Of AKKERTJES ssen ode 1 Nog vraagteekens. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 258 AKKER-CACHETS O, Jeugd- ZATER- „Koren- ing 2.15 16 jaar v. d. kleine DEN „Slag- vankel- m zijn lachtig Kerk.) preken grieven bliek). Boek- ekhou- snman. laagde ig voor er zeer ding!) solli- twoud. iu De lacht, tdres: 'g. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. <De ZeeUi Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiën 30 cont per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 60 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dr COLIJN HEDENAVOND VOOR DE RADIO. Hedenavond om acht uur zal minister president dr H. Colijn voor beide zen ders zijn aangekondigde radio-rede hou den. Onder den titel „vraagteekens" schreef de Maasbode, dat de „onverwacht snelle oplossing, van de Kabinetscrisis" haar verschillende vraagteekens doet stel len. Allereerst: waarom zoo'n haast? „Ons bekruipt de vrees, zoo gaat het r.k. orgaan o.a. voort, dat Dr Colijn, ge lijk in 1925, aan losse besprekingen te veel waarde hecht, waardoor toen na en kele maanden zijn kabinet alweer ontslag moest vragen. Ook bij de formatie in 1933 zijn misverstanden gerezen, waardoor on- noodige ontstemming en vervreemding werden gekweekt. En hoe is het nu? Heeft de bespre king met Prof. Aalberse tot zoodanige overeenstemming geleid, dat 'het nieuwe kabinet kan optreden zonder vrees voor het opnieuw uitbreken van een latent aan wezig gebleven conflict? Wij kunnen het niet gelooven. Waren er tusschen den Formateur en den voor zitter der kath. Kamerfractie definitieve regelingen getroffen, waardoor het ver- trouwensconflict werkelijk opgelost zou zijn, dan zou hij toch zeker onmiddellijk zijn fractie hebben bijeen geroepen, om haar te raadplegen. (Dit is echter niet ge schied. Onze parlementaire redacteur meldde gisteren: „Unaniem was men het frac tiebestuur van oordeel, dat het aanbod van 'n ministerportefeuille niet aanvaard kon worden. Men achtte in de gegeven omstandigheden zulk een aanvaarding door den voorzitter van de Katholieke partij niet mogelijk en was na lang 'beraad van oordeel dat daarvoor geen voldoende grondslag tusschen de Katholieke fractie en het kabinet bestond." Hoewel „Het Vaderland" meent deze mededeeling als „geheel juist" te kunnen bevestigen, vernamen wij nader, dat ze niet geheel juist was. Vooreerst toch 'ging het niet over „een portefeuille", maar uit sluitend over Defensie. Eh vervolgens werd aan den Formateur niet bericht, zooals wij zoo juist citeerden, maar dit: „dat een aanvaarding (door mr Goseling) van de portefeuille van Defensie niet in staat zou zijn het vertrouwen, dat men in 's Lands belang hersteld zou willen zien, te ver zekeren", waarbiji nog werd afgezien van het veel belangrijkere: „de zakelijke basis voor herstel van een goede samen werking met de kath. Kamerfractie", waarbij klaarblijkelijk gedoeld werd op het regeeringsprogram van het te formee- ren kabinet. Wij kunnen hieruit niet anders afleiden, dan dat het nieuwe kabinet Colijn is op getreden, zonder dat vooraf eenige zeker heid was verkregen, 'dat het op 23 Juli geconstateerde vertrouwensconilict tus schen het 'kabinet en de grootste Kamer fractie bereids een bevredigende oplossing had gevonden. Is dit zoo, hoe kan dan het kabinet ongewijzigd weer optreden? En ten slotte: hoe 'is nu de verhouding tusschen de Kath. Kamerfractie en de drie in het 'kabinet zittende katholieke ministers? Is het op bevredigende wijze opgehelderd, of, en zoo ja waarom, zij de voor de kath. Kamerfractie zoo onnoodigl ernstig grievende Regeeringsverklaring hadden goedgekeurd? Het is toch volko men begrijpelijk, dat er bij de kath. Ka merleden verontwaardiging heerschte over het feit, dat zij mede door de drie kath. ministers in één hoek geduwd werden met de communisten en revolutionnairen? Nog meer vraagteekens zouden wij bij deze pijlsnelle kabinetsformatie kunnen stellen. Wij zullen het nalaten, maar zijn niet zonder zorg, of wel alles is gedaan om een da capo van 1925 te vermijden". Er zijn hier zeer zeker nog tal van vraagteekens te stellen, ook al houdt men rekening met het feit, dat met het oog op de onrust op de beursi een snelle op lossing van de Kabinetscrisis van groot belang was. Intusschen valt er o.i. niet aan te twij felen, dat de heer Colijn de redelijke zeiker- beid heeft verkregen, dat bet Kabinet niet opnieuw een stok tusschen de beenen zal worden gestoken. De lust om daartoe over te gaan zal trouwens, nu zoo duidelijk gebleken is dat de diverse brekers niet tot gezamenlijk bouwen in staat zijn, bij Kamerleden, die 'hunne verantwoordelijkheid beseffen, wel niet zoo groot zijn. Misschien dat de hedenavond door Minister Colijn te houden radio-rede i al kan die ook niet het karakter van een regeeringsverklaring dragen op ver schillende vragen reeds een antwoord geeft HET ITALIAANSCH-ABESSYN1SCH CONFLICT. De onderhandelingen duren voort. Italië heeft geld noodig. De onderhandelingen te Genève duren nog steeds voort. Volgens de laatste be richten is het nog wel niet tot een bevre digend accoord gekomen, maar men acht het toch mogelijk dat een regeling wordt getroffen die aan de spanning een einde zal maken. Hiertoe kan misschien ook meewerken het feit, dat naar verluidt, Italië tever geefs heeft geprobeerd in Londen de noo- dige credieten te krijgen. De Londensche bankiers achten naar het schijnt de fi- nancieele positie van Italië niet van dien aard dat nieuwe credieten verstrekt kun nen worden. Berlijn weert armlastige Joden. In verband met den opvallenden trek van Joden naar Berlijn, heeft het be stuur der stad een waarschuwing be kend gemankt, waarin deze trek onge- wenscht genoemd wordt en waarin iedere ondersteuning van naar Berlijn gekomen behoeftige niet-Ariërs geweigerd wordt. Zij zullen principieel verwezen worden naar het stedelijk asyl voor dakloozen, om dan langs den vlugsten weg weer te worden afgeschoven. De gezonken duikboot. Omtrent de ramp van de duikboot in de Finsche Golf wordt nader gemeld, dat de meeste der 55 opvarenden leerlingen van de school voor marineofficieren wa ren. Men zal trachten het schip te lichten en de slachtoffers zullen in dat geval op staatskosten te Kronstadt ter aarde wor den besteld. De sowjetregeering heeft besloten aan de familie van elk slachtoffer 1000 roebel uit te keeren. benevens pensioen. Een Amerikaansche bommenwerper vermist. Dertien vliegtuigen der Amerikaansche marine zijn gisteren aan de Californische kust opgestegen om te gaan zoeken naar een bommenwerper, die met dertig kop pen bemanning aan boord onder leiding van luitenant Scaer voor een vlucht bo ven den Stillen Oceaan was opgestegen, doch niet is teruggekeerd. Tot nog toe hebben de vliegtuigen geen spoor van het vermiste toestel kunnen ont dekken. Wel heeft men een olievlek aan getroffen, terwijl op 'het strand een vlieg- kap is aangespoeld. Men vreest, dat bet vliegtuig is vergaan. Het betreft hier een van de modernste en snelste machines der Amerikaansche luchtvloot. Zij was uitgerust met zes machinegeweren en kon verscheidene bommen van groot kaliber meevoeren. Verborgen schatten in Turkije. Te Athene is een maatschappij ge vormd, die zich tot taak heeft gesteld de schatten, welke de Grieken en de Arme niërs begroeven, toen zij bij de nadering van de Kemalistische troepen in 1922 overhaast Anatolië moesten verlaten, op te sporen. De Turksche minister van financiën heeft de maatschappij reeds van de noo- dige bevoegdheden voorzien en men heeft bereids een aanvang gemaakt met het verkennen van bet terrein, waar men ver moedt, dat de schatten verborgen zijn. Een eerste succes is bereikt, met het vinden van een hoeveelheid goud, ter waarde van tienduizend pond, nabij Ko- nia. De waarde van juweelen, geld en kost baarheden, welke door de vluchtelingen zijn begraven, wordt op een millioen gou den ponden geschat. Krachtens de Turksche wet moet vijf tig percent van den gevonden schat in de Turksche schatkist worden gestort. Anti-semietiscche onlusten. In de laatste dagen hebben in Oost- Opper-Silezië ernstige anti-semietische onlusten plaats gehad. Uit Schwientochlo- wits wordt thans gemeld, dat daar in den nacht van Woensdag op Donderdag tal- looze huizen en 'hekken voorzien zijn met anti-semietische opschriften. In verschei dene joodsche zaken werden de venster ruiten ingeworpen. Nergens konden de daders ontdekt worden. Kinderverlamming. Een ernstige epidemie van kinderver lamming is in de omgeving van Mann heim uitgebroken. De autoriteiten zijn ge dwongen de scholen te sluiten en de.bij eenkomsten van de Hitler-jeugd te ver bieden. Goederentrein In Texas ontspoord. Te Temple, in den staat Texas, is een goederentrein ontspoord, waarin ongeveer 60 tramps, de zwervers der Amerikaan sche wegen, die lange afstanden als blinde passagier in goederentreinen afleggen, waren geklommen. Vijftien hunner wer den door het omstorten en ineenschuiven der wagens gedood of kwamen om in den brand, die na de botsing ontstond, en on geveer 20 werden gewond. Korte Berichten. Het agentschap Rengo meldt uit Tokio, dat tengevolge van de overstroo ming van de Jaloe, nabij Antoeng, een duizendtal personen is omgekomen. Tusschen Ethiopië en Zweden is een vriendschaps- en handelsverdrag geslo ten, waarin de clausule van meest-begun- stigde natie is vervat. Omtrent uitvoer van wapens wordt niets vermeld. Naar vernomen wordt zal de maan- delijksche statistiek, welke Woensdag a.s. worden gepubliceerd, aantoonen, dat het aantal werkloozen in Engeland is gedaald beneden de 2 millioen. - In Sexten, in Tirol, zijn twaalf boer derijen door brand vernield, waardoor 52 menschen dakloos zijn geworden. 1 Vier groote electriciteits- en gason- dernemingen te New York hebben per 1 Augustus nieuwe tarieven ingevoerd, waardoor in de stad New-York de ver bruikers naar schatting per jaar 7 mil lioen dollar minder aan gas en electrici- teit zullen moeten betalen. De Deensche koning heeft de radio- telefonische verbinding met IJsland ge opend. De voormalige minister-president van IJsland, Thorhallson, is gisteren op 46-jarigen leeftijd overleden. Hij was lei der van de progressieve partij. i Het aantal slachtoffers van de hitte golf in het Middenwesten van de Vereen. Staten ia gestegen tot ongeveer 125. KONINGIN EN PRINSES NAAR SCHOTLAND. Men meldt ons dat Hare Majesteit de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zich voorstellen om zich op 6 Augustus voor het jaarlijksch zomerverblijf in het bui tenland naar Schotland te begeven. Zij zijn voornemens via Vlissingen met een boot van de Stoomvaart-Mij. „Zee land" naar Engeland te gaan en vandaar onmiddellijk door te reizen naar Schot land. STEMPELING VAN RIJWIEL- BELASTINGMERKEN. Medewerking van Regeering en Posterijen In de practijk kon bij ongevallen, reeds eenige malen, de identiteit van een ver ongelukten wielrijder worden vastgesteld. Verder was het eenige malen mogelijk, helers van gestolen belasting-merken te straffen, omdat gestempelde belasting- merken op hen werden gevonden. Om deze redenen heeft de bond van rijwielhandelaren (B.R.H.N.) besloten, de mogelijkheid van stempeling van rijwiel- belastingmerken aanmerkelijk uit te brei den. Bij alle leden van dien bond bestaat thans gelegenheid, de rijwiel-belasting- merken van naam en adres te voorzien. Dit stempel is op geen enkele wijze te verwijderen. Het ministerie van Financiën heeft toestemming voor de stempeling verleend. Posterijen heeft goedgevonden, dat gevon den plaatjes in de standaard brievenbus sen worden geworpen. Zij worden dan, tegen vergoeding van de gewone porto, aan den eigenaar terugbezorgd. Onze handel met Denemarken. Omtrent de moeilijkheden in de han delsverhoudingen met Denemarken, ver neemt het A.N.P., dat met ingang van heden de Deensche invoer in Nederland niet meer behandeld zal worden op basis van de in Januari j.l. gemaakte afspraak, doch dat inplaats daarvan voor dezen in voer uit D'enemarken autonome contin genten zullen gelden. Onze handelsbalans met Denemarken, welke steeds actief is geweest, is ten ge volge van de maatregelen en restricties, door de Deensche regeering genomen, veranderd in een voor Nederland nadee- lige balans. De Douglassen en de K. N. I. L. M. Inzake het gebruik van Douglastoestel- len door de K. N. I. L. M. op haar Indi sche lijnen, verneemt de „Java-Bode" het volgende: In de eerste plaats zullen de piloten zich de speciale geschiktheid voor het ge bruik van de Douglassen moeten eigen maken en daarvoor worden gebrevetteerd; thans is men bezig met hun oefening. Al leen de piloot De Graaf, die de Douglas sen uitbracht, is vooralsnog bevoegd. In de tweede plaats is het uitgesloten, dat de directeur van V. en W. de verant woordelijkheid zal willen dragen voor het aandoen onder alle omstandigheden van de contractueel verpliohte landings terreinen in Med&n en Semarang, zoolang deze terreinen niet voor de speciale Dou- glas-eischen zijn verbeterd. Mochten voor dat tijds.ip Douglassen in gebruik worden genomen, dan zal het al of niet dalen te Semarang of Medan geheel moeten worden overgelaten aan de verantwoordelijkheid van den piloot. Alvorens definitief wordt beslist over de vliegterreinen te Batavia, Semarang en Medan zal het departement van V. en W. een paar deskundigen naar Singapore zenden en misschien ook naar Kuala Lumpur tot bestudeering der vliegterrei nen aldaar. Vooral Singapore heeft de reputatie van een zeer goed vliegveld te bezitten. Loonsverlaging in de Tilburgsche wol-industrie. Woensdag werd tusschen het bestuur der Tilburgsche Fabrikantenv8reeniging en de besturen der arbeidersorganisaties opnieuw een conferentie gehouden. De be zwaren der arbeidersorganisaties werden ter conferentie nader toegelicht. De vertegenwoordigers der werkgevers plaatsten hier tegenover hun argumenten; zij meenden hun voorstellen te moeten handhaven, daar dit naar hun oordeel de eenige mogelijkheid was om de concur rentie met binnen- en buitenland te kun nen volhouden. Het voorstel tot algeheel® terugneming der loonsverlangingsvoorstellen kon door het bestuur der werkgeversvereniging niet worden aanvaard. Na langdurige bespreking heeft het be stuur der fabrikantenvereeniging besloten tegen a.s. Maandag een ledenvergadering bijeen te roepen, waar de argumenten en de bezwaren der arbeidersorganisaties on der het oog gezien zullen worden. Varkensgehakt in blik voor werkloozen. Eén dezer dagen is in opdracht van de Ned. Veehouderijcentrale een aanvang ge maakt met de fabricage van zuiver var kensgehakt in blik. De te verwerken var kens zijn eenigen tijd geleden afgenomen met het doel daardoor steun te verleenen aan de varkensprijzen; zij' zijn geconser veerd in de koel- en vrieshuizen. Het ligt in de bedoeling dit varkensge hakt ter beschikking te stellen van werk loozen en andere steuntrekkenden op de zelfde wijze als thans reeds geschiedt met het rundvleesch en gehakt in blik. Het nieuw te fabriceeren gehakt zal in zoo verre van het reeds gedistribueerde pro duct versohillen, dat het uitsluitend uit varkensvleesch en niet uit een mengsel van varkens- en rundvleesch zal bestaan. Deze fabricage is gewenscht doordat de vraag naar de door de Nederl. Veeboude- rijcentrale beschikbaar gestelde producten zeer groot is en nog steeds toeneemt. Op deze wijfee wordt bereikt een verlenging van den termijn van de beschikbaarstel ling voor werkloozen. Daalde het vorig jaar de afzet gedurende de zomermaanden tot 'onder de 100.000 bussen per week, in Juli van dit jaar was de afzet per week tusschen 250.000 en 300.000 K.G. Nader zal worden bekend gemaakt met ingang van welken datum de distributie van het nieuw te maken product een aan vang zal nemen. Een gemeente zonder Raad. In hun vergadering van 31 Juli 1935 hebben de Gedeputeerde Staten van Noord Brabant behandeld de bezwaarschriften van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heu vel, P. J. Robben Azn en M. J. Snoeren te Loon op Zand tegen beslissingen van den gemeenteraad van Loon op Zand be treffende de niet toelating van tot lid van den raad benoemden. De raad had besloten elf benoemden als raadslid toe te laten. Vier benoemden wer den niet toegelaten, omdat hun geloofs brief niet tijdig was ingezonden; van één der niet-toegelatenen ontbrak bovendien een tweetal bij den geloofsbrief behooren- de stukken. De niet-toelating van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, P. J. Robben Azn en M. J. Snoeren, die de kennisgeving, voorgeschreven in art. 14 der gemeente wet, niet hadden ingezonden, is gehand haafd op grond, dat hun geloofsbrieven niet tijdig waren ingezonden. De toelating van de elf overige benoem den is vernietigd op grond, dat zij hun geloofsbrieven niet tijdig hadden inge zonden. Gebleken was n.l. dat aan geen der benoemden, ook niet aan de elf door den raad toegelatenen, door den voorzitter van het Centraal Stembureau bericht ge geven was van de ontvangst der mede deeling, bedoeld in art. 15, 2e lid der ge meentewet. De burgemeester verklaarde, dat het bedoeld ontvangstbericht direct door 'hem was geteekend en afgegeven, doch dat door een onverklaarbare omstan digheid deize berichten voor alle gekoze nen waren gevoegd bij de stukken, welke voor eiken gekozene in een afzonderlijke map worden opgeborgen. Bedoeld stuk hebben de Gedeputeerde Staten niet als een „bericht aan den benoemde" aan vaard, nu het niet aan den benoemde ver zonden was of hem ter hand gesteld. Binnenland. Koningin en Prinses naar Schotland. Zal de Kamer nog in Augustus vergade ren? Varkensgehakt voor werkloozen. Vergadering van de S.-D. Kamerfractie. Buitenland. Het conflict ItaliëAbessynië. Amerikaansch bommenwerper vermist. met 't onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoon aanval van die el lendige hoofdpijn. Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog eenl Venast be- llïföimt* me)*t Ge, dat de dag steeds Produet prettiger wordt en dat het werk Beter vlot dan ooitl Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 18 stuks slechts 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont Vliegtuigen voor Indië's militaire luchtmacht. Meermalen is geweizen op de noodzaak eener spoedige versterking der militaire luchtvaart-afdeeling in Indie. Een belangrijke opvoering dier sterkte zal eerst kunnen plaats hebben na be schikbaarstelling van een grooter deel der algemeene middelen voor de defensie. Tot zoolang moet men zich met de kleinere middelen vergenoegen. Het doet ons ge noegen te kunnen melden, zegt de „Java- Bode", dat een bespoediging der moder niseering van de militaire luchtmacht in behandeling is. Met klem is er op aan gedrongen, de vernieuwing van bepaalde afdeelingen in een versneld tempo door te voeren. De;ze plannen 'hebben bij de regeering instemming gevonden. De commissie-Vreeburg is thans bezig met de z.g. „afname-proeven". Volgens de voorschriften strekt de keuring zich over vijftig vliegtuigen uit. Men verwacht dat dit vliegtuig in September in Indië zal arriveeren. Intusschen is de kiel voor 13 andere gelegd, terwijl de bouw in een goed tempo wordt voortgezet. Oud-Minister Van Dijk naar Indië. Donderdagmiddag is naar Marseille vertrokken dhr J. J. G. van Dijk, oud-mi nister van oorlog, teneinde zich aldaar op de „Indrapoera" naar Ned.-Indië in te schepen. Tijdens zijto verblijf in Indië hoopt hij aandacht te schenken aan verschillende aangelegenheden, vooral op defensie-ge bied, welke hem als lid der Tweede Kamer belang inboezemen. Het ligt in zijn voornemen in November in het vaderland terug te zij!n. HET NIEUWE MINISTERIE- COLIJN. Oordeel van de „Times". De „Times" wijdt een hoofdartikel aan den terugkeer van dr Colijn. Het blad is van oordeel, dat de minis ter-president van Nederland thans in een sterker positie is dan eerst. Na een lange uiteenzetting van de toestanden, welke leidden tot de crisis, verklaart de „Ti mes", dat er geen twijfel is omtrent de algemeene voldoening over den terugkeer van Colijn, aangezien in de huidige om standigheden een sterke man wordt ver langd aan het hoofd van de regeering, vooral nu de stabiliteit van den wereld toestand vermeerderd wordt met de in stabiliteit van de volbloedigheid van de Nederlandsche partijen en de moeilijkheid een meerderheid te vinden voor een con stante politiek. De „Times" besluit, dat Colijn zijn reeds groot persoonlijk prestige nog ver meerderd heeft. „Er was en is nog steeds twijfel of hij zal slagen in de taak, welke hij zichzelf heeft opgelegd. Men acht het mogelijk, dat hij tengevolge van de be sprekingen van de afgeloopen weken be sloten zal hebben een minder negatieve politiek aan te nemen en de radiorede, welke verwacht wordt, wordt met groote belangstelling tegemoet gezien, niet alleen in Nederland."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1