DE ZEEUW Deze reinigings-methode is zoo eenvoudig! TWEEDE BLAD Het fascisme in depressie. FEUILLETON. Johanna Goninghame. Uit de Provincie 7HcJ<£ji Schoon. Schip VAN WOENSDAG 31 JULI 1935, Nr 254. Dultschlarid en ItaliS brengen het In miscredlet. Over dit onderwerp Bchreef dezer dagen de „N. R. Crt.": Het zijn geen goede dagen voor het fascisme in Europa. Het staat op het oogenblik zeer duidelijk onder een de pressie. Zuid-Slavië is bezig, zich er aan te ontworstelen. In Polen is de dictatoriale methode aan het wegebben, doordat er geen opvolger is voor den dictator. In Rusland komen heel langzaam democra tischer practijken meer in eer. In Oos tenrijk valt een sterke, monarchistische beweging waar te nemen, die haar po pulariteit ten deele te danken heeft aan het geloof, dat de monarchie een einde zal maken aan het fascistische bewind, dat ondanks zijn tijdelijke onmisbaar heid, ontevredenheid wekt naar rechts en links. Nergens kan het fascisme op groote resultaten wijzen, al heeft het ook altijd de heerschappij verworven in landen, waar voor nieuwe bezems veel te vegen viel. Waar het fascisme de macht verover de, was het als gevolg van de ontevre denheid van het volk over ongelukkige omstandigheden of een administratieve janboel. Het lag voor de hand, dat het begon met het opruimen van dingen, die deze ontevredenheid in de eerste plaats hadden gewekt. Het heeft echter helaas overal groote, moreele bezittingen van het volk, vrij heid van denken, vertrouwen van den eenen burger tot den anderen mede weg geveegd. Het heeft kuddegeest, oogen- dienerij, voor den vrede gevaarlijk hyper- nationalisme en veelal een beleid van verspilling aangewakkerd. Daarentegen kennen wij nog geen land dat op eerlijke wijze, met handhaving van zijn verplichtingen, een gezonde wel vaart verkregen heeft door het fascisme. Over Duitsche financiën, over Duitsche loonen en levensstandaard, over Duitsche credietwaardigheid, over den waarlijk productieven bloei van de Duitsche in dustrie, en over de spaarzaamheid van het nieuwe Duitsche bewind hoeven wij niet te spreken. Nieuwe bonzen zijn inplaats van oude gekomen. Wat alleen een Goering zich aan weelde veroorlooft, is noch onder het keizerrijk, noch onder de republiek van Weimar ooit door iemand, minder dan een monarch, vertoond. Op kleinere schaal zijn er vele machthebbers van zijn soort. In Italië ziet men de financiëele resul taten. Eerst heeft het, om zijn lire te handhaven, den uitvoer van goud aan banden moeten leggen. Wat Duitschland zonder goudvoorraad doet, heeft Italië gedaan, toen het nog een behoorlijke dek king bezat voor zijn omloop van bank biljetten. Nu echter gaat het Duitschland geheel en al achterna. Het gaat zijn goudschat besteden voor oorlogsdoel einden. Welke gevolgen dat moet hebben voor een land, dat, ondanks den verregaand lagen levensstandaard van een groot ge deelte van zijn bevolking, toch in hooge mate van invoer afhankelijk is, zal op den duur blijken. EEN MOTIE VAN VERTROUWEN GEVRAAGD? Hier en daar is de voorstelling gewekt, alsof Dr Colijn j.l. Vrijdag in de Kamer aan het slot zijner rede zou hebben ge vraagd om een „motie van vertrouwen", althans om een pertinente „verklaring", waarin vertrouwen in het regeeringsbo- leid werd uitgesproken. Een zoodanige voostelling wordt scms te goeder trouw gegeven, doch ook wel om den indruk te wekken, als zou de (Vrij naar het Engelsch.) 69). o— Daarom had de goede dame haar uiter ste best gedaan om de vriendschap met de familie Prendergast aan te kweeken, waardoor ze zonder het te vermoeden, haar zoon alle gelegenheid bood om Ger trude te winnen, als hem dat in den zin kwam. Tante Helen was zeer verheugd, toen ze van de uitnoodiging hoorde. Ze begon onmiddellijk te bedenken, welke japon netjes de meisjes het best zouden kun nen dragen. „Het is een moeilijke tijd van het jaar", zei ze. „Geen zomer en geen winter, maar juist er tusschen in. Maar Gertrude, je zou je crepe de chine japonnetje wel kunnen aantrekken. Dat staat je goed." „Ik ga niet meer naar de Grange; Cissy en Johanna zijn meer dan genoeg." „Lieve kind, je moet natuurlijk gaan; stel je voor, zoo'n uitnoodiging af te willen slaan. Ik weet zeker, dat je vader zeggen zal, dat je gaan moet. Ik hoorde vandaag nog, dat mijnheer Freeling ge- voorzitter van den Ministerraad zelf het conflict hebben uitgelokt. In dat verband wordt dan nog gewaagd van „een on- staatsrechtelijke figuur" of iets derge lijks. Allicht is het goed daartegenover vast te nagelen de woorden, waarin blijkens de Handelingen Dr Colijn letterlijk zijn be roep op vertrouwen heeft uitgosproken. Hij zeide (blz. 2202): „De Regeering kan ook niet blijven doorwerken, als haar autoriteit doorloo pend ondermijnd wordt door een criliek, die het voorstelt, alsof onwil en oukunde het beleid van de Regeering beheersohen. Daarom is bij aanneming van dit ontwerp nog iets meer noodig. Daar is noodig eigenlek een klaar antwoord op de vraag: stelt men nog vertrouwen in het algemeen beleid van de regeering; ja dan neen? Ik meen, dat sndk een antwoord beknort te worden gegeven door het achterwege tulen van ondermijnende critiek. Ontbreekt dat vertrouwen, wil men an dere wegen uit, dan is het gewenscht, dat dit blijke, maar dat ook blijken de precieze punten, waaroip de wegen uiteengaan. Js de Kamer echter bereid tot een vertrou wende samenwerking, dan zal het kabinet met inspanning van al zijn krachten doen, wat maar bij mogelijkheid gedaan kan worden om zoo goed mogelijk door deze moeilijke tijden heen te komen. Dan ge looft bet Kabinet ook in de mogelijkheid om zijn taak op vruchtbare wijize te kun nen voortzetten. Het overschat daarbij! de eigen kracht niet. Ook overschat het niet zijin eigen inzicht. Het is altijd bereid om cordiaal met de Kamer samen te werken en ook alle inzichten, die in de Kamer geuit worden, aan een ernstig onderzoek te onderwerpen en daarmede rekening te houden, voor zoover dat met de eigen ver antwoordelijkheid der Overheid overeen stemt. Ook weet het Kabinet zich bij zijn werk afhankelijk van Hem, die het bestel der wereld leidt. Het kent het „labora", maar, het ziet het „ora" niet over het hoofd." De beide door ons gecursiveerde vol zinnen toonen duidelijk aan, dat niet werd gehengeld naar „een motie van vertrou wen"; dat zelfs niet werd gevraagd om een pertinente verklaring van die strek king. Wat gevraagd werd, was: „het achter wege talen van ondermijnende criliek". Niets meer. Vanzelf ook niets minder. In antwoord op deze eenvoudige vraag naar niets dan een negatieve (zou men kunnen zeggen) gestie, heeft de voorzitter der R.K. Kamerfractie meenen te moeten komen met een pertinente, positieve ver klaring van wantrouwen. Wie heeft dus het conflict uitgelokt? En nu vertelt „De Tijd" wel, dat de volzin, waarop wij de aandacht vestigen, bij de correctie van het stenogram zoui zijln ingevoegd moeten we dat op gezag van „De Tijd" (van „De Tijd"!!l) aanvaarden? dat verandert o.i. aan de zaak niets. Ook al ware deze volzin later ingevoegd ter verduidelijking van de bedoeling, dan nog was er door Dr Colijn niet om een „motie" gevraagd. En bovendien het is, naar wij mee nen, parlementaire zede, dat men, tenzij dat nog niet verschenen is, zich beroept Op het verslag der Handelingen. De heer Aalberse had Dinsdag dat verslag der ver gadering van Vrijdag tevoren in zijn bezit; dus wist hijl wat door de Regeering, bij monde van Dr Colijn, wèl en wat niet van hem en zijn fractie gevraagd en verwacht werd. R. A. d. O. Ontslag bij de ammonlakfabriek.. Tegen 1 Augustus is aan een groot aantal arbeiders bij de ammoniakfabriek te Sluiskil ontslag aangezegd. Crisis-mosselbesluit. Het vaststellen van minimum verkoops prijzen voor de exporteurs van mosselen in het Crisis-Mosselbesluit 19341 Ko ninklijk besluit van 12 November 1934 (Staatsblad 575) heeft er niet toe ge leid den kweekers/visschers van mosse len een loonenden prijs voor hun product te verzekeren. Bij belanghebbenden is ten gevolge daarvan het plan opgekomen een centiaal verkoopskantoor van mosselen op te richten, dat als tussrihenstfhakel tusschen kweekers/visschers en den han- zegd had Gertrude stond plotseling op van haar laag stoeltje, waarin ze bij het vuur had gezeten. In de gang liep ze bijna tegen Charlie op, die met zijn gewone vlug heid naar de schoolkamer ging. Wel Trude, waar ga je zoo haastig heen?" „Kan me niet schelen", zei Trude, „als jik maar buiten het bereik van Tante Helens stem ben." „Wat scheelt er aan, Trude?" Ze waren nu in de schoolkamer, die wel eenige verandering had ondergaan. Er lag een nieuw karpet op den vloer, er stonden twee nieuwe stoelen, een schrijflessenaar van Gertrude en een werktafeltje van Johanna. „Charlie," zei Gertrude, neervallend in den ouden leunstoel, die zijn leeftijd onder een nieuw overtrek verborg, „Charlie, ik wilde dat ik met jou naar Oswald in Mel bourne kon gaan. Je kunt daar evengoed >op een Bank werken als hier en ik zal voor jullie het huishouden doen; dat zou leuk zijn." „Ik hou) erg veel van je, Trude; maar ik weet toch niet, of ik je mijn huishou ding zou durven toe vertrouwen. Den eenen dag zou je ons honger laten lei den om ons den volgenden dag te over voeren. Maar waarom wil je zoo hals over delaar zal optreden en zorg zal dragen dat aan de kweeker/visechers tenminste een minimumprijs wordt uitgekeerd. Dm minister heeft gemeend, dit uit den be trokken bedrijfstak zelf voortgekomen plan te moeten steunen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg. Volgens het jaarverslag over 1934 zijU in dat jaar 177 certificaten van oorsprong en andere verklaringen afgegeven of handteekeningen gelegaliseerd. In 1933 zijn 211 zaken in het handels register ingeschreven en 93 opgeheven, waardoor het aantal ingeschreven zaken steeg van 2562 tot 2680. Het aantal mon delinge inlichtingen bedroeg 2834, het aantal schriftelijke 183, tegen 3310 en 229 in 1933.Het eerste jaar, 1922, was het resp. 489 en 28. Middelburg. Een telefooncel op de Markt. In den loop van 1934 heeft het Staatsbedrijf van de P.T.T. medege deeld, dat overwogen werd over te gaan tot de plaatsing van telefooncellen op den openbaren weg, op punten, waarvan verwacht zou mogen worden, dat plaat sing reden van bestaan heeft. Daarbij werd gevraagd of de gemeente machti ging zou willen verleenen tot plaatsing van zoodanige cel op de markt en of zij bereid zou zijn de verlichting voor haar rekening te nemen. Een langdurige brief wisseling is daarvan het gevolg geweest met als resultaat, dat B. en W. zich bereid hebben verklaard den raad voor te stellen aan het bedrijf vergunning te verleenen tot het aanbrengen van een openbare spreekcel op de Markt, onder voorwaarde, dat als kosten van aan sluiting op het electrisch kabelnet een bedrag van 35 gulden zal worden in rekening gebracht; voor stroomver bruik een bedrag van f 10 per jaar ver schuldigd zal zijn en geen praecariorech- ten zullen worden berekend. Het Staatsbedrijf heeft thans bericht met deze voorwaarden accoord te gaan. Huurverlaging woningen B a g ij n h o f. In het begin van 1934 heeft een aantal huurders, van woningen aan het Bagijnhof eigendom van de Alge- meene Woningbouwvereeniging aan B. en W. het verzoek gericht het bestuur van genoemde vereeniging, dat daarom eind 1933 eveneens had verzocht, in staat te stellen de huurprijzen van de wonin gen te verlagen. B. en W. hebben zich eerst tot den Minister van Soc. Zaken gewend met de vraag of deze zijn bemiddeling zou wil len verleenen ter bereiking van een vrij willige verlaging van het rente-percen tage der door de Algemeene Woning bouwvereeniging met de Rijksverzeke ringsbank, gesloten hypothecaire geld- leening, groot f127.000, rentende 5}4 en oorspronkelijk gesloten voor den duur van 50 jaar, waarop een ontkennend ant woord is ontvangen. Hetzelfde was het geval bij een vraag aan genoemde bank zelve. Het bestuur van de R.V.B. ver klaarde zich wel bereid de mogelijkheid van verlaging van de aflossing te onder zoeken in dien zin, dat b.v. gedurende ongeveer 10 jaren de aflossing van 2 tot 1 's jaars zou worden terugge bracht en gedurende de laatste 10 jaren van de leening, evenveel zou worden verhoogd. Nadien werd een definitieve bereidverklaring te dezer zake ontvan gen. Aanvankelijk meenden B. en W. even wel deze oplossing niet te kunnen aan vaarden, omdat daardoor in de eerste jaren wel de huren zouden kunnen wor den verlaagd, maar niet de zekerheid be stond, dat over 10 jaren deze huren niet weder zouden moeten worden verhoogd. B. en W. hebben medegedeeld de voor keur te geven aan een regeling, waardoor een meer stabiele toestand zou worden verkregen, welke naar hun meening ware te bereiken, indien het restant der leening (thans groot f 101.600 met nog een looptijd van 40 jaren) zou worden omge zet in een 40-jarige annuïteitsleening, rentende 5% Ook deze oplossing werd door het bestuur van de bank niet aan vaard. Ook onderhandelingen ter zake met de Ver. van Ned. Gemeenten en Ged. Staten hadden geen resultaat, evenmin als een poging om van het bestuur der Nutsspaarbank gedaan te krijgen, dat de rente van de 2e hypothecaire geldlee- ning, groot f80.000 ten behoeve der Wo- kop naar Australië?" „Ik weet het niet; natuurlijk zou het me spijten Johanna en de kleintjes en Cissy en vader te verlaten; maar ik ben het zoo moe, ik heb er zoo meer dan genoeg van al die onzin over Freddie Freeling aan te hoeren. Alleen als ik zijn naam hoor, word ik al akelig." „O, is het dat," zei Charlie kalm. „Nu begrijp ik het. Als je mijn meening vraagt zou ik zeggen, dat de Grange een heel mooi huis is en Freeling nog niet zoo'n kwade jongen." „Wees niet zoo vervelend, Charlie en kies als je blieft niet ook partijl tegen mij. Tenzij vader er op staat, ga ik niet naar de Grange. Ik wil met' alle plezier Watty gaan opzoeken, desnoods een hee- len middag bij: haar blijven. Een lieve, hoewel wat saaie oude dame is beter dan een onaangenaam en bovendien saai jong- mensch. Waarom is bij niet in het Noor den gebleven eh prijst daar zijn koopwaar aan om klanten te winnen?" „Ik geloof, dat hij liever iets anders wil winnen," zei Charlie. „En nu ga ik er van door, Trude en moot je met je som bere overpeinzingen alleen laten. In een vroolijke bui ben je veel aardiger." „Waar ga je heen?" „Muziekles nemen en dan blijf ik thee drinken." ningbouwvereeniging gesloten, werd ver laagd van op 4 Na dit alles stellen B. en W. thans voor gebruik te maken van het aanbod van de R.V.B. tot verschuiving van de aflossing van de met die instelling door de vereeniging gesloten geldleening. Daar bij is gerekend op een huurverlaging van 30 cent per week per woning voor 76 woningen, zonder dat de gemeente daar bij eenige risico loopt. Een ernstige aanrijding. Gistermiddag reed een personenauto uit Gelderland langs de Londensche Kade in de richting van de Koningsbrug. De bestuurder haalde iets naar links uit om een stilstaande auto te passeeren. Juist kwam de 18-jarige Y. B., die aan deze Kade woont, op zijn motor met vrij groote vaart van achter de boomen den rijweg op en reed tegen de auto aan. Zijn arm bleef haken tegen den portierknop en werd vanaf de hand tot aan de elleboog opengereten. Hevig bloedend werd de jongeman bij zijn ouders binnengebracht waar Dr Pel de eerste hulp verleende. Met de ziekenauto is B., die intusschen bewusteloos was geworden, naar het gasthuis vervoerd. Het politioneel onder zoek en de verklaringen van ooggetui gen gaven alle aanleiding de auto direct vrij te geven, omdat den bestuurder geen schuld treft. Gevonden voorwerpen. Band van jurk, F. de Koning, Heerenstr. H 145; BoodschaptasCh, Hesseling, Noord singel S 156; Bslastingmerk, Gersons, Ap. v. d. Garde, Noordstraat; Meisjeeblouae, Goedhart, Spanjaardstraat E 75; Duim stok, Karman, Damp.singel T 179; Hond, Politiebureau, V'lissingen; Zwemkaart, J. Sinke, Langeviele K 229; Boerinneslot m. ketting, J. v. d. Noll, Rozenstraat W 226; Kinderrokje, J. Bostelaar, Spanjaardstr. E 179; Snoer Kralen, Scthuilwerve, Hof plein 228; 6 filmpjes, Gem. veldwachter St. Laurens; Mantelband, de Jong, Hee- renigracht M 17; Gereedschaptasohje, C. Kerkvoort, Hoogstraat I 128; Actetasch met inh., A. Lampert, Spuistraat F 106; Zilv. kettingtje, M. A. Drogula, Oude Kerk straat B 90; Kistje met inlh., Verhuist, Langeviele K '382; Sleutel melkbus, Fraanje, Ach tersingel Q 153; Puntknip- per, J. Tollenaar, Bur. v. Politie; Acte- tasch, L. Boel, Bellinkstraat G 202; Duif, J. Noilet, Schuitvlötstraat N 164; Bril, C. Wagenaar, Seisweg R 119; Pet, P. van Vlaanderen, Noordweg R 37; Boodscbap- tasc'h, M. Drogula, Oude Kerkstraat B 90; Zakmes, P. Brugman, Nieuwstraat G 208; Doosje sigaartjes, Candel, Aohtersingel Q 316; Etui met inh., de Graaf, Lazerijstraat O 84; Portemonnaie, 'Despinois, Beenh. singel K 76Broek en polohemd, Leen- 'houts, Veersclheweg '251; Kammetje, 'Bak ker, Noordweg S 223; Bril, Antheunisse, St. Laurens, B 161; Schoolrapport, Bur. van Politie; Heerenrijwiel, Bur. van Pol.; Huissleutel, P8tiet, N. Oosterschestr. N 83. lerseke. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de Raad. Afwezig wethouder M. Mol. Uit de mededeelingen blijkt dat de mi nister van Economische Zaken uit het Landbouwcrisisfonds als vergoeding voor de onkosten gemaakt voor de uitvoering van steunmaatregelen der oester- en mos- selbedrijiven zal uitkeeren groot f 564,45. De werkelijke onkosten zonder vuur en licht zijn f 719,94. De gemeente zal de rest moeten bijpassen; dus het uitvoeren van de wet, die totaal geen voordeel voor de oester- en mosselcultuur heeft opgebracht, maar een wassen neus is geweest, kost de gemeente nog geld, terwijl in werkelijk heid duizenden guldens zijn opgebracht aan heffingen. Onder ingekomen stukken merkt men op dat B. en W. de collega's van Krui- ningen adviseeren om eens te informeeren of de drukwerken op andere plaatsen niet goedkooper kunnen geleverd worden. D.V. zal de steunverleening dit najaar weer doorgaan. In principe is beslaten om de oester kweekers nogmaals de gelegenheid te ge ven in werkverschaffing, gesubsidieerd door het Rijk, hun oesterperceelen te laten schoonmaken. Daarom wordt voorgesteld: de post werkverschaffing door derden te verhoogen van f 18.000 op f 42.500. De steunverleening wordt gebracht van f 30.000 op f 23.000. B. en W. stellen voor om op de boven verdieping van het gemeentehuis een ka- Mevrouw Stuart leerde Charlie piano spelen en Fransch en de uren, welke hij bij haar doorbracht, behoorden tot de ge lukkigste van zijn leven. Het was werke lijk wonderbaarlijk, hoe ze altijd weer tijd vond voor ieder, die haar hulp noodig had. Toen Charlie kwam, begroette ze hem met een vroolijken glimlach en de woor den: „Ik heb goed nieuws voor je van daag, Charlie. Tom Spiesz maakt het best in zijn betrekking. Ik heb een brief van hem gekregen met een groot, rood lak, waarin hij schreef, „dat de geëerde dame wel blij zou zijn te vernemen, dat zijn loon verhoogd was en de tuinman zijn mijnheer verteld had, dat hij het verdiende." Charlie nam dit zeldzaam' stukje schrift en stijl ter hand en lachte hartelijk, ter wijl hij trachtte het te ontcijferen. „Nog een van uw veelbelovende leerlin gen," zei hij, „deze steekt me de loef af, geloof ik." Toen werd zijn gezicht ernstig en hij zei: „Ik zou wel eens willen weten, wat er van Weston geworden is. Nu de heele familie van hier vertrokken is, zal ik wel nooit meer iets van hem vernemen. Arme Westonl" „Misschien krijgen we den een of an deren dag nog wel eens goede berichten van hem," zei mevrouw Stuart. „We moe ten de hoop niet opgeven." Charlie ging voor de plana zitten; maar mer te doen bouwen omdat het eecretarie- personeel niet over voldoende ruimte be schikt, Kosten plm. f 500. De heeren Ph. Bom en M. Scheele vin den de oplossing niet aanbevelenswaardig. Zij meenen dat óf de raadszaal óf de bur gemeesterskamer maar afgeschoten moet worden. Dan kan daar rustig worden ge werkt. Andere heeren onderschrijven dit. De voorz. verdedigt 't voorstel van B. en W. De toestand is, zooals hij nu is, on houdbaar. Spr. zou het jammer vinden, als de raadszaal of de burgemeesterska mer werd verknoeid. B. en W. trekken echter hun voorstel in, hoewel ze nu niet weten hoe nu een oplossing gevonden moet worden. Dhr Ph, Bom wil de raadszaal iets ver bauwen, maar daar zijln allen, ook de voorzitter, unaniem tegen. B. en W. zullen de zaak nader bezien. Wedvlucht van 27 Juli van de Post- duivenvereen. „Noordster", van Ottignie. 90 K.M. 1, 2, 4 P. J. Kloosterman, 3 v. Koge- lenberg, 5 C. J. de Waal, 6. Ph. v. Os, 7 P. Tolhoek, 8, 9, 11, 12, 18, C. J. van Es, 10 Joh. Bom, 13, 16, 17, M. Verhulst, 14 G; F'ekaar, 15 A. Nieuwenhuizen. Los 12.30 u. Ie duif 2.02.28, laatste 2.19.1 u. Voor het slapen gaan een „Laxoer-Akker tje", zonder iets aan Uw dagelijksche levens wijze te veranderen. Géén dieet. Dank zij de nieuwe vinding van Apotheker Dumonti de nieuwe „Laxeer-Akkertjes", maakt Ge Uw bloed zuiver en verwijdert Ge uit Uw darm kanaal de schadelijke vergiften, die U zoo hangerig en pafferig maken. Ze geven U een prettig opgewekt gevoel. Géén bitter of wal- Sslijk smakend middel, dat soms erger is dan e kwttaL Géén al te heftig middel, dat U hèr-verstopping of op den duur een chro nische constipatie bezorgt, maar een zaoht en op natuurlijke wijze ^af werkend middel, dat bestaat uit onsahadelijke bestanddeelen i plantaardige stoffen - gal-extrao* £fL ten z.g. melkzuur-fermenten en JnSa chlorophylls, welke zeer gunstig tola op geheel Üw gestel werken. „Taxeer-Akkertjes" probeeren is de goede eigenschappen daarvan leeren waardeeren. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. Ellowoutsdijk. Zaterdag j.l. bad alhier het jaarlijksche concours plaats van de ihandboogaociëteit „Zorgvliet", waaraan 20 schutters van 8 sociëteiten deelnamen. De uitslag van het concours was als volgt: Hoofdvogel P. Knuijt van „Jacoba van Beieren"; le klep 'G. van Liere van „Zorgvliet"; 2e klep P. P. Stoutihamer van „Zorgvliet"; 3e klep C. Stouthamer van „Zorgvliet"; Zijvogels; P. Boonman van „Jacoba van Beieren" en A. J. Mol van „Edele Handboog"; HoofdkallenP. Boonman voornoemd en A. Stoutihamer van „Zorgvliet". Kleine kallen: beide P. Boonman voornoemd. Gapinge. Zaterdagmiddag hield de af- deeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm hare jaarlijksche huishoudelijke schiet wedstrijd, waarvan de ulitslag was als volgt: Personeel© baan: le pr. M. 'Goedbloed 93 p.; 2e pr. G. de (Nood 92 p.; 3e pr. W. de Kroo 91,8 p.; 4e pr. J. Brasser 91,7 p.; 5e pr. P. Suurmond 90 p. (2 maal 45); 6e pr. P. 'Dekker 90 p. (46 en 44); 7e pr. J. Aarnoutse 89,9 p.; 8e pr. P. van den Broeflce 89,8 p.; 9e pr, S. Louwerse 89 p.; 10e pr. J. Volmer 88 p. ('2 maal 44); 11e pr. H. Pouwer 88 p. (45 en 43); 12e pr. J. 'Huybregtse 87 p.; 13e pr. W. Pouwer 84,7 p.; 14e pr. W. Goedbloed 84,6 p.; 15e pr. J. Looise 83 p,16e pr. M. Arendse 81 p.; 17e pr. A. van Tatenhove 77 p.; 18e -pr. A. P. Wouters 76 p.; 19e pr. A. P. Louwerse 74 p.; 20e pr. Jac. Meijers 73 p.; 21e pr. W. Huijbregtse 61 p.; 22e pr. J. de Nood 60 p. en 23e pr. J Meijers 55 p. Vrouwenpolder. Zaterdagmiddag hield de afdeeüng van den Bijz. Vrijw. Land storm hare jaarlijksche huishoudelijke voor hij zijn oefeningen begon te spe len, wendde hij zich tot mevrouw Stuart met een blik in zijn oogen, die voor haar meer belooning was dan alle mooie woor den en zei: „U leeft op hoop; u gaf zelfs mij niet op." Dokter Prendergast besliste, dat de drie meisjes naar mevrouw Freeling moesten gaan en dat Gertrude zeer zeker mee moest, daar ze zwijgend de uitnoodiging aanvaard had, toen ze gedaan werd. Gertrude hulde zich dus in haar crepe de chine japonnetje en stond op den be paalden dag met Csisy in de hal te wach ten tot het ponnywagentje voor zou ko men. De twee meisjes zagen er zeer aan trekkelijk uit in haar frissche jurken met de groote hoeden, die het gezichtje half verborgen. En toen tante de hal in kwam, om nog eens een laatste inspectie te hou den, werd ze vervuld van een zeer ver geeflijke trots. „Wat staan die japonnetjes jullie toch goed! Gertrude, laat me je corsage nog eens even recht spelden. Wat heb je toch een opmerkelijk talent om alles scheef aan te doen. EU daar is Johanna ook en ik geloof, dat ik het rijtuig hoor. Dag meis jes, veel genoegen hoor," en tante Helen bleef het drietal staan nakijken met Daisy en Sybil naast zich. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5