DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. 231 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Poitchëquo en Girorekening 4M55. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent, Advortcnliün 90 cent per rogel, Ingezonden mededeelinien 00 eent per regel. Kleine Advertentiiin Dinsdags en Vrijdags fö.7B, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. De schuldvraag. Dat er in sommige R.-K. organen een zekere geprikkeldheid valt waar te nemen, is zeer goed verklaarbaar. Mee op hun aandrang is Mr Aalberse er toe gekomen zijn vertrouwen in het Kabinet op te zeggen en een kabinets crisis uit te lokken. Een crisis, die hij, zooals al zeer spoedig bleek, niet in staat was op te lossen. De zaak had voor de katholieken een nogal pijnlijken kant en een zekere ge prikkeldheid valt dan ook zeer goed te verklaren. Het is menschelijk. Toch mag dit geen reden zijn om nu van het gebeurde een geheel onjuiste voorstelling te geven, zooals b.v. de „N. Tilb. Crt." dat meende te moeten doen. Naar aanleiding van de radio-rede van Minister Colijn schreef dit blad o.m.: „De opwekking van den minister om nu toch voortaan niet in angst of on rust weer te gaan vluchten van de eene munt in de andere, alsof er nog geen leergeld genoeg betaald ware, is heel goed op haar plaats geweest. Maar velen, die thans geld verloren heb ben, zullen verzuchten: had de heer Colijn dit maar bedacht, toen hij door zijn on gemotiveerde uitdaging van de Katho lieke partij het antwoord uitlokte, dat zeker niet kon worden gegeven." Hier worden, zooals ieder kan consta- teeren, de zaken precies omgekeerd. Men tracht nu de schuld van het ge beurde te schuiven op de schouders van Minister Colijn. Dat is niet ridderlijk, niet ruiterlijk. Openlijk schreef b.v. het „Dagblad voor Zeeland", dat aan het gepruts van dit Kabinet een einde behoorde te komen, weshalve het optreden van de R.-K. frac tie openlijk werd toegejuicht. En in dit oordeel stond dit blad volstrekt niet alleen. De zaak is zóó en niet anders, dat het de R.-K. fractie was, die het conflict uit lokte en die voor de schadelijke gevolgen in de eerste plaats verantwoordelijk is. Dat men zich daarover weinig gerust gevoelt is te begrijpen. Maar het gaat niet aan zich van zijn verantwoordelijkheid te ontdoen en de schuld op anderer schouders te leggen. REVOLUTIONAIRE WOELINGEN TE BREST. De oorlogshaven gesloten. Communistische intriges. Dinsdag hebben te Brest ernstige on geregeldheden plaats gehad, waarbij po litie en gendarmerie hebben moeten in grijpen. Daar de prefect ongeregeldheden vrees de in verband met de uitbetalingen, die Maandag zouden plaats hebben met voor het eerst een vermindering van 10 pro cent, had hij het arsenaal door gewa pende macht doen bezetten. De manifes tanten legden deze voorzorg uit als kwa de trouw en staakten het werk. Zij vorm den een optocht met de roode vlag voor op en al spoedig nam deze betooging een politiek karakter aan. Van het departement van Marine werd de vlag verwijderd en door een roode vervangen. Den heelen dag bleef het onrustig en er ontstonden herhaaldelijk botsingen tusschen arbeiders en de koloniale troe pen, die energiek de afzetting verdedig den. De deur van de prefectuur bezweek, doch de betoogers konden verspreid wor den. Men schatte hun aantal op tien duizend. Overal in de stad hield men de ijze ren rolluiken gesloten. Ofschoon het gisteren den schijn had, dat de autoriteiten den toestand in Brest en Toulon steeds meer in de hand krij gen, is de rust er nog niet teruggekeerd. Telkens laaien de stakingsbewegingen weer op. In het arsenaal ligt nu het werk stil en het passagiersverkeer over het Kanaal tusschen Engeland en Havre is stopgezet. Gisteren heerschte in den middag weder een tamelijk groote opgewondenheid on der de arbeiders. De „Internationale" weerklonk op diverse plaatsen. Toen de arbeiders, die te werk zijn gesteld aan den pantserkruiser „Duinker ken", het werk neerlegden, liet de ma rine-prefect dadelijk de alarm- en brand klok luiden en de werf sluiten. De technische adviseur der Fransche regeering en vroegere onderstaatssecre taris Gignoux zegt in een artikel in de „Journée Industrielle", dat alle onge regeldheden aan de communisten te wijten zijn. Hij is van meening, dat de bezuinigingsdecreten slechts als voor wendsel hebben gediend. Het plotseling opflikkeren van de communistische ter reur is overigens aan bepaalde gebeurte nissen van buitenlandschen politieken aard toe te schrijven. HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. Ook Abessynië gaat mobillseeren. Evenals Italië gaat Abessynië voort met de mobilisatie van het leger, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Groote moeilijkheden worden echter on dervonden door den zwaren regenval, daar de droogteperiode nog niet is be gonnen. Hoe groot hun leger is, schijnen de Abessyniërs zelf niet te weten. Men acht het echter waarschijnlijk, dat zij over 750.000 man zullen kunnen beschikken, die evenwel niet allen geweren en munitie hebben, terwijl slechts de helft eenig idee heeft van de moderne Europeesche oor logvoering. Tot diegenen, die met de op leiding der vrijwilligers belast zijn, be hoort ook de Amerikaansche negervlieger „De Zwarte Adelaar", die geen plaats als officier-vlieger kon krijgen en nu bij het veldleger de recruten opleidt. Om de soldaten tegen eventueele gas aanvallen te beschermen, zijn uit Duitsch- land 3000 gasmaskers ontvangen; een zen ding van 20.000 stuks zou zich nog op weg naar Abessynië bevinden. Voor het pas opgerichte Roode Kruis heeft de keizer reeds ongeveer 500.000 Maria Theresia- thalers ontvangen. Uit Rome wordt gemeld, dat Italië de vorming van een vreemdelingenlegioen overweegt. Dagelijks melden zich name lijk vreemdelingen, voornamelijk Honga ren, Grieken en Engelschen aan, die bij een eventueelen oorlog met Abessynië aan de zijde van 'Italië willen strijden. Men schijnt het niet doelmatig te ach ten de buitenlanders in de Italiaansche regimenten op te nemen en geeft de voor keur aan een corps, dat uitsluitend uit vreemdelingen bestaat. Tot nu toe is geen definitief antwoord gegeven op de talrijke aanbiedingen, doch men verwacht, dat er spoedig toestemming tot inlijving zal wor den gegeven. De Fransche premier Laval, aldus een Reuter-telegram uit Parijs, heeft gisteren de gezanten van Engeland en Italië ont vangen, vermoedelijk ter bespreking van de driemogendheden-conferentie over Abessynië. Men verwacht, dat na den ministerraad van morgen nadere bijzon derheden over plaats en datum dezer con ferentie zullen worden medegedeeld. Militair accoord tusschen Frankrijk en Italië? Uit Rome wordt gemeld, dat het feit, dat twee divisies van de Fransoh-Ita- liaansche grens teruggetrokken zijn, den indruk heeft gewekt, dat het indertijd ge publiceerde bericht, volgens hetwelk tus schen generaal Gamelin en den chef van den Italiaanschen generalen staf, maar schalk Badoglio, bij hun bespreking in Italië, een soort militair accoord zou zijn bereikt, juist is. Deze indruk is nog ver sterkt, doordat aan maarschalk Badoglio hot Grootkruis van het Legioen van Eer is verleend. Wanhoopsstemming der Fransche boeren. Het bestuur der vereeniging tot behar tiging der belangen van de boeren, waar bij 499 boerenbonden uit Noord-Frankrijk zijn aangesloten, heeft een motie aange nomen, welke kenteekenend is voor de stemming onder de boeren. Deze motie luidt als volgt: „D'e ern stige raadgevingen en waarschuwingen aan het parlement en aan de openbare meening, zijn zonder succes gebleven. Protestbetoogingen en verzoekschriften aan het parlement zijn reeds in normale tijden verouderde en ontoereikende mid delen, doch in een revolutionnairen tijd, waarin wij sedert maanden leven, moeten zij volkomen zonder uitwerking blijven. Wanneer de landbouwers gedwongen worden, hun oogsten tegen hongerprijzen van de hand te doen om hun verplichtin gen na te komen, zal het hun duidelijk worden, dat zij volkomen te gronde zijn gericht. Zij zijn vastbesloten niet meer den weg der doellooze onderhandelingen en compromisoplossingen te bewandelen. Wanneer de dappere verdediging geen vruchten meer draagt, zijn zij' vastbe sloten alle maatregelen te treffen, welke hun wanhopige toestand noodzakelijk maakt. Zij hebben niets meer te verliezen en kunnen daarom alles wagen." Sterke toeneming Italiaansche tarwe-invoer. D'e tarwe-invoer van Italië is in Juli sterk toegenomen. Hij bedroeg n.l. 69.281 tons tegenover 29.747 tons in de overeen komstige maand van het vorige jaar. De grootere invoer is een gevolg van de groo- tere behoeften voor de troepencontingen ten, die naar Italiaansch Somaliland en Eritrea zijn gezonden in verband met het Italiaansch-Abessynisch geschil. Padvindersbeweging. Volgens D'agens Nyheter zou het moge lijk zijn, dat prins Gustaaf Adolf, de zoon van den Zweedschen kroonprins, gene raal Baden Powell zal opvolgen als lei der van de internationale padvindersbe weging, zoodra deze laatste den leeftijds grens heeft bereikt. Drie Belgische generaals op één dag overleden. Gisteren zijn te Brussel drie Belgische generaals overleden, die zich tijdens den wereldoorlog zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Het zijn luitenant-generaal De Rache. een populaire figuur, die zioh bij den generalen staf ten zeerste heeft on derscheiden; luitenant-generaal Scheer©, de laatste der divisie-generaals van den slag aan den IJzer en ten slotte luitenant- generaal Burguet. Laatstgenoemde heeft o.m. in 1915 den z.g. ,,Boyau de la mort" (doodenloopgraaf) laten graven, welke thans nog als historisch monument be waard is gebleven. Na den wapenstil stand werd luitenant-generaal Burguet tot bevelhebber benoemd van het Belgische bezettingsleger in Duitschland. De Duitsche exportbelasting. Het Wad de Information verneemt van haar Berlijnschen correspondent, dat de belasting ten gunste van de exportindu strie, waardoor de Duitsche industrieën en ondernemingen, die voor de binnen- landsche markt werken, eenige weken ge leden werden getroffen, niet die resultaten heeft gehad, die daarvan werden ver wacht. Men kan zelfs zeggen, dat deze maatregel nagenoeg een volledig fiasco is geworden. Men had gehoopt, dank zij deze belas ting, 1 milliard mark te kunnen aanwen den voor de Duitsche dumping op de bui- tenlandsche markt. Naar verluidt zou tot dusverre 500 millioen markt zijn binnen gekomen. Als gevolg van dezen toestand overweegt de minister voor oeconomische zaken, de belasting uit te breiden door er ook de industrieele en handelsonderne mingen, die tot nu toe vrijgesteld waren, aan te onderwerpen. Een wetsontwerp van een dergelijke strekking zou op het oogenblik bij' het mi nisterie voor oeconomische zaken in voor bereiding zijn. Groote droogte in Engeland. De aanhoudende droogte doet thans in Engeland zijn uitwerking gevoelen. Bridington-district heeft in de geheele maand Juli niet meer dan 1/3 duim regen gehad. In de dorpen betaalt men reeds een penny per emmer water. Wat de watervoorraad van Londen be treft, deze staat nog ongeveer 500 mil lioen gallons boven het peil van verleden jaar, zoodat watergebrek vooreerst niet te vreezen valt. In verschillende gebieden in 't Zuiden des lands wordt de droogte echter nij pend en vreest men het ergste voor de nog te velde staande oogsten en voor de opbrengst van de boomgaarden. Builenpest in China. In de Ghineesche provincie Foekien is in het district Loengjen builenpest uitge broken. D'e pest eischt dagelijks meer dan 50 slachtoffers. De provinciale autoritei ten nemen krachtige maatregelen om uit breiding der ziekte tot het overige deel der provincie te voorkomen. Korte Berichten. De aanhoudende was der Gele Rivier heeft het gevaar voor overstroomingen in West-Sjantoeng doen toenemen. De spoor lijn Tientsin-Poekau staat dan ook cp het punt te worden overstroomd. In Aranjuez (Spanje) sloeg tijdens een hevig onweder de bliksem in een groep arbeiders, die onder een brug wa ren gaan schuilen. Drie hunner werden op slag gedood, terwijl vele andere ern stig werden gewond. Uit naam van de Britsche regeering zijn, naar Reuter verneemt, op 26 Juli jl. 'bij den Italiaanschen ambassadeur te Lon den krachtige stappen ondernomen, naar aanleiding van de tegen Engeland gerich te aanvallen in de Italiaansche pers. Tot dusver is hierop nog geen antwoord binnen gekomen. Uit de Vereen. Staten werden 151 buitenlanders verbannen, daar zij zich schuldig gemaakt hadden aan den handel in verdoovende middelen, aan het maken van valsche munten en andere zware de licten. Pcstzegelgeschenk voor Prinses Juliana. Namens den. Wereldbond voor Vrou wenkiesrecht en Gelijk Staatsburgerschap heeft Mej. Rosa Manus, vice-presidente van dezen bond aan H. K. H. Prinses Juliana de serie vrouwen-postzegels aan geboden, welke in Turkije zijn uitgegeven ter gelegenheid van het onlangs te Istan- boel gehouden Xlle congres. De zegels zijn aangebracht in een fraai geteekend omslag. Het heeft H. K. H. behaagd dit geschenk, waarvoor zij haar erkentelijk heid heeft betuigd, te aanvaarden. DE REIS VAN DE KONINGIN EN VAN PRINSES JULIANA. De aankomst te St Fillans. De Koningin en Prinses Juliana zijn met gevolg in den loop van den middag, na een prachtigen autotocht, die begun stigd werd door schitterend weer, in St Fillans aangekomen. Dwars over de hoofdstraat was wederom een doek ge spannen, waarop in het oude Gaelio den hoogen bezoekers honderdduizendmaal welkom werd toegowonscht. De ingang van het hotel was belegerd door persfotografen en een groot aantal belangstellenden. Aangezien de Koningin alle drukte en opzien wilde vermijden, be trad zij daarom het hotel aan den achter kant. 'Door den achtertuin en een bijkeu ken kwam zij het Drummond Arms hotel binnen. Toen de Koningin echter kort na haar aankomst vernam, hoe groote teleurstel ling dit had veroorzaakt bij de persfoto grafen, waarvan sommigen een groote reis achter den rug hadden, verklaarde zij zich onmiddellijk bereid voor de pers fotografen te poseeren. Den avond heeft de Koningin rustig in het hotel doorgebracht. „Weerafdeelingien" e.d. van de N. S. B. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid van der Heide in verband met een door de natio- naal-socialistische beweging genomen be sluit tot oprichting van een nieuwe orga nisatie, welke bij een eventueel verbod van de weerafdeelingen in de plaats daar van zou kunnen treden, heeft de Minister van Justitie nader medegedeeld: 1. De regeering volgt de oude en nieu we organisaties van de Nationaal-Socia- listische Beweging met aandacht. De „troepen", waarop, gezien het medege deelde in vraag 2, in de vragen wordt ge doeld, zijn, voor zoover bekend, geen zeer nieuwe organisaties in de N. S. B. en niet bestemd of geschikt om hij een even tueel verbod van de W. A. daarvoor in de plaats te treden en naar den schijn naast de N. S. B. te staan. 2. De bedoelde groepen, ook wel eens doch naar het oordeel van de N. S. B. ten onrechte „stormtroepen" genoemd, hebben naar is gebleken in de eerste plaats tot doel colporteurs te beschermen al bestaat wellicht de mogelijkheid, dat zij vroeg of laat in feite een ruimer ar beidsveld vinden. Hoewel binnen die groe pen naar een strenge discipline wordt ge streefd en de aanneming van leden met inachtneming van bijzondere eischen van geschiktheid voor het door de N. S. B. beoogde doel geschiedt, schijnt het voors hands nog minder juist haar een militair of semi-militair karakter toe te kennen. 3. Afgezien van den al dan niet on-Ne- derlandschen aard eener organisatie blijft de regeering van oordeel, dat groepsvor ming, die in werkelijkheid een militair of semi-militair karakter zou gaan dragen, door de 'Overheid dient te worden tegen gegaan. Zij zal niet nalaten dienovereen komstig de noodige maatregelen te treffen en, indien noodig, voorstellen te doen. Gaat België den Invoer van mosselen contingenteeren? Naar officieel verluidt overweegt de Belgische Regeering plannen om binnen enkele weken den invoer van mosselen uit Nederland te contingenteeren. Om trent de eventueele kosten der vergunnin gen zal dan eveneens beslist worden. De invoer van Nederlandsche mossels naar België blijkt intusschen reeds sterk ver minderd te zijn en zal daardoor denkelijk nog verminderen. In de eerste vijf maan den van dit jaar voerde Nederland naar België 6.409.800 kg. mossels uit ter waar de van 2.074000 frank in die periode over 1935. Steun aan het Nationaal Luchtvaartfonds. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat ge durende een door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken te bepalen tijdvak, van Rijkswege ten bate van het Natio naal Luchtvaartfonds een bijzondere post zegel verkrijgbaar wordt gesteld. Deze bijzondere postzegel wordt uitgegeven in de frankeerwaarde van 6 cent. Het wordt met een door den Minister van Binnen- landsche Zaken te bepalen toeslag boven de frankeerwaarde verkocht. Het zegel draagt een voorstelling ver band houdende met het doel der uitgifte. De opbrengst van dit zegel, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak en andere bijzondere kosten uit de uitgifte voortvloeiende, wordt ter beschikking gesteld van het genoemde fonds. De geldigheidsduur voor het gebruik eindigt met den 31en December 1936. Scheidsgerecht sigarenindustrie. Het scheidsgerecht, dat was ingesteld in verband met 'het arbeidsconflict in de sigarenindustrie hier te lande, heeft thans uitspraak gedaan. Wij ontleenen daaraan, dat een loonsverlaging als voorwaarde Binnenland. Koningin en Prinses in Schotland. D'e Senaat over het verkeer op de wegen. Merkwaardig natuurverschijnsel. Inschrijving jeugdige werkloozen. Buitenland. Revolutionaire woelingen te Brest. Groote droogte in Engeland. Het oonfiict ItaliëAbessynië. Moeilijkheden in de Belgische landbouw. voor een verbetering in den toestand niet geheel is af te wijzen. Echter zal 'tevens het „randbedrijf" moeten worden beteu geld. Loonschalen voor vormwerk worden vastgesteld varieerend (voor een 3e klas gemeente) van f 16 tot f 10 en voor ar beid aan de compleet-machine varieerend van f3.84 tot f24. De hierin verwerkte loonsverlaging treedt 1 October a.s. in werking en geldt tot 1 October 1936. Een ondernemers-overeenkomst wordt verplichtend gesteld. DE KATHOLIEKE MINISTERS EN COLIJNS VERKLARING. De Haagsehe Briefschrijver in de „Tijd" plaatst bij een passage uit zijn laatste be schouwing de volgende opmerking. „Naar ons ter oore kwam, is deze ver onderstelling niet geheel juist. D'e Katho lieke leden van het Kabinet hadden aan de verklaring in dien vorm niet hun goed keuring gehecht. Naderhand heeft met name Ir Gelissen, over de voortvarendheid van den in de Regeeringsverklaring op dit stuk onheheersohten D'r Colijn zijn misnoegen uitgesproken. Ook de beide an dere katholieke Ministers schijnen er slecht over te spreken te zijn geweest. Al leen blijft onverklaarbaar, waarom ze niet zoo spoedig mogelijk door een open lijk protest blijk gaven, met de beleediging van de Katholieke Fractie niet in te stemmen. Van andere zijde werd ons verzekerd, dat de Katholieke Ministers het voorle zen der Regeeringsverklaring hebben bij gewoond in den Kabinetsraad. VERPLICHTE INSCHRIJVING JONGE WERKLOOZEN BIJ ARBEIDS BEURZEN. Vrijheid In het kiezen van een beroep. In verband met een ministeriëele cir culaire houdende verplichte aanmelding bij de arbeidsbeurs van kinderen van werklooze arbeiders, die den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt, had de heer de Visser aan den minister van Sociale Za ken eenige vragen gesteld. Minister Slingenberg deelt in zijn ant woord daarop mede, dat de minister heeft bepaald, dat, behoudens in bijzondere omstandigheden, alle tot werken in staat zijnde niet verdienende inwonende gezins leden van 15 jaar of ouder zich als werk zoekenden bij het orgaan der openbare arbeidsbemiddeling moeten laten inschrij ven. Het is echter niet juist, dat in feite de leiding van het orgaan der arbeids bemiddeling zou uitmaken welk beroep de betrokkene moet kiezen. Laatstgenoem de toch is volkomen vrij dat is in de desbetreffende circulaire nadrukkelijk vastgelegd om zich te laten inschrij ven voor het door hem/haar zelf geko zen beroep. Medegedeeld is slechts, dat indien het orgaan der arbeidsbemiddeling meent, dat het gezinslid zich heeft laten in schrijven voor een vak, waarin hij/zij geen kans van slagen heeft in verband met ongeschiktheid voor of weinig vraag naar arbeidskrachten in dat vak deze moeilijkheid zooveel mogelijk uit den weg dient te worden geruimd door over leg tusschen den directeur der arbeids- beidsbeurs of den agent der arbeidsbe middeling met de(n) betrokkene. Heeft het overleg niet het gewenschte resultaat dan kan het orgaan voor steunverlee- ning, dus niet het orgaan der arbeids bemiddeling, den betrokkene de verplich ting opleggen, zich bovendien voor een vak te doen inschrijven, waarin meer kans van slagen voor den betrokkene bestaat. De vraag of het juist is, dat door den minister een circulaire is uitgevaardigd, waarbij verplichtend wordt gesteld, dat alle zoons en dochters van werklooze ar beiders, die den leeftijd van 15 jaar heb ben bereikt, zich als werkzoekenden aan de arbeidsbeurs melden, met dien ver stande, dat in feite de arbeidsbeurs-auto riteiten uitmaken voor welk beroep deze jonge werkloozen in aanmerking komen, wordt, behoudens het volgende, bevesti gend beantwoord. De werklooze gezins leden zijn niet verplicht eiken, doch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1