Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Rechtszaken Telegrammen. MINISTER, NOTARIS MET VERLOF. Doodelijk ongeval. maar tevens de kraoht van het nieuwe ka binet. Het blad bewondert de „prachtige en waarlijk nationale peroratie" van de rede van minister Colijn en noemt deze „Colijn op zijn best". De rede maakte ons politiek niet veel wijzer doch was in nationalen zin vertrouwenwekkend, zegt het blad ten slotte. Gevaarlijk precedent. Zooaüs werd gemeld, zal mr Slingen- berg, den tijd, dat hij! als minister van So ciale Zaken fungeert, als notaris verlof verkrijgen althans het verzoek daartoe indienen om daarna zijn ambt weer te aanvaarden. Dit bericht, zegt de Maasbode, ver dient om twee redenen aandacht. Voor eerst bewijst het, dat het kabaal tegen mi nisterspensioenen ongemotiveerd is. "Wat ingewijden wel wisten, blijkt thans: hoe aantrekkelijk het ministersambt ook schijlnt, voor den uiteraard beperkten kring van personen, beteekent het meestal een financieel offer, dat alleen verzacht kan worden door een aannemelijk pen sioen na aftreden, meestal gecombineerd met nog een functie. De heer Slingenberg, die voorloopdg te Haarlem blijift wonen, wil zijn notarispo- sitie nog secureeren ook. Wiji duiden dit den persoon volstrekt niet euvel, maar zijin toch van oordeel, dat een inwilliging van het verzoek een gevaarlijk precedent schept. De notaris is een openbaar amb tenaar, die door de Kroon voor het le ven wordt aangesteld. Alleen de rechtbank kan hem ontzetten of slechts op voor dracht van de Kamer van Toezicht kan de Kroon wegens ongeschiktheid door ouder dom enz. ontslaan. Men stelle zich nu eens voor, dat elke rechter of rijksprofessor, die minister wordt, mcn-aotiviteit zou aanvragen. Men bedenke ook eens, dat een notaris of rech ter op non-activiteit minister van Justitie zou worden. Men vrage zich verder af, of particulieren, die minister worden, op deze wijze niet ver achterstaan bij ambte naren. Morgen kan een secretaris-gene raal of een militair, geroepen tot het mi nistersambt in een normaal kabinet, ook non-activiteit aanvragen. Het is ook wel eens gebeurd, maar de positie schijnt ons ongezond. Minister Oud vroeg ontslag als ambte naar der belastingen en dat is juist. Even- zoo deden de heeren Lambooy en Slote- maker, Verschuur, Donner en in oude da gen ook om nog slechts één voorbeeld te noemen, zelfs Kuyper als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Hlet wil ons voorkomen, dat een minis ter, dienaar der Kraon, van alle banden en zeker van ambtelijke banden vrij: moet zijn. Wie op zulk een post het gemeene- best dient, behoort na aftreden behoorlijk gepensionneerd en men kome hem even tueel tegemoet door een benoeming in een passende functie. Dit moet dan ook vol doende zijn. Een minister, die ambtenaar op non- actief is, schijnt ons een ongewenschte figuur. Daarom meenen wiji, dat de Kroon geen gevolg behoort te geven aan het ver zoek, waarvan in dit geval sprake is en in geen enkel analoog geval. Vroeg of laat kan men anders voor vreemde consequen ties komen te staan. Gevaarlijk rijden op hel lende wegen. Gisteravond zijn op den sterkhellenden Tëtterodeweg nabij het sta tion te Overveen drie ongevallen gebeurd, in bijna anderhalf uur tijds. D'e oorzaak was telkens, dat wielrijdsters of wielrij ders de macht over hun stuur kwijt rank ten. Eerst reed een 41-jarige wielrijdster uit Haarlem op genoemde plaats tegen de pui van een winkelhuis aan. Ze werd niet ernstig gewond. Een uur later over kwam dit een driewielige bakfiets be stuurd door een 24-jarigen venter uit Haarlem. Zijn vrouw, die op den bagage drager zat. werd eveneens niet ernstig gewond. De bakfiets met inhoud werd ver nield. Een kwartier later verloor een 35- jarige wielrijdster uit Haarlem de macht over haar stuur en reed in het raam van een woonhuis. Ze kreeg een lichte her senschudding en wonden aan hoofd en linkerarm. Ze is naar een ziekenhuis overgebracht. Twee knaapjes verbrand. In het Waalsche dorp Viüers deux Egli- ses, werd de woning van den arbeider Gollard door brand vernield. De vrouw van Gollard zag, dat er in haar woning brand was uitgebroken, toen zij bezig was het waschgoed aan een drooglijn op te hangen. De vrouw bracht onmiddellijk de drie jongste kinderen, die zich in het huis bevonden, in veiligheid en bekommerde zich niet om de twee oud ste jongens van vijf en zeven jaar, die zich, naar zij meende, in het dorp bevon den. Toen de man van het werk terugkwam, waren de jongens evenwel nog niet terug gekeerd en een vreeselijk vermoeden rees bij de ouders. Zij gingen zoeken en von den de verkoolde lijkjes van de kinderen onder de puinhoopen. Men vermoedt, dat de jongens in hun angst voor het vuur een toevlucht op den zolder gezocht hebben en daar jammer lijk om het leven gekomen zijn. Merkwaardige redding. Dezer dagen viel dicht bij Eisleben (Duitschland) een 4-jarig jongetje, dat aan het portier zat te morrelen, uit den personentrein Maagdenburg—Brunswijk. Tot groote ontsteltenis van de passa giers, die het ongeluk zagen gebeuren, naderde tegelijkertijd een goederentrein uit de tegenovergestelde richting. Dat was echter, hoe merkwaardig het ook schijnen mag, de redding van den kleine. De sterke luchtdruk, welke tusschen beide treinen ontstaat, zorgde n.l. voor een „zachten val" en verhoedde, dat de jongen een verwonding opliep. Toen de trein stilstond, nadat de vader aan de noodrem getrokken had, kwam het jon getje reeds aangeloopen en de reis kon voortgezet worden. Nederlandsch smokke laar ontvlucht. In de Rue de Guil- laumius te Luik is een Nederlandsohe smokkelaar, die in België tot tweemaal zes maanden gevangenisstraf was veroor deeld, door twee rechercheurs gearres teerd. Onderweg wist de arrestant zich los te rukken en in een auto van een mede plichtige te springen, die daarna met vol gas wegreed. Een der inspecteurs kon zich nog juist aan den wagen vastklampen, doch was gedwongen los te laten, daar hij op hoofd en handen een regen van slagen ontving. Het gelukte niet den smokkelaar te ach terhalen. Waarschijnlijk is hij Over de Nederlandsche grens gevlucht. Door vrachtauto over reden. Gistermiddag is het 6-jarige dochtertje van de familie van Schijndel in de Dubbeldamstraat te Raamsdonkveer door een vrachtauto gegrepen en gedood. Smokkela&rsbende aan gehouden. In het grensgebied van Beek-Wijier heeft de Duitsche grenspolitie gisterochtend een smokkelaarsbende, be staande uit 8 man, op Duitsch grondge bied weten aan te houden. Deze smokke laars, Duitschprs, woonden gedeeltelijk in Nederland. Een zekere G. A. uit Beek is onmiddellijk naar Essen overgebracht waar hij een goede bekende van de Duit sche politie is. Deze smokkelaarsbende maakte er werk van groote hoeveelheden kaas uit Nederland naar Duitschland te smokkelen. Eén vrachtwagen waarop een groote hoeveelheid kaas was geladen werd in beslag genomen. Doodelijk ongeluk. Toen gistermorgen de landbouwer J. van Beers onder Oostelbeers een kar haver achteruit in de schuur reed, na zich vergewist te hebben dat er niets in den weg stond, wil de plotseling zijtn achtjarig zoontje An ton nog langs de kar naar buiten loopen. Hij raakte hierbij tusschen den boom van de kar en den muur bekneld en werd be wusteloos opgenomen en naar binnen ge dragen. Hedenmorgen is bet kind over leden. Auto met militairen in een rav ij, n gestort. Een militaire vrachtauto, waarop een onderofficier en acht soldaten hadden plaatsgenomen, is gistermiddag op den weg van Bastogne naar Laorcche door tot nu toe onbekende oorzaak in een 15 M. diep ravijn gestort. Zes der inzittenden, die zwaar gewond waren, werden naar het militaire zieken huis te Namen overgebracht; men vreest voor het leven van drie hunner. De drie anderen waren er minder ernstig aan toe. Zij werden naar de kazerne te Bastogne overgebracht. Toevallig gesnapt. Op 27 Juli werd ten nadeele van den kantoorbedien de Th. de G. uit Den Haag een fiets gestolen. De G. deed hiervan aangifte bij de politie en hij kocht een nieuwe fiets. Gisteren is hij op die fiets naar Rotter dam gekomen, waar hij zijn fiets in een fietsenstalling in het Westen bracht. Daar werd hem een plek voor zijn fiets aan gewezen, naast een andere, daar gestalde fiets. En deze fiets bleek nu juist de in Den Haag gestolen fiets te zijn. De politie werd gewaarschuwd en weldra bleek, dat de 18-jarige piccolo G. W. de fiets indertijd in Den Haag had gestolen. Hij is aangehouden en opgesloten. Ton ij n van 300 kilo. Door den stoomtrawler „Poolzee" is te IJmuiden aangevoerd een tonijn met een gewicht van niet minder dan 300 K.G. Noodlanding van een Fok ker-toestel. Gistermiddag heeft een twee-motorige F VIII, de P.H.-A.E.H. op een weiland nabij den weg Aalsmeer— Hoofddorp, op 5 K.M. afstand van het vliegveld Schiphol, een noodlanding ge maakt. In de machine zaten 12 jongens, aan wie door een fabriek hier te lande een kostelooze rondvlucht was aangeboden. De jeugdige passagiers zijn met een autobus afgehaald en naar het vliegveld teruggebracht, waar zij in een ander toe stel zijn gestapt om opnieuw op te stijgen. De aanleiding tot de landing was een plotseling opgetreden stoornis van den linkermotor. De vlieger, de heer Franken, achtte het raadzaam de machine dadelijk aan den grond te zetten. Terugkeeren naar Schiphol achtte hij ongewenscht, omdat hij dan op één motor zou hebben moeten draaien, een manoeuvre waaraan te veel risico is verbonden. Later bleek, dat de benzinetanks na genoeg leeg waren, zoodat de bestuurder heeft nagelaten zijn peilglazen te raad plegen, in de meening, dat er nog vol doende benzine in de tanks was. Nadat de benzinetanks weer waren gevuld is het toestel naar Schiphol terug kunnen keeren. Vliegvelden zat e n „d i c h t". Schiphol en Waalhaven zaten gisternacht, vooral tegen het aanbreken van den dag, tengevolge van den mist „dicht". Het ge volg was, dat het Duitsche nachtpostvlieg tuig van Keulen noch te Amsterdam, noch te Rotterdam kon landen. Het vlieg tuig cirkelde eenigen tijd boven beide vlieghavens en is daarop naar Eindhoven gevlogen, waar het gisterochtend te kwart over vijif een vlotte landing maakte. De post van bet vliegtuig werd met den eer sten trein doorgezonden naar Amsterdam. Het vliegtuig zelf zou in den loop van den dag op Schiphol aankomen. Later op den ochtend brak de zon door en week de mist, zoodat alle diensten verder normaal kon den worden uitgevoerd. Het Indië-vlieg- tuig kon op den gewonen tijd van Schip hol vertrekken. Griezelige vondst. Te Tra- yas bij Nice hebben drie werklieden van den telefoondienst een griezelige vondst gedaan. Zij vonden drie paketten met stukken van een menschelijk lichaam: bee- nen, armen, een schedel. De scbedel was gewikkeld in het nummer van de Eclai- reur de Nice van 21 November 1934. Motorfiets tegen een boom gereden. Gisteravond half ze ven is de heer V. op den Soesterbergschen straatweg bijl Soest in volle vaart met zijn motorfiets tegen een boom gereden .V. was op slag dood. De duorijder bleef onge deerd. Beiden waren militairen, behooren- de tot de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Het lijk van V. is naar Utrecht vervoerd. Bij het baden verdron ken. Gistermiddag is bij het baden in de Aa nabij de Keersluis te Helmond de 18- jarige van Vegbel uit Helmond verdron ken. Het lijk is door de politie opgehaald en naar het St. Anthoniusgasthuis over gebracht. Het aantal gewonden bij de onlus ten te Brest bedraagt ongeveer 280. DE LANDBOUWSITUATIE IN BELGIE. De devaluatie heeft de moeilijkheden vergroot. De toestand van den Belgischen land bouw is de laatste jaren steeds moeilijker geworden. De prijzen van de landbouw producten zijn geregeld gedaald en ook sedert de devaluatie niet of niet veel ge stegen, terwijl daarentegen sedert de de valuatie verschillende producten, die de boeren noodig hebben belangrijk in prijs zijn verhoogd. Lijnkoeken b.v., die voor de devaluatie frs 75 per 100 k.g. waren, zijn thans frs. 105; andere veekoeken uit aardnoten zijn van frs 80 tot frs 100 gestegen, van de meststoffen is kainiet van frs 1112 tot frs 2628, andere kalizouten van frs 31 33 tot frs 58 gestegen .Tegenover deze stijging van de onkosten staat een bijna constante daling van de verkoopprijzen. Hfet best blijkt dit, wanneer men de prij zen van 1913 van verschillende landbouw producten vergelijkt met de tegenwoordige prijzen in francs van vóór den oorlog. Deze daling is natuurlijk een gevolg van de ongunstige landbouwsituatie in de ge- heele wereld. België heeft in 1933 op ini tiatief van den toenmaligen minister van landbouw Sap steunmaatregelen genomen. Voor den oogst 1934 is frs 110 mill, steun toegezegd, hetwelk later verhoogd is tot frs 125 mill., speciaal voor de graanboe- ren. Andere takken van landbouw zijln, zooals hier te lande maar al te goed be kend is, ook beschermd door invoerrech ten. De boeren, speciaal de Vlaamsche boe ren, eischen thans meer steun en zeggen, dat in Duitschland, Nederland, en Enge land de tarwe veel hooger gevaloriseerd wordt door de regeeringsmaatregelen dan in België. Zij wijzen op de bijzondere be scherming van den steenkolenmijnbouw, op de „geweldige bescherming" die de nijverheid geniet en welke den steun van den landbouw geheel in de schaduw stelt. De strijd tusschen de bladen, die de belangen van de industrie verdedigen en de landboiuworganen krijgt hde langer hoe scherper karakter. Het Antwerpsche blad „La Métropole" heeft de boeren „bloed zuigers van de schatkist" genoemd en hierdoor zijn de landbouwbladen natuur lijk op hun achterste beenen gaan staan. Inderdaad, de devaluatie in België schijnt de quaestie van den landbouw steun in plaats van te hebben opgelost, eerder nog moeilijker te hebben gemaakt door de prijsstijging van de verschillende producten, welke de boeren in hun bedrijf noodig hebben en die voor het grootste deel moeten worden ingevoerd. Aardappelziekte. In de ingekuilde vroege aardappelen te Broek op Langendijk wordt thans, bij het afleveren, de aardappelziekte geconsta teerd. Verscheidene tuinders zijn zwaar getroffen. In totaal is 1.040.000 kg onverkocht ge bleven. Een nieuw vezelproduct. Volgens de Nurnberger Zeitung zou het een kweeker te Nurnberg gelukt zijn een exotische vezelplant in Duitschland te acclimatiseeren en te veredelen. De vezels dezer plant zouden een lengte van 10 cm. hebben en zouden sterker zijn dan katoen en vlas, terwijl de prijs niet 'hooger zou behoeven te zijn als van katoen. De geno men proeven hebben een bevredigend re sultaat gehad. Volgens het blad ia den kweeker vol doende grond ter beschikking gesteld om een grooteren aanplant in den grond te brengen. Afgewacht zal moeten worden of deze plaatselijke resultaten ook tot an dere gebieden uitgestrekt zullen kunnen worden. Omtrent de gebruiksmogelijkhe den van den nieuwen vezel zegt bet blad overigens niets, behalve dat zij wellicht zal kunnen worden gebruikt voor de fa bricage van autobanden, vooral nu de tot nu toe gebruikte katoen niet meer aan de eischen daarvoor voldoet, welke uitspraak uiteraard geheel voor rekening van het blad moet worden gelaten, daar hierom trent anderszins nimmer iets is verno men. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een motorrijtuig niet tijdig verandering van richting aan geven: A. D. v. d. W. te 's Gravenhage f 5 of 3 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: A. K. K., Nijmegen f 1 of 1 d. h.; Je. Ca. K. te Schore, P. M. G. N. te Oudelande f.2 of 2 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig in een bocht binnen de bebouwde kom niet de rechterzijde van den weg houden: Ma. D. echtgenoote van V. te Vlissingen f 2 of 2 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een weg rijden zonder vol doende remmen: F. G. te Veere, G. M. P. te Kloetinge f 5 of 3 d. h.; A. G. te 's Hee- renhoek f 15 of 10 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een weg rijden zonder voorgeschreven verlichting: A. D. te Goes f 3 of 2 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig dit zonder voldoende toezicht anders dan met in rust gebrachten motor op een weg laten staan: M. N. te Utrecht f 3 of 2 d. h. Als bestuurder van een rijwiel daar mede rijden zonder licht: M. D. te Wol- faartsdijk: f2 of 2 d. h. Als bestuurder van een rijwiel daar mede over een weg rijden op zoodanige wijze dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht: B. v. d. E. te Vlissingen: f 5 of 3 d. h. In de gemeente 's H. Abtskerke hande len in strijd met de bepalingen op de Bouwverordening dier gemeente: P. v. 't W, te 'sH. Abtskerke: ontslag van alle rechtsvervolging. In de gemeente Arnemuiden venten zonder vergunning: A. A. te Middelburg: f 2 of 2 d. h. In de gemeente Vlissingen voorwerpen op den openbaren weg uitkloppen anders dan op den daarvoor bestemden tijd: W. de B., te Vlissingen: f 3 of 2 d. h. Zonder vergunning loopen over een ge deelte van de trambaan dat niet voor het publiek toegankelijk is: Ca. Aa. v. A. te O. en W. Souburg f 3 of 2 d. h. Bij het gebruik maken van een Rijks kanaal niet zorgen dat de naam van den schipper op de voorgeschreven wijze op het schip is vermeld: G. M. gedom. te Vreeland: f3 of 3 d. h. Hooger beroep. Door E. H., 44 j., boekbinder te Walbach (Zwitser land), gedetineerd, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 31 Juli 1935, waarbij hij wegens dief stal in het hotel Brittannia is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Beleediging van Hitier. Voor het Haagsche Gerechtshof stond gistermiddag terecht een 23-jarige schil der te Middelburg, die wegens beleedi ging van het hoofd van een bevrienden staat, door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot f25 boete, subs 10 da gen hechtenis. De officier te Middelburg had beroep aangeteekend. In een verga dering te O.- en W.-Souburg zou ver dachte Hitier een bloedhond genoemd hebben. De Procueur-Generaal, Mr Brants, eischte, dat aan de straf zou worden toe gevoegd een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand met 3 jaar proeftijd. Arrest a.s. Dinsdag. Doodelijk ongeval. SLUIS. Hedenmorgen is het 12-jarig dochtertje van de fam. N. R. door een touringcar overreden en op slag gedood. Brand. DEN HAAG. Hedenmorgen brak brand uit te Scheveningen in een vischrookerij. Deze rookerij bevindt zich achter de woonhuizen aan den Zeesluisweg en heeft door middel van een plaats en een poort toegang tot de straat. De brand liet zich eerst nogal fel aanzien. De politiebrand- weer rukte met twee motorspuiten uit en het gelukte haar in korten tijd het vuur te bedwingen. De zolderétage van het pak huis brandde gebeel uit. Minister Deckers neemt afscheid. DEN HAAG. Na zijn bezoek gisteren aan Vlissingen, waar Minister Deckers afscheid van de Marine nam, heeft de Minister zich naar Rotterdam begeven voor een persoonlijk afscheid van den chef van het corps mariniers. Vervolgens heeft de Minister een be zoek gebracht aan de werf Wilton, ter bezichtiging van den daar in aanbouw zijnden kruiser „De Ruyter". Burgemeester van Meppel. DEN HAAG. Naar wij vernemen, zal de Staatscourant van hedenavond een Kon. Besluit bevatten, houdende de be noeming met ingang van 15 Augustus a.s. van den heer D. baron Mackay, thans burgemeester van Enkhuizen tot burge meester van Meppel. DALEN. De 55-jarige landbouwer H. B. te Oosterhesselschebrug kreeg vanmor gen, terwijl 'hij de paarden uit het land haalde een trap van een der dieren en werd op tlag gedood. Postbeambten gestraft. PARIJS. 63 ambtenaren der posterijen, die op 20 Juli hebben deelgenomen aan een verboden betooging tegen de bezui nigingsmaatregelen, zijn voor den duur van een maand uit hun functie geschorst. Ernstige branden. ATHENE. In de Macedonische stad Edassa zijn door een enorme brand 90 huizen in de asck gelegd. De inwoners, vooral vrouwen en kin deren, vluchtten uit de stad. Daar er een krachtige wind staat, vreest men voor uitbreiding. Of er ook menschenlevens te betreuren zijn is nog niet bekend. BORDEAUX. In het dorp Pian is een boschbrand uitgebroken, welke zich snel uitbreidde. Meer dan 500 H.A. dennen bosch en wijnstokken werden vernield. Twee kasteelen worden ernstig bedreigd en drie huizen moesten worden ontruimd. Een oude man, die op 'het veld werkte is in de vlammen omgekomen. CONJUNCTUURVERBETERING IN VERSCHILLENDE LANDEN. Nadat we reed3 eenigen tijd geleden wisten, dat de economische toestand in di verse landen belangrijk was verbeterd, ge lijk b.v. in Finland en in Zweden, is het bekend geworden, dat ook elders de voor uitzichten zich gunstiger lieten aanzien. Zoo is ook in Portugal een besliste ver betering van den eoonomischen toestand te bespeuren, terwijl ook in Spanje eenige vooruitgang merkbaar wordt. Argentinië en Chili staan er belangrijk beter voor dan eenige jaren geleden, terwijl Australië en Nieuw-Zeeland ten zeerste van de Otta- wa-overeenkomst hebben geprofiteerd. Z. Afrika verkeert in een periode van bloei, mede als gevolg van den in Ponden uit- gedrukten sterk gestegen goudprijs, ter wijl Japan, gelijk algemeen bekend, in geen enkel opzicht het verschijnsel der werkloosheid kent. Thans echter schijnt het, alsof de lan den, die beslissend zijn voor de wereldcon junctuur, Engeland en de Vereenigde Sta ten, eveneens een duidelijke opleving zul len gaan toonen. Men verwacht in de Ver. Staten een krachtige herfstopleving, ter wijl in Engeland het aantal werkloozen voor het eerst sedert vele jaren beneden de twee millioen is gedaald en dus minder dan de helft bedraagt van het grootste aantal in de crisis. In de Vereenigde Staten is men zelf nog niet zeker van dezen vooruitgang en voor al niet van den duur der verbetering. Na dat Roosevelt aan het bewind is gekomen heeft men reeds eenige malen een derge lijke verbetering beleefd, die dan echter na korten tijd door een scherpe inzinking werd gevolgd. In Engeland is men opti mistischer, en terecht. Daar is de verbete ring steeds geleidelijker geweest, zoodat men kan verwachten, dat de symptomen, die zich thans kenbaar maken, op een duurzamer en geleidelijk krachtiger wor dend herstel wijizen. Toch is de algemeene toestand in de we reld, met het voortdurend dreigende oor logsgevaar, met de wankele positie van Duitschland op economisch en financieel gebied, nog steeds een zoodanige, dat nie mand zich aan een voorspelling kan wa gen. De teekenen van herstel, die zich in een deel van de wereld vertoonen, kunnen door onverwachte gebeurtenissen steeds ieder oogenhlik ongedaan worden ge maakt. Maar dat neemt niet weg, dat zij er zijn, en dat zij de mogelijkheid van een geleidelijk toenemend herstel in zich ber gen, wanneer geen tragische gebeurtenis sen een verstoring zouden teweeg brengen. In ons land beschouwt meu deze teeke nen van verbetering met wantrouwen. Geen wonder, waar wij ten onzent van die verbetering niets en niets bespeuren. Men kan het zich dan haast niet voorstellen, dat het elders wél beter gaat. Het wordt thans echter tijd om ons ern stig te gaan afvragen, of wij kunnen vol harden bq die ontkenning van symptomen van verbetering in andere landen. Onze minister-president heeft eenigen tijd gele den, toen het over de quaestie van de ver beterde situatie in Zweden ging, als zijn meening gegeven, dat daar een „oorlogs conjunctuur" heerschte, en dat het de uit voer van wapenen was, die voornamelijk oorzaak zou zijh van de grootere bedrij vigheid in dat land. Zulks is toen van andere zijde krachtig ontkend, en een stu die van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft deze meening van onzen mi nister-president niet bevestigd. Geen mensch zal echter kunnen en dur ven beweren, dat de verbetering in alle bovengenoemde landen, in Zuid-Amerika, in Australië, in Finland, in België, in Engeland en de Vereenigde Staten thans, een gevolg is van de wapenfabrikage. Het is duidelijk, dat daarbij andere factoren in bet spel moeten zijn. Voor ons land komt het er dus op aan om vast te stellen, welke factoren tot dit herstel elders hebben bijgedragen. Ver moedelijk zal dit in ieder land aan andere oorzaken zijn toe te schrijden, en dit maakt het juist mogelijk om voor ons na te gaan, of wij geen leering kunnen trek ken uit de verbetering elders, om maatre gelen te beramen, die >ook voor ons land kunnen worden toegepast. Bovendien zal de economische verbetering elders toch de mogelijkheid moeten bieden voor die lan den om meer in te voeren, en wij' dienen er 'ons tevoren reeds rekenschap van te geven, dat wij tijdig moeten trachten een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3