BULLETIN JAVA heelfyn KARAVANEN Uit de Provincie aoed en toch, J goedkoop NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN! Ga vandaag nog een paar pak ken halen, en anders morgen Ingezonden Mededeellng. in Honderdduizend huit- oezinnen it EDELWEi55r ZEEPPOEDER bekend Maar Tienduizenden huitmoedert 'welen nog niet dal zij de ge heel* gezin&wasch kunnen doen mei dén groot pak EDELWEISS voor 5 cent OE HAAS A VAN* BBERO". APELDOORN ZAL DE TWEEDE KAMER NOG IN DE EERSTE HELFT VAN AUGUSTUS BIJEENKOMEN? Gelijk men weet, zegt de „N. R. Crt." heeft het communistische Kamerlid L. de Visser zich tot de sociaal-democraten gewend met de bedoeling, dat de com munisten en soc.-democraten gezamenlijk op het beleggen van een vergadering in de eerste helft van Augustus zouden aandringen. De houding, door de soc.- democraten tegenover de communisten aangenomen, doet vermoeden, dat de so cialisten van zoodanige samenwerking niet gediend zullen zijn. Wel was bij het bestuur van de sociaal-democratische Ka merfractie reeds de vraag gerezen of naar aanleiding van de reconstructie van het kabinet-Colijn niet ten spoedigste een Kamervergadering moest worden gehou den. Wanneer bedoelde fractie gebruik mocht maken van art. 58 van het reg lement van orde, volgens hetwelk de voorzitter de vergadering belegt, als dit door tien leden, schriftelijk, met op gave van redenen, is verzocht, is het de groote vraag of dit practisch resultaat kan opleveren. Wij zwijgen van het feit, dat art. 58 geen bindenden termijn noemt zoodat in theorie do voorzitter, na het binnenkomen van zoo'n verzoek, ook de Kamer pas tegen begin September zou kunnen bijeenroepen. Wij nemen voor een oogenblik aan, dat de voorzitter, Jhr Ruys de Beerenbrouck, die zelf niets voor het beleggen van een vergadering in de eerste he'ft van Augustus voelt, niette min zooveel mogelijk eventueele verzoe kers ter wille zal zijn en dus binnen kor ten termijn de aangevraagde vergade ring zal beleggen. Wat zou men dan echter bereiken? In de eerste plaats rijst de vraag of de mi nisters dan wel aanwezig zouden kun nen zijn. Velen hunner hebben hun vacantie reeds vastgesteld en meer dan een van hen heeft waarlijk eenige rust wel van noode. Maar wat zou men bovendien be reiken als de Kamer over enkele dagen bijeen geroepen werd? In dat geval zal vermoedelijk een interpellatie worden aangevraagd, waarover in de volgende vergadering zal moeten worden beslist. De kans is echter geenszins uitgesloten, dat die volgende vergadering pas in Sep tember zal plaats hebben. Tien leden kunnen wel verlangen, dat er een ver gadering wordt belegd, maar zij kunnen niet doordrijven, dat er de daarop vol gende dagen ook zal worden vergaderd. Dat heeft de meerderheid der Kamer uit te maken. In dit geval zal in verband met den vacantietijd een stemming over deze zaak van allerlei toevallige omstan digheden afhangen. Om deze en andere redenen betwijfe len wij of het verstandig is, reeds nu een Kamervergadering te forceeren, en opperen wij het vermoeden, dat een even tueele aanvrage slechts formeeie beteeke- nis zou hebben en materiëel bitter wei nig zou uitwerken. Natuurlijk is het be grijpelijk, dat men zooveel mogelijk op de hoogte wenscht te zijn van de voor nemens der regeering. Maar daarvoor zijn misschien ook wel andere wegen aan te wijzen, daartoe kan misschien zelfs reeds eenigermate de radiorede van den premier dienen. Over enkele weken is na tuurlijk een uitvoerige gedachtenwisse- iing te verwachten. Wij stippen hierbij aan, dat het bijna nooit voorkomt, dat vergaderingen be legd worden op verzoek van tien of meer leden. De heer J. G. Pippel, directeur van de griffie der Tweede Kamer, noemt in zijn standaardwerk over het reglement van orde slechts drie gevallen: in April 1881, September 1909 en Januari 1924 is de vergadering belegd op verzoek van een aantal leden. Daarbij blijft het ech ter en in Januari 1924 was dat verzoek overbodig, aangezien de voorzitter ook reeds uit eigen beweging de Kamer had laten oproepen. Een weegbrug bij het Wolphaartsdijksche veer. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Zooals in Ihet verslag van de zomerzit- ting der Provinciale Staten van Zeeland is medegedeeld, is met algemeene stem men het voorstel van Gedeputeerde Sta ten om een brug over de zandkreek bij Kortgene te bouwen aangenomen. De uitvoering van deze beslissing hangt af van het feit of de benoodigde gelden van ca. 1 millioen gulden tegen 3Vs pcv. kunnen worden geleend, daar de exploi tatie tegen deze rente is berekend. Een week voor genoemde beslissing viel ia men begonnen bij den steiger van het Wolphaartsdijksche veer een weegbrug te bouwen om de vrachtauto's, welke met do boot meegaan, te wegen. De lading op de auto's wordt n.l. per K.G. berekend en dit geschiedt door opgave van den chauffeur. De weegbrug, welke 8 M, lang wordt, zal straks het juiste gewicht aangeven. Men vraagt zich echter af of het een week voor de beslissing over den bouw van een vaste brug over de Kreek in de Staten moest vallen, nog nuodig was mol den bouw van een weegbrug te beginnen. Tot den bouw hebben de Staten verleden jaar besloten. Komt de vaste brug over de Kreek er, dan heeft de weegbrug straks geen zin meer, daar zij dan enkele honderden me ters van die brug af komt te liggen. Zal in het verloop van 2 a 3 jaa- de bouwsom, welke tooh enkele duizenJeD guldens beloopt, zijn verdiend? Had men het niet beter die enkele ja ren zonder de weegbrug kunnen stellen en den toestand gelaten zooals die was? Waterschappen. Bij K. B. zijn benoemd: a. met ingang van 24 Aug. 1935, tot dijkgraaf van het waterschap Stave- nisse, C. Steendijk Czn, te Stavenisse; b. tot dijkgraaf van den Anna Maria- polder J. A. Moors, te Woensdrecht; c. tot dijkgraaf van den Völckerpolder, P. J. L. v. Meir, te Woensdrecht; d. met ingang van 1 Augustus 1935 tot gezworene van den Völckerpolder J. v. Wijk te Rilland-Bath; e. met ingang van 1 Augustus 1935 tot gezworene van den Clarapolder, E. J. Verraste te IJzendijke. f. tot lid. van het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Oost-Beve- landpolder G. Lindenbergh te Wilhel- minadorp. Aan G. A. v. Nieuwenhuijzen te Krab- bendijke is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den Oostpol der (Krabhendijke). Wemeldinge. Zaterdag geeft het Fan faregezelschap O.K.K. een concert in de tent op het dorp. Aanvang 8 uur O. T. Driewegen. De afd. Wijkverpleging te Driewegen-Oveizand 'hield haar jaarverga dering. De rekening sloot met een batig slot van f 60. Een paar jaar geleden be droeg het nog f 500. Wegens ziekte heeft dhr L. W. B. A. Mulder bedankt ais bestuurslid en lid van de commissie Wijkverpleging. In zijn plaats is benoemd dhr J. Bakker te Ovezand. Schore. Donderdagmiddag had in den kersenboomgaard van Rottier alhier een ongeluk plaats. De werkman W. liep met een geladen schietgeweer, dat plotseling' afging en waarvan de volle lading in de rechterkuit van den kersenwachter te recht kwam. Deze is daarna naar Ihet ziekenhuis te Goes overgebracht. Wolfaarisdijk. Gistermiddag had do bode v. Liere van Kats het ongeluk in den Bijsterweg, dat de lading beurtgoed in brand raakte. Met eenige arbeiders uit de buurt mocht het gelukken den brand spoedig te blusschen, zoodat de schade beperkt bleef tot eenige balen bloem, een kaas en wat planken. Arnemuiden. Woensdagmiddag toen de bode B. uit Kleverskerke, op de terugreis uit de stad, de afrit, ongeveer in de dorps kom afreed, viel per ongeluk het paard en kwam, daar de wagen niet direct tot stoppen kwam, het dier onder den wagen te liggen, terwijl B. ook van den wagen viel. Het lemoen was gebroken, de lading heeft men overgeladen in een anderen wagen. Het paard liep door den val eenige kwetsuren op. terwijl bode B. klaagde over pijn in een zijner schouders. Vermoede lijk loopt het ongeluk met eenige mate- rieele schade af. St. Laurens. Door het plaatselijk co mité „De Zeeuwsche Beker" werd alhier ingezameld voor de verdrukte Christenen in Rusland f 185,20. Grijpskerke. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de bur gemeester. Met kennisgeving afwezig wet houder Rotte en A. Louwerse. Blijkens ontvangen schrijven van den Commissaris der Koningin heeft H. M. de Koningin met ingang van 27 Juli 1935 den heer J. J. de Keijzer herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. De verordening inzake heffing baatbe lasting is thans Koninklijk goedgekeurd terugontvangen. In verband hiermede wordt het kohier dezer belasting vastge steld op een bedrag van f 855,29. In be ginsel wordt besloten tot aankoop van de zijkanten van den Hooglandschen weg, zulks op verzoek van den Polder Wal cheren. Deze koop zal een uitgaaf van plm. f 60O vorderen. Een verordening bedoeld in art. 16 lid 3 van het Motor- en Rijwielreglement wordt vastgesteld. De ge loofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden werden in orde bevonden, en wordt tot toelating dezer leden besloten .Uitloting gemeenteschuld vindt plaats. De gemeente-rekening van den dienst 1934 wordt aangeboden. Voor wat hetreft den gewonen dienst in ontvang f 26.499.21 en uitgaaf f 21.070,54, batig slot f 5428,67. Kapitaal'dienst in ontvang en uitgaaf f 2294.53. Over een schrijden van F. Sturm, al hier, houdende verzoek financieele mede werking te willen verleenen, opdat één zijlner kinderen kan worden opgenomen in de stichting 's Heerenloo te Ermelo, wordt druk gediscussieerd. B. en W. stellen voor deze medewerking te verleenen, omdat zij in dezen geen anderen weg zien. Uit het midden van den Raad wordt opgemerkt, dat gezinsverpleging voor de gemeente voordeeliger uit zal komen. Gevraagd wordt of in deze richting voldoende po gingen zijn aangewend, wat de voorzitter namens B. en W. bevestigend beant woordt. Besloten wordt tot het verleenen - van medewerking onder voorwaarde dat nogmaals pogingen in het werk zullen worden gesteld om bedoeld kind in een gezin geplaatst te krijgen. Gaat zulks niet dan zal de gemeente hiervoor ieder jaar een bedrag van plm. 1400 moeten beta len. Daarna volgt sluiting der vergadering. Ritihem, WoenBdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Ter Haar voltallig. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden werden in orde bevonden, zoodat tot toelating kon worden besloten. Ged. Staten hebben de begrooting voor het dienstjaar 1935 goedgekeurd. Blijkens een schrijven van voornoemd college zal de laatste termijn van de aan nemingssom voor het uitvoeren van ver- beteringsiwerken aan den Ritthenischen straatweg ad f 2206,80, benevens de kos ten van meerder werk ad f 80,64 door de provincie aan de gemeente worden uitbe taald. De voorzitter deelt mede, dat het in het voornemen van den Polder Walcheren ligt, vermoedelijk in November of Decem ber van dit jaar tot het stichten van een gemaal over te gaan. Blijkens schrijven van het Werkfonds 1934 is de aannemer verplicht, behoudens een percentage, de werklieden, benoodigd voor dit werk te betrekken door tusschenkomst van het orgaan der arbeidsbemiddeling alhier. Voorloopig zal een afwachtende nouding worden aangenomen. De officieels werkverschaffing is reeds twee weken geleden stopgezet. Dit neemt evenwel niet weg, dat nog aan verplich tingen van sommige landbouwers moet worden voldaan door het leveren van een werkkracht of dat de Groene Weg nog niet geheel in orde en nog zand benoo digd was. Waar momenteel de landbouw- werkzaamheden vele krachten voor zich opeisohten, ontmoette het geen bezwaar de werkverschaffing stop te zetten. De voorzitter brengt een bijzonder woord van lof aan de aangelanden, die door het beschikbaar stellen van hun paarden c.a. hebben medegewerkt. Dit is evenwel niet het geval ten aanzien van hen, die geen paarden bezitten, met uitzondering van enkele personen. Gedeputeerde Staten zullen opmerk zaam worden gemaakt op den precairen toestand van den Ouden Vlissingschea Weg, aangezien deze in geen enkel op zicht meer 'beantwoordt aan de eischen van het moderne verkeer. D'it veroorzaakt veel last en ongerief voor een groot ge deelte der inwoners dezer gemeente en in het bijzonder die, welke woonachtig zijn in de buurtschap Welzinge. De landbou wers aldaar zijn verplicht door de ligging van hun boerderijen uitsluitend van vo- renbedoelden weg gebruikt te maken. In het bijzonder in het najaar, wanneer de suikerbieten en andere landbouwproduc ten moeten worden vervoerd, wordt veel last van den slechten toestand van den weg ondervonden. Doch niet alleen de landbouwers, maar ook de vrachtrijders, die de tuinbouwpro ducten van een groot deel der bevolking naar de Fruit- en Grentenveiling te Mid delburg vervoeren, zijn op bovendoelden weg aangewezen. Met betrekking tot de bestrating der wegen ia het B. en W. mogen gelukken, met dhr Jongepier te Serooskerke over een te komen, dat deze voor de gemeente wordt bestraat tegen den prijs v. f 0,10 p. vierk. M., indien de gemeente twee werk krachten beschikbaar stelt. Het voorne men bestaat de Dorpsweg opnieuw te be straten vanaf de woning van dhr Marijs tot aan die van dhr J. de Pagter. Raming f 100. Eveneens de Houtweg en de Zuid- weg. Raming f 175. Moest evenwel nog 'n voldoend bedrag beschikbaar blijven, dan kan de Dorpsweg nabij dhr I. de Visser te Rammekens worden herbestraat, aan gezien het wegdek te wenschen overlaat. Voorts wordt nog bestraat een gedeelte van den Dorpsweg vanaf de woning van L. Machielse tot aan de woning van P. J. de Pagter en een gedeelte vanaf de wo ning van Jan Cevaal tot aan den Drie sprong bij L. G. de Visser. Waar in den tegenwoordigen tijd geld tegen betrekkelijk geringen rentevoet kan worden geleend, hebben B. en W. het voornemen opgevat den Raad te advisee- ren de leening, welke is aangegaan ter bestrijding van de kosten van aanleg van het electrisch ondergrondsch net in de kom der gemeente te con verteeren in dien zin, dat de rentevoet van 5 pet. op 4 pet. wordt gebracht, zulks met ingang van 1 November a.s. De leening zal na aflos sing op 1 November groot zijn f 1440. Ingevolge art. 25 sub a der wet op de Personeels belasting 1896 wordt voor de paarden, welke niet uitsluitend gebezigd worden voor de uitoefening van een be roep of bedrijf een belasting geheven. Voor de gemeente Ritthem bedraagt deze belasting momenteel f 6 en 150 op centen of f 15 per paard. Thans zijn 10 paarden aangeslagen. Dit aantal ware hooger op te voeren indien het tarief van f 6 op f 4 werd gebracht (vermeerderd met 150 opcenten), dan kon met een totale heffing van f 10 worden volstaan. Ook loopt men de kans door de hooge belastingheffing, dat er toe wordt overgegaan dit belastingobject af te schaf fen. Dhr Boogaard juicht de verlaging toe, doch dan moet de heffing voor een perio de van jaren en niet voor slechts één jaar geschieden. Dhr v. d. Putte is het met den vorigen spreker eens en vraagt of dit geen pre cedenten tegenover andere belastingaan slagen ingevolge de Pers. Bel. wet schept. Met alg. st. wordt besloten het tarief per paard van f 6 op f 4 te brengen. Daar het vermoedelijk de laatste raads zitting waa waarbij do Raad in zijn oude samenstelling is bijeen geweest, dankt de voorzitter voor de aangename samenwer king, waarbij men steeds op het algemeen en niet op het partijbelang zijn oog had gericht. In het bijzonder dankte Spr. den heer De Pagter, die niet in den Raad terug keert. Wij zijn u aldus Spr. recht dank baar voor de groote belangen van onze gemeente, welke gij steedB hebt voorge staan. Moge het U in uw verder leven goed gaan. Dhr De Pagter dankt voor de gespro ken woorden en hoopt, dat de burgemees ter, de wethouders, de raadsleden en de secretaris gedurende de a.s. vier jaren het gemeentebelang hoog mogen houden. Bij de rondvraag vraagt dhr Cevaal of het bruggetje bij Allaart al gemaakt is, aangezien de plank was krom getrokken. De voorzitter antwoordt, dat het brug getje wordt verbeterd. Verder vraagt dhr Cevaal aan wie en voor hoeveel het gras aan den Rittheni schen Straatweg is verhuurd. Vervolgen® zegt spr., dat, waar J. de Pagter zooveel lof is toegezwaaid, het tijd wordt dat hij zijn hek eens schildert. Dhr De Pagter zegt toe, zulks te doen. Dhr Van de Putte vraagt, wanneer de opmetingen vanwege het kadaster met betrekking tot de gronden aan den Rit- themschen Straatweg zullen plaats heb ben. De voorzitter antwoordt, dat hij met den secretaris bij den landmeter van het kadaster te Middelburg is geweest en dat de opmeting vermoedelijk in Sept. of Oct. zal plaats vinden. Hierna sluiting. Zaamslag. De raad der gemeente kwam Donderdagnamiddag voltallig bijeen. Aangeboden wordt de gemeentereke ning dienst 1934, sluitende in ontvangst en uitgaaf gewonen dienst op f 106.966,65, en f 104.204,45 met een batig saldo van f2762,20; en den kapitaaidienst in ontvang en uitgaaf op f 89.700,67 en f 85.272,53)4 met een batig saldo van f 4428,léVï. Deze rekening met die van 't gem. electr. bedrijf werden in handen ge steld van de commissie van onderzoek. Aan P. Dees Wz. wordt een tegemoetko ming verstrekt uit de gemeentekas van f 25 voor het bij hem inwonende kind, dat de school voor Ghr. Volksonderwijs be zoekt. Gewijzigd wordt de verordening, rege lende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Van Gedep. Staten is een schrijven ont vangen dat het onderzoek der begrooting dienst 1935 aanleiding gegeven heeft tot enkele opmerkingen; zij' verzoeken de noo- dige wijzigingen aan te brengen, hetgeen zal geschieden. De posten voor het aanschaffen en on derhouden van schoolboeken, leermidde len en schoolbehoeften zijn geraamd op f 3.65 per leerling. Aangedrongen wordt op bezuiniging op dezen post tot een be drag van plm. f 2 per leerling. De voorz. en weth. de Feijter geven te kennen dat hierop niet meer te bezuinigen valt dit jaar. Enkele leden meenen dat dit bedrag niet te hoog is. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden worden door een commissie bestaande uit de leden D. Dees, G. H. H Wisse en S. Buyze onderzocht. De com missie adviseert tot toelating behalve van dhr D. G. Koopman, aangezien volgen® hen het geboortextract een dag te laat is binnengekomen. De voorz. geeft te kennen dat dit stuk in den morgen van 19t Juli in de bus van het gemeentehuis is aangetroffen. In den avond van 18 Juli heeft hij dhr Koop man, die hem het bewuste stuk ter hand wilde stellen, toen hij' hem op den weg te gemoet kwam, gevraagd om het in de bus van het gemeentehuis te stoppen. Hij heeft niet nagegaan of dit gebeurd is, maar des morgens van den volgenden dag was het in de bus aanwezig. De andere stukken dateeren van 17 Juli. D'hrn Haak en Hamelink meenen dat er tegen toelating geen bezwaar is. Voor het voorstel van de commissie stemmen dhrn H. Bakker, A. de Feijter, D. Dees, A. Dee3, G. Maas, G. H. H. Wisse en S. Buyze. Tegen dhrn A. Haak, K. Hamelink en de voorzitter. Dhr Koop man onthoudt zich van stemming. Zoodat dhr Koopman niet wordt toegelaten. Bij1 de rondvraag vraagt dhr Haak of het niet mogelijk is om den oorrespondent der arbeidsbemiddeling telefonisch aan te sluiten vanwege de gemeente. B. en W. zullen deze zaak nader bespreken. Naar aanleiding van het den leden toe gezonden rapport betreffende het vlegel- dorsohen maakt dhr A. Dees de opmer king, dat de proef z.i. niet geslaagd is. Uit dit rapport blijkt dat van 14 Jan. tot en met 30 Maart gedorscht is. Geduren de deze 11 weken zijn gemiddeld werk zaam geweest 47 personen waaronder 15 werkl'Oozen. Totaal is uitbetaald f2868.51 waaronder een post van f 165 voor een controleur. Da voorz. meent dat het prac tisch niet te zeggen is of die 47 menschen wel altijd zouden gewerkt hebben. Een deel hiervan was misschien ook werkloos geworden. Dhr Koopman herinnert er aan dat het slechts een proef geweest ia en dit valt toe te juchan in dezen tijd. Ook dhr Haak meent dat men op den goeden weg is en zou gaarne zien dat zoo doorgegaan kon worden. Dhr Maas hoopt dezen winter weer te kunnen dorschen; hij wil dit liever doen dan werkloos ronddwalen. Dhr Buyze bespreekt de werkverschaf fing aan het uitwateringskanaal en be- liigezonden Mededeellng. ■GSELdyk HI treurt dat menschen van Zaamslag, die evenveel grond verwerken als die uit Neu zen, hiervoor heel wat minder ontvangen; dit werkt volgens hem prikkelend en is niet aangenaam voor de betreffende per sonen. Ook vraagt hij of er geen voor schot meer gegeven wordt als men hij die werkverschaffing werkzaam is. Een geval wordt genoemd waarbij een vader van een gezin van 6 kinderen, die 4,5 dag in de werkverschaffing is werkzaam geweest, Zaterdags geen voorschot kreeg en toen die week slechts f 2.15 ontving voor het werk dat hij in het vrij® bedrijf had ver richt. De voorz. geeft te kennen dat de ver schillende normen in de werkverschaffing zijn vastgesteld door den inspecteur der rijkswerkverschaffing en dat de gemeente daarin niets heeft te regelen. Wat betreft het voorschot verstrekken kan hij meedee- len dat de laatste paar weken slechts een enkele dag door verschillende personen in werkverschaffing is gewerkt, en daar om is geen voorschot gegeven. Indien het absoluut noodig is kan men een voorschot bekomen. Dhr Haak en weth. de Feijter vinden het jammer dat het zoo geregeld is en aohten dat men bij evenveel werk ook hetzelfde bedrag zou moeten verdienen. Aan het einde der vergadering richt de voorz. zich tot de leden om hen dank te zeggen voor het werk dat in de periode die voorbij ging, door hen in het belang der gemeente is verricht, inzonderheid dhrn Bakker, D. Dees, G. H. H. Wisse, A. Dees en I. Buyze, die niet meer terugkee- ren. Deze leden spreken allen woorden ten afscheid, dankende voor betoonde mede werking, waarbij! dhr Wisse niet wil na laten het uit te spreken, dat hem de noo- dige medewerking ook wel eens is ont houden. Voetbal. Wemeldinge. Voetbaluitslag van Don derdag. Wemeldinge ILandbouw Crisis- Organisatie Z.L.M. 81. EEN INTERVIEW MET Mr SLINGENBERG. Aantasting van hoofdsommen niet wettelijk uitvoerbaar? Het „Haarlem's Dagblad" heeft een on derhoud gehad met den nieuwen minister van Sociale Zaken, mr M. Slingenberg. Wat zijn nieuwe taak betreft, zei de minister, dat hij zich ten volle bewust was een in dezen tijd wel zeer zwaren en moeilijken last op zijn schouders te ne men. Omtrent zijn plannen kon hij zich niet uitlaten. Het kabinet moet nog met zijin regeeringsverklaring in de Kamers verschijnen, en die verschijning zal nog wel eenige weken op zich laten wachten. In den algemeenen toestand van het Rijk ziet mr Slingenberg een belangrijk nieuw lichtpunt door de zeer verbeterde situatie in de OTerzeesche gewesten. Hij is overtuigd van de heilzame Yc-rbetering in den toestand der cultures en knoopte daar een opmerking aan vast over de nieuwe vooruitzichten van jonge menschen, die naar Indië gaan. Met een beperkte deflatie-politiek stemt de minister ten volle in; hij schaart zich gehael aan de zijde van het kabinet-Co- lijh. Ten aanzien van de z.g. „consequente deflatie" gaf hij te kennen, dat aantasting van de hoofdsom der vaste lasten groote verlichting zou kunnen beteekenen als die wettelijk uitvoerbaar was, maar hij' acht haar niet wettelijk uitvoerbaar en is van meening, dat zij practisch niet toe te pas sen is door de ongelijkheden, dus onrecht vaardigheden, die zij zou scheppen. Veel goeds verwacht de heer Slingen berg van de industrialisatieplannen van minister Gelissen. Men kan daarmee de werkloosheid niet wegnemen, maar zij zullen de werkloosheid binnen zekeren tijd aanmerkelijk kunnen verminderen. Zooals de cijfers zich thans verhouden, zouden zij 100.000 van de 450.000 werkloozen op den duur aan arbeid kunnen helpen. Omtrent een tweetal hoofdkwesties, die het werkloosheidsvraagstuk beheerschen' de internationale toestand en de toene mende mechanisatie, verklaarde mr Slin genberg, dat natuurlijk de eerste voor ver betering vatbaar blijft, de tweede niet, omdat mechanisatie zal blijven toenemen. De invoering van de veertigurige werk week blijft tot dusver, zooals bekend, bh de internationale besprekingen te Genève steeds haken op de loonkwestie. Wat de samenwerking van partijen in de regeering des lands betreft, verklaar de mr Slingenberg, dat hij die in toene mende mate in 's lands belang noodzake lijk acht. Samenwerking is eisch van den tijd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2