om politiek Nederland op dergelijke schouw spelen en practijken te onthalen en noch- thans te betoogen, dat men niets ininder nastreeft dan de redding des vaderlands. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuwerkerk a. d. IJssel, E. van Asch te Sommelsdijk; voor Ooster zee, G. van Veldhuizen az. te Hantum. Geref. Kerken. Bedankt voor Mijdrecht, J. Kapteyn te Kralingscheveer. Provinciaal Kerkbestuur. Sinds het overlijden van dr G. J. Weij- land is ds M. van Empel te Middelburg als lid van het Provinciaal Kerkbestuur der Ned. H'erv. Kerk voor Zeeland opge treden; voorzitter van het classicaal be stuur voor Middelburg is nu ds J. S. Hartjes te Vlissingen. Bevestiging en intrede. Ds J. D. Barth, pred. bij de Geref. Ge meente te Borsselen, zal op Dinsdag 3 Sept. a.s. bevestigd warden als predikant bij de Geref. Gem. te Dordrecht door Ds H. Kersten van Rotterdam. Op Woensdag 4 Sept. zal D.V. Ds Barth zijn intrede doen. Geslaagd voor het examen Boekhou den (M.O.) de heeren J. Snoek te Goes en A. P. Schipper te 's Gravenhage, voor heen te Wissenkerke. Voor het examen hoofdakte is geslaagd de heer B. v. W o u w e te Vlissingen. Uit het Onderwijsverslag. Aan het dezer dagen verschenen Onder wijsverslag 1934 zijn de volgende opmer kingen van den inspecteur (L. O.) in de inspectie Goes ontleend: „Bij mijn schoolbezoeken is het mij el- ken keer opnieuw een pijnlijke gewaar wording daar zoovele menschen aan te treffen, die dag in, dag uit, zonder voor uitzicht op eenig vast emplooi, in de school als kweekeling met acte dienst j doen. Het verwondert mij telkens weer, dat deze jeugdige menschen nog met zoo veel ambitie hun werk verrichten. Vele kweekelingen hebben een eigen klasse in een afzonderlijk lokaal en werken zelf standig. Ik kan dit volkomen toejuichen, ja ik bevorder dit steeds zooveel mogelijk, om tenminste de gelegenheid te scheppen, dat de kweekelingen zich zelfstandig be kwamen kunnen in de praktijk van het onderwijs, waaraan zij, als de rij zich straks voor hen mocht openen, de uiterste behoefte hebben. Het werk der kweekelingen heeft ook deze goede zijde gehad, dat op vele scho len de overvoerde klassen wat ontlast konden worden. M. i. ligt ook hier de re den, waarom de verhoogde leerlingen- schaal nog niet meer heeft ingegrepen in de organisatie van het schoolwezen, wat echter naast het werk der kweekelingen te danken is aan de vele wachtgelders, die, om hun practijk te onderhouden zooveel mogelijk in de scholen dienst bleven doen. Aan de scholen in mijn inspectie zijn 31 mannelijke en 26 vrouwelijke kweeke lingen toegelaten. Op de openbare scholen trof ik aan 9 mannelijke en 7 vrouwelijke kweekelingen, op de protestantsch-chris- telijke scholen 12 mannelijke en 7 vrou welijke, terwijl op de katholieke scholen werkten 10 mannelijke en 12 vrouwelijke kweekelingen. Van alle zijden wordt ge poogd deze menschen een kleine tegemoet koming te verschaffen voor de door hen gepresteerden arbeid. Vooral aan de Chr. scholen beijvert men zich heel sterk ten minste iets te doen. Het is mij gebleken, dat hier bijna alle kweekelingen, een zij het geringe, vergoeding krijgen: 11 man nelijke en 5 vrouwelijke kweekelingen ont vangen een bedrag dat varieerde van 120 600 gulden per jaar. De „Vojo" doet hier een keurig werk". lijk'hei'd in den bouw bij sommigen vindt men kunsitig uitgesneden beelden of figuren van bout. Bij het binentreden van het dorp ziet men de woning van den ambachtsheer, evenzeer bestaande udt hout door de jaren gebruind. De blinden zijn gesloten en alles ademt verlatenheid en treurigheid. Toch hadden de inwoners van Goro- chino betere tijden gekend. Toen weer klonken zang en dans binnen die muren, toen hield menig rijtuig stil voor de stoep, toen speelden twee vroolijke kinderen dn den hof; maar plotseling stierf de vrouw in dit huis; toen zweeg de vroolijke rei, toen sloot zich de woning en reisde de ambachtsheer naar andere landen; de kinderen nam hij met zich; en nu woont hier een rentmeester, die, van groot en klein gehaat, alleen de 'heerlijkheid be- heersoht. In een gewoon huis, door niets onder scheiden van de Russische hutten, woont vader Wassili, de dienaar der gemeente, en vlak daarbij de ouderling. Deze laatste is een voornaam man. Elk dorp namelijk heeft een eigen en zeer eigenaardig be heer. Aan het hoofd 'hiervan staat de ouderling met zijn dienstknecht of 'hulp. De ouderling 'kan soms lezen noch schrij- NATIQNALE MIDDENSTANDSWEEK. Georganiseerd door ds drie Middenstandsbonden. Naar wij vernemen zal van 14 tot 16 October a.s. door de R.K. Middenstands- vereeniging De Hanze, den Kon. Ned. Middenstandsbond en de Chr. Midden- slandsvereeniging, een nationale midden standsweek onder den naam „Mica" (Mid denstandscampagne) worden georgani seerd. De bedoeling is, dat zooveel mogelijk af- deelingen aan deze actie deelnemen. Er zal o.m. een twaalfdeelige puzzle- wedstrijd voor 'het publiek worden georga niseerd, waarvoor waardevolle prijzen be schikbaar worden gesteld. Veertienhonderd ge vangenen tijdelijk in vrij- heid. De bewoners van Jokohama heb ben een angstigen nacht doorgebracht in de wetenschap, dat zich 1400 misdadigers die in de gevangenis van Jokohama wa ren opgesloten, in vrijheid bevonden. Er was namelijk brand ontstaan in de gevan genis, tengevolge waarvan eenige gevan- geniswerkplaatsen geheel verwoest wer den. Teneinde de gevangenen niet in ge vaar te brengen moest men deuren en hekken van de gevangenis voor hen ope nen. De politie slaagde er echter met be hulp van het gevangenispersoneel spoedig in, de 1400 gedetineerden bij: elkaar te brengen en dank zij1 de hulp van eenige andere overheidsinstanties konden zij al len weer spoedig onderdak gebraoht wor den. Verstekelingen. Eergister avond 11 uur ontdekte stationspersoneel te Dordrecht op de buffers van den bestel- trein twee mannen. Het bleken een Bul gaar en een Franschman te zijn, die in Lage Zwaluwe op den trein waren ge sprongen en een minder comfortabele zit plaats gaarne over hadden voor de goed- koope manier van reizen. Zij hadden geen geld bij zich, weshalve de politie hen over de grens heeft gezet. Een wonderbaarlijke red ding. Uit Simla, in Britsc'h Beloedsjistan wordt gemeld, dat een slachtoffer van de aardbevingsramp, die in het begin van Juli daar plaats vond, waarbij eenige dui zenden inlanders om het leven kwamen, eerst thans gered is. Deze man lag in den nacht van de ramp in zijn winkel te slapen toen, tengevolge van de aardbeving, dit gebouw over hem instortte, zoodat 'hij geheel en al onder bet puin begraven kwam te liggen. Door een wonderlijk toeval hield hij onder de steenen en balken nog genoeg ruimte over om zic'h te kunnen bewegen, waardoor hij er in slaagde zich met de voorraden u'ic zijn winkel 'die eveneens onder het puin bedolven lagen, in het leven te houden. Tevens wist hij zich eenig gereedschap te bemachtigen. Hiermede begon hij zich een weg te banen door het puin. Meer dan anderhalve maand bleef 'hij aan het werk, voor hij het daglicht bereikte. Niet weinig verheugd over zijn redding stelde hij de autoriteiten in kennis van zijn wonderlijke avonturen. Hij moest echter ervaren, dat zijn verhaal niet erg waar schijnlijk klonk. Men meende, dat de man zich op slinksche wijze 'binnen de met prikkeldraad afgezette bulpstad gedron gen had, om daar te plunderen en vond in die meening aanleiding om den man te arresteeren. Pas toen hij de politie wist te bewegen, mee te gaan naar de ruïne, waar hij hen kon laten zien op welke wij'ze hij zich uit het puin bevrijd had, schonk men geloof aan zijn verhaal en stelde men hem op vrije voeten. Meisje in vlammen. Op het schip „Risico", liggende aan den Maas oever bij Herten (L.), sloeg het vuur in een petroleumkan, die door de veertien jarige dochter van den schipper werd ge bruikt bij bet kookstel. De 'kleeren van het meisje geraakten in brand. De vader, die bet ongeluk zag gebeuren, gooide het kind, het aan de hand vasthoudend, direct in het water. Het vuur werd daardoor ge doofd. Het meisje had echter zoo zware brandwonden opgeloopen, dat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. ven, en wordt gekozen door de vergaderde dorpelingen. In de regeling der zaken is iets aarts vaderlijks, vooral in de overeengekomen afhankelijkheid; niemand verlaat de streek, niemand onderneemt landwerk, niemand verzamelt den oogst zonder de goedkeuring der vereenigden. Sedert de vrijmaking der lijfeigenen be hoort de grond aan de gemeente, die elk jaar zekeren prijs opbrengt aan de regee ring. De gemeente deelt aan de dorpelingen een stuk land uit, en deze beltalen daar voor. Dit geld wordt door de gemeente aan den rechthebbende ter hand gesteld. Om de drie jaar worden de landerijen nage zien en verwisseld. Betaalt een der dorpe lingen den tax niet, zoo hebben de anderen recht van aanklacht, en soms wordt de zaak na onderzoek door 'het gerechtshof beslist. Wij houden ons niet op bij den ouder ling, maar doorwandelen de zwijgende straat; nauwelijks hoort men hier en daar een dof geblaf van vastliggende honden. Door de kleine ruitjes zonder blinden zien wij de flikkering van licht. Wij gaan een der huisjes binnen. Hoe arm 't in deize but ook is, toch ds zij zinde- lijker en ordelijker dan bij de meeste Rus- Hei Dooriltlen bl) Wielrljden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneeel men met Dom 10-60 tx 90 cl Tube SO cl Bi; Apoth. ca Drogi.ito Doodelijkeval. Maandagavond is te Sprundel een ongeluk gebeurd, dat den lö-jarigen G. de Jong bet leven heeft gekost. In zijn jeugdigen overmoed klom hij in een 13 M. hoogen mast van heit «lectrische lichtnet. Juist toen hij boven in den mast was gekomen, viel hij op onver klaarbare wijze. Hij kwam met het hoofd op den 'betonnen rand van den mast te recht. Met zware inwendige kneuzingen en een schedelbreuk werd hij' opgenomen. Eenige oogenblikken later is hij overleden. Door zandtreintje 'Over reden. Op het werk, waar de nieuwe rijkswegen van Den Haag en Rotterdam te Waddinxveen bijeen komen, is gisteren een droevig ongeluk gebeurd. De 31-jarige lasscher Treurniet, wonende in de Wes terbeekstraat 35 te Rotterdam, in dienst van „Thomsens Havenbedrijf" aldaar, was naar Waddinxveen overgekomen om eenige reparaties te verrichten aan een kraan van deze firma, welke op dat werk wordt gebruikt. Bij het oversteken van een spoorlijntje, waarlangs het zand en materialen voor de wegen worden aangevoerd, is de man door een naderend treintje, waarvoor hij nog haastig wilde heenloopen, gegrepen en overreden. Zijn rechtervoet werd afgekneld en een zijner armen verbrijzeld, terwijl 't slacht offer bovendien zware inwendige kneuzin gen kreeg. In ernstigen toestand is de on gelukkige onmiddellijk naar het zieken huis te Gouda vervoerd, waar hij 's mid dags overleed. Mislukte moordaanslag. Gisterochtend is het stadje Weert in be roering gebracht door een moordaanslag, gepleegd op den caféhouder H. J., wonen de in de Wilhelminastraat. De dader van den aanslag, welke gelukkig mislukt is, een zeventienjarige jongen uit Amster dam, kien dadelijk door marechaussee, die toevallig in genoemde straat patrouilleer de, gearresteerd worden. De aanleiding tot de daad schijnt gezocht te moeteu worden in een intieme familiekwestie. i De jongen, H. R. genaamd, vervoegde zich op genoemd tijdstip bij den caféhou der en onder bedreiging met een revolver eischte hij van hem, in zijn levensonder houd te voorzien. Toen R. geen positief antwoord kreeg, trachtte hij tot tweema 1 toe een schot te lossen, doch beide keeren ketste het wapen. Bij zijn arrestatie verklaarde R. nog, dat hij zijn voornemen cm J. te dooden, wanneer deze niet voor hem zou zorgen, toch ten uitvoer zou brengen. De revolver bleek zes patronen te bevatten. Aan groot gevaar ont snapt. Gisteren is de Schevenigsche sohokker Sch. 291 op den leidam aan de kop van de Zuiderpier te Hoek van Hol land vergaan. De opvarenden konden wor den gered. De Sch. 291 was oorspronkelijk een schokker, die eenige jaren geleden een verandering onderging en daarbij werd toegerust met een 30 P.K. Kromhoutmo- tor. Het vaartuig was ongeveer 50 jaar oud en werd nog alleen ter beoefening van de kustvisscherij gebruikt. Na Maandagmorgen om half twee met mooi weer van Scheveningen te zijn uit gevaren, zoo vertelde een der geredden, overviel de schokker 's Maandagsnachts een stevige bries, die snel in hevigheid toenam. De windkracht groeide van 6 tot 7. Schipper De Jong, die het raadzaam achtte de veilige haven op te zoeken, re kende uit, dat hij Scheveningen niet meer tijdig voor den eerstvolgenden hoogwater stand zou kunnen bereiken. Daarom werd koers gezet naar Hoek van Holland. Vlak voor den Hoek sloeg plotseling de motor af. Het scheepje was daarmee tegelijk stuurloos. Ongelukkigerwijs moest op dat tij'dstir» het getij nog keeren, zoodat op een gunstigen inval niet te rekenen viel. De opvarenden wisten onder deze om standigheden hielt beter te doen dan de een. De eenige kamer, waarin allen wonen, zou een ihuiselijken, ja aangenamen indruk geven, indien de benauwde lucht niet zoo hinderde. De Russen 'houden van warmte, en ofschoon zij de koude ook we ten te verdragen, zijn zij er op uit overal warmte op te doen. Het vertrek is ruim, of zou het zijn, zonder den dn steen ge plaatsten haard; zoldering en muren zijn berookt en de ramen hermetisch door aaTde gesloten. Een plank tusschen kachel en muur 'gespijkerd is de slaapplaats van vele 'huisgenootten; langs de muren staan banken. Voorts bestaat het huisraad uit een groote tafel van sparrenhout, onder een heiligenbeeld geplaatst tegenover den haard, en een enkelen bouten stoel. Rondom de tafel zitten man, vrouw en twee kinderen. Hij is soldaat en 'herstelt een gebroken schop, wier handvat is los geraakt. Iwan Matvédef, zoo heet hij, is in de krachit des levens, breed geschouderd, forseh gespierd; hij hoeft zware wenk brauwen, rood haar, lange knevels, en zou iets ruws en afschrikkends hebben, indien de 'kleine grijze oogen niet een groote mate van goedheid teekenden. (Wordt vervolgd.) stagfok bij te scheurde. Tot overmaat geworpen anker schokker ten pro kort krappe zee. 291 al op de sto: Het schip stootte de breker over De op het no< vlot van Hoek ve niet bereiken. D langs een touw badend, op de 1( Juist bijtijds i gaan, want nauvi dam of de schu vlet was ondertu. punt waar de sa Onze redders, sc motordrijver Be even nat als wij. den de vlet half Bij het Loodst kleeren voorzien warme kop koffi Toen wij uit waarts keerden, weinig meer ov< de vangst ei platvisch zijn kwijt. Jammer j noch het ander er levend afgekc de aan vrouw ei dankbaarheid hf HET LUCHT\ 6 i Het Kon. Ned te De Bilt deelt Van den op 6 uur waargenom op het K. N. M. scnrijvingen bin; in ons land, doe (Duitschland, Be Z.-l rankrijk) we derlanders opge: De groote uitgi nemingsgebied vt dat we hier te di werp dat zich verren afstand i Veie personen kunnen schatter den ioopen uiteei zijn in hun beo' onjuist geweest, schjjnlijk, dat de hooger was. Door het ontl aanduidingen wi lijk de hoogte Wel gaf een aa: boven den horiz hun schattingen ervan zijn foutit kingen met den ken. Ook de m zijn onoruikbaai De hoofddirec maakt de inzenc ken die berichte een goede scha van de hoogte in rizon inhouden. Een dergelijke zeer goed mogt van hoogten en voorwerpen, das schattingen over Het is n.l. om afmetingen van van men den afs Onder dankze moeite deelt de N. M. I. den ve onmogelijk pers nen worden, mei teoor of bolide de wereldruimte schen dampkrin Door de gro gassen aan de v mengeperst, bov op, beide factor ke verwarming, gaat gloeien en uitzendt. Tenslotte kan worden, dat de of uit elkaar spi Het nader om meteoor wel bet welke meestal treden. B e 1 e e d i De 23-jarige sch d e 1 b u r g was wegens beleedigi bevriende staat f 25 boete subs. 1 cier van justitit aanteekende. Het Hof te 's nis bevestigd. DE Te oordelen zijn ervaringen „Nederl.", schij in Indië wel te In het bijzond ken te zijn over Indië toepassin; De Indische min of meer ah Deze regeerings tisch. Het zwaa: vrijwel geheel raai. Wel is er locale raden, m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2