Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw •oMwtwwUtrijd, waarvan de uitalag vu al» volgt: Peraoneele baan: la pr, S, da Hoo 60 Sa pr. Jac, Vermeulen 60 p.; Se pr. ac. Louweree 92 p.; 4e pr, J. Geerae 90 p.; 0e pr. H. Polderman 89 p.5e pr. M. van den Brooke 86 p.; 7e pr. J. de Vieeer 84 p.; 8e pr. J, ln 't Anker 83 p.; 9e pr. J. J. Franae 79 p.; 10e pr. A. Vendevielle 78 p.; lie pr. N. Meeu 77 p.; 12 pr. J. Koster 77 p.; 13e pr. A. Gstó 74 p.; 14e pr. A. Willemse 73 p.; 15e pr. A. de Nood 71 p.; 16e pr. M. de Vlieger 08 p.; 17e pr. J. Meeu 66 p.; 18e pr. C. de Visser 64 p.; 19e pr. A. Mesu 61 p.; 20e pr. P. van Hekken 58 p.; 21e pr. A. Jobse 57 p.; 22e pr. P. Duvekot 56 p.; 23e pr. A. Wattel 56 p.; 24e pr. H. Louwerse 50 p.; 25e pr. P. Louweree 53 p.; 26e pr. C. Goedbloed 50 p.; Rozenprijs: Jac. Vermeu len 6 rozen; (Hoogste serie: Jac. Vermeu len 50 punten; Eerelbaan: 1 H. Polderman 49 p.; 2. S. de Roo 48 p. Poortvliet. Uitslag van de huishoude lijke wedstrijd van de schietvereen. „Ne derland en Oranje" alhier. Maximum 50 punten. Ie prijs K., J. v. d. Slikke 46 punten; 2e pr. Joh. Krijger 46 p.; 3e W. J. Gunter 46 p.; 4e K. M. Kur- vink 46 p.; 5. Joh. v. d. Hoeven 44 p.; 6. J. G. Dorst 43 p.; 7e P. Geene 43 p.; 8e W. Bolier 42 p.; 9e G. Sakko 42 p.; 10e P. Verburg 42 p.; lie W. Kurvink 42 p., 12e C. Geuse 41 p.; 13e J. Anthonisse 41 p.; 14e A. Dekker 41 p.; 15e D. Verburg 41 p.; 10e M. Geluk 41 p.; 17e C. Uijl 41 p.; 18e G. L. de Jonge 41 p.; 19e A. Kestekno 41 p.; 20e J. Quist 41 p.; 21e Joh. Geuze 39 p.; 22e Jan Voshol 39 p.; 23e Herm. Uijl Jz. 39 p. enz. Tholen. Uitslag serie-wedstrijden van Zaterdag 27 Juli, uitgeschreven door de Thoolsohe Korfbalvereeniiging. AM. 1 (A) S.S.S. (Ooltgensplaat) Velox '(Dinteloord) 13; Die Gouwe (N. Gouwe-Dreisdhor)T. K. V. (Heiningen) 11. Na strafworpen door Die Gouwe ge wonnen. Excelsior vrijgeloot 2e ronde: Excelsior (Z.'zee)Velox 13. Die Gouwe vrijgeloot. Finale VeloxDie Gouwe I 21. Afd. 2 (B) T. K. V. (Tholen)—Die Gouwe II (N. Gouwe-Dreischor) 2—0; D. S. S. (Nieuwerfcehk)O. D. I. (Klundert) 00. Na strafworpen door Nieuwerkerk gewonnen. Verliezersronde: O. D. I. (Klundert(Die Gouwe II (N. Gouwe-Dreischor) 22. Na strafworpen door Die Gouwe gewonnen. Finale: T.K.V. (Ttholen)—D.S.S. (Nieu- werkerk) 20. Uitslag wedvlucht Vilvoorde van le „Luchtpost" te Tholen. Afstand 70 K.M. Prijzen: 1, 3, 7, 10, 16 A. Rijnberg, 2, 5, 8, 9, 18, 19 B. Schot, 4, 12 P. v. Beers, 6 Fr. Nys, 11, 15 M. v. Noort, 13, 17 G. Prat, 14 M. Nys. Overduif B. Schot Gelost 11 uur. Aankomst le duif 12.15.9 Laatste 1.35.9. Uitslag wedvlucht Ofsigmis door „De trouwe duif", Tholen. Afstand 98 K.M. Prijzen: 1, 2, 4, 46 G. Havermans, 2, 5, 17, 20, 23, 34 Ghr. de Korte, 3, 32 J. Vermey, 4, 7, 11, 14, 21, 22, 30, 35, 39, 42, 43 A. Wagemaker, 6, 25 G. Haezen, 8, 16, 38, 44 J. Knuist, 9, 36 J. Berre- voeta, 10, 18, 41 G. Baay Nz., 12, 13, 29 L. Laban, 15, 28 D. Jansen, 19, 31, A. Baay, 26, 27, 33 C. Baay Pz., 37, 40 S. v. Luyk, 45 Jac. Baay. Gelost 12,30 u. Aankomst le duif 2.1.45; laatste 2.30.21 u. St. Maartensdijk. Gisteren kwam de voltallige raad in vergadering bijeen. De directeur der N.V. Waterleiding Mij. be richtte, dat als rente aan de N.V. ver schuldigd is f 10246,50. Na eenige bespre king werd besloten te trachten van hei Rijk een strook grond van 67 M2. te koo- pen a f 2 per M2. Bedoelde grond gelegen bij 't Postkantoor zou dan bij den openba ren weg worden getrokken, waardoor een groote verbetering van dat thans zeer ge vaarlijke kruispunt zou ontstaan. De kos ten voor verplaatsen van het thans be staande hek, komen voor rekening der gemeente. Van de billijkheid van een ver zoek van de bewoners van het Bleek veld enz. om het woonwagenkamp te ver plaatsen, bleiken alle leden overtuigd te zijn, maar waarheen? B. en W. zullen naar een geschikt terrein buiten de ge meente omzien. De rekeningen over 1934/35 worden als volgt vastgesteld: De gemeenterekening in ontvangsten en uitgaven op resp. f 105613,79 en f 102124,41, goed slot f 3489,38. De kapitaaldienst aan ontvang sten f 6226,57 en uitgaven f 5905,80, goed slot f320,77; de rekening van het gem. woningbedrijf in ontvangsten en uitgaven op f 11145,84, waarin een gemeentelijke subsidie van f 1786,94. De rekening van het B.A. wordt in ontvangsten vastgesteld op f 20.986,30V2 en in uitgaven op f21122,99, nadeelig saldo f 136.68V3. Hierna werden de geloofsbrieven onder zocht. Omtrent de toelating van dhr Lan- gejan ontspon zich een heele discussie, omdat genoemd lid op de rooster van am bachtslieden is geplaatst, die voor de ge meente werken. Nadat de voorzitter ver klaard had, dat wanneer dhr Langejan per 1 Sept. a.s. raadslid wordt, hij auto matisch van den rooster wordt afgevoerd, werd tot aller toelating besloten. In ver band met de huidige vraag naar arbeids krachten werd besloten de uitzending van werkloozen naar Anna Jacoba Polder tij delijk stop te zetten. Bij de rondvraag vraagt dhr Vroegop of de bestreden post van f500 voor salaris van den contro leur op de werkloozen door Ged. Staten is goedgekeurd. Tegen deze post waren o.a. de leden Quakkelaar en Bout in be roep gegaan bij Ged. Staten. De voorzitter deelde mede, dat deze post inderdaad door Ged. Staten is gehandhaafd. Hierna volgde sluiting. Ds belangstelling voor de Canadeesohe vijfllng, Voor de Canadeesohe vijfling bestaat nog Bteeda groote belangstelling. De kinderen maken het uitstekend en vertoeven met goed weer eiken dag van 8 tot 11 uur 's ochtends en van 1 tot 3 uur 's middags in de waranda van het zie kenhuis, waar zij warden opgevoed. Hiervan maken zeer velen gebruik, om de wonder-vijfling eens te zien. l'er dag komen ongeveer 1500 menschen in den tuin van het ziekenhuis naar de kinderen kijken en Zondag j.l. bedroeg het aantal over de 4000. Moeilijke arrestatie. Aan het bureau Raampoort te Amsterdam vervoegde zich gistermorgen een vrouw, die mededeelde, dat zij voortdurend door haar man werd mishandeld en daarom de bescherming van de politie inriep. Toen twee agenten haar naar haar woning, ge legen op de tweede etage van een perceel in de Nieuwe Leliestr., vergezelden, wei gerde de heer des huizes, een 35-jarig persoon, die meermalen met politie en ju stitie in aanraking is geweest, hen toe te laten. De agenten, zich aan zijn bedrei gingen niet storende, betraden de woning, waarop de man een stoel greep en daar mede verwoed om zich heen sloeg. Een ruit ging aan scherven, waarbij een der agenten aan de pink werd gewond. Belde politiemannen wisten den woesteling ten slotte te overmeesteren, waarna hij naar het bureau werd gebracht. De auto-botsing op den Haarlemmerweg. Omtrent het auto ongeluk gistermorgen op den Haarlem merweg te Amsterdam, vernemen wij nader, dat in de personenauto, die de botsing veroorzaakte, behalve de heeren De Hondt en Strack van Schijndel, ook nog een dame heeft gezeten, namelijk mej. A. Terpoorten, woonachtig in Haar lem. Wonder boven wonder heeft zij het er nog tamelijk goed afgebracht. Zij liep weliswaar verschillende verwondingen op, maar kon, na ter plaatse verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar haar woonplaats terugkeeren. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid bekend. Waar schijnlijk is de auto, die door den heer De Hondt bestuurd werd, geslipt. Het had n.l. juist geregend en het wegdek van den Haarlemmerweg was dienten gevolge eenigszins glibberig geworden. Intusschen staat omtrent dit slippen nog niets met zekerheid vast. De heer Strack van Schijndel is gis terenavond in het Wilhelminagasthuis, waar hij was opgenomen, aan zijn ver wondingen overleden. Door een auto overreden en gedood. Op den Barendrechtschen Weg te Rotterdam is een daar fietsende 11-jarige jongen aangereden door een vrachtauto. De aanrijding was van dien aard, dat het jongetje onmiddellijk is overleden. In kokend water gevallen. Het 3-jarig zoontje van den fabrieks arbeider V. te Woudrichem is in een onbewaakt oogenblik in een teil met kokend water gevallen. Overdekt met hevige brandwonden aan het boven lichaam is het kind naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer gebracht, waar het is overleden. Arm afgeklemd. Maandagna middag raakte een ongeveer 18-jarige arbeidster bij hare werkzaamheden in de drukkerij der firma Smeets te Weert, zoodanig tusschen een ponsmachine be kneld met haar linkerarm, dat deze na genoeg geheel verbrijzeld werd. Men vreest, dat amputatie noodig zal zijn. In vrijheid gesteld wegens plaatsgebrek. De gewezen bestuur der van de Centrale van werknemers in het Mijnbedrijf C. te Kerkrade, die Za terdag ter beschikking van de Justitie* te Maastricht werd gesteld, als verdacht van verduistering, c.q. valschheid in ge schrifte, ten bedrage van eenige hon derden guldens ten nadeele van de werkloozenkas, is, na verhoor door den rechter-commissaris in vrijheid gesteld, wegens plaatsgebrek in het Huis van Bewaring. Trein tegen stootblok ge reden. Maandagmiddag is een trein, die uit Utrecht op het tweede perron van het Maasstation te Rotterdam arriveerde tegen het stootblok gereden, doordat de machinist te laat remde. Door den schok werden een bagage wagen en een derde-klasse rijtuig, die achter de locomotief waren gekoppeld, licht beschadigd en kwamen verschillen de reizigers, waaronder de 48-jarige hoofdconducteur S., te vallen. De heer S. liep lichte kneuzingen op, maar kon, na behandeld te zijn, naar huis gaan. Van de reizigers hadden enkelen slechts builen en schrammen opgeloopen. Geen van hen had geneeskundige hulp noodig. In kokend bier gevallen. De 35-jarige J. Swinkels, zoon van den eigenaar van de Bavaria-brouwerij te Lieshout, is in een ketel kokend bier gevallen. Met brandwonden overdekt is hij naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Ter bevordering van gas verbruik. Teneinde het gasgebruik te bevorderen, hebben B. en W. van Doe- tinchem besloten om aan gasgebruikers voor 'Dse 4 kub. meter gas, die zij in eet ata&ïii meer gebruiken das ln de overeenkomstige maand van l&SA een halve H.L, cokes cadeau te doen tot een maximum van 10 H.L. per maand, Bij gebruik boven 60 kub. meter geldt deze premie bij een meer verbruik van 5 kub. meter. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel niet behoorlijk uitwij ken naar links hij liet inhalen van een voertuig: Ma. W. te Middelburg f3 b. s. 3 d, h. Als bestuurder van een motorrijtuig/ rijwiel niet tijdig verandering van rich ting aangeven: J. A. J. V. te Rotterdam f3 b. s. 2 d. h.; F. W. A. te Oost- en West-Souhurg 13 b. s. 3 d. h.; A. de F. te St.-Laurens f5 b. s. 5 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op een kruispunt van wegen aan verkeer van rechts voorrang geven: C. G. M. te Zaamslag f 10 b. s. 5 d. h. Met een motorrijtuig/rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg be rijden: H. V. te Synghem (B.) f2 b. s. 2 d. h.; S. de B. te Vucht f5 b. s. 3 d. h.; L. P. B. v. d. R. te Goes f3 b. s. 2 d. h. Met een motorrijtuig rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht: F. W. A. te O.- en W.-Souburg f 15 b. 9. 10 d. h. Met een motorrijtuig/rijwiel over een weg rijden ln verboden richting: H. v. O. te Goes f2 b. s. 2 d. h.; M. H. T. te Goes f 1 b. s. 1 w. t. s.; H. S. te Schie- broek f 1 b. s. 1 d. h.; J. A. D. te Goes f3 b. s. 2 d. h.; D. F. N. te Middelburg f2 b. s. 2 d. h.; J. N. te Vlissingen f2 b. s. 2 d. h.; A. v. E. te Vlissingen f2 b. s. 2 d. h.; J. M. te Nieuwdorp f2 b. s. 2 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder voldoende remmen: J. O. te Zandvliet (B.) f5 b. s. 5 d. h.; Ch. M. B. te Kruis land f 5 b. s. 5 d. h.; P. L. te Zoutelande f 15 b. s. 10 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat het is voorzien van een behoorlijk ge luiddempende inrichting: A. G. A. te Hal steren f3 b. s. 2 d. h. 's Av. fietsen zonder licht: P. de W. te Borsselen f3 b. s. 2 d. h.; J. R. te Groote broek f3 b. s. 2 d. h.; P. B. V. te Oude- lande f3 b. s. 2 d. h.; H. G. te Middel burg f3 b. s. 2 d. h.; Ca. Fa. v. H. te Goes f 0,50 b. s. 1 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen over eens anders grond: Ja. de J. te St.-Laurens f0,50 b. s. 1 w. t. s. Als verkooper van zwak-alcoholischen drank aan personen beneden 16 jaar dien drank verstrekken: L. W. te Vlissingen f 15 b. s. 10 d. h. Gedurende sluitingstijd in de onmiddel lijke nabijheid van den winkel iemand bedienen: L. W. te Vlissingen f3 b. s. 3 d. h. Een vuurwapen afleveren: J. B. te 's-H. Arendskerke f 10 b. s. 5 d. h.; J. de W. te Goes niet ontvankelijkverklaring van het Openbaar Ministerie. Een vuurwapen voorhanden hebben: C. O. te Heinkenszand f 0,50 b. s. 1 d. h. met last tot teruggave van het vuur wapen (buks). Overtreding van een der bepalingen, gegrond op de Veiligheidswet: M. W. te 's Heer Arendskerke f 25 b. s. 10 d. h. Als gezagvoerder een aerodyne, welke landt op een luchtvaartterrein, niet tegen den wind in doen landen: P. J. K. te Koudekerke f 50 b. s. 5 d. h. Als moeder van een kind waarvoor zij aansprakelijk is, niet zorgen, dat liet kind de school geregeld bezoekt: E. de B. te Goes f 1 b. s. ld. h. Te Vlissingen tegen ramen van een ge- houw staan: J. L. te O.- en W.-Souburg f3 b. s. 2 d. h. Te Heinkenszand op den openbaren weg voorwerpen voortschoppen: P. M. v. d. L. en P. K. M., beiden te Heinkens zand, ieder berisping. Te Goes zonder vergunning van B. en W. een brandgang bezigen tot bergplaats van voorwerpen: J. S. te Goes f5 b. s. 3 d. h. Goederen vervoeren zonder tusschen- komst van een Bevrachtingscommissie: G. V. te Werkendam gedomiciliëerd f 20 b. s. 10 d. h.; J. D. gedomiciliëerd te Slie- drecht f 15 b. s. 10 d. h.; A. V. te Siie- drecht f 15 b. s. 10 u. li.; T. J. V. te Tiel f 15 b. s. 10 d. h. Bij het gebruik maken van een Rijks- kanaal met een vaartuig niet den naam van den schipper op de vaste deelen aan de buitenzijde van het schip vermeld hebben: P. R. te Antwerpen f 3 b. s. 3 d. h.; L. v. E., gedomiciliëerd te Zwart sluis f3 b. s. 3 d. h.; F. L. S., gedomi ciliëerd te Schooten f3 b. s. 3 d. h. Vervoeren van wild van den achtsten dag na de sluiting tot de opening der jacht: A. D. te Goes f 10 b. s. 5 d. h. Politierechter te Middelburg. L. de V., 24 jvlasser te Koewacht, we gens mishandeling van A. A. Celie te Moerbeke. Eisch en uitspr. f 10 of 6 d. h. H. J. Z., 42 j., arbeider te Sas van Gent, wegens mishandeling van Joseph Ver- eecken. Eisch f40 of 20 d. h., uitspr. f25 of 10 d. h. S. Q., 22 j., schippersknecht te Breskens wegens mishandeling van Marie Deij te IJzendijke. Dezelfde wegens mishandeling van Abraham Deij te IJzendijke. Eisch f 50 of 30 d. h., uitspr. f 30 of 12 d. h. M. B., 29 j., arbeider te St. Jansteen, wegens mishandeling van P. J. Vlassen- rood. Eisch «n uitspr, f 10 of 6 d. h. C, M, v, L,, huisvr, ran C, S. J,, 89 J,, te Brutnisse, wegens beleediging van Wa, Pa, v, d, Have. Eisch en uitspr. f 10 of 0 d, h, J. J. J,, 87 j,, machinist te Dordrecht, wegens verboden invoer van ongeveer 00 metaaldraadgloeilampen. Eisoh f 30 of 20 d. h,, uitspr, f 20 of 8 d. h. K. B,, 38 j., leurder, zander vaste woon plaats, wegens beleediging van Johanna Deriks te Breskens. Verdachte was tegen een veroordee'ing wegens bovenstaand feit op 20 Nov. 1934 tot f20 of 10 d. h„ in verzet gekomen. Het verzet werd vervallen verklaard door niet- verschijning van verdachte. Verhandelen van boter zonder merk. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Sept. 1935 het vervoeren, verhandelen of afleveren van boter zon der merk slechts mag geschieden in een heden van ten hoogste één k.g. en tot een hoeveelheid van ten hoogste één k.g., be halve in die gebieden, waar reeds verder strekkende beperkende bepalingen te dien aanzien gelden. Aangezien thans nog ge noemde hoeveelheid 5 k g. bedraagt, zal ten gevolge van deze wijziging met ingang van 1 Sept. a.s. een grooter aantal perso nen dan tot dusver het geval was, ver plicht zijn ompakmerken te gebruiken. In verband hiermede vestigt de Nederl Zuivelcentrale er de aandacht van belang hebbenden op, >dat merken slechts door haar verstrekt worden aan georganiseer- den, welke zijn toegelaten tot de groep bo- temroducenten of tot de groep boterom- pakkers. Het verdient derhalve aanbeveling, dat belanghebbenden ten spoedigste een ver zoek tot de Nederl. Zuivelcentrale rich ten om te worden erkend als georganiseer- den en te warden toegelaten tot de groep boterproducenten en boterompakkers, Op dat zij niet na 1 Sept. a.s. stagnatie in hun bedrijf zullen ondervinden. Proeven met goedkoop voer in Engeland. Snellere groei met grit. In verband met de reisbeschrijving die ik over Engeland gaf is het ook wel in teressant eens te zien wat er op weten schappelijk gebied gebeurt. Een der be langrijkste resultaten van de laatste ja ren acht ik het feit dat men meer en meei inziet dat de hooge eiwituitgaven voor kippen niet noodig zijn. Ik heb daar al jarenlang tegen gewaarschuwd en wel om twee redenen: le eiwit is de duurste grondstof en dus is het van belang er zoo zuinig mogelijk mee te zijn; 2e. Te veel eiwit is schadelijk voor het lichaam, allerlei ziekten van nieren, lever en an dere organen ontstaan door de overvoe- dering met eiwit. In theorie klinkt het heel mooi dat een leggende kip veel eiwit moet hebben, maar in de practijk blijkt dat de kip met veel minder eiwit kan vol staan dan zij meestal krijgt. Het Engelsche ministerie van landbouw liet in het afgeloopen jaar proeven nemen met leghennen die slechts zeer weinig eiwit kregen. Men gaf twee groepen van hennen het volgende recept als meel voer: zemelen 2 gries 30, maismeel 20, gema len haver 10, lucernemeel 10, zout 1 eu daarnaast een mengsel van gelijke deelen mais, tarwe en haver, met als grit gema len oesterschelpen. We zien dus, dat deze kippen geen dierlijk eiwit kregen. Een groep werd ge- gehuis est in een hok met een grasren, die echter na een maand geheel kaal was. De andere groep werd gehuisvest in een leg batterij. Wat bleek nu? Dat de leg vol doende was en de gezondheidstoestand litstekend bleef, zoodat uit deze voorloo- pige proef geconcludeerd mag worden dal legkippen met veel minder eiwit kunnen olstaan dan men meestal denkt. Natuurlijk mag men op één proef niet afgaan, d'jch zij geeft toch belangrijke aanwijzingen voor verdere proeven. Mei een zekere hoeveelheid melkpoeder bij dit graanmengsel zal men zeker al een heel eind komen, daar melkpreparaten eiwit ten bevatten van hooge biologische waarde. Naar aanleiding van dit melkeiwit nog 0 en het volgende. Een lezer vroeg mij of het niet wenschelijk zou zijn melk in liet kippenvoer te verwerken en ik zou haast zeggen: iets beters kan men niet geven. lleen moet men dan natuurlijk net visch- meel of diermeel voor een groot deel weg laten, anders krijgen de kippen veel te veel eiwit. Ik zeg daar zoo juist dat melk eiwit een hooge biologische voedervvaard' heeft, d.w.z. dat het melkeiwit opgebouwd is uit bestanddeelen (z.g. anino-zuren) die volledig in staat zijn het eiwit in het kippenlichaam op te bouwen. Er is onlangs een request naar den mi nister gezonden waarin de twijfel uit gedrukt werd of melkeiwit wel volwaardig was. Ik denk niet dat de minister hierop eel zal antwoorden, want deze twijfel is totaal ongegrond en berust op onkunde met het standpunt der wetenschap daar omtrent. Op mijn verantwoording kan men ge rust kippen voeren met graan en als drin ken ondermelk en met dat recept kan men kuikens ook opfokken. Beter is het na tuurlijk meelvoer te verstrekken met on dermelkpoeder, omdat men dan beter de doseering der grondstoffen in de hand heeft. Er zijn echter vroeger duizenden kuikens opgefokt met graan en melk en de moderne proeven bewijzen dat kippen veel minder eiwit noodig hebben dan men ge dacht heeft. Zoo heeft men in Engeland ook proven genomen met het mesten van kuikens met graan en melkpoeder. Men mestte de kuikens gedurende 20 dagen, de eeue groep op gemalen haver en onder melkpoeder, de andere greep op g«malen ger-t en ondermelkp.neder. Het bleek, d.*t ge gerst even gotë. wü als de ham, dat de groei d*r kui»un» gs- lijk was en dat de gerst zelfs beier benut werd dan de haver. Zelfs eenden blijken niet zooi eel eiwit noodig te hebben als men denkt. Men voerde groepen van 30 eendon met de eene greep graanmeel en zout en de andere groep graanmeel en zout plus pet. soyameel en pet dier meel. De resultaten na 24 woken waren, dat de graaneenden 70 eieren gelegd naddun en de graan-eiwiteenden 77 eieren. Ook deze proeven zijn op zichzelf weer niet be wijzend, doch geven weer een Bterke aan wijzing, dat men ook bij eenden het voer goedkooper kan maken. En nu nog eenige interessante proeven, die eveneens aun- toonen, dat men zonder kosten belang rijke verschillen in productie krijgen kan. Het betreft n.i. proeven met verschillen de gritsoortan. Bij grit moet men onder scheid maken tusschen; le. oplosbaar grit, dat hoofdzakelijk uit koolzure kalk bestaat, zooals kalkafval, gemalen schelpen, gemalen marmerafval enz. 2e. onoplosbaar grit, zooals gemalen graniet, kwarts, kiezelsteentjes. Het op losbare grit wordt in het zoutzuur van de maag snel opgelost en brengt in 't lichaam veel kalk, terwijl het aan de maag zout zuur onttrekt. Dit kan natuurlijk op de vertering in de maag en darmen invloed hebben. Beide gritsoorten helpen het in de krop geweekte voer in de maag fijn te malen, oplosbaar grit verdwijnt echter in de maag en onoplosbaar grit blijft er een heele poos in liggen, soms wel een jaar. Bij losloopende kuikens doet het grit- vraagstuk er niet veel toe, daar de kui kens dan van zelf hier en daar een steen tje oppikken, maar bij kuikens in batte rijen is het heel wat anders. Deze methode komt in Engeland meer en meer in zwang en in de batterij kunnen de kuikens abso luut niets anders krijgen dan wat hen voorgezet wordt. In zoo'n geval is het verstandig de kuikens toch gemalen schel pen te geven, daar het meelvoer meestal te weinig kalk bevat om in de behoefte der kuikens te voorzien. Het is dus de vraag: moet men naast deze gemalen schelpen ook nog ander grit geven, bijv. fijngemalen graniet? Welnu, bij de proe ven in Engeland verdeelde men 4000 kui kens in twee groepen. Beide groepen kre gen hetzelfde voer en ook beide kregen gemalen schelpen. De eene helft kreeg er echter gemalen kiezelgrint bij en de an dere niet. Tot op den leeftijd van vier weken ble ven beide groepen gelijk opgroeien en had dus de toevoeging van onoplosbaar grit geen voordeel. Maar na de vierde week begonnen flinke verschillen op te treden en groeiden de kuikens met onoplosbaar grit veel beter dan de andere. Tenslotte bedroegen de verschillen 100 gram en meer. Van 3 groepen van ieder 100 stuks bedroegen de gemiddelde gewichten op ongeveer 3 maanden met onoplosbaar grit 1362 gram en zonder grit 1198 gram, dus een verschil van ruim 160 gram. Merkwaardig is ook, dat de onoplosbaar gritkuikens in verhouding minder voer gebruikten om een pond in gewicht toe te nemen dan de controlekuikens. Deze proeven bevestigden een serie proeven die Prof. Mangold in Berlijn reeds jaren ge leden genomen heeft en die aantoonden, dat kuikens en kippen wel groeien kun nen en gezond zijn zonder grit, doch dat dergelijke gritlooze kippen on eveer 20 pet voer meer noodig hebben om in een goe den voedingstoestand te blijven. Zoo zien we hoe een schijnbaar waardeloos artikel grooten invloed kan hebben op de finan- cieele resultaten van 't bedrijf. Grit werkt voedselbes^arend. Koop echter geen duur ■•ezuiverd grit, dat is nergens voor noo dig. (Nadruk verboden.) Dr B. J. C. TE HENNE "E. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr le Henne, e, Liergaardesingel 96 a te Rotterdam, r ostzegel voor ani- woord insluiten en blad vermelden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 1 Aug.: Zwakke tot matige wind, uit N. rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Geseind van De Bilt hedenmorgen 9 u. 15 aan de posten van Delfzijl tot Ho k van Holland: Attentiesein neer. Stand van hedenmiddag 3 u Licht op voor fietsen: Donerdag 9 u. 29 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6