MAANDAG 12 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. Behartiging Middenstands- belangen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolefoonnummor 11. Poatchèquo cn Glrorokcnlng 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cont, Advortontlën 30 cont por rogol. Ingezonden mcdcdoelingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags cn Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. In „Antirevolutionaire Staatkunde" vonden we in de rubriek „Vraag en Ant woord" een weerlegging van de hier en daar in middenstandskringen tot uiting komende ontevredenheid over de A. R. partij, alsof deze het belang van den mid denstand niet voldoende zou behartigen. Men verwijst dan zoo gaarne naar de N. S. B. met haar beloften voor den middenstand. op de deur. En het gevaar is groot, dat bedrijfssluiting in vele gevallen aan min der bekwame en minder energieke mid denstanders ten koste van andere belang hebbenden en ten koste van het bedrijf zelf, een voorsprong zal verschaffen. Hier liggen allerlei voetangels en klemmen. En het is daarom verstaanbaar, dat de Regeering het niet verantwoord acht om hals over kop te komen met maatregelen tot sluiting van de middenstandsbedrijven. „Het is inderdaad juist, dat de A. R. partij voor den middenstand niet doet wat b.v. de N. S. B. voor den middenstand doet. D.w.z. ze paait niet den midden stand met beloften, die tóch niet zullen worden verwezenlijkt. Toen in Duitsch- land de Nat. Socialisten nog niet aan de Regeering waren, hebben zij den midden stand, evenals thans hier de N. S. B., met beloften overladen. De warenhuizen en filiaalbedrijven zouden worden opgeruimd De concurrentie van de Joden zou op houden e.d. meer. Van die beloften is in de praktijk niets terecht gekomen. En zoo zou het ook gaan, indien hier de N. S. B. aan het bewind kwam. De Regeering heeft hier te lande met steun van de A. R. partij wel degelijk iets gedaan ten behoeve van den middenstand. Op de staatsbegrooting voor 1934 is uit getrokken een bedrag van f 2 millicen ten behoeve van het middenstandscrediet. Dit bedrag wordt, zooals bekend zal zijn, voor credietverleening aan midden standsbedrijven door bemiddeling van de Ned. Middenstansbank verstrekt, waarbij in aanmerking komen levensvatbare mid denstandsbedrijven, welke, uitsluitend ten gevolge van de crisisomstandigheden, in liquidatie-moeilijkheden zijn geraakt. Als regel vallen bedrijven, welke na 1 Januari 1930 zijn opgericht buiten deze crediet verleening. Voorts zijn uitgesloten bedrij ven, waarvan de bank overtuigd is, dat ze economisch geen bestaansrecht hebben. Onder deze vallen over het algemeen de z.g. dwergbedrijven. Eveneens de veehou ders, land- en tuinbouwbedrijven en al degenen, die een zaak exploiteeren of doen exploiteer en, terwijl zij hun echtgenooten daarnaast 't zij als ambtenaar, of anders zins een bron van inkomsten hebben. De credietaanvrager moet beschikken over een overzichtelijke boekhouding of althans zich bereid verklaren tot het inrichten en bijhouden daarvan terstond nadat hem een crisiscrediet wordt verleend, terwijl de bank zooveel mogelijk zakelijke en per soonlijke zekerheid moet bedingen. Nu loopt het in de practijk met deze credietverleening niet zoo vlot. In het al gemeen zijn de eischen, die de bank uit j zakelijke overwegingen moet stellen, zoo hoog, dat veel middenstanders niet voor crediet in aanmerking komen. Dit ligt waarschijnlijk voor een belangrijk deel aan de middenstandsbedrijven zelf. Doch hoe dit ook moge zijn, in elk geval blijkt uit deze credietverleening, dat bij' de Re geering de ernstige wil bestaat om binnen de grenzen van de financieele mogelijkhe den aan den middenstand tegemoet te ko men. Voorts is nu weer aanhangig een wets ontwerp inzake het beperken van oneer lijke concurrentie door middel van fictie ve verkoopen, e.d., terwijl een voorontwerp inzake vestigingseischen voor midden- standsbedrijlven reeds naar een Midden- standsraad en naar den Econ. Raad voor advies is verzonden. Uiteraard zijn niet allen met de reeds genomen maatregelen tevreden. Dicch wat wil men dan verder? De handeldrijvende en industrieels middenstand is een open bedrijf. Ieder, die over een gering cre diet of gering kapitaal beschikt, kan toe treden. Een uitgebreide overheidssteun, gelijk bijv. ten behoeve van den landbouw, die ten slotte door de beperktheid van het grondgebied zich slechts in beperkte mate ka.n uitbreiden, is ten aanzien van den middenstand niet doeltreffend. "Want iedere verdere overheidssteun zou, in ver band met het groot aantal werkzoekenden het aantal middenstanders weer hand over hand doen toenemen en de bestaans mogelijkheid vóór de gevestigde midden standers beperken. De eenige oplossing zou ten slotte hierin moeten worden ge zocht, dat men van de middenslandsbe- drijven, althans van bepaalde midden standsbedrijven, z.g. „gesloten bedrijven" maakt, waartoe men slechts in beperkte materna het verkiijgen van overheidsver- gunning kan toetreden. Nu gevoelt men wel, dat een dergelijke maatregel (die overeenkomst zou moeten vertooncn met de kort geleden door den Amsterdamschen Raad verworpen win kelverordening) zeer ingrijpend is en dan ook zeker niet door alle middenstanders °P prijs zou worden gesteld. Voor ener gieke jeugdige personen, die een eigen bedrijf willen stichten, gaat bij het nemen van een dergelijken maatregel een slot HET CONFLICT ITALI8-ABESSYNI8. Wat zal de Volkenbond doen? Naar aanleiding van de publicatie van de agenda van de September-zdtting van den Volkenbondsraad vreest men in som mige kringen te Genève, dat de Volken bond Abessynië min of meer aan zijn lot over zal laten, door zijn interventie, in dien hij daartoe overgaat, zoolang uit te stellen tot in Abessynië de regentijd voor bij is en Italië dus gelegenheid zal heb ben zijn militaire operaties in te zetten. De a.s. driemogendheden conferentie inzake Abessynië zal, naar men in Lon den verwacht, minstens een volle week duren. De houding, die de Britsche ver tegenwoordigers zullen aannemen is in groote trekken reeds bepaald in een con ferentie tusschen Heare en Eden voor het vertrek van den premier naar Aix-les- Bains. De Engelsche gedelegeerden zullen trachten de Italiaansche delegatie te be wegen tot een duidelijke en nauwkeurig omschreven uiteenzetting hunner eischen, waarbij men te Londen nog steeds de hoop koestert, dat het zal gelukken het geheele conflict naar economisch terrein over te brengen. Mussolini is Zaterdag per vliegtuig te Spezzia aangekomen, waar hij zich aan boord begaf van den kruiser „Zara" om een gedeelte van de vlootmanoeuvres bij te wonen, o.a. een aanval van torpedobooten. Men beschouwt te Rome de vlootoefe- ningen in Spezzia, waarbij Mussolini te genwoordig was en de groote luchtma- noeuvres in Boven-Italië als een bewijs voor het feit, dat Italië tegelijkertijd met de mobilisatie van Oost-Afrika de weer macht in Italië zelf bevordert versterkt en vooral poogt de vloot- en luchtstrijdkrach ten van het land in uitstekenden staat te houden. Brand op de Brusselsche tentoonstelling. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur is een nieuwe brand uit gebroken in het Lunapark van de Wereld tentoonstelling te Brussel en wel aan de z.g. Dikke-lindenlaan. Een 14-tal optrek ken, kleine paviljoentjes en barakken wer den een prooi der vlammen, terwijl een 4-tal anderen brandschade bekwamen. De brandweer had eenige uren werk, alvo rens zij de vlammen geheel meester was. Treinbotsing in Amerika. Een trein van Toledo-Cincinnati-spoor- weg (V. S.) is gisteren nabij Springfield in den staat Ohio in botsing gekomen met een goederentrein. Vier passagiers wer den gedood en 18 gewond, waarvan eeni- gen ernstig. Bomaanslag cp een trein. Door het ontploffen van een bom wer den op ongeveer 5 km van Springfield (Il linois) op een open vlakte een locomotief en vijf goederenwagons uit de rails ge worpen. D'e rails werden in beide rich tingen aanzienlijk beschadigd, zoodat het verkeer moest worden onderbroken. Twee treinbeambten werden zwaar en verschei dene anderen licht gewond. Formosa door typhoon geteisterd. Het nieuws-agentschap Nippon Dem- po meldt, dat Vrijdag bij Formosa een hevige typhoon heeft gewoed, waardoor in de nabijheid van Kiloeng 49 visschers- schepen zijn vergaan. De 1885 opvarenden zijn verdronken. Hooge levensmiddelenprijzen in Duitschland. Ondanks de krachtige maatregelen der autoriteiten, om de oploopende onkosten van levensonderhoud omlaag te drukken, veroorzaken de hooge prijzen voor levens middelen, vooral voor vleesch, veel on tevredenheid onder de huisvrouwen. Biji den rondgang langs de winkels heeft Reuter's correspondent de volgende prijs stijgingen in vergelijking met verleden jaar waargenomen: aardappelen 60 pet., fruit 30 tot 50 pet., eieren 20 pet., vleesch 2060 pet., en in vele gevallen erg schaarsch. Duitschers eten veel vleesch, zoodat de schaarschte in dit artikel sterk wordt ge voeld. Varkensvleesch, dat in Duitschland erg geliefd is, en verleden jaar nog ver kocht werd tegen 4549 mark per 100 pond, kostte met Kerstmis 70 en thans 100 mark. De nazi-autoriteiten voeren een moeilij ken strijd om de prijizen omlaag te houden. Slagers die teveel rekenen worden gear resteerd en hun winkels gesloten. De re geering tracht den verkoop aan te moedi gen van het vleesch dat verleden jaar in blikken is gedaan. In sommige distric ten mogen de slagers na des middags 2 uur geen versch vleesch meer verkoopen, alleen vleesch in blik. Het gevolg is, dat verscheidene slagers hun zaken hebben gesloten. De prijs van suiker is sinds verleden jaar bijna verdubbeld. Ook groente en aardappelen zijn schaarscher geworden. Tomaten kosten het dubbele van verleden jaar; uien en sinaasappelen waren gedu rende bepaalden tijld niet verkrijgbaar. De eenige uitzondering hierop vormt kool, welke iets in prijs is teruggeloopen. Wanneer men bedenkt, dat een werk man in Duitschland gemiddeld 120 Mark per maand verdient dan is het begrijpe lijk, dat dergelijke prijsstijgingen van le vensmiddelen van vitale beteekenis zijn. Ondanks de straffen, die gesteld zijln op het uitoefenen van critiek op de regeering, kan men thans, vooral onder de arbei dersklasse, vaak gemopper hooren. Een nieuw soort luchtschip. Op 'het vliegveld Toussus-le-Noble zijn proeven genomen met een nieuw type half stijf luchtschip, dat verticaal starten en landen kan. De stuurcabine is van een trekschroef voorzien, die door een motor van 60 PK wordt aangedreven. Een tweede motor van 12 PK met keerkoppeling drijft een tweeden propeller aan, die onder den gon del is aangebracht. Met behulp van dezen propeller kan het luchtschip loodrecht starten en landen. De vaarsnelheid van het luchtschip bedraagt 75 K.M. per uur. Korte Berichten. Een epidemie, welke veel gelijkt op influenza, heeft honderden paarden in en buiten Londen getroffen. Tenzij de ziekte spoedig zal zijn bestreden, zullen de paar denrennen waarschijnlijk ernstig nadeel ervan ondervinden. Zestig visschersbooten met ongeveer 200 visschers er in werden ten Noorden van Formosa door een storm overvallen. De meesten hunner konden zich in veilig heid brengen, doch nog een zestig vis schers in 17 booten worden vermist. Bij een botsing tusschen twee trei nen in de nabijheid van Springfield (Ohio) zouden 10 personen zijn gedood en een 20-tal gewond, van wie een aantal ernstig. i Het totaal aantal radio-luisteraars in Duitschland bedroeg op 1 Augustus j.l. 6.516.732, tegenover 6.589.454 op 1 Juli j.l., zoodat in de maand Juli het aantal radioluisteraars met 72.722 is gedaald. D'e Grieksche regeering heeft bij de Britsche firma's 70 vliegtuigen besteld, n.l. 45 bommenwerper® en 25 instructie vliegtuig.en i Naar verluidt wordt op het oogen- blik het plan overwogen om nog voor de eerstvolgende zitting van den Volken bondsraad een conferentie van de minis ters van buitenlandsche zaken der Scan- dinaafsche landen bijeen te roepen. i Bij een aardverschuiving zijn, naar uit Manilla wordt gemeld, 63 inwoners van het stadje Balongan bedolven. i In den nacht van Zaterdag op Zon dag is op den spoorwegoverweg St Ilgen- Walldorp in Duitschland een auto, waar in vier jongelui gezeten waren, door den sneltrein HeidelbergKarlsruhe gegre pen en geheel vernield. De inzittenden werden op slag gedood. Uit Tsinan wordt gemeld, dat het doorbreken van den dijk van den boven loop van de Gele Rivier overstroomings- gevaar doet ontstaan voor vijf districten van West-S jantoeng. Belangrijke order voor onze Industrie Dó Haagsche Tramweg-Mij heeft een belangrijke opdracht tot uitbreiding van haar wagenpark met 12 stuks autobussen gegeven. De bussen worden van het type „trambus", zooals de H. T. M. er reeds verscheidene in gebruik heeft, en inge richt voor het vervoer van 40 personen. De chassis zullen worden geleverd door de onlangs opgerichte N. V. Kromhout Auto-Industrie te Amsterdam en worden uitgerust met Kromhout-Dieselmotoren, waarmede de H. T. M. reeds langdurige proeven heeft genomen met bevredigend resultaat. De carrosserieën zullen worden gele verd door de N. V. Kon. Fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Haarlem. Deze opdracht komt dus in haar geheel den Nederlandsche industrie ten goede. Het bezoek van Ir Mussert aan den G.-G. Het lid der Tweede Kamer, Ir J. W. Albarda, heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Koloniën: Heeft de Minister, nadat bekend was geworden, dat de heer Ir Mussert, die in zijn hoedanigheid van leider der Natio- naal-socialistische beweging in Ned.-In- dië ging bezoeken en met dat bezoek geen ander doel had dan de behartiging van de belangen dier op vernietiging onzer democratische staatsinstellingen gerichte beweging, door den gouverneur-generaal in een bijzondere audiëntie zou worden ontvangen, ook aanleiding gevonden den gouverneur-generaal eenige meening te dezer zake kenbaar te maken, en zoo ja, welke? Is de minister niet van oordeel, dat èn door de wijze waarop die audiëntie is ver leend èn door het daarbij verhandelde, alsmede door den ophef, die daarvan, zoo als te voorzien was, door de nationaal-so- cialistische beweging is gemaakt, de gou verneur-generaal in een positie is geko men, die hij als vertegenwoordiger der Koningin in Ned.-Indië had moeten ver mijden? Keurt de Minister goed, dat, terwijl ver gaderingen van onderscheidene inheem- sche vereenigingen vallen onder het be perkt vergaderrecht en de inhaemsche volksbeweging aan allerlei beperkende be palingen is onderworpen, den heer Mus sert gelegenheid is gegeven in een aantal besloten vergaderingen het woord te voe ren, zonder dat daarop de bijzondere be palingen van politietoezicht enz. toege past werden? Teleurstellende prijzen voor rogge en gierst D'e heer Louwes, heeft de volgende vra gen tot de Regeering gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat de hoogste noteeringen voor rogge en gerst aan de Groninger beurs bedroegen op 5 Aug. j.l. resp. f 7 en f 4,30 per 100 KG, waarbij moet worden opgemerkt, dat de in de hoogste noteering neergelegde prij zen slechts voor enkele partijen werden bedongen, terwijl de doorsnee-kwaliteit moest worden afgegeven bij rogge voor plm. f 6,65 en bij gerst voor plm. f 4,10? 2. Is de Minister niet van meening, dat, nadat bij den gerstprijs is opgeteld de bijslag van f 2,50 per 100 K.G., deze prij zen vrij aanzienlijk liggen beneden het prijspeil van f 78 per 100 K.G., hetgeen den verbouwer van officieele zijde bij her haling in uitzicht is gesteld? 3. Vreest de Minister niet, dat door deze teleurstellende prijzen de bedrijfsresulta ten in den akkerbouw zoodanig zullen worden, dat de neiging om grasland te scheuren en om de arbeidsgelegenheid te vermeerderen, zeer zal worden verzwakt? 4. Is de Minister bereid door een ver hooging van den denaturatie-toeslag voor rogge en van den bijslag voor gerst of door andere maatregelen de prijzen te brengen op de in uitzicht gestelde hoogte van f 78 per 100 K.G. Tarief van invoerrechten. In het Staatsblad is Zaterdag afgekon digd de wet van den 28sten Juni 1935 tot vaststelling van een nieuw tarief van in voerrechten. Een gemeente zonder Raad. In een bijna voltallige vergadering van alle candidaten der diverse lijsten voor de verkiezing van leden van den gemeen teraad der gemeente Loon op Zand is be sloten in beroep te gaan bij de Kroon te gen het besluit van den Raad tot niet- toelating van de heeren J. D. E. v. d. Heuvel, P. J. Robben, A. Snaphaan en M. J. Snoeren en tegen het besluit van Ged. Staten tot vernietiging van het be sluit van den Raad der gemeente, waar bij de elf overige gekozenen als raadslid worden toegelaten. Voorts werd met alge meen© stemmen 'besloten, dat voor het ge val 't besluit van Ged. Staten bij de Kroon wordt gehandhaafd, niemand der opvol ger® zitting in den Raad zal nemen, zoo- dat in dit geval weer de eerstgekozenen voor de dan ontstane vacatures zitting kunnen nemen. Commandant der zeemacht In IndlB. Spoedig is de benoeming te verwachten van Kolonel H. Ferwerda, thans com mandant van het vliegkamp „De Kooy", tot commandant van de Zeemacht in Ned. Oost-Indië. Hypotheekhouders zijn ongerust. Het lid der Tweede Kamer, de heei Van der Weijden, heeft aan den minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld. Is het de Regeering bekend, dat er groote onrust heerscht bijl de hypothecaire debiteuren, nu de behandeling der beide ingediende wetsontwerpen n.l. het land bouwcrisishypotheek-ontwerp en :t wets ontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren voor 'ombepaalden tijd is uitgesteld? Weet de regeering, dat er groote ont stemming heersoht, omdat de Regeering 1 bij monde van den minister-president in zijn gehouden radiorede er zich toe heeft Binnenland. De Koninklijke familie in' Schotland. Ongeruste hypotheekhouders. Meer steun gevraagd voor rogge en gerst. Minister Gelissen over bevordering in dustrie. Buitenland. Het conflict Ïtalië-Abessynië. Levensmiddelen-duurte in Duitschland. bepaald, de hypothecaire crediteuren aan te manen eerst de behandeling van de bei de ingediende wetsontwerpen af te wach ten, zonder echter maatregelen te nemen, om minder nauwgezette of onwillige cre diteuren den pas af te snijden zich in dit tijdsverloop door executie nog veilig te stellen? Is de Regeering ook niet van oordeel, dat in een of anderen vorm een executie beperkende maatregel onverwijld dient te worden ingevoerd, om noodeloos slacht offers te voorkomen? Handel met Rusland. Het Tweede Kamerlid, de heer De Vis ser, heeft den minister van Buitenland sche Zaken gevraagd: Heeft de Regeering er kennis van ge nomen, dat sinds de officieele erkenning van de Socialistische Sowjet Republieken door België, laatstgenoemd land reeds vele orders zag geplaatst ten bedrage van ver scheidene tienduizenden millioenen Belgi sche franks door of vanwege de Sowjet Regeering? Vindt de Regeering het niet gewenscht, in verband met de uiterst moeilijke om standigheden waarin ook hier te lande in dustrie-, landbouw- en exportbedrijven verkeeren en den ontstellenden omvang der werkloosheid, welke hiervan het ge- vcalg is, pogingen aan te wenden, welke kunnen leiden tot vergrooting van de pro ductie en verhooging van den export? Is de Regeering bereid maatregelen te treffen, welke kunnen leiden tot verleven diging van de handelsbetrekkingen, mede door de officieele erkenning van de Unie der Socialistische Sowjet Republieken? Gouverneur van Suriname. De gouverneur van Suriname, Prof. Mr J. G. Kielstra, heeft Suriname met verlof naar Europa verlaten. Zijn tijdelijke ver vanger, mr J. G. Brons, voorzitter van het Hof van Justitie te Paramaribo, te vens onder-voorzitter van den Raad van Justitie, heeft het bestuur over Suriname aanvaard. BEVORDERING VAN DE INDUSTRIE. Rede van Minister Gelissen. De ministers mr dr L. N. Deckers en prof. dr H. J. C. H. Gelissen hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Maas tricht en aan het Economisch-technologi- sche instituut. Minister Gelissen heeft daar een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat de po gingen om de belangen van de Limburg- sche nijverheid en handel te steunen, de algemeene erkentelijkheid verdienen. Thans is iedereen in ons land overtuigd dat naar werkgelegenheid meet worden gezocht. Men moet daarbij, een onderscheid ma ken tusschen werkverschaffing en werk verruiming. Openbare werken leiden niet tot blijvende werkverruiming; verstandige industrialisatie doet dit wel. Vandaar dat men de oprichting van industrieën over wegen en bevorderen moet; wat in kleine ren kring beproefd werd, kan nu in groo teren kring in het belang van het dier bare vaderland worden verricht. Waarom nu geeft industrie de meeste kans op werkverschaffing? Onze handels balans is passief voor 300 millioen. Spr. is er van overtuigd dat ondenkbaar is, dat wij alle industrieel© producten, die wij invoeren, zelf kunnen maken, maar toch wel een deel daarvan. Dit is ook noodig met het oog op den kapitaaldienst, die hoe langer hoe meer riskant wordt. Ook onze scheepvaart wordt hoe langer hoe meer bedreigd. Op heden is van onzen eens zoo buiten gewoon belangrijken goederenhandel al niet zoo heel veel meer over. De totale hoeveelheid is thans 14 pet. geringer dan in 1914. We dienen du® onze uiterste krachten in te spannen, teneinde voor de 350.000 werkeloozen weer werkgelegen heid te vinden. Daarvoor is noodig ver laging van ons peil van kosten en lasten. Op dit fundament moet gepoogd worden een nieuwe welvaart op te bouwen; in de industrie geschiedt de aanpassing langs natuurlijken weg. 't Feit, dat in 't eerste halfjaar van dit jaar ruim 20 millicen gulden meer indu- strie-prcducten werden uitgevoerd dan in het betreffende tijdperk van 1934, wijst er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1