JSaxear-CUsker^es Verwijder de vergiften uit Uw darmkanaal WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43® JAARGANG - No, 2ö3 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws» Tilaken Schoon Schip Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cont. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn CO cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een ernstige waarschuwing. De heer Baron van Wijnbergen, die reeds meermalen zijn waarschuwende stem deed hicioren tegen het gevaarlijk drijven van sommige R. K. politici, wijist in de Maasbode op een drietal pun ten die in deze dagen van politieke rust zeer in het bijlzonder de aandacht verdie nen. „Men heeft, zoo zegt hij, niet te klagen, dat hier te lande niet voldoiende wordt geschreven over hetgeen in Duitsohland geschiedt niet voldoende wordt gewe zen op hetgeen daar het Christendom be dreigt. Welke les putten we daaruit voor ons? Ziet het Christelijk Nederland in dat het, zeer zeker in dezen tijd, plicht is zich nauw aaneen te sluiten, op welke wijze, in welken vorm dan Ook, teneinde op te komen voor Christus, zonder Wien men niets vermag teneinde de Christe lijke grondslagen onzer natie ongerept te bewaren teneinde te bevorderen, dat ook het openbaar leven een Christelijk ka rakter hebbe en hotude? Helaasl het blijkt niet. Welnu, het worde eens ernstig over wogen in deze tijden van rust. Te streven naar constructieve welvaartspolitiek is lofwaardig; steeds houde men echter vioor oogen, dat geen constructie zal baten, waaraan de Christelijke basis ontbreekt." Deze waarschuwing is zeker niet over bodig. In sommige R.Katholieke bladen gaat men onvermoeid dioior met tegen het Ka binet Cölijin stemming te maken op een wijze die in het sociaal-democratisch kamp een warm applaus ontlokt. Hloewel bijl de jongste crisis zoo duide lijk is gebleken dat de opposanten niet in staat zijh een Kabinet te leveren en bij het uitbreken van een nieuwe crisis de grootste verwarring te wachten staat, die op meer dan een gebied noodlottige gevol gen kan hebben, wordt toch niets nage laten wat kan strekken om het vertrouwen in het huidige Kabinet te ondermijnen. Blijkbaar beseft men niet wat hier op het spel staat. Het gaat ticich niet alleen om het Kabi- net-Colijh, om devaluatie en deflatie of wat dan ook. De samenwerking van de rechtsche par tijen, het geheele parlementaire stelsel, het behoud van den invloed van de Chris telijke beginselen op het staatkundige le ven is hier in het geding. Het is dan ook te hopen da.t de ernstige waarschuwing van den heer Van Wijln- bergen ter harte zal worden genomen. Veel verwachting hebben wijl daarom trent niet. Onomwonden werd nog pas dezer dagen in een van de R.-Katholieke bladen te kennen gegeven, dat de invloed der oude ren moet worden gebroken en dat de jon geren, die niet schijnen te beseffen dat zij spelen in de kaart van de revolutionaire fascisten, de leiding moeten hebben. Een leiding waarvan reeds nu de nood lottige gevolgen merkbaar zijln. HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH GESCHIL. Aan den vooravond der in Parijs te houden besprekingen der drie-mogend- heden en na de door den Negus van Ethiopië uitgesproken redevoeringen, be handelt de Fransc'he pers nogmaals uit voerig het Italiaansch-Abessynische ge schil en gaat zij de mogelijkheden na van een vreedzame oplossing. Algemeen wordt er daarbij op gewezen, dat de concessies, waartoe de keizer van Abessynië zich in zijn uiteenzettingen on der zekere voorwaarden heeft bereid ver klaard, geen basis voor de onderhandelin gen 'kunnen vormen en wel, omdat Mus solini indertijd soortgelijke voorstellen, welke toen van Engelsche zijde zijn ge daan, van de hand heeft gewezen en om dat de Fransche regeering niet kan toe stemmen in de uitbreiding van een Abes- synisohe haven bij Djiboeti, omdat Frank rijk daardoor zijn eigen belangen zou schaden. De „Echo 'de Paris" wijst er o.m. op, dait de haven van Zeila, waarvan alleen sprake kan zijn, slechts enkele kilometers van den Franschen spoorweg Addis Abeba Djiboeti verwijderd is. Deze spoorweg is evenwel bij' 'het Verdrag van 1906 tegen iedere concurrentie van Engelsche en Ita- liaansche zijde beschermd. Zelfs wanneer daarom op deze basis overeenstemming tot stand zou komen, zou Abessynië tegenover Frankrijk dezelfde verplichting moeten aangaan en zou het feitelijk beschikken over een haven, zon- der de mogelijkheid te 'hebben deze op juiste wijze te exploi'teeren. De verklaringen van den keizer van Abessynië hebben daarom slechts een psychologisch karakter. In werkelijkheid is uit de tot nu toe ge houden voorbereidende besprekingen nog niets tastbaars naar voren gekomen. Niet temin is de geheele aangelegenheid niet onoplosbaar. In Engeland nog hoop op een vreedzame oplossing. Reuter verneemt, dat men te Londen veel waarde hecht aan de besprekingen te Parijs, aangezien men zich steeds meer re kenschap geeft van het gevaar van de I'taliaanscbAbessijnsChe vijandelijkhe den. Men is evenwel van oordeel, dat, boe moeilijk het conflict ook is en hoever het ook gevorderd is, het toch nog mogelijk is een vreedzame oplossing te vinden, in dien het kalm en rustig besproken kan worden, temeer aangezien een toevlucht tot geweld een overtreding van de ver dragen zou zijn, In een nader bericht werd dit als volgt toegelicht Engeland heeft alle elementen, die kun nen medewerken aan een vreedzame op lossing 'van het Italiaansch-Ethiopisch conflict nauwkeurig bestudeerd en zal aandringen op een vreedzame regeling bij degenen, die aan de besprekingen deel nemen langs economische lijnen, welke voor beide partijen aannemelijk zijn. Men is evenwel van meening, dat men niet aan een van beiden een beslissing kan opleggen. De Vereenigde Staten zullen langs diplo- mafiieken weg nauwkeurig op de hoogte worden gehouden van de besprekingen te Parijs en zonder twijfel zal hetzelfde bet geval zijn met Tokio. Naar aanleiding van het voornemen van Engeland om de V. St. geregeld op de hoogte te houden van de besprekingen te Parijs, wordt er hier aan herinnerd, dat Londen en Washington reeds sedert den aanvang van het conflict met elkaar in nauw contact hebben gestaan. De houding van Zuid-Afrika. „Groot-Britannië moge buiten een oor log kunnen blijven, zoover het Europa be treft, een groot conflict in Afrika aan de grens van Britsch grondgebied moet even wel leiden tot ernstige gevolgen in de Britsch© gebieden in Afrika, zooals de Soedan en Egypte", aldus heeft generaal Smuts verklaard aan een correspondent van Reuter. „Er bestaat voor mij' niet de geringste twijfel, dat een bezetting van Abessynië door Italië in geheel Afrika ge voelens van onrust tusschen 'kleurlingen en blanken zal opwekken." Smuts gaf voorts als zijn meening te kennen, dat, indien Italië in Abessynië in ernstige verwikkelingen geraakt, en daar door een lang conflict ernstig verlamd wordt, in Europa wel eens een hoogst cri- tieke toestand zou kunnen worden ge schapen. Ramp In Noord-lfallë. 'Circa honderd personen zijn verdron ken bij' een verschrikkelijke overstrooming, waardoor Ovada, een klein stadje in het Zuiden van Piemomt (Italië) is geteisterd. Als gevolg van de zware slagregens be zweek een dijk van de rvier de Orba. Deze trad buiten haar oevers, waardoor de kel ders van de huizen, die aan den oever van de rivier gelegen waren, onder water liepen. Door de kracht van het water wer den de deuren en vensters dezer huizen opengerukt en de bruisende stroom sleepte alles in zijn vaart mede. Vele van de oude huizen in de armen wijken van het stadje, 'die nabij de rivier 'gelegen zijn, waren zoo bouwvallig, dat zij aan den druk van het water geen weer stand konden bieden en ineenstortten, waarbijl de bewoners onder de puinhoopen werden bedolven. Vele personen werden in de sousterrains ingesloten en vonden aldus een jammerlijken dood. De pogingen, welke d'oor de brandweer werden ondernomen om het water uit de kelders te pompen en de bewoners te red den, moesten worden gestaakt, daar bet water voortdurend toestroomde. Het Italiaansche Roode Kruis beeft hulpposten ingericht, terwijl ijverige po gingen worden gedaan om de lijken van de slachtoffers, waaronder rich vele vrou wen en kinderen bevinden, op te sporen. Nader wordt gemeld De omgeving van Ovada biedt een tro'ostel'ooze aanblik. Een wijk van de stad is totaal verwoest, evenals de plaat sen Gaprietta en Molare. Overal riet men meubelen en verschil lende voorwerpen drijvend in het water, daar tusschen door de lijken van men- schen en dieren. Men gelooft dat 1000 personen om het leven zijn 'gekomen. De onlusten In de Fransche havensteden. De rechtbank te Toulon heeft zeven be- toogers, die na de onlusten van Donderdag werden gearresteerd, veroordeeld tot ge vangenisstraffen varieerende van 8 tot 2 maanden. Een communistisch oud-gemeenteraads lid werd eveneens tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De politie-autoritöiten stellen alles In het werk om ook de onruststokers, die zij tijdens de ongeregeldheden niet hebben kunnen arresteeren, alsno'g in arrest te stellen. Bij huiszoekingen 'die men heeft onder nomen zijn talrijke revolvers in beslag ge nomen, terwijl men ook veel munitie heeft ontdekt. Bij de onlusten blijken zes paarden van de garde mobile omgekomen te zijn. Ver der zijn er tal van paarden die schotwon den opgeJoopen hebben, terwijl men ook de droevige ontdekking heeft gedaan, dat men verschillende paarden met scheer mesjes en andere scherpe voorwerpen wonden heeft toegebracht tijdens de on geregeldheden. Groote legermanoeuvres In Engeland. Maandag begonnen de grootste militaire manoeuvres, welke in Engeland sedert ja ren werden gehouden. De 'troepen zijn samen getrokken in een strook over een gedeelte van Sussex, Hampshire en Wiltshire. Aan de manoeuvres wordt deelgenomen door 50.000 officieren en manschappen, en verscheidene regimenten cavallerie. Ver der namen nog deel meer dan 200 tanks, veel artillerie en geblindeerde auto's. Na de Joden en Katholieken de Protestanten. Parallel met zijn optreden tegen het politieke katholicisme is het Nat.-Socia lisme Dinsdag den strijd begonnen om een ein'd Ite maken aan het belijdenisfront der pro'testantsche organisaties, die zich ver zetten tegen het „massregelen" door de bruinhemden. Het bestaan van de belijde nis-beweging wordt, naar uit Berlijn wordt gemeld, rechtstreeks bedreigd door een 2-tal decreten. Het eerste dat is uitgevaardigd door den hoogen Evangelischen Raad, bepaalt, dat voortaan de salarissen alleen zullen worden betaald aan die prdtestantscbe geestelijken, die door het officieel kerkbe stuur van bisschop Müller zijn benoemd. Het tweede decreet, door den Minister van Onderwijs, Rust, uitgevaardigd, be paalt, daJt studenten in de godgeleerdheid liever aan de staatsfacul'teit dan aan de theologische seminaria van de 'belijdenis- beweging moeten studeeren. Van officieele zijde wordt te kennen gegeven, dat het decreet van Rust er op berekend is den invloed van de belijdenis- beweging op de jongere theologanten te vernietigen. De vliegende Frankforter. De Dieselsneltreinen in Duitschland zijn weer met een nieuwen dienst vermeerderd. Naast de vliegende Hamburger en de vlie gende Keulenaar is nu de vliegende Fran'kfor'ter gekomen, die een zeer snelle verbinding tusschen de 'hoofdstad en Frankfort aan de Main verzekert. Gisterochtend heeft de nieuwe trein, een Diesel van twee treineenheden, zijn eerste proefrit gehouden. Om 6.40 vertrok de trein van 't bevlagde centraal station te Frankfort en om 11.46 was 'hij te Berlijn. Op het bochtige en 'heuvelachtige traject tusschen Frankfort en Erfurt bedroeg de hoogste snelheid niet meer dan 130 km, toen werd het 160 en na Bititerfeld zelfs 170. In 'den trein merkt men niet veel van die groote snelheid, maar toeschouwers langs den spoorweg zien het 44 meter lange gevaarte In precies een seconde aan zich voorbij' razen. Met het oog op deze snelheid zijn de seinvo'orschriften gewijzigd. De trein is behalve van de gewone luchtdrukrem ook voorzien van een magneetrailrem, die een remkracht heeft van 70 ton. Het anti-semitisme in Duitschland. De Jüdisohe Rundschau publiceert een lijst van de verboden, welke betrekking hebben op het gebruik van bladen en an derszins in het rijk. De 'kennis van deze verboden, zoo zegt het blad, is voor Joden onontbeerlijk, omdat zij zich anders ten gevolge van onwetendheid aan overtre dingen schuldig kunnen maken. De lijst is drie pagina's lang. Het Israëlitische Familienblatt is ver boden. De Hilfsverein deutscher Jud'en beeft zijn naam moeten veranderen in Hilfsverein der Juden in Deutschland, zulks om duidelijker te doen uitkomen, dat volgens 'de tegenwoordige opvattingen geen Duitsohe joden bestaan, omdat zij door hun Jood-zijn vanzelfsprekend geen Duit- scher 'rijn. Ongeluk met een vlsschersboot. In de haven van San 'Sebastian de Pravia in Asturië werd tengevolge van den befti'gen golfslag een visschersboot I met twaalf opvarenden tegen een in aan bouw zijnden cementen muur geworpen en is daarbij vergaan. Zeven leden der bemanning werden gered, de overige vijf verdronken. Korte Berichten. President Roosevelt heeft zijn goed keuring gehecht aan de beschikbaarstel ling van een bedrag van ruim 700 milli- oen dollar door de Works Progress Ad ministration voor New York voor de fi nanciering van verschillende projecten. Negen communisten zijn er in ge slaagd uit de gevangenis van Plovdiv in Bulgarije te ontvluchten, door een onder- aardsche gang te graven. De Zwitsersche Federale Raad heeft het internationaal congres_tegen een Ita- liaansch-Abessynischen oorlog, dat einde dezer week te Bazel zou worden gehou den, verboden. i Nadat te Pjatigorsk een uitgebeid complot van belastingfraude was ontdekt, zijn twee belastingschatters ter dood ver oordeeld, terwijl drie belastingambtenaren en 16 kooplieden gevangenisstraffen op liepen. Senator Huey Long, de bekende gou verneur van Louisiana, schijnt thans vast voornemens te zijn, te probeeren de De mocratische candidatuur voor het presi dentschap van Amerika te verwerven. Te Leon (Spanje) heeft een proces plaats gehad tegen 63 deelnemers aan den October-opstand. Een der beschuldigden hoorde de doodstraf tegen zich eischen, de overigen kregen levenslange gevange nisstraffen. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Nog steeds in stijgende lijn. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 22 tot en met 27 Juli 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 550.800, waarvan 79.000 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werk loosheid van de vereenigingen van land arbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 471.800 verzekerden bedroeg 29.6 pet. In de vorige verslagwee'k (8 t.m. 13 Juli 1935) bedroeg de werkloosheid 29.3 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 26.4 pdt. en 24.3 pet. Bij 1058 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 27 Juli 1935 in totaal 352.090 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 334.456 mannen. Hiervan waren werkloos 333.932 personen, onder wie 320.990 mannen. Op 13 Juli 1935 bedroeg bet totale aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 349.457, onder wie 331.635 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is derhalve sedert 13 Juli 1935 gestegen met 2633, bet aantal werkloozen met 2297. DE WEERMACHT DER W. S. B. De heer Polak vraagt nadere verklaring. Met betrekking tot bet antwoord van den Minister van Justitie op de vragen van den heer Van der Heide, lid der Twee de Kamer, betreffende de weermacht van de Nationaal Socialistische Beweging, heeft het Eerste Kamerlid Polak thans de volgende vragen aan Z. Exc. gesteld: Wil de Minister mededeelen, waarom hij! het, zooals uit genoemd antwoord valt op te maken, blijkbaar een natuurlijke zaak acht, dat de N. S. B. er militair ge oefende, in het boksen en worstelen op geleide benden op na houdt, zoogenaamd ter bescherming van haar colporteurs? Wil Z. E. voorts mededeelen, waarom de bescherming van deze colporteurs niet kan worden overgelaten aan de politie, aan welke toch de bescherming van alle burgers is opgedragen en die zich gewoon lijk ook ter dege laat gelden, als het er ■op aan komt de bedoelde colporteurs te beschermen? Tot welke toestanden zou het, naar het oordeel van den Minister, leiden, indien andere politieke groepeeringen dergelijke benden zouden organiseeren, oefenen en zoogenaamd ter bescherming van colpor teurs de straat iop zenden? Is het den Minister niet bekend, dat de Stnrm-Abteilungen en Schutz-Staffel van de Duitsche Nationalistische Partij om precies gelijke redenen heetten te zijn ge vormd en zich tenslotte als gewapende en met het hanteeren van wapenen ver trouwd gemaakte militaire organisaties ontpopten? Is het den Minister niet bekend, tot welke gevolgen dit in Duitschland heeft geleid? Is de Minister voornemens hier te lande een soortgelijke ontwikkeling te gedoiogen? Zoo niet, waaraan valt het dan toe te schrijven, dat geen krachtdadige maatre gelen worden genomen tot onderdrukking Binnenland. De nieuwe Minister van Defensie. Verplicht veilen vroege aardappelen. Vragen over de weermacht der N. S. B. Buitenland. Het Italiaansch-Abessynisch geschil. Ernstige ramp in Noord-Italië De kerkstrijd in Duitschland. AïsUwdnrmendoorhelinnemenvan te sterk werkende purgeermiddelen van streek zijn geraakt, en zij niet meer normaal funotionee- ren, dan vindt ge in de nieuwe vinding van Apotheker Dumonts „Laxeer-Akkertjes een prachtmiddel op hel gebied van ontlediging der ingewanden, dat onschadelijk werkt De samensteller is uitgegaan van de navol gende gedachtede meeste laxeer-middelan streven hun doel voorbij door hun te hef tige werking: wonderolie, aloë, enz. Zij veroorzaken dan overmatige ontlasting in éénmaal, maar dan treedt hèr-verslopping op met alle ellendige gevolgen daarvan. Daar in de Laxeer-Akkertjes voornamelijk plantaardige stoffen zijn verwerkt, maar bo vendien melkzuur-fermenten te gen gisting, gal-extracten voor de lever en chlorophylls voor den bloeddruk en den bloedsomloop, is er een samenstelling ontstaan van buitengewoon veelzijdige werking op geheel Uw gestel en een laxeermiddel als geen ander. Per 12 stuks 6(? cent Overal verkrijgbaar. van het duidelijke begin van vo'rming van een particuliere legermacht? Is de onschuldige voorstelling, die de Minister, in zijin antwoord «p de vragen van den heer Van der Heide, aangaande de weermacht van de N S. B. heeft gege ven, gegrondvest op politie- en andere ambtelijke rapporten? Zoo ja, is de Minis ter dan zeker, dat deze rapporten in over eenstemming zijn met de feiten, daar het immers buiten twijfel is, dat in politie- en ambtenaren-corpsen de met de N. S. B. sympathiseerenden vrij' talrijk zijln? Chr. Nationale Werkmansbond. De 40ste algemeene vergadering van d'en Ghristelijken Nationalen Werkmans bond is gisteren te Utrecht begonnen. Ver tegenwoordigd waren 125 afdeelingen. De heer P. J. Na'huisen, voorzitter van den bond, sprak in zijn openingsrede aller eerst een bizonder woord van welkom tot Ds Bokma, als vertegenwoordiger van de Synode der Ned. Herv. Kerk; den beer K. Kruithof, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, en den heer R. Hagoort, vertegenwoordiger van Patri monium. In alle afdeelingen 'het aantal is t'hans tot 206 geklommen is in 'het afgeloopen jaar met ijver gewerkt. Volgens 'het jaarverslag van den heer G. Snoep, bon'dssecretaris, is 'het ledental, niettegenstaande de slechte tijden, slechts in geringe mate achteruit gegaan. Ver schillende nieuwe afdeelingen werden op gericht. Naar aanleiding van voorstellen om 'het lidmaatschap van den bond onvereenig- baar te verklaren met dat van de N. S. B., vereenigde de druk bezochte vergadering rich met slechts 13 stemmen tegen met het prae-advies van het bondsbestuur, volgens 'hetwelk de doorwerking, van de nati'onaal-socialistisohe beginselen wel ge vaarlijk voor kerk en maatschappij wor den geacht, doch het gevaar dier doorwer king in 'den bond nog niet in 'die mate aanwezig wordt geoordeeld, dat daartegen door royement zou moeten worden opge treden. Een definitieve beslissing werd niet gewenscht geacht, hetgeen ook het gevoelen der vergadering bleek te izijn. Dat pakte verkeerd uitl Eenigen tijd geleden reclameerde een caféhouder te Breda tegen een z. i. te hoo gen aanslag in de inkomstenbelasting. Als gevolg hiervan werd zijn boekhouding door den belasting-accountantsdienst on derzocht. Daarbij viel het op, dat aan de achterzijde van vrijwel alle rekeningen van geleverd bier een ongeveer dezelfde berekening met potlood stond gemaakt. Nieuwsgierig als belastingaccountants nu eenmaal uit hoofde van bun functie zijn, werd naar de beteekenis dezer hiëro glyfen geïnformeerd en toen bleek, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1